N®. 9997. Zaterdag 24 September. A®. 1892. Dit nominer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Leiden, 23 September. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (gon- en feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Ld de a p«x t muodtaf 1.10. Fruxo p«r po«t1.40. AirondtrLJjk# Nommtn..0.05. - Door de Vrijzinnige Kiesvereeniging, alhier is gisteravond voor het lidmaatschap van den gemeenteraad candidaat gesteld mr. Egbert De Vries, met 46 stemmen. Op den heer C. G. L. Van Wensen werden 25 stemmen uitgebracht. De hoor D. Harte- velt H.Cz., die mede was aanbevolen, had een schrijven ingezonden, waarbij hij te kennen gaf, dat hij vooralsnog voor eene candidatuur niet in aanmerking wenschte te komen. - Bij de door het departement van koloniën te Amsterdam gehouden aanbesteding was voor de levering van 6600 K.G. rijst het minst ingeschreven door den heer J. A. Heus, te Leden, voor 1006.50 en voor de levering van 4200 G.K. rijst, dezelfde, voor f 644.70. - Uit de nalatenschap van dr. P. W. Kort hals, te Haarlem, zijn aan 's Rijks Ethno- graphisch Museum te Leiden geschonken 9 voorwerpen uit Java en 3 voorwerpen uit China, geïnventariseerd als serie 881. Voor werpen van Java: 3 krissen, 1 dolk, 1 klewang, 1 kapmes, 3 krisgevosten, 1 bamboe (beschre ven). Voorwerpen van China: stel schalenen gewichten, 1 rekenbord, penseelen. Aan den heer Droste, te Haarlem, is daarvoor de dank der Regeering betuigd. - Prof. Moltzer, te Utrecht, heeft aangekon digd, dat hij Woensdag zijne colleges wenscht te openen met eene toespraak ter gedachtenis van wijlen den Leidschen hoogleeraar Matthias De Vries. - Tot voorzitter van den Oostvlietpolder te Zoeterwoude is herkozen de heer J. Kors. - De minister van binnenlandsche zaken beeft het vervoer van herkauwende dieren en varkens verboden uit den kring in de gemeente Veur, beginnende bij den grens paal van Veur en Voorschoten, on waarvan de grenzen loopen langs de grens tusschen de gemeenten Veur en Voorschoten tot aan de Schenk watering en de grens van Wasse naar, vervolgens langs en met inbegrip van de Schenkwatering tot aan de kade, gelegen tusschen den Duivenvoordschen polder en den Fluitpolder, langs en met inbegrip van de kade tot aan den Buitenwaterpolder, langs en met inbegrip van de kade van den Dui venvoordschen polder langs de grens tusschen de perceelen sectie B, Nos. 1388, 78, 79 en 80, en sectie A, Nos. 229 en 230 tot aan den Achterweg langs, doch met uitsluiting van don Achterweg tot aan den Veur6chen straatweg, en vervolgens langs, doch met uitsluiting van den Veurschen straatweg tot aan den grenspaal van Veur en Voor schoten. - Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben besloten: lo. de volgende gemeenten, ter bepaling van het aandeel in de lichting der nationale militie dezes jaars, samen te voegen met naburige gemeenten, te weten7de kanton Schiebroek met Gverschie; 13do kanton: Valkenburg met Rynsburg; 16de kanton: Waarder met BarwoutswaarderPapekop en Heken- uorp met Langeruigeweide17de kanton: Vlist met Haastrecht; Berkenwoude met Gouderak; 23ste kanton: Schelluinen en Peursum met Ottoland; 24ste kanton: Molenaarsgraaf met Brandwijk; 2o. de by elke samenvoeging laatstgenoemde gemeente aan te w(jzen als de hoofdgemeente. - Op Woensdag j 1. hield het Nourris6e- fonds te Waddingsveen zyne gewone jaarlyksche vergadering. De stand der kas was niet zeer gunstig. Het aantal leden en contribuanten bedraagt 94. Van de som van ruim ƒ380 werd aan armen en behoeftigen bedeeld. - Te Noordwyk kwam Dinsdag ruim een 200-tal pelgrims van