KIESRECHT. Aan de leden der Tweede Kamer zyn gis teravond do wetsontwerpen tot kiesrecht- hervorming toegezonden. Hot zyn drie wetsontwerpen: lo. tot regeling van de kiesbevoegdheid voor de Tweedo Kamer en voor de Provinciale Staten2o. tot regeling van de uitoefening van het kiesrecht voor dio colleges; 3o. tot regeling van do benoe ming en aftreding der afgevaardigden tor Eerste en Tweede Kamer der Staten-Genoraal. Deze drie ontwerpen hangon nauw samen, maar vormen elk een op zichzelf staand ge heel. De regeling van de kiesbevoegdheid voor de gemeenteraden wordt overgelaten aan de gemeentewet. Kiesbevoegdheid. In bovengenoemde wetsvoordracht wordt voor kenteeken van geschiktheid, door art. 80 der Grondwet voor den kiezer geëischt, go- houdon: kennis van lezen en schrijven, te bewyzon door eene eigenhandig geschreven aanvraag om op de kiezerslijst te worden geplaatst. Als kenteeken van maatschappelijken wel stand wordt gehouden het voorzien in eigen onderhoud on in dat van het huisgezin on aangenomen dat dit geschiedt door hem, dio gedurende het laatstvorloopen burgerlijk jaar geen onderstand heeft genoten van eene instelling van weldadigheid of van een ge meentebestuur. Onderstand, aan de vrouw of inwonende kinderon verstrekt, wordt geacht door den echtgenoot of vader to zijn genoten. Uitgesloten wordena. zy, dio by rechterlijk vonnis het beheer over hunne goederen heb ben verloren, of aan wie bij rechterlijke uit spraak het kiesrecht is ontzegd voor den duur van dat verlies of der ontzegging; b. zij, die den vorschuldigden aanslag in de Rijks directe belastingen niet hebben voldaan, gedurondo het burgerlijk jaar, volgendo op dat belasting dienstjaar; c. zij, dio zich opzettelijk aan don bij do wet opgelegden krijgsdienst of aan eene bij de wet opgelegde verplichting ten aanzien van 's lands verdediging hebben ont trokken d. zij die onherroepelijk wogets misdrijf zijn veroordeeld tot e«no vrijheidsstraf van 4 jaren of langer; e. zij, die door don militairen rechter zijn ontslagen uit denmili- tairon dienst met on waardig verklaring om by de gewapende macht te dienen. Voorts zyn uitgesloten gevangenen en krankzinnigen Het kiesrecht wordt geschorst voor mili tairen beneden don rang van offioier by de zee- en landmacht, voor den tyd, gedurende welken zy zich in werkoiyken dienst onder de wapenen bevinden. De leden der Provinciale Staten worden gekozen door de ingezotenen der provincie, die bevoegd zyn tot het kiezen van leden van de Tweode kamer. Het aantal kiezers ten gevolge dezer re geling wordt geraamd op 800,000, of ongeveer 74 percent der meerderjarige mannelyke inge zetenen, tevens Nederlanders. Uitoefening van het kiesrecht. Ten aanzien van de uitoefening van het kiesrecht is bepaald dat er óéne kiezorsiyst zal zyn voor Tweede Kamer en Provinciale Staten. Tot grondslag daarvan dienen de bevolkings registers der gemeenten. De vereischten voor do kiesbevoegdheid moeteD aanwezig zyn op 15 Januari van elk jaar. "VVetteiyk wordt nu verplicht de kiezersiyst alphabetisch in te richten. De kiezerslysten worden op 15 Februari vastgesteld door do gemeentebesturen en bleven van 16 Februari tot en met 21 Maart op de secretarie dor gemeente ter inzage. Vóór 15 April moet beslist zyn door de gemeente raden over verzoeken tot verbetering by gemotiveerde beslissing. Na 15 April blyftde lyst voor een jaar van kracht. Ingovoerd wordt by deze voorstellen