Gcn^jigd Nieu«fi Hét geachte echtpaar De Koning in de Beschuitsteeg alhier viert zijn 50-jarig huwelijk. Ter eere van de beide jubilarissen doen do geburen aldaar en op den Nieuwen Rijn de vaderlandsche driekleur van de woningen ■wapperen Hedenmorgen is een godeelte van den steiger, welke door den aannemer den heer Van Leeuwen gebruikt wordt voor de restauratie van do Lakenhal alhier, ge broken, met het gevolg, dat een viertal werk lieden is gevallen. Eén van hen is met ge broken been naar het academisch ziekenhuis gebracht. De overigen kwamen met den schrik vrij. Deze week werden op „Rhynzigt" genomen 415 zwembaden door heoren en 39 door dames. Temperatuur van het wator 18° Celsius. Vrijdagmiddag viel te Waddings veen op de hoogte van het logement „Sint- Joris" eeno tilbury het onderstboven. Met moeite werd het paard tegengehouden. Go lukkig liep alles zonder ongolukken af. Deze maand wordt uit do gevan genis te 's Gravenhage ontslagen J. S., uit Leeuwarden, oud 62 jaar, die wegens ver schillende misdrijven, waaronder ook dood slag, ruim 22 jaren in de gevangenissen door bracht. Te beginnen met 7 dezer zullen de perronkaarten op het station der Holl. Spoor te 's Hage slechts geldig zijn voor het uur van afgifte en hot daarop volgend uur. Woensdagavondbrachteen ves tingartillerist, van Den Haag gedeserteerd, de gemeente Kralingen in rep en roer. Hij liep met uitgetrokken sabel langs den open baren weg en toen de politie kwam, ontstond er een gevecht, waarbij de militair werd gewond. Te Wildervank is de oude wed. Omloo, door het beklemd raken tusschen eene tram en een anderen wagen, overleden. Het in ons derde blad vermelde geval van cholera nostras, dat zich in een pand aan de Baan te Rotterdam met doode- lijken afloop heeft voorgedaan, wordt in een bericht uit Rotterdam aan het „Utr. Dbl." Aziatische cholera genoemd. Mon schrijft verder van daar nader aan genoemd blad omtrent dit sterfgeval Een sjouwer, die zich Donderdag aan boord begeven had van het op de rivier aan de Ruige Plaat liggeude stoomschip „Roland", om werk te vragen, is dos namiddags, thuisgekomen, ongesteld geworden en was in zeer korten tijd een lijk. Het genoemde stoomschip be hoorde tot de twee, die te Rotterdam uit Hamburg waren binnengekomen, na te Maas sluis gezond bevonden te zyn. Het blijkt dus dat het onderzoek te Maassluis niet afdoende is en de burgemeester wel gedaan heeft, met den minister meer doelmatige maatregelen te vragen. Zoodra zich het geval met den be doelden sjouwerman voordeed, zijn terstond de strengste voorzorgsmaatregelen genomen. Ieder, die met den lijder in aanraking kon zyn gekomen, is ontsmet. Er schijnt aan vankelijk bij de geneeskundigen twijfel te hebben bestaan omtrent den aard van het geval. Alles wat zich in de woning bevond, is verbrand. Vanwege het gemeentebestuur en de gezondheids commissie wordt er niets verzuimd om het gevaar voor verspreiding der ziekte af te wenden, voor zoover do wettelijke bepalingen de toepassing van maatregelen toelaten. Aldaar is ook gisteravond in eene woning aan de Entrepot-straat 10 een man overleden, die sedert een paar dagen aan cholera nestras lijdende was. Zijne beide kinderen zijn, als vermoedelijk door dezelfde ziekte aangetast, naar de barak op het Exercitieveld overge bracht. Ook het comité te Groningen ter onder steuning der Russische emigranten geeft, evenals dat te Rotterdam, besloten zijne werkzaamheden voorloopig te staken. Aan allo ingezetenen te "Waddingsveen zijn van gemeentewege biljetten uitgereikt, waarop wenken bij de nadering der cholera voor komen. De toepassing echter dier wenken zal met het oog op enkele uitgaven voor den minderen stand, ongetwijfeld veel te wensclien overlaten. Ook het uitvoerend comité der cholera- commissie te 's-Hage heeft in een bevattelijk gesteld biljet, dat alom verspreid wordt, eene reeks van nuttige wenken betreffende het gebruik van drinkwater, voedsel, de be reiding van spijzen en dranken, in het alge meen verschillende raadgevingen omtrent den leefregel en de reiniging, aan de bevol king der stad medegedeeld. De burgemeester