Finantiöel Ovevziclit. "Wederom kenmerkte zich do afgeloopen week door zeer weinig belangrijks op finan tiëel gebied. De affaires op de beurzen hebben weinig of geen beteekenis en de klachten van by na totalen stilst and van zaken worden nog voortdurend en overal vernomen. Voor een paar industriëele ondernemingen gaf de Amsterdamsche beursnoteering eenige koersverandering te aanschouwen, nl. voor aandeelen Senembah en Nederl.-Ameri- kaansche Stoomvaart-maatschappij. Wat de eerste maatschappij betreft, is de koersslingering harer aandeelen het gevolg der onzekerheid, waarin men tot nu toe om trent haar toestand en werkzaamheden ver keert. Deze onzekerheid zal vermoedelijk nog wel eenigen tijd aanhouden, daar het niette verwachten is, dat eenige juiste bijzonderheden spoedig zullen bekend worden. De daling der Amerikaansche Stoomvaart- aandeelen heeft natuurlijk haren oorsprong in de quarantaine-maatregelen, door Amerika op alle booten, welke van Europa komen, toege past. Ten gevolge daarvan heeft de N. A. S.- Maatschappij het vervoer van landverhuizers tijdelijk gestaakt, hetgeen natuurlijk niet zon der invloed zal zijn op haar winstcijfer. Italiaansche fondsen blijven steeds in zeer vaste stemming, niettegenstaande het dui delijker wordt dat de moeilijkheden, waarin dit land ten opzichte zijner financiën verkeert, voortdurend grooter worden. Het tekort ovor 1891/92 is gestegen tot 34 millioen lire, boo- wel de raming was 8 millioen. Het tekort op de begrooting voor 1892/93 wordt thans geraamd op 20 millioen; het is echter to vreezen dat het werkelijk bedrag aa»zienliJk boven de ramiDg zal zijn. De quaestie omtrent het betalen der Por- tugeescho coupons met één derde en het «fgoven van certificaten voor het onbetaald gebleven gedeelte is thans oenigszins gewij zigd door do nieuwe aankondiging derheeren Lippmann Rozenthal C)te Amsterdam Genoemd huis heeft thans van den Por- tugeoschen minister van financiën de opdracht ontvangen, aan de houders van Portugeesche schuldbrieven uitdrukkelijk te verklaren, dat zij, die thans hunne coupons met één dorde incasseeren, al hunne rechten voor hot onbetaald gebleven gedeelte blijven behou den, voor bot geval door de Regeering eenige nieuwe regeling mocht worden voorgesteld. Deze officiëele verklaring is voor de houders van obligatién van groot belang, waarbij het nu te betreuren valt dat de stukken, waar van do coupons zijn ontvangen, te Amsterdam nog niet vorhandelbaar worden verklaard. Ook voor Spaanscho fondsen was do markt zeer gunstig. Aanleiding hiertoe gaf het feit, dat do onderhandelingen over hot verkrijgen van een tydelyk voorschot, tot eon goed resultaat hebben geleid. Daarenboven wjjzen do inkomsten der schatkist ovor de maand Juli oone vermeerdering aan van 2'/» millioen. De Farysche beurs is voor doze fond sen in zeer willige stemming; men oordeelt daar de finantiëele positie van het land be paald vooruitgaande en de betere prijzen ge heel door de omstandigheden gewettigd. Niet. minder verheugden Turksche fond sen zich in voortdurend stijgende koersen. Uit het verslag der Tabak-maatschappij blijkt hoe gunstig de toestand is der voor de obli gatiehouders gereserveerde inkomsten. Daar enboven zal in deze week te Weenen eene bespreking plaats hebben in zake de Turk sche conversieplannen, waarbij grondig vast gestelde vormen zullen behandeld worden. Niettegenstaande eene conversie der Turksche Schuld herhaaldelijk als weinig ernstig wordt voorgesteld, zal eene regeling spoediger op handen zyn dan wel wordt vermoed. Omtrent het resultaat der beraadslagingen, te Parys gehouden over do regelingsplannen der Koninklijke Portugeesche Spoor wegmaatschappij verneemt men, dat geen der voorgestelde plannen do goedkeuring kon wegdragen en dus niot aan de buitengewone vergadering ter bespreking kon worden aan geboden. Deze vergadering zal dus worden uitgesteld totdat een door de verschillende comités uitgewerkt plan zal zyn tot 6tand gebracht. Het schijnt dat de grondvoorwaar den voor eene nieuwe regeling reeds zijn vast gesteld en daaromtrent de gewenschte over eenkomst heerscht. Uit het finantiëel rapport over het