van wet het stelsel van candidaatstelling met het couloirstelsel. Op een daarvoor aangewezen dag kunnen de kiezers van 9 uren tot 4 uren opgaven van candidaten inleveren by den burgemeester. Deze opgaven moeten door ton minste 50 kiezers zyn onderteekend en do verklaring bevatten, dat die candidaat zich beschikbaar stelt. Deze candidaatstellingen worden openbaar gemaakt en achtereenvolgens worden do namen der candidaten op eene lyst doorgenummerd. Ten minste drie dagen vóór de verkiezing ontvangt elk bevoegd kiezer eene oproeping voor de stemming, welke van 's morgens acht uren tot 's namiddags vyf uren duurt in verschillende stemdistricten, ten overstaan van stembureelen van drie leden en twee plaatsvervangers. Het stem- bureel in elk district krygt, verzegeld, zooveel stembiljetten als er kiezers zijn en 20 percent daarboven. Do kiezor, na zich gelegitimeerd te hebben, ontvangt oen stembiljet, waarop aan de eene zijde de namen der candidaten gedrukt zyn en aan' do keerzyde de hand- teekening van don burgemeester der hoofd plaats van het kiesdistrict is gestempeld. Do kiezer begeeft zich met dit biljet naar een der lessenaars, in het stemlokaal geplaatst, zóó, dat zy geheel van elkander zyn afge scheiden, maar dat de toegang zichtbaar is voor het stembureel en voor het publiek en aan eiken waarvan do invulling van het biljet in het geheim kan geschieden. De kiezer teekent nu, op nader by bestuursmaatregel vast te stellen wyze, zyne stem op het biljet aan, vouwt het toe en 6teekt het, nadat de voorzitter van het stembureel zich overtuigd heeft dat het don voorgeschreven stempol aan do buitenzyde draagt, in de bus. By het sluitingsuur wordt de stembus ge sloten en verzegeld en proces-verbaal opge maakt. Na afloop wordt het aantal kiezers, dat gestemd hoeft, en het aantal niet ge bruikte (of teruggegeven) stembiljetten aan de aanwezige kiezers bekend gemaakt, laatst genoemde biljetten verzegeld met do kiezers iyst, terwyi dan onmiddellyk de openiDg plaats heeft en hot proces-verbaal daarvan aan het hoofdstembureel gezonden, dat, als het in bezit is van alle procossen-verbaal, eene zit ting houdt tot het vaststellen van den uitslag dor verkiezing, hetzy vóór 9 uren 's avonds of den volgenden dag 's ochtends 9 uren en daarin den einduitslag bokend maakt. Regeling van de benoeming en aftreding der Kamerleden. De voorschriften omtrent de benoeming van de afgevaardigden ter Eerste Kamer hebben slechts geringe wyziging ondergaan. Wat do Tweode Ivamer betreft, wordt by tabel do verkiezing van leden geregeld in enkelvoudige kiesdistricten, onderverdeeld in stemdistricten. Ook de vyf steden, welko thans nog veelvoudige districten zyn, worden in enkelvoudige verdeeld. De bestaande kies tabel is in hoofdzaak onveranderd gelaten, behoudens eenige noodzakelyke veranderingen, welke verband houden met de splitsing dor meervoudige kiesdistricton. In het noorden, oosten en zuiden des lands zyn dan ook, behalve de verandering van eon drietal namen en de verschikking van een paar gemeenten in Noord Brabant, alle kiesdistricten onver anderd samengesteld. De verdeeling der groote gemeenton is, be houdens eono enkele uitzondering ten aanzien van 's-Gravenhage, geschied geheol in over eenstemming met de adviezen der daarover gehoorde gemeeritobesturen. Voor Groningen kan zij plaats vinden zonder eenige verande ring in do omliggende kiesdistricten. Voor Utrecht, Amsterdam, 