I ADVERTENTIE N. Huisvesting Be afd. Dordrecht en de Beemster onder steunden het voorstel Leiden, waarvoor dank werd gezegd door den heer Rinkes Borger, die het bleef handhaven, terwijl de voorzitter daarvan verwachtte alloen bevoordeeling van den slachter en veehandelaar, maar niet van den landbouwer. Werd er eene rijkskeuring ingesteld, dan zou deze onbillykhoid worden voorkomen. Het voorstel-Leiden is wel in bet belang van den veehandelaar, maar niet van den veehouder. Dat wil het hoofdbestuur doen: haar praeadvies voorkomen. De afd. Gouda, Hoorn en Assendelft be spraken hot voorstel eveneens. De laatste verdedigde het voorstel-Leiden ten sterkste. Het is een recht, dat er mede van het Rijk gevraagd wordt. Daama kwam in stemming het 2de amen dement-Leiden op het praeadvies, nl. „dat b|j ontoigening zal vergoed worden de werke lijke waarde en mot inachtneming der Wet op het Voeartsenijkundig Staatstoezicht." Dit amendement werd met 415 togen 133 stemmen aangenomen. Het tegenvoorstel van het hoofdbestuur verviel dus. Het tweede voorstel was van de afd. Beemster, Purmerend en Omstreken, strek kende om pogingen aan te wenden bij de Regeering om by veeziekten, plotseling ster ven van vee (dus spoedeischonde gevallen), meerdere onafhankelijk- en vrijheid van han delen te zien voor de plaatsvervangende vee artsen, ten einde in de mogelijkheid te komon het kwaad zoo spoedig mogelijk in zijn voort gang te etuiten. De afd. Dordrecht beweerde dat de wet op het geneeskundig staatstoezicht reeds in de bedoelde bezwaren voorziet, maar dat do in terpretaties der verschillende regeeringen nogal eens verschillen, hetgeen door den heer P. J. A De Bruyne, burgemeester van Zwyn- ■drecht, lid van het hoofdbestuur, werd beaamd. De tegenwoordige minister van binnenland- sche zakoü is vrij gemakkelijk te vinden en houdt er volgens spr. eene gezonde interpre tatie op na. Do afd. Beemster en Purmerend verdedig den het voorstel, en zonder hoofdelijke stem ming werd het advies van bet hoofdbestuur, om eon adres, als door de afdoeling bedoeld, aan de Regeering te richten, aangenomen. Het voorstel Opmeer en Omstreken om b(j het wogen van veo, kaas, onz. ook het ha 1 v e kilo of 5 ons gewicht te gebruiken, werd door de afdeeling zelve teruggenomen. Het voorstel Knollendam, Marken-Binnen en Omstreken, wijzende op den trourigon toe stand, welke van tijd tot tijd zich voordoet omtrent den waterstand van Sohermerboezem, beoogt dat de vergadering 300 of meer of minder zal toestaan voor de noodzakelijkste kosten van een grondig ondorzo3k. Het hoofdbestuur adviseerde bij monde van den heer Breebaart hierop dat dit onderwerp meer thuis behoort by polder- en gemeente besturen, dan bij de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, zoodat werd voorgesteld af wijzend op het voorstel te beschikken. De afgevaardigde van Knollendam betoogde breedvoerig dat de gelukkige afwatering van den Schermerboezom eene ellende is voor dit gedeelte van Noord-Holland. De afd. Wormerveer zou stemmen voor het voorstel-Knollendam en begreep niet dat het hoofdbestuur zich zoo van de zaak afmaakt. Met andore voorstellen, die |ook niet'direct met de Maatschappy in verband stonden, werd vroeger wel anders gehandeld. De voorzitter ontkende dat het hoofdbe stuur zich van de zaak wilde afmaken, en beweerde dat het op andere wyze het doel zou wenschen te bereiken Het voorstel zou echter, meende hy, zyn weg wel vinden, want het beloofde voldoende ondersteund te worden. Dit geschiedde dan ook het eerst door den heer Prins, uit de Beemster, die oveneons wees op de gebreken, welke er op den Scher merboezem rusten. Deze werden, zeide de heer Breebaart, door het hoofdbestuur ook niet ontkend, maar het meende dat, als de meer dan honderd belang hebbende polderbesturen