ft -■ 1"~* ^V-.*rjf'%7T i^iilantiëel Overzicht* Bijzonderheden of gebeurtenissen, welke voor de finantiëele wereld van eenig belang kunnen zijn, komen thans 6lechts by uit zondering voor, zoodat vermeldenswaardige mededeelingen tot een minimum beperkt blyven. De zeer aanzienlijke daling, welke in de laatste, dagen in aandeelen Senembah heeft plaats gehad, vindt haar oorsprong in het bekend worden dat deze maatschappij met verlies werkt on dat volgens geruchten, eerlang, aan aandeelhouders zal worden voor gesteld öf zich eeae bijstorting op de aandeelen te willen getroosten, öf tot liquidatie dor maatschappij over te gaan. Voor houders van obligation Boxtel "Wezel is het niet zonder belang te ver nemen, dat de onderhandelingen om het postverkeer tusschon Noord Duitschland en Engeland, over België te laten loopen, ver- jQoedeiyk tot een gunstig resultaat zullen leiden. Hierdoor wordt hét vooruitzicht voor de Boxtel-Wezel spoorwegmaatschappij, om het mailvervoer over deze deze lijn te ver krijgen, voor geruimen tijd de bodem inge slagen. De berichten omtrent den finantiöolen toe stand in Rusland zijn niet zeer bemoedi gend. Do tegenwoordige middelen zijn van dien aard dat versterking der inkomsten nood zakelijk is en men thans voornemens is tot het invoeren eenor inkomstenbelasting over te gaan. Yoorloopig zal in de geldmiddelen worden voorzien door het uitgeven van 23 millioen papierroebels, een middel waardoor de kwaal niet beter wordt. Daarbij komt dat het zich met groote zekerheid laat aanzien dat in zes gouvernementen de oogst als vol komen mislukt moot worden beschouwd, zoodat van Rusland wederom grooto offers gevergd zullen worden. De vorige berichten, dat Portugal op nieuw met de obligatiehoudors zou willen onderhandeion, worden thans iets uitvoeriger in de verschillende bladen medegedeeld. De onderhandelingen zouden wederom met do vertegenwoordigers dor Fransche, Engelscho, Duitscbe en Hollandscho obligatiehouders te Lissabon worden aangevangen Het hoofd punt dor beraadslagingen zou zijn het vor men eener nieuwe nationale leening, waar van het bodrag zou worden aangewend tot de betaling der coupons van de buitenlandscho schuld en tot verbetering van de middelen der Bank van Portugal. De douane-inkomsten van Lissabon zouden als onderpand voor de nieuwe leening worden aangewezen. Het is waarschijnlijk dat, onder welke omstandig heden ook, door de vertegenwoordigers aan het principe van controle vanwege de obli gatiehouders zal worden vastgehouden. Te Londen werd uit Lissabon do mede- deeling ontvangen, dat Portugal er over dacht zich van een godoelte der koloniën te ontdoen, ten einde een middel te vinden om tot oene schuldrogeling to kunnen geraken. In goed onderrichte kringen te Lissabon meende men dat het plan bestond om het eiland Timor aan Nederland aan te bieden. Hoewel dit telegram door Dalziel aan oen der voornaamste finantiëele bladen te Londen werd gericht, geeft dozo mededeeling toch den indruk van grooto onwaarschijnlijkheid. Evenals door de Duitsche belanghebbenden, wordt nu ook door do Italiaansche houders van Turksche loten een proces ingo- steld tegen den Raad van Administratie der Turksche schuld, ten einde botaling te verkre gen der getrokken Turkscho loten met 83 pet. De belangrijke rijzing in obligation Cir- cum-Etnea is te danken aan de officiëelo mededeeling dat do September-coupon wordt betaald. Men verneemt dat de onderhandelingen over de voltooiing van het Panama-kanaal oen gunstigen loop nemen. Het contract met de liquidateuren der oude Panama-maatschappij zou dezer dagen worden bokend gemaakt. Uit Valparaiso kwam de tijding dat, be houdens de definitieve uitspraak van het scheidsgerecht, ton opzichte der nog steeds onafgedane vordering tegen Peru, eenevoor- loopige overeenkomst aan de Engelsche schuld- eischcrs zal wordon aangeboden. Deze vorde ring spruit voort uit vroegere verkoopen en bezittingen der guanolagen. Het bedrag, dat thans voor de Engelsche Assets-cortificaten beschikbaar komt, bedraagt. 