er gevallen van cholera mochten voorkomen, de patiënten in heete lucht te bohandelen, naar de voorschriften, door de hoogleeraren Stokvis en Forstor en dr. Ruysch aangegeven en waarmede do Kon. Academie van Weten schappen zich vereenigde. De rapporton dier hoeren en der Academie worden als byiagon in het jaarverslag van het geneoskundig staatstoezicht van 1836 opgenomen. Uit Berlijn wordt dd. 8 September aan de „N. R. C." gemeld: De stedelijke magistratuur alhier heeft aan den minister van binnenland- oche zaken ten dringendste verzocht, vergun ning te verleenen om op overleden cholora* lijders de lijkverbranding toe te passen, ten einde oene latere gevaarlijke besmetting der kerkhoven te voorkomen. De geneeskundige hoofdinspecteur dr.Krauss, te Hamburg, heeft wegens de toenemende verontwaardiging over zijne tekortkomingen zijn ontslag genomen. Het wordt aldaar nu officiéél erkend, dat de tot nu toe officieel geleverde sterftecijfers valsch en beneden de werkelijke cijfers geweest zijn. Uit Nieuw-York meldt men: Pierpont Mor gan heeft op eigen kosten de groote stoom boot „Stonington" gehuurd voor de ontvangst der kajuitspassagiers van het in quarantaine liggende stoomschip „Normannia". Debedooldo passagiers zijn onmiddellijk naar de Stoning ton overgebracht en staan aldaar onder toezicht. De stoomschepen „City of New-York," „Bourgogne" en „Elbe" zyn uit de quaran taine ontslagen. 55ste Algemecne Vergadering der Holl. Maatschappij van Landbouw. Vervolg.) De afgev. van Gorkum verzekerde dat de bestaande wettelijke voorschrifton niet altijd worden nageleefd. Had men dit gedaan, dan zou de ziekte, waar ze zich nu voordoet, niet zulk eene uitbreiding genomen hebben. Ook b\j was dus tegen het voorstel-Rottordam. De afgev. van Rotterdam verdedigde dit door er op te wijzen dat, aangezien het blijkt dat de voorschriften niet altijd worden opgevolgd, er juist strengere maatregelen noodig zijn. Het stelsel, dat tegenwoordig wordt toege past, is niet voldoende om bosmetting to voorkomen, oin nl. de ziekte in den aanvang te stuiten. De afgev. van Nieuwvcon deelde mede dat bij sedert vele jaren reeds driemaal onder zijn vee mond- en klauwzeer heeft gehad, doch van zijn koppel van 80 stuks vee slechts 1 stuk heeft verloren. "Welk nut ligt er dan in cm in het vervolg, als zich b.v. één ziekte geval voordoet, al het andere vee af to maken? (Applaus.) De Voorzitter verklaarde dat het hoofdbestuur zich niet bereid kan verklaren in deze het initiatief te nomen, doch wel nadere inlichtingen wil inwinnen om later de afdeolingen te raadple gen. In overleg met hen kan dan een besluit worden genomen, zoo mogelijk op eene buiten gewone algemeeno vergadering of anders op de volgende gewone algemeeno. Ofschoon Rotterdam hier wat had tegen in te brengen, werd het voorstel van het hoofdbestuur, ondersteund door Hoorn, toch zonder stemming goedgekeurd. De heer De Bruine (hoofdbestuur) doelde mede dat de roerende goederen dor Maat schappij zijn verzekerd tot oen bedrag van f 589,000 en de onroerende goederen tegen f 480,000. Als plaats in Noord-Holland, waar de 56ste algemeene vergadering mot do tentoon stelling zou worden gehouden, werd, op voor stel van den desbetrefiendon afgevaardigde, gokozen Amsterdam. De bepaling van maand en dagen werd aan het hoofdbostuurovergolaten. Door den Voorzitter word, onder applaus, hulde gebracht aan den heer De Bruine, die aftreedt als lid van het hoofdbestuur, voor de wijze, waarop hy de belangen der Maat schappij heeft behartigd. Do heer Breebaart gaf in overweging om spoedig eene buitengewone algemeone verga dering b\jeen te roepen met het oog op de bij de Eerste en Tweede Kamer aanhangige wetsvoorstellen, waarbij do belangen van den landbouw betrokken zijn. De hoer Rinkes Borger (Leiden) bloof zyne afdeeling in de welwillendheid van het hoofd bestuur aanbevelen, bet entte dit voor het vehdat het voor de Maatschappij gedaan boete on b.aoh- den dat vergadering aan den Voorzitter voor 'Iers uitsL-k^ude loiuing uezei samenkomst. Na de verdere gebruikelijke woderzydsche plichtplegingen