N°. 3984. Vrijdag O September. A0. 1392. Qourant wordt dagelijks, met uitzondering van (gon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nomiïier toestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Leiden, 8 September. LEIDSCH DAGBLAI). PEUS DBZBR COURANT: Voor Lfiidea per I mMftdeaf 1.10. Fr&Doo per poet1-dO. Aliwuderlflke Norn mere.0.05. FEUS DER ADVERVRNTIÉNl Tea 1—1 regelt f 1.06. Iedere regel aeer /0.1T|. Grootere lettere aeer pleetamimte. Teer het inctBteerea hoi ten de tUd worth fO.lQ herekeod. De eerste dag der Landbouwtentoonstelling werd gisteravond besloten met een concert van het stafmuziekcorps van het vierde regi ment infanterie in den tuin van „Zomerzorg", onder begunstiging van heerlijk weder. De opkomst van leden dor Maatschappij zoowel als van niet-leden was zóu groot, dat het niet elkeen mogelijk was oene zitplaats te bekomen. De tuin was voor deze gelegonhoid by de vyvers met vetlichtjcs geïllumineerd, terwyl ook de muziektent slingersgewyze op dezelfde manier was verlicht. Zy, die daarvoor, te midden der algemeone opgewektheid en luid ruchtigheid, oor haddon, konden genieten van de goede uitvoering van het welgekozen muziekprogramma. De musici, gedirigeerd door don onder-kapelmeester, den heer J. Oostelaar (behalvo in dén nummer, nl. „Songo d'Amour après le Bal", waarvan de eerste uitvoering onder direc ie des heeren Mann zelvon, die volgens aankondiging op het programma het geheele concert zou dirigoo- ren, plaats had) kweten zich uitstekend van hunne taak. Aan het einde van den voor velen zeer ge- noegiyken avond, welk genoegen ook bestond in dansen en zingen, werden, onder het spelen der Volksliederen, achter in don tuin, by den tweeden vyver, bengaalsch vuur en eenig klein, kleurryk en knallend vuurwerk ont stoken, dat de goestdrift niet woinig verhoogde en een goed effect maakte. De harddravery was dos namiddags te vyf uren afgeloopen. Do lete prys 200) werd gewonnen door „l'abor II", schimmelhengst van T. Roelo, te Buiksloot, berijder A- Siderius; de 2de prys 76) door „Marianne," bruine merrie van A. Wktoveen, te Rauwerd, beryder S. Witteveen; de 3de prys 25) door „Emma", zwarte merrie van H. Peters, te Benthuizen. Tydens do harddravery moet eone dienst bode van eon landbouwer te Zoeterwoude een zilveren knip met vier gulden ontrold zyn. Op de tentoonstelling is voor vierwielige rytuigen nog bekroond met den tweeden prys de heer J. Asjes Ezn-, te Alkmaar. De eervolle vermelding voor een tweewielig rijtuig is aan den heer G. D. Buitendyk, te Leiden, toegekend, niettegenstaande dit voer tuig, hetwelk niet uitsluitend voor den land bouw bestemd is, feitelyk buiten mededinging was. De bekroning van de fraai bewerkte tilbury is dus voor den heer Buitendyk oene dubbele eer. In de vergadering van het hoofdbestuur dor Holl. Maatschappy van Landbouw is op voorstel van do jury buiten de eervolle ver meldingen nog toegekend: aan J. Van den Berg, te Oegstgeest, voor een bloemstuk in den vorm van een vuurscherm, eene zilveren medaille, en aan K. Wezelenburg,firma C. De Vos, boomkweeker te Hazerswoude, voor af gesneden bloemen eene zilveren medaille en voor diverse afgesneden bloemen eene bronzen medaille. De Schiedamscbe Spoeling-Vereeniging éta- leort het door haar gefabriceerd Spoelingmeel in eene op de tentoonstelling zich bevindende vitnno. Morgen, Vrjjiag, 'znil'èn zich-twee met dat meel gevoederde koeien op de ten toonstelling buvinden, vermold onder Hos. 289 en 290 van den catalogus. Wat het overige der tentoonstelling aangaat, de uitspraak der jury spreekt