6dQj600 pd. st. De ontvangsten der Chesapeake ft Ohio toonen ovor do maand Juli eeno ver- meerdering van 03,'000 dollars netto. De Juli ontvangsten der Erie maakten een j minder g06d figuur, daar eeno netto-vermin- doring van 92,000 dollars is aan te wijzen. Omtrent de Preferente Denver-aan deel en loopon wederom geruchten van dividend-uitkeering, daar het vervoer in don laatsteh tijd zeer bevredigend is geweost. Het bedrag der vlottende schuld zal hierin ten slotte wel doen beslissen. Op do aandeelen Cleveland Akron en Columbus zal in October een dividend van V/A pCt. wordon uitgekeerd. De spoorwegen der zoogenaamde steen kolen-combinatie gaan gebukt onder over productie der steenkolen, waardoor eenigo loonende exploitatie verhinderd wordt. Do koersen der Amerikaansche Sporen kwamon de laatste dagen voort durend lager. De oorzaak hiervoor was het bokend worden dat de cholera aan boord van het stoomschip gMoravia" was uitge broken en onmiddellijk zeer zware quaran taine-maatregelen zyn uitgeschreven. Deze tijding maakte op de Nieuw-Yorker beurs een hoogst ongunstigen indruk, zoodat dó koersen daar sterk violen en eene paniek ont stond zooals in langen t\jd niet is voorge komen. Hijnlandsche Bank. Gemengd Nieuw*, De onlangs in den handel ge brachte kaneellikeur der firma Wilhelm Schü- del Co., distillateurs alhier, trekt meer en meer de aandacht. Zoo bevat thans het Maandblad van de „Académie Nationale" te Parijs er een groot artikel over, waarvan het slot, vertaald, aldus luidt: „Holland is vanouds het land dor degelijke likeuren. De heer Scküdel heeft natuurlijk den nationalen roem willen handhaven en is vol komen geslaagd met aan zijne nieuwe likeur dat fijne, zachte on mollige te geven, dat alle producten van de goede Hollandsche distilleer derijen kenmerkt. Zoo is deze likeur, zonder nog to letten op hare heilzame werking, op zichzelve reeds een hoogst aangename drank, welke zeker naast de bcsto aan 't dessert mag geplaatst worden. Maar in 't belang van de openbare gezondheid dient vooral gewezen op de heilzame werking var. do kaneellikeur en doot men goed hieraan zooveel mogelijk be kendheid te goven. Daarom rekenen wij het ons tot een plicht de aandacht van alle leien van de „Académie Nationale" to vestigen op de kaneellikeur van den lieer Wilhelm Scküdel. „Terwijl wij hom golukwenschen met de gelukkige gedachto, welke hem tot do vervaar diging van zijn nieuw product heeft geleid, om de ontdekking van Dr. Chamberland prac- tisch nuttig te maken, willon wij zijne kaneel likeur aanbevelen aan allen, die het behoud hunner gezondheid op prijs stellen, en tevens in 't bijzonder do aandacht van ons „Comité des Rócompenses" er op vestigen." Hedenmorgen stond op de Mare, nabij de Hartebrug alhior, een met kaas be laden wagen, bespannon met één paard, een oogonblik onbeheerd, aangezien de voerman er niet by was noch er op liet passen. Door het werpen van water uit een emmer, ter schrobbing van de gracht, schrikte het beest on ging zyn heil zoeken in het water der Mare. Men slaagde or spoedig in, onder velo blij ken van nieuwsgierigheid en belangstelling, het paard uit het water te halen. Later werd de wagen met groote moeite boven wateren op don wal gebracht. D« qualiteit der geredde kaas was door het incident lang niet in waarde gestegen. Het kindje van W. H., wonende in de Kerkbuurt te Oegstgeost, dat in eene kuip met heet water is gevallen, is aan do bekomen brandwonden in het ziekenhuis te Leiden overleden. Ook te Oegstgoestzu 11en zich in de verschillende wyken en deelen der ge meente commissiën vormen om maatregelen to nemen ter bevordering van openbare ge zondheid en reinheid van woningen, slooten, enz., opdat, wanneer onverhoopt de cholera daar mocht uitbreken, de verspreiding door de genomen maatregelen worde tegengegaan. Men schryft ons uit Benthuizen, dd. 2 September: Hedennacht werden de bewoners dozer gemeente uit hunnen eersten slaap door het geroep van „brand" opge schrikt. Annex het huis van L. Huurman staat een blok van drie arbeiderswoningen. De eerste dezer, bewoond door I. Mets, go- raakte op den zolder, naar men z-egt door het omvallen va» een brandend nachtlampje, in brand, en stond .veilra in lichterlaaie. De balde andere woningen bleven behouden, doch