's Gravenhage en Rotter dam was dit niet mogeiyk, met het oog op de vermeerderde en steeds toenemende be volking. Van Utrecht zyn de buitengemeenten ver deeld over de districten Amersfoort en Wyk- by-Duurstede. Nieuwer-Amstel wordt naar het district Haar lemmermeer overgebracht, waardoor eenige verschikking komt in de districten Hilversum, Breukelen, Alkmaar, Zaandam, Beverwyk, Katwyk en Bodegrave. Scheveningen is toegevoegd aan het West- land, waardoor do kiesdistricten Loosduinen en Delft aanmerkeiyk en Bodegrave, Gouda en Schiedam ook gewyzigd worden. Rotterdam is met Charlois en Kralingen in vyf kiesdistricten verdeeld. Capelle aan den IJsel is aan Gouda toegevoegd. De namen der kiesdistricten Bergum,Wol- vega en Grave zyn veranderd en een paar gemeenten in de districten Eindhoven, Hel mond en Vechel verschik4'.. Gemengd Nieuw». Eene bewoonster van de Warmoe- ziersstraat te 's-Hage, mej. B., die wegens krank zinnigheid reeds onder behandeling was geweest, wilde zich gistermorgen aan den Bleekersweg door verdrinking van het leven berooven. Zy sprong, toen zy met haren man daar wandelde, onverwachts te water en zonk spoedig in de modder weg. Door eenigo menschen, die toe schoten, werd zy er uit gehaald en bewuste loos per brancard naar het gasthuis vervoerd. Burgemeester en Wethouders van Delft maken in de plaatselyke bladen de namen van een tiental bouwlieden en melk- verkoopers openbaar, die voor de uitoefening van hun bedryf gebruik maken van water, waarvan het niet vaststaat dat het vry van schadelijke bestanddeclen is. Zondag-avond zou den veld wachter J. K. by de herberg van K., aan den IJweg te Haarlemmermeer, door zekeren A. d. J. een messteek zyn toegebracht, indien de stoot niet bytyds door een ploertendooder ware verydeld. Met veel moeite is do dador in verzekerde bewaring gebracht. Op den kruiswog te Haarlem mermeer, tusscheu Sloter- en Aalswog, moet het Zondag-avond eene algemeene vechtparty zyn geweest. Een bier- of danshuis aldaar schynt do oorzaak. Herhaalde malen wordt over bal dadigheden aldaar geklaagd; de vorige week is een meisje (zeker wel niet een van de netste) driemalen in den tocht gegooid, terwyl een ander de vlucht nam om niet hetzelfde lot te ondergaan. Een veldwachter wilde men onlangs dezelfde kuur doen ondergaan, maar die trok van leer. De wielerwedstrydon te Hoofd- dorp (Haarlemmermeer), zyn uitgesteld tot 1 October 1S92. Dan zullen plaats hebben lo. "Wegwedstryd. Afstand 12 K. M. Open voor de leden vau den Alg. Ned. Wielrydors- bond. 3 pryzen (medailles) Handicap. 2o. Ringrydery op ry wielen. Open voor alle leden van den A. N. W.-B. 3 pryzen. 3o. Wegwedstryd. Afstand 6 K. M. Open voor de leden van „Rechtuit". 3 pryzen. Handicap. Volgens den Haagschen kroniek- schryver der „N. Gr. Ct." zyn de Spaansche en de Duitsche gezantschaps secretarissen als leden eener vreemde mi6sio niet vervolgbaar. De getuigen ook de geneesheer, dr. Feith, die er by tegenwoordig was zyn niet straf baar, omdat de regelen veor 't duel vooraf waren vastgesteld. Ons tegenwoordig straf wetboek \erklaai t hen in dit geval straffeloos. En zoo er dus door de Wassonaarsche politie proces verbaal is opgemaakt en do officier van justitie zich met de zaak bemoeid heeft, dan is dit alleen geschied om te constateeren wie do heeren waren en hoe zy do comedie in de duinen hebbon afgespeeld. Verder gevolg zal het zaakje niet hebben althans