LEIDSOII N°. 9974 A0. 1892. feze <§ourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. JKik.eriJkL Feuilleton. Geld 'Alm maakt uid gelukkig. Wordt vervolgd.) P11US DEZEB, COURANT: Yoor Loldfin par 8 maandenf 1.10. Friooo por post1.40. Alsonderiyite Nommer*0.06. F&1JS DEE. ADVERTENT1ËN: Tin 16 regelt ƒ1.05. Iedere regol meer Orootere lettere naar plaatsruimte. Voor het tncasseeren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. Tweede Blad. Aan de Abonné's daarop, wordt by dit nornmer verzonden No. 49 van Kikeriki. Leiden, 27 Augustus. Voor één der ramen in den kunsthandel van den heer T. H. Ytsma, Breestraat alhier, is thans een zestal photographieén tentoon gesteld van de Heraldische expositie, onlangs in den Haagschen Kunstkring gehouden. Z\j z'yn vervaardigd door den photograaf den heer J. Groedeljee, alhier, en leveren het bewijs voor do artistieke bewerking van bovengenoemd atelier. Het „tydelyk zangkoor" te dezer stodo, onder leiding van don heer J. F. Smit, zal den léden September in de zaal van „Zomerzorg" z\jne voorgenomen uitvoering geven, waarvan ée netto-opbrengst komen zal ten voordeele dor beide Christelijke Wjjkvereenigingen alhier. De predikanten De "Wolff en Gunning hebben zich welwillend bereid verklaard dien avond eenige op deze gelegenheid toepasselijke woor den te spreken. De patentplichtigen te Oegstgeest kunnen hunne patentbladen over het dienstjaar 1892/93 ter secretarie dor gemeente komen afhalon van af Maandag 29 Augustus a. s., van 9 4 uren, tot Vrijdag 2 September d. a v., zullende deze na dien termijn door den deurwaarder worden uitgereikt, tegen betaling van 10 ets. Aan het programma, vastgesteld voor het bezook der Koninginnen te Haarlem, is het volgende ontleend: Na door den Burgemeester aan het station ontvangen te zjjn, zal de stoet den volgenden weg nemen: Van het6tation,Kruisweg,Park laan, Kenaupark, Nieuwegrachtnz., Kruisstraat, Barteljorisstraat naar do Groote Markt. Daarna ontvangst ten Raadhuize. Vervolgens door de Groote Houtstraat, dö Spekstraat naar de Oude Groenmarkt, waarbij een bezoek wordt gebracht aan de groote kerk en do inrichting van de firma Enschedé en Zonen; van daar verder door do Jansstraat naar de woning van den Commissaris der Koningin, op de Nieuwegracht, de Kruisstraat, Barteljorisstraat naar het Raad huis, tot hot gebruik van een déjeuner-dinatoire. Daarna door de Zijlstraat, de Nasaulaan, Nassauplein, Kenaupark, ter bezichtiging van do keninklijko fabriek van njj'tuigen dor firma J. J. Beynes. Eindelijk wordt een rit gedaan langs het Ken nemerplein, den Schoterweg, de Kleverlaan, over Bloemendaal, Overveen, den Zijlweg, Leidsche Vaart, Oranjestraat, Voorzorgstraat, Leidschestraat, Wilsonsplein, W ïlhelminastraat, Zijlstraat, Groote Markt, Groote Houtstraat, Ged. Oude Gracht, het Spaarne naar Tcylers Stichting. En nadat het Museum aldaar be zichtigd zal zjjn, wordt gereden door de Dam straat, Lange Veerstraat, Anegang, Groote Houtstraat, Plein, Wagenweg, Florapark, Dreef, Den Hout, Spanjaardslaan en een bezeek ge bracht aan de Musea op hot Paviljoen. Den terugweg naar het station nemen de Vorstinnen langs den Dreef, Gierstraat, Koningstraat, Barteljorisstraat en Kruisweg. Do stoet wordt, behalve door eene escorte van huzaren, begeleid door eene oerewacht, waarvan leden zijn do hoeren Jhr. W. P. Teding van Berkhout (comman dant), jhr. P. Teding van Berkhoöt, jhr. Deutz van Lennep, jhr. M. Van