luid genoeg voor 't gehalte der inzondingen, zoowel wat akkerbouw, handels- en knol en wortel gewassen, als wat tuinbouw betreft. Dapper heeft zich vooral het Westland geweerd. Op het gebied van houtteelt en lloem- kwoekory zyn de inzendingen niet overvloedig, maar wat er is, getuigt van grooto zorg. Maar bovonal munten de proeven onzer zuivel bereiding, boter en kaas, uit. Zo geven moed en vertrouwen op 't herwinnen dor eereplaats, welke Nederland zoolang op dit terrein innam. Wat de werktuigen betreft, ook ditmaal is er voel schoons te ziende gas- en petro- leummotoren zullen voomamolyk de aandacht trekken en de laatste zyn dan ook van groot nut voor den landbouwarbeid, in streken waar men ver van gasfabrieken verwyderd is. Voorts zyn er fraaie wagentjes van allerlei soort, belangwekkende instrumenten ten dienste van zuivelbereiding en veehoudery, leorryke handleidingen tot het tegengaan van boom kanker, producten van de Leidscho Albümine- fabriek, enz., die aan het geheel eeno byzondere aantrekkelykheid goven. Door do heeren Mann, Timmner c. s. zullen ook in den aanstaanden winter drie soirées v.or kamermuziek worden gegeven, voor welke binnenkort de inteekenlysten aan do leden van het vorig jaar zullen worden aangeboden. Den heer Louis De Lange, thans 2de fluitist by het stafmuziekcorps van het vierde rog. inf. alhior, is de benoeming aangoboden als solo-fluitist by het Utrochtscho Symphonie- orkest. Do muziek- en toonoelvoreeniging „Har- monio van Warmond", onder bescherming van mr. H. graaf Van Limburg Stirum, gaf jl. Dinsdag, ter gelegonheid der kermis, in het lokaal „de Zon," te Warmond, een concert, dat aantoonde dat deze Vereeniging nog steeds vooruitgaat onder leiding van den neer J. Oostelaar. Een woord van lof komt toe aan den cometti6t in de grooto fantaisie op -Von Webers „Fieischiltz," alsmede hulde aan den heor J. Oostelaar voor z(jne fragmenten uit Millöckers „Bettelstudent." Een blyspel in twee bedryven, „Loontje komt om zyn boontje", verschafte met do verschillende voordrachten vee! genoegen. Do „Harmonie van Warmond" bezorgde velen woder een gezolligen avond. Naar men weet, was de heer P. C. Strulck, stationschof te Voorschoten, heden gedurendo 25 jaar by de Holl. IJzeren-Spoorwegmaat- schappy in betrekking. Vele bewyzen van belangstelling vielen den jubilaris ten deeL Door het onder hem staand personeel werd een fraai geschenk aango boden en tal van inwoners uit Voorschoten en Wassenaar gaven bewys hoezeer zy de voorkomendheid en hulpvaardigheid van. den heor Stniick waardeeren door hunne geluk- wenschen hem te brengen. Namens vele in gezetenen van Voorschoten en Wassenaar werd hem door enkele heeren een cadeau ovorhandigd. Dat de hoer Struick oog menig jaar met dezelfde yver en voorkomendheid alhier moge werkzaam zyn, is veler wensch. De Fransche gezant to 's-Gravonhage, de de heer Louis Legrand, is gisteren naar Soest- dyk vertrokken om aan H. M. Koningin Emma een ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. Koningin Wilhelmina door den presi dent der Fransche republiek eigenhandig ge schreven brief te overhandigon, waarin HH. MM. geiuk gewenseht wordt met ditheuglyk feit. By dien brief is gevoegd een prachtig eetservies, in de fabriek te Sèvres vervaardigd en bestemd voor H. M. Koningin Wilhelmina. By koninklyk besluit zyn benoemdtot riddor in de orde van den Nederlandschen Leeuw, mr. B M. Vllelander Heintot officier in de orde van Oranje Nassau, jlir. mr. E. N. De Brauw en G. C. baron Snouckaert van Scbauburg, allon leden der commissie tot regeling