Staat- huishouden in Argentinië ojgpr het laatste jaar, is gebleken dat, indien op de uitgaven meer besuioigingen waren ingevoerd, de staats- I ontvangsten voor alle uitgaven voldoende zouden zyn geveest. Het tekort bedraagt thans een millioen dollars, niettegenstaande in het afgeloopen jaar do conversie tot stand is gekomen en de rentelasten aanmerkelijk minder waren. Mocht de toestand zooals hy nu is blijven voortduren en geene ingrijpende bezuinigingen kunnen worden ingevoerd, dan zou de rente betaling opnieuw zeer onzeker worden. Hoewel de koersen der obligatién Vene zuela door gedwongen verkoopen achteruit gingen, zyn de laatste berichten uit dat land van meer bemoedigenden aard. Het schynt dat generaal Crespo eindelijk geslaagd is zyn tegenstanders te onderwerpen on zich naar Caracas begeven heeft, ten einde de regeering in handen te nemen. Men verwacht en er is thans eenige waarschijnlijkheid, dat voor Venezuela nu weldra een tijdperk van vrede en rust zal aanbreken. Dit alles neemt niot weg, dat men omtrent de betaling der Februari- coupon zeer in het onzekere verkeert en men eene tijdelijke staking der rente-betaling niet onwaarschijnlijk acht. Van Amerikaansche Sporen valt slechts mede to deelen dat de steenkoloncombinatie op losse schroeven begint te staan, daar het verband tusschen de Reading- en Pensylvania-Spoor- wegon verbroken is. Deze laatste maatschappij weigerde de verhooging van vrachten goed te keuren en is dientengevolge uit de combinatie getreden. Van verschillende zijden worden bij laatstgenoemde maatschappij pogingen in het werk gesteld, om ten opzichte der tarieven tot een vergelijk te komen en dus eeDO moor dende concurrentie te voorkomen. By de Missouri Pacific bestaat het voornemen binnenkort de dividend-betaling te hervatten. Naar aanleiding van meermalen bij de Redactie ingekomen aanvragen om advies of nadere inlichting omtrent het een of ander fonds, zij hier voor eens en voor altyd mede gedeeld dat in dit blad nimmer conige cor respondentie zal worden gevoerd, of aanvraag om inlichting zal worden beantwoord. Rijnlandsche Bank BUITENLAND. Frankryk. Do centrale commissie dor gasverbruikers te Lyon heefc, in overleg met do commission te Toulon en Marseille, eene uitnoodiging g( richt tot alle steden in Frankrijk, om afge vaardigden te zenden naar een congres, dat tegen het einde van October te Lyon zou bijeenkomen. Het doel is, om met moer kans op goeden uitslag te kunnen opkomen tegen het syndicaat der gasmaatschappijen. De Kamer van Koophandel te H&vro heeft 10,000 fr. toegestaan voor de nagebk- venen der aan cholera overledenen. De toestand te Carmeaux wordt voort durend ernstiger. Do patrouilles der werksta kers zjjn ondanks het verbod uitgerukt, waarop de kapitein der gendarmerie trachtte de lieden aan te houden. Het Kamerlid Baudin, dio aan het hoofd eenor talrijke groep liep, ant woordde echter dat de werkstakers, sterk door hun recht, geweld met geweld zouden beantwoorden. De kapitein, die geene botsing wilde doen ontstaan, trok zich terug, waarop de patrouilles haren tocht horvatten. Verder meldt men nog dat gisteren de kamerleden Ferroul en Voyer te Carmeaux zijn aangekomen, waar zij door Baudin wer den ontvangen. De patrouilles, welke 's nachts waren rondgegaan, waren door de troepen niet verontrust. I>uitseKland. De hoogste overheid der Protestantsche Kerk in Pruisen heeft voor morgen, Zondag, een algemeen gebed in de kerken voorge schreven, wegens het dreigend gevaar voor cholera. De socialistische journalist Braun, te Brunswyk, is wegens beleediging van den godsdienst en van den Landdag tot 6 maanden gevangenisstraf veroordeeld. Italië. De „Fanfulla" zegt dat het samentreffen van zooveel vreemde vaartuigen vóór Genua eene vredelievende internationale betooging is, welke oene hulde vormt aan de vredelievende gevoelens van koning Humbert. De „Tribuna" bespreekt de aankomst van liet Fransche eskader en zegt dat die roem rijke vlag, welko met zooveel sympathie en zooveel geestdrift wordt begroet, die vlag is, welko drie en dertig jaar geleden te Genua liet leger bracht, dat de eenheid van Italië zou helpen tot