Donderdag X Septembei1 (Deze tQourant wordt dagelijks, met uitzondering van (gpn- en feestdagen, uitgegeven. Dit iiominer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Leiden, 31 Augustus. Feuilleton, j Geld alleen maakt niet gelukkig. PRIJS DEZER COURANT; Voor Leiden per meenden1.10. Frenco per poet1.40. X£tooderI{|ke Kommer*.0.05. PRIJS DER AR VERTENTIÊN V*n 1—6 regel* ƒ1.05. Iedere regel meer fi.lTf. Grooter* letter* neer pleeUrnimte. Toer het ioc*£9eeren hoiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. Ter gelegenheid van den twaalfden ver jaardag van koningin "Wilhelmina was heden alhier van de openbare gebouwen en vele particuliere woningen de vaderlandsche drie kleur ontplooid, welke aldus in den aan houdenden wind, afgewisseld door regen en zonneschijn, vrijelijk konde wapperen. Toen tegen het middaguur do garnizoens- tToepen op het Schuttersveld stonden opge steld, ontlastte zich andermaal eene regenbui, ten gevolge waarvan de adjudant van den kolonel van het vierde regiment infanterie, garnizoenscommandant, diens orde kwam brengen dat de parade werd afgecommandeerd, zeer tot leedwezen voor do velen, die zich in den omtrek bevonden. Aldus trokken de verschillende wapens weder naar hunne kazernes en werd hot regimentsvaandel door de vaandelwacht en de stafmuziek naar de woning van den kolonel Bloem, aan de Garenmarkt, teruggebracht, waarna zich ook deze troepen, doch met stille trom en zonder muziek, langs achterstraten, zooals de Raam-, Molen- en Bakkersteeg, en verder langs het Rapenburg, naar de Morsch- poort-kazerne begaven. Op dezen feestdag werden de onderofficieren en minderen op een extra-maaltijd onthaald, terwijl hun ook bier en sigaren werden uit gereikt. Heb carillon van het Raadhuis deed zich van twaalven tot éénen hooren. Ook straat orgels vergastten de ingezetenen op muziek. Heden werd in de Stadszaal de jaar- lijksche promotie en prysuitdoeling van het gymnasium gehouden, onder leiding van den rector. Bevorderd zyn Van de eorste klasse tot de tweede; J. Adam, J. A. Visscher, P. E. Briét, J. Fon tein, C. Boorsma, Marie Meeter, J. F. Meyer, G. G. Van Buttingha "Wichers, R. Middelkoop, H. Van der Hoeven, J. H. Van Santen, J. \V. W. Coebergh, J. Kloots, W. De Loos, C. A. J. Quant, H. C. Ruys, A. J. Th. Do Van. Van de tweede klasse tot do derde: J. Van Duyvenbooden, J. Coert, M. J. Kosters, A. Van Riessen, P. Planjer, P. J. Bolleman van der Veen, C. W. Ten Brink, J. Draayer, J. De Groot, N. Chr. Kist, P. C. Peltenburg, J. J. Re}'st. De leerlingen Ph. Van der Heyden en W. F. Kaiser zullen, op verlangen van hun vader, nog één jaar de lessen der tweede klasso volgen. Van dG der do klasse tot de vierde: J. Van Keukelom, Chr. Van Oordt, W. Briet, J. J H. Burger, J. Ten Brink, K. J. Pen, B. Kievit, R. Van der Mey, P. F. K. Faber, J. C. fontein, E. Ch. Grivel. Van de vierde klasse tot de v y f d eW. C. Schuyienburg, J. H. Zaayer, A. D. H. Fockema Andreas, J. C. E. Van Herwerden, J. D. Blankenberg, H. Ch. J. Sanders, H. C. Briöt, G. J. H. Wagener, J. "W. Koning, H. K. Offerhaus, H. J. E. Westerman Holster, R. Oort, P. De Haas, W. F. Tiemeyer, H. D. Verdam, J. Kosters, L. Godefroy, W. Martin. Van de vyfde klasso A tot de zesde klasso A: A. C. Vreede, H. Van Manen, J. A. J Greidanus, G. H. Kaiser, J. D. Rutgers van der Loeff, A. J. Hooiberg, L. D. J. Reeser, H. A. Coebergh, A. Van de Sande