Lennep, A. Ypey, mr. A. Van Stralen, J. Van Stralen, jhr. B. C. Van Merlen, P. Quarles van Uflford, Joh. Posthuma, J. J. Korthals, De Favauge, C. Andró de la Porte, A. Van Wickevoort Crom- melin, mr. W. Everwijn Lange, H. De Booy, en H. del Court tot Kringen. Hun kostuum zal bestaan uit rok, tricot broek, handschoenen en cylinderhoed. Omtrent de versieringen verneemt men nader Van gemeentewege wordt eene eerepoort geplaatst aan de Parklaan, by den Kruisweg, en eene op de Houtbrug, en voor een dool wordt ook de Wilhelminastraat versierd. De Barteljorisstraat wordt door de bewoners zoo danig gedecoreerd, dat zy 's avonds ook kan worden geïllumineerd; of dit in de Kruis en de Houtstraat ook het geval zal wezen, is niet bekend. Op do Groote Markt is 's avonds muziek. Aangaande het programma der feestelijk heden op den 31sten Aug. a. s to Soestdyk en Baarn, wordt het volgende gemold: Ongevoer te 10 uren zullen 1000 kinderen uit Baarn en omliggende gemeenten dejarige Koningin op het paleis eene aubade brengen, begeleid door de stafrauziek van het 5de regiment infanterie uit Amersfoort. Na afloop hiervan begeven de deelnemers zich naar den Brink (te Baarn) waar zy op versnaperingen zullen onthaald worden, waarna tal van volksspelen zullen plaats hebben. Naar men verneemt, is de toezegging ont vangen dat HH. MM. deze feestelijkheden met een bezoek zullen vereeron. Met illuminatie van den Brink en een conoert zal de feestdag besloken worden. De pauselyke nuntius, mgr. Rinaldini, vertrekt .1 September a. s met eene maand verlof naar het buitenland, gedurende welke afwezigheid de secretaris der pauselyke lega tie, abt Eovieri, als zaakgelastigde zal fun- geeren. Er is sprake van dat do nuntius in het volgend jaar naar een nieuwen post zal overgeplaatst worden. Naar men verneemt, is by het departe ment van waterstaat, handel en ny verheid in osderzoek, in hoever een maximum werkdag en minimum-loon in do bestekken van rykswege toegepast kan worden. Volgens het „Haagsche Dagblad" is aan den cadet W. G. F. C. Haarman oorvel ont slag verleend en is hy als sergeant titulair ingedeeld by het 2de regiment infanterie. Tevens is hom. vergund nog dit jaar aan hot toelatingsexamen voor den hoofdcursus deel te nemen. De „Arnb. Ct meent een protest te moeten doen hooren tegen deze regeling. Het blad schrijft: „Wy hebben ons de moeite gegeven het officiersboekje eens op te slaan en daarin ge zien, dat genoemde cadet twee jaren in het zelfde studiejaar heeft doorgebracht. Blykbaar is dat jongomensch niet overgegaan in het 4de studiejaar en heeft men van hoogerhand er het zeer gemakkeiyke redmiddel op ge vonden, om hem nl., als belooning voorzyne ijverige studio 1 een plaatsje aan den hoofd cursus te bezorgen. Dit gaat toch inderdaad niet aan. In de eerste plaats reeds daarom niet, omdat hy nog geen jaar sergeant is, maar vooral niet, wyl de kansen voor de onderofficieren van het leger reeds uiterst gering zyn en men waariyk gecne cadets, die twee keer nlot voldoen aan het overgangs examen, noodig heeft om do kansen nog ge ringer te maken. Het is waar, zoo iemand zal wel geen ornstig concurrent zyn, maar in beginsel is het reeds glad verkeerd. Het zou eene promie zyn op den weinigen studio- lust aan ae Kon. Mil. Academie." Biykens by het departement van marine ontvangen bericht, is Hr. Ms. schroefstoom- schip „Johan Willem Friso", onder bevel van kapitein ter zee J. C. Joekes, den 