Gem^jijfd Nieuws. Hedenmiddag omstreeks één uur is oen 2!/_-/arig kind van den tamboer T. der marii... aan de Korte Langegracht door een rytuig aangereden, torwyi het met eon hondje midden op de straat zat to spelen, doch het heet gelukkig geen letsel bekomen. Eenige dagen geleden werd in do bladen met lor govrag gemaakt van do moedige daad van den jok iucteur H. C. C. Nanning, op de stoom a Den Haag-Scheveningen van de H. IJ. -'.. My. Aan genoemden conduc teur, die mur gevaar voor eigen leven van eone in gang zijnde tram sprong, om een persoon, die er hoogte van de Duinstraat te Schevening"1: >p de rails was gevallen kort vóór do machine, van de rails te trekken en hem daardoor van een wissen dood redde, werd gisteren vanwege de Holl. Spoorweg Maaty. eene gratificatie uitgereikt, als blyk van waardeering voor zijn moedig gedag. To Volzen hooft zich een geval van buikloop voorgedaan, wat aanleiding gaf tot het bericht, dat de cholera zich in die gemeente zou hebben vertoond. Het goval heeft zich, naar het „Haarl. D." mededeelt, als volgt toegedragen: „Het 19-jarig inokjdat er het slachtoffer van werd, had een doel van den nacht door gebracht op de kermis te Beverwyk. Nog niet lang was zy thuis, of zij kreeg hevige krampen on andere verschijnselen en stierf binnen enkele uren. Het vermoeden ligt voor do hand, dat zo op do kermis een en ander heeft gebruikt, hotgeen by de groote hitte der laatste nachten niot anders dan zeer nadeelig kon werken: slocht. bier, zuur en dergelyken. In elk geval ligt er niets in, waarover men zich ongerust behoeft te maken, on is dan ook tot dusver het geval alleen gebleven." Door den havenmeester van den Nieuwen Waterweg zyn zeer strenge voorzorgsmaat regelen genomon tegen besmetting over zee. Een speciale dienst is ingericht om alle zich in de haven van Rotterdam bevindende sche pen, ook nadat zy in quarantaine gelegen hebben, steeds te onderzoeken, en by ziekte verschijnselen te isoleeren en uit de gemoento te verwijderen. Er waren uit Maassluis medicijnen en ont smettingsmiddelen naar boord van de Jason", welke daar gisteren met twee dooden en vier zieken aankwam, gezonden. Het schip was van Hamburg naar Keulen bestemd. De burgemeester vroeg aan den minister van binnenlandsche zaken hoe te handelen. Het stoomschip vertrok naar de quaran taine-plaats, onder de gemeente 's-Graven- zande, waar de zieken in eone daarvoor ingerichte barak zouden worden verpleegd. De twee gestorven matrozen van het stoomschip „Jason" zijn aan den Hoek van Holland, onder 's-Gravenzande, ter aarde be steld. De vier lijders zyn horstellende en weder aan boord van de „Jason" gebracht, welke nu in quarantaine ligt. Er moet geble ken zyn dat hunne ongestoldheid geen cho lera was. Te Rotterdam heeft zich gisteren by eene vrouw, wonende aan den Feyenoorddyk No. 87, een goval van cholera voorgedaan. Do vrouw is gisternamiddag overleden en op de begraafplaats to Fej-enoord ter aarde be- stold. Do woning is gisteravond onder toe zicht der politie ontsmet en hetgeen ont eigend moest wordon op de gebruikeiyke wyze vernietigd. Aldus meldt de „N. R. Crt." Ons werd echter heden uit Rotterdam geseind dat ook hot ziektegeval op den Feyen oorddyk geen cholera is, maar hevige diarrhee. Volgens te Antwerpen ontvangen bericht 'hoeft do Nederlandscho Regeering golast dat alle loodsen, die van Antwerpen komen, te Vlissingen aan boord van eone bijzondere boot van den gezondheidsdienst zullen ont smet worden. Een der musici in de residentie ontving dezer dagen een brief met het adres Den Haag er op als volgtdo d en o in noten, een groote N aan do o verbondenvervolgens de h (b), a, a, g in noten. De brief was Dinsdag-avond in de brievenbus van den trein to Veenendaal gedaan en bereikto reeds Woensdag vroeg zijne bestemming. Of men ook muzikaal is aan het postkantoor! Te Amsterdam werd iemand in de Queliynstraat, die zich rustig stond aan te kleeden, minder aangenaam verrast door een kogel, welke rjno glasruit