zich vereenigden, zy zeiven reeds veel zouden kunnen doen, en mochten hunne middelen dan nog voor het instellen eener commissie te kort schieten, dan konden zy zich tot Ryks- of provinciaal bestuur wenden. Tot de taak der Hollandsche Landbouwmaat8chappij behoort deze zaak niet. Anderen zouden gerust tot haar kunnen zeg gen: waar bemoeit ge u mee? De afd. Haarlem was die meening niet toegedaan. Dit onderwerp behoort wel degelyk tot de taak van het hoofdbestuur. Ook wordt met dit voorstel hot belang van den land bouw bevorderd. Wat beweegt dus het hoofd bestuur om zich in deze terug te trekken? Do voorzitter antwoordde hierop dat bij deze zaak te veel particuliere belangen be trokken zyn, waar do Maatschappy buiten moet blyven. Een onderzoek zou haar pp geen driehonderd, maar duizendon guldens to staan komen. Do afd. Haarlem was met deze mededeeïïng Biet tevreden. Toen do wik- en weegloonen indertyd aan de orde waren, was het hoofd bestuur eene geheel andere meening toegedaan. Do voorzitter diende daarop van repliek dat dit laatste wel van algemeen belang was. De heer Do Bruyne (Zwyndrecht) recht vaardigde eveneens het hoofdbestuur. Hy geeft toe dat verbetering - welke wel anderhalf millioen zou kosten noodlg is; doch ont kent dat het hoofdbestuur bet recht heeft oin den Provincialen Staten van Noord Holland do les te lezen. De afd. Rotterdam stelde als motie voor om te vorklaren dat deze zaak niet ligt op den weg der Holl. Maatschapppij van Land bouw, het debat te sluiten en over te gaan tot de orde van den dag. Deze motie werd met 480 tcgon 68 stem men aangenomen. Daarop volgdo eene pauze van 15 minuten, om een lid der finanliëelo commissie te be noemen, als hoedanig de heer E L. graaf Van Liraburg Stirum moest aftreden. Op de voordracht stonden de heeren Boll (Vyfheerenlanden), Bikker Carten (Rotterdam) en Roëll (Den Haag). Na de pauze werd bekend gemaakt dat de gokozenen is de hoer Boll met 355 st. Als lid van het hoofdbestuur, in de plaats van den heer P. J. A. Do Bruyne, die met 31 Dec. a. s. moet aftreden, werd te geiyk gekozen de heer D. F. A. Bauduin, te's-Gra- venhage, met 441 stemmen. Daarna kwam aan de orde het andere voorstel van de afdeeling Knollendam, Marken- Blnnen en omstreken, waarbjj do wensch werd uitgesproken dat, wat de veel te wen schen overlatende manier van veevervoer, zoowel in binnen- als buitenlandsch verkeer, betreft, het hoofdbestuur in deze zyn invloed wil doen gelden om dusdanige hinderpalen uit den weg te ruimen en het veevervoer meer regelmatig en goediger te doen plaats hebben. Het hoofdbestuur had dionaangaando een gunstig praeadvies uitgebracht, met aangeving van enkele middelen, welke tot het doel kondon doen geraken. De afgevaardigde van Rotterdam trad in veelbeteekenende beschouwing omtrent den tegenwoordigen treurigen toestand en betoog de dat, zoolang de spoorwegmaatschappyen niet verplicht worden verbeteringen in te voeren, hy op andero wyze geen hiel ver wacht. De voorzitter merkte op dat het hoofd bestuur dezelfde meening is toegedaan, dankte den heer Oppenheim (Rotterdam) voor diens verdere mededeelingen, ontleend aan de door hem opgedane ervaringen, en zou er zyn nut mede doen. Het voorstel-Knollendam werd met applaus aangenomen. Het hoofdbestuur, overtuigd van de wen- scheiykheid dat een verkoop van land- en tuinbouwvoortbrengselen by het gewicht ge schiedt, zoowel in het belang vandonkooper als van den verkooper, stelde vervolgens aan de algemeene vergadering voor hem op te dragen zooveel in zyn vormogen is de invoe ring daarvan te bevorderen. Na een opmerking van den heer De Goede (Beemster) werd ook dit voorstel met applaus goedgekeurd. Tot lid van verdienste werd benoemd de Ooconomierath dr. Havenstein, algemeen secretaris van het Rheinische