N°. 9979, A®. 1892. (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van fon- en feestdagen, uitgegeven. Eerste Blad. Zaterdag 3 September. LEIDSCH DAGBLAD. FBIJS DEZER COURANT: Voor L«iden por t Franoo por poot ▲ftODd*rl{jk* Nommin, f 1.10. 1.40. 0.05. PRIJS DEB ADVEBTENTIÊN Vaa 1-8 regel* f 1.08. lader* regal maar f 8.17|. j Grootara letter* naar plaatsruimte. Voer het incasseerea buiten da stad wordt /0.10 barakend. Pit nouiiner bestaat uit TWEE Bladen. Leiden, 2 September. Door verschillende eigenaars en bewoners van panden aan de Witte Singelsloot is aan vrage gedaan om een gedeelte dier sloot te mogen doen dempen, terwijl een der adres santen, C. J. Dieben, bij nader verzoek ver gunning heeft verzocht om een gedeelte der sloot voor zijn perceel aan den Witten Singel te mogen doen overwulven. Na overleg met de Commissie van Fabricage z',n B. en Ws. van oordeel, dat demping niet weiischelijk is, tenzij de demping kunne ge schieden van dwarssloot tot dwarssloot, doch dat tegen overwulving geene bezwaren bestaan. Z'u geven den Raad daarom in overweging lo. aan de adressanten R. De Wilde Rz. c. s., te kennen te geven dat tegen eene demping van een gedeelte der Witte Singel- sloot, als door hen aangevraagd, bezwaar be staat, doch dat wel vergunning kan worden verleend voor eene overwulving onder de vereischte voorwaarden 2o. aan C. J. Dioben vergunning te ver leenen om, behoudens vergunning van de Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Hol land, een gedeelte der Witte Singelsloot langs het perceel F. No. 307, gemeente Zoeterwoude, te overwulven en een ijzeren afsluithek te plaatsen en hem den door overwulving ver kregen grond tot wederopzeggens in gebruik te geven, op voorwaarden a. dat vóór met het werk wordt aange vangen een teekening, bevattende do doorsnede der overwulving, ter goedkeuring moet worden ingediend b. dat de sloot vódr tot overwulving wordt overgegaan behoort te worden uitgediept en gereinigd c. dat de overwulving geschiede overeen komstig de goed te keuren teekening en onder toezicht van den gemeente architect en dat alle schade aan weg of berm door adressant worde vergoed; d dat de overwulving voortdurend door adressant en voor zijne rekening behoorlijk moet worden onderhouden ten genoegen van B. en Ws.; e. dat de grond door overwulving verkregen als tuin worde aangelegd en het ijzeren hek worde geplaatst op één meter achter de boomen f. dat door adressant een jaarlyksche recog nitie worde betaald van 0.035 per centiare voor den in gebruik genomen grond. 3o. aan adressant te kennen te geven dat voor het leggen van een afvoerloozing naar de Nieuwe Vaart de vergunning van de Ged. Staten vereischt wordt. Sedert jaren wordt de overhaalschouw over het Galgewator bij de Stadstimmerwerf, behoorende aan de gemeente, bediend door de familie Van der Wilk, terwjjl voor de ont vangsten ter zake niets aan de gemeente wordt betaald en de gemeente belast is met de jaarljjkscho reparatie- en vemieuwings- kosten. Vroeger was de persoon, aan wien de bediening van de schouw was opgedragen, tevens belast met het openen en sluiten van den stadsboom in verband met de heffing van stedelijke accijnzen, op grond waarvan geene vergoeding voor de bediening met de daaraan verbonden voordeelen van heffing van het passagegeld werd gevorderd. Nu sedert de afschaffing der stedelijke accijnzen de toestand geheel veranderd is, be hoort, naar het inzien van B. en Ws., de be staande regeling te worden herzien en zal tot eene openbare verpachting van de bedie