Dc meeting te VGravenhagc. Dg Zondag in do residentie kenmerkte zich gisteren door eenige meerdere drukte dan ge- woonlyk met het oog op de besloten mooting voor algemeen stemrecht. De stad had echter haar gewoon kalm aanzien in den voormiddag alleen eonigszins verlevendigd door het door trekken van groepen meetingisten, 6oms in kleine verzamelingen, soms tot oen langen, oerbiedwaardigen stoet uitgebreid. Alleen de spoorwegstations boden een tooneel van meer ongekende drukte door het telkenmale aan- komen van treinen met aanhangers en aan hangsters van het algemeen stemrecht uit tal van plaatsen, aan de Hollandsche ly'n ge legen. By hunne aankomst ontvingen do groepen orders van de aan den uitgang aanwezige commissarissen en gedelegeerden. Met opgerolde of in zwarte foedralen gebuide vlaggen en banieren, welke de dragers evenwel omhoogstaken, begaf men zich naar hot terrein der meeting. Nadat togen 10 uren een trein met 200 deelnemers uit Dordrecht was aangekomen, volgde to 10 uren een gozelschapstrein uit Amsterdam, Haarlem en Leiden, bestaande uit 1*1 rijtuigen, allen geheel govuld met mannen en vrouwen, zoo ongeveer een 600. By het uitstappen zong een clubje een lied op de wijze van de Marseillaise, dat evenwel spoedig verstomde op eene aanmaning van geestverwanten. Men stelde zich op het stationsplein op in rjjen van vier aan vier en aan het hoofd werd eeno opgorolde vlag, met byl en phrygiscbe muts gekroond, gedragen. 't "Was wel een indrukwekkendo stoet, by welken zoowel vrouwen als jongedochters naast do meosten van het sterkere geslacht zich aangesloten hadden, ja, waarin zelfs zuige lingen, door de moedor op den arm gedragen, medegonomen waren. Mej. Drucker, uit Amsterdam, liep in do ©grsto i\jen, Öozo lango ry van voorstanders van alge meen kies- en stemrecht, moest allen aan hoed of jas een rood kartonnetje dragende met de woorden: algemeen kies- en stom- recht, maakto, alvorens naar den Loosduin- schen wog op te gaan, eene wandeling langs do noefkade, de Hooftskade, "Wagonstraat en andore druk bezochte straton, steeds king- zaam voorwaarts schrydende. Een muziekcorps bevond zich in haar mid- don, maar speelde natuuriyk niet, en de muzikanten hielden hunno instrumenten zorg vuldig bedekt. Do commissarissen zorgden voor eone ongestoorde beweging van de aaneengesloten scharo en onderdrukten dadelijk elke uiting, welke tot mooiiykheden kon aanleiding gevon. Zoo verzochten zy eenigen jeugdigen leden, dio de Marseillaise floten, daarmodo niet voort to gaan, waaraan onmiddeliyk werd voldaan. Aan de Hoefkade ontplooide eene der ver- eenigingen, in stryd met het verbod, oen rood vaandel, welks breede baan men eenige minuten stoutweg in do lucht liet golven. Do vereeniging begreep zelve dat dit niet ïydelyk kon worden aangezien en rolde het doek spoedig weer om den vlaggestok. Vóór den stoet liepen mannen, die aan elk, dien zy ontmoetten, een strooibiljet met het: „naar de meeting" in de hand stopten. Ook per Staatsspoor kwam een vry groot aantal personen voor de meeting aanuit Utrecht 70, Arnhem 25, maar niet velen uit het noorden, hetgeen werd toegeschreven aan den meerderen invlood van den Bond van Algemeen Kies- en Stemrecht in die streek. Sterke brigades ryksveldwachtors, met geweer gewapend, waren in den loop van den ochtend uit hunne standplaatsen in verschil lende deelen der provincie herwaarts gekomen. Van