N°. 9982. Woensdag 7 September. A®. 1892. (§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (gpn- en feestdagen, uitgegeven. Dit iiomiiier bestaat uit TWEE Bladen. Leiden, 0 September. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: ▼oor Udu p»r I ma*nd«f 1.10. Frisco p«r post1.4C, Aieoodsrlflké Noarnsn.0.05. PRIJS DER ADVERTENTIÉN: Tm 1—1 regela ƒ1.08. Mm r*(«l bmt ƒ0.174. Qrootoro lotton out pUaUrulnU. J—r het incasseerea traiten de «Ud wordt fO.lt herekeodL Eerste Blad. Officieel© Kennisgevingen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN. Gezien art. 6, 2do alinea der Verordening van 11 November 1880, regelende do inwendige inrichting ■der echolcn, do toelating en het ontslag der leerlingen .-(Gemeenteblad N°. 4 van 1881); Brengen ter algomeono kennis, dat do inschrijving van nieuwe leerlingen aan do openbare scholen dor .3de en 4do kl. zal plaats hebben van den 6den tot cn •met den I7den 8ept. c. k., in de schoollokalen in de Rijnstraat, in de Brandewijnstceg, op de Rinnenveat- 4»racht aan het Plantsoen, in de Van-der-Yferfstraat, nan de Korte Mare en aan de Langebrng, des voor- middags van lialfnegon tot negen uren en des namiddags van halftwoo tot twee uren, behalve des Zaterdags ou des Zondags. Burgemeester en Wethouders voornoemd. Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 5 Sep*. 1892. E. KIST, Secretaris. Burgcmoestcr on Wetbonderj dor gemeente Leidou breqgeD ter algemeene kennis, dat incevolge art. 2C3 laatste alinea der wet van 29 Jnni 1Ê51 (Staatsblad No. 85), do begroeting dor plaatselijke inkomsten tn uitgaven voor den dienst 1893 aan den Ba*d is aan geboden, op de Secretarie dezer gemeonte voor een ieder t< r lezing zal wor len nedergelegd en in drok tegen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar gesteld. Burgemeesier en Wotboudera voornoemd, Lei Ion, DE KANTER. Burgemeostcr. C Sopt. 1892. E. KI3T, Secretaris. Naar wy vernemen, zullen ook in hot aanst. winterseizoen door dr. J. H. Gunning J.H.zn., predikant alhier, wederom oen zestal christeljjk-lotterkundigelezingen georganiseerd worden, gelijk die in den vorigen winter door zoo velen mot sympathie werden begroet. AYeldra zullen de inteekeniijsten daarvoor aan 'belangstellenden worden aangeboden, op de zelfde voorwaarden als ten vorigen jare. Als sprekers zjjn uitgenoodtgd de heeron dr. G. J. v. d. Flier, uit 's-Gravenhage, prof. dr. AV. Goesink, hoogleeraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, dr. J. Riemons, uit Rotter dam, ds. J. H. L. Roozemeyer, uit Arnhem, ds. L. C. Suhuller tot Peursum, uit Amster dam, terwijl ook dr. Gunning zelf oene der spreekbeurten hoopt te vervullen. De nieuwe cursus der Hoogere Burger school voor Ueisjos alhier is heden geopend met 110 leerlingen, verdeeld als volgt: 1ste Kl. 29 leerlingen; 2de Kl. 21 leerlingen3de Kl. 18 leerlingen, 4de Kl. 16 leorlingen 0de Kl. 26 leerlingen. Aan de Muziekschool der Maatschappij tot bevordering der Toonkunst te Utrecht is tot onderwijzer voor do violoncel-klasse be noemd de heer L. C. Keereweer, van Leiden. Do 1ste luitenant I'. J. H. Jc o sten wordt met 1 October a. s. eervol ontheven van zijne detachcering bi) het corps pontonniers te Dordrecht, en weder ingedeeld by de 2de af: dealing 2de regiment veld artillerie te Leiden. Niet aan de H.