verbryzoldo, hem langs do ooren floot en in den muur van zyne kamer bleof atekon. Herkomst van het projectiel onbokend! Omtrent den reeds vermelden brand te Dussen deelt „De Noordbrabantor" mede, dat dezo des namiddags te halfvior ontstond in eeno met hooi on stroo gevulde schuur. Veertien gebouwen, w. o. het tele graafkantoor on do R. K. kerk mot toren, zyn afgebrandook het gemeentehuis ligt in puin. Een schip met kolen, dat in de nabijheid lag, is geheel uitgebrand. Alleen de pastorie en het gasthuis zyn be houden. Het verbrande was slechts gedeolteiyk verzekerd. Naar men aan de „Haarl. Crt." mededeelt, is de brand waarschyniyk ontstaan door het broeien van binnengehaald koren in eene boerenschuur. Hoewel do brandspuit, benevens de spuiten van Eeten en Meeuwen, spoedig op de plaats des onheils aanwezig waren, viel er aan blusschen niet te denken, wyi in de nabijheid geen water was. De vlam men gropen snel en hevig om zich heen en spoedig was de kom van het dorp ééne vuurzee. Do droogte der laatste weken ver schafte hot vuur een voedsel, zooals niet dikwyis gebeurt. Nadat de veertien gebouwen waren aan getast en in de asch gelegd, slaagde mon er eindelek in, de vlammen in hare vaart to stuiten. Wyl in de R.-K. kerk vele meubelen en ander huisraad van de eerst in brand ge raakte huizen geborgen waren, vonden do viammon hier dubbel voedsel. De geheele schade is nog niet met zeker heid bekend. Uit Vlissingen wordt aan het „Hbl." medegedeeld, dat het bericht, als zoudon 210 werklieden der fabriek „De Schelde" afgedankt zyn, onjuist is. Komt er intusschen niet spoedig meor werk, dan zal ongetwyfeld een aantal werklieden hun ontslag erlangen. Pas is Tryntje Do Jong, demil- lioenonjuffrouw, uit de gevangenis te Appin- gadam, in hare woonplaats Drachten terug gekeerd, of de kalme rust is van daar gevloden. Tryntje geeft door haar gedrag aanleiding tot volksoploopen, waaraan vooral do staatjeugd een werkzaam aandeel noemt. Zy loopt kroog in, kroeg uit, tot zy ten slotte in beschonken toestand langs de straat zwaait, gevolgd door eene joelende menigte, die blykbaar behagen schept in dergeiyke afzichtelyko tooneelen. Woensdagavond vervulde Tryntje weer de hoofdrol in zulk een treurig tooneelde po litie kwam spoedig tusschonbeide en maakte aan hot treurspel een einde door de juffiouw een plaatsje in het cachot aan te wyzen. Lang zal Tryntjos optreden niet meer duren zu is zoo vaak door den kantonrechter tot boete, enz. veroordeeld wegens „kenneljjken staat," dat zy in de termen valt voor opzen ding naar eene rykswerkinrichting. Do miilioe- nenjuffrouw naar de kolonieSic transit gloria mundi! (U. D.) Te Zesgehuchten (N. - B.) zyn Woensdag-namiddag vier flinke boerderijen binnen een half uur eene prooi dor vlammen geworden met de daaraan grenzende schuren, welke met een ryken oogst gevuld waren. Alles was tegen brandschade verzekerd, twee echter zeer laag. De oorzaak is onbekend. Eene prachtige colloctieFriesch rundvee is van Akkrum naar Saragossa (Spanje) verzonden. Do heer Lopes uit S. had dit vee zelf in Friesland opgekocht. Het word per spoor verzonden. Ter aanvulling van het bericht omtrent den brand te Rysoord meldt mon nader, dat niets was vorzokord, zoodat do eigenaar een vorlies lydt van ongeveer f 20,000. Het woonhuis, twee groote schuren, eene zwingelkeet en 3 schelven prachtig vlas waren in een oogwenk door hot vuur ver nield. Een knaapje van den knecht veroor zaakte den brand door met een lucifer, welken hij uit een vestzak van een der arbeiders had gehaald, een bos vlas aan te steken, die tegen de schuur lag. Toen men het bemerkte, was het te laat. Door do groote droogte was het vuur reeds tot in de schuur doorge drongen. Een treurig gevolg o. a. van hot geval is, dat een groot getal vlas arbeiders den a. s. winter broodeloos zal zyn. Do twee eerste prijzen voor den Landjuwoeloptocht te Antwerpen zijn toege kend aan de Ma^tschappyende Rubonskring, do Vriendenschaar en de Algemeene Antwerpsche Diamant