het was der brandweer, die weldra ter plaatse des onheils tegenwoordig was, niet mogelijk het huis van L. Huurman te be houden, zoodat ook dit in de vlammen op ging. De spuit uit het naburige Gelderswoude, eenigon tyd later daar ter plaatse aanwezig, behoefde echter geen dienst te doen, daar men don brand by hare komst reeds meester was. Ongelukken zijn niet to betreuren. Men schrijft ons uit Noordwyk aan Zee, dd. 2 Sept.Heden is alhier aan gespoeld eene in goeden staat zijnde eiken houten boot, aan weerszijden gemerkt met een gouden kroon op blauw veld. Het is nu uitgemaakt dat de cho lera te Hamburg en te Antwerpen vermindert; zeker oene groote geruststelling. In Antwerpen waren tot gisteren 55 cholera gevallen voorgekomen. Er zijn 19 personen overleden, maar ook reeds 11 hersteld. Te Parijs werd een persoon zóó hevig door de cholera aangetast, dat hij overleden was voor dat by zyn naam kon opgeven. Er werden aldaar Donderdag 21 personen in de hospitalen gebracht, waarvan er reeds 10 overleden zijn. Al moge de epidemie slechts cholera nostras zyn, zooals de geleerden verzekeren, ze is toch nogal hevig. To Havre hadden 72 ge vallen plaats, waarvan 33 met doodelyken afloop. In St.-Petersburg treedt de cholera thans in zeer bodenkeiyken vorm op„droge cholera" noemen de geneesheeren deze ziekte, die met zeer weinig ontlasting gepaard gaat. De krachten der lijders nemen echter verbazen! snel af. Te Berlijn heeft thans een arbeider do cholera gekregen, welke met een der eerst aangetaste cholera-lytfers te zamen gewerkt had. Er kon dus niet beweerd worden, dat hy de cholera uit eene andere plaats had medegebracht. Hoelang het incubatietydperk kan duren, bewijst een geval, te Jerxheim, inBrunswyk voorgekomen, waar eene vrouw uit Hamburg 8 dagen na hare aankomst overleed. Zoo ook stierf to Koblentz eon man, die van Hamburg kwam. Een dergelyk bericht komt uit Greifswald. Do passagiers van schepen, welke in do Vereenigde Staten aankomen, klagen over do strengheid dor quarantaine en driDgen aan dat de passagiers 1ste klasse, die kunnen aanwyzen waar zy 10 dagen vóór hunne inscheping vertoefden, van die quarantaine vry zullen worden gesteld. Ook in Zwitserland houdt men een streng toezicht op alle per sonen, die do republiek binnenkomen. De invoer van sommige levensmiddelen, byv. schelvisch en kaviaar, uit Frankryk, Belgié on Rusland is verboden. Do Engelschen, die in Zwitserland verteeven, reizen naar hun vaderland, maar de Duitschers begeven zich by voorkeur naar de hoogste gedeelten van Zwitserland. Te Weenen wordon dagelijks alle hotels on logementen door geneesheeren geïnspecteerd. De regeering van Noorwegen heeft bekend gemaakt, dat zy alle havens aan do Theems als besmot beschouwt. Uit Kopenhagen wordt gemeld dat do hotel houders aldaar goene reizigers meer opnemen, •die uit Duitschland afkomstig zyn. Te Wildungen worden reizigers, afkomstig uit Hamburg, Antona en andere plaatsen, waar de cholera lieerscht, niet toegelaten. Den lsten September heeft de burgemeester van Weenen in den gemeenteraad verklaard, dat alle voorzorgsmaatregelen tegen do cholera genomen waren. Er was nog geene cholera- commissie ingesteld, omdat tot heden in het geheele ryk nog geen geval van cholera zich had voorgedaan. Antwerpen, 2 Sept.: De schippersvrouw der „Roland", vermoedelijk het Hamburgsche vaartuig van dien naam, is aan boord aan cholera overleden. Brussel, 2 SeptaIn weerwil van het voorkomen van eenige ziektegevallen, welke op cholera geleken, is do gezondheidstoestand hier zeer bevredigend, vooral ook in de be nedenstad. In de laatste dagen zyn in het hospitaal St.