vaar van verspreiding der ch*^ door den directeur-generaal dej MaatScb'appy tot «xploitat'e van S^tsspoorweger;tast gegeven, -Offl dd voor publiek, bestemde privaten en urinoir^ op de stations, de closets in de rijtuig^, en de privaten en urinoirs voor hot po^soneel van do groote locomotiefdepóts, de «groote werkplaatsen, enz. met do meeste zorg te reinigen, rein te houden en voortdurend te ontsmetten met kalkmelk of een ander deugdelijk ontsmettingsmiddel. Te Nieuweschans wordt ijlings eene barak gebouwd met privaten tot tijdelijk oponthoud van de Russische landverhuizers, die daar van Bremon worden aangevoerd, om verder naar Rotterdam en Amsterdam te worden vervoerd. Die lieden worden over het Neder- landsche gebied vervoerd in bepaald daarvoor aangewezen derde-klasse rijtuigen, die voor zien zijn van het opschrift „landverhuizers en telkens ontsmet worden. Deze maatregelen geschieden, naar het „Utr. Dagbl." mededeelt, in overleg met hot Geneeskundig Staatstoezicht. Met het oog op de onrustbarende berichten omtrent den gezondheidstoestand te Hamburg en te Antwerpen, heeft de N.-A. S. M. baren agenten aldaar aangeschreven, het aannemen van passagiers over hare lijn tot nader order te staken. De minister van binnenlandsche zaken, overwegende dat, volgens ingekomen ambts berichten, de cholera met verschijnselen van Aziatische cholera voorkomt to Hamburg en te Antwerpen, heeft beide havens besmet verklaard. Dezelfde minister en die van financiën brengen ter algemeene kennis dat, met ingang van 29 dezer, de in- en doorvoer van lompen, ge bruikte kleedingstukken en ongewasschen lijf- en beddegoed uit Hamburg en uit Antwerpen verboden zijn. Bagages, door reizigers medege bracht, zijn onder dit verbod alleen begrepen voor zoover betreft ongewasschen lyf- en beddegoed, dat niet mag worden in- of door gevoerd dan na, op de wijze, door den inspec teur voor hot geneeskundig staatstoezicht te bepalen, te zijn gereinigd of ontsmet. Het stoomschip „Bromo," van Rotterdam naar Batavia, vertrok 25 Aug. van Suez; de „Bundesrath" arriveerde 24 Aug. van Ham burg en Amsterdam te Dar es-Salaamde „Prinses Wilhelmina," van Amsterdam naar Batavia, vertrok 25 Aug. van Genua; de „Sumatra," van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 26 Aug. te Genua. Bij koninklijk besluit is overgeplaatst in zijn rang bij het personeel der militaire adm. van het leger in Ned.-Indié, de 2de luit.-kwartierm. A. H. J. G. P. Scheepens, van het 7de reg. inf. Gomengd NUnws. Reeds vroeg in den morgen werd heden aan de Middelstegracht door een aldaar passeerend voorbijganger oen lyk opgemerkt. Hij stolde do politie or van in kennis. Het lijk bleek te zijn dat van den op die gracht wo nenden 25- a 26 jarigen M. Drankmisbruik schijnt de oorzaak te wezen. Gisteravond omstreeks zes uren viel, terwijl do mooder afwezig was, een 5-jarig zoontje van S. I., dat in het tuintje achter het huis in do Looierstraat speelde, in eene sloot, met het gevolg, dat het, helaas, eenige oogonblikken daarna levenloos werd opgehaald. Aan do fabriek der Leidsche Katoen- maatschappd heeft men nog, hoewel tever geefs, getracht do levensgeesten van den knaap op te wekken. De jongeling P. B., die in de fabriek der firma Gebr. v. "W. Co., aan de Vestestraat alhier, in eene kuip met kokende verfstof was gevallen, is in hot academisch ziekenhuis aan de bekomen brandwonden overleden. Het vierjarig zoontje van den stadswerker S., wonende in de Paradijssteeg alhier, had gisteravond omstreeks halfzeven het ongeluk in den Ouden Ryn te vallen, doch werd spoedig door enkele voorbijgan gers gered. Voor hen, die er prijs op stellen eene petroleum-motor boot te zien, zy mede gedeeld dat de heer H. Wohmann, ingenieur te Bremen, met zyn petroleum jacht „Falke" op zyno reis van daar over Groningen en Zwolle, naar Amsterdam, enz., in laatstge noemde plaats is gearriveerd en hoogstwaar- echyniyk den 28ston dezer alhier zal aan komen. Do poot heeft eon diepgang van 