van Sassenheim heeft eveneens per algemeen verspreide publicatie bekend gemaakt dat er veel ter voorkoming der gevreesde ziekte kan worden gedaan, en geeft in het algemeen belang eenige wenken dienaangaande. Do hoofden der openbare scholen te Dub beldam zijn door hot gemeentebestuur aan geschreven om in het vervolg aan de school kinderen gekookt drinkwater te verschaffen. Voorts zullen de privaten en urinoirs door middel van carbol ontsmet worden. Voor het geneeskundig onderzoek van rei zigers, komende uit Duitschland, zijn heden de officieren van gezondheid Slees wijk en Van der Harst tydelyk gedetacheerd te Groes- beek en te Zevenaar, ten einde aan die grens- stationsdienst te doen. In beide deze pla&tscfi wordt voor rijkskosten eene barak in'gerecd- heid gebracht, ten einde choloralijders of hen, die verdacht worden aan die ziekte te lijden, onmiddellijk te isoleeren en te behandelen. Hot doorreizen van zoodanige reizigers is kortaf verboden. Te Wilhelminadorp is eene vrouw naar het veld gegaan en tegen den middag terug gegaan, lydende aan cholerine. De vrouw is reeds overleden. Uit Rotterdam wordt heden nog aan het „Utr. Dbl." geschreven: „Officiéél" was gisternamiddag nog niet uitgemaakt, of het geval van cholera, alhier voorgekomen bij den scheepssjouwer, djoaan boord van het stoomschip „Roland" vertoefd had, als cholera asiatica of als cholera nostras moet worden beschouwd. In elk geval wordt door de geneeskundigen, die den patiënt (een 54-jarig man) behandeld hebben, erkend, dat het een hoogst ernstig geval was. Het onder zoek is overigens nog niet afgeloopon en alle gonomen maatregelen zijn van dien aard, als waro het boven twijfel, dat men met Azia tische cholera te doen heeft. De burgemeester heeft biljetten doen aan plakken, waarin aanwijzingen worden gedaan hoe men heeft te handelen om zooveel mogelijk het gevaar voor besmetting af te wenden. Ook heeft hij bevel gegeven om alle onrijp fruit van de straat te verwijderen, en aan dit bevel is terstond uitvoering gegeven. De man, die aan cholera oveileed, was woonachtig op een hofje in eene steeg tus schen den Schiedamschen dijk en de Baan. Daar woont eene talrijke behoeftige bevolking dicht opeengehoopt. Het gevaar voor be smetting was dus zeer groot. Men heeft ech ter hoop dat door de doelmatige maatregelen, oogenblikkoiyk gonomen, het gevaar zal wor den afgewend. Hot stoomschip „Roland," Zondag 11. uit Hamburg te Rotterdam aangekomen, is heden ochtend weder derwaarts vertrokken, na de lading te Rotterdam te hebben gelost. Van eenig geval van cholera onder de bomanning is niets vernomen. In de laatste dagen komen te Rotterdam meermalen gevallen van inlandsche cholera of cholerine voorheden drie gevallen in één gezin (op Feijenoord), waarvan één met doodelyken afloop. De beide andere zioken zijn in do cholera-barak onder Crooswijk in observatie opgenomen. Dat de Monteliore-vereeniging, die hier een bureau had voor hulpverloening aan de door trekkende Russische Joden, tijdelijk dit liefde werk heeft gestaakt en de zorg voor die land verhuizers overgelaten aan de politie, is geschied om het toezicht der geneeskundige autoriteiten op deze lieden te vergemakkelij ken. De politie zorgt nu, dat zij behoorlijk worden geïsoleerd en aan geneeskundig onder zoek onderworpen. Er zijn te Rotterdam berichten ontvangen, dat deze uitgewekenen niet meer in Amerika toegelaten, maar door de Amerikaansche regeering teruggezonden zullen worden. Dit wordt een leeiyk geval, want men weet hier niet wat met hen te beginnen, en hun ver blijf alhier stelt ons aan ernstig gevaar bloot. Bedenkt men, dat Hamburg hoogstwaarschijn lijk de hevige cholera-epidemie, die daar heerscht, aan deze Russische uitgowekenen te danken heeft, dan mag het bijna een won der heeten, dat zij hier de besmetting nog niet overgebracht hebben. Zyn er geeno maat regelen te nemen om te voorkomen, dat zy zich hier opeenhoopen? Dezelfde reden, welke Amerika heeft om hen niet te willen hebben, bestaat ook voor ons land. Te Mijdrecht geraakte H. Stigter, die aan toevallen leed, by het aardappeldelven