K°. 9988 Woensdag 14 !^epteml>ei*. A0. 1892. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Leiden, 13 September. <§eze <§ourant wordt dagelijks, met uitzondering van fpn- en feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZHB COURANT: Voor LtUm p* I munAaaf 1.1». rnut ft H1.6*. AilODd.rlijlc. Noinm.n0.06. Een onzer geachtste stadgenooten, deheer J. Wetrens, hoopt a. s. Vrijdag, 16 Sep tember, z\jn 70sten verjaardag te vieren. Den velen vrienden en vriendinnen van dezen man, aan wien Leiden op muzikaal gebied zoo veel te danken heeft, zal deze herinnering aan den voor hem zoo heuglijken ig zeker niet onwelkom zijn. De hoogleeraar dr. H. Oort, rector magni ficus der rijksuniversiteit alhier, zal op Dinsdag den 20sten September a. s., 's namiddags te twee uren, in de academische gehoorzaal ver- plag geven van de lotgevallen der universiteit in het afgeloopen studiejaar, om daarna zijne waardigheid over te dragon aan den hoog leeraar dr. C. P. Tiele, don door H. M. de Koningin-Regentes benoemden rector-magni ficus voor het studiejaar 1892 '93. - In de gisteren te Amsterdam gehouden vergadering der Kon. Academie van "Weten schappon herdacht de voorzitter, prof. Kern, met diepen weemoed den dubbelen slag, welke de Acadomie heeft getroffen door het over- lydon barer leden Matthias De Vries en Op- zoomer, van De Vries, zoo sprak hij die nu omstreeks eenc halve eeuw geleden de grondslagen legde voor eene nieuwe school, een tijdperk opende in historische studio der taal waarbij waardeering gekweekt werd voor de entdekkingen in het buitenland, zonder do liefde te verminderen voor het heerlijk kleinood, dat wy bezitten in onze eigen taal; van Op- zoomer, die, ook op zijn gebied, nieuw leven wekte als leoraar in de wijsbegeerte, en tevens zoo rijke gaven ontplooide als grondig jurist cn fijn beoordeelaar van letterkundige ge schriften. Van beider onderwijs, gelijk van beider persoon, ging bezieling uit; door woord on voorbeeld wisten zij geestdrift te wekken in hunne leerlingen, wier liefdevolle bewon dering zü zich wisten te verwerven. Daarna werd o. a. de medodeeling gedaan, dat prof. A. Pierson als vertegenwoordiger der Regeering het Amerikaniston-congres te Fuente, in Spanje, zal bijwonen. Prof. dr. M. J. De Goeje, uit Leiden, gaf hierna het levensbericht van het overleden lid der afdoeling dr. G. A. Wilken, hoogleeraar b\j de Indische instelling der Academie te Leiden, en alhier 28 Augustus 1891 overleden. Den 17den Mei 1847 in de Minahassa ge boren, ontving Wilken zijne eerste opleiding van zijn vader die zendeling was. Naar Hol land overgekomen, volgde hij in 1866 do lessen aan de H.-B. School te Delft en stu deerde met zooveel inspanning, dat hy reeds in 1868 het groot-ambtenaarsexamen kon ailoggen. Hy werd controleur, eerst te Menado en later op Sumatra. Gedurende een twee jarig verlof bezocht Wilken de colleges te Leiden om de oude talen te bestudeeren. Hy trok de aandacht door zyne geschriften op zich, werd in 1884 benoemd tot lector in de land- en volkenkunde van den Indischen Archipel en in 1885 tot hoogleeraar by de Indische instelling te Leiden. Uit de talryko geschriften van den over ledene toonde zyn levensbeschryver aan, hoe uitgebreid het studieveld van Wilken is ge weest en hoeveel hy heeft bygodragen tot vermeerdering der kennis omtrent Indië. Al te groote liefde voor zyne wetenschap en zyn vak heeft Wilken verleid om te veel van zyn werkkracht te vergen, tot groot nadeel van zyne gezondheid. In de kracht \an zyn leven bezweek hy onder de te zware