halftien reeds in den ochtend bewogen zich op den Loosdulnschen weg verschillende clubjes, mannon e» vrouwen, fatsoeniyk ge kleed, die af en toe zich wat te goed gingen doen op do ververschingsplaats van het terrein. Tegen halfelf gingen die lieden hunne club-en vakgenooten te gemoet op den weg van de spoorwegstations, en tegen 11 uren begon 't op den weg al drukker en drukker te worden. Wy hadden inmiddels gelegenheid het pimt van samenkomst eens op te nemen. Op don Loosduinschen weg, hoek Beeklaan, achter het koffiehuis „Be kleine Vink," vindt men eene groote, open vlakte van eenige honderden meters in het vierkant. Dat ter rein i3 geheel omheind door eeno houten schutting \an een paar manslengten, zoodat men van den wog, langs den beganen grond, niets kan waarnemen V3n bet-geen binnen de omheining voorvalt. Het terrein heeft aan de etadszydo van den weg een smallen ingang, welke tot contröle voor de komenden diende, torwyl aan gene zijde, kant Beeklaan, een grooter toegang zich bevindt, een uitweg vormende voor de vortrekkonden. Op den achtergrond in bet front van den straatweg, was eene soort van bestuuratribune opge slagen, gedecoreerd met vlaggen, waarin het rood en zwart de hoofdkleuren vormden, afgewisseld door witte vlaggetjes met „toe passelijke" opschriften. Vóór do tribune was ruimte voor het opstellen van de vaandels der corpsveroonigingen. Gekroond woid einde lijk do tribune door eone groote roodu vlag, welko, van 't middelpunt uit, do stellage beheerschte. Voorts vond men een viertal, spreekgestoelten op het terrein, te midden van welke spreekplaatsen oene witlo vlag, het „algemeen kiesrocht" proclameerendc. omwuifd word door roode wimpels, terwijl ook hier eone grootore roode vlag In top boven de tropee uitstak. Voorts had men er do ververschingstent, hierboven reeds aangeduid en op haro beurt getooid mot zinspreuken, bovat tonde schilden on Vlagsgewijs geplooide witte doeken. O. a. prijkte eon dier lappen met het opschrift. „Do Friezen willen algemeen kiesrecht." Aan don ingang van het terrein werden de manifestanten begroet door oen tot opschrift dienend gezegde van wijlen prof. Opzoomer. „Ieder burger hoeft, als lid des volks, mede deel in de souvereinitcit." Boven den ingang aan de Beeklaan stonden de woorden van prof. Buijs vermeld: „De grond van het kiesrecht ligt nergens anders en kan nergens anders liggen dan in hot lidmaatschap van den Staat." Ook diont nog vormeld, dat in het middon van het terrein eeno vlag met opschrift „Sluit Schiedam" wapperde. De daad bij het woord voegondo, verwijderden de commissarissen onkelen, die bleken to voel in het glaasje gokeken te hebben, niet dan na hun oorst het entreegeld te hebben teruggegovon. Aan de opposanten werd eenvoudig toegevoegd: „hier is geen plaats voor ruzie." Kort vóór do opening van de meeting wer den do aanwez gen, wier aantal op eon paar duizend werd geschat - het terrein bood plaats voor een veel grooter aantal - vorgast op eeno muziekuitvoering door een fanfare gezelschap, dat zoer landelijk stelling had gekozen boven op een plat van bet achterhuis van eeno der woningen aan do Beeklaau. Door do tonen der bekende vrijheidsliederen kwam er bewoging in de massa. Do ververschings- tentcn werden verlaten, terwijl de troepjes, welke op hot veld gelegerd waren, bijeen werden gebracht. Onder hen bewoog zich o. a. Domela Mieuwcnliuis, die onopgemerkt