Vermeulen, voorloopig niet op het fort aan den Hoek van Holland worden afgelost. By den gemeenteraad van Rotterdam is gisteren ingekomen een adres van den kerkeraad der Ned. Herv. gemeente aldaar, met verzoek tot afschaffing der kermis te besluiten. Het adres is in handen gesteld van B. en Ws. ter fine van praeadvies. De .Standaard" schrijft: „In tegenstelling met wat daaromtrent in verschillende bladen bericht is, vernemen wy thans, dat de redactie van het Surinaamsche blad „De Volksbode" niet is vrijgesproken, doch dat de hoofdredacteur is veroordeeld tot drie jaar, on de twee overige redacteurs respectievelijk tot 16 en 15 maanden. „En thans zet de coterie eene vervolging op touw tegen de onlangs verschenen „Nieuwe Surinaamsche Crt." De kapelmeester van de stafmuziek der schutterij te 's-Bosch, de heer J. Martin S. Heuckeroth, is benoemd tot onder directeur van het orkest van Kes, te Amsterdam. Door den minister van koloniën zyn de heeren mrs. Q. F. A- Milders, M. Kóster, J. Klein, A. Paets tot Ganso'yen, J. J. Hagen. E. Von Noél, F. B. S. Van Leeuwen, H. G. Hagen, H. G. Van Velthuysen, J. T. Stok, A. W. Do Pauly, W. De Veer, H. V. Monsanto, A. F. Ockerse en W. J. M. Plate gesteld ter beschikking van den gouverneur generaal van Ned.-Indië, om in rechterlijke betrekkingen daai^e lande te worden geplaatst. Het stoomschip „Prinses Wilhelmina," van Amsterdam naar Batavia, vertrok 1 Sop tember van Suez; de „Reichstag," van Oost- Afrika naar Rotterdam en Hamburg, passeerde 31 Aug Sagres; do „Spaamdam," van Nieuw- York naar Rotterdam, vertrok 1 September van Boulogne-sur-Merde „Didam," van Am sterdam naar Nieuw-York, is 1 September Dover gepasseerd; de „Merapi," van Batavia naar Rotterdam, is 1 September te Aden aangekomen; de „Sumatra," van Batavia naar Amsterdam, is 1 September kaap Carvoeiro gepasseord; de „Admiral," van de Oostkust van Afrika naar Rotterdam en Hamburg, arriveerde 31 Aug. te Zanzibar; do „Kaiser," van Amsterdam naar de Oostkust van Afrika, vertrok 1 September van Napels; de „Prins Alexander," van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 2 September te Suez; de „Soera- baia," van Rotterdam naar Batavia, vertrok 1 September van Marseille; de „Zuid-Holland" arriveerdo 31 Aug. van Rotterdam te Batavia. Bij kon. besluit is benoemd tot leeraar aan de Ryks hoogere burgerschool te Yenloo, "W. De Hoog Azn. De commiezen bij het departement van marine F. J. Vemède en C. Kühlman, en de adjunct-commies J. H. Le Rutte, eervol uit 's Rijks dienst ontslagen, onder toekenning van zoodanig pensioen, als waarop zij zullen bevondon worden volgens de wettelijke be palingen aanspraak te hebben, de beide eerst- genoemden op hun verzoek en met ingang van 1 Oct. a. s., laatstgenoemde met ingang van 18 Oct. a. s.bij gemeld departement, rapt ingang van 1 Oct. a. s., benoemd tot adjunct-commies de eerste klerken L. P. A A. Trippelaar en F. W. Parker Verboom. Gemengd Nieuws. Tegen oen ruim 50-jarige vrouw is door de politie alhier proces-verbaal opge maakt wegens openbare bedelarij. Genoemde vrouw deed in den laatsten tijd niets anders en maakte het den ingezetenen zeer lastig. Zij is boden naar de gevangenis te's-Graven hage overgebracht. Een jongen, die aan de Heeren- gracbt, en een dito, die over de leuning der brug aan de "Waardgracht bij de Kerksteeg, te water vielen, zijn beiden gered; de laatste door middel van toegestoken stokken. De heer Wehmann, van Bremen, bezocht gisteren met zijne onlangs vermelde petroleummotorboot „Falke" de gemeente Haarlem. Dit scheepje is een der kleinste stoombootjes, waarmede do uitvinder reeds een gevaarleken tocht achter den rug heeft. O. a. werd van Zwartsluis de Zuiderzee over gestoken, ontegenzeglijk een groot waagstuk, als men weet dat het ranke vaartuig goheol onoverdekt is, om te Amsterdam eenige dagon op te houden. Gisteren ging de tocht langs het Noordzeekanaal naar Haarlem, om van daar langs de Nieuwe Gracht en deLeidsche- vaart naar Leidon te stoomen, waar de heer "Wehmann gisteravond aankwam. Na hier enkele bezoeken in