verschenen, brak zelfs een zonnetje door tn schonk door zyne koesterende stralen eene niet genoeg te waardeeren "warmte, vooral daar 't uit het noordwesten vry hard blies. Te midden van de verschillende wedstrijden v/as met recht the great attraction of the day het kunstryden van den jongenheer Cramer, van Utrecht. Het ventje, dat pas 7 jaren telt, een leeftijd, waarop een andere jongen nauwe lijks in de pantalon is gestoken, verrichtte op den tweewieler toeren e.i kunstjes, welke eene zeer aangename afwisseling waren voor het publiek, dat in vry grooten getale de wedstrijden bijwoonde. Nu een3 wendende met eene snelheid, welke ieder verbaasde, dan weder in staande, liggende of andere dan gewone houding zich op het zadel in balans v/etende te houden, trok het knaapje de algemeene aandacht tot zich en werd hy by herhaling toegejuicht. Eene tooverlantaarn, welke hy van het bestuur der wielerbaan ten geschenke ontving, was dan ook alleszins verdiend. Be meest interressante wedstrijd was die om het zilveren Eagle Sport Chocolate Shield, van den heer Kademaker, te Schoveningen. Dit was de laatste maal, dat om dit schild gereden zou worden, en met belangstelling werd dit nummer van het programma dan ook tegeraoetgezien. De heeren De Waardt, van Rotterdam, en Raland, die by de vorige wedstrijden ieder 2 maal hadden gewonnen, stonden ook nu weder onder de deelnemers vermeld en het beloofde dus een warme strijd te zijn. Vandaar die groote belang stelling en de nog grooter teleurstelling, toen men vernam dat Raland door ziekto ver hinderd was en De Waardt dadelijk bij bet afrijden van zyn tweewieler afviel. Ook Rade maker hield spoedig op. De overige reders deden nog wel hun best, doch do aardigheid was er totaal af, en van do belangstelling bleef niet veel over. Na een mooien spurt W3S no. 1 H. v. d. Oriendt, van Haarlem, ia 13 min. 10*/5sec.; No. 2 J. Siep, van Arnhem, in 13 min. 50% sec.en No. 3 C. Witteveen Jr., van Utrecht, in 13 min. 51*/s sec. Bij den wedstrijd van meet op de safety om het kampioenschap van Zuid Holland, afstand 2 kilometer, was eerstaankomende De "Waardt, met slechts één meter voor op Rademaker, die hem kort op de hielen zat. No. 3 was H. Van Hasselt, van Den Haag. Hoewel H. A. Van Beek, van Den Haag, go- durende den geheelen rit de leiding had, weid htf in de laatste ronde voorbijgespurt. De tijd was als volgt: Do Waardt 4 m. 10'/5 sec.; Rademaker 4 m. 10% sec.; Van Hasselt 4 m. 13% sec- De prijswinner werd luid toegejuicht; hy had zich by den val in den vorigen wed- stryd alleen aan den arm bezeerd. Later gaf de jongenheer Cramer op het plan kier nog eenigo prooven van zyne behendig heid op het rywiel, ditmaal zonder zadel. Zyne jeugdige krachten in aanmerking ge nomen, staat men verbaasd over zyne kunst verrichtingen, en toen hy dan ook ten slotte, staande op de „trappers" de baan rondreed, werd het ventje, dat in een aardig sport- kostuurapje was gekleed, waarvan hy onder het ryden het buisje uittrok, luide toegejuicht. De meeste toeren verrichtte hy op de maat van de muziek. Ter gelegenheid der kermis te Hillogom had aldaar eene ringyjderg en sleuteltrekkory plaats. Aan dit volksvermaak, hetwelk door muziek werd opgeluisterd, word deelgenomen door 12 paren. Van het ring- ryden werd de eerste prys gewonnen door A. Maas en de tweede door S. Staats. Van het sleuteltrekken werd de eerste prys go- wonnes door mej. N. De Bruin en de tweede door M. Witteman. Na afloop besloot de com missie nog een extra-prys te laten vertrek ken, welke gewonnen werd door mej. Kros- schell. Het feest werd door velen bygewoond en door den heer Maaskant was voor eene ruime tent gezorgd, alwaar veryerscbingen te verkrygen waren. Een woord van hulde en dank aan de commissie voor het genomen initiatief, de goede regeling en handhaving der orde! Zondag a. s. zal op de Wielerbaan te Scheveningen een wedstryd worden ge koudon om het kampioenschap tusschen leden van de Rotterdamsche Wielryders Vereeniging en van de Veroeniging „Advendo", aldaar, torwyi Zondag 18 dezer zal worden gestreden om het kampioenschap door leden van Zuid- Hollandscue Wielryders-Ciubs. Door de Haagse he politic is hedenochtend eene dienstbode aangehouden, verdacht