werd de vergadering door den Voorzitter, die op eene gedane vraag to kennen gaf dat h(j omtrent eene nieuwe Zuivelhoeve nog geene nadere inlichtingen kon geven omdat er te veel particulieren bij betrokken zijn, onder dankzegging aan de leden voor hunne opkomst, om vijf uren gesloten. Het dlaer. Tegen zes uren waren in hetzelfde gebouw weer een 80 leden vereenigd, ten einde deel te nemen aan den gemeenschappeiyken maal tijd, welke in de bovenzaal (foyer) zou gehou den worden. Aan het hoofd der tafel was het hoofdbe stuur gezeten, met den Voorzitter in het midden, aan wiens rechterzijde do burgemees ter van Leiden en aan wions linkerzijde die van Zoeterwoude gezeten waren. Ook onzo wethouder do heer De Sturler was alda»r aanwezig, alsmede do dijkgraaf van Rijnland, de lieer J. Van der Broggen Az. Er heerschte een aangename toon. Bij den aanvang van hot dosseit werd de eerstotoost uitgebracht op H. M. de Koningin Regentes, de Beschermvrouw der Maatschappij, en op H. M. Koningin Wilhelmina, welke toost van den Voorzitter met geestdrift werd begroot. Do volgende dronk werd door den heer Bultman gewyd aan het gemeentebestuur on de ingezetenen van Leiden voor de to dezer stede ondervonden gulle ontvangst. Hy wist van vroeger dat die hartelijke gastvrijheid van hen te wachten stond en daarom stelde hij voor het glas te ledigen op hun aller ver tegenwoordiger, den burgemeester, den heer De Laat de Kanter. Een volgen ie toost bracht hy uit op do gemeente Zoeterwoude, welke hy eerst ge meend had by den vorigen toost te annexeeron doch wegens byzondere redenen had by er mede gewacht cm nu afzonderlyk ook op de welwillendheid van Leidens buitengemeente on haar hoofd te drinken. De heer De Laat de Kanter dankte, als burgemeester van Leiden, voor de vriendelyke woorden, door den Voorzitter gesproken.) Hij gaf de verzekering, dat deze gemeente het op hoogen prys stelt do Hollandsche Maat- schappy van Landbouw in baar midden te zien en zich aanbevolen houdt voor eeno herhaling van het feest. De burgemeester van Zoeterwoude, mr. Hemmingson, deelde mede dat hy het oene groote eer achtte dat do Hollandsche Maat- schappy haro tenten had opgeslagen binnen de grenzon zyner gemeente. De heer Ferf (hoofdbestuur), lid der Tweede Kamer, dronk op don heer Rinkes Burger, Voorzitter der Leidsche afdeeling, wier jongste werkzaamheden in het belang der Maat- schappy nog lang in aangename herinnering zullen blyven. De heer Korteweg (hoofdbestuur) wydde een woord van dank aan de inzenders voor hunne toewyding en opoffering, niettegen staande dikwyls ondank hun loon is, maar die ook aan de jury groote moeilykheden kunnen veroorzaken. Daarom dronk hy op do inzenders zoowel als op de jury. De heer Breebaart (hoofdbestuur), lid der Eerste Kamer, dronk op don heer De Bruine, die 8 jaar lid van 't hoofdbestuur is geweest en nu moet aftreden. Dit doet leed, maar hy hoopte hem als een trouw lid aan de Maat- schappy te zien verbonden blyven. („Lang zal hy leven!") De heer Rinkes Borger zolde namens do afd. Leiden dank voor de welwillende bo- oordeeling, welke eer te grooter is als men nagaat wat andere afdeelingen vóór haar gedaan hebben. "Waar zy echter niet voor onder behoeft te doen is de belangstelling in den vaderlandschen landbouw. Op den bloei daarvan wydde hy een dronk. De heer Do Bruino verzekerde dat zijne wer king in en met het hoofdbestuur een der aange naamste phases in zyn leven Is geweest. Daardoor hoeft hy veel vriendschap verwor ven. De heer Bauduin is in zyn plaats ge kozen. Spr. is er zeker van dat deze een steunpilaar voor do Maatschappij zal zyn. Wel was hy verhinderd hier tegenwoordig to zyn, doch hy gaf bericht do benoeming aan te nemen. Spr. stelde dus voor ook op hem een dronk uit to brengen. Do heer Waldeck (secretaris van hot hoofd bestuur) wydde een woord van dank aan de Pers, welke olko lak van r.yvorheid nood g heeft en ook do landbouw o.n hunne belangen to bevorderen Srr. voe? namens het hoofdbestuur ook ce vord.ro medewerking va; alle 87 afdeelin gen ir. het belang van den vaderlandschen .