van de nalatenschap van Koning Willem III, en tot ridder in de orde van Oranje-Nassau, H. W. F. Ligtenberg. De Hollandsche IJzeren-Spoorwegmaat schappij zal van 1 October af voorloopig geen gebruik meer maken van haar recht tot mede gebruik van de lijn Ambem-Zevenaar der Exploitatie maatschappy, althans voor wat be treft het doen loopon van per6onontreinen over die lyn. Voor goederenvervoer zal zy voortgaan, die lyn mede te bly ven gobruiken, evenals de lun Nymegen-Venloo. Op het 9de internationale Oriëntalisten Congres, te Londen vergaderd, zyn uit Neder land tegenwoordig de prof. Land, Speyer en Tiele. Men meldt uit Haarlem, dd. 7 Sept.Op gror.d van de vanwege H. M. de Koningin- Regentes ons gedane mededeelingen kunnen wy vorzekeron dat H. M. niets liever wenscht dan hot aan Haarlem beloofde bezoek zoo spoedig mogelyk te kunnen brengen. Wanneor de omstandighedenhet veroorloven, stelt H. M. zich voor, haar bezoek en dat van Koningin Wdhelmina te doen plaats hobben in de tweede helft dezer maand. Wellicht zal H. M gebruik maken van haar verblyf gedurende eenigo dagen te 's Gravonhage, by gelegenheid van de opening der Staten-Generaa), om van daar uit onze stad met het uitgestelde bezoek te verbiyden. Mochten evenwel de omstandigheden zich daartegen verzetten, dan is het toch het stel lige voornemen dor Koningin-Regentes om, zoodra die omstandigheden zullen hebben op gehouden to bestaan, aan haar voornemen gevolg te geven, zelfs al zou dat onverhoopt eerst in bet late najaar mogelyk zyn. H M. dood ons verzekeren, dat zy met groot leedwezen en zwichtende voor het medisch advies voorloopig vau haar bezoek aan Haarlem had afgezien. H. M. hoopt dat de omstandig heden haar zullen veroorloven het weldra te brengen. (O. H. Cour.) Do minister van justitie heeft by de Tweede Kamor oen wetsontwerp voorgesteld tot intrekking van art. 87 der wet op de rechterlyke organisatie en in vorband daar mede tot wyziging van eenlge bepalingen der bostaando wetgeving. Do bedoeling is om te doen vervaUen de bepaling, waarby aan den Hoogon Raad de berechting is opgedragen van do rechtsvor deringen, waarin het Hoofd van den Staat, de leden van het Koninklyk Huis of de Staat als gedaagden worden aangesproken. By do bestaande rechterlijke organisatie is reeds aan den 'gewonen rechter do kennis noming opgedragen van alle rechtsvorderingen, door den Koning, de leden van hot Koninklyke Huis en den Staat als eischer ingesteld, en tevens van do zakelyke rechtsvorderingen, waarin de genoemde paityon als gedaagden betrokken zyn. Terwyl dit heeft plaats gehad, zonder eene goede rechtspraak te belemmeren of immer te kort to doen aan den hoogen eerbied voor den persoon des Konings en cyn Huis of aan het gezag van den Staat, is er, meent de minister, geene afdoende reden om by uitzondering de gewone jurisdictie uit te sluiten voor het geval, dat do genoemden in andere dan zakelyke rechtsvorderingen de gedaagden zyn. Is er geen grond voor handhaving van dien exceptionoelen toestand, voor do opheffing bestaan buitendien alle termen, omdat de toekenning van het zoo geheeten forum privilegiatum in vele gevallen het recht van verdediging en eene regelmatige procesorde belemmert en zelfs tot rechtsonzekerheid kan leiden. De overige bepalingen van de wetsvoordracht zyn een uitvloeisel van het bovenvermelde. Krachtens eene overgangsbepaling zullen de rechtsvorderingen, hetzy in eersten aanleg, hetzjj in revisie by den Hoogen Raad op het tydstip van het in werking treden dezer wet aanhangig, behandeld worden op dezelfde wyze als thans is