-B. S. met 3-, maar met 5-jarigen cursus to Haarlem is de heer H. Gouwentak, alhier, tot tijdelijk leeraar in do wiskunde benoemd. Men meldt ons heden uit Voorschoten: Donderdag 15 dezer zal de Hoogwelgeb. heer .ihr. mr. H. A. Steengracht Van Duiven voorde zijn 25-jarig jubileum als Ambachts heer van Voorschoten herdenken. Groote feestelijkheden zullen dien dag plaats heb ben blijkens het aangeplakte feestprogramma, hetwelk vermeldt: „Traktatie van alle school kinderen op poffertjes en limonadevolks spelen, bestaande in ringrydery met paarden en 2 wielige rijtuigen, driebeenigen wedloop, kuipjesteken, muiltjeloopen, stuiters of ballen dragen. De muziek der Leidsche schutterij zal do feestelijkheden opluisteren, terwijl 's avonds door de geneele kapel, onder direclie van Joh. C. Geyp, oen concert zal worden gegeven. Illuminatie der Voorstraat". Als blyk van ingenomenheid met de benoeming van den directeur der Koninklijke Muziekschool te 's-Hage, den heer AY. F. O. Nicolaf, tot ridder der orde van den Neder- landschon Leeuw, bracht de muziek der Haagscho schutterij, die vtle leerlingen van Nicolaï telt, dien componist cn oud leermeester gisteravond eene serenado. Duizenden waren daarbij op de been. Nadat de muziek een paar toepasselijke nummers had uitgevoerd, door den gedeco reerde met zijne familie ivoor de openstaande ramon aangehoord, kwam de heer Nicolaï naar buiten, bedankte voor de hem gebrachte hulde en noodigde de aanwezigen uit tot een: „leve de Koninginnen 1" Na het spelen der volksliederen werden de executanten in de woning gonoodigd, waar zij eene poos genoeg lijk doorbrachten. Ged. Staten van Zuid-Holland hebben in antwoord op het verzoek van het gemeente bestuur van 's Gravenhage om oen officieel afschrift van het rapport en het verhandelde in de jongste vergadering van den genees kundigen raad in zake do typhus-epidemic te ontvangen, Ie kennen gegevon, dat de ge vraagde bescheiden eerst kunnen worden ver strekt nadat de notulen van bedoeldo verga dering door den gonoeskundigen raad zijn vastgesteld. Burgemeester en wethouders van Haar lem hebben bekend gemaakt, dat de van gemeentewege gemaakte toebereidselen voor de plechtigo ontvangst van Hare Majesteiten in den bestaanden toestand zullen blijven totdat het koninklijk bezoek zal kunnen plaats vinden, hetgeen waarschijnlijk zal geschieden zoodra het gevaar voor verspreiding der cholera ziekte door samenbrerging van veol monschen zal geweken zijn. Het telegram, waarmede het bezoek van Hare Majestoiton aan de gemeente Haarlem werd afbesteld, luidt als volgt: „De goneoskundigo inspecteur van Zuid Holland dr. AV. P. Rujjseh en de lyfarts van H. M. do Koningin dr. Aran Tienhoven ont raden op dit oogonblik het bezoek aan Haar lem. Tot groot leedwezen van H. M. de Koningin Regentes moet HD. daarom het bezoek aan Haarlem uitstellen. AVorden do omstandigheden gunstigor, don zal hot bezoek wellicht nog einde September of oinde October kunnen plaats hebben. De Secretarie van H. M., (w. g.) DE RANITZ." Een volledig voorstel tot definitieve vaststelling van de uniform voor het Indische leger, ook voor do officieren, is door het leger bestuur van Indie aangeboden en maakt nog een onderwerp van overleg uit tusschen het departement van koloniën en do Indische Rogeoring. Aan het hoofdbestuur der Hollandsche Maatschappij van Landbouw is door de af- deellng Rotterdam, Schiedam en Omstreken het volgende schrijven goricht: „Ingevolge art. 34 der wet van 20 Juli 1S70 S B. No. 131 (tot regeling van het veeartsenykundig staatstoezicht en do vee- artsofiykundigo politie) zu'n b(j art. 33 en vol gende van hot koninklijk besluit van 27 Maart 188S S. B.No 67, de maatregelen aangegeven, die by het dreigen of heerschen van de besmet telijke veeziekte, genaamd het mond- en klauw zeer, moeten toegepast worden. Die voorge schreven maatregelen komen in hoofdzaak hierop neer, dat zieke en vordachte dieren van de overige afgezonderd worden gehouden. In onze laatste algemeene vergadering is de ongenoegzaamheid dier maatregelen tor sprake gebracht. De vergadering was een stemmig van oordeel, dat afmaking (tegen