verduistering ten nadeele harer moesteres te hebben gepleegd. E e n v e e 1 b e 1 o v e n d k i n dVoor een 10-jarig knaapje, dat te Nieuw veen zich schuldig maakte aan diefstal van geld, na zich door inklimming toegang te hebben ver schaft in eene woning aldaar, vorderde het O. M. by de Haagsche rechtbank heden op zending naar een Ryksopvoedingsgesticht tot zyn achttiende levensjaar. Naar aanleiding van een vroeger bericht over de uitbetaling op het postkantoor to 's-IIage van postwissels, die vervalscht waren, wordt thans medegedoeld dat de daar voor gebruikte stempels in Duitschland zouden zyn vervaardigd en dat aan onze regeering daarvan kennis zou zyn gegeven, ten einde een onderzoek dienaangaande in te stellen. (D.) In IJ- en Haarlemmermoerpol- ders hebben eenige landbouwers hunne ar beiders tegen ongelukken verzekerd. Uit den Grimburgwal te A m- sterdam is het lyk opgehaald van een naar gissing 40 jarig manspersoon zonder baard of knevel, met donker haar, gekleed in oen kort zwart jasje, sportgordel, zwarte broek, zwarte kousen en pantoffels. Het stoomschip „Rhea," te Maas sluis ter reede in quarantaine liggende, is heden nacht door eene inkomende stoomboot aan gevaren. De beloopen schade is belangryk; het schip is lek en maakt drie duim water. Te Hantum is een 9-jarig meisje zoo goed als lovend verbrand. Zy was alleen thuis, moest den pot koken en waagde zich te dicht by het vuur. Toen de huisgenooten thuiskwamen, leefde liet arme kind nog, doch het gaf spoedig den geest. Uit Rotterdam wordt aan het „Utr. Dbl." gemeld Zaterdag kwamen onzen waterweg binnen twee Duitsche stoombooten, de „Rhea" en de „Valeda"; de eerste komende uit Hamburg, do tweede uit Koningsbergen, en beiden be stemd voor Rotterdam. Deze booten hadden eene lading lompen aan boord, welke zij hier dachten te lossen. Zy werden echter niet tot het vry verkeer toegelaten, maar te Maas sluis voor vyf dagen in quarantaine gesteld, terwyi gelast is, dat wanneer zich na dien tyd geene ongunstige verschynselen voordoen, de ladingen lompen in lichters zullen moeten worden gelost, om vooralsnog te Maassluis te biyven. Vormoedeiyk waren deze lompen oorspron- kelyk bestemd om uit Duitschland naar de Vereenigde Staten te worden uitgevoerd, maar werden zy in Duitschland teruggehouden op het bericht, dat zy niet in eene Amerikaansche haven zouden worden toegelaten. Te Swine- münde was dezer dagen roods een stoomschip, met lompen beladen, met bestemming naar Amerika, welke lading echter wederontscheept werd, nadat het bedoelde bericht ontvangen was. Men schynt nu in Duitschland gemeend te hebben dat het gemakkelyk zou gaan voor do lompen, welke men niet rechtstreeks kon verzenden, een weg over Nederland te vinden. Door de waakzaamheid onzer autoriteiten is dat verhinderd. Intusschen ryst de vraag, of die lompen ook geen kwaad kunnen doen, al blyven zy op de quarantaineplaats te Maas sluis liggen. Er zyn niet minder dan 400 vreemde land verhuizers, waaronder een groot aantal Rus sische Joden, hier in verschillende slaapsteden onder dak gebracht, die Zaterdag met het stoomschip „Maasdam" naar de Vereenigde Staten dachten te vertrekken, maar achter moesten blyven, omdat de Nederl.-Amerikaan sche Stoomvaartmaatschappy gaone tusschen- deks-passagiers meer aanneemt, nu in Amerika besloten is, ze niet toe te laten. Do „Maas dam" had nu alleen passagiers 1ste en 2de klasse aan boord. Al de passagiers 3de klasse zyn hier in quarantaine achtergebleven. Voor een goed deel worden die landverhuizers op kosten van anderen gehuisvest (de behoeftige Russische Joden op kosten van de Montefioro- vereeniging), maar het spreekt vanzelf, dat dit niet lang kan duren. Voor de genoemde stoom vaart-maatschappy is het besluit der Amerikaansche regeering eene niet geringe misrekening. Het besluit geldt niet enkel de Russische Joden, maar alle landverhuizers (tusschendeks-passagiors). Juist nu voor deze reizigers de vrachtprys verhoogd was, had de stoom vaartmaatschappy, by den grooten toevloed van landverhuizers, betere vooruitzichten. De aandeolen zyn dan ook ter beurze belangryk gedaald zoodra het bedoelde besluit der Amerikaansche regeoring hier was bekend geworden. Te