in de vorige week terechtstond, beklaagd van oplichting van 2 bokken, tot 2 jaren gevangenisstraf, en J. W., te Leiden, ter zake van diefstal van geld uit eene winkellade, tot 2 jaren gevangenisstraf, b-iden met be paling, dat de preventieve hechtenis - resp. 4 en 6 weken in vermindering zal worden gebracht. Op Vrijdag den lsten Juli reed onder Zoeterwoude een tentwagentje, be spannen met é-.n paard, toen op denzelfden weg zich zekere G. v. V., veedrijver, met eene kudde schapen bevond. O. v. Y.schynt dien dag erg driftig te zijn geweest, althans hem wordt ten laste gelegd, dat hij een der personen, die in het tentwagontje zaten, ge slagen beeft, zonder daartoe eenige andere reden te hebban gehad, dan dat de bestuurder niet spoedig genoeg naar zijn zin had uit gehaald, om hem en z(jno schapen door te laten. Voor dit feit stond hy heden voor de arrond.-rechtbank te 's-Hage terecht, en de subst.-off. van justitie, mr. Ployto, vorderde te dier zake 2 maanden gevangenisstraf. Men moldt ons heden uitZoeter- woudeDo door den gemeente veldwachter J. W. aangehouden dief is J. "V. V. K., wonende te Oogstgeest. Niet alleen wy'n en eieren waren door hem ontvroomd, maar, bo- halve de bottines, ook eeno jas, eene broek en een vost van den hoer M. De flesschen wjjn bad hy geborgen op een zolder van een in aanbouw zynd huis, waar by ook sliep. Met een beitel had hy de ramen geopend en was aldus iri de woning gekomen. Dezen ochtend vóór 5 uren reeds weerklonken de straten van de grenadiers- kazerne tot het Staatsspoorstation te 's-Hage van trommelslag, hoorngeschal en militaire muziek. Togen dat uur begaf het regiment grenadiers on jagers zich naar gemeld station, ten einde naar het kamp van Laren te worden overgevoerd. Eerst vertrok een trein met 32 officieren en 960 nian.chappen en daarna oen transport van 39 off en 930 minderen. De Kon. Mil. Kapel speelde opwekkende slukies by het uitgeleide der troepen. Van de haringvisschery ip te Katwyk aan Zee aangekomonK. \V. 51, scb. H. Haasnoot, reeder B. Parlevliet, met 322 kantjes volle en 18 kantjes maatjesharing, K. W. 24, scb. W. De Jong, reoder Ph. Hoek, met 329 k., K. W. 19, sch. T. Van dor Plas, reeder D. Haasnoot, met 299 k. en 21 k„ K. W. 68, sch. Jb Van Duyn, roeder J. Van Holst, met 316 k. en 6 k„ K. W. 78, sell. D. Van der Plas, reedor A. Oohman, met 323 k. en 2 k., K. W. 22, sch H. Van Duyn, reoder D. Berkenkanip, mot 325 k. en 19 k-, K. W. 79, sch. H. Ouwehand, van de reedery Katwyk aan Zee, met 294 k. cn 13 k. 16,800 stuks steurharing brachten in afslag f 4.50 tot ƒ0.35 per 1000 op. Het gerucht loopt te s-G raven- liage, dat de burgomoester ook de openbare meeting van 18 September, ten gunste van het algemeen stemrecht, wegens de tydsom- standigheden heeft verboden. „De walvisch teScheveningen staat in brand," luidde het gisteravond laat. Hot gerucht bleek overdreven. Van het houten gebouw, dat de houten walvisch omringt, is een gedeelte, dat als woning van den directeur diende, in vlammen opgegaan, maar de Sche- veningsche brandweer met een paar spuiten slaagde er, geholpen door de brandkraan van „Seinpost", in het voortwoekeren van het vuur tegen te gaan, en het walvischachtige koffiehuis met den geheelen voorgevel en een gedeelte van den zijgevel te bobouden. Gelukkig was er geen wind, anders had „Seinpost" veel te lyden gehad. Thans is het slechts aan één kant wat geblakerd en bracht de brand sleclüs tydeiyk storing in de voorstelling. De burgemeester van Rotterdam heeft eene kennisgeving het licht doen zien, waaruit blijkt, dat zich gisteren het eerste geval van Aziatische cholera in zyne gomeente by iemand uit Werkendam heeft voorgedaan. De choleralyder aldaar, op wion deze betrek king heeft, is donzelfden dag roeds overleden. Door de directie van het „Tiott. Nieuwsblwordt aan iedor, die zich daartoe aanmeldt, gratis eene tlesch Bleekersdrank verstrekt. De directie behoudt zich het recht voor de uitdeeling te staken, wanneer het haar biykt dat misbruik gemaakt wordt van de goedgoefschheid en zy hot slachtoffer wordt eener exploitatie uit winstbejag. Te Arnhem is Dinsdag-avond do bekende uitspanningsplaats „Schoonzicht naby het Ktarenbeeksche Bosch, waar nogal veel kinderen komen, door brand goheel'Vör- nieid. 