Y/ashington, 1 Sept.: Na een onder houd met president Harrison hebben de linisters beraadslaagd over de middelen, welke ot wering der cholera moeten genomen wol len. O. a. heeft presidont Harrison eene irculaire uitgevaardigd, waarby eenequaran- aine van twintig dagen, of zoo noodiglaDger, rordt opgelegd aan alle schepen van Europa, ie landverhuizers in alle havens der Ver- lenigde Staten aanvoeren, indien deze maat regel niet in stryd is met do bijzondere wet geving der bondsstaten. Men gelooft dat daardoor de landverhuizing naar de Vereenigde Staten voor het tegenwoordige geheel zal ophouden. De maatregel treedt reeds van heden af in werking, uitgezonderd voor de schepen, welke zich thans op zee bevindendeze Zullen aan bijzondere bepalingen van regee- ringswege onderworpen worden. ÏCorunna, 1 Sept.: Het Duitsche stoom schip „Berlin" is hier van Antwerpen aan gekomen en moet tien dagen in quarantaine liggen. De lading rijst wordt ontsmet. BBuenosAyres, 1 Sept.: Alle schepen, welke van Havre, Hamburg en Bremen in de havens van Argentinië en Uruguay aan komen, zullen aan eene quarantaine van 8 dagen onderworpen worden. B e r 1 ij n1 SeptemberTe Hamburg maakt de cholera nu ook in de betergestelde klassen slachtoffers. Zoo zyn aan de ziekte overleden de componist Cobelli en dr. Miersch, redacteur van de „Hamburger Nachrichten." Webesohn, directeur van het oude Hamburger Ziekenhuis, werd mede door de cholera aangetast. Over het ontstaan der cholera in Hamburg geeft thans het rijks geneeskundig bestuur, op grond der onderzoekingen van de naar Hamburg als rijkscommissarissen uitgezonden professoren Koch en Roths, de volgende ver klaring De eerste ziektegevallen van cholera aldaar laten zich tot 16 Augustus terugbrengen. Z\) betroffen bijna uitsluitend zulke personen, die aan de haven werkzaam waren of op de rivier verkeerden. De epidemie is hoogst waar schijnlijk door landverhuizers uit Rusland ingebracht, en wel op deze wijze, dat uit de voor dezo landverhuizers gebouwde barakken het vuile water, afkomstig van het reinigen van waschgoed, enz. alsmede de faecaliën dezer menschen in den nabijgelegen zijtak der rivier vloeiden, zonder ontsmot to zijn, wat des te gevaarlijker was, omdat niet ver van daar de prise d'eau ligt voor de waterleiding der stad Hamburg. Dat op deze wijze de epidemie is ontstaan, is bijna tot zekerheid geworden door de door Koch en Roths ter plaatse gedane waar nemingen. p® Ook de te Berlijn en Charlottenburg voor gekomen nieuwe choleragevallen worden ver moed bun ontstaan te danken te hebben aan de troepen Russische landverhuizers, die sedert vele weken bij Charlottenburg in barakken gehuisvest zijn, ofschoon daar scherp toegezien en gedesinfecteerd wordt. Het is onbegrijpelijk, dat de Pruisische autoriteiten reeds sedert maanden dit permanente doortrekken dulden van landverhuizers, die uit Rusland komen, waar eene zoo hevige cholera-epidemie heerschte. Nieuw-York, 2 Sept.: Vanwege het gezondheidsdepartement wordt medegedeeld, dat een verdacht geval is voorgekomen in de benedenstad. De zieke was een Rus, onlangs aangekomen. De Inman Stoomvaartmaatschappij doet bekend maken dat zij, wegens de cholera, geene landverhuizers uit Europa aanneemt gedurende do maand September. Montreal, 2 Sept.: Eene strengequaran- i taine is ingesteld. Alle schepen uit besmette havens worden geweerd. BUITENLAND. Belffld. De uit Liévin, in Frankrijk, weggejaagde Belgische mijnwerkers zijn te Bergen (Hene gouwen) aangekomen en riepen: „Weg met de FranschenVan de directie van de kolen mijn Bemissart verlangden zij, dat hy alle Fransche arbeiders zou wegzenden, onder bedreiging, dat er anders tot eene werkstaking zal worden overgegaan. De directie heeft vooralsnog goweigerd daaraan gevolg te geven. Uit Brussel wordt een gerucht