Groningen heeft zich een tweede geval van cholera voorgedaan. Het geval betreft een zwerveling uit de provincie naby de Duitsche grens die te Groningen in eene slaapstede verblyf hield. Hy is van daar onmiddeliyk naar de barak vervoord en men zegt dat hy waarschyniyk horstellen zal. Voor de ontsmotting zyn de krachtigste voor zorgsmaatregelen genomen. Zy zyn afdoende gebleken by het eerste geval en er is geene reden om ongerust, maar wol om voorzichtig to zyn. Volgens de officiéele cyfors zyn er in de afgeloopen week in Parijs 112 personen over leden aan „diarrhee-ongesteldheid". Decyfers van den 21sten Augustus tot den 31sten zijn als volgt: 7-14-12 19-23 29-22-17-15 11. In Parys worden evenals in do andore steden do wyken der armere klassen het zwaarst be zocht. Vooral in hot Quartier de la Roquette heorscht de cholera sterk. De Zaterdag uit Hamburg te Nieuw-York aangekomen stoomboot „Rugia" verloor onder weg drie en twintig der opvarenden aan do cholera, terwyl nog tien personen aan boord ziek waren. De boot ligt in afzondering. In de gasthuizen to Parys zyn Zaterdag 59 personen opgenomen, die aan cholerische ziekten lyden, en 42 overleden. De Senaat van Hamburg heeft doen weten aan den gemeenteraad van Hannover, dat het toezicht op de reizigers, die Hamburg ver laten, ingesteld zal worden, zoodra de militaire genoesheeren, wier hulp ingeroepen is, aan gekomen zullen zyn. Volgens berichten uit Zuid-Oost- Afrika hebben da Portugcezen daar groet gevaar geloopen door het machtige opperhoofd Gungunbana te worden aangevallen; een Engolsch bericht zegtte worden verdreven. De Engelsche beambten te Delagoa-baai, zoo heet het, hadden vernomen, dat Gungun bana voornemens was, den Portugeezen den oorlog te verklaren. Daarop droeg de hooge commissaris voor Zuid Afrika, Sir Henry Loch, den Engelschen consul te Delagoa-baai op, Gungunhana te vermanen yan zyn voornemen af te zien en inderdaad liet hy het by eene demonstratie en zond daarna zyne krijgslieden naar huis. Te Toulon zyn dezer dagen twee Duitsche wielryders, do heeren Boettichor en Ruthiengar, aangekomen, beiden 21 jaren oud, dio op hun tandem eene reis van 25,000 kilo meter hebben ondernomen. Van Genève uit gaande hadden zy Lausanne, Bazel, Lucerne, Lugano, Milaan, Genua, Nizza, enz. aangedaan. Van Toulon zouden zy over Marseille, Ma laga en Gibraltar naar Tanger oversteken, van waar zy Fez, Oran, Algiers, Constantine, Tunis, Tripoli, Lakna, Alexandria, Caïro, Suez, Jeruzalem, Damascus en Aleppo willen be zoeken. BUITENLAND. Frankrijk. Te Carmaux komen Parysche socialisten den werkstakers moed inspreken. Do afge vaardigde Ernest Roche voer heftig uit tegen don directeur der myn-maatschappy Humblot. Do afgevaardigde Granger wenschte den make- werkman Calvignac geluk met zyn verzet. De regeering, zeide hy, heeft sedert twintig jaren zich slechts in zooverre aan de werklieden gelegen laten liggen, dat zy hem laat dood schieten, evenals te Fourmies. De afgevaar digde Ferroul bond den arbeiders op het hart by de werkstaking te volharden. Ernest Roche en Granger zyn voormalige Boulangisten. De afgevaardigde Baudin ia uit Carmaux teruggekeerd en ruit de arbeidors te Parys op tegen de myn-maatschappy te Carmaux. Hy wil dat de 250 syndicaten van de arbei- dersbeurs de regeering noodzaken iets tegen de myn-raaatschappy te doen. Morgen, Dins dag, zal te Parys e9ne groote vergadering gehouden worden ten behoeve der werk stakers te Carmaux. Er is een manifest goed gekeurd, waarin hot volgende te lezen staat: „Kamoraden, tegenover de verfooilyke hande lingen van de myn-maatschappy te Carmaux, die het gewaagd heeft een werkman te ont slaan, wiens eenige misdaad daarin bestond, dat hy door zyne mede-arbeiders tot maire gekozen is, noodigen wy u uit krachtdadig to protesteeren tegen die aanranding. Het moet niet gezegd kunnen worden, dat de werklieden te Parys hunn9 stem niet ver heffen tegen handeliagen, welke, ais zy niet gebrandmerkt werden, eene bedreiging zouden zyn voor het geheele Fiarische proletariaat. Kameraden, staat op en komt allen ter ver gadering I Lang leve de vry making dei werk lieden - President Carnot is op zyno reis naar Chambéry te Dyon aangekomen. Eeno warme