to water. Zijne moeder snelde terstond toe om hulp te verleenen, doch de levensgeesten wason bij haren zoon reeds geweken, toen h(j uit het water werd gehaald. Wegens bedelarij met geweld pleging bij nacht, zijn onder Maasniel door de marechaussees van de brigade Roermond aangehouden een man en eene vrouw, D. Bosma uit Bols ward, en E. Lindeman uit Apeldoorn. Z(j zijn ter beschikking van de justitie te Roermond gesteld. In de Friesche gemeente Opster- land is onder eene talrijke kudde schapen van eon veehouder door den districts-veearts de schurft waargenomen. De Raad van Westdongeradeel (Fr.) hoeft besloten, op de begrooting voor 1893 eene som van f 2000 uit te trekken als subsidie aan de commissie tot werkver schaffing in het a. s. winter seizoen. Donderdag gelukte het aan don chef-gemeente veldwachter en een rijksveld wachter te Apeldoorn 2 jongens, de een 16 jaar oud, letterzetter van beroep, vroeger aldaar, thans te Amsterdam woonachtig, en de ander 15 j., timmermansknecht te Nieuwer- Amstel, aan te houden. Zij hadden te Deventer bij den rijwielfabrikant Burgers ieder eene vélocipèdo gehuurd; de heer B., door hun langdurig uitblijven achtordochtig geworden, vroeg aan de politie te Apeldoorn inlichtingen, daar zij opgegeven hadden Keizer en Hofman te heeten en te A. woonachtig te zijn. Dit had hunne aanhouding ten gevolge. In hun bezit werd f 5.50 gevonden, hetwelk over gebleven was van de f 20, waarvoer zij de vélocipède te Kleef beleend hadden, na tever geefs getracht te hebben deze te Arnhem en te Nijmegen te verkoopen. Zij zyn aan de justitie overgeleverd. Uit Dalen wordt aan de „N. R. C." van 31 Aug. gemeld: Hedenavond hadden hier ongeregeldheden plaats, doordien do be volking ontstemd was, omdat er geen feest gevierd word. In optocht, met fakkellicht en ketelmuziek, trok eene bende knapen van ongeveer 20 jaar door het dorp, schreeuwende en tierende. Rechtstreeks ging het naar de woning van den heer Baning, hoofd der school. Omdat er ook geen schoolfeest werd gegeven, richtte zich de verontwaardiging allereerst tegen hem. Nadat er veel leven was gemaakt, werden plotseling alle fakkels uitgedoofd en wierp men de ruiten in. Toen daarop de politie ernstig optrad, trok de bende af, doch keerde zich nu tegen do woningen van den eersten wethouder en den burgemeester. Ook hier was het wederom op de ruiten gemunt, en niet eer slaagde de politie er in den troep, die intusschen ook nog dronken geworden was, uiteen te dry ven, vóór nog by een drietal andere ingezetenen eveneens de ruiten waren ingeworpen. Bij de politie te Maastricht is aangifte gedaan van een diefstal van zilver ten nadeele van graaf Dumonceau, te Hocht (Belgisch Limburg). De dief of dieven hebben gebruik gemaakt van een feest, dat ter ge legenheid van de opening der jacht in het kasteel is gegeven en waarby veel zilver in gebruik werd genomen. Gelukkig waren de kostbaarste stukken reeds opgeborgen, waar door de waarde van het ontvreemde zich tot 2000 fr. bepaalt. Te Stockheira i6 do landbouwer L. B. in eene stalen hooivork gevallen, zoodat zyn hart word doorboord en hy onmiddeliyk dood was. Te K o n i n g s b e rgen is een steiger ingestort, waarop eenige werklieden zich be vonden, die aan het paleis sommige herstel lingen moesten verrichten. Van de 12 werk lieden, die zich op de stelling bevonden, waren er 7 onmiddeliyk dood en één overleed op den weg naar het ziekenhuis. Zooals bekend is, werd voor eeni gen tyd gemeld dat Hodister met een aantal van zyne volgelingen door de Arabieren ver moord was geworden. Nu ryst echter de vraag, of hot hoofd der Katanga-expeditie werkelyk zulk een treurig lot heeft ondergaan. Men vergete niet, dat Stanley, Emin-Pacha en dr. Peters zoo dikwyis in kleuren en geu ren «als dood gemeld zyn en toch later bleken springlevend te wezen. De directeur van do maatschappy van den Boven-Congo heeft een telegram gezonden, meldende dat de stoomboot PAartshertogin Stephanie" 30 Mei Kinschaffa verlaten heeft en na tot 5 Juli te Stanley- falls te hebben gelegen, thans te Stanley-Pool is aangekomen. Had de moord werkelyk