ning behooren to worden overgegaan. Het is B. en Ws. gebleken dat van de over haalschouw in den regel een druk gebruik wordt gemaakt en dat alzoo bij de bestaande heffing van één cent per persoon, zoodanige verpachting eene bate voor de gemeentekas zal opleveron. Zjj geven den gemeenteraad mitsdien in overweging te besluiten dat de bediening van de overhaalschouw over het Galgewater, by de Stadstimmerwerf, in het openbaar zal wor den verpacht voor den tyd van vyf jaren, onder bepaling dat voor het gebruik niet meer mag worden geheven dan één cent per persoon, dat vrijgesteld zijn van betaling de opzichters der gemeentewerken, de stadswerklieden en verdere beambten by de fabricage, dat de onderhouds- en vernieuwingskosten van de overhaalschouw komen ten laste van de ge meente en dat de pachter verplicht is zich te gedragen naar de ter zake door B. en Ws. gegoven of to geven voorschriften. Aan den gemeenteraad deelen B. en Ws. mede dat de beide huisjes in de Dien derspoort naast Gravenstein aan het Gerecht niet begrepen zyn in de verhuring van dat gebouw aan het Ryk en dat het wenschelyk is dat bedoelde huisjes door de gemeente worden verhuurd. Inmiddels zullen bedoelde huisjes eenige herstellingen moeten ondergaan, waarvan de kosten zyn geraamd op 273, als voor met selwerken 93, timmer- en loodgieterswerk ƒ88.50, verfwerk 8D en behangwerk ƒ6.50. B. en Ws. geven mitsdien in ovenvefing hun tot bedoelde herstellingen te machtigen en te dien einde vast te stellen den daarby overgelegden staat van af- en overschryving op de begrooting voor dit jaar, strekkende om Volgn. 99, Onderhoud van huizen, te verhoogen met 273, te vinden door af- schryving van dat bedrag van den post voor Onvoorziene Uitgaven. Er bestaat geen bezwaar tegen den door L. Van der Holst, te Noordwykerhout, ge- vraagden afstand van grond aan den Haar- lemmertrekweg, onder dezelfde voorwaarden als ten aanzien van diergelyke aanvragen by Raadsbesluiten van 31 Uaart en 14 Juli jl. zyn vastgesteld. B. en Ws. geven mitsdien in overweging aan I.eonardus Van der Holst te Noordwyker hout in eigendom af te staan een gedeelte grond langs den Haarlemmertrekweg onder de gemeente Noordwykerhout liggende op 130 meter van Piet Gyzenbrug naar Haarlem, ter grootte van ongeveer 300 centiaren nader op te meten en zynde niet breeder dan 6 meter uit de sloot gemeten, tegen betaling van ƒ0.28 per centiare en de kosten van overdracht. Evenmin bestaan er bedenkingen tegon de inwilliging van het verzoek van mejuffr. M. Van Wyk om ontslag uit hare betrekking van derde onderwyzeres aan de openbare school der 4de klasse No. 1. B. en Ws. geven derhalve in overweging haar dat ont slag eervol te verleenen met ingang van 1 October a. s. Na overleg met den voorzitter der Com missie van Fabricage geven B. en Ws. den Raad in overweging aan de heeren Gebrs. Schlatmann, Vischmarkt, hoek Stadhuispoort, No. 10, vergunning te verleenen om ia ge noemde poort twee keldergaten te maken, waarvan het eene moet dienen voor lucht en het tweede tot ingang naar den keldor, onder bepaling dat het eerste 35 elf. en het tweede 60 cM. uit den muur moet gemetseld worden, het luchtgat worde gedekt door eon vast rooster, dat, wanneer hot geopend is, rechthoekig moet worden bevestigd, en dat do sporten niet wyder dan 5 cM. van midden tot midden mogen worden aangebracht en tegen betaling van eene jaarlyksche recognitie van 0.60 voor elk keldergat. Uit een door B. en Ws. ingesteld onder zoek is gebleken dat de stadsboeier kan worden gemist. Dit scheepje is