schadeloosstelling) der zieke en verdachte dieren gelyk die b(j veepest en longziekte is voorgeschreven - bevolen bohoordo te wor den. Met het oog op hot groote belang, dat by deze voor den veestapel zoo bolangrljke aangelegenheid is betrokken, hebben w|j de eor u ten dringendste uit te noodigen, om aan de algemeene vergadering machtiging te vra gen, ten einde by de regeering ten krachtigste aan te dringen op zoodanige wyziging van het koninklyk besluit van 27 Maart 1888, dat de maatregelen tegen het mond- en klauwzeer in hoofdzaak gelyk worden aan die, welke tegen veepest en longziekte zyn gegeven. „Inmiddels hebben wy de oor u mede te doelen, dat dit onderwerp door onze afge vaardigden ter algemeene vergadering to Leiden op 8 Septomber e. k. nader zal worden toegelicht." Een afschrift van dezen brief is toogezonden aan allo afdeelingen. Do driejaarlyksche tentoonstelling van kunstwerken van lovende meestors werd gistermiddag te halfdrie in de daarvoor op- zettoiyk gebouwde loods aan don Gedempten Voorburgwal te Amsterdam in tegenwoordig heid van een groot aantal gonoodigden on inzenders, zoowol stadgenooton als van elders, velen vergozeld van hunne dames, door den burgomoester plechtig geopend met eene korte toespraak, waarin hy den inzenders het beste succes op hun volbrachten arbeid toowenschto. Da zes fiiDko zalen, die orervloedig van licht voorzien en good geventileerd z|jn, bevatten niet minder dan 471 doekon on paneelen van 310 kunstschilders, 90 teekeningen en gra vures van 52 artisten en 43 beeldhouwwerken van 18 moestors, waaronder eene reusachtige groep, „door tygers aangevallen", van Teixeira do Mattos. Men is, volgens de Haagsehe kroniek der „TL Gr. Ct.", aan byna alle departementen zeer drnk in do weer om de belangryko voor stellen, welke in de door H. M. de Koningin- Rogentos persoonlijk uit te spreken troonrede zullen worden aangokondigd, spoedig gereed te bobbenvervolg van de belastingvoorstellen, defensie-wet, kiesrechthervorraing, leorplicht en onderscheidene en belangryke zaken op 't gebiod van rechtswezen en sociale wetgeving. Men kan zich op een welvoorzienen parlemen tairen disch voor 1892'93 voorbereiden. De vereeniging van handelaren te Gronin gen tieeft besloten, een adres op te zenden aan den minister van financiën, waarin vol komen instemming wordt betuigd met het adros, opgezonden door de Kamer van Koop handel te AVinschoten, In zake de algeheele opheffing der plakzegelwet. Aangezien van de 2000 by Laren ge kampeerde militairen slechts een vyftal op kwam voor do to Kaarden to houden gods dienstoefening, zal volgens bevel van den minister van oorlog de godsdienstoefening in het kamp zelve gehouden worden. Het lid dor Tweede Kamer de heer K6rdyk, die eenige maanden geleden met eene zoor geschokte gozondhoid Den Haag verliet en sedert tot herstel daarvan in het buiten land heeft vertoefd, is in goeden welstand thans in de residentie teruggekeerd. Den 17den September: eerste optreden van Sarah Bernhardt als Cleopatra in hot Grand Théfitre dor heeren Van Lier, te Amsterdam. De heer K. F. Temooy Apèl, predikant by de Ned.-Herv. gem. to Amsterdam, is gisteravond in den leeftyd van ruim 63 jaar, aan een aanval van bronchitis, te Londen over leden. Hy was een zeer geleerd man en 6tond by zyne gemeente in hoog aanzien. De Staatscourant van 6 dezer bevat het koninklyk besluit van 4 dezer (Stsbl. 