vermeld, dat het gemeentebestuur eene nieuwe leening wil aangaan van 50 millioen franken voor Apenbare werken. - De Belgische „Moniteur" bevat het be richt, dat er binnenkort de datum zal einde Ïptember worden bepaald zal worden over gaan tot de openbare aanbesteding van de onderneming der werken van aanbouw van de sectie Antwerpen (zuid) aan de lyn van Hoboken naar den Ouden God (spoorweg Antwerpen (zuid)-Mechelen-Neckerspeel.) Die werken worden geschat op 755,000 fr. en de borgtocht is bepaald op 46,000 fr. Ouitsolilnnd. Er zal in Oost-Afrika eene nieuwe tele graaflijn gelegd worden van Bagamoja naar Tanga, over Sadani en Pangani. De kosten zullen 104,000 mark bedragen. Vorst Von Bismarck heeft den Olden- burgers getelegrafeerd, dat hy de aangeboden ovatie op Friedrichsruhe niet kan ontvangen, daar hy, met het oog op den gezondheids toestand in Hamburg, nog eenige weken te Varzin blyft. De „New-York Herald" weet mede te deelen, dat weldra te Berlyn eene nieuwe kabinetswyziging zal plaats hebben. Baron Von Schelling, minister van justitie, zou, volgens dit blad, willen aftreden. Groot-Britannië. Gladstone is verleden Dinsdag aan een groot gevaar ontkomen. Hy was met zyne vrouw uitgereden, doch hy keerde te voet door het park van zyn landgoed Hawarden terug. Plotseling werd hy daar aangevallen door eene koe, die van eene naburige boerdery was ontsnapt. De oude man werd op den grond geworpen, maar sprong vlug weder op en ging achter een boom staan. De horen- woeste koe liep hem voorby en werd later doodgeschoten. Gladstone bekwam niet het minste letsel. Te Victoria, in Britsch-Columbia, is door. eono bark de bemanning van vier vis- sriiersscbepen binnengebracht. Die visschers- sohepen waren op grooten afstand van de Russische kust door eene kanonneerboot ver- meesterd. De schepen werden naar Petropa- vlovsk gezonden om daar verkocht te worden en den visschers werd gedreigd naar Siberië gezonden te zullen worden. Men liet hen eeno verklaring teekenen, dat zy in de Russische wateren gevischt hadden. De Russen beweerden, dat de zee tot op 1000 mylen van de kust tot hun gebied be hoorde. De mannen hebben verscheidene dagen in gevangenschap doorgebracht. Zy werden eindelyk door de Russen losgelaten en eene Engelsche bark heeft hen naar Victoria gebracht. Rusland. Uit Berlyn wordt aan de „Standard" ge meld dat het zeer wel mogelyk is, dat slechts 19 kozakken deelgenomen hebben aan het gevecht met de Afghanen, maar niettemin bevindt zich ©p de Tamir eene Russische troepenmacht van niet minder dan twee duizend man. Volgens de „République fran^aise" zal zich de Russische gezant te Londen binnen kort naar Aix-les Bains begeven, waar thans de Russische minister van buitenlandsche zaken Von Giers vertoeft. Telegrammen. LISSABON, 1 September. De ontvangsten aan inkomende rechten in Lissabon en Porto zyn in de maand Augustus 338 contos de reis boneden die van 1891 gebleven. NIEUW YORK, 1 September. Eene paniek ten gevolge van de cholera oefende een sterken invloed op de markt. De orders tot verkoopen z'yn zeer talryk. Hot is langen tyd geleden sinds eene der- geiyke paniek voorkwam en eene dergelyke daling werd waargenomen. LONDEN, 2 September. Volgens bericht aan de „Times" uit Washington zal de internationale muntconferentie waarschynlyk wegens de cho lera verdaagd worden. KOPENHAGEN, 2 September. Officieel wordt medegedeeld dat dit jaar geene manoeuvres zullen plaats hebben. LONDEN, 2 September. Volgens mededeeling der „Daily Telegraph" in haar finantiëel artikel zal een officieus verslag worden uitgebracht op .de aanstaande byeenkomst der proprietors van de Bank van Engeland betreffende de liquidatie van het huis Baring Brothers. Men verwacht dat op het einde van 1893 de activa belangryk in waarde zullen zyn gestegen, voor de