taak, die hy op zich had genomen. De heor De Goeje ncemde Wilken een grondig geleerde, eon conscientious en oor- spronkelyk onderzoeker. De broeder van den overledene, die was uitgenoodigd om dit gedeelte van de zitting by te wonen, bedankte voor de hem daar mede bewezen eer. Ten slotte deelde mr. Fockema Andre®, hoogleeraar te Leiden, een en ander mede omtrent de termynsbepaling van „jaar en dag" in de rechtspleging der verschillende natiën. Uit het medegedeelde bleek, dat eerst later onder „jaar en dag" een „jaar en zes weken" is verstaanprimitief bedoelde men er mede „een vol jaar." Door den directeur-generaal der Maat- schappy tot Exploitatie van Staatsspoorwegen i6 eene eervolle vermelding toegekend aan G. Van Eek, machinist 3de kl. te Leiden, wegens betoonde activiteit. Honderd en zeven jongens van Hr. Ms. opleidingsschip „Admiraal Van Wassenaer" te Amsterdam zyn gisteren bevorderd tot lichtmatroos en zullen met 1 October aan boord van actieve schepen worden overge plaatst. Daarentegen gaan 160 jongens, thans geplaatst by de Kweekschool voor Zeevaart to Leiden, met genoemden datum op gemeld opleidingsschip over. H. M. de Koningin-Regentos heeft aan den voorzitter der commissie voor de in 1893 te Winschoten te houden tentoonstelling van nationale nyverheid bericht doen toekomen, dat H. M. bereid is daarvoor eene of meer medailles beschikbaar te stellen. De „Delftsche Ct." bevestigt „uit ver trouwbare bron" het bericht, dat de heer J. C. Boers tot den minister van binnen landsche zaken het verzoek heeft gericht, dat het koninklijk bosluit wordo ingetrokken, waarby hy tot ridder der Orde van Oranje- Nassau weid bonoemd. „De heer Boers vond tot dat vorzoek aanleiding in de debatten, welke indertyd by de instelling dezer orde in de Tweede Kamer zyn gevoerd." De Staatscourant van 13 dezer bevat het programma voor de opening van de vergadering der Staten Generaal op 20 September. Des middags te 12 uren zullen de leden dei Staten-Generaal zich begeven naar de zaal, bestemd voor de zittingen van de Tweede Kamer, en zich in eene algemoene vergadering vereenigen, onder voorzitting van den door de Koningin-Regentes benoemden voorzitter der Eerste Kamer. Do ministers, hoofden van ministeriëele departementen, de kanselier der Orden en de leden van den Raad van State zullen zich, dos namiddags te 1 uur, mede in die zaal voreenigen. H. M de Koningin Regentos zal te 1 uur, met het gewone ceremonieel, van het paleis afryden. Salvo's uit het geschut zullen het afryden van het paleis en het oogenblik, waarop H. M. het gebouw der Staten-Generaal verlaat, aan kondigen. De voorzitter van de vereenigde vergadering der Staten-Generaal brengt ter openbare ken nis lo. dat aan de aanzoeken van anderen dan degenen, die deel uitmakon van de vereenigde vergadering, om toegangskaarten op 20 dezer te ontvangen, geen gevolg kan worden ge- gegeven, omdat de beschikbare ruimte dit niet toelaat; 2o. dat alle doorloopende en andere kaarten, afgegeven tot toegang voor do ver gaderingen van de Tweede Kamer, niet geldig zyn voor de genoemde vereenigde vergadering. De voordracht voor lsten geneesheer- directeur van het gesticht „Meer en Berg", onder Bloemendaal, bestaat uit do heeren: dr. D. De Snoo en G. Jelgersma, beiden 2de geneesheer aan voormeld gesticht, benevens dr. Cowan, directeur van het krankzinnigen gesticht te Dordrecht, en dr. Hoffman, oud directeur van het krankzinnigen-gesticht te Batavia. Naar men verneemt, zal de beroemde tragedienne Sara Bernhardt op Maandag den I9den te Utrecht en op Zaterdag-avond den 24sten September a. s. te Haarlem in den Schouwburg optreden. Door de arrond.