't Was tevens eono beerdery. Een paard kwam in de vlammen om. Op den laat3ton dag der m n- uoeuvres naby Amhem had de ritmeëster J. Van den Berg van Saparoea, wiens oskadron cavalerie uit Zutfen aan die manoeuvres deelneemt, bet ongeluk dat zyn paard, terwyl by de teugels niet iu de hand had, door ging on hem afwierp. De toestand van den ritmeester is nogvry ernstig. Gisteren is h"y van het militaire hospitaal naar het diaconessonhuis aldaar overgebracht. Het ongeluk moet hieraan zyn toe te schrij ven, dat de ritmeester by het omslaan van zijn manteljas van het paard viel en toon met óln voet in den stygbougel i6 blyven hangen. Het zenuwachtige dier bracht daarop zyn be- ryder de klappen tegen de onderkaak toe, welke ton gevolge haddon, dat deze op ver schillende plaatsen i3 verbryzold. Aan de harddraverij te Wieringer- waard namen 8 paarden deel. De late prys werd gowonnen door „Premier," van Mootman, te Stompwgk; de 1ste premie door „Jonge Willem," van C. Broers, te Benningbroek do 2de premie door „Tabor HI," van C. Z .Vaag, te Berkhout, en de derde premie door „David," van P. J. De Wit, to Zype. De bekende hardrgder M. Kingma, te Grouw (Fr.), die tot nog toe het boeren- bedruf beoefende, zal de boerderij geen Ter- laten en gaanvaren. Hy heeft de Grouw- ster stoomboot aangekocht, om daarmede op de markten te Leeuwarden, Sneek, enz. te varen. Des winters, als er ys is, heeft hy dan al den tyd, zich te oefenen en aan wedstryden deel te nemen. 9en telegram uit Beriyn van gisteren meldt dat er ook dien dag geen enkel cholerageval is voorgekomen. Dientengevolge zal de gezondheidsraad eene verklaring afgeven, dat de stad gobeel vry is van de ziekte. De czaar en de czarina van Rusland brachten gisteren een bezoek aan twee cholera gasthui- zon te St. Petersburg, bezichtigden nauwkeurig de barakken, die voor de ïyders waren inge richt, en spraken den zieken moed in. De „Voss. Zeitung" verneemt van offici- eele zyde dat te Hamburg 1300 ïyken onbe graven liggen. „Balziel" meldt dat van af gistoron niet het medisch, maar het statistisch bureau is belast met het verstrekken der offlcitele opï gaven betreffende het verloop der ziekte. Van eergistor- tot gistermiddag zyn te Ham burg aangegeven 702 ziekte- en 330 sterfgc; vallen, waarvan respectievelyk 266 en 154 van eergisteren, de overigen zyn later aange geven. Gisteren zyn 224 ziekenen 102 dooden vervoerd. Het Regooringsblad te Madrid behelst een besluit, quarantaine bevelende voor aanvoeren uit Groningen. Wederom zyn te Nieuw-York acht cholera gevallen en één sterfgeval aan hot quaran taine-station gisteren aangegeven. Onder do zieken zyn vier stokers der „Normannia" en tusschendek8-passagiers der „Rugia". Te Chicago hebben op de ren- baan ernstige ongeregeldheden plaats gehad, waarby drie personen werden doodgeschoten. De aanleiding hiertoe was, dat de overheid de wedrennen, waar zwaar gewed werd, ver bood en vele spelers on toeschouwers deod gevangennemen. Den volgenden dag, toon men op dezelfde wyze wilde optreden, schoot een welbekend ryder een politie-agent dood. Daarop loste by. een schot op een anderen politie-agent, dio zwaar gewond neerviel, maar toch nog ge legenheid had vóór hy stierf zyn aanvaller een kogel door het lyf te jagen. Naby Born is veel sneeuw ge- vallen. Iu sommige gedeelten en ln de Alpen is de postdienst geschorst, echter niet over den St.