stand brengen. „Het is die vlag," verklaart het blad, „on niet die van 1866, welke Venetië en Dalmatié tegen Italië verdedigde, die wy begroeten." Het vorstelijk paar kwam Donderdag-avond tegen halftien in de opera te Genua, waar de „Otello" van Verdi opgevoerd werd. Het gehoole corps diplomatique was met de vreemde admiralen in gala-tenue aanwezig. De illuminatie was goed geslaagd, maar werd tegen halfelf door eene stortbui verstoord. Gisterochtend bezochten de kening en de koningin de tentoonstelling en gistermiddag werden de vreemde admiraals ontvangen, waarbfi, volgens den regel der étiquette, ad miraal Rieunier den voorrang had als drager van een eigenhandigen brief van Camot. De admiraal Rieunier, bevelhebber van het Fransclie eskaéer, is gisteren te Genua l\j den koning ten gehoore toegelaten. Op zyn tocht naar het paleis weerklonk de kreet: „leve Frankrijk!" De admiraal zoide: „Sirel De president der Fransche republiek heeft my opgedragen U. M. in zyn naam te begroeten en zyne wenschen over te brengen voor het geluk van U. M. en van de koninklijke familie." De admiraal bood den koning daarop een schrijven aun van den hoer Camot, waarin die wenschen zijn vervat. De koning ontving met hetzelfde ceremo- nièel den afgezant van den koning van Rumenié. Zwitserland. Het instituut voor internationaal recht te Bern heeft een aantal resoluties betreffende de uitlevering aangenomen. Deze mag niet worden toegestaan wegens vergrijpen, welko samenhangen of in verband staan met staat kundige misdrijven, althans voor zoover het niet betreft de zwaarste misdaden uit een zedelfck oogpunt of tegen het gemeene recht. Hiertoe bobooien moord, ernstige verwonding met voorbedachten rade en ernstige aan slagen tegen de eigendommen, zooals brand stichting, ontploffing, overstrooming en ge wapende inbraak. Voor aanslagen, welke tijdens een opstand of burgeroorlog gepleegd worden door de in don strijd betrokken partyen, kan geene uit- levoring plaats hebben. BelgiS. Erge onlusten, als die te Liévin, zyn uit gebroken te Livercourt en Oignies, by Carvin. Zy zyn ook veroorzaakt door de twisten tusschen Fransche en Belgischo werklieden. Wegens het wegzenden van een Franschen werkman hebben zyne gezellen zich vereenigd ton getale van 80 en in vele woningen deu ren en vensters verbryzeld. Drie herbei gen en 4 particuliere huizen werden erg bescha digd. By het naderen der politie namen de oproermakers de vlucht en verscholen zich in de bosschen. De werklieden der mijnen van Houssu hebben geweigerd neer te dalen, omdat zy vernomen hadden dat de mynbestuurder R. zyn ontslag had gegeven, ten gevolge van oneenig- heid. De werklieden, die de party van R. na men, hebben allen het werk gestaakt. Op eene meeting, die later gehouden werd, heeft men besloten de werkstaking vol te houden, tot men voldoening zou bekomen. Oroot-Br-itannlë. Het bestuur van den bond der sociaal democraten heeft besloten, de clubs der radi calen, de syndicale kamers en alle vereenigin- gen, die belangstellen in de eischen der socialisten, uit te noodigen tegenwoordig to zyn op de byeenkomst op het Trafalgarplein te Londen en deel te nemen aan de betooging, welke 18 September a. s. daar zal plaats hebben, geheel in stryd met de politie-ver ordeningen op byeenkomsten. Het congres der vakvereenigingen in Glasgow heeft een besluit genomen betref fende de uitbreiding van het beginsel der coöperatie. By een ander besluit werd de werkdag van 8 uren aangenomen voor het werk in de magazynen en de mynen. Op voorstel van den heer Koir Hardie werd het besluit genomen, dat de parlementaire commissie een ontwerp zal opstellen betreffende de vertegenwoordiging der werklieden in het parlement. In dit ont werp zou rekening moeten gehouden worden met het betalen van eene schadeloosstelling aan de werklieden afgevaardigden. Er werd eene inzameling gehouden voor de slachtoffers van de ramp te Bridgend. Het Congres te Glasgow der Trade- Unions" heeft, met 205 tegen 155 stemmen, eene motie aangenomen, waarby de achtuurs werkdag voor alle werklieden wordt voorgo- steld, omdat allo werklieden recht moeten hebben op oene arbeidsdag van