niet uit een strafrechteiyk oogpunt. lete anders is 't dat, naar men verzekort, do beide schutters van hun post zullen worden teruggeroepen. Als waarnemende hoofden van missiën moch ten zy, zonder voorafgaande vergunning van hun souverein, niet duelleeren en men zegt dan ook dat de gezanten van Spanje en van Duitschland, die op reis zyn, telegraphisch bevel ontvangen hebben hier terug te keeren, ten einde de leiding der zaken over te nemen en gelegenheid tot onverwyide terugroeping van de twee vechtersbazen te geven. Het ge voerde duel wordt natuurlijk niet weinig be sproken; men hoort er allerlei verhalen over. Cherchez la femme, zegt menigeen, maar het schynt dat eene veel onschuldigor oorzaak tot 't treffen aanleiding heeft gegeven. By het lawntennis-spel had de Spaansche secretaris zyn tegenparty, na een min-handigen worp, toegebeten: maladroit! Deze was daarop tot hem gegaan met do vraag of dio uitdrukking gemeend was en op de bevestigende beant woording had de Duitscher zyn tegenparty een oorveeg toegediend. Daarop volgde eene uitdaging. De conditiën werden vooraf geregeld maar, naar men zegt, onder een glas port. Er zou op 25 passen afstands geschoten wordende duellanten zouden rugwaarts naar elkander gekeerd staan, zich op 't commandoun, deux, trois! omkeeren en gelyktydig schieten. Bij eene verwonding zou de stryd beslist zynschoten beiden mis, dan zou over de voortzetting van 't gevecht worden beraadslaagd. Men weet hoe 't liep. De Spaansche secretaris schoot in de lucht; de Duitsche wilde in het duin schieten vóór zyn tegenstander, maar legde te hoog aan en de kogel trof hem in de rechterheup. Dr. Feith verbond den gewonde, die, door de duisternis beschermd, onopgemerkt per rytuig naar het „Hotel des Indes" werd gebracht, waar zyne echtgenoote, weldra op de hoogte gesteld, sedert aan zyne legerstede waakt. Vóór het vertrek uit het duin hadden de ryksveld- wachter en jachtopziener, op het schieten toegesneld in de hoop stroopers te vangen, proces verbaal opgemaakt. De getuigen waren zóó voldaan over den afloop van 't duel, dat zy 's avonds het feest op de sportten- toonstelling uitvierden. De gewonde gaat beteren en heeft zich, naar men zegt, met zyn tegenstander verzoend, overtuigd dat deze r.iet bedoeld heeft „echt" te raken. Tntusschen is het te bejammeren, dat be zadigde mannen nog wel gehuwde! om eene futiliteit, eon hard woord, by 't spel ont- vallen, elkanders leven in do waagschaal stollen en misbruik makende van hunne positie, de wetten van hot land, waar zy gastvrijheid genieten, ovortreden, in het zalig besef, dat zi door hun positie die wetten straffeloos kunnen overtreden. Voor A. d. Y., huisvrouw van i,. T., te 's Gravenhage, die als werkster by iemand aan huis van de gelegenheid profiteerde orn scharen, brillen en dasspelden weg te kapen en zich to9 to eigenen, vorderde in do Maandag gehouden zitting der Haagsche rechtbank het O. M. 3 maanden. Voorts vorderde het O. M. voor E. J. G. K.( vormer, J. J. B., metselaar, Ch. B., sjouwer, en G. v. R., stoffeerder, allen te 's-Graven- hago wegens mishandeling van den veerschipper van den Leidschen en Delftschen Vliet, voor den eersten cn vierden bekl. ƒ21 boete of 14 dagen; voor den tweeden en derden bekl. voor ieder ƒ14 of 7 dagen; voor M. v. G., kunstenmaker te Delft, en C. M. B., kennis- reizigster te Amsterdam, wegens diefstal van eenige kleedingstukken in eene slaapstede te Delft, resp. 4 en 2 maanden gevangenisstraf; roor D. P. H., koopman te 's-Hage, wegens mishandeling, 7 dagen, en voor L. T. en G. T.,. sjouwers aldaar, wegens wedorspannigheid. 