LEÏDSCÏÏ DAGBLAD. N°. 9987. Dinsdag 13 September. A0. 1892. feze <Qourant wordt dagelijks, met uitzondering van <§on- en feestdagen, uitgegeven. Feuilleton. Held alleen maakt niet gelukkig. PRIJS DEZER COURANT: Voot IMdtn per 8 maandenf 1.10. Franoo pox poet1-40. Atiooderlgke Nommerm.0.06. FBXJS DER JLD VERTENTIÊN Tan 1—0 regelt 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere lettere naar plaataroimte. Voor het Incaaeeeren buiten de atad wordt ƒ0.10 berekend. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Officieel© Kcnnisgeyingen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. C, 2de alinea der Verordening van 11 November 1880. regelende de in wend ge inrichting der scholen, de toelating en het ontslag der leerlingen (Gemeenteblad N°. 4 van 1881); Brengen ter algemeeue kennis, dat de inschrijving van nieuwe leerlingen aan de openbare scholen der 3do en 4de kl. zal plaats hebben van den 5den tot en met den I7den Sept. e. k., in de schoollokalen in de Rijnstraat, in de Brandewijnsteeg, op do Binnenveat- gracht aan het Tlantsoen, in de Van-der-Werfetraat, aan do Korto Maro en aan do Langebrug, des voor middags van half negen totnegon uren en des namiddags van hal ft wee tot twee uren, behalve des Zaterdags en des Zondags. Burgemeester en Wethouder» voornoemd, Leiden, DE KAN TER, Burgemeeater. 5 Sept. 1892. E. KIST, 8ecretari*. Leiden, 12 September. De hoogleeraar dr. K. Martin is gisteren via Genua hier ter stede van zyne weten schappelijke reis door een gedeelte van Nederlandsch-Indió teruggekeerd. Op den 18den November a. s. herdenkt de heer J. J. Brussée, onder-stationschef der Hollandsche IJzeren-Spoorweg-Maatschappy aan het station alhier, den dag, waarop hy vóór 25 jaar in dienst der Maatschappij trad. Van het „Bataafsch Genootschap der proefondervindelijke wijsbegeerte", te Botter dam, zijn benoemd: tot lid consultant dr. E. F. Van Dissel, te Leiden; tot leden P. Klein- hens, te Aalsmeer; dr. Th. W. Van Lidth de Jeude en prof. dr. H. P. Wijsman, te Leiden. De heer H. P. M. Kosters alhier is geslaagd voor het examen te Amsterdam in het hand- teekenen, akte middelbaar onderwijs. Hedenmiddag ontvingen wij per Fransche mail de Bataviasche bladen van 6 tot 12 Aug. en de „Deli-Crt." alleen van 10 Augustus. B(j de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes, in partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste pryzen 42, f 22, ƒ4.50 en f 2.30; do laagste: ƒ42, ƒ21.50, ƒ4.50 en 2.25. Het heeft H. M. de Koningin-Regentes behaagd ten behoeve van den 16den huis- houdelyken wedstrijd van het officieren schiet* gezelschap der dd. schutterij te 's-Hage, welke Woensdag 14 September op het Proefveld zal plaats vindon, beschikbaar te stellen de zil veren medaille met de beeltenis van H. M. de Koningin Regentes en de groote bronzen medaille met de beeltenis van H. M. de Koningin. De „Sts.-Ct." bevat een komnkljjk be sluit, bepalende: Art. 1. De tegenwoordige zitting van de Staten-Generaal zal worden gesloten op Zater dag 17 Sept 1892, des namiddags te drie uren. Art. 2. De minister van binnenlandsche zaken wordt gemachtigd zich op het in art. 1 vermelde tijdstip te begeven naar do vergade ring der Staten-Generaal, ten einde in eene vereenigde vergadering der beide Kamers de zitting in naam der Koningin te sluiten. By koninklijk besluit is tot Voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, gedurende do zitting, welke zal aanvangen op den derden Dinsdag in Sept. 