Vogelenzang, onder ge leide van hunnen herder, ter bedevaart, om de reliquieên te vereeren van den H. Jeroen. Uit verscheidene andere plaatsen hadden zich personen bij die bedevaart aangesloten, zoodat ongeveer 500 pelgrims te 10 uren zich bevonden in de parochiekerk, die verder tot in do uiterste hoeken door ingezetenon van Noordwyk bezet werd. De pastoor Scheiberling droeg met assistentie de hoogmis op en hield eene toespraak, waarin hy den H. Jeroen schetste als onzen apostel en onzen marte laar. In den namiddag had verder een so lemneel lof plaats, voorafgegaan door eene tweede toespraak van pastoor Scheiberling. (T.) Het ontwerp adres van antwoord der Tweede Kamer, dat Dinsdag aan de orde is, luidt aldus: „Mevrouw! „De Tweede Kamer der Staten-Generaal betuigt Uwer Majesteit haren eerbiedigen dank voor de mededeelingen omtrent den toestand van land en volk, haar, by gelegenheid van de opening der gewone zitting in naam der Koningin, door Uwe Majesteit gedaan. „Wy verheugen ons, dat die mededeelingen, al zyn er schaduwzijden, in menig opzicht bevredigend konden zyn en dat ons land tot dusverre voor den voortgang der vreeselyke ziekte, die in het buitenland heerscht, bewaard is gebleven. „Met ernstige aandacht volgden wy de aan kondiging der vele bolangryke voordrachten, waaronder die tot regeling van het kiesrecht voor de Tweede Kamer der Staten Generaal en voor de Prov. Staten, tot invoering eener beroeps- en bedrijfsbelasting en tot verbeterde heffing der grondbelasting eene voorname plaats innemen. „Erkentelyk voor het vertrouwen, waar mede Uwe Majesteit een beroep doet op onzen \jver en onze toewijding, hopen wyi aan de vorvulling der gewichtige en veelomvattende taak, die ons, zoowel met betrekking tot de belangen van het Rijk als tot die der Koloniën, wacht, onze beste krachten te wijden. „Van harte beamen wy den wensch van Uwe Majesteit, dat onze arboid, onder Gods zegen, de welvaart en den bloei van het dier baar vaderland moge verhoogen." In de zitting van den Rotterdamschen gemeenteraad werd gisternamiddag aan de weduwe van den in dienst gevallen agent van politie Reitze Van den Berg oen pensioen toegekend van 367 's jaars. Een gelijk pensioen verkreeg de gewezen politie-agent A. Luyen- dyk, die by een tumult in de beruchte Schaven- steeg zóódanig werd mishandeld, dat h\j zijne functie niet meer kan vervullen. Medegedeeld werd, dat het bouwen eener gymnastiekschool gegund is aan den heer A Henkemans, voor 21,300. Besloten werd tot het maken van archief kasten in het Raadhuis, tot het toestaan van nog 10,000 voor de filters dor waterleiding, tot verkoop van 1500 c. A. grond, ad 15 per c. A., aan de Wilhelminakade aan heeren pakhuismeesteren, tot verkoop voor 20,000 van een perceel weiland by den Boezemsingel aan de firma Allan en Co. Ten slotte was aan de orde een voorstel tot voltooiing der Rijnhaven, een gevolg van de weinige havenruimte, welke door de steeds toenemende scheepvaart gebiedend noodzakelijk is. Ditgroote werk wordt geraamd op ƒ1,100,000 met de bybehoorende werken, de verlenging der Katendrechtsche haven met 80 meter, het bouwen van een kaaimuur langs de noordzijde der Rijnhaven en om langs den zuidelijken en den nieuw te maken oostel ijken oever eene steenglooiiDg aan te brengen. Voor den uit te graven grond, eene hoeveelheid van bijna een millioen kub. meter, zyn aangewezen de wei landen in den polder Cool en het nog niet opgehoogde deel van den polder Hoogenoord. Hot voorstel werd aangenomen met 30 tegen 3 stemmen. Ingediend werd een voorstel tot aankoop van weilanden in den Coolpolder