I^inantiëel Overzicht. De verschillende Hollandsche en Indi sche fondsen-geven ditmaal geene byzonder- heden te vermelden. Wel is dit eenigszins het geval met Por tugal, waaromtrent een en ander nader valt mede te deelen. In de eerste plaats dat thans door de firma Lippmann, Rosenthal Co. de coupons der verschillende leoningen met een dorde worden uitbetaald (hetgeen by doze firma ook reeds vroeger plaats had), doch thans ook certificaten voor het ontbrekende worden uit gegeven. Tot nu toe geschiedde dit alleen te London, zoodat, nu dezo maatregel ook te Amsterdam wordt ingevoerd, het den houders, die met de gedeeltelijke uitbetaling genoegon nemen, iets gemakkelijker wordt gemaakt. Veel wordt overigons hiermede niet gewon nen. Het Bestuur der Vereeniging voor den Effectenhandel heeft eenmaal bepaald dat stuk ken, waaraan de coupon ontbreekt, niet lever baar zyn. Zü, dio «Jus het voornemen moch ten hebben hunne stukken binnen eonigen tijd te verkoopen, worden door dozen maat regel toch niet gebaat. Het bokend maken van het uitreiken dezer certificaten heeft velen in den waan gebracht, dat de afgifte officio el door de Portugee sche regeering is goedgekeurd. Wel blijkt uit do aankondiging, dat in de a-f te geven ver klaring te lezen is. dat de coupons ter offi ciéél© botaalplaatse zijn aangeboden, doch hiermede wordt niet te kennen gegeven dat de verklaring op last der Portugeesche regoe- ring wordt uitgereikt. De regeering blijft steeds haar standpunt handhaven, niets van de uitgifte dezer verklaringen te willen weten. Verder leest men dat de Portugeesche regeoring voornemens is, door tusschenkomst der verschillende regeeringen, met de buiten- landsche fondsenhouders te onderhandelen over de grondslagen eener overeenkomst, wolke in Januari door de Cortez ter goed- kouring zou worden aangeboden. Hoewel geene nieuwe belastingen zouden worden gelieven, zal echter eene ingrijpende hervorming in het innen der belastingen wor den ingevoerd, waardoor groote besparingen zullen kunnen geschieden. Voorts verneemt men nog dat Duitschland zich opnieuw tot Portugal heeft gewend, ter behartiging van de belangen der Duitsche fondsenhouders. Sedert eenige dagen wordt aan deAmster- •damsche beurs een nieuw Russisch fonds ingevoerd, nl. de 5-pCts.-obIigitiën van do Russische Donetz-Spoorwogmaatschappij. Deze obligation zyn voor altijd vrij van couponbe lasting en genieten voor rente en aflossing onvoorwaardelijke staatsgarantie. Zy zyn groot 125 roebel metall. of 500 franken, torwyi de coupons in goudroebels of franken betaal baar zyn. Deze obligatiën zyn a 97 pCt. afgegeven, doch binnen enkele dagen was hot geheele te Amsterdam beschikbare bedrag reeds geplaatst. Zoodra de handel in dit fonds eenige uitge breidheid zal hebben verkregen, zal opneming in de beursnoteering worden aangevraagd. Biykens het jaarverslag der Groote Rus- sischo Spoorwegmaatschappij is het grootste godeelto van de winst nog op de aan- deelen uit te keeren. Een gedeelte werd op do Juli-coupon betaald, nl. roebel 0.79, terwyi op de a. s. Januari coupon hot restant der extra-uitdeeling ad roebel 1.39 zal kunnen worden ontvangen. Nog steeds is men over do quaostio van de verhoogde uitkeering de T u r k s c h e loten niet tot overeenstemming kunnen geraken. Do Tuiksche raad van administratie is ge neigd tot eene uitkeering van 72 pCt. over te gaan, lerwijl het comité der Duitsche hou ders zyn verlangen tot uitkeering van 83 pCt. bly ft uandb^en. Qep plan tot rogoling van de schuld der slad Madrid wordt voorgesteld. Voor achter stallige bedragen van onbetaalde coupons en obligatiën zouden nieuwe 5-pCts.