Bakhuyzen, J. H. Roessingh. Van do vyfde klasse B. tot do zesde klasse B: A. Z. Zaalberg, E B. Couvée, G. H. Kaiser. By de prysuitdeeling is de gratiarum actio uitgesproken; namens de eerste klasse door J. Adam, in het Nodorlandsch; namens de tweede klasse door J. Van Duivenbooden in het Fransch; namens de dorde klasso door J. Van Heukelom in het Hoogduitsch; namens de vierde klasse door "W. C. Schuyienburg in het Engelsch; namens de vyfde klasso door A. C. Vreede in het Laty n. By beschikking van den minister van binnenlandscho zaken is, op verzoek, inge trokken de toelating van dr. J. L. C. Schroeder van der Kolk als privaat docent in do facul teit der wis- en natuurkunde aan do rijks universiteit te Leiden. Voor het examen Engelsche taal, mid delbaar onderwijs, te 's Gravenhage, is ge slaagd de heer S. R. Perrin, van Leiden. Onze geachte stadgenooten dr. P. J. Kaiser, mr. H. A Neeb en dr. T. Zaayer zijn benoemd tot ridders in de orde van den Nederlandschen Leeuw, terwijl de heer C. C. Van den Bergh, adjudant-onderofücier-vaandel- dragor by het 4do rog. inf., is begiftigd met de zilveren eere-medaille met de gekruiste zwaarden van do Oranje-Nassau-orde. Blijkens hierachterstaande aankondiging verscheen van de gisteren uitgegeven cholera- brochure heden reeds een herziene en met een aanhangsel vermeerderde tweede druk. Naar men uit Moskou aan de „Haarl. Cour." bericht, is op de bestuursvergadering van het Internationaal Zoölogisch Congres (waarvan dr. F. A. Jentink een der „vice- presidents honoraires" en dr. C. L. Reuvens een der „secretaires honoraires" is), met acclamatie voorgesteld, over 3 jaar het vol gende congres te Leiden te houden. Men verwachtte dat dit voorstel op eene algemeene congres-vergadering wel ingang zou vinden. Op het in eigendom onzer gemeente behoorende weiland, het vroegere Raamland, even buiten de voormalige Hoogewoerdspoort, zyn sedert eenige dagon vele handen aan den arbeid om dat terrein en hetgeen daarop ge bouwd moet worden, in orde te brengen voor de volgende week aldaar te openen algemeene tentoonstelling der Hollandsche Maatschappy van Landbouw. Reeds zyn elf met linnen overdekte tenten en het hoofdgebouw bijna geheel in gereed heid tot ontvangst van hetgeen op het gebied van landbouw, veeteelt, zuivelbereiding enz. uit Zuid- en ^oord-Holland zal worden inge zonden. De laatste hand voor decoratie enz. moet er nog aan geslagen worden. Ook is er bereids de ruime restauratie- tent verrezen en is een nieuwe muziektempel in aanbouw. De tribune vóór den „ring", waarin de verschillende paarden o. a. worden gekeurd, is mede ondorhanden, en van dien ring zeiven, in het middelste gedeelte van het terrein, wordt de ruimte door do menigte in den grond geslagen palon aangewezen. Ze behoe ven nog slechts met touwen verbonden te worden om aan hun doel te beantwoorden. Het terrein, afgedeeld door verschillende bestaande slooten, ten gevolge waarvan voor de op de tentoonstelling in werking komende machines tevens het noodige water aanwezig is, belooft uitstekend aan het doel te zullen beantwoorden. Eerst was by het doen eener keuze van de plaats, waar de tentoonstelling zou worden gehouden, het oog gevallen op het Schutters veld, doch om eene voor Leiden niet onbe langrijke reden werd door hot bestuur der afdeeling Leiden en Omstreken van dat terrein afgezien en do aandacht van het hoofdbestuur