1892, benoemd mr. A. Van Naamen van Eemnes, lid van die Kamer. Naar men meldt, zal het muziekfeest te Wageningon op 13 Sept. a. s. niet door gaan, wegens de elders heerschende cholera. Reeds had zich een 25-tal vereemgingen tot deelneming aangemeld. Onze Vorstinnen zullen morgen de cava- lerie-manoeuvres naby Meerveld bezoeken, op het Loo déjeuneeren en vóór het diner naar Soestdijk terugkeeren. De minister van binnenlandsche zaken, gezien zyne beschikking van 23 Aug., waarbij verboden is herkauwende dieren en varkens te vervoeren uit de sub lo. en 2o. in die beschikking aangegeven kringen in do ge meente Giesendam; bepaalt sub 2o. in ge noemde beschikking te wyzigen als volgt: „2o. uit den kring, omvattende de weilanden te Giesen Oudekerk onder de gemeente Gie sendam en begrensd ten Noorden door den Tiendweg, ten Oosten door den Giesen-Nieuw- kerkschen Vliet, ten Westen door den Dam- schenweg en ten Zuiden door het gehucht Giesen-Oudekerk." De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal op Donderdag 15 Sept. a s. n'et plaats hebben. Het stoomschip „Burgemeester Den Tex," van Batavia naar Amsterdam, is 10 Sopt. Aden gepasseerd; de „Gelderland" vertrok 10 Sept. van Batavia naar Rotterdam; de „Spaarndam," van Rotterdam naar Nieuw- York, passeerde 10 Sept. Grisnez, de „Veeu- dam" vertrok 10 Sept. van Nieuw-York naar Rotterdam; de „Zaandam," van Arasterdam, arriveerde 10 Sept. te Nieuw-York; de „Schie dam," van Rotterdam naar Baltimore via Nieuw-York, vertrok 10 Sept. van Boulogne- sur-Mer. By koninklijk besluit zyn benoemd: met 15 Sept.. tot burgemeester van Vianen, J. H. J. Alers; met 16 Sept. tot burgemeester van Schiedam, P. J. Van D(jk van Matenesse, on van DroDgelen c. a. en van Heesbeen, M. A. Boll, secretaris dier gemeentenmet 18 Sept. tot burgemeester van Oterleek, J. Blom, secre taris dier gemeente; met 19 Sept. tot burge meester van Odoorn, J. G. Borgesius, secre taris dier gemeente; met 25 Sept. totburge meester van Zes Gehuchten, J. Smulders. Gemengd Nieuw». Op den laatsten dagderLand- bouwtentoonstelling was het bezoek niet het minst. Het weder werd hoe langer hoe beter, zoodat de openings- en sluitingsdagen als de beste kunnen genoemd worden. Buitenlieden en 6tadgenooten waren er in menigte aan wezig, onder wie ook velen, die van de goed- koopo werkliedonkaarten gebruik maakten. In den namiddag was het er, toen de schut- terykapel er zich eveneens voor do laatste maal deed hooren, zelfs verbazend druk en de restauratie maakte goede zaken. Met klokslag van éénen werden de post duiven opgelaten uit tien manden. Het was een aardig gezicht, dat veel bekyks lokte, toen een paar honderd snelvliegers zich in grooto kringen de hoogto in begaven om eindelyk in groepen hunne verschillende rich tingen te kiezen. Voor deze postduivenwedvlucht hadden do volgende zeven elders gevestigde vereeni- gingen hare duiven ingezonden: „ProPatria" te Rotterdam; „De Reisduif' te Kralingen; „De Ooievaar" te 's-Gravenhage„De Lucht post" te Purmerend; „De Postduif' te Alk maar; „De Arend" te Rotterdam en „De gevleugelde Bode" te Edam, aan elke waar van door het tentoonstellingsbestuur medailles werden geschonken. Byzonder gunstig was het weder wegens do betrokken lucht voor een postduiven- wedstrijd niet. De tydstippen van aankomst werden naar hior per telegraaf geseind. Van de Haagsche postduiven werd de aan komst in de residentie geconstateerd als volgt duif van don heer J. J. G. v. d. Berg, te 1 