hof te 's-Hertogenboschmr. S. J. A. Van Walchren, pres. van de rechtbank te Haar lem; jbr. mr. A. Van Reigersberg Versluys, id. te Middelburg; mr. B. W. N. Servatius, president van het college van regenten over de bijzondere strafgevangenis voor mannen en pres. van do rechtbank te Leeuwarden; mr. O. J. Fabius, lid van het Hoog Mil. Ge rechtshof; mr. H. A. Neeb, oud-deken van de orde van advocaten te Leiden; jhr. mr. A. "W. Van Holthe tot Echten, deken van do orde van advocaten te Assen, en mr. G. H. Van Bolhuis, id. te Utrecht; J. R. Meesters, lid van Ged. Staten der provincie Overysol, en "W. P. A. Mutsaors, id. Noord-Brabant; H. L. Verspyck, inspecteur voor het geneesk. Staatstoezicht voor Gelder land on Utrecht; dr. M. J. Godefroy, lid en secretaris van den geneesk. raad voor Lim burg en oostelijk Noord Brabantdr. T. Zaayer, hoogleeraar aan de Rijks-universiteit te Leiden dr. G. L. Logebeke, id. aan de Polytechnische school te Delft; mr. A. G. A. baron Sloet tot 01dhui3, inspecteur van het L. O. 3de inspectie; Jacob H. Maris, kunstschilder te 's Gravenhage, en W. F. G. Nicolal, directeur der Kon. Muziekschool te 's-Gravenhage de kapt. t/z. F. J. Stokhuyzen; de dir. off. van gez. 2de kl. bij de marine, arts, dr. W. Schutte; de referendaris bü het dop. van marine S. "Wolfson; de adv. verific. van 's Rijks zee instrumenten dr. P. J. Kaiser, en H. F. Groen van "Waarder, scheepsbouw meester te Amsterdam; G. M. Van Vliet, lid der Algemeene Reken kamer; J. A. Molhuysen, dir. der reg. en dom. te 's-Gravenhage; mr. G. Royer, rijksadvocaat te Zwolle, en I. Dufour, prov. insp. der dir. bel., invoerrechten en acc. te Rotterdam; de gen.-maj. C. J. Van der Burcht van Lichtenbergh, insp. van den gen. dienst dor landmacht; H. P. J. Hennus, comm. der lste en W. Bannier, comm. der 3de divisie inf.; alsmede H. W. Van Marle, comm der stolling van Amsterdam; de kol.-int. H. C. Van Erp Taalman Kip, van de mil. adm.; de kol. J. H. Michaclis, comm. 2de reg. inf., endeluit.- kol. C L. Van Pesch, van den staf der art., hoofd der constructie-werkplaatsen. A. Buma, voorzitter der Zuiderzee-vereeni- ging; L. C. baron Van der Feltz, insp. dor post.; M. B. G. Hogerwaard, hoofding. prov. waterstaat in Zeeland, A. Van HoofT, hoofding. lste kl. Rijkswaterstaat, G. J. De Jongh,dir. der gemeentewerken te Rotterdam; G. Ryper- man, lid van den raad van toezicht op de spoorwegdiensten, en mr. N. J. Den Tox, voorzitter der comm. voor de Rijnvaart te Amsterdam. J. A. Van Dorsser, voorz. alg. rekenkamer in Ned.-Indië; J. W. Th. Van Schaik, hoofding. bij de afd. spoor- en tramwegen en stoom wezen van het dep. der burg. op. werken in Ned.-Indië; L. C. A. Rombach, kol., chef van den mil. gen. dienst in N.-Indië; H. D. H. Bosboom, majoor van den gen. staf bij het leger in Ned. Indië; E. Fabius, luit.-ko)., comm. der schutterij te Soerabaia; A. H. G. Fokker, president van de factory der Ned. Handel-MU. te Batavia; A. H. Gysberts, gepensionneerd O.-I. hoofdambtenaar, laatstelyk resident der Westerafdeeling van BorneoW. W. C. Surin- gar, met den tit. rang van kol., gep. luit.-kol. der art. by het leger in Nedorlandsch Indië; mr. D. Juda, voorzitter der Kol. Staten van Suriname, en P. J. Bouwmeester, ref. by het dep. van koloniën. Gemengd NI cu w m. Op de Voedingstentoonstelling enz. te 's-Hage is met de groote gouden medaille bekroond de firma Wilhelm Schüdel Co., te Leiden, in de afdeeling Gezond heidsleer. De in Den Haag door cholera aangetaste persoon kwam met vrouw en 2 kinderen Vrydag-avond over Hamburg uit Wilna. In don «acht van Zondag op Maandag vertoonden zich de eerste verschynselen. Hy is in het hospitaal aan het Zieken opgenomen. Dr. Van Tienhoven verklaarde gisteren in den Gemeenteraad dat overbrenging der besmetting uit dat hospitaal niet te vreezen is. De Ge meenteraad stond gisteren een krediet van f 36,000 toe voor den bouw van barakken en verdere maatregelen, in overleg met de cholera-commissie genomen, en verder een blanco-krediet. Uit de raodedeelmgen in den Raad blykt, dat alle voorzorgen genomon zijn voor ontsmetting van riolen, enz. en tot kosteloozo