B;j hot tamelyk hevig onweer, dat Dinsdag j. 1. boven "Waddingsveen woedde, werd eene koe van den heer v. d. T. doodgeslagen. De landbouwer Konst, te Eudel- staart, haalde zyne 2 paarden op, om ze naar den stal te brengen. Daarbij had hy het ongeluk een slag van een der paarden tegen de kin te krygen, ten gevolge waarvan dit lichaamsdeel zoo gehavend was, dat oogen- blikkeiyk geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. De wonden zijn dichtgenaaid, maar de patient zal waarschijnlijk geheel tandeloos zijn. Op den verjaardag van H. M. Koningin "Wilhelmina (31 Aug. a. s.) zal in den tuin van de Sporttentoonstelling te Sche- veningen een groot avondfeest worden ge organiseerd. Do tuin zal behalve met het electrisch licht nog buitengewoon geïllumi neerd zijn. Er zal een concert worden gegeven door twee muziekcorpsen, eene tombola zal gehouden worden, waarvan de loten aan alle dames en kinderen van aandeelhouders, abonnés en andere betalende bezookers zullen worden uitgereikt, terwijl nog meer verrassin gen volgen zullen. By de gisteren te "Woerden ge houden landbouwtentoonstelling zijn de vol gende bekroningen toegekend: lo. Voor het beste paard van 46 jaar. lste prys f 50, F. Yan der Breggen, te Wad dingsveen, bruine kol-merrie; 2de prijs f 25, P. De Goey, te Utrecht, zwarte merrie, 4 jaar; 3de pr. f 10, J. De Mol, te 's-Gravenhage, zwarte ruin, 4 jaar. 2o. Voor de twee beste melkkoeien, lste prijs f 40, J. Froyers, te Meern, bij Utrecht; 2de pr. f 20, Joh. Schouten, te Alfen a/d. Rijn 3de pr. f 5, A. C. v. d. Akker, te Hazers- woude; eervolle vermelding: Th. Boers, te Woerden. 3o. Voor de twee beste vette koeien, lste prys f 40, C. C. Breukink, te Voorschoten; 2de pr. f 20, J. Freyers, te Meern. bij Utrecht 3de pr. f 10, A. Van Rooijen, te Barwouts- waarder. 4o. Voor den besten tweejarigen rystier. lste pr. f 40, wed. A. Sweere, te Willemstad (Noord-Brab.) rundveestamboek 2161; 2de pr. f 20, D. Okhuyzen, te Abkoude; 3de pr. f 5, N. Hommels, te Zegveldsche Meye. 5o. Voor de vier beste en vetste l1/,- jarigo schapen, lste pr. f 20 en 2de pr. f 10, A. Van Rooijen, te Barwoutswaarder. 6o. Voor de twee beste pinken, lste prijs f 20, P. Brunt, te Nieuwerbrug; 2de pr. f 10, A. Straver, te Linschoten. 7o. Voor de beste Goudsche zoetemelksche kaas, 2 stuks, ieder 8—10 KG. lste prijs f 20, niet toegek.2de pr. f 10, W. H. Van Woudenberg Rzn., te Houten; 3de pr. 5, W. Van Dommelen, te Rietveld, bij Woerden. So. Voor de beste Goudsche zoetemelksche kaas, 2 stuks, ieder 48 kilogr. lste prijs f 20, A. Kool, te Nieuwerbrug; 2depr. 10, D. Schouten, te Nieuwerbrug; 3de pr. 5, N. Vroege, te Kamerik; eorv. vorm. W. De Pijper, te Kamerik. 9o. Voor de beste Edammer zoetemelksche kaas, minstens 5 stuks, lste prijs f 15, 2de pr. 7.50, 3de pr. 2.50, niet ingezonden. lOo. Voor de beste roomboter, minstens V8 vat. lste prijs 20, Wed. P. Heemskerk, te Hazerswoude; 2de pr. f 10, H. Buisman, te Purmerend3de pr. 5, M. Nap, te Woerden. llo. Voor de boste onvermengde weiboter, minstens '/8 vat. lste prijs f 20, F. Straver, te Linschoten; 2de pr. f 10, A Verwey, te Langeruigoweide; 3de pr. f 5, C. De Jong. te Rietveld. 12o. Voor de schoonste verzameling bloemen en sierplanten, lste prijs f 20, Joh. v. Kouwen, te Montfoort; 2de pr. 10, J. Griffioen, te Woerden; eerv. verm. J. v. Burken, te IJselstein. Nog bijgevoegd: voor den besten pinkstier. lste prijs 20, A. Boere, te Polsbroek; 2de pr. f 10, A. D. Husson Heenk, te Woubrugge: eerv. verm. P. Vrn Zanten, te Zuilen. De uitslag der h a r d d r a v e r ij t e Woerden is als volgt: Er waren 8 deelnemers. Prijs (ƒ250) de bruine ruin „Prins", eigenaar en berijder P. Van Santen, te Rotterdam; premie (ƒ100) bruine ruin „Premier", eigenaar J. P. Mooiman, te Stompwijk, berijder J. G. Matse. In de Maas by Rotterdam is gisteren het lyk gevonden van den 20-jarigen matroos A. De R., die in den nacht van Zaterdag op Zondag in de Zandstraat met eene revolver eene vrouw in de borst en zichzeïven in den mond heeft geschoten. Na deze mislukte poging om zich te dooden lieeft liij I zich blijkbaar