op hot terrein was verschonen. Eindelijk werd boven op do tribune het sein gegeven van den aanvang. Eenigo (linke slagen op eone tafel maanden tot stilte, waarna Bayo luidkeels den sprekers, die ingeschreven waren, verzocht zich op de verhevonbeid te vereonigen. Toen dit geschied was on het groote bord „Stilte" had bevolen, sprak Baye van de tribune een openingswoord, dat overal goed verstaanbaar was. Hij verklaardo dat ondanks de belemmeringen der autoriteiten en het verbod tot het houden der mooting, gegrond op een advies van den geneeskundigen inspecteur dat eene zoogenaamde cholera- epidomie heerschte in Nederland, het Haagsche comité was doorgegaan met zijne voorberei ding met dit gevolg dat thans duizenden uit alle streken des lands hier voreenigd waren. "Waren de autoriteiten tegen ons - zeide hij - de Hemel is met ons, want het prach tige zomerweder werkte mede om dit landelijk bijeenzijn te doen slagen. Roden voor deze samenkomst bestond er zeker. Immers, of schoon ten vorigen jaro do Regeering had verkondigd dat kiesrechthervorming als do noodzakelijke voorwaarde van blijvende ver betering was te beschouwen, was er eon ge heel jaar voorbijgegaan zonder dat de zaak eon stap verder was gekomen. En toch ook al is het stemrocht niet eon universeel goneesmiddel tegen alle kwalen, het is toch de sleutel van alle hervormingen ten bate van de arbeiden?. Thans houdt het kapitaal dien sleutel in zijn bezit. Na in korto woorden het recht van de arbeiders, die, evenals vele andere meeront- wikkelden nog dat recht missen, te hebben betoogd, drukte spr. de aanwezigen op het hart zich te houden aan do wettige voorschiif ten om geen debat te voeren. Ofschoon hot te betreuren was dat geen debat werd toege laten, moesten do aanwezigen tounen niet door geweld de wetten te willen verandoren. Intusschon zou er des avonds in eeno andero bijeenkomst eene motie worden vastgesteld, welke aan de Regeering zou worden mede gedeeld. Spr. deelde mede dat als sprekors zouden optreden 9 personen, waartoe twee vrouwen behoorden, nl. movr. - h. I - B- Sohoot-Haves en mej. C. Van Hoogstraten, van Amsterdam, en verder A. H. Gerhard, van Amsterdam; F. Domela Nieuwenhuis, van Den Haag; dr. Vitus Bruinsma, van Gorredyk; W. H. Vliegen, van Maastricht; A. Van Emm9nes, van ArnhemJ. H. Schaper, van Groningen, en mr. P. J. Troelstra, van Loeuwarden. Het comité had zooveel mogelyk getracht de sprekers te verkrijgen uit onder scheidene 6treken des lands, om te doen sien dat deze meeting een nationaal karakter droeg. Trouwens, het feit, dat 104 vakverenigingen uit vele plaatsen aanwez'g waren, bewees dit voldoende. Na deze toespraak, welke aandachtig werd aangehoord en door don spreker met een ki eet voor het algemeen kiesrecht word besloten, zong een koor van vrouwen en mannen, op gesteld naast de muzikanten op een aan- gronzend gebouw, een lied, dat zeer fraai klonk. Intnsschen waren de vier spreekplaatsen bezet en verdeelde zich de menigte, om de ploidooien ton gunste van algemeen kiesrocht in verschillenden toonaard voorgedragen, aan to hooren. Daar de spreekplaatsen slechts ten deele beschut waren door belendende woningen, ging er by enkelen voel van het geluid verloren. Eeno talrijke schare verzamelde dr. Vitus Bruinsma om zich heen. In den aanvang van zijne voordracht verdedigd© hy het Bestuur van den Bond voor Algemeen Kiesrecht tegen de