bewerkers veroeniging. Gistoravond is brand ontstaan in do drukkery der Nationale Bank te Brussel. Een oogenblik werd dezo zelve bedreigd, maar do brandweer spande zich zoo in, dat zy na een halfuur het vuur meester was. De schade is vr\J aanzieniyk. In Weót-Pruisen is deze week een oudgediende overleden, die in 1813 door een geweerschot hot gezicht verloor. Do man was nu meer dan 100 jaren oud en heeft do laatste 79 jaren van zyn leven, hoewel blind, in goeden welstand en opgeruimd door gebracht. Do minister van binnonlandsclie zaken in Italië heeft, in overleg met zyn ambtgenoot voor oorlog, 200 karabiniers en twee regimenten bersaglieri naar die oorden van Sicilië gezonden, waar de struikroovors in don laatsteu tyd geducht huis gehouden hebben. Te Catania zyn verscheidene per sonen in hechtenis genomon, die verdacht worden van verstandhouding met den roover, dio baron Spitaleri heeft weggevoerd en ook den kapelaan van gravin Ciacciolo. Te Bromborg zyn door een brand het „Hotel Royal" en een dor belendende huizen verwoest. De bewoners werden in zakken uit de vensters naar beneden gelaten. Eén van hen echter sprong uit het raam; hy werd zwaar gekwetst in hot hospitaal opgenomen. Te Hillmicke, in Pruisen, zyn 14 huizenon de kerk door brand vernield; 17 gezinnen zyn zonder onderkomen. Er was te veel watergebrek om den voortgang van het vuur spoedig te kunnen stuiten. De brand was ontstaan doordien eenige kinderen een hoop hout haddon aangestoken. Uit Pittsburg wordt gomeld dat eeno dynaraiet-ontploffing een waggon vornield hoeft, die mot staal geladen was, bestemd voor de werkplaatsen te Carnegie. In Galicië worden maatregelen genomon om de emigratie dor Ruthenen naar Rusland te beletten. Uit het district Ibaras zyn 700 en uit Skalat 200 boeren vertrokken. De toestand to Buffalo is thans van dien aard, dal de troepen met 1500 man verminderd kunnen wordon. Aan de steenkolenmijn „Flenu" te Bergen (Henegouwen), hobben 800 man den arbeid gestaakt, uithoofde van de ingevoerde loonsvermindering. Men vreest dat do werk staking zich zal uitbreiden. De chef van een der groote handolshuizen van Tourcoing, Fidéle Carolte, is verdwenen, en hoopt, naar hy mededeelde in een briefje op zyn bureel achtergelaten, nimmer weder te koeren, daar het misgeloo- pen was met zijne zaken. Tegenover een actief van 300,000 fr., staat een schuldenlast van 700,000 fr. Men zogt dat een vorschrikke- lyke ramp gisterochtend in een kolenmijn by Bidgend en Glamorganshire (Engeland) heeft plaats gehad. De ingang van eeno myn is ton gevolge van eene instorting verstopt; 150 werklieden zyn bedolven. De nieuwe ster, welke in het begin van het jaar in het sterrenbeeld Auriga te zien was en toen weer verdween, is thans opnieuw verschenen. Zy word te Wolsingham van het observatorium waargenomen op den 21sten en bevonden ongeveer van de 9de grootte te zyn. Veertien personen zyn gekwetst by een ongeluk, dat onlangs te Schmargen- dorf, in Duitschland, voorviel. In eene nieuwe gasfabriek werd oen reservoir opgesteld op eonige hoogte boven den grond. Het wts door eene houten stelling omgeven, waarop zich op dat oogenblik 14 werklieden bevonden. Opeens brak een ketting, het reservoir stortte neer en sleepte de stelling mede. Van de werklieden werden 7 zwaar gewond, de anderen licht. In de stad Trióst sclipt eene epidemie vaa zelfmoorden te heerschen. Deze week zyn daar binnen vyf dagen niet minder dan zeven gevallen voorgekomen, waaronder drie zoogenaamde dubbele zelfmoorden. Te Vichy werd gistermorgen om vyf uren eene aardbeving waargenomen. Te Clermond-Ferrand werd 's morgens te halfvyf een zwakke, te tien uren een sterke schok gevoeld. Ook te Mende, Vienne, Valence, Lyon en Riom werden omstreeks dien tyd min of meer hevige stooten waargenomen. BUITENLAND. Groot-Britannlë. By de verkiezing te Newcastle is do mi nister John Morley gekozen met 129S3 stem men. De unionist Ralli verkreeg er 11244. M»deze verkiezing is de herkiezing der ministers