namelyk voor bedoelde inspection minder geschikt, omdat het door zyn hoogen mast en zyn byzonderen bouw van verre herkenbaar is en alzoo niet be antwoordt aan de vereischten van een politie- vaartuig. Het is zeer twyfelachtig of voor zoodanig doel een zeilvaartuig wel het meest geschikt is. Wanneer eene inspectie der Vroon- wateren noodig wordt geacht, kan daartoe een stoombootje gehuurd worden, of nu en dan een zeilvaartuig. Blykeris een in de Leeskamer nedergelegden staat, waarop vermeld zyn de jaarlyksche kosten van onderhoud en de ontvangsten wegens verhuring van den boeier sedert 1875, zyn de uitgaven vry aanzienlyk en de ontvangsten uiterst gering; de uitgaven be droegen gemiddeld per jaar ƒ110 88 en de ontvangsten ƒ8.50, zoodat B. en Ws. het in het belang van de gemeente achten, den boeier te verkoopen. Zy geven mitsdien in overweging te be sluiten dat de stadsboeier in het openbaar zal worden verkocht. Ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. Koningin Wilhelmina zond de president der „St. Josephs-Gezellen-Vereeniging" alhier onderstaand telegram: „Aan Hare Majesteit de Koningin. „De St. Josephs-Gezellen-Vereeniging te Leiden brengt Uwe Majesteit hare eerbiedige hulde en de betuiging harer onderdanigheid en trouw aan het Vorstenhuis Lohmeijer, President." Daarop mocht de Verooniging het volgend antwoord ontvangen „Lohiueyer, President St.-Josephs Gezellen- Vereeniging, Leiden. „Hare Majesteit do Koningin Regentes draagt my op, aan de Vereeniging Hoogst- derzelver dank over te brengen voor de wen- sclien Hare Majesteit do Koningin aangeboden. „De Adjudant van Dienst, Van Den Bosch." De officieren van gez. 1ste kl. der marine dr. M. Rutgers Van der Loeff en dr. P. Broek hof! zyn reap, gedetacheerd by de Kweekschool voor Zeovaart te Leiden en by het bataljon mariniers te Rotterdam. De 1ste luit A. F. Singels, van het 2de reg. veld art. te Leidon, wordt den lsten November voor een jaar gedetacheerd by de ryschool te Amersfoort. Den 7den September a. s. vertrekken van hier, van het 4de reg. inf., naar het kamp van Zeist de kwartiermakers, bestaande uit 2 officieren en 32 onderofficieren en minderen. Door de leden van de Leidsche Studenten- veroeniging tot vrywillige oefening in den wapenhandel „Pro Patria" wordt ditmaal aan de oefeningen in genoemd kamp geen deelge nomen. By het examen voor de hoofdakte zyn geslaagd de heeren F. Fopma en A. Veefkind, beiden van Leiderdorp. In de raadsvergadering van gisteren te Bodegrave nam do voorzitter, de heer W. Lotzy, afscheid van de loden, dankte voor de medewerking, welke hy steeds had ondervonden, en wenschte hun, by voortdurende gezondheid, kracht en lust toe om den bloei der ge meente te blyven bevorderen. Wederkeerig werd hem by monde van den heer Meurs dank gebracht voor alles wat hy gedurende zyn negenjarig burgemeesterschap aldaar in het belang der gemeente had gedaan. Met erken- telykheid werd daarby een blik op dat tydperk gericht, waarin Bodegrave tot hoofdplaats van het kiesdistrict voor leden der Tweede Kamer werd verheven, waarin de grenzen van de kom van het dorp aanmorkelyk waren uitgebreid, en waarin menige nuttige instelling op het initiatief of door de krachtige medewerking van den nu aftredenden burgemeester was tot stand gebracht. Hot schoolfeest, door enkele ingezetenen van Wadding3veen aan de leerlingen dor beide I openbare scholen aangeboden, is uitstekend geslaagd. Er heersckte onder de kleinen een opgewekte, vroolyke geest. Eene prysuitdee- ling was voorafgegaan aan leerlingen, die