aanvallen, dat hot zich lafhartig had ge dragen door op de weigering van den burge meester van Den Haag zich over te geven. Dat het Haagsche comité de taak had opgevat, viel daarom gomakkelyk, omdat de loden daarvan spoedig by elkaar te roc-pen waren, wat niet zoo gomakkelyk gaat in Friesland, verspreid als do loion zyn over verschillende godeelten van dat gewest. Allo sprokers protesteerden in min of meer heftige bewoordingen tegen de schending van recht en wet door den burgemeester, wiens handeling echter de zaak, waarvoor men str'ydt, had bevorderd in plaats van verzwakt, en do dag van gisteren moest dan ook beschouwd worden als een dag van verzet. De gowone argumenten voor het algemeon stem- en kiesrecht wordon overigens gebezigd. Er worden twee pauzen gehouden, gedurende welko men zich in do canünes aan verver- schingen te goed deed. Telegrammen van adbaesio werden vooi- gelozen. Onder do aanwezigen op ut landeigK feest - want daarvan droeg het geheel het karakter werd o. a. het Kamerlid de heer Heldt aangetroffen. De betooging eindigde in een rondgang met de banieren langs het terrein. Ter handhaving van de orde buiten het terrein werkten gemeente- en 's ryks politie samen. De plaaUeiyke poliüemacht stond onder leiding van don commissaris van politie Olivier. Do demonstratie, in het begin matig bezocht door do deelnemers, lokte van lieverlede meer nieuwsgierigen, die in den beginne eemgszins achterbleven. De banier-rondgang bracht veel levendig- heid onder de aanwezigen, doch ook dit dé filé, opgeluisterd door de muziek, welke opwek- kendo marschen speeldo, liep kalm ten einde. Ook do Loosduinsclie politio stond aan de grens der gemeente. Na afloop van den rondgang over het be sloten terrein werd den vaandeldragers ver zocht zich voor do tribune - inmiddels bezet door het socialistische muziekcorps „Semper Crescendo" van Amsterdam - op to stellen. Toen richtte de voorzitter van het Haag sche comité Baye een slotwoord tot de aan wezigen, waarin hy wees op het welslagen van do betooging, welke, in 't licht beschouwd van de moeilyklioden, haar in den weg gelegd, zich ten elotte had opgelost in eene protest- meeting. Immers, de autoriteiten hadden ge meend haar op grond van de wet te kunnen beletten, terwyl de betoogers getoond hadden haar binnen de grenzen der wet te kunne» houden. Verder noodigde liy de deelnemers uit, even kalm en waardig als zy geltomen waren, te vertrekken en voor zooveel zij dit ver langden de banioren te deponeeeen, voor terugzondi»g waarvan het Bestuur zou zorg B—a—IIHI B— dragen. Hg eindigde met een „love Let alge. meen stemrecht," „lovo de arbeidersbeweging -> welke kreet mot daverende hoezees enondi de muziek van de Marseillaise werd begroet 't Was vier uren, toon de meeting uiteenging iedere vereeniging of club haren weg nemende naar de stad of naar „Walhalla". Aan de beide ingangon waren gisteren ge. zamenlyk 5630 tocgacgsbewyzen tegon één dubbeltje afgegoven. Gemengd Nicuws. De tweo 1 a a t s t o n a c h t e n h eoft het voor den tyd dt-s jaars sterk gevroren. Sommige slooten wa i n des morgens zelfs nog met een yskorstje bedekt. Men meldt uit Alkemade, dd. 18 September: Hedennamidöag omstreeks twee uren werd op dó buurt Nieuwe-Wetering eene niet ge- ringe opschudding teweeggebracht door een 25 jarig jongeling, Jan Hulsebos genaamd, die in eone vlaag van verstandsverbystcriug by zyne