-rechtbank te Heerenveen is, ter vervulling van de vacature van griffier van dat college, opgemaakt de navolgende alphabetische lyst van aanbeveling: mr. J. A. Hingst, griffier bij het kantongerecht te Bolsward; mr. P. J. J. Scholten, subst.-griffier bij de arrond -rechtbank te Haarlem, en mr. J. A. Wyers, griffier by het kantongerecht te Enschedee. By beschikking van den minister van binnenl. zaken is met 1 Oct., op zy'n ver zoek, eervol ontslag verleend aan C. H. Yan Herwerden, arts, als assistent by de patho logie aan de Ryks Universiteit te Utrecht. Ingevolge de door de Grieksche Regee ring genomen gezondheidsmaatregelen, kunnen pakketten en monsters van koopwaren, be stemd voor Griekenland, tot nader order niet ter verzending met de post worden toe- gelatert. De minister van waterstaat maakt be kend, dat de directie van het postkantoor te Dordrecht vacant komt. Sollioitatiën naar de gemelde betrekking, waaraan eene jaarwedde van f 2900 en vrye woning is verbonden, zullen uiieriyk 20 Sept. a. s. moeten zyn ingediend. Het stoomschip „Spaamdam," van Rotter dam naar Nieuw-York, passeerde 11 Sept. Scilly; do „Schiedam," van Rotterdam naar Baltimore, passeerde 11 Sept. Lizard; de „Voorwaarts,'' van Singapore naar Hamburg, vertrok 12 Sept^van Port-Said; de „Bloem fontein," van Arasterdam via Londen naar Kaapstad, vertrok 10 Sept. van Gravesend en passeerde denzelfden dag Dover; de „Conrad," van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 11 Sept. te Southamptondo „Deu calion", van Java naar Amsterdam, is 9 Sept. van Singapore vertrokken. De gewone audiëntie van den minister van marine zal op Vrydag 16 Sept. a. s. niet plaats hebben. By koninklyk besluit is benoemd tot president der arrond.-rechtbank te Roermond, mr. P. M. O. H. Beerenbroek, thans rechter in dat college. Benoemd by het personeel der mil. admi nistratie: a. by do intendanten, tot luit.-kol.- int., de maj.-int. B. C. Vermyne; b. bij de kwartiermeesters, tot majoor kwartierm. by zyn tegenwoordig corps, de kapitein kwar tierm. P. M. Scheuileer, van het 8ste reg. inf.; c. oy de magazynm., hoofden der centrale maga zynen van mil. kleeding en uitrusting, tot majoor, do kapt.-magazynm. K. P. H. Weyland. hoofd van het centraal magazyn van mil. kleeding en uitrusting te Amsterdam. Aan W. Van Putten, op zyn verzoek, eer vol ontslag verleend als gezworen van de polders, loozende door het Oudeland van Oude Tongo, provincie Zuid-Holland. Gemengd Nieuwe. Andermaal is het gebleken hoe dringend noodig het is dat aan de post toe vertrouwde brieven van een duideiyk adres zyn voorzien. Een nieuw voorbeeldDen 27sten Augustus werd ten postkantore alhier bezorgd een brief, geadresseerd „aan het Bureau van het Leidsch Dagblad", welke brief den 29steri Augustus te Leeds aankwam, den volgenden dag we gens „onvoldoend adres" aldaar werd gewei gerd en den 31sten Augustus te Londen arri veerde, zonder natuurlyk echter ook daar aan het goede adres te kunnen worden bezorgd. Eindelyk kwam de brief naar do plaats van afzending terug en nu bleek dat de naam Leiden onder aan het adres vrij onduidelyk geschreven was en in den spoed, met het sorteeren der brieven voor Leeds was aan gezien. Vandaar het Engelsch uitstapje van den Leidschen brief. F2UJ8 DEB ADYERTENTIÉN: Tas 1—regelt ƒ1.01. Iedere regel meer ƒ0.17). Groote re 1© tic-re naar plaaUruimte, Voor het ineaeaeeren buiten de eted wordt ƒ0.10 berekood. Men schryft uit Den Haag: Hoe wel