Posteriori. Opgave van de dagen van vertrek der paketbooten van Liverpool naar de West- en Zuidwestkust van Afrika, godu- rende de maand September, en van de haven plaatsen, die door de bedoelde booten worden aangedaan Woensdag 14 Sept. naar: Grand Canary, Sierra Leone, Kroo Coast, Accra, Lagos, Bonny, Old Calabar, Fernando Po, C'ameroons,Batanga, Eloby, Gaboon, Loango, Black Point, Landana, Congo, Ambrizette, Kinsembo, Amtriz en Loanda. Zaterdag 17 Sept. naar: Grand Canary, Goree, Dakar, Bathurst, Sierra Leone, Monrovia, Kroo Coa6t, Half Jack, Capo Coast Castle, Salt Pond, Accra, Addah, Little Popo, Grand Popo, Lagos, Opobo en New Calabar. Zaterdag 24 Sept. naar: Madeira, Teneriffe, Grand Canary, Isles do Los, Sierra Leone, Skerbro, Grand Bassa. Kroo Coast, Grand Bassam, Axim, Cape Coast Castle, Accra, Quitta, Lagos of Forcados, Benin, Warree, Brass en Akassa. Het stoomschip „Amsterdam", van Nieuw York naar Rotterdam, passeerde 8 September Prawlepoint; de „Batavia", van Batavia naar Rotterdam, passeerde 8 Sept. Gibraltar; de „Prins Alexander", van Batavia naar Amster dam, arriveerde 8 Sept. te Genua; de „Prins Hendrik", van Amsterdam naar Batavia, ver trok 9 Sept. van Genua; de „Soerabaia", van Rotterdam naar Batavia, passeerde 8 Sept. Suez; de „Berenice" arriveerde 8 Sept. van Amsterdam te Stettin; de „Dubbeldam" arri veerde 8 Sept. van Amsterdam te Nieuw- York; de „Merapi", van Batavia naar Rotter dam, vertrok 8 Sept. van Port-Said; de „Ob- dam" arriveerde 8 Sept. van Rotterdam te Nieuw-York; de „Prins Frederik Hendrik" vertrok 8 Sept. van Paramaribo naar Amster damde „Prins Willem II" arriveerde 8 Sept. van Amsterdam te Paramaribo. Gemengd IN ieu B\) do politie te Ter-Aar is aan- gifto gedaan, dat den voorlaatsten Zondag, terw\jl de man naar do kerk en de vrouw uitgegaan was, by zekeren P. Y. S. aldaar inbraak was gepleegd door inklimming door het ïaam in de kamer, en was ontvreemd oen Oostenryksch effect, ter waarde van 100. benevens 60 aan specie, 13 ellen katoon, een witte rood en 16 eieren. Alle nasporingen omtrent den dader bleven vruchteloos; zelfs had t'nen dor hnron van wie een in een nnn. gobouwd buis woont, iets van de inbraak bespeurd. Donderdag 11. evenwel wisten do politiebeambton do vrouw van genoemden P. V. S. tot bekentenis te brengen, dio zonder weten van haren man reeds voor eenigon tyd het effect, onder opgevon van oen anderen naam, had te gelde gemaakt. Eene niet allodaagsche goschio- denis is hot onderworp van gesprek in het kleine dorpje Katlyk, dicht by Oranjewoud, in Friesland, gelegen. - P. Reenen, oen kerel als eon boom, trok dit voorjaar een dienst plichtig noramor, en werd als grenadier by het keurcorps te 's-Hago ingedeeld. Het leven in de kazerne beviel hem niet; hij ging zon der verlof z(jn garnizoen verlaten on kwam in de ouderlyke woning terug. Het is te be grijpen, dat dit verblijf niet lang duurde, de politie nam R. mede en bracht hem naar 's-Hage terug. Heel lang bleef R. daar alweder niet; den lOden Augustus was hy weder verdwenen. Men dacht dadeiyk dat R. weer by zyno ouders was, doch dozen ontkenden dit. Later echter werd R. door buren in do ouderlyko woning gezien en kwam dit der politie ter ooren. Meer dan 21 dagen was R. van zyn corps afwezighy was dus deserteur. Woensdagnacht reden drie veldwachters van Heerenveon naar het dorp K., om R. op te halen. De ouders antwoordden, dat hun zoon niet meer in huis