woning, met don Eybol in do band, in hot water sprong. Eonige personen, die onmiddellijk te zyner redding tor plaatse aan wezig waren, ondervonden daarby een hevig verzot, zoodat vier mannen hunne krachten moesten inspannen, om den ongelukkige op het droge on te bed te helpen. Volgens som- miger meening is do liefde niet geheel vreemd aan dit voorval. Vóór ongeveer 5 weken wist een verpleegde in het krankzinnigengesticht „Voorburg" te Vucht aan de waakzaamheid der verplegers te ontsnappen. Al dien tyd hoeft do man in de boschryke omgeving van Bokstel rondgezworven, zich voedende met knollen en bconen, die hy van do velden wegnam Dc nachten bracht hy door öf op het vryo veld óf onder een of ander afdak of schuur. De politie heeft hem gevonden en naar het ge sticht teruggebracht. Te Rotterdam werd in den nacht van 1 op 2 Juli jl. in het huis van den heer Rösing aan den Nieuwen Binnenweg inbraak gepleegd door K. Ebion en J. H. Koffijberg. Door den agent van politie Middagaal op heeterdaad betrapt, werden zy op de daken der naburige panden gearresteerd. Het O. M. by de arrondissements-rechtbank te Rotterdam eischto Zaterdag voor ieder hunner 5 jaar gevangenisstraf. Vier melkkoeien, toebchoorende aan den veehouder D. Dogteren, te Lekker kerk, zyn afgemaakt en begraven, omdat zij door h6t miltvuur aangetast waren. Do veehouder Schaap, te Terkaple (Fr.), verloor twee koeien aan het miltvuur. De kippen en de hond van S. dronkon van hot bleed van die dieren, met het gevolg, dat do kippen reeds gestorven zyn en do hond nog doodziek is. Uit goede bron wordt aan de „Zutf. Ct." meegedeeld dat de toestand van den ritmeester v. d. B. v. S. voel verbeterd en het gevaar geweken is. De werkstaking der aardappel- rooiers te Stadskanaal is mislukt. Wel be sloot men op eeno vergadering de strike vol te houden, nu de landbouwers niet genegen waren aan hunne eischen toe te geven, maar allengs gingen do stakers weer op de oude voor waarden hot werk hervatten. Aan het krachtig optreden der politie is het te danken, dat de stakers in eene opgewonden bui niet konden overgaan tot het plegen van ongeregeldheden. UITLOTINGEN. Erusaeleche lotan van 1886 i 100 fr. Trekking vau 15 September 1892, be taalbaar 2 Januari 1898. Getrokken eerieén: 725 10735 29838 39201 46804 07075 81741 99309 3454 12034 33290 39547 52887 71970 82U8 99312 5833 18820 34369 3988G 57152 74224 89830 111571 7269 15320 84783 41095 C3187 74402 91150 113369 8817 16885 35578 43S59 64919 77052 93442 114295 10617 171G6 35825 44621 G5974 77757 94479 1153C0 10646 24004. Hoofdprijzen: eerie 15885 nr. 18 100,000 fr. ter. 64919 nr. 20 2500 fr.: 8. 29828 nr. 4 1000 fr.; e. 65974 nr. 1 en e. 111571 ur. 12 elk 500 fr.; 8.726? nr. 9. e. 8817 nr. 8, 8917 nr. 21, 8. 1C617 nr. 5. s. 15885 nr. 3, s. 34763 nr. 19, e. 35826 Dr. 11. 39201 nr. 16,8. 39547 nr. 9. 8. 44621 nr. 23. e. 64919 ir. 15, s. 65974 nr. 7. h. 67075 nr. 6, 8. 74402 nr. 8, 8. 77062 nr. 20, e. 77757 nr. 19, e. 93442 nr. 2- c. 93442 nr. 24, 8. 115300 nr. 6, 115300 Dr. 10, elk 150 fr.alio overige nnmmera, in bovenstaande eerieéa vervat, iflo&baar met 110 fr. In de Ited. Werkinr. zynopgenoneo: DATUM. D A 0 E N. Vofw. pexa. Kinde ren. Totaa) 11 Sept. Zondag 50 8 58 12 Maandag. 75 15 90 13 Dinsdag 79 17 96 14 Woensdag 78 17 95 15 Donderdag 76 16 92 IC Vrijdag 78 20 98 17 Zaterdag 70 11

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 6