verschaffing van duinwater. Er is ook e* .v «(dienst van geneeskundigen ingesteld en gezorgd voor opleiding van desinfecteurs. Ook uit Groningen wordt gerneld dat daar eene uit Hamburg gevluchte vrouw aan cholera is overleden. Met ingang van gisteren is ook een ge zondheidsdienst langs onze oosteiyke grenzen voor reizigers, uit Duitschland komende, ingesteld. Door het gemeentebestuur te Rozendaal, dat, als naaste station van Nederland by Ant werpen, aan overbrengingderziektehetmeest blootstaat, is, behalvo het verbod van kermis, ook besloten dat, zoolang blykt dat cholora, pokken of andere besmetteiyke ziekten in naburige gemeenten heerschen, ook op de weok markten geene vreemde kramers zullen toegelaten worden. Hr. Ms. ram3chip „Guinea" vertrok gisteren van Nieuwediep naar Delfzijl, ter uitoefening van politietoezicht op de quarantaine, waaraan aldaar uit besmet verklaarde havens binnen komende schepen moeten worden onderworpen. In eene buitengewone zitting besloot de Raad der gemeente Aalsmeer om de kermis, die anders gedurende de volgende week zou plaats hebben, tot het begin van October uit te stellen, wegens het naderen der cholera. Do geneeskundigen te Haarlem hebben be sloten om, wanneer zich te dier stede ook maar één cholerageval voordoet, onmiddellyk een nachtdienst in te voeren. Vier hunner zullen dan eiken nacht aan het raadhuis aan wezig zyn. Zy zullen den burgemeester verzoeken, hun daar eene kamer af te staan en tevens aan hot publiek gelegenheid te geven, by de verschillende politieposten om hulp te kunnen aankloppen, welke aanvragen dan van daar telephonisch naar het raadhuis kunnen worden overgebracht. Uit Vlissingen meldt men: Het sterfgeval van het kind aan boord van het stoomschip „Duitschland" der maatschappy „Zeeland" had niets uit te staan met eenige aandoe ning van cholera of cholerine. Het kind was drie maanden oud en reeds geruim en tyd ziekelyk. Er is voor het schip ook niet de minste moeilykheid ontstaan. Alleen moest er, zooals altyd by sterfgeval op de reis, een dokter aan boord komen. Van IJmuiden wordt heden bericht: De „Urania" en hare equipage zyn geheel ont smet; het schip moet voorloopig nog onder quarantaine blyven liggen. Van overheids wege zyn hier geneesmiddelen in de politie post voorradig gesteld. Naar ons hodennamiddag uit Den Haag gemeld wordt, gaat de Russische ïyder, éie in het cbolera-hospitaal verpleegd wordt, volgens verklaring hedenochtend van dr. Polano, belast met zyne verpleging, zeer goed vooruit en beyond hy zich naar omstandig heden zeer wel. De cholera breidtzichslechts weinig uit in Westeiyk Europa, maar tel kens komen enkele gevallen op verschillende plaatsen voor. Van Hamburg gaat de be smetting uit, terwyl ook uit Havre de ziekte dreigt zich te verspreiden. Vele bladen beschuldigen het bestuur van Hamburg van verregaande nalatigheid: een gevolg er van, zeggen zy, dat aan de vrye stad nog te voel zelfstandigheid is gelaten. Men zegt dat het Pruisische gouvernement reeds weken geleden uitgebreide voorschriften had gegeven om de verspreiding der cholera togen te gaan en dat, als zy te Hamburg waren opgevolgd, de ziekte in die stad niet epidemisch zou zyn geworden. En nu het zoover is ge komen, doet, volgens een schreven van een Hamburgsch geneesheer aan de Beriynsche „Poet", de regeering der vrije stad nog niet haar plicht. Verrassend is het bericht dat eenige dagen geleden er gebrek aan desinfectie-mid- delon was, zoodat zelfs de uitwerpselen der ly- ders niet konden worden onschadelyk gemaakt. Onder deze omstandigheden, achryfl de ge neesheer, kan op een spoedig einde der epi demie niet worden gerekend. De scholen werden niet gesloten, ofschoon de meeste ouders ver standig genoeg waren, hunne kindoren thuis te houden en eerst sedert een paar dagen is qien begonnen, de ergste vuilnis in sommige straten weg te ruimen. Het oude Hamburg is in stryd met alle gozondheidsregelen ge bouwd. De huizen hebben geene binnenplaatsen de achtermuren staan tegen elkander en slechts weinig lucht cn licht dringt door in de huizen, waar iedere kamer door eene familie wordt