in de rivier geworpen, na eerst nog een paar steenon in den zak gestoken te hebben, om spoediger te zinken. Het lyk is naar het drenkelingenhuisje te Crooswijk gebracht. Men schrijft ons uit Rotterdam: De verontwaardiging over den moord op den politie-agent Van den Berg koert zich natuur lijk tegen de sociaal-democraten, wier leiders immers nie's anders doen dan tegen politie en justitie ophitsen en tot geweld en moord aanmoedigen. Het is Geel, sedert hij uit de gevangenis werd ontslagen, door de party tot een gevierden held gemaakt, aan de partygenooten tot een voorboeld gesteld, omdat hy een moordaanslag pleegde! En als Geel zelf in vergaderingen verklaarde, dat hy er alleen maar spyt van had, dat zyn schot had gemist, dan werd hy door de partygenooten stormachtig toegejuicht. Helsdingen, die aanvankelijk door omstan ders als de dader was aangewezen, is niet de bekende woordvoerder, maar diens broeder, mode een der hoofden van de party alhier. De beide Helsdingen zyn de zoons van een voormaligon agent-majoor by onze politie. De een is sigarenmaker en de ander heeft een boekwinkeltje. Beiden behooren tot de rumoerigste „revolutie-kraaiers." Het bierhuis, waar de moord heeft plaats gehad, moet voortdurend door de politie worden bewaakt, omdat een deel van het publiek tegen dat buis en de lieden die er verkoeren, eene zeer dreigende houding aan neemt. Dezelfde politie, tegen wie zy voort durend zulk eene vyandige houding aannemen, moet nu de sociaal democraten beschermen Men hoopt hier algemeen, dat het gebeurde er toe leiden zal, dat de openbare macht voortaan wat gestrenger er tegen waken zal, dat sociaal-democraten wapenen by zich dragen. Het is by de politie bekend, dat velen van die lieden nooit anders dan ge wapend in hunne vergaderingen verschynen, met de geenszins verborgen gehouden bedoe ling om van die wapenen gebruik te maken, als zij door de politie naar hunne meening mochten gehinderd worden. Na het nu ge beurde zou het alleszins gerechtvaardig zyn, wanneer dergeiyke lieden voortaan werden gevisiteerd. Waartoe dient de wapenwet, als zy niet juist by zulke misbruiken wordt toegepast? Het voornemen bestond aanvankelyk om voor de inzameling van giften voor de nage laten betrekkingen van den braven politieagent eene commissie te vormen, maar ingezetenen, daartoe aangezocht, weigerden om openlyk met hun naam voor dit doel op te treden, uit vrees voor de wraakneming der sociaal democraten. UD.) Omtrent den reeds door ons ver melden, gisternacht gepleegden moord te Rot terdam deelt hot „Rott. Nbl." het volgende mede Wederom moeten wy melding maken van een moord en wel ditmaal gepleegd door eene vrouw op haren man. In do Zeemansstraat No. 2 woonde met zijn gezin met zeven kinderen G. A. Paar, als koetsier in dienst by den heer Van Oosterzee; zyne vrouw was lydende aan toevallen en heeft in eene vlaag van zenuwachtige opgewondenheid met een broodmes haren echtgenoot aan den hals eene doodelyke wonde toegebracht. De man heeft nog kracht genoeg gehad om zich op te richten uit het bed en zich voort te sleepen tot in het portaal, waar hy ineen- zeeg. De palfrenier, die beneden in het koets huis slaapt, werd wakker op het ongewoon gedruisch en snelde naar bovenhy vond den koetsier badend in zyn bloed en de vrouw in de kamer zeer kalm nedergezeten, haar kleed met bloed gedrenkt en het moordtuig in de hand. Blykbaar was hare moordwoede gestild, hetgeen onverklaarbaar is, daar de krank zinnige het mes Maandag, dus met boos opzet, gekocht had. De palfrenier handelde echter verstandig de politie te waarschuwenspoedig waren een viertal agenten boven, die haar het mes ontnamen en gelastten mede te gaan. Zy hadden dan ook niet veel moeite haar naar het politiebureel in de Witte-ae-Withstraat te vervoeren, waar zy voorloopig in bewaring werd gehouden, om na verhoor te worden overgebracht naar het huis van bewaring Korto Hoogstraat. Do verslagene was 43, do vrouw 46 jaar oud; zenuwziekten kwamen veelvuldig in het gezin voor; behalvo de vrouw, lydt een j 18 jarige zoon zondanig aan vallende ziekte, I dat de doktor