macht tras noodig om bloedige botsingen te - doorkomen. I Te Lens hebben echter de meeste m\jn ■werkers den arbeid hervat. Toch zijn de ge moederen nog lang niet tot kalmte gekomen; te minder, daar aan een put do werklieden weigeren af te dalen, zoolang de Belgen niet z\jn ontslagen. Ook te L'évin duurt do beweging tegen de Belgen voort. Te St.-Etienne hebben 200 mijnwerkers den arbeid gestaakt, ten einde de mijneige naars tot verplaatsing van een Ingenieur te dwingen. De rechtbank van koophandel te Parijs heeft het plan tot vorming eener nieuwe maatschappij, welke het Panama kanaal zal voltooien, goedgekeurd. Duitschl n nd. De „National-Zeitung" meldt dat de inhoud van de militaire wetten thans is vastgesteld, waarmede waarschijnlijk wordt bedoeld dat de keizer er zijne goedkeuring aan schonk. Het is nog steeds twijfelachtig, of zij dit jaar dan wel het volgende jaar zullen worden ingediend. Hetgeen de „National-Zeitung" over den inhoud mededeelt, was gedeeltelijk reeds be kend. Eene vermeerdering van de werkelijke sterkte zou in de bedoeling liggen. De tweejarige diensttijd zou niet by de wet worden ingevoerd, maar toch zou de diensttijd bij de infanterie werkelijk belangrijk worden ingekrompen. Het „Berliner Tageblatt" meldt dat keizer Wilhelm op de te Berlijn gehouden tentoonstelling van meubelen heeft verklaard, dat hy voornemens is de tentoonstelling te Chicago te bezoeken. Belffia. Op de driejaarlijksche tentoonstelling te Gent is de gouden medaille voor inzendingen van Nederlanders toegekend aan Henry Luyten. De ontvangst op de Belgische spoorwegen gedurende de maand Juli bedraagt 200,000 fr. meer dan verleden jaar. Gedurende do drie dagen der feesten van Antwerpen bedroog de ontvangst 170,000 fr. De „Gazette de Charleroi" meldt dat do gemeente Anderlues, die voor eenige maan den zoo treurig getroffen werd door de be ruchte mijnramp, thans volop in feest is. Men heeft namelijk de uitdeeling gedaan van den onderstand aan de slachtoffers en die uitdee ling geeft aanleiding tot eene menigte zwelg partijen en feesten. In sommige huisgezinnen koopt men toiletten, eene piano, sieraden; mannen schaffen zich kostbare duivenhokken aan. Zeer zeldzaam mogen degenen genoemd worden, die het ontvangen geld hebben uit gezet of er zich eene eigen woning voor aan schaffen. Wanneer alles zal verteerd z\jn, staat bij die lieden nog grootere armoede voor de deur dan z\j ooit gekend hebben. Spanje. De minister van koloniën in Spanje zond aan de Bank van Spanje een koninklijk besluit, waarbij zij wekeljjks twee millioen pesetas zilver ter vergemakkelijking der inlossing van wissels op Cuba moet disponibel stellen. De Bank van Spanje stelde voor de loopendo week reeds twee millioen ter beschikking. De Spaansche onderwijzers der lagere scholen leiden een ellendig leven. In vele gemeenten worden zy hoegenaamd niet betaald. De gemeenten zyn aan het onderwijzerscorps verscheidene millioenen schuldig. Dat gaat zooverre, dat de onderwijzer van Benagalbon deze week verplicht was in de straat te bedelen. OoKt<%nr|jk-Hon{j.