-obligatién worden uitgegeven, welke voor rente en af lossing boven alles preferent zouden zyn. Er zal vermoedeiyk echter nog heelwat tyd vorloopen, voordat met de stad Madrid eene regeling op deugdeiyken grondslag zal zyn getroffen. De thans gepubliceerde raming over 1893 der Argentijnse lie republiek geeft een overschot aan van 16 millioen dollars, waarby echter wordt aangonomen dat het goud agio gemiddeld 176 pCt. zal bedragen. Tot heden blijft dit voortdurend op 225 a 230 pCt. en het is niet te verwachten 'dat daarin spoedig ver betering zal komen. Mocht werkeiyk do daling van hot agio, zooals de President zich die erg rooskleurig voorstelt, achterwoge bly ven, dan zal van het geraamde overschot niet veel terechtkomen. Mexicaansche fondsen toonden in het begin der week eene belangryko koersver mindering, onder invloed van den steeds on gunstiger wordenden zilverprys. Gedurende de laatste dagen viel eene aanmerkelyke ver betering waar te nemen, veroorzaakt door eene plotselinge verhoogfng van het zilver. Alle inschryvingen te Londen op Indische gouvornementswissels werden geweigerd, om dat zy te laag waren, zoodat do inschryvers zich thans op oene andore wyzo van zilvor zullen moeten voorzien, waardoor eene ver- hcoging van den zilverprys kan worden verwacht. Het biykt dat de ongunstige berichten, welke in den laatsten tyd omtrent den finan- tiColen toestand van Uruguay zyn uitge strooid en in de eerste plaats wel het achter wege bly ven der tijding, waarin het overmaken der gelden voor de couponbetaling gewoonlyk wordt aangekondigd, niet zonder bedoeling is goschiod. De Londensche bankinstelling, welke voor de houders van Uruguaanscho fondsen optreedt, was toch reeds 20 Juli in het bezit der overgemaakte gelden, doch vond het raadzaam de ontvangst nog eenigen tijd te verzwygen en daardoor de ongunstige stem ming te doen aanhouden. Thans is te Amsterdam het bericht ont vangen, dat uit Uruguay wederom remiso ontvangon is ten behoeve der couponbetaüng. Amerikaansche sporen verkeerden, niettegenstaande de hoogst ernstige berichten omtrent de werkstakingen, over het algemeen in vaste stemming. De oorzaak hiervoor is te vinden in eene uitspraak van het gerechtshof in Texas. Het vorige jaar nl. werd door de wetgevende macht eene commissie benoemd om de ver schillende spoorwegtarieven na te gaan, waar van het gevolg was dat de meeste tarieven belangryk werden verlaagd. De verschillende Spoorwegmaatschappyen, welke hierdoor wer den getroffen, hebben daartegen by de recht bank te Texas gereclameerd, waarvan hot gevolg is geweost dat de wet buiten werking is gesteld. Door deze uitspraak heeft dc staatsinmen ging, in zake de regeling der spoorwegtarieven, voel van hare macht verloren en schijnt men dit met vreugde te begroeten. In de dezer dagen gehouden vergadering der Florida Central and Peninsular is gobleken dat het meerendeel der lste pre ferente aandeelhouders tot het reorganisatie plan is toegetreden. Hierdoor waren voor- namolyk lste pref. aandeelen hooger in prys. In eene algemeene vergadering van aan deelhouders der Missouri-Kansas Texas- spoorwegmaatschappy is machtiging verleend tot het vergrooten van het aandeelen-kapitaal mot 13 millioen dollars en het obligatie kapitaal met 10 millioen dollars. Men verneemt dat de Chicago Erio zal overgaan tot uitkeering van 31/* pet. op do Income-bonds. Bijnlandsche Bank. Gemengd Nieu ws> Van hodon af tot nador order zullen de troepen te 's Gravenhage uitrukken zonder ransel, en, in plaat6 van de sjako, de kwartierrnuts by uitrukkende diensten bezigen. Tusschen 10 en 5 uren des namiddags zullen voorloopig geene uitrukkende diensten mogen gehouden worden. Deze order komt wel wat te laat Te Haarlem ontsnapte gisteren uit het huis van bewaring Hendrik Rosier, in preventieve hechtenis als verdacht van diefstal met braak ten huize van den heer P. C. Van Vlissingen, door overklimming van een muur, uitkomende in eeno poort in de Gierstraat. Zyne ontvluchting werd echter dadelyk ontdekt en het is spoedig gelukt hem aan te houden in een kelder in de Lange Raamstraat aldaar. De heer E. H. Heins, te Amster dam, die by de ontploffing in de Huidenstraat aldaar de eerste was om ter hulp te snellen en zelf ernstig gekwetst werd, heeft thans, hoewel nog niet geheel hersteld, het gasthuis verlaten. Zekere R. Roza (eenbuitonlander) heeft zich te Amsterdam, ten nadeelo van den goudsmid G schuldig gemaakt aan verduiste ring van verschillende gouden en zilveren voor werpen tot eene gezamenlijke waarde van ongeveer ƒ1100. Koaa wordt door do politie gezocht. Do vrouw, die te 's-Hago door haren van haar gescheiden man zoo gesneden werd, wordt verpleegd