-Gothard en de Furka, hoewel do sneeuw daar 15 cM. dik ligt. De „Times" verneemt uitShanghal dat volgens een bericht van gisteren uit Sin- gan (hoofdstad der prov. Shenshi, in China) de christelyke Europeesche zendelingen en een aantal bekeerde inlanders in Shenshi ver moord zpn. Een spoorwegongeluk, ontstaan door een gebrek aan eene locomotief, heeft gistermorgen by Brussel plaats gehad. De trein naar Nederland is daaidoor niet lydig te Rozendaal aangekomen, zoodat do aansluiting gemist is. BUITENLAND. FcaulcrijU. Kolonel Dodds seint dat hy de rivier tot Lode is opgegaan, waar die van het dorp Decame, enz. in onderwerping zyn gekomen. De vyand heeft het koninkrijk Porto Novo geheel ontruimd en zich te AILada samenge trokken. Do kolonne is to Kesoenan, de ruitery te Sauvier, tegen den vyand oprukkende. De gezondheidstoestand is voortreffelyk. Dultschlnnd. Men seint uit Loanda, dd. 7 Septembor: Onlangs hebben 250 werklieden voor den Congo-spoorweg, aan boord van eene Duitscbe stoomboot te Boma aangebracht, geweigerd aan wal te gaan. De gouverneur begaf zich aan boord om hem tot rede te brengen, maar mot revolvers bedreigd rier hy vyttig soldaten en men begon over en weer te schieten. Drie workliedon en een blanke, een passagier, kwamen om, twaalf worden gekwetst Ten slotte werd het oproer gefnuikt en zyn de werklieden naar Matadi gezonden. Met het oog op don gezondheidstoestand is het algemeen Ldthersch congres, dat te Dresden gehouden zou wordon, uitgesteld. Keizer Wilhelm is thans van Swine- n.flnde naar Potsdam teruggekeerd, in verband met eeno blyde gebeurtenis, welke elk oogen- blik verwacht wordt. Er wordt te Breslau een rechtsgeding gevoerd tegen het socialistische blad „Volks- wacht" wegens overtreding der drukperswet. Voor den aanvang der zitting verklaarde de p esident der rechtbank, dat met de getuigenis der getuigen dócharge geen rekening kon worden gehouden, daar zy, als socialisteD, zeker niet altyd overeonkom3tig de waarheid zouden getuigen, wanneer zy het in het be lang hunner party achtten. De verdediger protesteerde heftig, en ten slotte werd de zitting geschorst, daar de president een anderen getuige wilde hooren, die geen socialist was. BelfflS. Dinsdag-middag to h3lfvier heeft de politie een inval gedaan in de club van de kurzaal te Ostende. Er werd juist hoog gespeeld (baccarat en trente et quarante). Er waren 50 spelers in de zaal, wier namen door de politic worden opgeschreven. Hot aanwezige geld werd niet in beslag genomen, terwyl □iemand word aangehouden. Eeno werkstaking is uitgebroken in de stoenkolenmyn van Houssü, ten gevolge van hot wegzenden van 2 ploegbazen. De werk staking zal voortduren en worden uitgebreid, indien de bazen niet weder aangenomen worden. Spanje. De Duitsche gezant te Madrid heeft by den minister van binnenlandsche zaken ge protesteerd togen de gezondheidsmaatregelen, welke door Spanje worden genomen tegen over de Duitsche producten. De minister antwoordde dat hy zyn bost zou doon om de handelsbelangen met die dor openbare gezond heid in overeenstemming te brengen. De eerste zullen echter minder zwaar wegeu dan de laatste. Italië. De Franscho divisie is te Genua aange komen en heoft saluutschoten eu bezoeken met de andere buitenlandsche schepen gewis seld. Hot admiraalschip is met den kreet: „Leve Frankrijk en Italië!" begroet. De admiraal en zyne officieren antwoordden en salueerden de vlag. In de haven heerscht [ongewone drukte. De werkstaking der kolendragers te Genua is geëindigd. Allen hebben het werk hervat. Koning Humbert is naar Spezzia vertrok ken. De koningin zal daar hedenavond aan komen. Argentinië. Tot minister van binnenlandsche zaken is benoemd Quintana, tot minister van oorlog Victorica, tot minister van financiën Romero. Telegrammen. QUEBEC, 7 September. De stoomboot Wandrahm," uit Hamburg, is in het quaran tainestation gekomen met een choleralyder aan boord. Bit gaf opnieuw aanleiding tot groote ontsteltenis. De overheid der stad heeft onmiddellyk een besluit afgekondigd, waarby de landing van alle immigranten ver boden wordt. LONDEN, 8 September. Het congres van vakvereenigingen te Glasgow heeft gisteren een besluit gonomen ton gunste van den werkdag van acht uren voor machinisten in mynen en var. betaling der verkiezingskosbn van de parlementsleden uit de staatsinkomsten, NIEUW-YORK, 8 Soptember. De New- York Herald" verneemt, dat het departement voor de marine ook de kruiser „Philadelphia" heeft gezonden om zich by de oorlogsschepen te La Guayra te voegen, die in opdracht hebben, de belangen der Amerikaanscbi onderdanen te beschermen. 