-Monarohle. Te Weenen zou, zoo luidt het verhaal, een duel hebben plaats gehad op den degen tus- schen prinses Mettemich en gravin Kiel- mansegg, beiden leden van het tentoonstellings comité. De eerste werd aan den neus, de tweede aan den arm gewond. De getuigen waren prinses Schwarzenberg en gravin Kinski. Geneeskundige hulp werd verleend door de doktores barones Lubinski, uit War schau. Amerika. Uit Caracas (Venezuela) wordt geseind dat het geheelo district van den Orinoco door de opstandelingen is bezet. De naar de bergen gevluchte mijnwer kers uit Coalcreek hebben in een hol een hospitaal ingerieht. Volgens de „N.-Y. Herald" vond men daar 21 dooden en vele gekwetsten. De inspecteur der gevangenissen te Nashvillo heef! last gegeven, dat allo dwangarbeiders, die door de werkstakers uit de stockades Waren gebaald, weder naar de mynon zullen worden teruggezonden. - Volgens den „N. Y. Herald" ontkent het Amerikaansche departement van marine, dat, ter bescherming van de Amerikaansche zen ding, eenige oorlogsschepen naar Klein-Azié zullen worden gezonden. Hoogstens zullen een paar van de schepen, welke de feesten te Genua bewonen, na afloop van de Columbus- viering, derwaarts gaan. Zuid-Afrikn. De beer Graaf, de burgemeester van Kaap stad, gaf Zaterdag een groot diner, dat door talrijke waardigheidsbekleders werd bijge woond. De Kaapsche eerste minister, de heer Cecil Rhodes, hield daarbij eer.e belangrijke rode over verschillende vragen van den dag. Hy misbillijkte den wensch naar een Vereenigd- Afrika, waarin alle staten geheel zouden wor den opgelost, en roemde het streven van pre sident Krüger om de onafhankelijkheid van de Transvaal te bewaren. Over de toekomst van Zuid Afrika spre kende, zeide hyWat de toekomst zal brengen, weten wy niet, maar in onzen tyd is hot noodig, dat wy de staten van Zuid-Afrika te zamen brengen door spoorwegen en tolver bonden. Daarna wees de spreker op het openstellen van Mashonaland, dat, naar hy zeide, de groote ambitie van zijn loven was geweest en bot resultaat van oene werkzaamheid van tien jaar. Hy wees er op, dat er geene enkele vestiging van blanken bestond, en daarom bad men het recht de politiek van bezetting te volgen en er een deel van de kolonie van te maken. Op dit punt daagde hij den Vrijstaat en de Transvaal uit zijn beleid af te keuren. Het was een onbezet, barbaarsch land, en daarom wilde hy het aan de Kaapkolonie hechten, om het er in alle opzichten mede te vereenigen. Volgens een telegram uit Tran.svaal aan de Engelscho bladen, worden thans onderhan delingen gevoerd tot- voorbereiding eener samenkomst van Krüger en Reitz met den Engolschen hoogen commissaris en den gou verneur van Natal. Deze samenkomst zal ten doel hebben de Swaziland quaestie en andere Zuid Afrikaansche zaken te bespreken. (Jit Swazieland wordt bericht dat de pokken er in toenemende mate beerscben. De inwoners sterven er by honderdtallen. Naar men vermoedt, zouden ook eenige blanken door de ziekte aangetast zyn. Don 29sten Juli verscheen te Pretoria een buitengewoon nummer van de Staatscourant, eene proclamatie van den President bevattende, waarbij „vryo intocht" uit Swazieland in de Republiek, ook van blanke personen, wordt verboden. Namens de Regeering werd in den Eersten Volksraad voorgesteld om den pas uit Ned.rland teruggekeerden generaal Smit, die daar tot herstel van eene oogziekte eenige maanden vertoefde, eene som te geven voor zyne gemaakte reis- en verblijfkosten. Daar de generaal ofschoon nog wel vice-president van dit voorstel niets wist, werd het door den Eersten Volksraad afgestemd. Telegrammen, ST.