deelgenooten van het oude huis, en dat geen beroep op steun van de borgen zal nooaig zyn. NIEUW YORK, 2 September. De „New- York Herald" verneemt uit Valparaiso, dat do nieuwe leening van Chili waarschynlyk te Londen geplaatst zal worden. Estévo Serzedello is tot minister van finan ciën ad interm benoemd. L£1DEN, 2 September. Thermometerstand: gisteravond om 8 uren 15° C. 59° Fahrenheit; hedenmorgen om 8 uren 16° C. 60.8° F.; 's middags om 12 uren 17.5° C. 63.5° F.'s namiddags 4 uren 17° C. 62.6° F. De Rumeensche gezant, de heer Bon- gesco, is heden van Den Haag naar Brussel teruggekeerd. De generaal-majoor Bergansius, com mandant der vesting-artillerie, begaf zich heden van Den Haag met de hem toegevoegde officieren naar Utrecht en is van daar naar het fort Blauwkapel gereden om aldaar inspec tie te houden over de oefeningen van het personeel van het 1ste regiment vesting artillerie. De Vorstin van Schaumburg-Lippe, go- boren prinses Victoria van Pruisen, zuster van Z. M. den Keizer van Duitschland, die te Scheveningen vertoeft, bracht heden een bezoek aan de Koninginnen te Soestdyk en bleef by HH, MM. dineeren. Met den laatsten trein Holl. Spoor keert H. K. H. naar Den Haag terug. De minister van binnenlandsche zaken, mr. J. P. R. Tak van Poortvliet, heeft het eere-lidmaatschap van den Nederlandschen Schutterykader Bond aangenomen. Daarentegen heeft de heer Seyffardt, minis ter van oorlog, voor de eer bedankt. Door wylen mevrouw de douairière Hora Siccama, geboren gravin Van Limburg Stirum, is aan de Maatschappy van Weldadig heid te Frederiksoord f 1000 vermaakt. De gemeenteraad van Weesp heeft met 8 tegen 2 stommen besloten, de kermis dit jaar niet te doen plaats hebben. Omtrent een voorstel, de paardenmarkt ook niet te doen plaats hebben, staakten de stemmen. Een Rotterdammer (wonende aan de Binnen Rotte) vond gisteravond in water uit de Drinkwaterleiding een vry grooten, spring- levenden jongen paling. Marktberichten Kerkelijke Berichten. Zoeterwoude: (Ned.-Herv. gemeente) Zondag-voorm. te tien uren, ds. H. J. Van Nouhuys, predikant te Ondshoorn. üs. Nierstrasz, predikant te Leiderdorp, maakt bekend dat door Z.E.W. iederen Woensdag, des namiddags te één uur, cate- chisatiën gehouden worden in het school lokaal aan de Heerenstraat. Katwyk aan den Ryn: (Ned.-Herv. gemeente). Zondag nam. te halfdrie, ds. Hoog, predikant te Voorschoten. Chr. Ger. Kerk. Zondag-voorm. te halftien en des nam. te 5 uren, de heer H. W. J. Van Baaien, rustend predikant te 's-Gra- venhage. Hoogmadc: Zondag-namiddag te twee uren, ds. J. Nierstrasz, predikant te Leiderdorp. INGEZONDEN. Aan «Ie Lcldsche Duinwater- Maatschappij. M. Al een paar avonden heb ik tevergeefs gezocht naar het antwoord, dat algemeen verwacht werd op het tegen U gerichte ingezonden stuk in het „Leidsch Dagblad" van 24 Augustus jl.. Het gaat toch dunkt my niet aan, om daarop het stilzwygen te bewaren, aangezien er zoo velen zyn, die be lang hebben bij zuiver Duinwater. Ook zyn hier zaken, die een groot gedeelte van hun bestaan zouden moeten verliezen, wanneer dat ingezonden stuk waarheid bevat. Wanneer een koopman eene dergelyke beschuldiging naar het hoofd werd geslingerd en hy zulks niet tegensprak, kon hy gerust zyne zaak sluiten. En daarom vraag ik aan deLeidsche Duinwater-Maatschappy geef ons vooral in dezen tyd licht in de voor U zoo zware be schuldiging en maak als het kan een einde aan de praatjes, die er ovor Uwe leverantie rondgaan. Een belanghebbende. OUDSHOORN. Bevallen: O. M. v. <1. Heijden geb. Robert, Z. A. v. d. Velden geb. Bergman, Z. G. v. d. Brjl geb. Sprurjt, Z. H. P. Kerkhoven geb Cator. Z. REEUW IJK. Bevallen: M. Stolwijk geb. Yan Vliet, Z. M. Den Ouden geb. Kwakerna&k, D Overleden: W. Schouten, 3 m. Gehuwd: J. De Gans en D. Perdijk. M, Schouten, weder, van K. Yan Es, en L. Oottrum. TER-AAR. Bevallen: M. Van Woudenberg geb. De BrnuD, Z. Overleden: M. C. Yan Tol, d. 4j.M. Kals- hoven, d. 19 m. WOUBRUGGE. Bevallen: L. Wolvers geb- For tuin, Z. Yan Tol geb. Zwetsloot, D. W. I Wolvere geb. Hogenee, D. WARMOND. Go oren: Margareth», d. van A. i Yan Tong ren en a. De Groot. Jacoboe Wilhelm, z. van J. Bergman en J. Bol. Leldec. 