-Jean geene zieken opgenomen, die eenigszins veischijnsclen van cholera ver toonden. Velo reizigers verzoeken uit eigen beweging en dringend dat hunne goederen zullen worden ontsmet, hetgeen hun wordt ingewilligd. Madrid, 2 Sopt.In het Staatsblad staat een besluit, waarby aan de Transatlantische stoombooten verboden wordt, besmette havens aan te doen. To Barcelona is do gezondheid uitstekend, j Londen, 2 Sept.Te Bollington, in de nabyheid van Macclesfield, is heden eene vrouw aan cholora overleden. Dit is het eerste cholerageval in Cheshire. Antwerpen, 2 Sopt.Het bestuur der „Red Star Line" heeft aangekondigd, dat het vervoer van landverhuizers tusschen Antwer pen en Nieuw-York Philadelphia wordt ge staakt, ten gevolge van de quarantaine-maat regelen, door de regeering der Vcreonigdo Staten van Noord Amerika aangekondigd ten opzichte van de paketbooten, die landverhui- zers naar de Amerikaansche havens vervoeren. De „Opinion" meldt dat de choleragevallen zyn voorgekomen te Boom, by Antwerpen. Sedert verleden Vrijdag zyn 7 personon aan getast, van wie 3 zyn overleden. Weenen, 2 Sept.De dienst voor alle passagiers-treinen van en naar Duitschland is geschorst. Rouaan, 2 Sept.De heden bekend ge maakte opgaven zyn: in het Hotel-Dieu 26 zieken, 2 sterfgevallen; in de govangenis Bonne Nouvelle 2 sterfgevallen; te Sjtteville 5 zieken, 1 sterfgevalte Darnetal 1 sterf geval; te Gissel 3 zieken, 1 sterfgeval. Borlyn, 2 September: Officiéél. Op 1 Sept. te Hamburg 626 zieken, 116 dooden, te Altona 27 zieken, 3 dooden; to Kiel 1 zieke, 3 dooden; te Wilhelmsburg 16zieken, 3 dooden. Bovendien alleenstaando gevallen tot 1 Sept. met inbegrip van de achteraf ver melde gevallen: district Sleeswyk in 16 ge meenten 18 zioken, 7 dooden; Luneburg zieken, 4 dooden; Hildesheim 3 doodenStad Maagdenburg, Salzwedel, Wolminstedt: 5 zie ken, 2 dooden; Mecklenburg-Schworin5 zieken; to Berlyn 1. De „Külnische Zeitung" wydt een artikel aan den komma-baccillus. Het blad zegt o. a.: By de lyders, waar de komma-baccillus ont dekt wordt, valt aan geon Aziatische cholera meer te twyfelen, maar daarom behoeft men niot zoover to gaan om te bewerende komma- baccillus is niet ontdekt, dus het is geen Aziatische cholera. Dit zou eene grooto dwaling wezen. Dr. Koch zelf heeft niet by' alle choleralyders bekende bacteriën govonden; evenmin Prior, Finkler, Emmerich, Cantoni en andere bekende j geneesheeren, die de epidemieën in Egypte en I Italië hebben by gewoond. Ook by de tegenwoordige epidemie word! dikwyls de komma-baccillus niet gevonden en toch stierven de lijders ongetwijfeld aan Aziatische cholera. Men moet dus niet alleen! op het ontdekken van den komma baccillus afgaan; men behoort ook andere verschijn- selen in aanmerking te nemen om de ziekte te erkennen en vry te bly ven van het verwijt, dat men to laat tot do ontdekking is gekomen,] dat men werkelijk met een cholerageval tel doen had. In Bremen byv. werd by geen der I lyders, die overleden zyn, do komma-lac-I cillus ontdekt. Ongetwijfeld heeft men te Hamburg .iB Parys in dit opzicht eeno fout begaan. Del. lieden stierven in groot aantal in de omsta ken van Parys en toch bleef de overheid] kalm beweren: „er zyn geen komma-ba-cilK:|j gevonden, dus het is geen Aziatische cholera, j Men zy gewaarschuwd, want door het al <J niot heerschon der Aziatische cholera aflian- kei ijk te stellen van het vinden van den komma! baccillus begaat men eene groote dwaling Twee veroordeelden zyn by eenei poging om uit do gevangenis van Jacksorf Michigan, to ontvluchten, door de bewaker- doodgeschoten. Des avonds bemerkten eenige politie-agenten te Parys, dat er was inge broken by de gravin De Vezins, op den Pereire boulevard, wier hotel niet bewoond wa- Achter de hoofddeur vonden zy drie koffer- en een valies, achter tapyten verstopt en rl zilver- en kunstwerken, blykbaar gereed or op een geschikt oogenblik te word6Ji afgt haald. Er werd wacht gohouden en tege: lialfdrie in den ochtend kwam een vellus wagen aanrijden, hield stil en vier manne stapten uit, die door de agenten werden I* sprongen, toen zy op het punt waren hc hotel binnen te gaan. De dieven haal revolvers uit en stelden zich te weer, n werden gewapenderhand overweldigd, n: twee hunner gekwetst waren. Het bleken? vaarlyke, langgezochte booswichten te zij- Een droevig ongoluk heeft dez< dagen te Perpignan *plaats gehad, waar ze*. Larion, van kleederen verwisselende, geladen revolver, welke hy by zich plag dragen, liet vallen. Het wapen ging ai kogel trof een tienjarig meisje in het zoodat het kind den volgenden ochtei zweten is.

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 2