-PETERSBURG, 25 Augustus. Er is een besluit van het hoofd van hot ministerie van financiën openbaar gemaakt, betreffende de tijdelijke uitgifte van 25 millioen kredietroebels tegen onderpand in goud. BELGRADO, 25 Augustus. Naar men zegt, zou Bogitschevitch kans hebben, tot derden regent van Servië benoemd te worden. Ris- titsch zou gunstig voor die candidatuur ge stemd z\jn. HAMBURG, 26 Augustus. Prof. Koch is gisteravond van hier naar Berlijn teruggekeerd. Naar zijne meening is de ziekte volgens alle waarschijnlijkheid uit Rusland overgebracht. De „Medicinalrath" Raths blijft nog te Hamburg. In de straten gaat het handelsverkeer juist als gewoonlijk zyn gang. Gisteravond is hot weder koeler geworden. Dr. Raths is van oordeel, dat by het koele weder de cholera spoedig verdwijnen zal. LEIDEN, <6 Augustus. Therm ometerstandgisteravond om 8 uren 16° C. 60.8° Fahrenheit; hedenmorgen om 8 uren 16° C. 60.83 F.; 's middags om 12 uren 20.5'5 C. 68.9° F.'s namiddags 4 uren 19° C. 66.2° F. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Nieuw-York, door middel van bet stoomschip „Dubbeldam", ran Rot terdam vertrekkende. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. uiterlijk morgenochtend om 7.30 (stadstyd 7.50) bezorgd zijn. Do w\jze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. Volgens te Tilburg loopende geruchten zou by H. M. de Koningin-Regentes het plan bestaan dezer dagen het kamp van Ryen te bezoeken, ten einde de aldaar te houden manoeuvres by te wonen. De dag is echter nog niet bepaald. Het medegebruik van do lijn Nijmegen Venloo door do Holl. IJzeren-Spoorwegmaat schappij, voor de troinen van en naar Amster dam (via Kesteren) houdf, naar men ons mededeelt, met 1 October op. (N. R G.) Te Mynsheerenland kwamen weder 3 gevallen van besmettelijke vlekziekte voor, waarvan 2 met doodelyken afloop, terwijl het derde dier intijds is afgemaakt. By beschikking van den minister van binnenl. zaken van 22 Aug. zyn benoemd voor het tijdvak van 1 Sept. 1892 tot en met 31 Aug. 1893 tot assistent voor graphostatica en werktuigleer aan de Polytechnische School te Delft P. M. Verhoeckx, werktuigkundig ingenieur te 's-Hertogenbosch, en voor bet tydvak van 1 Oct. 1892 tot en met 30 Sept. 1893, tot assistent voor werktuig bouwkunde aan do Polytechnische School te Delft N. C. H. Verdam, aldaar. Ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin, op Woensdag 31 Augustus, zullen er van gemeentewege te Rotterdam muziekuitvoeringen plaats hebben op do Vee markt, afgewisseld door het afsteken van vuurwerk. Dienzelfden avond zal tevens in het Park, tijdens de muziek van de schut- tery daar een concert geeft, op verschillende plaatsen Bengaalsch vuurwerk afgestoken worden. Kerkelijke Berichten. Katwyk aan den Ryn: Chr.