u. 26 min. 8 sec.; duif van den heer F. H. M. Pontier, te 1 u. 32 m. 46 sec.; duif van den heer F. D. Bastet, te 1 u. 32 m. 54 sec.; duif van den heer G. J. Wilthagen, te 1 u. 40 m. 0 sec.; duif van den heer J. J. Fienay, te 1 u. 40 m. 5 sec. De hiervoor door de Landbouw-Maatschappij uitgeloofde zilveren en twee bronzen medailles werden in volgorde dus behaald door de heeren v. d Berg, Pontier en Bastet. Van „Pro Pratia" te Rotterdam kwam de eerste duif, die van den heer F. Specht, aldaar aan te 1 u. 39 m. 8 sec. Van de „Reisduif" te Kralingen de eerste, éio van den heer Schepp, te 1 u. 43 m. 29 sec. Van „De Luchtpost" te Purmerend kwamen aldaar de drie eerste duiven aldus aan- die van den heer N. A. Plemper van Balen te 1 u. 46 m. 1 sec.; die van den heer I. C. Hollenkamp te 1 u. 48 m.; die van den heer W. Visser Pz. te 1 u. 48 m. 8 sec. Van de overige vereenigingen kwam tot nog toe geen bericht. Op de Landbouwtentoonstelling zelve zijn gisteren aan de Albuminefabriek alhier nog toegekend: voor krachtvoedsel en melksuiker 2 bestuurspryzen, nl. een 1ste prijs, gouden medaille, en een 2de prys, zilveren medaille. Voor eene party zoetemelksche Go dsche kaas van minstens 40 stuks is de 3do pry's behaald door E. Blonk, te Alkemade; de2de prijs werd niet toegekend en de met den lsten prys bekroonde keurige party van D. Schouten te Nieuwerbrug werd opgekocht door den heer J. A. Bos, alhier. Voor eene party Hollandsche Derby kaas van minstens 40 stuks, is D. J. Ciggaar, te Sas- senheim, met den tweeden prys bekroond. Aan enkele vroeger toegekende eervolle ver meldingen zyn nog medailles toegevoegd op inzendingen by het programma niet gevraagd Hengst, H. P. Kat v. Hardingsveld, Dordrecht, verg. z. m.hengst, maatschappy tot droog making van het zuidelyk deel der Legmeer- plassen, z. m.; merrie, H. F. Bultman, Haar lemmermeer, z. m.gemeste zeug, R. Bakker, Alfen, verg.-z. ra.plumage-koren, J. Breebaart. Kz., Winkel, z. m.; verzameling varens, M. J. v. Laren, Leiden, z. m.; verzameling hya cinten, M. Paardekooper, Noordwyk, verg z.m.; yzeren werktuigen, Joh. Dee Jz., Leiden, b. ra. thermometer, C. Admiraal, Ryp, z. m.; kanker- was, Gebr. Admiraal, Ryp, z. m.boekwerken Blankenberg Co., Leiden, z. m.Filters, G. J. Heenk, Haarlem, b. m.; machine voor matten, wed. J. C. Massee Zn., Goes, z. m. -t zaaiwerktuig, M. Moree, Zwartewaal, z. m.; werktuigen, H. E. v. d. Heide, Leiden, g. m.; sproeimachines, G. Stout, Tiel, b. m.; Petro- leum-motor, A. G. Hoogland, Dordrecht, g. m. y gierpomp, J. Peignat Co., Amsterdam, b. m. Hedenmorgen is men reeds weer begonnen 55.) De heer Storting moest nog bjj den arbeid op het veld blijven. Frits reed in galop naar het kasteel hy was steeds een lief hebber van wild rijden en dientengevolge bleven op den terugweg Lize met Egon alleen. Hjj vei kreeg daardoor de verlangde gelegenheid om haar openhartig te Runnen vragen, waar door zy plotseling zoo stil geworden was, of zy boos was en waarom, aangezien by vermeende daartoe geene aanleiding te heb ben gegeven. Zy zag hem by zijne vragen verwonderd en mét groote oegen aan. Zeer ernstig zeide Lize „U weet niet waarom ik boos ben? U hebt er al zoo geen denkbeeld van hoe diep uwe onaangename woorden my beleedigd hebben Ja, ik ben boos op u! Ik kan u niet ver geven te spotten met het heiligste. Heden- namiddag heb ik u dit reeds gezegd. U zyt geen goed mensch, mijnheer Pechmayer! Tk koester vrees voor u." t Wat heb ik dan gedaan of om zulk