voor ƒ96,128. Het stoomschip „Conrad," van Amster dam naar Batavia, vertrok 22 September van Genua; de „Prinses Amalia," van Batavia naar Amsterdam, is 22 September Perim gepasseerd; de Semarang," van Rotterdam naar Java, vertrok 22 September van Suez; de „Didam" vertrok 22 September van Nieuw- York naar Amsterdam; do „Prinses "Wilhel- mina" arriveerde 22 September van Amster dam te Batavia; de „Reichstag," van Hamburg naar Oost-Afrika, arriveerde 20 Sep tember te Lissabon; de „Burgemeester Den Tex," van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 23 September te Genua; de „Voorwaarts," van Singapore naar Amsterdam, passeerde 22 September Kaap St.-Vincent. Het bezoek ran Hare Majesteiten de Koninginnen aan Haarlem. De Koninginnen vertrokken hedenochtend, onder betrokken lucht, zoodat het Oranjezon- netje ontbrak, per extra trein van den Hol- landschen spoorweg uit de residentie naar Haarlem met een gevolg, bestaande uit de grootmeesteresse baronesse Van Iiardenbroek de hofdames; den grootmeester, graafSchim- melpenninckden kamerheer baron Taets van Amerongen; den adjudant kapitein graaf Van den Bosch en den ordonnance-officier luitenant Boreel. De koninklyke trein werd vanwege de spoor wegmaatschappij begeleid door de heeren Nierstrasz, Van Lockhorst en Van Swieten. By het in beweging stellen van den trein stond do Koningin met de Regentes-Moeder op het balkon, ten einde de talryke schare, die zich op het plankier en langs het talud tot aan den Rjjswljkschen weg bevond, te begroeten. Van de daken der werkplaatsen van de Ijzergieterij „de Prins van Oranje" waren de vlaggen geheschen. Toen de trein het station Leiden passeerde, waren vele personen er aanwezig om den beiden Koninginnen ook hier een vluchtigen groet te brengen. De trein reed hier in eenigszins vermin derde vaart, doch vermeerderde op weg naar de Spaarnestad weer zijne snelheid. Het is lang geleden, sedert de gemeento Haarlem een regeerend Vorst uit het Huis van Oranje binnen hare wallen heeft gezien. Hot laatste bezoek van dien aard was dat van Koning "Willem III in 1861 aan de ten toonstelling van Nijverheid gebracht Sedort moge eene enkele maal Koningin Sophia of een der Prinsen van het Konink lijk Huis eenige uren te Haarlem hebben vertoefd, eene feestelijke ontvangst van een onzer Vorsten heeft niet meer plaats gehad. Verschillende omstandigheden hebben dit tot dusver belet. Van hare zijde levert thans de bevolking de ondubbelzinnigste bewyzen, dat zy zich ver blijdt in de belangstelling der tegenwoordige Vorstinnen en haar bezoek van heden op hoogen prijs steld. Na de eerste teleurstellende mare klonk ten tweeden male Maandagavond het heuglijk nieuws door de stad, dat het Vorstelijk bezoek Vrydag doorging en aller handen repten zich om in den korten tijd, die overbleef, zich daarop voor te bereiden. Gisteren was het reeds buitengewoon druk in Haarlem. Tal van wandelaars te voet en in rytuigen vulden de versierde straten en smaak ten reeds de voorpret, feerwyi de eerewacht van 14 ruiters zich voor het gewichtig emplooi van heden oefende in het galoppeeren over do ongelijke straatkeien. Dfio dagen zyn een betrekkelijk korte tijd om eene stad in feesttooi te steken, zelfs al telt men een deel van de nachten er by. Viel er gisteren hier en daar zelfs nog heel- PEUS DER ADVERTENTIES*: 1—1 regel» ƒ1.05. Ieder* regel anr ƒ0.171. Grooter# lettor» haat pleeUroimU. Tmt k«t incesseere» bait** di tUd wordt ƒ0.1# Wrekeoè. wat te werken, toen de Koninginnen heden ochtend het station verlieten om haren blyden intocht in de stad te doen, was er