zyne opneming in een gesticht voorschreef. De heer Van Oosterzee heeft gelast, dat voor de kinderen van den verslagene gezorgd zou worden, zoodat dezen voor gebrek althans behoed zyn, waar de moeder hen met één slag tot weezen maakte. De verslagene was een oppassend man. De vrouw verklaart niet te weten wat haar tot misdaad gedreven heeft. Daar het, zooals algemeen gezegd wordt, een gelukkig huis houden was, kan men geene andere oorzaak gissen dan eene vlaag van krankzinnigheid of godsdienstwaanzin. Dinsdag-avond ontstond in de Laurierstraat te Amsterdam een twist tus- schen eene vrouw en een man, groenten- venters. De zoon der vrouw, wonende in de Rozenstraat, mengde zich in den twist en trok party voor zyne moeder. Hy kreeg van den man echter zulk een schop tegen het onderlyf, dat hy per brancard naar het gasthuis moest worden vervoerd, waar hy, ten gevolge van eene inwendige verwonding, overleed. De dader is, na oon verhoor door de politie, voorloopig op vrjje voeten gesteld. Door H. M. de Koningin- Regentes is vergunning verleend tot het voeren van het Koninklyk wapen aan de heeren Neel- ineyer Co., inktfabrikanten, T. Dalhuisen Co., in koloniale waren, P. G Romyn, papierhandelaar, en J. De Horst, vleesch- houwer, allen te Apeldoorn. Het feestprogramma van don 27sten a. s. (28 Aug. is de gedenkdag van Groningens ontzet in 1672) is nu bekend. Behalve dat er eene harddravery en eene kermis zyn uitgeschreven, zal er des morgens van 11121/, uur op de Groote Markt- eene muziekuitvoering worden gegeven door het 2de schuttersmuziekcorps, onder leiding van den kapelmeester C. Muller. Des avonds om 10 uren wordt op de Groote Markt een prachtig vuurwerk afgestoken, terwyl het slotnummer zal zyn eene herhaling, gevariëerd, van hetgeen tydens het verblijf der Koninginnen door den regen is mislukt. Boven Tessol brak een hevig onweer los. De boerenwoning van P. Jz. De Wit, te Den Hoorn, werd door den bliksem getroffen en brandde geheel af. Huis en in boedel waren verzekerd. Te Saint-Omer ging Zondag een stukadoor met zyne vrouw en vier kinderen uit varen en viel, naar het schynt ten gevolge van eene duizeling, overboord. Hy klemde zich echter aan de boot vast, deze sloeg by zyne pogingen om er in te klimmen om, en het geheele gezin verdronk, op een kind van acht jaar na, dat er in slaagde den oever te bereiken. Zondag-avond is op een plaatsje by Epinal een molen afgebrand; onder de overblyfselen heeft men de lyken gevonden van de dochtertjes des molenaars, vier en vyf jaar oud. Men onderstelt dat de kleinen, met lucifers spelende, zeiven den brand hebben veroorzaakt. By Augusta (Kansas) is Zaterdag nacht een trein door vier gemaskerden aan- gevallon on beroofd. Op een kruispunt, waar de vaart verminderd werd, sprongen twee hunner op de locomotief en bevalen den machinist stil te houden. Later is het viertal gevat. De berichten over cholera en cholerine komen, helaas, niet meer alleen uit het Oosten. Uit een paar West-Europeesche havens komen zeer verdachte berichten, maar gelukkig bestaat èn te Hamburg en te Ant werpen nog twyfel of men met Aziatische dan wel slechts met inlandscho cholera te doen heeft. De overheid is, zooals gewoonlyk in den aanvang, eenigszins huiverig te veel te zeggen, waartegenover de particuliere berichten allicht wat overdreven worden. Te Hamburg wordt op het oogenblik op last der keizerlyke rogeering een onderzoek ingesteld door een paar leden van het hygiënisch instituut, dr. Koch en dr. Rahts. De uitslag van hun onderzoek is echter nog niet bekend. Personen, die op dat onderzoek vooruitloopen, houden vol, dat men met den Aziatischen vyand te doen heeft. De beurs te Hamburg was daardoor giste ren zoo goed als verlaten en te Berlyri ver oorzaakten de berichten, welke men uit Ham burg ontving, ter beurze eene paniek. De eerste gevallen van de ziekte schynen zich reeds voor eene week te Hamburg te hebben voorge daan. naar eenige dagen te zijn verzwegen. De regeering heeft ook officieel bericht ontvangen, dat te Altona een geval van Aziati sche cholera is voorgekomen. Slechts aan een toeval