bewoond. Daarby komt dat de Elbe zeer laag is en oen gedeelte van de bedding met atterlei rottend vuil en afval droog ligt, en het water dor rivier wordt als drinkwater gebruikt. Dat een weck lang het bestaan der ziekte is geheim gehouden, hoeft mede verontwaar diging gewekt, omdat in dien tyd velen argeloos de stad hebben bezocht en elders geene maat regelen tegen het overbrengen der besmetting konden worden genomen. Hamburg zegt een Engelsch dagblad-cor respondent, is tegenwoordig de schrik van Europa. Alle vreemdelingen, die in eene of andere Engelsche haven aankomen, moeten wegens de cholera de plaats hunner bestemming nauwkeurig opgeven. De plaatselyke everheid wordt dan van de aankomst van den vreem deling verwittigd en moet een streng toezicht op hem houden. Londen, 30 Aug.By vier te Liverpool aangekomen Russische joden zyn cholera- verschynselen waargenomen. Allen zijn onder toezicht gesteld. Brussel, 30 Aug.: Een persoon is hier aan cholera overleden. Een andere zieke is nog onder behandeling. Weenen, 30 Aug.De minister van koop handel hoeft bepaald- dat aan een onderzoek van 7 dagen onderworpen zal zyn al wat afkomstig is uit havens aan de Oostzoe, den mond der Elbe en de Fransche kust van Cherbourg tot de Belgische grens. Antwerpen, 30 Aug.: Een havenbe ambte verzekerde dat de epidemie zich eon weinig stadwaarts uitbreidt. Sedert gisteren zyn 12 personen aangetast en 4 gestorven. De besmette schepen in de haven zullen midden in de rivier worden geïsoleerd om te wordon ontsmet. Brussel, 30 Aug.: "Weder is een zieke onder behandeling. De directeur van het ziekenhuis St.-Pierre, waar een patiënt aan cholera is gestorven, zegt dat het geene Aziatische cholera was. Londen, 30 Aug.: Twee dezer digen uit Hamburg aangekomen Duitschers, die in City Road, eene drukke straat in het midden van Londen, wonen, zyn heden door cholera aangetast. Pary s, 30 Aug.Eene verbetering is heden merkbaar in de gevallen van choleriscben aard in deze hoofdstad. In de gasthuizen zyn een twintigtal personen opgenomen4 hunner zyn overleden. Havre, 30 Aug.: Na 3 Sept. a. s. zullen de pakotbooten der „Compagnie transatlan- tique" tusschen Havre en Nieuw-York, voor loopig van Cherbourg vertrekken, tten einde ontheven te worden van de quarantaine te Nieuw-York. Berlyn, 30 Aug.Blykens officiëele opga ven zyn gisteren te Hamburg 447 personen aangetast en 173 overleden. Het gisteren te Boriyn voorgekomen geval had geen doodolyken afloop. Yolgens do „Nat.-Zeitung" zyn tot dusver in het gasthuls-Moabit te Berlyn drie ge vallen van Aziatische cholera behandeld. Twee dor aangetasten kwamen uit Hamburg; do derde (een werkman) woont te Berlyn en werd hedenvoormiddag door de ziekte overvallen. In drie gemeenten van het regeerings- district Stade, in zestien gemeenten van het district Sleeswyk en in drie gemeenten van Luneburg zyn sommige gevallen, waarvan enkele mot doodeiyken afloop, voorgekomen. Leipzig, Neustadt en Mecklenburg hadden elk één geval van uit Hamburg gekomen personen. Bern, 30 Aug.De in- en doorvoer van visch, schaaldieren, mosselon en kreeften, uit Rusland, Duitschland, België e*i Frankryk, zyn tot nader order verboden, uitgezonderd naar de havens aan de Middellandsche Zee. SanSebastian, 30 Augustus. Alle schepen, welke uit besmette havens komen, zullen in het lazaret van Santander eene qua rantaine van zeven dagen ondergaan. Berlyn, 30 Augustus. Behalve de drie vermelde lyders In het ziekenhuis te Moabit, liggen er van 60 tot 70 van cholera ver dachten in de barakken. Van dezen werden er 17 tydens de jongste 24 uren aangebracht. Ongelukkig stygt weder de moorddadige hitte, zoowel hier als te Hamburg, waar het aantal der ziektegevallen dan ook weder stygt. In minstens tien steden van Sloeswyk-Holstein heerscht thans mede de ziekte. Te Kiel braken ten overvloede de zwarte pokken uit. Het gezondheids-departement heeft allerlei schik kingen genomon en maatregelen voorgeschre ven. Zoo worden de spoorwegconducteuis voorzien van een mengsel van laudanum en aether, om dit onderweg aar» ziek worder.de passagiers te kunnen ingeven: 20 druppels op eea klontje