Dc meeting te 's-Gravenhagc. Gomougd Nleuw0. Met het oog op het heerschen der cholera in het buitonland en in enkele plaatsen in ons land, heeft zich ook te Zoe- terwoude eene gezondheids-commissie ge vormd uit de leden van den gemeenteraad, die nauwlettend toezicht zal houden op de privaten, zinkputten, mesthoopen, onz. Op de vuilnisbakken z\jn deksels gemaakt. Met twee opvolgende treinen van den Hollandschen Spoorweg keerden hedenvoormiddag de veldbataljons van het regiment grenadiers en jagers, die in de legerplaats btf Laren gekampeerd hebben, in de residentie terug. Aan hot station werden de troepen ver wel komd door de aldaar achtergebleven of reeds vroeger teruggekeerde officieren van het garni zoen, zoomede door den commandant, den majoor Van Franck, den kapitein-adj. Mctfwcrt der dd. sohuttery en den kolonel plaatselijk commandant. De muziek der dd. schutterij deed b\j het hinnenstoomen der treinen zich hooren en voerde op den weg naar de kazerne, afwisse lend met de stafmuziek en de jagers, mar- schen uit. De troepen zagen er flink uit. Do Sporttentoonstelling te Scho- veningen werd gisteren bezocht door 8625 personen. Van 11 tot 18 September gingen 33,435 en van 1 Juni tot 18 September 563,057 personen door de tourniquets. De tentoonstelling zal, ook met het oog op den op den 2den October invallenden Zondag, na den aanvankelijk op 30 September bo- paalden sluitingsdag, met twee dagen ver lengd worden, nl. 1 en 2 October. Het uit voerend comité beijvert zich aan zijn voor nemen gevolg te geven den lsten October de uitreiking der bekroningen te doen plaats hebben; zeker is dit nog niet daar de ver wezenlijking afhankelijk is van het gereed zijn der medailles en diploma's, welker invulling veel tijd vereischt. De vruchtententoonstelling oy hot Sport terrein, van do afdeeling Den Haag van de Hollandsche Maatschappy van Landbouw, die van Vrydag tot Maandag wordt gehouden, belooft buitengewoon fraai to zullen zyn. Zy -telt 361 nummers, waaronder meer dan 400 trossen druiven. De wandeltocht, ton gunste van algemeen kiesrecht Zaterdag-avond te Amster dam gehouden, is zooals verwacht werd kalm verloopen. Een paar duizend betoogers en ongeveer een geiyk getal nieuwsgierigen waren tegen halfnegen voor „Constantia" byeen en begaven zich, toen do gedelegeerden der 35 vakver- eenigingen met hun aanhang uit het gebouw op straat gingen, in ongeregelde troepen op marsch. Tegen elf uren kwam de stoet voor „Con- stantia" aan. Zekere Renes sprak uit het raam der koffiekamor van „Constantia" ée menigte toe en bezigde daarby uitdrukkingen, waarin de inspecteur Boas aanleiding vond om zich in de zaal tegenover Hertmans en Yan der Goes te beklagen. Renes oindigdo toen zyne toespraak en de menigte trok naar binnen. V. d. Heyden opende nu eone vergadering met dankzegging namens het comité voorde goede orde, welke in acht genomen was. Van der Goes verkreeg daarna het woord en sprak den wensch uit, dat, wanneer mon voor ntoeiiyker zaken stond, ook dan allen zoo eendrachtig zouden zyn als dezen avond. Thans was het bywyze van spreken maar „kinderspel." Hy eindigde met dankzegging voor de goede orde en met de leus: „Leve het proletariaat, leve het algemeen kies- en stemrecht! Leve de sociale rovolutiol" De vergadering werd daarna te kwart vóór twaalven gesloten. Reeds vroeger werd gemeld hoe de commissie voor de noodlydenden te Beets (Fr.) aan ongeveer 80 arbeiders werk verschafte op de aangekochte gronden. De commissie heeft thans bepaald, dat van 's morgens 7 tot 's avonds 5 uren zal gewerkt worden, met 2 uren schafttyd. Het daggeld werd vastgesteld op fl. Eergisteravond, te ongeveer 8 uren, brandde in den N. Enk, by Apeldoorn, een huisje af, behoorende aan de wed. S. S. en bewoond door den venter v. B. met gezin. Het schoone weder was zeker oorzaak, dat tal van wandelaars er oen kykje gingen nemen, al was het op den weg er nog zoo donker. Door onbekende oorzaak ontstaan, woedde de brand zoo hevig, dat de woning in korten tijd in asch lag, voordat nog de brandspuiten hadden kunnen trachten te blusschen. Ook 2 geiten kwamen in de vlammen om. Het