by hare zuster in de Zuilingstraat. Haar toestand is niet gevaariyk. Zy was op het Paleis behulpzaam by het in ordo houdon dor zilverkamer. Inde Ned.Herv. kerk te Schove- ningen is deze week door ds. Lammerink het huwelyk van twee doofstommen voltrokken. Te Zovenaar, aan het station Staatsspoorweg in of by de visitatiezaal, werd Donderdag wederom aan twee dames hare portemonnaïe ontrold. In beide was een vry groot bedrag aan Duitsch geld. Het vermoeden wint veld, dat de zakkenrollers zich onder de reizigers bevinden. Het geschiodt gewoonlyk met de drukste van Duitschland komende treinen. Donderdag-ochtond werd don land bouwer A. Hte 's-Grevelduin-Kapello, door vrouw S. vorweten, dat hy zich aan sterken drank te buiten ging. Daarover boos geworden, is by naar huis gegaan en heeft zyn geladen jachtgeweer, benevens eene geladen revolver, genomen en is de straat opgegaan. In de nabyheid van het huis van S. heeft hy ge schoten en vier personen gewond, een zóó ernstig, dat de geneesheer niet gelooft, dat by hot leven er af zal brengen. De kogel schynt in do lever godrongen te zyn. De misdadiger heeft zich uit do voeten gemaakt, waarschynlyk naar het buitenland. Uit Grave wordt aan do „N.R. C." van 25 dezer gemeld: Toen v. R., to Schaik, gisteravond de herberg van v. d. H. verlaten had, werd hy onverhoeds in den rug aangevallen en werden hem eene diepe snede en een hevige messteek toegebracht. Men vreest voor zyn leven. De ontvluchte vermoedelyko dader, zekere f\ V., uit Mill, zal nog heden naar hier ge- vankeiyk overgebracht en in verhoor genomen worden. Te Slappenterp (Fr.) is de bliksem geslagen in de groote boerdery van den heer D. Anoma, te Hied, bewoond door den heer P. Herrema. De kolossale huizinge brandde tot den grond toe af, terwyl van den inboe del niets kon gered worden. Onder de voorschriften van den Belgischen minister De Bruyn tot wering van de cholera, door de Belgische „Monitcur" be kend gemaakt, is ook een verbod van ker missen, jaarmarkten, bedevaarten en kerke- lyke ommegangen. De „Indépendance" pryst dit als eene daad van moed in genoemden bewindsman. In de zitting van de Académie des Sciences te Farys doelde de heer Pasteur mede dat de proeven tot inenting tegen de cholera, door den Russischen geneesheer HafTkin op zich- zelven en anderen gedaan, resultaten hebben gegeven, die tot nieuwe proeven aanmoedigen. Sedert het uitbreken der cholera in Rusland heeft de Russische minister van binnenland- sche zaken ongeveer 1400 centenaarsgewicht aan carbolzuur in het buitenland aangekocht en naar de besmette districten gezonden. Een magazyn van levensmiddelen werd onlangs ingericht op den Yladikavkaz-Spoorweg, om aan de ontzettende getallen werklieden, die uit den Kaukasus huiswaarts keeren, het noo- dige voedsel te kunnen verschaffen. Gedurende do twee eorsto dagen werd aan 10,104 man nen ete» uitgereikt. De meesten hadden sedert maanden op zwart brood geleefd en waren erg verwonderd, dat zy van een warm en voedzaam maal werden voorzien. Volgens de officiéél© opgaven waren er op den 208ton dezer maand in Ru^and 1806 choleralyders bygekoraen en 3429 dien dag gestorven. Van de Perzische grens wordt bericht dat door cholera dagelyks te Resht honderd men- schen sterven. Eene tyding wordt bevestigd, dat te Enzeli en Ardabil, mede in Perziö, nog eene nieuwe soort van epidemie heerscht. De verschynselen zyn etterende zwelling op lijf en aangezicht. Er is eene groote sterfte door ontstaan en het Perzische gouverne ment heeft de twee plaatsen van alle gemeen schap met de overige wereld afgesneden. Te Teheran bly ft do toestand allerellendigst en het verkeer tusschen de verschillende steden in Perzië is afgebroken. Al de postbeambten zyn gevlucht. Vele lyken blyven onbegraven liggen, omdat de priesters, ondanks de streng ste bevelen der regeering, weigeren die te wasschen. Volgens de „Pol. Korr." komen in Rusland 1 dagelyks gomiddeld 7000 choleragevallen voor, waarvan 3500 met doodolyken afloop. Do winkels, te Hamburg, die ontsmettings- 1 middolen v,e?koopeïi, worden bestormd door do koopers. Do voorraad is reeds geheel op. Het vorkeer in de straten is even