weinig of geen schoolverzuim hadden. Met het oog op de werkzaamheden ter restauratie van de Troonzaal, zal de sluiting van do gewone vergadering der Staten-Gene- raal op 17 Sept. a. s., vermoedelyk in de vergaderzaal van de Eerste Kamer plaats hebben. Baron Gericke Van Herwynen, minister resident van Nederland voor Spanje, die eenigen tyd te Scheveningen logeerde, zal morgen naar zyn post terugkeeren. Jhr. mr. Van der Does de Willebois, politiek agent en consul-goneraal der Neder landen te Cairo (voor Egypte) is met verlof in Den Haag aangekomen. De begrooting der gemeente Amsterdam voor 1893 bedraagt in ontvangst en uitgaaf ƒ13,299,911, tegen ƒ12,774,611 voor 1892. Uit de aan den gemeenteraad overgelegde stukken blykt, dat niettegenstaande by de raming der uitgaven groote zuinigheid is in acht genomen, tusschen de uitgaven en ont vangsten geen evenwicht kan worden ver kregen zonder verhooging van belasting. Ter aanduiding van de voornaamste oorza ken dezer uitkomst, wyzen B. en Ws. erop, dat d9 kosten van hot lager onderwys voor 1893, tegenover eene vermeerdering der schoolgeldheffing met slechts ƒ18,160, ruim 195,800 hooger worden geraamd, en de uitgaven voor het armwezen ƒ110,700 meer bedragen, en dat het batig slot van den dienst 1891 ƒ384,600 minder is dan dat van den vorigën dienst, ten gevolge o. m. van de overschryding van de begrooting van uitgaven voor do huiszittende armen en van die voor de beide gasthuizen te zamen met ruim ƒ135,000, en ten gevolge van de strengere raming der posten van ontvangst voor 1891. Aangezien de gezameniyke ontvangsten geenszins in verhouding tot de gezameniyke uitgaven der gemeente toenemen, wordt be- lastingverhooging noodzakelyk. Voor het oogenblik althans staan B. en Ws. geene andere middelen ten dienste om evenwicht te bren- gon tusschen de ontvangsten en uitgaven. By de ontzaglyke vermeerdering der kosten van het lager onderwys en van het armwezen, verdient de vraag ernstige overweging, op welke wyze in dien bedenkelyken toestand verandering zou kunnen worden gebracht. Werden voor het jaar 1883 de kosten van het lager onderwys en die van het armwezen onderscheidenlyk geraamd op ƒ984,012 en ƒ569,954, thans bedraagt de raming 1,874,000 en ƒ1,064,600, dus ƒ1,384,634 meer. Voor eene verhooging van belasting komen, naar B. on Ws. meenen, alleen in aanmerking de plaatselyko directe belasting naar het inkomen en de opcenten op de personeele belasting, waarom wordt voorgesteld het per centage van de inkomstenbelasting vast te stellen op 4 pCt. en het aantal opcenten op de personeelo belasting op 100. In hoeverre eene zoodanige verhooging der plaatselyke directe belasting aanleiding moet geven tot wyziging der bestaande verordening, maakt een punt van onderzoek uit. Het 25 jarig bestaan der H. B. S. voor meisjes te Haarlem is gistoren in tegenwoor digheid van vele oud-leerlingen herdacht. De directrice, mej. H. L. Von Schubertz, on de leerares mej. C. J. M. Visser, die van de op richting aan de instelling waren verbonden, ontvingen fraaie geschenken. Voor de betrekking van leeraar in de Nedorlandsche taal en aardrykskunde by de hoogere burgerschool te Maastricht, waaraan eene jaarwedde van ƒ1800 a ƒ2200 verbonden is, heeft zich geen enkele sollicitant aangemeld. Wegens hot voorkomen van gevallen van cholera aan boord van het stoomschip „Jason", aan den Nieuwen Maasmond onder 's-Gravenzande, zal het detachement pantser fort-artillerie, onder den lsten luit. J. G, C.

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 1