landwirthschaft- lkhe Verein, voor do vele diensten aan de Hollandsche Maatschappy bewezen. Na het opmaken der agenda, was door de afd. Edam nog een voorstel ingediend, omtrent de zich in den laatsten tyd voorgedaan heb bende gevallen van miltvuur by het vee, waardoor de landbouwer zelfs zyn gezond veo niet van de hand kan doen, ten gevolge waarvan hy groote schade lijdt. Het hoofdbestuur was met de afd. de mee ning toegedaan dat de landbouwer ook in zulke gevallen, als wanneer de stal onder toezicht wordt gosteld en er wordt onteigend en afge maakt, togen schade moet worden gevrijwaard. Aangezien de afd. Obdam met het hoofd bestuur niet in alles kon meegaan, werd de bedoeling daarvan nader aangetoond. Wen- 6cheiyk was dat daar, waar miltvuur was uitgebroken, de geheele koppel werd afge maakt, ten einde alles voor de consumtie onschadelyk te maken. De afgev. van Haarlem vond alle voorge stelde maatregelen wel wat kras en nadeelig voor den landbouwer, de veeartsen van Hoorn en Oudsboorn bespraken de wyze van be smetting en de laatste was persooniyk tegen het afmaking8sy8toom. Aangezien de leden op het voorstel van het hoofdbestuur niet genoeg waren voor bereid, nam het hoofdbestuur zyn voorstel terug, waarna dat van Edam werd aange nomen. Nog was ingekomen een voorstel van Rot terdam om by de Regeering pogingen aan te wenden by gevallen van mond- en klauwzeer d zelfde maatregelen toe te passen als by longziekte en veepest, nl. om al de beesten onverbiddeiyk af te maken. Twee afgevaardigden van Rotterdam lichtten het voorstel nader toe naar aanleiding van gevallen te Giesendam, waar ovenals elders, vflo koppels zyn aangetast geworden. De afl. Assendelft bestreed het voorstel- Rotterdam. In de laatste jaren hebben zich wel sporadischo gevallen voorgedaan, doch er was geen epidemie. Hy vreesde dat door het voorstel-Rotterdam enz. men weldra geen veo- stapel meer zou hebben. Hy acht dat de wet voldoende in hetgeen moet gebeuren, voorziet. De Vergadering duurt voort. LEIDEN, 8 September. Thermometerstand: gisteravond om 8 uren 11.5° C. 52.7° Fahrenheit; hedenmorgen om 8 uren 12.5° C. 54.5° F.'s middags om 12 uren 1G.5' C. 61.7° F.'e namiddags 4 uren 15° C. 59° F. Een bewoner van de Hooglandsche kerk- Koorsteeg werd, Maandagavond te elf uren staande aan de deur, door twee personen mis handeld. Hy vermoedt dat by die gelegen heid zyn horlcge is ontvreemd; ton minste: het was verdwenen. De politie verzoekt hun, oi) inlichtingen omtrent het horloge kunnen verschaffen, zich aan te melden. De commissaris ran politie alhier ver zoekt opsporing van en bericht omtrent een tuischon 5 en 10 Juli jl. van Yliseingen naar Leiden per post vorzonden brief, waarin waren gesloten 3 coupons der premieleening stad Amsterdam, elk groot ƒ100, resp. serie-num mer 1G192 no. 3; 2092: no. 5, en 6708 no. 9, welke brief niet aan het adres bezorgd is. De heden bevestigde weigering door het hoofd van het gemoente bestuur van Den Haag van do gevraagde vorgunning tot het houden van eene meeting op 18 September ten gunste van algemeen stemrecht, blykt ge grond te zyn op het advies van de genees kundige autoritoit, die in deze dagen het houden van groote volksverzamelingen heeft ontraden. Het stoffeiyk overschot van den substi tuut-griffier by den Hoogen Raad mr. R. Th. baron Collot d'Escury is heden op „Eik-en Duinen", by Den Haag, ter aarde besteld. Naar „de Maasb." uit goede bron ver neemt, heeft de minister van marine op de begrooting voor 1893 een post voor een paar groote oorlogsschepen gebracht. Het stoomschip „Natal," met de mail van China, Japan en Indlë, vertiok 6 Sopt. van Alexandria naar Marseille. De aartshertoginnen, die thans to Sche- veningen vorbiyf houden, zyn voornemons den 18don dezer de badplaats te verlaten en naar "Weenen terug te keeren. De afgetreden gezant van Rusland, graaf Kapnist, zal niet meer in do residentie terug- keeren. Met de ontruiming van het gezant schapshotel in het Voorhout is thans een aanvang gemaakt. UCIimERKTE. Resultaten der to aarnemingen aan de Oasfabriek WEEK van 29 Aug. tot 4 Sept. Datum. Uur AantaL Gem. Eng. Btandk. 