suiker. Parijs: Volgens opgaven in den „Tempa". is er m het hospitaal Hotel-Dieu van Zondag op Maandag niemand gebracht, Jydende aan cholera of aan eene ziekte van dien vorm. Er bleven 18 lyders in behandeling, van welke 12 herstellende waren. In het hospitaal La Charité waren er twee zieken in behandeling; de eon is eenopraper van eindjes sigaren, de ander een daglooner. In het hospitaal Necker is het aantal lyders vermeerderd. Dit wordt daaraan toegeschreven dat er sedert eenige dagen Seine-water is rondgedeeld in de dertiende, veertiende en vyf. tiende arrondissementen. Sedert dien tyd toch is de ziekte in die gedeelten der stad toege nomen. Voor een deel zyn het voddenrapers die in het hospitaal gebracht zyn. Den 28sten Augustus waren er in het gasthuis 18 lyders in behandeling; 3 zyn overleden Gevallen van zeer snel ingetreden dood zyn zelden voorgekomen, in den regel is eerst na acht of tien uren de dood ontstaan by hevig aan getasten. In gewone gevallen heeft het ziekte proces geduurd tusschen drie en zes dagen. Do verhouding der gestorvenen tot de her stelden is sedert oene maand van één tot drie. In het hospitaal Saint-Antoine is de ziekte aan het afnemen. Daar werden veelal zieken gebracht, wier gezondheid reeds ondormynd was, of die in alle opzichten de gezondheids leefregelen verwaarloosden. Den 28sten wer den er 39 zieken verpleegd. Van dezen zyn sedert 2 overleden en 2 hersteld. Den vol genden dag zyn er zes nieuwe lyders byge komen. In het hospitaal Cochin, dat weinig ruimte heeft, bevonden zich Zondag zes zieken. Brussel, 31 Aug. UblVolgens Van Ermengen, den bekenden bacterioloog, hoog leeraar te Gent, die door de regeering belast werd met het onderzoek naar den aard der ziekte te Antwerpen, is de epidemie aldaar stellig Aziatische cholera. Ofschoon de gezond heidstoestand van het land voortreffeiyk is, is Van Ermengen niet gerust. Teheran, 31 Aug.: De cholera vermindert hier. Gisteren stierven 200 personen. De ziekte is ook verschenen in de dorpen naby Ispahan en heerscht met groote hevigheid in Hamadan en Kazvin. De Russische soldaten zullen Astrabad ver laten. Pary s, 30 Aug.Het Staatsblad bevat zeer strenge voorschriften tegen de cholera. Alle personen, die Frankryk per spoorweg binnenkomen uit het noorden en het oosten, moeten aan do grens de plaats van horkomst opgeven. In de gemeente, waarheen zy zich begeven, moeten zy zich binnen 24 uren by den burgemeester opgeven on een gezond heidspas vortoonen, welke aan de grens moot zyn afgegeven. Houders van nachtverblyven moeten alle reizigers aangeven, die by hen aankomen. Dezen zullen daarop onderzocht worden. By verdachte ziektegevallen zullen genees- heeren de reizigers bezoeken, die gehouden zyn, zich aan dat bezoek te onderwerpen. De invoer van lompen, beddegoed, vruchten uit Rusland, Duitschland en België is ver kolenstrenge straffen]worden gesteld op het overtreden dezer voorschriften. BUITENLAND. Frankryk. De minister van marine hoeft eene depeche ontvangen, waarin wordt gemeld dat de in neming van Takoe de Dahomeyanen genood zaakt heeft, hun versterkt kamp ten westen van Takoe te verlaten. In het proces tegen markies De Mores, die in een duel kapitein Meyer doodde, zijn de vyf beschuldigden, de markies en de vier getuigen, vrygesproken. De eerste zitting van het proces-Morès liep hoofdzakeiyk over de aanleiding tot de reeks duels, welke eindigde met den dood van kapt. Meyer. De naaste aanleiding tot dit laatste tweegevecht was het epenbaar maken van proces verbaal van een der vorige duels door een broeder van een der duellisten, Ernst Oremieu Foa. Diens houding in deze zaak en voor den rechter gaf tot een levendig tooneel aanleiding. Zwitserland. De interparlementaire conferentie te Bern heeft gisteren een voorstel van Baumbach aangenomen, waarby den leden wordt ver zocht, do parlementen uit te noodigen. van hunnen invloed op de verschillende regeeringen gebruik te maken, om het bogiisel van het volkenrecht on de onschendbaarheid van den by'zondercn eigendom in tyd van oorlog t doen erkennen.

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 2