70 <M.f is 11 M. lang en 1.S0 If* breod, met een mo*°r V??n 8 paardokrachten (systeem-K fihne), krachtig gebouwd On van solide construct^; ze heeft eene gepatenteerde schroef niet ver stelbare vleugels, hetgeen de boot eene groote gemakkelykheid ook Van zydelingsch wenden geeft en waardvol* voorkomen wordt dat de motor plotseling belast of ontlaat wordt, zooals b'y andere systemen wel het geval is en zeer nadeelig op don motor werkt. De boot heeft eene snelheid van 8 tot 81/» zeemylen. De keer Wehmann heeft er mede, slechts in gezelschap van een jongen, de reis uit Bremen naar Amsterdam gemaakt. De tocht ging over Wilhelmshafen, Emden, Delfzyl, Groningen, enz. Yan Zwartsluis naar Amster dam duurde de reis ongeveer 71/, uur. Gistermiddag om twee uren werd op den Amstol met het bootje eene proefvaart go- maakt. De motor verbruikt Zx/t KG. petroleum per uur. De zaal bestemd, voor de behan deling van burgerlyke zaken in het gerechtshof te 's-Hage, is geheel gerestaureerd. Er is een fraaie parketvloer gelegd en de wanden en het plafond zyn daarmede in overeenstemming gebracht, zoodat de prachtige schilderyen, welke vaak door vreemdelingen worden be zichtigd, ook beter tot hun recht komen. De burgemeester van 's-Graven- hage heeft het houden van een optocht door sociaal democratische en vakvereenigingen op den dag der groote byeenkomst voor algemeen stem- in k!e-recht op 18 September a. s. ge weigerd. Men seint ons hedenmiddag uit Rotterdam Het stoomschip Jason", varende van Ham burg naar Rotterdam en verder naar Keulen, arriveerde heden met twee dooden en vier choleraiyders aan boord te Maassluis. Het schip werd teruggezonden naar den mond van den Nieuwen "Waterweg. Omstreeks halfelf ontstond hedenmorgen te Amsterdam brand op de voorkamer der derde verdieping van perceel No. 23 in de Warmoesstraat. De bowoner H. Jansma was uit da stad en zyne vrouw uit werken, tcrwyl oenigo kinderen op de kamer achterbleven en waar- schynlyk door het spelen met lucifers zoo althans vermoedt de moeder den brand veroorzaakt hebben. Binnen zeer korten tyd was debrandwoer Ier plaatse; met behulp van één enkelen straal Vechtwater was de brand te kwart vóór elven reeds gebluscht. De voorkamer is geheel uitgebrand en do buren het huis strekt aan zeven gezinnen tot woning hebben natuuriyk waterschade bekomen. Vrouw Jansma, die eerst kort geleden de kamer in de Warmoesstraat betrok, had nog niet zorg gedragen voor hare over- schryving, zoodat zy, hoewel haar inboedel verzekerd was, de geheele schade zal moeten dragen. Alleen hare beleeningsbriefjes werden, voor zoover bekend, gered. AH.) Een staaltje van bureaucratische inktwellust. De „Curagaosche Courant" bevat de vol gende bekendmaking: „Gedeponeerd ten parket te van den Procu reur-Generaal, als op straatgevonden,één overhemdsknoopje. Curasao, De Procureur Generaal, 29 Juli 1892. Sol C. Henriquez." Naar de „N. R. C." verneemt, is de Noord-Brabanitsche Stoomtramwegmaatschap- py op eigon aanvrage in staat van faillisse ment verklaard. Te Dussen is een hevige brand uitgebroken. De Roomsche kerk en acht andere gebouwen zyn vorbrand. De telegraphische gemeenschap is verbroken. Van andere zyde meldt men aan de „N. R. C.", dat ook de toren en het raadhuis door den brand vernield zyn, terwyi later nog bericht werd, dat do brand eerst tot staan is gebracht nadat, behalve het raadhuis en de kerk, in de asch zyn gelegd de school, het telephoon- kantoor, de pastorie, het liefdegesticht en zeventien woningen, alle binnendyks gelegen. Do oorzaak van het onheil is onbekend. Te Dedemsvaart is, vermoedelijk door de duisternis misleid, gisternacht een 73 jarig man in het kanaai geraakt en ver dronken. Een felle brand brak gister nacht kwartier voor twaalvon uit in het bierhuis van W. De Braaf, te Kuilenburg. De Braaf, die het vuur bytyds bemerkte, snelde naar boven, waar de brand zyn oor- sprong had, om zyne vyf jeugdige kinderen to redden, hetgeen hem met veel moeite ge lukte. Het