N°. 9992 Maandag 19 September. A0. 1892. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (§on- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit VIER Bladen. Eerste Blad. KiJkeriki. Leiden, 17 September. LEIDSCH DAGBLAD. PEU8 DEZES COURANT: Voor Leid*® per 8 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Alaooderlgk* Nommera.0.05. PRU0 DES ADVERTENTIÊN: Tan 10 regel* ƒ1.05. Iedere regel meer ƒ0.171. Orootere letters naar plaatsruimte. Voor het Inoaseeeren buiten de stad wordt /"0.10 berekend. Aan de Abonné's daarop, wordt by dit nommer verzonden No. 52 van Kikeriki. Door de meerderheid van het College van Burgemeester en "Wethouders worden voor de betrekking van Gemeente-architect aanbevolen de heoren: lo. L. M. Molenaar, onder-direc teur der gemeentewerken te Groningen2o- H. Paul, gediplomeerd civiel-irgenieur te Gouda, en 3o. J. Van Sluis, opzichter van de landsgebouwen to 's-Gravenhagoterwyl door de Commissie van Fabricage voor die betrekking worden aanbevolen de heerenlo. G. N. Itz, gediplomeerd bouwkundig ingenieur te Alkmaar; 2o. J. M. A. Zoetmulder, gediplo meerd civiel ingenieur, adjunct-ingenieur der -gemeentewerken te Maastricht, en 3o. L. Van Krimpen, gediplomeerd civiel-ingenieur te Hoek-van-Holland. Hierby zy vermeld dat één lid van de Commissie van Fabricage als No. 3 op de aanbeveling wenschte geplaatst te zion één van de anlere sollicitanten, niet in het bezit van het diploma als ingenieur. Voor de betrekking van derde onderwy- zeres aan do school 4de kl. No. J worden door Burg. en Weths. aanbevolen: lo. mej. H. J. H. Ridderhof, 2o. mej. J. C. De Leu en 3o. mej. G. J. Wiasenburgh. Met ingang van 1 Oct. a s. zyn benoemd tot klerk der posteryen 1ste kl. de heeren J. M. Haas en Th. Terpstra en tot klerk der posteryen 2de kl. de heer J. G. Huygens, thans assistenten der posterijen ten postkan tore te Leiden. Naar wjj nader vernemen, is Coenraad Bos, die na afgelegd examen van de Muziek school alhier dadelyk in de piano klasse van den heer Röntgen aan het Conservatorium te Amsterdam is overgegaan, niet alleen leerling geweest van den heer Enderle, maar ook van den heer Mann. Gedurende minstens zes jaren ontving hy het met zulk een gunstigen uit slag bekroond onderwijs van eerstgenoemde, Bn, wegens diens ongesteldheid, sedert October I.1., was hy leerling van laatstgenoemde. Thans is door de commissie van de „Christelyke Zangvereeniging" (tydeiyk zang koor), alhier, welk koor jl. Donderdag-avond eene uitvoering gaf in „Zomerzorg," definitief besloten eene tweede uitvoering van hetzelfde programma te doen plaats hebben op Don derdag 13 October, mede in „Zomerzorg," tegen veel verminderden toegangsprys, zooals blykt uit oene advertentie, heden in dit blad go- plaatst. Het is te verwachten dat velen van deze gelegenheid zullen profiteeren. Reeds nu zyn toegangskaarten verkrygbaar, doch tot een beperkt getal. Zooals bekend is, werkt hot koor ten voor- deele der twee Leidsche Chr. Wykvereeni- gingen. 's Ryks Ethnographisch Museum alhier heeft van den heer J. A. Van Ryn van Alke made eene verzameling van 93 voorwerpen, meest van de onder ons gezag staande en van de onafhankelyke Karo-Bataks, waarby ook oenige van de Timor-, Pak- Pak- en Toba- Batake zyn gevoegd, ten geschenke ontvangen. By alle voorwerpen zyn de inlandsche namen en de omschryvingen op de étiquetten bijge voegd. De beschrijving komt voor in No. 219 der Staatscourant. Door het provinciaal kerkbestuur van Noord Brabant met Limburg zijn, na afgelegd examen, als