huisje was verzekerd, doch de inboedel niet. Treurig genoeg voor den bewoner, die zelf afwezig was tydens den brand. De rechtbank te Heerenvoen heeft den tramkarryder Do H., van Drachten, wiens kar met de tram in botsing kwam, overeenkomstig do vordering van het O M., wegens het doen ontstaan van gevaar voor stoomvermogon, veroordeeld tot f 25 boete, by niet-betaling te vervangen door 15 dagen hechtenis. Opnieuw is te Groningen voor gekomen een geval, waarvan de veischjjn- selen wijzen op cholera. Aan den Singelweg buiten de voormalige Ebbingepoort is do schoenmaker Kuipers door een verdacht ziektegeval aangotast. De man is naar de barak voor cholera-zieken vervoerd en het huis ontsmet. Uit de woning van den slaapsteebouder Helder in de Prinsenstraat aldaar is nog iemand naar de cholera-barak overgebracht. In hot „Hbl.werd de vorige week de vraag geopperd, of het te Hamburg waargenomen feit, dat in en b(j leerlooteryen de cholera geen slachtoffers gemaakt heeft uit de werking van hot looizuur acidum tart- nicum) is te verklaren. In het „Weekblad" van het „Ned. tydschrift voor Geneeskunde" wordt door den Leidschen hoogleeraar Nolen inderdaad gewag gemaakt van de toepassing van tanninetot genezing van choleraiyders. Uitvoerig wordt daar gemeld, op gezag van prof. Cantani te Napels, hoe aldaar zeer gunstige uitkomsten zyn verkrogen door bij het begin der ziekte herhaaldeiyk een warme (37°; oplossing van 1 pCt. looi zuur in de ingewanden te brongen. Ook te Genua, Florence en Triest zouden daarmee schitterende uitkomsten zyn verkregen. Hoofd doel daarby is bohalve verwarming het dooden der bacterièn en het onschadelijk maken van hunne giftstof in liet darmkanaal. Prof. Nolen verklaart, dat hy zelf het nut en do onschadelykheid van tannine by darrn- ziokte heefc waargenomen on raadt zeer aan dit middel te beproeven, zoo de cholera zich ook in ons land verder mocht uitbreiden, wat zegt hy - „do talryke gevallen van cholera nostras in de laatste dagen in do couranten bekend gemaakt, helaas doen ver moeden." Hy geeft vorder den raad een voldoend aantal toestellen mot do ^reischto oplossing in voorraad te hebben. „De golden daarvoor uit te geven," schryft prof. Nolen, „waren zeker beter besteed dan de schatten, reeds nu, aan carbol, creoline, chloorkalk enz. voor zoogenaamde desinfectie vermorst." Gisternacht is te Keulen een goederentrein een personentrein achterop ge reden. Tweo personen werden gedood en 11 zwaar gewond. In den laatsten wagen van den personen trein bevonden zich soldaten. Eén hunner trok aan het noodsein, omdat, zooals hy later verklaarde, een soldaat er uit gevallen was. Do trein stond toen stil en dit was aanleiding tot de botsing. De ketel der eerste locomotief van den nacht sneltrein Rome Weenen is gesprongen. De stoker en do machinist zyn gedood en de stoker der tweede locomotief werd licht gewond. In eene fabriek van chemicaliön to Lyon is een groote brand uitgebroken. De geheele fabriek, die eene oppervlakte van 300 aren beslaat, werd in eenige oogenblikken verwoest. De schade bedraagt 1,200,000 fr. Uit Brussel wordt gemelddat Zaterdag-nacht dieven inbraken in het hotel van don graaf van Vlaanderen, die zich in Italié bevindt, terwyi zyne ochtgonoote en kinderen in Duitschland vertoeven. De dieven gingen met al het zilverwerk, dat zy krygen konden, ten bedrage van 10,000 fr., op den loop. Zware overstroomingen hebben plaats gehad in het noordon van China, waarby omstreeks 100 personen zyn omgekomen. In 3 dagen steeg de Yong rivier 50 voet. Een typhoon richtte op het eiland Formosa groote verwoestingen aan en maakte talryke slachtoffers. RECLAME». De Heer CATLEIVOER, Vertegenwoor diger van het Huis J. W. BURGER, Chemiserie Spéciale, Rokin 100, Amsterdam, heeft de eer zyn geachten Begunstigers te berichten, dat hy zal te spreken zyn in het Hotel „Lion d'Or", den 20sten September a. s. 5060 8 (Zie het begin in het 2dc blad.) Omtrent den dag van gisteren wordt ons nog uit Den Haag gemeld Voor zoover bekend, is, niettegenstaande de aanwezigheid van eenige duizenden be toogers voor het Algemeen Stemrecht, die go durende