2 Sept. Ter markt werden heden aangevoerd Ossen stuks ƒ120.a ƒ266 .Stieren 64 stuks 56 a ƒ21". Veulens stuks Kalfkoeien 74 etuka ƒ110.a ƒ268.—. Melkkoeien etuka ƒ110.a ƒ258 Vare koeien 52 stuks ƒ90 a ƒ195Vette koeien 110 stuks ƒ120— a 266.—. Kalveren (vette 56 stuks ƒ38.—a 80.—Kaiveren (megero) 9 stoke 5.— a ƒ14.—. Gras kalveren 12 stuks ƒ20. a 44Schapen (vette) 1020 stuks 14.— ƒ23.Hamels (vette) stuks a 8chapen (weide) 1064 stuks 7.a 17.Paar den 5 stuks 23.a ƒ39.—. Lammeren (magere) 196 stuks 6-— a 10.—. Lammeren (vette, jarigs) stake a Varkens (magere) 145 stuke 16.— a ƒ30.—. Varkens (vette) stuks a Varkens (biggen) 279 stuka ƒ6.25 a ƒ13.—. Ter markt aangevoerd: 302 rundereD, 65 ka'veren, 2084 schapen, 196 lammeren en 279 biggen. Ter wekclijksche Kaasmarkt aangevoerd 65 p^ben. Besteed werd voor Goudeche kaas van 20 tot ƒ27 50 Derby-kaas van tot Lcidsche kaas de 160 KG. tot Edammer kaas (2de qua).) tot Aan de Stadswaag gewogen 56 partijen, 2585 stuks kaas, wegende 14950 KG. Delft, 1 Sept. Aan de Stadswaag gewogen vsd 26 Aug. tot 1 Sept.710 achtsten en 63 zestienden vaten Boter, wegende te zamen 14,880 kilogrammen. Prjja 48 a ƒ58 het vierde, ƒ1.20 a ƒ1.45 het KG. Hoofddorp (Haarlemmermeer), 1 Sopt. Witte tarwe 6.75 a 7.75. Jarige a .Boggeƒ4 60a 5.20. Haver a Chevaliei gerst ƒ4.55 a ƒ5.—. W.-gerat ƒ4.16 a 4.80. Z.-gerst ƒ4.— a Duivenboonen a Paardenboonen a Bruineboonen f a .Groene erwten a 7.30. Karwijzaad a ƒ12.40. Schiedam, 1 Sept. Moutwyn ƒ8.—. Jenever 12, id. Amst. proef 13 50. Spoeling, commissie Edam, 1 Sept. Boter. Aangevoerd 171 partijen. Prijs lste qual. ƒ0.60 a ƒ0.65 de 5 HG. Eieren 3.50 a ƒ4.— de 1C0 stuks. Hoorn, 1 Sept. Kaas. Aangevoerd 348 stapels, wegende 94,971 KG; prijs: kleine ƒ31.50, commiesio 27.50, middelbare Handel vlug. ADVERTENTIES. ~g Den 15don September a. s. hopen j onze geliefde Ouders HENDRIK FRANKHUIZEN en JACOMINA DE RIDDER, hunne 4&-jarlge Echtvereeni- 6,nS te herdenken. Hunne dankbare Kinderen, Be huwd- en Kleinkinderen. Leiden, 3 September 1892. (Oudo Ryn 12, boven). 5370 13! Getrouwd G. TJALMA, ber. Pred te Veen, en F. KUIPERS, die, mede namens woderzydsche familie, har telijk dank betuigen voor de vele blyken van belangstelling, bij hun huwelijk ondervonden. Assen, 1 September 1892. 5359 9 Bevallen van een Zoon E. MOENE Kwaadgras. Leiden, 2 September 1892. 5373 3 Voorspoedig bevallen tan eene flinke Dochter M. BRUGMAN-Kums. Leiden, 2 September 1892. (Beschuitsteeg No. 2). 5360 5 Heden overleed, te Gouda, onze geliefde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder Mej. de Wed. J. F. v. EETEN, geboren Koelman. A. M. E. BEDIER v. Eeten. A. BEDIER. E. M. B. v. EETEN. Gouda, 30 Augustus 1892. 5349 7 Heden overleed, na een langdurig en ge duldig lijden, onze geliefde Echtgenoot en Vader CORNELLS DUYVERMAN, in den ouder dom van 58 jaron. Uit aller naam, JOHANNA VAN DER WIELEN, Wed. C. Duyverman. 1 Sept. '92. 5358 8 Voor de talrijke en hartelijke bewijzen van belangstelling, ondervonden bjj do geboorte onzer Dochter, betuigen wij onzen dank. H. M. SASSE. H. M. SASSE-Du Cnoix. Leiden, 2 September 1892. 5376 6 Voor de vele bewyzen van deelneming, bjj de ziekte en het overlijden van onze geachte Dienstbode betoond, betuigen w(J, ook namens hare familie, onzen innigen dank. H. N. VAN BAARDWIJK. C. M. C. VAN BAARDWIJK, Hazebsi.oot. Leiden, 2 September 1892. 6356 8

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 3