candidaat toegelaten de heeren F. Sinninghe Damsté, theol. cand. aan de universiteit te Leiden, A. A. Creraer Rz. en J. Bleekor, theol. cand. aan de universiteit te Groningen. By de Tweede Kamer is thans inge komen het wetsontwerp tot vaststelling van een "Wetboek van Militair Strafrecht. Deze voordracht betreft uitsluitend de herziening van het materieel militair strafrecht (die van hot formeele recht volgt later), en wel de ver vanging van de crimineele wetboeken voor krygsvolk te water en voor dat te lande door één gemeenschappelyk strafwetboek. Het is het wordt met dankbaarheid door de Regeering erkend bijna geheel het werk van den Leidschen hoogleeraar Yan der Hoeven, zooals 't uit een militair oogpunt is onderzocht en gewijzigd door eene commissie, samengesteld als volgt: mr. P. Verloren van Themaat, advocaat-fiscaal, voorzitter; wylen kapt. ter zee Bogaert; Hennus, destyds ko lonel; Schippers, kapt.-luit. tor zee; Borel, destyds luit. kolonel der artillerie; Van Wage, officier van administratie lsto klasse, enKo- lemans Beynen, kapitein dor infanterie- Het ontwerp gaat uit van de erkenning der bestaanbaarheid van één gemeenschap pelyk wetboek voor vloot en leger, en van de noodzakelykheid om voort te bouwen op den grondslag van het bestaande strafrecht. Hot wil de hoofdbeginselen, wolke in het gemeene strafrecht gehuldigd zyn, ook voor het Militair Strafrecht doen gelden, behoudens die afwykingen, welke door de militante be langen, of door de byzondere omstandigheden, waarin de krygsmacht veikeeren kan, worden gevorderd. Aansluiting aan het Nederlandsch Wetboek van Strafrecht was dus de hoofd richting by do regeling van het militair straf recht. Zooveel mogeiyk is dan ook dezelfde of eene soortgelyke terminologie gebezigd als in het Wetboek van Strafrecht. Buiten het strafrechtgebied blyven krygstuchteiyko vergrypen. Daarom zullen de reglementen van krygstucht nader by afzonderlyk wetsvoorstel aan herziening worden onderworpen. Bepalingen omtrent don staat van oorlog on van beleg komen in het ontwerp wetboek niet voor, maar zullen daarin opgenomen worden, zoodra de wetgever nauwkeurig den aard en het verschil dier beide rechtstoe standen zal hebben omschreven. De*L>egin- selen omtrent opzet en schuld, in het gemeene recht gehuldigd, zyn ook in het militair recht overgenomen. Voorts zyn in hot ontwerp alleen die enkele culpose daden of verzuimen vermeld, door welke belangryk nadeel wordt berokkend, groot gevaar verwekt, de krygstucht grove- ïyk geschonden of do eerbied voor de wet aangerand. By de Ned.-Herv. gemeente te Zoeter- woude is tot predikant beroepen ds. J. A. De Vlieger, predikant te Maasland. Volgens art. 2 der wet, regelende het lager onderwys, behoort tot de verplichte leervakken het onderwys in de nuttige hand werken voor meisjes (vak k). Waar nu art. 44, lett. f, juncto art. 43 der wet, de kosten van leermiddelen en school behoeften op de openbare lagere scholen ten laste der gemeenten brengt, voor zoover die niet komen ten laste van anderen of op an dere wyzen worden gevonden, heeft de ge meente zeer zeker ook te zorgen voor het verstrekken der grondstoffen voor het onder wys in de nuttige handwerken voor meisjes, althans voor die on- of minvermogend zyn. Uit de verslagen der districtsschoolopzieners gebleken zynde dat niet alle gemeentebestu ren zich op behoorlyke wyze van die zorg kwyten, hebben Gedep. Staten van Zuid- Holland de gemeentebesturen uitgenoodigd, voortaan by de begrooting te doen blyker. van het aanschaffen, voor