-Ger.Kerk, Zondag-voorm. te halfcien en des avonds te 5 uren de heer J,. Tnys, predikant te Sas- senheim. Hoogmade: Aanstaanden Zondag-namid dag te twee uren, ds. J. Woutman, predikant te Boskoop. füemccnter&ad vaa Voorschoten. Zitting van Donderdag 25 Augustus. Afwezig de Burgemeester. Voorzitter de oudste Wetlioudtr de heer J. Stceneveld. Do rotulen dir vorige vergadering worden pelozen en, na eoDe opmerking van dr. Van den Horn van den Boe, goedgekeurd. Medegedeeld en voor kennisgeving vrordfc aange nomen het besluit van Heeren Gedeputeerde 8taten tot goedkeuring van het Raadsbesluit, waarbij de kermis in haren ouden vorm wordt teruggebracht. Nadat is voorgelezen het rapport der benoemde commis-io tot onderzoek der gemeentereken ng, dieDBt 1891, waaruit blijkt dat de rekening met do bylagen door baar in orde is bevonden, zoodat zij tot voor- loopige vrs'.stelliDg advieeerr, wordt dienovereen komstig de rekening vooiloopig vastgespeld met een batig saldo van Z' 665.18*/. De gemeentebegrootiDg dienst 1893, zooalB die door B. en Ws. ia opgemaakt, wordt den Raad aangc- bodoD en zal bij de leden worden rondgezonden. Do bogrootinu' van bet 2de bataljon der rustende schutterij in Zuid-Holland, dienst 1893, wordt mot algemeeno stemmen voorloopig vastgesteld tot een bedrag van 241 in o tvaDget en uitgaaf. Eindelijk wordt Dog vastgesteld het suppletoir kohier der hondenbelasting, dienst 189 tot een totaal tedrag van 6. De vergadering wordt daarop gesloten. Marktberichten. Leiden. 26 Aug. Ter markt werden bedsi aangevoeld Ossen stuks ƒ122.a 271..Stieren 68 stuks ƒ51 a ƒ195. Veulens stuks a Kalf koeien 08 stuks ƒ100.a 260.—. Melkkoe en vake f100.a ƒ260 Vare koelen 17 stuks ƒ85 a ƒ190Vette koelos 123 stuks ƒ122a ƒ271.Kalveren (vette 44 stuks 40.a 78.KalvereD (magere) 13 stuk» 6.a ƒ15.Graskalveren 10 stuks ƒ18 a 438ohapen (vette) 789 etnks 14.— f 23.Hamels (vette) stuks a Bobapen (weide; 1165 -itnke 7.—a 16.Paar den ftnks a Lammeren (magere) 208 stuks 6a ƒ10.Lammeren (vette, jarige) stvks a Varkens (magere) 190 stuks 14 a S3.Varkens (vette) stuks a Varkens (biggen) 264 stuks a ƒ14.-. Ter markt aangevoerd: 306 runderen, 57 ka veren 1951 schapen, 208 Lammeren en 264 biggen. TerwekeiyKsobe Kaasmarkt aangevoerd 64 partbeu Bestee 1 werd voor Gondscbe kaas van 20 tot 28.— Derby-kaas van tot Leideche kaas de 16C KG. 68.50 tot Edammer kaas (2de qnal.) - tot Aan do Stadswaag gewogen 55 partijen, 2554 stuks kaas, wegende 13598 KG. Hetfddorp (Haarlemmermeer), 25 Aug. Witte tarwe ƒ7.30 a ƒ7.90. Jarige 6.50 a 8. Rogge 4 45 a 5.2". Haver a 7.50. Cbevaliergerst 4.95 a ƒ5.28. W.-gerst ƒ4.10 a 4.25 Z.-gcret .- a Duivenboonen a Paardcnboonen a ^rulneboonen a Groene-erwten 6.50 a 7.50. Karwijzaad a Delft, 25 Aug Aan de Stadswaag gewogen van 19 tot 25 Aug.C84 achtsten en 70 zestienden vaten Boter, wrgcDdc le zamen 14,390 kilogrammen. Pr^je 44 a ƒ54 hot vierde, ƒ1.10 a ƒ1.35 het KG. CORRESPONDENTIE. E. vraagt of or ook kans zou bestaan in onze gemeente den a. s. verjaardag d6r Koningin niet geheel on opgemerkt te doen voorbygaan. Hy steltvoor een volksconcert des avonds op de Beesten markt te doen plaats hebben en, kan het zijn, alsdan nóg eene muziekuitvoering, op de Koren beurs of op het water van den Stillen Rijn, by de Hoogstraat. O.