was, doch den vorigen avond uit eigen beweging op reis naar 's-Hage was gegaan. De politie sloog weinig geloof aan deze woordenzy zocht, maar vond den man niet, wel zyne schako, die meegenomen werd. Algemeen gelooft men dat de ouders den zoon verborgen houden, een feit, waar tegen 6traf bedreigd is. Gistermiddag toog de burgemeester met politie naar Katiyk, om R. in arrest te nemen, als hy zich aldaar mocht bevinden. Den uitslag daarvan weet ODze berichtgever nog niet. (U. D Vreemd zag eene familie te Bergum (Fr.) dezer dagen op, toen J'i •nver- wacht bezoek kreeg van een neefjo, te lvfpm- menie woonachtig. Nog vreemder hoorde Jij op, toen do jongen vertelde, dat hy in 4 j dagen van Amsterdam geloopen ^vas. Hy had daar by zyn oom gelogeerd, met wien hy wat ruzie gekregen had, en toon had hy koers gezet naar de familie in Friesland. Per telegraaf werd papa in Krommenie van zoons reis op de hoogte gesteld, en den vol genden dag kwam deze over, om den jeugdigen voetreiziger naar den Zaankant terug te halen. Sequah gaf Donderdagavond te Nyraegen zyne eerste voorstelling. Voor de rechtbank te Heerenveen stond terecht J. P., onbezoldigd ryksveldwach- ter te Ouèerairdum, beschuldigd van diefstal van tamme eenden. In het hooiland aan het werk, had hy oenden in eene sloot gezien, deze met de hooivork gedood en verstopt in de nabyheid van een hoop hooi. Drie getuigen charge, twee a décharge werden gehoord. De officier van justitie, jhr. mr. Oalkoen, achtte het ten laste gelegdo wettig en overtuigond bewezen en requireerde tegen beklaagde eene gevangenisstraf van 40 dagon. De verdediger, mr. H. Binnerts, eischte vryspraak, op grond, dat bekl. niet geweten had, dat do eenden tamme eenden waren. J. P. is als veldwachter in zyne betrekking geschorst. By vonnis der rechtbank to Heerenvoen is Y. v. d. K., onderwyzer te Fochteloo, wegens mishandeling tot 1-0 dagen gevangenisstraf veroordeeld. Te Arnhem werd Donderdag namiddag in de kleine zaal, parkzydo, van „Musis Sacrum" de bloemententoonstelling goopend, welke in de groote zaal, de nieuwe zaal en in het park van Musis wordt go- houden vanwege de afd. Arnhem der „Ned. Maatschappy van Tuinbouw en Plantkunde." Dr. J. Th. Cattie, voorzitter der afdeeling, sprak eene korte openingsrede uit, waarin hy herinnerde aan het feit, dat het reeds twaalf jaren is geleden dat do afdeeling voor do laatste maal een bloemenfeest hield. By dankte vorder den oere-voorzitter, den bur gemeester (die wegens oen familiefeest af wezig was), den gemeenteraad en allen, dio medewerkten tot het welslagen van do ten toonstelling, voor hunnen steun en in hot bijzonder den Commissaris der Koningin en den heer Yiruly Verbruggo, het Kamerlid, voorzitter van het hoofdbestuur, voor hunne tegenwoordigheid. De tentoonstelling maakt oen alleraange- naamsten indruk en mag als zeer belang wekkend worden geprezen. Bang in donker. - Zeker genees- kundig schryvcr zegtAls moeders opmerken, dat hare kinderen zich in donker akelige beelden en gedachten in 't hoofd halen, laat dan het licht helder branden. Een kind to dwingen zich aan de duisternis te gewennen, is eene ernstige dwaling, als zyn zenuwgestel zóu georganiseerd is, dat dit dwingen vrees veroorzaakt. Het zenuwgestel van een kind is zeer gevoelig, en de schadolyke indrukken, dio er op gemaakt worden, zyn dikwyis van invloed op geheel zyn volgend loven. Vraagt het kind onder zulke omstandigheden om een