op hot tegenwoordige gevestigd, dat dan ook gekozen werd Het afdelingsbestuur nl. meende terecht dat, daar de gemeente Leiden een subsidie van f 1500 geeft, de ingezetenen in de plaats daarvan ook wel iels mochten profiteeren, door het vreemdelingenverkeer binnen en door de gemeente -te bevorderen, hetgeen hoogstwaarschijnlijk niet het geval zou zijn, als het tentoonstellingsterrein vlak by het station was gelegen. Nu ligt het aan een ge heel ander eind der stad en moet men, wil men niet de singels gaan, den weg door de gemeende nemen. Wy' vernemen dat, wat de inzendingen be treft, de verwachtingen hoog gespannen zijn, aangezien het getal aanmeldingen zeer groot is. Reed6 zyn eenige landbouw werktuigen aangekomen. Yan het hoofdgebouw wapperen heden, bij gelegenheid van den verjaardag der Koningin, de vlaggen. Gedurende de eerste helft der maand Aug. zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, welke, door onbekend heid der geadresseerden, niet besteld konden worden Anna Smit, A. Kuhlman, J. Hannema, L. Van Gemert, AmsterdamJoh. Van Immer- zoel, Berg-en-Dal; P. Van Hofwegen, Gouda; L. Dingjan, 's-GravenhageE. De Haas, Maastricht; Prof J. T. Buijs, Nijmegen; J. Poortfall, N. H. Brous, RotterdamC. Van der Poel, Sassenheim; E Wenck, Zeist. Brief kaarten: G. M. Bakker, H. l'otma, Amster dam; H. C. Van der Drift, Delft; M. De "Wit, Rotterdam. De Staatscourant van 31 Aug. bevat de volgende by verschillende koninklijke be sluiten toegekende onderscheidingen Staatsraad in buitengewonen dienst. Bij koninklijk besluit is mr. T. M. C. Asser, hoogleeraar in de rechtsgeleerdheid aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam en raad-adviseur by het departement van buitenl. zaken, benoemd tot Staatsraad in buitenge wonen dienst. Nededandszhe Leeuw. Benoemd tot ridder: Jhr. mr. W. M. Van Weede, minister-resi dent van H. M. te Bucharest; W. A. F. baron Gevers, gezantschapsraad by Hr. Ms. gezantschap te LondenJ. N. Anslijn, lid van den raad van bestuur van de Suez- kanaalraaatschappijen K. A. Buisman, voor zitter der Nederlandsche Vereeniging van Weldadigheid te Parijs; mr. Ph. Van Kom on mr. A. P. Th Eyssel, raadsheeren in den Hoogen Raad; jhr. mr. P. M. F. Van Meeuwen, vice president van en jhr. mr. Th. Sewaris, proc. gen. by het 32.) De ware Techmayer had zich zeker eene garderobe in den eenen of anderen uitdra gerswinkel gekocht, daar hot anders onmo gelijk was dat hy in het bezit van twee zoo afschuwelijke rokken kon zyn. Ja, do nieuwe rok zag er, daar hy nog niet zoo gehavend was als de oude, veel leeiyker uit; don oudtn kon mon het vergeven, dat hij sedert tien jaren uit de mode was, den nieuwen niet. Het zwarte goed was volkomen in over eenstemming met het linnengoed, hetwelk j door Egon in de reistasch gevonden werd. Hy was vies dit aan te grijpen, en ook dat, hetwelk schoon moest heoten, boezemde hem een even groot en afkeer in als liet goed, dat hy droeg en moest blijven dragen, totdat hy andere kleedingstukken kon bekomen. Wan neer zou bij daartoe in staat zyn? Zou hy het geld gebruiken, hetwelk hy in zyne por tefeuille by zich droeg? Hy had zich voorgenomen dit niet aan te raken. Het was joist liet hoofddoel van zyn voornemen geweest een tydlaDg als een armen onderwyzer te leven, zonder iets te besteden dan hetgeen hy verdiende. Het kwam hem belangwekkend voor, eens te probeeren hoezeer het een arm