-I. MAILDIENSTEN. Dagen van verzending uit Leiden. Via Amsterdam (Ned. Zeepost) 9 en 23 Sept. laatste lichting aan het postk. 's nachts 12 u. Via Rotterdam (Ned. Zeepost) 2,16 en 30 Sept. laatste lichting aan het postk. 'sav. 10.10. Via Genua (Ned. Mail) 6 en 20 September; laatste lichting aan het postk. 's av. 5.40. Via Marseille (Ned. Mail) 13 en 27 Sept. laatste lichting aan het postk. 's av. 5.40. Via Marseille (Fransche Mail) 3 en 17 Sept.; laatste lichting aan het postk. 's morg. 7.30. Via Brindisi (Engelsche Mail) 9 en 23 Sept.; laatste lichting aan het postk. 's nam. 12.45. Ncd. West-Indische Mali. Naar Suriname (Ned. Guyana): 30 Aug. over Engeland. Naar Suriname (Ned. Guyana): 8 Sept. via St.-Nazaire. Naar Suriname (Ned. Guyana)7 en 28 Sept. van Amsterdam. Naar Suriname (Ned. Guyana)13 en 27 Sept. over Engeland. Naar Curasao eiken Dinsdag en Zaterdag. (Laatste buslichting te Leiden: over Engo- land en via St-Nazaire te 7.55 's morgens; via Nieuw-York te 5.55 'savonds; via Am sterdam te 12 uren 's nachts). Naar Curasao: 27 en 30 Augustus. Laatste busllchting te 5.55 's avonds. De uren van lichting zyn gerekend naai den spoortyd, dus 20 minuten achter by den plaatselijken tyd. APYERTENTIËX. Ondertrouwd JILLIS OOSTENRIJK, Weduwnaar van A. Uittekbogaard, en JACOBA CORNELIA HOOGEWONING. Rijnsburg, 20 Augustus 1892. 5197 6 Heden overleed, na een langdurig, do.'.li geduldig lijden, tot diepe droefheid van hare Ouders, Broeders en Zuster, onze geliefde oudste Dochter JANKE, in den ouderdom van ruim 17 jaren. M. VAN HEERINGEN. Leiden, 25 Augustus 1892. (Heerensteeg No. 26). 5209 8- Heden overleed, ten onzen huize, onze ge achte Dienstbode HELENA HENDRIKA VA» INGEN, na een 25 jarigen trouwen en eer lijken dienst en tijdig voorzien met de H. H. Sacramenten dor H. Kerk, in den ouderdom, van ruim 49 jaren. H. N. VAN BAARDWIJK. C M. E. VAN BAARDWIJK, Leiden, 25 Augustus 1892. Hazer6loot. Algemeene kennisgeving. 5203 10 Heden overleed, te 's-Gravenhage, na eene kortstondige ziekte, onze geliefde Vader en Behuwdvader, de Heer NICOLAAS KOSTER, in den leeftjjd van ruim 60 jaar. Uit aller naam, C. CORNELISSEN-Koster. P. H. CORNELISSEN. 5210 10 C. J. BLOM-Koster. H. J. BLOM. 's Gravenhaoe, 25 Augustus 1892. De BURGEMEESTER van Hillegom verzoekt inlichtingen omtrent de herkomst van een L||k van hel vrouwelijk geslacht, ver moedelijk oud ongeveer 30 jaren, aangezicht ovaal, voorhoofd rond, oogen blauw, neus ge woon, mond idem, haar en wenkbrauwen blond, missende alle boventanden, gekleed met. zwart bovenlijf, wit keperen onderrok, katoenen schortje met rood-gebloemden rand, en ale onderkleeding een paars jak, wit flanellen hemdje, wit katoenen hemd, ééne kous var. gebleekt katoenen garen, een paar gewone bottines en een koperen ringetje aan den. middelvinger der rechterhand, alles ongemerkt. Dit Hjk is in den morgen van den25stcn Augustus l«92 omstreeks zeven uren op gehaald als drenkeling uit de Lcldtchc Trekvaart, nabij do Kalkovenbrug, onder Hillogom. 0215 19

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 3