byna den ganschen dag de straten vulden en ook duizenden nieuwsgierigen op de been brachten, de orde niet verstoor d, een paar weinig beteekenende incidenten uitge zonderd. gezonderd. (Er waren meer dan 1800 Amstordamsche werklieden.) Zoo wilde het toeval, dat, toen het hoofd van den grooten stoet, gevormd door de pas sagiers van da gezelschapstrein uit Amster dam, op zjjn wandeltocht, juist uit deHobbemi. straat op de Hooftskade kwam, een wagen van den postpakketdienst in vollen draf kwam aanrijden en de voorste gelederen van de colonne verbrak. Hierdoor ontstond eenige verwarring en eenigen uit de menigte be duidden den bestuurder, dat hy óf had moeten uitwijken uf b(j hot naderen van de menschenrjj had moeten stilstaan. Het tweede voorval was, toen een oogen- blik de orde dreigde verstoord te worden in het Westeinde, alwaar een troep jongens do in partijen terugkeerende manifestanten achter volgde met het gezang van Oranje-liederen op de bekende wijze van „Weg met de socialen" enz. Hierdoor ontstond een klein opstootje, dat echter niet lang duurde, daar een aantal politie-agenten de geregelde circulatie spoedig herstelde. Des avonds tusschen acht en negen uren weergalmden de straten, naar het Holl. Spoorstation leidende, van het gezang der in talrjjko groepen huiswaarts koerende socialis ten, die de Marseillaise, den Achturenmarsch, hot Mariannelied, enz. in koor aanhieven. De gezelschapstrein keerde te halfnegen met zijn pl. m. 600 passagiers naar de hoofd stad terug. By het wegryden werd uit een der derde-klasse-rytuigen een rood vlaggetje gezwaaid. Overigens heerschte er den ganschen avond op het station buitengewone bedry vigheid door don terugkeer van talryke gezelschappen meetingisten, die in zeer vroolyke stemming Den Haag verlieten. De toegang tot het station werd op het buitenplein vrygehouden door een sectio politie agenten en op het perron waren Ryks veld wachters geposteerd. Over do leiding cn het beleidvol optreden van de politie, over wolke by afwezigheid van den hoofdcommissaris, de commissaris dor lste afd. de heer De Klopport, het algemeen bevel voerde, ging slechts één roep van tevredenheid op. De commissarissen Dietz en Olivier, bugestaan door den hoofdinspecteur Van Bungo, haddon do leiding op de straat. Te vyf uren begaf de waarnemend hoofd commissaris zich naar de woning van don burgemeester om hem den rustigen afloop der betooging te melden. 't Moet gezegd worden, dat ook de hoofden dor beweging al hun invloed hebben aange wend om de orde en eene stipte nakoming der politio-voorschriften te verzekeren. Ten einde by eventueels noodzakelykheid dadolyk bystand te kunnen verleenen, waren gisteren de huzaren en het bataljon grena diers, dat te 's Hage van het kampoerende regiment was achtergebleven, in de kazernes geconsigneerd. De hoofdwacht was op de dubbele sterkto gebracht, waarvan de helft echter te acht uren inrukte, nadat de voor het Holl. spoorstation bestemde militaire hulp niet noodig was geoordeeld. In do gisteravond te 's-Hage gehouden byeenkomst in „Walhalla", van gedelegeerden van onderscheidene afdeelingen van den „Bond voor algemeen kies- en stemrecht en socialisten- veroenigingon", is de volgende motie aange nomen, welke aan den minister van binnen- landsche zaken zal worden ingezonden „De Vergadering, overwegende, dat er geen schyn van billykheid is aan het tegenwoor dige kiesstelsel; dat de geschiedenis van den laatsten tyd voldoende bewezen heeft dat verandering daarin dringend noodig is; dat de arbeiders zonder twyfel in staat zyn beter te kiezen en te beheeren dan de tegenwoor dige kiezers en heerschers; verklaart het algemeen kiesrecht een eisch van oogenblikkeiyk belang." KOLONIËN. BATAVIA, 13—19 Augustus. Ten spyt van de meest fantastische b.rich ten, welke to Medan in de laatste dagen wederom in omloop waren betreffende de plannen der Atjehers in het noordon van de residentie, valt er omtrent hun doen en laten niets anders te vermelden dan het bericht uit Tamiang, dat Zaterdag 11. (13 Aug.) by het bestuur binnenkwam, dat namelyk een bende, volgens schatting 20 h 30 man sterk zich