-v^rr ccrïxiz'- landbouw. Moge de Holiandecho Maat.-chappy bewaard blyven van tweedracht, want deze zou nadeelig zyn niet alleen voor dio MU., maar ook voor den landbouw. De Holl. M blyve aan de spits daarvan staanHy deed een beroop op de medewerking dor afdeelings- besturen en secretarissen, en dankte voor wat zy tot nu toe deden. De hoer De Bruine dronk op de finantiöole commissie, waarvan des middags graaf Van Limburg Stirum was afgetreden, doch die onraiddeliyk door een ander was vervangen. De afgev. van Gouda ging in gedachten 320 jaren terug. Toen was van Alkmaar de Victorie uitgegaan on Leiden volgde in vader landsliefde. Verloden jaar was er tentoonstel ling te Alkmaar, nu to Leiden, nulde aan Leiden en Zoeterwoude, die vroeger zooveel hebben geledon, voor wat zy nu in 't be lang van den landbouw doen Do afgev. van Beemster dronk op het hoofd bestuur. Die van Amsterdam dankte voor do gun stige beschikking der algemeone vergadering om het volgend jaar in Amsterdam te komen, dat zal trachten do voetstappen van Leiden te volgen, om de Maatschnppy en hare leden waardig te ontvangen. De levering van het diner was opgedragen aan den heer B. M. Duyser, die zich op lofïeiyke wyze van zyne taak heeft gekweten. Veel werd er nog gesproken, totdat einde- iyk het hoofdbestuur met enkele overgebleven afgevaardigden zich naar „Musis Sacrum" bogaf, waar de schutterij kapel een concert gaf. Wegens het ongunstige, regenachtige weder, was de voorgenomen extra-ballon verlichting achterwege gebleven en was ook do opkomst dor leden met hunne dames klein. Terwyi het laatste soramer werd uitgevoerd, kwamen de gasten er aan. De eorewyn werd hun door het bestuur van „Musis" aange boden, terwijl hun een hartelyk welkom werd toegeroepen door den prosident, den heer J. J. Van Masyk Huyser van Reenen, die tevens op do grootsche taak der Maatschappy wees, ook als eenmaal ons land eene pro vincie Oost-Holland zal zyn ryker gewor den zyn. De heer Bultman zeide dank voor de gulle harlelykheid, wolke ook hier, ovenals overal in Leiden, werd onderronden, en na een dronk op de Nederlandsche vrouwen in het algemeen en op mevrouw Waldeck, uitmuntende door Hollandsche zindelykheid, bevalligheid en dege lijkheid ook op het gebied van land- en tuin bouw, getuige haro velo fraaie bloemstukken, in hot byzonder, bleef men er nog korten tyd byeen, gedurende welken de heer A. G. Hessels, die nu 79 jaren telt, in herinnering bracht wat er omging toon de Maatschappy werd opgericht, aan welke min gunstige be- oordeelingon zy toen blootstond, om er ten ^otte op te wyzen hoeveel nut zy sedert hoeft gesticht, hoe zy de hefboom van den landbouw is geworden, hoe zy kan genoemd werden de Hollandsche Maatschappy by uit nemendheid. Mot enthusiastisclie toejuichingen werden deze woorden beantwoord. Be tentoonstelling kan zich heden niet op veel beter wow be roemen dan gisteren. Door den steeds vallenden regen was het welland vry drassig geworden, zoodat het loopen door de modder niet van den aangenaamsten aard was. Uithoofde van het ongunstige weder had dan ook hedennamiddag de gisteren reeds uitgestelde opstyging van den luchtballon niet plaats. Die opstyging is thans voorgoed afgesteld, aangezien de luchtreiziger Léon Mary a. s. Zondag te Middelburg moet wezen. Het bezoek aan de tentoonstelling echter was drukker dan gisteren, want ze was thans weer vermeerderd met niouwo inzendingen, en wel van paarden, vee en pluimgedierte. Ook deze inzendingen mogen wel tot de bolangrijkste gerekend worden en trokken zeer do aandacht, niet het minst van de buitenlui uit Zuid- en Noord Holland, die dezen dag vooral, nu het tegelyk marktdag was, in grooten getale met hunne vrouwen enz. waren opgekomen. De omstreken van Leiden leverden natuurlijk het grootste contingent. Ook vele Zeeuwsche boeren werden in hun landskos- tuum opgemerkt. De muziek der dd. Schuttery deed zich in den middag weder hooren en trotseerde in do open tent aDoo weer en wind. Van do uitgebreidheid der inzendingen kan men eenig denkbeeld verkrijgen, als men na gaat de volgende heden toegekende lrkro n in gen Afdeeling A. Veeteelt. Paarden van in- landsch ras. Hengsten, geboren in 1888 of vroeger: lste prys M. Verkuyl Az. te Haarlemmermeer.