bovenhuis is geheel in de asch gelogd. Oorzaak onbekend; alles was ver zekerd. Do marechaussees moesten bjj het binnenhalen der tiend te Kapelle het volk tot driemaal toe uiteendrijven. Eéno arrestatie is geschied. Even buiten Gorredyk hééft Woensdagavond de laatste tram naar Drachten een man van 35 jaar, den schoenmaker Nauta, overreden, die terstond ëon verminkt lyk was. De ongelukkige kwam terug van Beetsterzwaag, waar hy op het gemeentehuis do geboorte van zyn vyfde kind had aangege ven. Verschillende herbergen werden daarna be zocht en de vader dronk op de vermeerdering van zyn huisgezin zoovele malen, dat hij erg beschonken werd. Den ganschen dag bleef hy onderwegeerst des avonds kwam hy by het dorp Lippenhuizen, waar hy ook nog eens aanstak en de reis naar Gorredyk aan vaardde, vóór de tram van Heerenveen ge passeerd was. Hy is toen, even voorby de herberg, op de rails gevallen en daar blyven liggen. De machinist van de tram heeft hem niet opgemerkt en in volle vaart reed de trein over het lichaam, zoodat de dood dadelyk volgde. Met het oog op den toestand, waarin zyne vrouw verkeert, heeft men het ongeval tot nog toe voor haar geheim gehouden. In don laatsten tyd komen te Giesendam meer gevallen van mond- en klauwzeer onder het rundvee voor. De bezetting militairen is weder versterkt met 29 manschappen. Aan het „Hbl." seint men uit Scarborough, dd. 25 Aug.: Heden werd de derde cricket-wedstryd gespeeld, nl. tusschen het Ned. XI- en oen elftal, samengesteld uit logeergasten te Scarborough (Scarb. Visitors). De Hollanders maakten in de eerste innings 94 en in de tweede 136 voor het verlies yan slechts 1 wicket (Schröder 70, EykenöGnot out) zoodat de Hollanders ditmaal op de eerste innings wonnen met 13 runs. Do Seine is bedekt met doode visch, ten gevolge der hitte gestorven. Voor de hengelaars aan hare boorden is er thans niet veel te snappen. Te Stettin is gisteren 600 Wispel (24 schepels) rogge op de stoomboot „Wolga" geladen ter verzending naar St.-Petersburg. De iy st van zware branden in Duitschland wordt nog niet kleiner. Woensdag zyn verbrand: naby Jorotschin, in de Pruisi sche provincie Posen, 14 gebouwen met veel graan en vee; naby Stargard (in Pommeren) 10 boerenwoningen met 28 bygebouwen; te Hitzdorf, naby Kleeberg, zes boerenhoeven en veel vee; te Rinteln eerst zeven woon huizen en daarna in een ander gedeelte der stad vier woonhuizen met bygebouwente Tondern zeven panden, groote en kleine, alle met voorraden graante Hillmicke, in het district Olpe, veertien woonhuizen en eene kapelte Bodenheim, in Ryn-Hessen, achttien gebou wen te Myslowitz, in Silezië, zes en tachtig huizen, benevens 51 schuren en andere op stallen. Omtrent de cholerine en cho lera wordt nog het volgende bericht: Hamburg, 25 AugustusUit aanmerking van den tegenwoordigen openbaren gezond heidstoestand alhier, heeft de Packetfahrt- gesellschaft besloten, de groote stoomschepen niet naar do Elbe te laten komen, maar den dienst dier schepen te beperken tot het ver keer tusschen Southampton en Nieuw-York. Ook is het vervoer van tusschendekspassagiers tot nader order gestaakt. Aan de „Kóln. Ztg." wordt uit Hamburg gemeld, dat volgens officiëele mededeeling van de 150 personen, die aan Aziatische cholera leden, tot Woensdagmiddag 90 gestor ven waren. Parys, 25 Augustus: De geneesheer Du- jardin, van Beaumetz, heeft op eene tot hem gerichte vraag geantwoord, dat naar zyn gevoelen de cholera twee verschillende loopen volbrengt, de eene op Fransch grondgebied van het gasthuis te Nanterre over Parys naar Havre, waar de ziekte langzamerhand ver- dwynt; de tweede van Bakoe naar St.