mensch te moede moet zyn zich to bohelpen, niet ieder zynor wonschen vervuld te zien. Zou hy thans de eerste gelegenheid om van zijn doel af te wijken, aangrijpen? Neen, hoe onaangenaam het zyn mocht, hy had zich nu eenmaal voorgenomen geheel Gottlieb Pechmayer te zyn, het lief en leed in 't leven eens armen ondorwyzers te zullen onder vinden, en dat plan wilde hy doorzetten. Wat zou Gottlieb Pechmayer in zyne plaats gedain hebben? Deze vraag viel moeilyk to beantwoorden. Bezwaariyk had hy een diep gevoel kunnen hebben van de ontmoediging, welke hij uit den mond van de freule bad moeten hooren ook was hem zyne kleeding niet afschuwelijk voorgekomen, ja, hy zou zelfs niet eens de behoefte gevoeld hebben, die tegen eeno andere te verruilen. Egon dacht tevergeefs na hoe hy, zonder zyn© portefeuille aan te spreken, zich toch eene eenigszins passende kleeding kon ver schaffen. Terwyi hy mismoedig heen- eh weerliep, werd hy in zyne gedachten door een tikken op de deur gestoord. Op zyn „binnen" zag Egon een jongen man verschynen, die hem met een snellen blik van het hoofd tot de voeten opnam. Een eigenaardig lachje speelde om zyn fijngesne den mond, toen hy, eene buiging makende, zeide: „Ik veroorloof my myn persoon aan u voor te stellen, heer gouverneur; myn naam is Storting! Freule Lizo zendt my tot u. U kent zeker wel het dool van myn be zoek en het is nauwelyks noodig to zeggen, dat ik gaarne bereid ben u van dienst te zyn. Ik heb eene goed voorziene garderobe en kan u zeker zoolang helpen tot ge uzolven hebt uitgerust." Het vrymoedige, vriendelyko aanbod van den jongen man bracht Egon opnieuw in vorlegen- lieia Hy verlangde vurig daarvan gebruik te maken, maar schaamde zich zulk een dienst van een vreemde aan te nemen. De krachtige, flink gebouwde gestalte van den heer Storting kwam met de zyne over een. Freule Lize had met scherpen blik go- zien, dat Stortings rok hem zeker passen zou, maar afhankelyk te zyn van een vreem deling, dat was toch iets verschrikkeiyks. „Ik weet niet of ik uw by uitstek vriendelijk aanbod, waarvoor ik u harteiyk dankzeg, aan nemen mag", zeide Egon aarzelend. „Natuurlyk moet u het aannemen", ant woordde Storting lacher.d. Freule Lize wenscht zulks en dat is, zooals u by langer verblijf1 in het kasteel Osternau zal blyken, een vol- doendo grond voor al de kasteelbewoners, van af don heer Von Osternau tot den min sten tuinmansjongen, den heer luitenant wel licht uitgenomen, om, als hot moest, de wereld desnoods ten onderste boven te keeren. Freule Lize wenscht hot en naar dien wensch hebt gy u te voegen. Ik verzoek uvergezel my riaar rayne kamer, wy zullen daar uit myne kleerkast wel een voor u passend kos tuum bij elkander zoekenEerlyk gezegd is de wensch der jonge dame inderdaad zeer billijk. U moet het my niet kwalyknemen, wanneer ik openhartig tot u spreek, maar ik kan er niet buiten u te zeggen, dat gij in deze kleeding niet aan tafel verschynen kui*t, althans, wanneer gy u niet aan den spot der dienstboden wilt blootstellen en daardoor uwe toekomstige positie in het kasteel be derven." „Dat govoel ik, maar. „Zie er geen bezwaar in myn welgemeend aanbod te aanvaarden. Wat zou er in golegen zyn dat gy een paar dagen, totdat gy uzolven andere kleeding hebt verschaft, een rok van my draagt, dien ik op het oogenblik toch niet gebruik Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 1