25sten dezer te Genua aangekomen. Aan boord was alles wel. De 1ste luit. J. Burger, van het 4de rog. inf., werkzaam onder de bevelen van don chef van den generalen staf, wordt met 1 October eervol van die detacheering ont heven en keert naar zyn corps terug. De minister van oorlog hoeft, naar aan leiding der aankondiging van den minister van binnenlandsche zaken, waaruit blykt dat do cholera, met verschijnselen van Aziatische cholera, is voorgekomen te Hamburg en te Antwerpen, ter algemeene kennis gebracht, dat tot nader order aan militairen van de landmacht geen verlof zal worden verleend naar genoemde steden of andere gemeenten, die by aankondiging in de Staatscourant wegens Aziatische cholera besmet zyn ver klaard, noch naar plaatsen, welke op een af stand van minder dan 13 KM. van eene aldus besmet verklaarde gemeente verwijderd zyn. In de Staatscourant van 24 dezer zyn opgenomen de rapporten van dr. J. Ritzenm Bos, leeraar in de dierkunde aan de Ryks- landbouwschool te Wageningen, eu van do rykslandbouwleeraren in Gelderland, Overysel, Drente en Noord Brabant, over de rupsenplaag. Daarin worden omschreven: lo. de soort van rups, welke in Juni en Juli zoo bijzonder schadelijk werd, namelijk die van den gamma- uil; 2o. het insect in zyne verschillende ont wikkelingstoestanden on leefwijze; 3o. de tijden, waarop het insect vers«hynt, de ver schillende generation, hot vermoedelijk optre den van de tweede generatie van rupsen in het midden of het laatst van Augustus; 4o. de oorzaken, waarvan hot al of niet in grooten getale optreden van de gammarups, ook in de tweede generatie, afhangt; 5o. de middelen om de schade af te weren, welke de tweede generatie kan veroorzaken. Wat deze laatste betreft, wordt o. a. opge geven het besproeien mot een mengsel van 2 a 3 liter petroleum en 3 KG. groene zeep op 100 liter water, of met eene oplossing van '/a KG. aluin in 100 liter waterhet strooien van suporphosphaat over de aangetaste planten, 300 a 400 KG. per hectare; hot jagen, zoo noodig hoeden, van kippen op het veld, waar dit voor den gebruiker mogelijk is. In de eerste plaats komt echtor in aanmerking de verdelging van de poppen en vlinders; door eggen en rollen van het grasland, inzonder heid in het voorjaar, kunnen de poppen der grasrupsen gedeeltelijk vernield worden. Onder de aangegeven middelen komen ove rigens vele voor, waarvan reeds vroeger werd melding gemaakt. Het stoomschip „Kaiser", van Hamburg en Amsterdam naar de Oostkust van Afrika, arriveerde 25 Aug. te Lissabonde „Schiedam", van Baltimore naar Rotterdam, is 26 Aug. Lizard gepasseerd; de „Sumatra", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 96 Aug. van Genua; de „Werkendam" arriveerde 26 Aug. van Rotterdam te Nieuw York. 25.) U beantwoordt in geenen óeele aan het beeld, ds,t ik mij van den door den beer Kraiuser aanbevelen gouverneur gevoreid hadmaar de werkelijkheid voidoct slechte zelden aan onze gedachten. Wanneer gij het goedvindt, Frits", vorvolgde zij, zich tot haren echtgenoot wendonde, „dan verzoeken wy den heer Pechmayer, van dit «ogenblik af aan, als gouverneur onzer kinderen op te treden." „Uitstekend goed", zeide de heer Von Osternau op bevestigenden toon, zyno vrouw vriendelijk toeknikkende en den jongenman, die de tabouret voor de pianino verlaten had, de hand biedende. „Sla toe, mjjnheor Pechmayer! W(j zullen van berde kanten zien of u geschikt is voor de positie