ontvangst viel tem aan het station ten deel. Men meldt uit Chambéry, dd. 5 Sept. Op een feestmaal, den hoer Carnot aahg$. boden, verklaarde de president, dat Frankrijk geene trouwer burgers hoeft dan deSavoyaards. Hy wenschte hun geluk, dat zy hetbyzonder belang hadden achtergesteld by het algemeen belang. De stryd der partyen moest, rol- gens den president, wyken voor den wil des volks, alle levende krachten der natie te ver eenigen rondom den standaard der repu. bliek. Het is een bowys van vaderlandsliefde or naar te streven Frankryk te doen blooien on geëerd te maken by alle andere natiën. Daarmede wordt aan de wereld vertrouwen ingeboezemd in do republiek. Duitschland. Vrijdag is de verjaardag van den 6lag van Sedan In Duitschland gevierd, maar de vrees voor de cholera smoorde de geestdrift. Op tochten en volksfeesten waren verboden. T§ Hamburg waren alleen op het keizerlyk post kantoor en op de spoorwegstations vlaggen opgestoken en de kinderen, dio in enkele straten met vlaggetjes ter eoro van het Sedan- feest rondliepen, moesten vaak ruimto maken voor lyk- of ziekenwagens. Overigens was het alleen het druk bezoek der kerken, waar uit men op kon maken dat het een bijzonders dag was, maar In de predikatiën en gebeden hoorde men niet den toon der dankbaarheid en vreugde over de groote overwinning, maar het smeeken om genade voor de zwaar be proefde 6tad, anders zoo levendig, thans eene stad des doods. Oofjtenryk-Houjr.-Momirchte. In tegenspraak met de voorstelling, dat de handelwyze der Staatsspoorwegmaatscbappy by de betaling der met 1 September verval len coupons van de 3 pCts. Fransch Oostenr. Spwg.-obligatiën ten doel heeft, den obligatie houders de mogelykheid tet ontvangst van eventueele nabetaling der korting af te enjj- den, verneemt de „Politische Correspondenz" van bevoegde zyde, dat zulk een doel by de maatschappy ten eenenmale niet bestaat. Het recht op eventueele nabetaling blijft, volgens de meening der maatschappy, op de obligatiën rusten en zal desgevorderd door de obligatie- houders in overeenstemming met den curator kunnen worden uitgeoefend. In ee*e zitting van den vereenigden raad van bestuur zal dien- overeenkomstig het voorstel worden gedaan, aan den curator eene verklaring te geven, dat do maatschappy uitdeonvoorwaardelykoinkas- seering van de coupon met korting door enkele obligatiehouders geene prejudice tegen over den curator zal doen gelden. Rusland. Of het mogelyk zal zyn, do voorgenomen inkomstenbelasting in Rusland in te voeren, is nog onzeker. Hot voornemen heeft reeds 30 jaren bestaan, maar volgens de „Grashdanin" zou het ook nu weder zyn opgegeven. De „Novoje Yremja" beweert het tegendeel. Zij herinnert dat reeds tweemalen, in tyden van grooten nood, zulk eeno belasting heeft be staan, nameiyk van 1816 tot 1820 en ia 1878 in den vorm eener couponbolasting. Thans wil men de vermogens, welke voor den Staat nagenoeg niets bydragen, belaste». Deze hervorming zou van zeer groot gewicht zyn, omdat de belastingen byna geheel doer do boerenbevolking worden opgebracht, die na de laatste noodjaren niet meer kan betalen. De Staat heeft echter leder jaar meer geld noodig en daar het niet meer zoo gemakkelyk is als vroeger, leeningen te sluiten, meeten nieuwe bronnen van inkomsten worden ge vonden. Reeds de dekking der uitgaven, welke door den nood van het hongerjaar werden geëischt, valt zeer moeilyk. Zy bedroegen tot Juni van dit jaar 135,263,262 roebel. Het door den Staat aangekochte en onder de boeren verdeelde graan moet in natura worden teruggegeven. Indien dit kon ge schieden, zou de Staat slechts de helft in waarde terugontvangen, daar de prys is ge daald en hem de onkosten der verdeeling en van de teruggaaf niet worden vergoed. Maar bovendien zal in 7 of 8 gouvernementen, waar ook dit jaar de oogst is mislukt, niet alleen geene belasting worden betaald, maar ook opnieuw ondersteuning moeten worden verstrekt. De opbrengst der belastingen gedurende de eerste zes maanden van dit jaa.r waren veel lager dan verleden jaar en liet is zeker, dat het defiefe op de begroot'.ng gestadig toeneemt. Dit zjjn allen zeer krachtige argumenten

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 2