licht, weiger het dan niet. De geneesheer en de kunste- naar. Dr. Mezger is voornemens, in 't ver volg geene patiënten moer to behandelen te Domburg. De vorstelyke personen vinden namelyk het vooruitzicht, meermalen hun zomer in de stille badplaats te moeton door- broDgen, niet erg aanlokkelyk. Overigens was de kleine maatschappy te Domburg dezer dagen juist in eene bijzondere beroering gebracht door een sensatie wekkend feit. Een der artiston, dio zich onlangs op oen concert aldaar hadden doen hooren, wenschte zich onder behandeling te stellen van dr. Mezger. Om eene onbekende reden echter weigerde deze den jongen kunstenaar te behandelen. Eenlge invloodryke badgasten organiseerden daarop aanstonds oen concert, waarvan de opbrengst zou dienen om den zeer begaafden, maar weinig bemiddeldon jongen artist door een verbiyf te "Wiesbaden te doen herstellen. Nauwelyk kwam evenwol dit besluit dr. Mezger ter ooren, of de beroemde genees heer verklaarde dat hy den armen kunstenaar niet zou behandelen, tenzy het concert niet doorging en alle contribuanten hunne bydragen terugontvingen. Men boog natuuriyk voor zyn wil on, hoewel het te laat was om het concert niet meer te doen doorgaan, maakte men bekend dat iedereen zyno bydrage terug kon krygen. Dr. Mezger bleef echter weigeren den jongen man te behandelen. ZOQftlS vanzelf spreekt, wer£ cr in Dom burg in de laatste dagen over niets anders gesproken dan over deze gebeurtenis. Het „Berl. Tagebl." releveert met blykbaar genoegen eenige mededeelingon van den bokenden markies De Morés, die zeker niet aangenaam zyn voor den Rus sischen gezant in Frankryk, den baron Von Mohrenheim. Men herinnert zich de weigering van den gezant, om do ingezamelde gelden van het anti semiotisch blad „la Libre pa role" to ontvaDgen, wegens de kwetsende byschriften by sommige giften. Uit die by- schriften bleek meer van Jodenhaat dan van Russenliefdo. De heer De Morés, een fel antisemiet en by de gemelde inzameling betrokken, is door die weigering zeer gekrenkt en echryft nu o. a. aan den redacteur der „Libre parole," den hoor Drumond, het volgende: Weleer, toon de levering van bedorven graan door Joodsche handelaars aan de orde was, ver zocht de gezant my en myn vrienden om onze medewerking en zeide my mondeling zelfs, niet te weten met wien hy hier eigon- lyk kon onderhandelen, daar hot grootste deel der ambten en de geheele pers in handen van Joden en van Engelschen waren. Hy had geeno middelen om het tegen dezen, die handen vol geld hebben, vol te houden. De heer CJémeneeau valt, zeide hy, in de cou loirs dor Kamer het bondgenootschap met Rusland openlyk aan; een en ander veront rust my zeer, want ik weet niet wien ik vertrouwen kan. By de plaatsing der Rus sische leening heeft Rothschild haar openlyk tegengewerkt, kortömde gezant heeft aan Morés allerlei anti Joodsche mededoelingen gedaan. Over deze onthullingen zyn velen natuuriyk ontevreden. De pers bewaart grootendeels het stilzwygen, maar het „Journal des Débats" heeft den brief overgenomen. De „Lanterne," de „Gaulois," de „Képublique frangaise" bobben inderdaad Israêlietische hoofdredac teurs, die vroeger den gezant van Rusland mede in do hoogte staken. Zullen zy na kennisneming van dezen brief dit biyven doen? Ook het vry duidelyk verwyt aan de Franecho ambtenaren, dat zij niet onomkoop baar zyn, zal by velen de sympathieën voor Rusland verzwakken. De Parysche correspon