en deze u aanstaat. U dit niet het geval, dan kunnen wg in de beetB vriend schap woder scheiden; maar, naar ik hoop, zal dit bet geval niet zijn. Ja, jk wenschen hoop van ganseher harte, dat wy beiden tevreden zullen zgn." Dit zeggende schudde hy Pechmayer har- teiyk de hand. „Van dezen «ogenblik af aan zgt gij onze huisgenoot en verzoek ik, dat go c als zoodanig beschouwen zult! Mya oude flildebraDit zal u de kamers wgzen, welk6 wy voor bestemd hebben. Daarheen zal it onzen Frits zenden, ten einde kennis te maken met den knaap, die voortaan aan uwe hoede zal 1311 toevertrouwd. Om drie uren dkieoren wij; tot dien tyd kunt gy op uwe kacrers een ea ander in orde brengen; aan tafe! en daarna by de koffie, zuilen rvy verder over het onderwijsplan, dat ik voor Frits gevoigd wil zien, en al het andere spreken. Thans wil ik u niet langer ophouden; maak het u. na de reis, in uwe kamers zoo ge- makkelyk mogelijk." Pechmayer, die door de ronde, vrien- delgke wgze, waarop de heer Von Ostemau sprak, zich aangenaam gestemd gevoelde, betuigde met enkele, eenvoudige woorden zyn dank. Daarop werd, door eeno zilveren schel, welke op de tafel stond, de oude Hildebrandt geroepen. Doze verscheen en kreeg den last, den gouverneur naar zyne kamers te brengen. Pechmayer volgde den bediende, nadat hy, met eene sierlyke buiging, van den hoer en me vrouw Von Osternau afscheid had genomen.' De heer en mevrouw Von Osternau be vonden zich reeds wodor lang met hun beiden, maar bewaarden tegenover elkander het stilzwygen. Mevrouw Von Osternau had hare breikous weder opgenomen en de naalden gingen yvorig heen en weer, daar zy gewoonlyk het snelst arbeidde, bijaldien zg in gedachten verzonken was. De heer Von Osternau zag peinzend voor zich uit. Hg echtor keek het eerst op en verbrak het stilzwggen met de woorden „Zeg mg eens openhartig, Emma, hoe be valt u uw beschermeling?" „Xk weet het niet, Frits! Ik denk er juist over na, maar kan er niet mede gereed komen." „Zoo gaat het my ook. Een vreemd mensch 1 Hy trekt mg aan en stoot my af tegelyker- tyd. Een vogolenscbrik noemde ik hem, toen hy over de slotplaats ging, maar toen hg daar aan de pianiao zat en ik hem in de van geestdrift gloeiende oogen zag, vond ik hem schoon." „Ook dit ia by my het geval geweest; ik weet niet wat ik v.tn hem denken moet; ik vermeen echter, dat wg geene vrees behoeven to koesteren. Het was immers mgn goede, oude vriend Kramser, die hem heeft aanbevolen." „Vreemd! Ik kon niet gedacht hebben, dat de prozaischo Kramser een zoo eigen aardig mensch zoo warm had kunnen aan bevelen. Door welk eene lotsbeschikking mag do jonge man er toe gekomen zyn, juist de loopbaan van gouverneur to kiezen? Of het hem gelukken zal den bandeloozen geest, welke uit zgne oogen spreekt, te brengen binnen de grenzen van hetdagelykschloven? Slaagt hg daarin, dan kunnen wy uw vriend Kramser niet dankbaar genoog zgnons een tonig leven zal dan eene groote verandering ten goodo ondergaan en wy zullen nog menig genotvol uur beleven. Gy hebteen waar woord gesproken; hy is een door God ryk begaafd kunsteuaai IV. fk u voorga, „lk verzoek verscbooning, dat mynheer de gouverneur! Zoudt u zoo" willen zyn my te volgen? Met deze woorden, vac eene buiging ver gezeld gaande, nam de cj; 'dobrandt de verplichting op zich dei J Pechmayer naar zyne kamers te br de voorzaal lag in een hoek de oude n g.

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 5