— 2de prys J. Maris Adrsz. to Oudemolen by Fynaart. Veulenmorrièn, gedekt in don springtyd van 1892, met haar veulen van de vorige dekking: lste prys do Maatschappy tot droog making van het zuidelyk doel der Legmeer- plassen. 2de prys A. C. Van den Akker te Hazerswoude. Jonge paarden, geboren in 1888, merri.n: lsto prys A. Van der Bilt te Sloterdyk. - 2de prys A. A. Van den Berg te Haarlem. Jonge paarden, geboren in 1889, meniën: lste prys Ph. Van der Breggen to Waddings- veen. 2do prys niet toegekend. Paarden van inlandsch gekniist ras. Hengsten, geboren in 1888 of vroeger: lste prys Jb. Van Zyverden to Haarlemmer meer. 2de prys J. Breebaart Kzn. te Winkel. Hengsten, geboren in 1889: lste prys D. Versluis te Haarlemmermeer. 2de prils J. Breebaart Kzn. te Winkel. Veulenmerrién, gedekt in den springtyd van 1892, met haar veulen van de vorige dekking: lsto prys H. F. Bultman te Haarlemmer meer. 2de prys F. Van der Breggen te Waddingsveon. Jonge paarden, geboren in 1888, merriën: lsto prys F. Van der Breggen te Waddings veen. - 2de prys A. A. Van den Berg te Haarlem. Jonge paarden, geboren in 1891, merri-.n: lste prys J. H. Van der Torren Kz., van Zeven huizen. - 2de prys H. Van Wickevooit Crom- melin, te Berkenrode. Paarden van vreemde rassen of kruisingen. Hengsten, geboren in 1888 of vroeger: lste en eereprys de Nederlandsche Vereeniging tot bevordering van de paardenteelt. 2de prys J. C. Van Eoten Jr. to Jaarsveld. 3deprjj3 Joh. Van der Syp, te Wamel. Hengsten, geboren in 1889: lste prys J. Y. Ran, te Haarlemmermeer. 2de prfjs C. Oudyk, te Waddingsveen. Veulenmerriön, gedekt in den springtyd van 1892 met haar veulen van den vorigen dek- Ujd: lste prijs H. Van Wickevoort Crommolin te Berkenrode. - 2de prys dezelfde. -Eerrolle vermelding A. Juffermans te Oegstgeest. Jonge paarden, geboren in 1883, morriöa: lste prys H. Van Wickevoort Crommelin te Berkenrode; - 2de prys A. A. Van den Berg, te Haarlem. Verzamelingen paarden van één of meer eigenaars, mits van denzelfden stamvader. Minstens 6 paarden, geboren in 1890: lste prys Ph. Van der Breggen, to Waddingsveen, voor zes paarden, gefokt door J. Van der Breggen Az. en Ph. Van der Breggen; - 2de prys J. H. Van der Torren Kz., te Zevenhuizen. Idem, geboren 1891: lsto prys J. II. Van der Torren Kz te Zevenhuizen. Rundvee van inlandsch ras. Rystieren, goboren in 1890lste en eereprys S. K. Wyk, te Mattenesse, Mensingeweer, prov. Groningen; - 2de prys A. N. J. M. baron Van Brienen van de Groote Lindt, te Wasse naar; - 3de prys A. J. Sweere, te Willemstad. Pinkstieren, goboren in 1891lste prys K. Tensen Kz. te Schellinkhout. - 2de prys P. Otjes te Beemster. - 3de prys D. Hooge- toom te Beemster. - 4de prys D. baron Van Pallandt te Duinrell, Wassenaar. Verzameling veo, behoorende tot dezelfde familie: lsto prys J. Koopman te Beemster. - 2de prys G. Clay te Haringhuizen. Eervolle vermelding P. Ciggaar te Sassenheim. Melkgevende koe, gekalfd vóór 31 Mei 1892: lste prys C. Spaans Hz. te Barsingerhom. - 2de prys A. N. J. M. baron Van Brienen van de Groote Lindt te Wassenaar. C. L. Van Volzen te Zoeterwoude. Eervolle vermeldi»g A. Rynsburger to Zoeterwoude. Melkgevende koo, geboren on gefokt in Zuid-Holland en gekalfd vóór 31 Mei 1892. - lste prys A. N. J. M. baron van Brienen Van de Groote Lindt te Wassenaar. 2de prys A. C. Van den Akker te Hazerswoude. Herfstkalvers of dikke koeion, die in de maanden September, October of November moeten kalven: lste prys J. Zy'p Hz. te Twisk. 2de prys P. Kok to Binnortwyzond. - 3de prys dezelfde. Melkgevende koe (Schot, Twenter), geboren in 1889lste prijs G. Clay te Haringhuizen. - 2do prijs W. Lokkorkerkor te Vconchoten. Melkgevende koe, gchoren in is SP, dio vóór 15 Mei 1892 haar tweede kalf heeft geworpen lste prijs G. Hylkeroa to. Leiderdorp. - 21e prijR G. Clay tc Haringhuizen, - '3 prys dezelfde.

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 2