dent van het „Berl. Tagebl." voegt hiorb'j, dat hy dit verwyt, ovor het algemeen ge nomen, onverdiend acht. De heer Von Mohren heim beoordeelt hier, zegt hy vry bytend, de Franschen alsof zy Russen waren. In do diopsto ellende is te Parys overleden de baron Barjaud, dertig jaar lang maire van Tremblade, kantons-hoofdplaats in het departement Beneden Charente, en later tydens het keizerrijk prefect. Hy was schat rijk, maar verloor alles aan eene spoorweglyn, waa'door Tremblade een welvarend stadje is geworden. Sedert moest do beklagenswaardige, die in de hoogste kringen gezien was en in groot kostuum de bals op de TuilerieC-n placht bij te wonen, allerlei by do hand nemen om in zyn onderhoud te voorzien. Hy was hoogst bekwaam rechtsgeleerde en poogde met zijne kennis te woekeren; hy werd gérant van logomenten; by hielp aan lager wal geraakte lieden aan ryke huwolyken. Altyd was hy, geiyk Wilkins Micawber, op het punt schit- rendo zaken te doen, maar nooit kwam er iets van. Nog onlangs was by betrokken by de oplichtery eener vrouw, die eene bedevaart naar Jeruzalem heette op touw te zetten en dientengevolge een half jaar gevangenis kreeg. Eindeiyk was hot zoo ver gekomen, dat deze arme edelman 3 fr. ia de maand ontving van een weldadigheidsbureau en niet meer te eten had. Uitgeput viel hy neer voor het bekende modemagazyn „Bon Marché" en de bedienden legden gold byeen on huurden een rytuig, om hem naar de woning te brengen, waarvoor hy nog drie termynen huur schul dig was. Hy bekende zyn huisheer, in geen 48 uur iets over de lippen gehad te hebben, on de huisheer gaf hem 80 centimes. Maan dag-ochtend vond men hem voor zyn bed op den grond liggen; hy was dood. In haar nummer van 6 Septem ber deelt de „Birmingham Daily Gazette" mode, het eerste dagblad in de wereld te zyn dat door de beweegkracht van eloctriciteit wordt gedrukt. Met vuur, stoom en gas heeft men nu afgedaan, maar ook mot hitte en vuil. Andere voordeelen zyn, dat de machine nu altyd kan werken en wel met de grootste regelmaat, terwyi daarenboven ruimte van plaats wordt gewonnen. Do twee motoren leveren eene voortdurende drukking van 110 volts en zyn zeer gemakkoiyk te behandelen. De courant wordt nu gedrukt op twee persen, dio elk 20,000.exemplaren in het uur kant en klaar en opgevouwen ter verzonding afleveren. Volgen 8 de to Chicago vorschy- nende „Nederlander" heeft men aldaar een brievenbesteller, dien het blad met naam en toenaam noemt, ontslagen, „omdat hy do heb- bclykheid had van elke vrouw, die er maar wat schappelyk uitzag, oen kus te willen geven." By wedrennen in het Garfield- park te Caicago, welk park eene verzamel plaats van spelers en dobbelaars was ge worden, is deze week de politie tusschen- beide gekomen. Zy maakte een eind aan do wedrennen en nam een groot aantal perso nen in hechtenis. Toen zy den volgenden dag hetzelfde wilde doen, werd een agent door zekeren Brown doodgeschoten en een tweede uoodeiyk gekwetst, dio echter, alvorens den geest te geven, den moordenaar doodschoot. In het werkhui6 te Belfast, in Ierland, werd onlangs een man opgenomen, die verklaarde geen onderkomen te hebben en geen penny op zak. Hy zag er arm en ellendig uit en overleed kort na zyoe toe lating. By het afleggen van zyn lyk ontdekte men echter, dat hy voor omstreeks 2000 pd. st. aan Amerikaansch geld by zich had, ter wijl in de voering van zyno jas 20 aanöoelen in myn-compagrnes waren