een groot verwijt juist van te verdienen?" vroeg Egon getroffen. „U weet het niet? Des te slimmer! U gevoelt dus zelfs niet eens, dat hetgeen door u gezegd werd, zeer aanstooteiyk was! Herinnert gy u de woorden niet meer, welke gy hier op dezen heuvel en juist op deze plaats hebt gesproken, een oogenblik vóór u Soliman den slai met de ryzweep hebt ge geven? U zeidet dat gy Soliman zoudt zegenen, wanneer hy zich met u in de schoone Oster stortte en u daardoor van hot leven beroofde; ja, gy vermeendet het recht te bezitten uzelven het loven te be nemen, hetzy door een kogel, dan wel op andere wyze." „En daarom zyt u boos?" vroeg Egon verwonderd. „Heb ik dan in geen enkel op zicht het recht aan myn ellendig leven, wan neer dat my te zwaar wordt om hot te ver dragen, een einde te maken?" „Neen, 'u hebt dat recht niet, en zeer kwaad doet u er aan het tegendeel te denken", antwoordde Lize, met hare heldere, schoone kykers Egon ernstig en verwytend aanziende. „Uwe woorden hebben mij diep gekwetst. Behoort er wel veel moed toe aan een ondraaglyk leven, door de daad van het oogenblik, een einde 8e maken? De ellendigen, die zwak van karakter zyn, toonen dien moed; moed echter, om aan het ongeluk weerstand te bieden, bezitten zy niet. Zwak heid, eene onteerende zwakheid is het, die baar ontstaan te danken hoeft aan de ver- achtenswaardige karakterloosheid om den stryd met het loven te ontvluchtenIk heb dikwyis gehoord dat de ongelukkigen, die, in vertwijfeling, zichzelven doodden, (lep be treurd geworden zyn; ik zou echter nooit medelyden met dezulken kunnen hebben en slechts verachting voor hen koesteren. Ik begryp niet, hoe een man nog een woord van verontschuldiging of rechtvaardiging voor zulk eene zwakheid kan uiten." Het was noch nieuw, noch geestig, hetgeen Lize zeidö en toch maakten hare woorden op Egon oen diepen indruk. Hy had vroeger eens eeno zeer geleerde verhandeling gelezen over het recht om zichzelven te dooden, in welke, met aanhaling van alle mogelyke, slechts denkbare gronden, bet bewys gele verd werd, dat do zelfmoord niet dan eene aan den waanzin te vergeven zonde was. Dat scherpzinnige, geleerde betoog had oen lachje om zijne lippen te voorschyn geroe pen, de weinige, eenvoudige woorden van het jonge meisje echter doden hem dwalen ten aanzien van het standpunt, dat hij tot dusverre had ingenomen. Hy moest onwillekeurig aan den waren Pechmayer denken; het beeld van dien be- lachiyken man rees voor zyn geost op; hij zag hem weder, zingende op den groenen heuvel aan het meer op de knieën liggen en zich daarna plotseling in het water storten. Toen wisselde het beeld van Egons verbeel dingskracht. De van water druipende Pech mayer stond vóór hem, de handen wringend en zyn redder smeekend aan zyn ollendig le\cn door een revolverschot een einde te maken, daar hyzelf den moed tot het vol voeren van die daad miste. Hoe toch had die kleinmoedige nog den moed gehad in het water te springen? Behoorde er daji werkeiyk meer moqdtoe aan een treurig leven het hoofd te bieden, dan daaraan door een revolverschot eon oindo te makenwas het eene zwakheid, een nutteloos, vervelend leven te doen eindigen Geen medelyden, maar slechts verachting voor den zelfmoordenaar gevoelde Lize. Zij vermeende niet, dat zy door hare woorden Egon zeiven trof, daar slechts een toeval er de oorzaak van was, dat hij de daad, welke zy zoo streng afkeurde, niet gepleegd had. {Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 1