druk als gewoonlyk en er zyn veel vreemdelingen. Het bezoek op de beurs is ook niot minder dan anders. Voor alle zekerheid bevindt zich aldaar oen gonoesheer en er is eon zieken- vertrok gereed gemaakt. Tot heden is 0p de beurs nog geen geval voorgekomen. By de 80 gevallon te Altona waren or slechts 3 van cholera asiatica. Dat hot aan te raden is vooral in dezen tyd do matigheid to be trachten, biykt uit het verschynscl, dat juist cp Maandagen en Dinsdagen meer zieken in do hospitalen werden gebracht dan op de andere dagen der week. Dat komt door den Zondag en Maandag-„pret." Te Nieder-Ebersbach, in Grossenhaln by Dresden, is, volgons de „Köln. Ztg.", een go- val van Aziatische cholera voorgekomen. Uit Konstantinopel wordt bericht dat in de stad Platana dagelyks 6 a 7 cholera gevallen voorkomen. In St.-Jean d'Acre be gint de cholera te verminderen. De „Norddeutsche Lloyd" besloot vooreerst geene uit Rusland komende tusscher.deks- passagiers op hare schepen te vervoeren. Van drie personen, die Donderdag avond te Gravesend aan de Theems van do uit Ham burg gekomen stoomboot „Gemmer" aan land kwamen, zyïf twee vrouwen gestorven; de derde patiënt, een man, is herstellende. Een geneeskundig inspecteur, door het gouverne ment gezonden, bezocht gisteren het hospitaal, waar de drie zieken waren opgenomen, en ook het schip, dat quarantaine moet houden. Hy gaf zyne tovredonheid te kennen over de maat regelen, welke togen de verspreiding der ziekte waren genomen. Een polderjongen te Antwerpen word giste ren, aar. kramp en buikpyn lydende, op de openbare straat gevonden en naar het lazaret gebracht. De quarantaine-verordening blijft er hetzelfde voor goederen, afkomstig uit Frankryk, Ham burg, de Rynstreken en de Oostzee. Ook in Denemarken en Portugal zijn de Duitsche Noord- en Oostzeehavens door cholera besmet verklaard. In Oostenryk worden voor zorgsmaatregelen genomen. Het verkeor met doorgaande rytuigen tusschen Hamburg en "Weenen is gestaakt. Daarentegen hoeft men, ondanks de verzoekschriften van do autoriteiten in Beneden-Oostenryk, geene aanleiding gevon den de internationale graan- en zaadmarkt, wolke Maandag en Dinsdag gehouden zal worden, te verbieden. De berichten over do cholera hadden te Chicago eene daling in de pryzen van graan en andere levensmiddelen ten gevolge. Te Nieuw-York sloot de markt weifelend, daar men meende dat de uitvoer uit Amerika onder do ziekte zou lyden. Het 85sto regiment Duitsche infanterie moest op een marscli Hamburg doortrekken en werd in eeno dor voorsteden ingekwartierd. Vier man werden door de cholera aangetast; één hunnor overleed. Volgens do „Voss. Ztg." heeft dr. Koch nog aan het departement van gezondheid geseind, dat de cholera, di^ zich te Hamburg uitbreidt, reeds 800 personen heeft aangetast. Tot dus ver waren 160 tot 300 menschen gestorven. In Altona heerscht gebrek aan water. Het telephonisch beursverkeer tusschen Hamburg en Beriyn is gestaakt. De bevolking houdt zich kalm. Uit Havre wordt gemeld dat zich sinds 30 Juli 365 gevallen voordeden, waarvan 104 met doodelyken afloop. Onder het garnizoen te .Skernewice, in PoleD, woedt sinds eenige dagen de cholera. Tever geefs is gepoogd, de zaak geheim te houden; het is uitgemaakt dat dagelyks gemiddeld 15 soldaten sterven. Verder weiden nog ontvangen de volgende telegrammen Brussel, 25 Aug.: De minister voor het openbaar verkeer heeft gelast dat, met ingang van morgen, de reiaigers en hunne bagage by aankomst in België aan oen geneeskundig ondorzoek onderworpen zullen worden. Deze bepaling geldt voor alle internationale spoor lijnen. De reizigors en hunne bagage, die met do mailbooten van Engeland kernen, zijn daarvan uitgezonderd. Beriyn, 26 Aug.: De „Reichsanzeiger" meldtVolgens de verklaring van prof. Koch valt 'net niet moer te betwijfelen of Hamburg en Altona worden k\ dreigenden omvang door de Aziatische cholera bezocht. In beide ge meenten zyn doeltreffonde maatregelen tot bestryding genomen. Een byzondcre dienst it ingesteld, om de ziekte- en steijgevallen dagelyks door de gezondheidscommissie open baar te maken.

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 2