zooveel noodig voor rekening der gemeente, van bedoeldo grond stoffen. Naar het „Yad." verneemt, heeft de Nederlandsche Vereeniging ter bevordeiing van gemeentebelangen in overeenstemming met don wensch van vclo Provinciale Ver- eenigingen van burgemeesters en secretaris sen zich gewend tot den minister van binnenlandsche zaken, met verzoek dat het leervak der vryo orde-oefeningen nog vóór 1 Januari 1893 worde gerangschikt onder de niet verplichte vakken van onderwysen, zoo dit niet mogelyk mocht zyn, dat althans in ruimen zin ontheffing worde verleend aan de gemeentebesturen, die zich daartoe aanmelden. Ingevolge Raadsbesluit van GSeptcmbc-r jl. zijn B. en Ws. in overleg getreden met de gemeente commissie van het Nederd.- Hervormd Kerkgenootschap over de vraag of genoemde commissie tot de in hot r ipport der commissie van financiën (ing. stukken No. 284) bedoelde recognitie bereid zou zyn. De commissie heeft daarop bericht, dat zy bezwaar maakt verandering to brengen in de by na eene eeuw bestaande overeenkomst omtrent het gebruik van de klok der Pieters kerk, en dientengevolge niet op zich kan nemen, het betalen eener recognitie daarvoor ten laste harer administratie te brengen. B. en Ws. geven alsnu in overweging tot de vaststelling over te gaan van den by hun rapporl van 13 Augustus jl. (Ing. St. No. 266) overgelegden staat van af en overschryving ad /"TOO tot herstelling van den toren dtr Pieterskerk. De hoofdcommissaris van politie te 's Hage, do heer Van Schermbeek, is ongo steld. Het hoofdcommissariaat wordt daarom tydelyk waargenomen door den heer F. De Klopport, commissaris van politie der eerste afdeeling. Voor het beroep b\j de Gereformeerde Kerk te Scheveningen heeft ds. E. Eisma, te Bennekom, bedankt. Een zilveren bruidspaar schonk deze wotk f 500 aan het Leger des Heils te Am sterdam. De heer J. Kamp, kapelaan der kathedraal te 's-Bosch, die dezer dagen aan cholera nostras overleed, had, volgeDs het „Nbl. v. h. kanton Oosterhout," een stervende in een ker miswagen bediend en al spoedig na zyne thuiskomst deden zich verschynselen van cholerischen aard voor. Het stoomschip „Koningin Emma", van Hamburg en Amsterdam naar Java, arriveerde 16 Sept. te Port-Said; de „Merapi", van Java naar Rotterdam, vertrok 15 Sept. van Marseille de „Burgemeester Den Tex", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 17 Sept. van Port-Said; de „Rotterdam", van Amsterdam naar Nieuw- York, passeerde 16 Sept. Lizarddo „Reichstag vertrok 15 Sept. van Hamburg naar de Oost kust van Afrika. By Koninklyk besluit is met ingang van 26 Oct. a. s. aan J. De Vries, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend als leeraar aan de Ryks hoogere burgerschool te Assen. Toestemming verleend aan W. H. M. Door man, burgemeester van Hekendorp, Lange Ruige Weide en Papekop, om te Oudewater te wonen, en aan J. Pot, secretaris der ge meente Hei- en Boeicop, om te Loksmond te wonen. Aan den eervol ontslagen commissaris der loodsen, tevens ontvanger der loodsgelden, J. L. Van IJsselsteyn, een pensioen verleend van 414 'sjaars, boven het hem als Ryks- havenmeestor verleende ponsioen, en aan den eervol ontslagen baas der ernstvuurwerkers by 's Ryks werf te Willemsoord A. Van Dam, een pensioen toegekend van ƒ934 'sjaars. Gemengd Nlenw»". Met het oog op de maatregelen, welke hier te lande van regeringswege tegen de cholera zyn voorgeschreven, heeft zich hier ter stede oen zonderling geval voorgedaan. Gel\^c men weet, moet aangifte gedaan wol den van de personen, die