de burgemeester de stemrecht-meeting verboden heeft, verspreiden de socialisten toch op ruime schaal convocatiebiljetten, waarin op snorkenden toon het houden der demonstratie wordt aangekondigd. Velen zullen er a. s. Zondag natuurlyk inloopenr wat op den Loosduinschenweg, waar de samen komst zou plaats hebben, veel drukte en naar de verspreiders van het biljet hopen misschien wel een oploopje veroorzaken zal. Te Rotterdam zyn Zondag-na middag door de politie by een zilversmid op de Hoogstraat aangehouden 4 Amsterdammers, die aldaar eenige diamanten te koop aanboden, hetgeen der politie verdacht voorkwam. Zy bleken in het bezit te zijn van ongeveer 130 diamanten, welke zy verklaarden dat hun eigen dom waren. Na verhoor zyn zy op vrye voeten gelaten, doch de diamanten zyn by de politie gebleven en daarmede is een iDspectenr naar Amsterdam vertrokken, om een onderzoek n te stellen. Golyk gemeld, hield ook de R o t- terdamsche postduiven-vereeniging „De Arend" Zondag oone wedvlucht van Leiden, waarvoor door de Hollandsche Maatschappy van Land bouw een drietal medailles uitgeloofd waren, namelyk eene zilveren voor den eersten, en twee bronzen medailles voor den tweeden en derden prys. De zilveren medaille werd behaald door G. I. Tournier, te 1 uur 31 min. 5 sec.; de tvjaède door J. Maas te 1 uur 31 min. 20 sec do derde door J. Onos, te 1 uur 31 min. 47'/2 sec. De onderlinge pryzen werden verdiend door G. I. Tournier, te 1 uur 31 min. 5 sec. de tweode door "W. Bernard, te 1 uur 31 min. 48 sec. Zondag-avond werd by den haven meester te Rotterdam boricht ontvangen van den quarantaine-dok ter te Maassluis, dat het stoomschip „Maas", van Hamburg gekomen, zou opstoomen, met verzoek om den kapitein, die wegens het overmatig gebruik van Holle- waypillen ongesteld was, naar het Ziekenhuis te doen transporteeren. De havenmeester oordeelde dit geval eenigszins verdacht, wes halve hy zich met den quarantaine dokter en den voorzitter der gezondheidscommissie naar boord begaf. Do genocsheeren constateerden, na onderzoek, een ernstig cholera-geval. Hot stoomschip, dat aan de Boompjes lag, word daarop uit de kom der gemeento ver- wyderd «n naar boei 18 aan de Ruige Plaat verwezen. De gemeenschap met dat schip is verboden. Do gozagvoprder, kapt. P F. Hansen, is Zondag avond naar de barak op het excercitie- veld vervoerd, waar hy gisteren overleed. Onbegrypelyk is het, dat de ryks quaran taine-dokter te Maassluis het schip vry ver klaarde, aangezien de ziekteverschijnselen zich reeds kort na vertrek uit Hamburg voordeden. Men schryft verder uit RotterdamDe ontsmetting aan den Hoek van Holland zal niets baten, zoolang niet tevens de lading der schepen aan eene grondige zuivering wordt onderworpen. Geschiedt dit, dan be staat er reeds meer zekerheiddie zekerheid neemt toe, wanneer het aantal quarantaine- dagen niet onbelangryk wordt verlengd, doch de meeste zekerheid zal worden verkregen, wanneer do vaart op Hamburg tydelijk wordt gestaakt. Dit is ongetwyfeld een harde maat regel voor hen die zich met deze vaart bezig houden, doch het particulier belang van enkelen mag niet worden beschermd ten koste van de gemeente. Deze laatste lydt toch reeds nadeel, want het buitenland, dat natuurlyk op de hoogte is van de wyze waarop te Rotterdam met uit besmette havens komendo schepen wordt gehandeld, zal er zich wel voor wachten zyn schepen naar hier te zenden. Zoo heeft o. a. do Unionlyn haar geregeld vertrek van Rotterdam reeds tydeiyk opge heven.

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 1