55ste Algemeene Vergadering der lloli, Maatschappij van Landbonw. Deze vergadering werd hedenmiddag gehou don in de grooto benedenzaal der Stadszu en werd om halféén geopend door den Voor zittor den heer H. F. Bultman, dio, evonah op de vorige alg. verg., begon met een woon van herinnering to wyden aan een overleda lid van het hoofdbestuur, thaDS mr. IV. 0 Th. Van Oudheusden van Achttienhoven, dn op zoo jeugdigen leeftyd van de zynenenui do maat6chappy ls weggerukt, die zooveel vooi landbouw- en paardentontoonstellingen heel gedaan en wiens nagedachtenis by allen ii dierbare herinnering zal blyven. De tweede mededeeling was, dat sedq het vorige jaar de VereenigiDg de „Lea hoeve," te Oudshoorn, was ontbonden, a dus de instelling gesloten, maar dat er uit zicht bestaat dat het Landbouw comité rs de Regeering den noodigen steun zal onto vinden om in de nu ontstano leemte op andat misschien nog betere wyze te voorzieB. Het vroegere „Maandblad" der Maatschap) is opgegaan in het „Nederlandsche Weekbli voor Landbouw". Omtrent de assurantie van de eigendom® der Maats chappy zal aan eene commissies de leden nadere inlichtingen worden verstrei De gedachtenwisseling over de droogmakii der Zuiderzee zou niet plaats hebben, omdi do loden, die dit onderwerp zouden inleidt verhinderd waren tegenwoordig te zyn. De voorzitter opende ten slotte de verga ring met den wensch, dat de bespreking! mochten leiden tot verdere ontwikkeling n den Noderlandschen landbouw in het algems- en dien van Noord- en Zuid-Holland in b bijzonder. Vervolgens deed de secretaris de heerir, F. L. Waldeck, mededeeling van de aanwerf afdeelingen en van hot aantal namens der- uit te brengen stemmen. Vertegenwoordigd waren 66 afdeelingen i 10 leden van de Algemeene Vergadem (hoofdbestuur), te zamen uitbrengend 51 stemmen. De heer G. J. D. Lefèvre de Monligt burgemeester van Hillegersberg, zeide di voorzitter dank voor diens waardeereo woorden, gesproken over zyn zwagor, di beer Van Oudheusden, en beloofde de hol te zullen overbrengen aan de familie. De rekening van het vorige jaar, sluiten) met een batig saldo van f 4183.65'/i, en begrooting van het volgend jaar werd gof gekeurd. Namens de betreffende commisi van onderzoek werd door den heer Van Limbo Stirum hulde gebracht voor het richtig l heer en sprak hy den wensch uit, datinb vervolg de tentoonstellingskosten eene al:: derlyke rekening zouden uitmaken. Daarna kwam aan de orde het voois! van de afdeeUog Leiden, om te trachten' billyker worden gemaakt de nu meeS vigeerende gemeente-verordeningen op b keuren van vleesch, hetwelk thans in 'i gemeenten veel te wenschen overlaat. De heer Rinkes Borgor (Leiden) beha namens de afdeeling het voorstel nader n en zeide het hoofdbestuur dank, hetwelk b voorstel zoo welwillend had ontvangen 4* het uitbrengen van een gunstig advies. Hy bracht daarby ter sprake de scha) welke zou moeton worden toegekend, enb Ryksvoeartsenykundig Staatstoezicht, dal M moeten optreden. Echter wenschte hy e« enkele wyziging in genoemd advies. De voorzitter wees er op dat het boos bestuur niet alleen de werkelyko, maar de denkbeeldige waarde wil doen vergoed' aoodat niet alleen den slachter, maar of den landbouwer de geheele waarde verg* wordt als het na do slachting biykt dat rund, zonder dat hy het wist, ziek was Verschillende voorbeelden van Leiden, Ai I sterdam, enz., werden aangehaald. De afd. Rotterdam meende dat de al Leiden in deze zaak het eenige rationa standpunt heeft ingenomen.

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 2