bedoeld aantal uren. De daartoe by het Parlement in to dienen wet moet echter bepalen dat elke geregelde vakvereeniging het recht heeft, door stemming der leden, zich aan deze regeling te onttrokken. Alleen voor de mynwerkers zou deze uitzon dering niet gelden. In het Glazen-paleis te Sydenham heeft eene groote byeenkomst plaats gehad van „geheel onthouders" uit alle deelen van Engeland. Het was het derde jaarlyksche matigheidsfeest en feestviering voor de inza meling van den oogst, georganiseerd door do Nationale Matigheids Koor-vereeniging. Verschillende koren hebben by beurten ge zongen en daarenboven werden twee groote vergaderingen gehouden: eene byeenkomst der leden van de „Groote loge der goede Tempelieren" en eene openbare byeenkomst in de groote concertzaal. Verleden jaar hadden vele vereonigingen geen deel willen nemen aan het feest, omdat de directie van het paleis weigerde den verkoop van alcoholische dranken I gedurende den dag te verbieden, tenzy 6chade vergoeding werd betaald. Sommigen wilden met die voorwaarde genoegen nemenanderen verklaarden dat zoodoende de matigheidsparh I de eischen der drankverkoopers op schadeloos- I stelling zou erkennen. Het gevolg was, dat I de drankbuffetten open bleven en degenen die zich tegen schadeloosstelling hadden ver I klaard, wegbleven. Dit jaar was er eenheit1 I over deze quaestie in de rangen der matig- I heidsparty. De directie van het paleis hat! I zonder schadeloosstelling de drankbuffetten I laten sluiten of het feest zou elders gehouden worden, en zoo wonnen de afschaffers hun pleit. I Oostenrjjk-Iiong.-BIon11 rehle. I Verschillende landdagen hebben zich schrif I telyk tot den keizer gewend, om hem dank I te zeggen voor de maatregelen, welke tegen I de cholera genomen zyn. De kardinaal Vaszary te Buda-Pestb I heeft een herderlyken brief uitgevaardigd. I waarin hy opkomt tegen de aanvallen, dooi li Tisza op de Kerk gericht. Indien wy, katlio-1 lieken (zegt de kardinaal), ons even onver- draagzaam betoonden als onze tegenstanders. I zou de rust van ons vaderland gevaar loopen De nieuwe handelsverdragen blyken voor I Oostenryk Hongarye niet zoo gunstig te zyn,J althans de uitvoer en de invoer namen nieil toe. De waarde van de in- of uitgevoerd» goederen zal vormoedelyk zelfs eene dalinrl aantoonen, by verleden jaar vergeleken. Dr I Weener correspondent van de „Times" abil den tyd echter te kort, om een vast oordeel I te kunnen vellen. Byzondere oorzaken kunnenH evengoed op den handel invloed hebben ge-H oefend. De Oostenryk6ch-Hongaarsche Bank heef'.H weer voor 8,700,000 floryn goud aangekocht H waardoor de geheele aankoop tot 14 millionH floryn steeg. Zuid-Afrika. De tentoonstelling te Kimberley is Do:.-W derdag door den gouverneur der Kaapkoloiull op feestelyke wyze geopend. De presidenteJ1 van den Vrystraat en de Transvaal wareall ondanks hunne belofte, verhinderd tekomeiil Te Johannesburg, in de Transvaals.! J I republiek, is eene circulaire verspreid, ten dc< J I hebbende, te trachten eene „NederlandstbcH Vereeniging" te dier stede op te richten. Lil onderteekenaars der circulaire hebben tot een voorloopig comité gevormd. Zy stelle:! I zich geenszins ten doel, aan die VereenigicJ I vooralsnog eene sociëteit te verbinden. Ht'l I doel omschryven zy als volgt: 1Het by byzondere gelegenheden vortegexl I woordigen yan de Nederlanders te Joha: I I nesburg. 2. Het onderhouden van de betrekkirgt I tusschen het moederland en Zuid-Afrika. I 3. Het bevorderen van de Nederlands*.!*^ taal en gewoonten. 4. Het bevorderen van de belangen vil Nederlanders in Zuid-Afrika in het algen;» en in Johannesburg in het byzonder. 5. Het zedelyk, geestelyk en finantiëel •c<Li' steunen van Nederlanders als voorzegd, 4 in medelydcnden, vervallen of armoedig*» toestand veikeeren buiten eigen schuld, li De Vereeniging zal geen politiek doel hoege naamd hebben. De onderteekenaars zyn de heeron S. den Berg, Van Stipriaan Luïscius, S. II. Diggelen, H. G. Dykerman, \V. Van Hulste» jhr. A. Von Geusau, Arie Van den Broe® jhr. mr. W. H. De Savornin Lobman Evert J. Van Gorkom.

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 2