voorgeschreven. Van de in eersten aanleg alsnog te wyzen of gewezen arresten zal mitsdien ook revisie mogelyk blyven, ingevolge art. 90 van de wet op do rechtorlyke organisatie en bet beleid der justitie. Ook is thans by de Tweede Kamer inge komen het vroeger aangekondigde wets ontwerp tot wyziging van de Indische Comp tabiliteitswet, waarin hot beginsel is neder- gelegd (art. 4), dat het Ryk van de geld middelen, die de Indische belastingschuldigen opbrengen, geene bijdragen moet vorderen tot dekking van uitgaven in het belang v,in het Ryk, doch alleen vergoeding voor uitgaven, die door het Ryk rechtstreeks ten behoeve van IndiO worden gedaan. De minister van binnonlandscho zaken heeft bepaald, dat art. 8 va het koninklyk besluit van i dezer (Stsbl. 215) zal worden toegojait ten aanzien van person en, komende uit Rusland, Hamburg, Allona, Antwerpen of Havre, zoodat ledor, die één of meer van daar komende personen in zytie woning huis vest, verplicht is onmiddellijk na aankomst van dien persoon of die personen daarvan kennis te geven aan den burgemeester t n evei zio kennis te geven aan den bnrgemeester van elk verdacht ziektegeval in zyne woning, mitsgaders van het vertrek van bovenbedoelde personen en van de plaats, waarheen zy als dan vertrokken zyn. D.-ze beschikking zal in afschrift worden medegedeeld aan: lo. do Coir issarissen der Koningin in de onderscheidene provinciën, met uitnoodlging de beschikking zoo spoedig moge lyk ter kennis te brengen van do burgemees ters in hunne provincie en dezen te verzooken haar onverwyid ter openbare nnis te bren gen 2o. aan de onderscheidene inspecteurs en den adjunct-inspecteur voor hot genees kundig Staatstoezicht met verzoek voor zooveel elk aangaat daarvan kennis le geven aan den geneeskundigen raad en aan de personen, die vanwege het geneeskundig Staatstoezicht met het sanitair toezicht aan de grenzen des lands zyn belast Mot ingang van 15 dezir aan W. N. J. Van Slype, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Hel- en Boeicop. Goedgekeurd dat J. B. Westerdy-, burge meester der gemeente 't Zandt, is benoemd tot secretaris dier gemeente. Aan M. Van der Kulk, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend als heemraad van de polders Oud- en Nieuw-Reyerwaard, (Z.-H.) Gemengd Nteaws, Hedenmorgen omstreeks kwart- voor tienen ontstond op de Boommarkt, in het perceel, waarin het Münchener Bierhuis en de restauratie van den heer G. H. Smite zyn gevestigd, op de eerste bovenverdieping in de kamer van den aldaar wonenden student, een begin van brand, welke zoor ernstig liad kunnen worden, maar nog tydig ontdekt werd. De brand had zijne oorzaak gevonden irr het vlamvatten van een raamgordyn aan het dicht daarby staande brandende gaskomfoor. Het gordyn is geheel verbrand en do vlam deelde zich mede aan een schrijfbureau, dat daardoor belangryk verschroei! is, evenals het plafond. Het behangsel is >p dat gedeelte geheel verbrand. Spoedig was er hulp van per .,en, die óp de 6traat het gewaar jagerij en door middel van vele emmers water mocW meU 6i m slagen het vuur weldra in zy rtgang te" smoren. Door het vlamvatten van een petroleumtoestol ontstond gisteravond in een perceel aan de Waardgracb', bewoond door zekeren De R., die op dat cogenblik juist afwezig wis, een begin van braad. Het vuur deelde zich aan een lafelkleed medo, hetwelk verbrandde. Eenige buren slaagden er in de vlam in haren voortgang te stuiten. De arrondissements-re ütbank te 's-Hage veroordeelde hedei l;daar, die

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 1