geen spyker meer te slaan, geene vlag meer uit te steken, geene bloem meer tusschen het sparreloof der slingers te passen. Haarlem was gereed voor de eer, welke het wedervaart. Den eersten indruk, dat hare komst als eene blijde komst begroet werd, ontvingen HH. MM. reeds aan het station in de wacht kamer, waar zy door den burgemeester uit naam der geheele burgory hartelijk welkom werden geheeten. Om den Vorstinnen een gang over het perron in de juist niet vorste lijke vestibule van het stationsgebouw te bespa ren, werd de restauratiezaal in eene ontvang kamer herschapen. Zachte tapijten, fraaie meubelen en gordijnen, ryk vergulde gas kronen en een schat van planten en bloemen gaven aan dit vertrek een volkomen voor de gelegenheid passend aanzien. Het was wel jammer dat HH. MM. by het afryden van het station niet reeds dadelijk het oog konden vestigen op de grootsche ver siering, door den heer J. J. Boynes voorden hoofdingang zijner fabriek aangebracht. Een poort, in Moorschen styl ontworpen, schitte^ rend van goud en kleuren, maskeert de be- nedenpui van het hoofdgebouw geheel. Wim pels in de kleuren van het Vorstenhuis en van de stad, tropeeën van de vlaggen van Nederland en van "Waldeck-Pyrmont, schilden met het naamcijfer der Koninginnen, wappo- rend boven de kroonlijst of bevestigd aan de stylen, maken deze poort, die in haar op schrift den hoogen gasten het „Welkom" toeroept, tot eene ware eerepoort. Wat bij het inrijden van den Kruisweg vanzelf in het oog valt, is de hooge eerepoort by de Parklaan, door de gemeento als een openlyk huldeblijk harerzijds opgericht. De eerepoort, mede eene hoogte hebbende van elf meters, is gebouwd in renaissancestijl. Aan elke zyde is in het paneel een land schap geschilderd met eene tropee van groen, waarboven eene buste. In het fries zijn de wapens der verschillende provinciën geschil derd, voorts voorzien van prachtige draperieën. In den doorgang bevinden zich aan beide zyden drie zware consoles. De buitenzijden zyn afgedeeld door frontespieces, waarin eene opkomende zon en waarboven een ornament is geplaatst, waaruit een groote bal te voor schijn komt, ter bevestiging van do vlagge- stokken. Boven in den doorgang zijn tro peeën en groen aangebracht. Het geheel geeft een grootsch aanzien en zou te verge lijken zyn by een are de triomphe. Huis aan huis hangen aan weerszydeD van Kruisweg en Kruisstraat de dingers met tus- schengestoken dahlia's, terwyl aan de dwars over den weg gespannen draden niet minder dan 50 kronen hangen, aan elke waarvan 25 veelkleurige lantaarns gehangen worden tusschen de lampions in. Zyn er straten, die, wat de groene versiering betreft, Kruisweg en Kruisstraat misschien den loef afstoken, wanneer de illuminatie wordt ontstoken, zul len zy stellig een zeer fraai effect te bewon deren geven. Het plan ora voor de illumi natie het door Brussel gegeven en door Utrocht gevolgde voorbeeld ook te volgen, is uitge gaan van het comité, dat zich met de zorg voor het feestgewaad van dit deel der stad heeft belast. In den tuin van de heeren Gebrs. Van der Beek aan den Kruisweg, die hun grond voor deze gelegenheid bereidwillig afstonden, doet zich hedenavond een muziekcorps hooren en zal van avond eene schitterende verlichting worden aangebracht. Een aangename afwisseling geeft het deco ratief van de Barteljorisstraat, waar de slin gers, met de punten naar boven opgenomen, op eenigen afstand gezien den indruk geven van een spitstoeloopend dak. Vroolyk fkid- deTen hier de vlaggetjes tusschen het groen.

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 1