216), tot vaststelling van buitengewone maatregelen tot afwending der Aziatische cholera en tot wering harer uitbreiding en gevolgen. Blykens telographische mededeeling van Hr. Ms. gezantschap te Lissabon, heeft de Portugeesche regooring een besluit uitgevaar digd, krachtens hetwelk lossen of laden van schepen, komende uit Nederlandsche of andere als van cholera besmet beschouwde havens, aldaar niet meer zal worden toegelaten. Door den waarnemenden inspecteur van het geneeskundig staatstoezicht in Zuid-Holland zyn de maatregelen aan den Maasmond tegen schepen uit Hamburg zeer verscherpt. By den minister van oorlog is een voorstel in overweging, om het kampeeren van de tweede serie troepen in de legerplaatsen bij Laren, Zeist en Rijen, op 8 en 9 Sept. a. s., wegens de heerschende ziekte geen voortgang te doen hebben. De gewone audiëntie van den minister van marine zal op 9 dezer niet gehouden worden. By beschikking van den min. van w., h. en n. is, met ingang van 1 Jan. a. s., aan AV. A. Biiumer, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend als opzichter 1ste kl. van 's Ryks waterstaat, behoudens aanspraak op pensioen. Het stoomschip „Prins Hendrik", van Amsterdam naar Java, passeerde 3 Sept. Gibraltar; de „P. Caland", van Baltimore naar Amsterdam, passeerde 3 Sept. Lizard; de „Sumatra", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 3 Sept. AVight; de „Belerophon" vertrok 1 Sept. van Singapore naar Amster dam; de „Bundesrath", van Hamburg en Am sterdam naar Oost-Afrika, arriveerde 2 Sept. te Mozambique; de „Hebe" arriveerde 2 Sept. van Amsterdam te Ville Garcia; de Jupiter" vertrok 3 Sept. van Palermo naar Lissabon de „Koningin Emma", van Hamburg en Am sterdam naar Batavia, passeerde 4 Sept. Ouessant; de „Maasdam", van Rotterdam naar Nieuw-York, is 5 Sept. Lizard gepasseerd de „Menelaus", van Amsterdam via Liverpool naar Java, vertrok 3 Sept. van Liverpoolde „Mercurius" arriveerde 4 Sept. van Gibraltar te Genua; do „Prinses Marie", van Amster dam naar Batavia, arriveerde 4 September te Padangdo „Rotterdam," van Nieuw York naar Amsterdam, is 6 Sept. Lizard gepas seerd; de „Sirius" vertrok 3 Sept. van Stettin naar Amsterdam; de „Soenda", van Hamburg en Amsterdam naar Batavia, passeerde 4 Sept. Point de Galle; de „Stentor", van Amsterdam via Liverpool naar Java, passeerde 3 Sept. St. Catherine's Point; de „Voorwaarts", van Singapore naar Hamburg, passeerde 4 Sept. Aden; de „AVcrkendam" vertrok 3 Sept. van Nieuw-York naar Rotterdam; de „Batavia," van Java naar Rotterdam, vertrok 4 Sept. van Marseille; de „Patroclus," van Amsterdam en Liverpool naar Java, is 5 Sept. Port-Said ge passeerd de „Semarang", van Rotterdam naar Java, arriveerde 4 Sept. te Southampton. By koninklyk besluit zyn benoemd: tot lid van hot hoofdcomité der Nederlandsche vereeniging tot het verleenen van hulp aan aieke en gewonde krygsliedon in (yd van oorlog, dr. B. Carsten, inspecteur van het geneeskundig staatstoezicht voor Zuid Holland, secretaris van gemeld hoofdcomité, de gepens. vice admiraal titulair AV. L. A. Gericlce, oud minister van marine, te 's-Gravenhage, en de gep. luit-gen. A. Haga, oud-commandant van het Ned.-Indische leger, te 's Gravenhage. Geatigd NUn-wfi, Naar wy vernemen, is door de politie alhier proces-verbaal opgemaakt naar aanleiding van het ongeluk, den \ier wo»k- lieden aan den Lakenhal overkomen. Het moet gebleken zyn, dat het gebroken stellinghout (kortsling) zeer vermolmd is en niet voor het doel geschikt was. In deze zou alzoo te denken vallen aan overtreding van artikel 308 der Strafwet. Aan don heer P. Vorbruggen, aannemer van do verbouwing tot uitbreiding van het academisch ziekenhuis alhier, is reeds nu door de Zwitsersche Maatschappy van verzekering tegen ongelukken, gevestigd ie AVinterthur, by welke zyn personeel is ver zekerd, uitgekeerd eene schadeloosstelling van f 1056 ten behoeve van de weduwe van N. Kruit, den ongelukkigen werkman, die, ton gevolge van een noodlottigen val, op den

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 1