in het Tamiangsche vertoond heeft en een paar Chineezon te Oepah en Kwala Sim pang vermoordde. Ofechoon gewaarschuwd schynen dus alle Chineezen uit het binnenland van Tamiang nog niet naar Seroeway te zyn teruggetrokken. De Atjehers roofden en stalen, volgens de vluchtelingen, en zyn toon weer vertrokken. Hunne hoofdmacht schynt nog steeds in Modjo-pahit te vertoeven en welken kant men uit wil is nog niet mot zekerheid bekend. De berichten blyven luiden dat de bende naar boven, naar de Gajoelanden, wil oprukken om daar hulp te zoeken en, met de zware regens der laatste weken, welke aan de beveiliging der benedenstreken uitmuntend te stade kwamen, klinkt zulks zeer waar- schijnlyk. Dit belet niet dat kleine troepjes nu hier dan daar kunnen verscbynen. om te rooven en te stelen. [Deli-Crt.van 17 Aug.y By het bestuur te Medan kwam van Maleische zyde het bericht binnen, dat eene bende Atjehers zich ophoudt in de Sorang- djaja, do kuststreek tusschen Tamiang en Langkat, met het doel van daar uit een overval te wagen. Tot heden werd niets naders omtrent hare bewegingen vernomen. Uit een paar brieven, welke ons gewerden, blykt dat men op sommige estates uit het lang wegblijven der Atjehers ook onmiddel- lyk concludeert, dat ze nu wel niet meer zullen komen. Ofschoon wy het helpen wen- schen, achten we het tevens noodig te her- halon, dat niet genoeg waakzaamheid kan worden betracht. Door niet de grootste voor zichtigheidsmaatregelen te nemen tegen een overval, zou men juist zoo'n waagstuk uit lokken. En de kosten van een paar nacht wakers meer zyn van geene beteekonis tegen over de schade, welke een onverwachte visite zoude aanrichten. (Dcfi Grt. van 20 Aug.) Volgens telegram uit Kotta-Radja is de vorst van Edi, Toengkoe Tjihik, ridder Ned. Leeuw, den lien Augustus gestorven. Zyn overlyden was het gevolg van een negen oog op den rug, zoodat daardoor by voorbaat alle praatjes vervallen, dat hy als slachtoffer viel van vergiftiging, voor welk gevaar liij trouwens zelf altyd een beetje bang was. De overledene heeft van af 1875 geregeerd en dus de verschillende toestanden, welke voor zyn ryk een gevolg waren van den Atjeh-oorlog, ten volle genoten. Dan eens hoog in aanzien, getuige de ridderorde, dan weer half ver dacht als niet in staat of onwillig om de Atjehers te weerstaan, die in zyn land vielen, heeft hy geduronde zyn leven maar al te zeer ondervonden, dat wy in het Edische nimmer eene bepaalde politiek d outrance wisten door te voeren. De eene controleur brak gewoonlyk af wat zyn voorganger had ingevoerd. Dit is zeker, dat dank zy deze politieke onbestendigheid, de invloed van den vorst, in do laatste jaren, sterk aan het afnemen was, zoodat hy by de Atjehsche invallen bitter weinig op zyne eigen onder danen staat kon maken. Het nadeelig verschil in den toestand van het landschap is dan. ook verbazend wanneer men bedenkt dat circa 12 jaar geleden, dc Ned. Handelmaat- schaypy er uren ver landinwaarts eene tabaks- onderneming exploiteerde, terwyl thans even buiten de benting van veiligheid goen sprake meer is. Of de vervreemding zyner onder danen een gevolg was van een unfair peper, monopolie, zooals zyno vyanden beweerden, dan wel dat, zooals hij verklaarde, zyn trouw blyven aan de „kompanie" er de oorzaak van was, doet thans niets meer ter zake, maar zeker is het dat zyn ryk er door de aan houdende Atjehsche invallen in welvaart niet op is vooruitgegaan, ofschoon hyzelf volgens de on-dits schatten bezat, welke voomamelyk in Penang belegd, dikwerf aanleiding hebben gegeven tot het gerucht dat, indien het hem voor 't kiezen stond, hy er niets op tegen had, om aan de overzyde van de Malacca- straat de rol van een ,roi en exil te vervullen. Hy wordt in Edi opgevolgd door zyn zoon T. Hassan. De correspondent van ds „Loc." schryft uit Atjeh: „Belangryk nieuws viel er in de laatste dagen op Groot-Atjeh niet voor. Het beschieten van den trein in de nabijheid van Lamreng is er weinig op verminderd; dat was dan trouwens ook niet te verwachten. De post-commandant van Segit, de kapitein

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 2