de stad gebracht te hebben, logeerde hy des nachts in hot hotel „De Toelast" aan de Beestenmarkt (Steen straat), en reeds hedenmorgen om halfvyf werd de reis naar Rotterdam voortgezet, om dan over Keulen weer naar Bremen, van waar hij den 17den Augustus was vertrokken, terug te keeren. Het eigenlijke doel is, te trachten bestel lingen op motoren op te doen, welke door den heer Louis Kühne te Dresden worden vervaardigd, en waarvan de heer "Wehmann hoofd-agent is voor Duitschland, België en Nederland. Door het verwijderen een er groote ruit heeft men zich in de nachtelijke ure toegang weten te verschaffen tot het wacht- gobouw der IJsel-Stoomtramwegmaatschappy, aan den Haagweg, gemeente Zoeterwoude, en ontvreemd een pak kousen, eeno bascule, eene stempeldoos met stempel en eene mooie wekkerklok, terwijl tevens eene fleseh port wijn is leeggedronken. De dader is onbokend. De poliiie van Zoeterwoude dost onderzoek. De miliciens v-an de lichting 1889 en 1892, uit Katwyk aan Zee, aan wie, TTëgéhs het hOCrschen van den typhus aldaar, verlof was verleend, moeten morgen, 3 Sep tember, onder de wapenen komen. Onmiddellijk na aankomst moeten zy r.aar het militair hospitaal alhier, om onderzocht en hunne kleederen gedesinfecteerd te worden. Eerstdaags zal te 's-Gravenhage een adres rondgaan tot het dempen van Spui, Turfmarkt en Nieuwe Haven aldaar. Een paar dagen geleden ontstond een vry hevige binnenbrand in een der onaanzienlijke woningen van de Kerkstraat te Waddingsveen. Het huis leed meer water- dan brandschade. Zoowel de hotels to Scheveningen als die in Den Haag zijn in de laatste dagen byna ontvolkt. De vreemdelingen, die aldaar vertoefden, zyn in groeten getale naar hunne woonplaatsen teruggekeerd, zoodat door dit vroegtijdig vertrek het seizoen vroeger dan gewoonlijk een einde heeft genomen. Ook komen er weinig buitenhnds he logeergas ten aan. Een loodgieter te 's-Gravenhage, die gistermiddag het ongeluk had uit de dak goot van het in aanbou.v zynd perceel op den hoek van Korte Pooten en Plein te vallen en zich zoodanig verwondde, dat hy naar het ziekenhuis moest worden vervoerd, is aan de gevolgen der bekomen kneuzingen overleden. De gezondheids-commissie te Rotterdam heeft met het oog op het drei- gendo cholera gevaar per strooibiljet eenige voorzorgsmaatregelen onder de aandacht barer stadgenooten gebracht. Daaronder be hoort ook de raad aan de dames om geen japonnen met sleepen te dragen. Uit Deventer wordt gemeld aan de „N. R. C." Woensdag avond hadden er gedurende en na afloop van de séance van Sequah, waarbij eene groote menschenmassa op de been was, eenige ongeregeldheden plaats. In het gebouw waar het Leger des Heils zyno samenkom sten houdt, werden door eenige jongens, die socialistische liederen zongen, do ruiten in geworpen de marechaussees, die het gebouw wilden doen ontruimen, ondervonden tegen werking van eenige zich daar bevindende huzaren. Te Callantsoog is aan het strand der Noordzoe aangespoeld het lyk van een onbekend manspersoon, gekleed als volgt: flanellen hemd en baadje, pilow kiel, een stuk van eene blauw diraeten onderbroek, zwarte aangebreide kousen en witte klompen. Dit lyk is op de algemeene begraafplaats al daar begraven. Op 1 Januari jl. waren in de navol gende gemeenten geene inrichtingen, waar krachtens vergunning sterke drank in het klein werd verkocht, te weten: Katwoude (Noord-Holland), Schiebroek (Zuid-Holland), Hemmen (Gelderland), Overslag (Zeeland) en Ryckholt (Limburg). Te Par\js is Zondagavond een doofstomme zakkenroller betrapt op hot oogenblik, dat hy eene dame poogde te be stelen, die hem kort te voren uit medelyden iets gegeven had. By eene ontploffing in de steen- kolenrayn „Agrappe" te Frameries (by Bergen in Henegouwen) zyn 25 personen om het leven gekomen en 8 gekwetst. Het ongeluk werd veroorzaakt doordat plot seling op eene diepte van 610 meter het myugas in de gangen drong. Het reddings werk ging zeer moeiiyk. De cholera. In Rusland is do cholera-epidemio ln sommige plaatsen, zooals Nishni-Nowgorod, aan het uitsterven, in St.