afgeloopen. Morley en Harcourt waren de eenige ministers, wier herkiezing werd betwist. Te Northampton, het district van Labou- chèro, had eene meeting plaats om to protes teeren tegen diens uitsluiting uit hot kabinet. De vergadering is te midden van een groot tumult en vechtpartyen geëindigd. Gladstone laat het bericht van de „Chro nicle" tegenspreken, dat hy voornemens zou zyn, in het voorjaar zyn eerste-ministorschap neer te leggen. Kapitein Lugard is uit Uganda te Ki- kuyu aangekomen, eeno plaats, 150 mijlen oostelyk van het Victoriameor. Kapitein Mac- donald, die door de vorige Engelscho regee- riDg was belast met het instellen van een onderzoek naar de troebelen in Uganda, be- vond zich reeds daar. Beidon zyn thans naar de kust vertrokken. Marokko, Tegen heden wordt, naar uit Tanger gemeld werd, een groote aanval op de stellingen dor opstandelingen verwacht. Men zal trachten hen te verdry ven van do heuvelen, wolkede stad bestrykon. De soldaten van een Marokkaar.sch regi irent zyn aan het muiten geslagen wegens I ontevredenheid tegen den kolonel. Met raoeito 1 werden de troepen tot kalmte gebracht. De sultan van Marokko zal, naar uit Fez gomeld wordt, aan den caid Allan Mac Line, die van Engelsche af komst is, het bevel over het leger, dat togen do Anghera's moet optrekken, opdragen. De toestand te Fez blyft onveranderd. Do sultan geeft nog geene blijken van toenadering tot de Engelschon. Afghanistan. Eeno Russische strydmacht is aangekomen te Langar, aan den Oxus, op 40 mylen af- stands van Kalapenjeh, het voornaamste Afghaansc-he fort in Wakshan. In Somatash zouden zich, naar gemeld wordt, 2000 Russen met tien stukken geschut bovinden. Volgens dezelfde borichtcn zou de bevolking van Khost, in het noorden van Afghanistan, ir. opstand zyn gekomen. Do insurgonten hadden alle gemeenschap afgesneden on don gouverneur te Jadron opgesloten. Venezuela. Aan de „Herald" wordt van Trinidad ge meld: Generaal Urdanesa, de aanvoerder der gouvemementstroepen, zou zich tot dictator van Venezuela hebben geproclameerd en een kabinet hebben gevormd, waarin dr, Canasas minister van binnenlandsche zaken is. Het Congres is ontbonden en velo senatoren zyn gevangengenomen. Crespo zou troepen by Victoria voor een beslissend gevecht samen trekken. Te Caracas zyn de banken gesloten en verkeert de bevolking in onrust. Zuid-Afriku. Tusschen de Transvaal en de Kaap-kolonie is, naar geseind wordt, een ernstig verschil ontstaan. De Volksraad heeft onlaDgs een zeer beschermend tarief goedgekeurd, dat groote opgewondenheid in do handelskringen to Kaap stad veroorzaakt. In het Kaapsche parlement werd eene motie voorgesteld om met de Transvaalsche regee ring in overleg te treden over een tarief, dat Kaapsche goederen van de Transvaalsche markt uitsloot. Do premier, de heer Cecil Rhodes, verklaarde dat de regeering zich wel met dezo motie kon voreenigen. Hy' beloofde de Transvaalsche regeering op de onbillijkheid van die handeling te wyzen, vooral met het oog op het feit, dat de Kaapkolonie nog onlangs geld had geleend aan de Nodorlandsche Spoor wegmaatschappij, welke zoo nauw met de Transvaal verbonden is, on daardoor de vol tooiing van do lyn tot Johannesberg mogelyk had gemaakt. De hoer Hofmeyer wees er nog op, dat de bepaling in de Transvaalsche conventie, waarby wordt toegestaan voor den Vrijstaat een uit zonderingstarief to maken, slechts door de zwakheid van de toenmalige Engelsche regee ring was opgenomen. Servië. De ministerraad heeft eene commissie be noemd, om een staat op te maken van de in de schatkist aanwezige gelden, van het bedrag der geïnde belastingen, van de achter stallen en de vlottende schuld, op het oogenblik der optreding van het nieuwe kabinet. De regeering heeft het plan, bezuinigingen in te voeren. De liberale party* is voornemens buiten gewone vergaderingen te houden. Dé verkiezingen voor de Skoupschtma zullen in December a. s. plaats hebben.

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 6