uit Hamburg, Altona of Antwerpen komen. Twee Leidsche Muzenzonen nu waren gisteren alhier uit Antwerpen gearriveerd. Het gemeentebestuur wa« hiervan ingelicht en een politie agent werd naar een geneeskundige gezonden met verzoek beide studiosi te willen gaan onder zoeken. De eene student was echter reeds weor uitgegaan, waarheon wist men niet, en van den anderen wist de hospita nog niet eens dat hy zyne kamer weer had betrokken Op initiatief van eenige inge zetenen, is in het dorp Woubrugge eene sociëteit opgericht en zouden ree s ruim 20 lec'cn toegetreden en een bestuur verkozen zyn. Men meldt uit Boskoop: Ten ge volge der quarantaine maatregelen, door de regeering der Vereenigde Staten van Noord- Amerika genomen, kunnen daarheen geene planten gezonden worden en zyn reeds vele gedane bestellingen afgeschreven. De goederen worden by de desinfectie zoodanig verhit, dat de planten er van dood zouden gaan. Dat dit voor deze gemeento groote schade veroorzaakt, is duidelyk, daar het kweeken van planten voor de Vereenigde Staten jaar op jaar toeneemt on thans van grooto uit gebreidheid geworden is. Te Katwyk aan Zee is aangoko- mon van de haringvisschery KW. 7 „Hubertha Gerarda," sch. W. Van Beelen, reeder F. E. Meerburg, mot 337 kantjes pekol20 kantjes en 10.000 steurliaringen. Eino party pekel haring is uit do hand verkocht a ƒ7.15 do ton. Eene Egmonder schuit bracht alhier hare visch en besomde ƒ78.80. 2 sneos tongen. 1 tarbotje en eenige grietjes brachten f 14.85 op, 2Vs snees tjngon 8.85, 3 manden gr. braad o en 5 manden seliar 4 50 prrmund, (aller» dood). 5 manden garnalen werden voor 1.50 a ƒ2 per mand van do hand gedaan. Sedert Donderdag-middag r\jdt een groote wagen door de straten der resi dentie, aan vier zyden met doek bespannen, waarop eene oproeping tot de verboden meeting van morgen, Zondag, is te lezen. Gisterochtend liep te Zwolle het gerucht, dat oen logé in het hotel „de Zon" van den heer Balk aan cholera leed. Het was echter niet zoo. Toen de kellner gisterochtend om 6 uren boven kwam, hoorde hy uit oen der logeer vertrekken een hevig, eigenaardig gesnork komen. Daar de deur in het slot was ge draaid, klom de bediende door een venstr-r naar binnen. Tot zyn schrik ontdekto hif toen, dat de kamer gevuld was met gas en dat de heer, die er logoorde, op don grond lag en naar adem snakte. By onderzoek bleek hem, dat het gaskraantje door dien heer niet voldoende was dichtgedraaid. Met de oogen- blikkelyk ingeroepen hulp van dr. Vitringa mocht het gelukken den logé weder zoover te doen herstellen, dat hy gistermorgen naar huis kon reizen. Een jongetje van 5 en een meisje van 3 jaar waren deze week te Ginneken, by Breda, in een pakhuis aan het spelen. Het jongetje, dat wel eens gezien had hoe men aan een katrol een zak omhoogbeesch, kreeg het in den zin dit ook met zyn zusje te doen. Hy bond haar een dook voor den mond en om den hals en weldra hing het kind tusschen hemel en aarde. Gelukkig kwam de knecht in het pakhuis, juist nog tydig genoeg, om bet reeds bewustelooze kind naar beneden te halen en met behulp van den vader het leven te redden. Het tweejarig meisje van den sigarenmaker J. M., te Kampen, viel eergis teren in een pot» met kokend water, waar door het arme wicht over het ^ehetlo lichaam zulke erge brandwonden bekwam, dat er wei nig hoop is op levensbehoud Toon eo e 15- j jarige zuster het kind grypPn wilde, viel do pot ora en werd z\J a?n he«/]9 beeiion deeilijk verbrand.

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 1