- Petersburg daarentegen nog steeds toe nemende. Zondag stierven er 41 persenen en werden 156 aangetast. Tot 22 Aug. stierven in het geheele Rus sische ryk 107,647 personen aan cholera, altyd volgens de officiéele berichten. Daar deze echter zeer gebrekkig zyn, kan men het aantal veilig op 150,000 stellen. Daarvan komen er 238 op de h^fdstatfj 7435 op de provincie Astrakan, 2434 op Woronesch, 6348 op Samara, 7971 op Saratoff, 12,385 op het district derDonsche Kozakken, 5213 op de stad Baku, 41,573 op den Kaukasus, 4998 op Tobolsk, 7763 op Transkaspié, enz. Ooggetuigen te St.-Petersourg vertellen de ongelooflykste dingen omtrent voorvallen in de cholera hospitalen en lazaretten. Voorvallen weinig minder dan hetgeen omtrent Baku en Astrakan wordt medegedeeld. Overal heerscht groote wanorde, en beambten en helpers schynen het hoofd verloren te hebben, waaraan het moet worden toegeschreven, dat ernstige gevallen vaak voor cholerine aange zien worden. De schrik der bevolking is er niet minder op geworden, toen de uitslag van een onderzoek der levensmiddelen in de ver schillende winkels en magazynen te St. Peters burg bekend werd gemaakt. De leden van oene vrijwillige gezondheidscommissie deden onder geleide der politie een rondgang en ontdekten in voorname, tot heden gunstig bekende winkels groote hoeveelheden bedorven visch en vleeseh. By het binnentreden der winkels kwam der commissie soms de stank te gemoet en groote partijen visch en vleeseh moesten eerst met carbol overgoten worden, wilde de com missie in staat wezen in de nabyheid het rapport op te maken. Toen do Czaar van deze schandalen hoorde, liet hy den chef dei politie van St.-Petersburg by zich komen en vroeg hem, of werkelyk deze ongelooflyko dingen in St.-Petersburg waren voorgekomen. De mededeelingen van het hoofd der politie, generaal Von Wahl, Jater in de dagbladen gedaan, laten tusschen de regels doorlezen, dat de generaal op do vraag van den Czaar bevestigend heeft moeten antwoorden. De Oostenryksche autoriteiten hebben het aanbod van het „Roode Kruis", ora bij de cholera hulp te verleenen, aangenomen. De Vereeniging van Volksgaarkeukens te "Weenen heeft besloten, in geval van eene cholera-epidemie aan een aantal armen gezond voedsel te verstrekken, opdat zy mindorvat baar zouden zyn voor de ziekte. Men rekent 11,000 personen dagelyks te kunnen spyzigen. By ministerieel besluit in Oostenrijk is bepaald dat alle honden en katten, die uit besmettelyke landen komen, terstond gedood en begraven worden. Schopen, welke te Duinkerken aankomen uit Rusland, Nederland, Duitschland, België en Havre worden aan eene quarantaine van 7 dagen onderworpen. Daaronder is echter de duur der reis begrepen. Do Hamburgsche brandweer is belast met het verbranden van het beddegoed en het vuile linnen van degenen, die aan cholera stierven. Eergisteren werden zeven wagens kleederen ontsmet. De „Friesland", welko Dinsdag-avond te Nieuw York aankwam, ontsnapte nog juist aan do nieuwe quarantaine-maatregelen. De „Veendam" echter, die kort daarna binnen liep, werd er aan onderworpen, evenals een ander vaartuig, de „Circassia". "Woensdag bedroeg het aantal zieken in de Parysche hospitalen 250; daaronder waren 71 nieuwe patiënten. Het aantal sterfgevallen was 15. Te Havre kwamen Dinsdag 78 ziekte- en 33 sterfgevallen voor. De Duitscher, die eergisteren te Londen in den City Road verschijnselen van cholera ver toonde, is gisteren, evenals zyn kind, in een hospitaal overleden. Te Aarhuus (Denemarken) is een persoon aan Aziatische cholera overleden. Hy kwam uit Hamburg. Den spoorwegbeambten te Berlyn is gelast geene personen tot de treinen toe te laten, die blykbaar aan cholera lijden. Voorts wordt er een verscherpt toezicht gehouden op de bemanningen der riviervaar tuigen, en het is verboden de patiënten in publieke vervoermiddelen over te brengen. Alle eot- en drinkwaren, uit plaatsen komende waar do ziekte heerscht, moeten zorgvuldig worden onderzocht. Den 30sten Aug. zyn te Hamburg 508 zieken en 268 dooden vervoerd,, te zamen dus 