7 dagen. Zeer vele voreenigingen voor algemeen stemrecht hebben hare deelneming aan de samenkomst in Den Haag op Zondag onthouden. Zij voerden daarvoor verschillende redenen aan. Die te Dordrecht verklaarde aan de betooging geen deel te willen nemen, omdat de sociaal-democraten daarvan do re geling hadden op zich genomen en zy dus oen sociaal democratisch karakter zou hebbon. Maar de Dordtsche vereeniging nam ook in hare overwegingen op: „Meenende, dat het ganscho kiesrecht geen druppel arbeidersbloed in de bestaande maat- schappy waard is." Dit is, merkt de „Arnh. Ct." op, een ver standig woord van do Dordtsche vereeniging er zyn heelwat dingen, waaraan een arbeider meer heeft dan aan kiesrecht. Naar het „Vad." verzekert, was „van hoogerhand" gelast, de kiesrechtvergadering niet to beletten. Men meldt uit Breuve (Fransche grens),dd. 18 September: Eene bloedige botsing heeft plaats gehad tusschen Belgische werk lieden en Fransche douane-beambten to Hou- plines, naar aanleiding van do arrestatie van een werkman, die koffie wildo binnensmokke len. Eone menigte van meer dan 1000 per sonen, het meerendeel Belgische werklieden, trachtte den arrestant, terwijl by overgebracht werd naar den gendarmeriepost, te bevrijden. Er werden steenen naar de gendarmon gewor pen en toen de menigte aanstalten maakte om de douane-beambten in 't water te werpcnr zagen de gendarmen zich genoodzaakt met hunne revolvers op de menschen te schieten. Eerst des avonds, toen eene versterking van gondarmen was aangerukt, gelukte het, den gevangene naar den post over te brengen. Inmiddels waren verscheidene personen ge kwetst; het ernstigst toegetakeld was een douane-beambte, wiens schedel door een steen worp gespleten is. Daarmee niet tevreden, verbrijzelden de woestelingen nog de ruiten van de woning, waarin de ongelukkige ter verpleging was opgenomen. De „Pali Mall Gazette" drukt een gezondheidspas af, die op 23 Augustus door do autoriteiten te Hamburg is uitgereikt aan een Engelsch schip, dat aldaar eene voor Oporto en Lissabon bestemde lading moest innemen. In dit officiëele document wordt uitdrukkelyk verklaard, dat noch in de stad noch in de haven of in de nabyheid daarvan eenige buitengewone epidémische ziekte hoerschte, die door het schip, de bemanning of do lading zou kunnen worden overgebracht. Toch had het eerste cholera geval zich reeds op 16 Au gustus te Hamburg vertoond, en waren aldaar op 22 Augustus, den dag vóór de uitgifte van het document, niet minder dan 126 ziekte gevallen geconstateerd. Botterdam, 20 September. Op de veemarkt waren gisteren aangevoerd: paarden, veulens, 132 runderen, 125 vette kalveren, 1 nuchter kalf, 2008 schapen, 489 varkens, biggen, 1 bok, ezel. De prijzen van bet vee waren als volgt: runderen lete qual. 36 a 37 c., 2de qnal. 33 a 34 e.,8dequal, 31 a 32 c.vette kalveren 1ste qnal. 42 a 44 c., 2de qual. 37V9 a 40 c.schapen leto qual. 22tyr a 25 c-, 2de qual. 20 a 22l/9 e., varkens 3ste qnal. 251/9 a 26 c., 2de qnal. 241/s 25 c., 3de qual. 23 a 24 c., lachte soort a c., allee pei '/j KG. Nuchtere Kalveren a (slacht), dito (fok) tot biggen tot .—.paardente* f per stuk. L&m8vleesch Eaudel willig.

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 6