plaats gehad, dan had de kapitein van de stoomboot, toen hy te Stanley-falls was, er niet onkun dig van kunnen blyven en zou zeker aan den directeur der maatschappy rapport hebben uitgebracht. Deze zou natuurlyk zulk een belangryk nieuws onmiddeliyk naar Belgié overgeseind hebben. De directeur, de heer Delcommune, spreekt echter in zyn telegram geen woord over Hodister. Men he6ft dus altyd nog reden te hopen, dat de ongeluks- tydingen geene ware tydingen zyn geweekt Een vreeselyk spoorwegongeluk is op de lyn langs de Hud8onrivier gebeurd. De brug by de New-Hambar was geopend voor eene stoomboot, toen juist een exprestrein in volle vaart aankwam. De brugwachter trachtte nog de brug te sluiten, maar tever geefs. De locomotief sprong over de opening heen, terwyi de rest van den trein tegen de brug stiet en vernield werd. De machinist, de stoker en een beambte in den postwagen werden gedood, terwyl een conducteur en twee andere beambten levensgevaarlyk werden gewond. Dertig uit Rusland verdreven Israëlieten zyn te Marseille aangekomen. Het is ellendig met hen gesteld. Een Beriynsch bankier, de heet Brock, is met zyn gids, genaamd Bick, op de] Trazo-gletscher van den Mont-Grévola onder eef lawine van steenen bedolven geraakt. De p&l toor van Cuorgne hoeft de lyken gevonde-T Het ïyk van den heer Broek zal naarBerJi:| worden overgebracht. De „London and General B a n k'| te Londen heeft gisteren hare botalingen j staakt. Het nominaal kapitaal is 1,000,0fl pd. st., waarvan 671,000 pd. st. zyn geplaaü; Een gezelschap Engelsche heerej en dames vermaakt zich dagelyks op i prachtig jacht in de Friesche meren visschen. Zy brengen ook den nacht op 1 jacht door. Op don avond van den verjaardal van H. M. de Koningin hadden er te Bieq te midden der feestelykheden ernstige vecij partyen plaats tusschen soldaten en burge Een agent van politie, die tusschenbeiden kwas ontving een bajonetsteek in den buik,wekfi hoewel veel bloedverlies veroorzakende, f lukkig niet ernstig in de gevolgen was. ander agent liep eenige sabelhouwen op. BUITENLAND. Frankrijk. Rjeds werd gemeld dat de markies De Moiifl geloovig socialist en revolutionair antisemf wegens het tweegevecht met de sabel, wa de Israëlietische kapitein Mayer omkwJ terecht heeft gestaan en vrygesproken is De heer Crémieu Foa, die by dit gedl juist geen schitterend figuur heeft gema| en die zich be'eedigd achtte door do 1 betreffende verklaringen van een der getuig den luitenant Trochu, is dezen te Mauxg. uitdagen. Toen de heer Trochu verkil dat hem geene machtiging verleend wast te duelleeren, begaf de heer Crémieu :i naar de tafel waar hy dineerde, wierp ïf zyn handschoen in het gezicht en keiir naar Parys terug, na al de officieren vast' regiment te zamen te hebben uitgedaagd' I Blykens nadere mededeelingen van luitenant Trochu aan een redacteur van ,f ziel", heeft genoemde officier, toen de Crémieu hem zyn handschoen in het g< wierp, dien met zyn arm afgeweerd en aanrander een stokslag gegeven, wat de! Crémieu met een vuistslag tegen het hoofd en een schop betaald zette. De Trochu stelde zich te weer en zyne genooten vielen op den indringer aan. regende vuistslagen, glazen en flessc Crémieu werd boven het rechteroog d< siphon getroffen en het bloed gutsto c wond. Eindeiyk werd hy, na terdege ranseld te zyn, de kamer uitgeworpe: poogde het inmiddels te hoop geloopen op zyne hand te krygen door te roepee hebben my met hun twaalven aangev^ maar de gendarmen deden de straat ruimen. "Willende vertrekken, werd hy aan get naar het Paleis van Justitie gebrachte: de officieren van de tafel ondervraagd Uit vrees voor nieuwe handtastelijk stelde zich daarby de commissaris van tusschen de heeren Trochu en Crémie Voor het overige heeft de kolom vertegenwoordiger van „Dalziel'bevi dat hy zynon officieren verboden hs den heer Crémieu te duelleeren. De heer Crémieu, de juistheid van 'sl Trochu's verhaal erkennende, deed opmerken, dat hy aan de officierstaf': schenen was, opdat hy den heer Troct eene uitdaging ten overstaan van and*

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 6