heeft men hot te danken, dat zich in do haven van Amsterdam ook geen geval van cholerischen aard heeft voorgedaan. Op eene boot, welke vóór het be kend worden van den toestand, uit Hamburg naar Amsterdam vertrok, overleed in enkelo uren een der opvarenden. Daardoor konden nog tydig alle maatregelen genomen worden om het schip te ontsmetten en de bemanning van den wal te houden. Te Antwerpen, waar het aantal aange tasten nog klein is, verkeert men oveneens nog in het duister over den aard der ziekte. Ook uit Havre kwamen slechte berichten. Terwyl de doctoren Brouardel, Proust en Toinon een onderzoek instelden naar verdachte gevallen, meldde de Amerikaansche consul reeds dat de Aziatische cholera te Havre heerschte. Uit de laatste berichten blykt ovenwei, dat men te doen had met dezelfde ziekte, welke kort geleden te Parijs woedde, en na eenige slachtoffers te hebben gemaakt zoo goed als verdween. Zoo althans verklaren Brouardel en Proust. Ondertusschen had de Amerikaansche consul reeds gezorgd, dat in elk geval toezicht zal worden gehouden op de juist naar Nieuw-York vertrokken mailboot „La Touraine." Op do kracht van de genomen en nog te nomen voorzorgsmaatregelen heeft de onzeker heid gelukkig geen invloed. Behalve de reeds gemelde quarantaine- maatregelen in Zweden dient nog gemeld, dat de Pommersche zeehavens voor Russische landverhuizers zyn gesloten. De Hessische regeering heeft een streng onderzoek van uit Frankrijk komende reizigers voorgeschreven. Geneeskundigen te Berlijn zyn tot het be sluit gekomen, dat geheel droge artikelen, zooals brieven, nieuwsbladen, enz., ge6ne be smetting overbrengen. Niettemin nemen de spoorwegambtenaren te Breslau de grootst mogelyke voorzorgen ten aanzien van het verkeer met Rusland. Toch wordt uit deze stad reeds een cholera geval gemeld. Uit Antwerpen wordt nog geseind, dd. 24 Augustus Sedert gistermiddag zyn vyf aan cholera-achtige ziekte lydende personen in het hospitaal van Stuyvenberg opgenomen, die allen na eenige uren overleden. Aan boord eener Duitsche stoomboot uit Hamburg is één geval voorgekomen. De Hy giënische Commissie en het gemeente-be stuur komen dagelijks byeen. Er is sprake van, een lazaret in te richten. Het is on juist, dat er eon sterfgeval is voorgekomen op de Portugeesche stoomboot „Riotejo", ge durende de reis van Havre naar Antwerpen. Officieel is bekend gemaakt, dat de sani taire commissie voor de Schelde zeer strenge observatiemaatregelen zal nemen betreffende personen en goederen uit besmette landen. (Tweede TelTot hedennamiddag halfvier zyn nog verscheidene gevallen van cholerine aangegeven en moet, volgens verklaring van een der voornaamste geneesheeren, ook een geval van cholera asiatica zyn geconstateerd. Eene quarantaine van zeven dagen is voor geschreven voor de schepen, die van Havre, Hamburg en den Ryn komen. Men seint uit Hamburg, dd. 24 Aug.: Ü3 „Ham'o. Cour." meldt van vertrouwbare zyae, dat van 18 tot 23 dezer alhier 219 personen door ziekten van cholerischen aard zyn aan getast, waarvan 75 overleden. De van andere zyde openbaar gemaakte berichten zyn over dreven. Stokholm, 24 Aug.De regeering heeft eene verordening uitgevaardigd, waarby ver klaard wordt, dat alle Duitsche Noordzee havens, zoomede de Duitsche Oostzeehavens tusschen Pommeren en Denemarken, verdacht worden door cholora aangetast te zyn. BUITENLAND. Men meldt uit Bergen (Henegouwen), dd. 24 Augustus: De gebeurtenissen te Elouges hebben nog gevolgen gehad. In den namiddag bewoog zich een troep volk met roode vaandels door de stad. Aan het hoofd gingen 3 vrouwen met roode sjer pen. De menigte nam tegenover de Franschen eene dreigende houding aan. In de woning van mevr. Descamps werd alles stukgeslagen en de eigenares zelve werd zwaar gewond. Eenige personen zyn gevangengenomen. Hoewel de orde hersteld werd, zijn de Fransche werklieden en landbouwers nog niet gerust. In de raynen te Jemappe, Montegnëe en Souhan is het dagloon der mynwerkers met 25 centimes verlaagd. De republiek Liberia heeft hare goed-

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 2