genaaid. Hij had opgogovon James Stowart te hoeren, maar ondanks bekendmaking en navraag komen geene nabestaanden to voorschyn. iing jl;zondkjn. Mijnheer de Redacteur! In een van de vorige nummers van Uw blad las lr dat hot Duinwater chemisch onderzocht is geworden en dat het onderzoek geene schadelyke bestanddeelen in dat water heeft aangetoond. Nu wenschto ik wel eens te vernomen of dat alieen door chemisch onderzoek mogolyk is. Volgons roync moening bewyst dat onderzoek op zichzelf niets, wel daarentegen als men het gecombinoerd had met een bacteriologisch onderzoek. Of het laatste geschied is, weet ik nier, doch van iets dergelijks is niets vermeld gev. rden. In tyder, dat er cholera of typhus.* bdomina- lis heerscht, zal het bacteriologisch ndorzoek toch meer waarde bezitten dan het i hemisch. "Wanneer men zelfs in het Duinwater macroscopi3cho organismen vindt, is hettoih niet onmogolyk dat er microscopische in kun nen voorkomen. N. N. CORRESPONDENTIE. Een Ingezonden Stuk van een geneesheer, einuigonde mot. do woor den: „Sapienti sat!" geeft verschillende wen ken hoe te handelen by de verschoning van cholera. De vele raadgevingen zullen wy, door de opneming van dat stuk, niet vermeerderen. Het publiek zou daarmede o. i. niet gebaat zyn en is het voor medici bestemd, dan is daarvoor ons blad niet geschikt. Wy behouden ons voor, indien de ziekte ook onze stad bereikt, verschillende wenken te geven; tot op dit oogenblik is de ziekte nog van ons verwyderd en kan men nog volkomen gerust zyn. Programme van Muziekuitvoeringen. MUSIS SACRUM. Zondag 11 Sept., to br acht, door hot muziekcorps dordieDStdoeadbSobuttirjj, directeur: do Heer Joh. C. Getjp. Eerste afdeeling No. 1. Corneline-Marech, MendelssobD; 2. Ouverture „Egmont", Beethoven; 3. o. Frühlingelied, Mendels- iohn; b Klappermaulchen. Eilenberg; 4. Eautaisie „La Juive", Balevey. Tweede afdeelingNo. 5. Onverlnre „Die lustigen Weibor von Windsor, 0. Nico'aï; 0. Kues-Walzor, Strauss; 7. a- L'Orhogio, Arditlb. Petit Valse, Gounod; 8. „Reise dnicb Europa", Potpourri, Conradi; 9. Kaistr-Wilbelme- Jagd, KoDtek'. Gemeenteraad vati Voorschoten. Zitting van 8 September.) Voorzitter: de burgemeester. Tegenwoordig alle loden. De notol6n der vorige vergadering wordiö» Oi voor- lezing, onveranderd vat-tgestold. De Voorzitter deelt mede dat overeenkomstig bet bem verstrakte advies der beide geneeskundigen aldaar, over de al of Diet wenschelykhoid om in deze ge meente voorzorgsmaatregelen te nemen tegen moge lijke cboleri, het o. a. noodlg wordt geacht de riolen en privaten geregeld te ontsmetten en aan te schaffen: deeinfectie-middelen, welke gratis verkrijgbaar moeten worden gesteld, zakken en gesloten emmers of tonnen. Met algc-meene stemmen wordt aan B. en We. een blanco-krediet toegestaan tot hot nemen van die maatregelen, welke noodig zijn als voorzorg tegtn mogelijke obolera. Als raotievoD, aan te voeren in bet adres, te ricbteD aan de Regeering, om ophefflog of uitstel voor de invc-eriDg Tan het leervak vrije- en orde-ocfcningen, worden door de heeren Schoor en Van der Bom van den Bos aangegeven: lo. bet finantieel bezwaar voor de gemeente, daar lokalen voor dat onderricht znllen moeten worden ingericht, en 2o. het bezwaar van uitbreiding der leervakken, waardoor de intel- lectnecle ontwikkeling gescbaad zal worden. De vergadering wordt daarop gesloten.

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 10