-Peters burg, Hamburg en Antwerpen. Deze laatste is van ernstiger aard. Voorzorgsmaatregelen zullen worden voor geschreven, geiyk aan die, welke aan de Spaan- sche grens zijn genomen. Berlyn, 25 Augustus: De avondbladen melden: Op hot'Lehrter-station zijn by een der reizigers verschijnselen waargenomen, welke men aan cholera meent te moeten toe- schry ven. Tot nader onderzoek is die persoon naar het ziekenhuis overgebracht. Aan genoemd station worden nu allo van. Hamburg komende reizigers aan een FAferrg onderzoek onderworpen; een persoon wiens toestand verdacht scheen, \~a naar het Lazaret overgebracht. Het v^rgööf van slaapwaggons tusschen B'üiyn en Hamburg is ook voorloopig gestaakt. In den afgeloopen nacht stierf in de Göbenstraat, in het westen der stad, de vrouw van een daar gevestigd koopman aan eene ziekte, welke de verschijnselen van Aziatische cholera vertoonde. Of de dood werkeiyk aarö die ziekte moet toegeschreven worden, is door de goneesheeron nog niet uitgemaakt. Het stoffeiyk overschot is onmiddellijk naar de- zaal voor lykschouwingen overgebracht en de woning ontsmet. Enkele bladen verwijten aan het stedelijk bestuur van Hamburg, dat de gezondheids controle slecht wordt gehandhaafd, en dat mm het uitbreken der ziekte heeft verzwegen. Er wordt verontwaardiging over aan den dag gelegd, dat men de verschyning van cholera te Hamburg zoo lang heeft bedekt gehouden; Naar men beweert, bestonden aldaar reeds sinds veertien dagen verdachte gevallen en is het aantal der aan cholera overledenen veel hooger dan het tot nog toe wordt aangegeven. De bladen vragen daarom dat het Rijks bestuur zal ingrypen. Te Berlyn was bekend gemaakt dat reeds by het eerste geval van werkelyke cholera aldaar dadelijk officiëele bekendmaking ervan zal worden gedaan, door middel van de openbare aanplakzuilen. Tot nog toe is er nog geene zoodanige publicatie geschied. De bladen aldaar waarschuwen tegen overdreven vrees voor cholera en sporen de ingezetenen aan om,ic plaats van zich beaDgst te maken, liever viytig te desinfecteeren. Rouaan, 25 Aug.: Tweehonderd gevalUn van cholerine zyn geconstateerd te Daruetal. Dieppe en Salle6, en 70 gevallen te Ouisstl. De ziekte wordt toegeschreven aan het ge bruik van het water der Seine. Rouaan zelf is niet aangetast. Chri6tiania, 25 Aug.: De regeering heeft eene verordening uitgevaardigd, waarbij alle Fransche havens door cholera besmt' worden verklaard. Londen, 25 Aug.: Van overheidswege is eene verordening uitgevaardigd, waarbij de invoer van lompen, beddegoed en oude klee deren wordt verboden uit alle Europeesche havens noordwaarts van Duinkerken, met uitzondering van Noorwegen, Zweden ei>] Denemarken. Antwerpen, 25 Aug.De toestand i« niet zeer verergerd. Gisteren werden vierjj personen, die door cholera waren aangetast) in het ziekenhuis gebracht; één hunne-rover' leed. In do stad is gisteren één kind overl leden. Twee werklieden aan do haven hoorden tot de eerste slachtoffers, die di plotselingen dood getroffen werden. schipper, wiens vrouw aan cholera stieri werd eveneens naar het ziekenhuis vervoer) Vele schepen uit Frankryk, Duitschland q Rusland moeten in quarantaine blyven. Er. echter geen geval van cholera aan b::r voorgekomen. Nieuw-York, 25 Aug.De havenste^ Montreal en Quebec hebben besloten dat quarantaine onderworpen zullen worden a reizigers, die met booten der Hambu-g-;i Amerikaansche stoomvaartlyn aankomen. 4 Den stoomvaartmaatschappyen „Nordd- sche Lloyd" en de „Hamb. Amerik. Md schappy" is gelast, dat zy hare booten c Hamburg en Bremen te Baltimore en Ka Charles zullen doen ophouden om dequari taino te doen ondergaan. Hier zyn eveneens strenge maatrege' genomen om te beletten, dat cholera wc- overgebracht. Te Boston is de invoer van lompen uit iP besmette Europeesche havens verboden. BUITENLAND. 1 Frankryk. Frankryks houding met betrekking tot Congo staat heeft in België ergernis geg^j maar de mishandeling van Belgische n werkers door hunno Fransche kamer» heeft aan de grenzen eene groote verhitte'! veroorzaakt, welke zich reeds in feitelykb* r openbaarde. De Fransche mijnwerkers verlangen Belgen, die in het Noorderdepartement even talrijk zijn als zij, zullen worden gezonden, en de tusschenkomst der mil!

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 2