776, tegen 650 op den 29sten. Nog 400 lyken zijn onbegraven. Het Pruisische ministerie van oorlog heeft uit het militair hospitaal to Altor.a 500 bedden naar Hamburg doen zenden. In den nacht van 30 op 31 Aug. kwamen 425 ziekte- en 219 sterfgevallen voor. De naastbygelegen steden hebben gevan genisstraf gesteld op het invoeren van arti kelen uit Hamburg. De „Freisinnige Zeilung" geeft de volgende cyfers van sterfgevallen te Hamburg voor de dagen van 20 tot en met 30 Aug 9, 6, 22, 65, 54, 101, 196, 274, 266, 209, 219. Te zamen dus 1421. In de legerplaats bij Lockstedt zyn 3 ge vallen van cholera voorgekomen. Te Stuttgart één geval met doodelyken afloop. Hamburg, 1 Sept.De berichten omtrent de cholera zyn nog lang niet eenstemmig. Een geneesheer uit Weenen echter, die de hospitalen alhier bezocht heeft en geene reden heeft de waarheid te verbergen, doet treurige mededeelingen. De hospitalen, zegt hy, zyn overvol. De lyken blyvon 5 of 6 uren liggen alvorens te wTorden begraven. De geneesheoren moeten dikwyls over de lijken heenstappen om bij de zieken te kunnen komen. De nieuw aan- gekomonen worden niet eens onderzocht, maar slechts neergelegd waar er maar plaats is. Vele zieken, die volstrekt geene verschynselen van cholera vertoonden, werden in de be- smetto zalen gebracht. De ziekenoppassers zijn letteriyk „op." Te Memberg, in Lippe-Detmold, zyn geheele gezinnen, die uit Hamburg kwamen, niet op genomen; zy moesten doortrekken. Te Lubeck heeft men 2 gevallen van cholera geconstateerd. Malta, 1 Sept.Streng toezicht is- ge legd op alles, afkomstig uit Fransche havens aan het Kanaal en den Atlantischen Oceaan en uit de havens van Bolgië, Ntderland, Duitschland, Denemarken en de Oostzee. P a r y s, 1 Sept.Reizigers worden aan de grens aan de volgende formaliteiten onder worpen. Als zy uit den trein stappen, moeten zy, alvorens zich naar de douaneloods te be geven, in een lokaal langs een geneesheer defileeren. Ieder, die aan eene merkbare storing van de spjjswerktuigen lydt, zal worden aan gehouden. In een lazaret met 6 bedden zullen personen, die verdachte verschynselen vertoonen, verpleegd kunnen worden. Ieder reiziger zal een pas ontvangen, waarby geconstateerd wordt, dat hy het onderzoek heeft ondergaan. Deze pas moet in de plaats van aankomst worden vertoond, waar hy go- durende het incubatietydperk zal worden be waakt. Do bagage zal zorgvuldig worden onder zocht. Vuil linnen, desnoods ook andere voor werpen, zullen ontsmet worden. By eiken gezondheidspost zal een geneesheer en zullen verpleegsters zyn. Antwerpen, 1 SeptemberDe toestand is aanmerkelyk verbeterd. Gisteren werden slechts 6 zieken in het hospitaal gebracht, waarvan 1 overleedheden voor den middag geen. Het weer is veel koeler. Berlyn, 1 SeptemberOfficieel. Hamburg, 31 Aug.: 496 zieken, 181 dooden. District Stade 29 tot 30 Aug. 1 zieke en 3 dooden; district Sleeswyk 30 Aug. 20 gemeenten aan getast waar 73 ziektegevallen en 30 sterf gevallen voorkwamen. Daaronder wasAltona met 27 zieken en 22 dooden. District Luneburg 30 Aug.22, Charlotten- burg 1 sterfgeval, lluda (Krotoschin) 30 Aug. 1 sterfgeval. Nieuw-York, 1 SeptemberOp de boot „Moravia" waren 24 personen ziek en zyn 22 gestorven. De staatssecretaris Forster heeft aan president Harrison voorgesteld de land verhuizing gedurende de epidemie by procla matie geheel te'schorsen. Londen, 1 SeptemberMet betrekking tot de twee in de voorstad Islington voor gekomen choleragevallen, wordt nader gemeld, dat het hier geldt twee reeds vroeger ver melde gevallen in Cityroad (voorstad Isling ton). Heden is te Londen geen enkel nieiw geval bekend geworden. Parys, 1 September: De „Compagnie générale transatlantique" heeft bepaald, dat de plaats van afvaart voor hare lynen Havre- Bordeaux Haïti en Havre-Bordeaux-Santan- der Colon, niet Havre maar Saint-Nazaire zal zyn. Weenen, 1 SeptemberHet verbod tot in- en vervoer van gedragen kleedingstukkeu enz. is uitgebreid tot de havens van Duits.h- land en da Zwarte Zee.

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 2