29 Aug. 7.9.— 7 16.6 (*J 30 7.9.15 8 10.6 31 7.9.15 7 16 8 1 Sept. 7.9.15 8 16.6 2 7.9.15 7 16 8 3 7.915 8 16 6 4 7.9.16 8 16.G Ditbeteekent: Wanneer men 6 onbio feet 141.C liters per uur ?an eulk gas Torbrandt in eon Sngg'e Londoi>-Argand-8ttndard burner No. 1, wet 24 gaatjes, wordt een Hebt verkregen, dat in sterkto golrjk ataat me: 16.0, j 6.6 enz. StandaartikaareeD, waarvan elke kaap 20 grains 7.3 gramm&D Spermaceti per uur verbrandt. Delft, 8 Bept. Granen met mrer aanbod, waar door enkele artikelen iota lager werden verkocht. Witte Tarwe 6.— a ƒ7.90, ftoode 6 60» 7 60. BoffS© ƒ4.50 a 6.40. Zomergerat 4.— a 1.40, Chevalier- 4.90 a ƒ5.30. Haver ƒ3.80 a ƒ3.90. Blauwe Erwten f6.25 a 8.25. Bruineboonen ƒ7.— a ƒ8.50. Paardent>X)nen ƒ6.a 6.35, Duivenboonen 6.75 a 7.50, Winter-Koolaaad ƒ7.75 a 8.— Zomer- Kooüiaad 8.2-5 a 8.50, Kanariezaad 11.a 12.50, Hennepzaad 7.25 a ƒ8.—, alles por HL. Ondertrouwd THOMAS NIEBOER en SARA PETRONELLA TESKE. Leiden, 8 September 1892. (Uiterstegracht 4). 5497 6 Getrouwd: JOHANNES HENDRICÜS SMORENBURG en SUSCHARA ALLETHA BEZÜIDENHOUT. Pabus, Oraoje-Vrystaat (Zuid-Afrika), 3 Mei 1892. 5473 G Getrouwd CH. VAN SPALL en N. HÜBNER, die, mede namens woderzydsche familiën, hunnen dank betuigen voor do vele bewijzen van belangstelling, bij hun huwol(jk ontvangen. Leiden, 8 September 1892. 5490- 8 Getrouwd W. N. J. WILSCHUT, Arts, en M. NIEVERGELD, die, ook namens wederz(jdsche betrekking9D. dankzeggen voor de vele blyken van belang stelling, by hun huweiyk ondervonden. Delft, 8 September 1892. 5499 9 Geboren BERNARD, 5492 G Zoon van: II. J. PLANJER en Leiden, J. J. E. PLANJER, 7 Sept. 1892.Nieuwknhuizen. Bevallen van een Zoon Mevrouw DE ROO DE LA FAILLE Plevte. Batavia, 8 September 1892. 5493 3 Heden overleed zeer plotseling myne ir.nig geliefde en trouwe Echtgenoote, Vrouwe HELENA ANNA MARIA VAN VOLLEN HOVEN V AN DAALEN, in den ouderdom van 55 jaren. 5440 - Warmond, E. C. VAN BAERLE, 3 September. Predikant. Heden overleed ons jongste Zoontje WILLIE A. C. KRUIJER. E. M. S. KRUIJER, Noobdwijk-binnen, Symons 7 September 1892. 5485 5 Heden overleed, na een smartelyk lyden van 9 weken, voorzien van de H Sacramenten der Stervenden, onze geliefde Echtgenoote en zorgvolle Moeder, in den ouderdom van 44 jaren MARTIENA JOHANNA MEIJER, geboren Van Hoekelen. Allen die haar gekend hebben, zullen besefTen wat ik en myne acht jeugdige kin- deren verliezen. 5504 10 ADOLF MEIJER. Katwijk aan den Run, 8 Sept. 1892. Ondergeteekende betuigt zyn hartelyken dank voor do ruimo gave, die hy ontvangen heeft na 25 jarigen dienst by den Weled. Heer NOORDMAN, Houtzaagmolen by Leiden. 9486 5A. HOGERVQRST. Voor de vele bewyzen van belangstelling, by do geboorte van onze Dochter ondervon den, betuigen wy onzen hartelyken dank. H. NOORDMAN. 5500 6 M. NOORD MANWijebs. Zoetebwocde, Haagweg, 8 Sept. 1892. Voor de hartelyke bewyzen van deelneming, ons betoond by het overiyden van onzen ge liefden Echtgenoot en Vader, betuig ik mynen hartelyken dank. Mede namens Kinderen en Behuwdklnderen, Wed. J. VAN T RIET, geb. K. Boesveld. Zulsinoel No. 27, by Leiden. 5498 8 Voor eene beschaafde Jongedame, die eene inrichting van onderwys bezoekt, wordt (tegen eene vergooding van ongeveer/"dO.— 'smaands, met inbegrip van vuur, licht en bewassching), by eene nette familie gevraag*!, met gebruik van vr(|c Hamer. Brieven onder No. 5494 aan het Burcil van dit Blad. 10

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 3