N°. 9969. A". 1392. Eerste Blad. Qeze <§ourant wordt dagelijks, met uitzondering van tZon- en feestdagen, uitgegeven. I Diiisdas: 28 Augustus. LEIDSCII DAGBLAD. PRIJS DEZER COURAÜT: Voor L«idaa per 6 meenden1.10. Franoo per poet1.40. iiconderl^jke Nommere.0.05. Dit noiniaer bestaat uit TWEE Bladen. Met 1 September begint een nieuw kwartaal van het Leidsch Dagblad. Zij, die zich nu reeds op deze Courant abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. Offioiëele Kennisgevingen. Inkomstenbelasting 1892. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengon in herinnering dat mot 31 Aug. a. s. de two ode termijn vervalt van de Inkomstenbelasting en dat alzoo op den lsten September a. s. minstens twee zesde gedeelte van den aanslag n oeten zijn voldaan. Zij noodigon mitsdien belanghebbenden uit, om, ter voorkoming van vervolgitigekostcn, tot de betaling van het verschuldigde ten kantore van den gemeente ontvanger over te gaan. Burgemeester en Wethouders voornoemd. H. O. JTJTA, Weth., lo.-Burgemocster. E. KI3T, Secretarie. Leiden, 22 Aug. 1892. Leiden, 22 Augustus. Wederom gaf de „Leidsche Dilettanten club" Zaterdag-avond in het lokaal-Hensbergen (Zuid-Hollandsch Koffiehuis) aan den Stations weg alhier eene uitvoering. Van deze gelegenheid tot ontspanning werd door leden en genoodigden met hunne dames een ruim gebruik gemaakt. De secretaris, de heer Botermans, riep, by afwezigheid van den president, den aanwe zigen een hartelijk welkom toe en wenschte dat hun het nog uit te voeren programma als cene aangename herinnering zou bijblij ven. Dit programma bestond uit zang, voor drachten en het opvoeren van een blijspel. Hierin toonden de medewerkenden wederom, dat hunno krachten steeds toenemen en de bloei der veroeniging hun na aan 't harte ligt. Mocht de uitvoering dor feest-cantate aller goedkeuring wegdragen, niet minder de voordrachten. Deze verschaften den aanwezi gen zeer veel genoegen en hulde daarom aan hen gebracht, die voordroegen: „De politieke Baanveger", „Trui de eierverkoopster", „Nou heb ik 'em loeiyk te pakken" (Duet), „Mop de Visscher," enzenz. Ook de door don regisseur nog ten beste gegeven voordracht „In het koffiehuis" werd luide geapplaudis seerd. Het blijspel „Let op de komma's" word vlug afgespeeld en deed de aanwezigen herhaaldelijk schudden van het lachen. Een geanimeerd bal sloot ook weder deze feestvergadering. Dit bal werd o. a. opgeluis terd door verschillence ritten van de in den tuin zich bevindende „Montagnes russes". Hot examen voor de hoofdakte is met gunstigen uitslag afgelegd door den heör A. Terdu, van Leiden. Hedenmiddag ontvingen wij per EDgel- sche mail de Bataviascbe bladen van 20 22 Juli, alsmede de „Deli Ort." van 16-23 Juli. Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes, in partijen van 10 en 5 hec toliters, waren de prijzen: ƒ4.50 en /2.25. Door de Synode van de Nèd. Herv. Kerk ie tot lid van het algemeen college van toe zicht, vertegenwoordiger van de Synode, ge kozen ds. E César Sogers, van Leiden, die deze benoeming aannam, en tot zijn secundus de heer Zeeman. Het zou misschien aan eene verkeerde oor zaak kunnen toegeschreven worden, dat de voorzitter der Synode niet herkozen is als vertegenwoordiger der Synode. Het is echter niet geschied dan na de uitdrukkelijke ver klaring van den president, dat hy, om per soonlijke redenon, geene herbenoeming zou kunnen aannemen. Aan de orde kwam het rapport van de commissie, die advies heeft uitgebracht over I het onderwerp „de rechten der minderheden" i of „vorming van kerspelen Een adres van zeven Leidsche professoren heeft, zooals men weet, aanleiding er toe gegeven, dat dit reeds zoo dikwerf behandelde onderwerp weder op de synodale tafel werd gebracht. Van orthodoxe zyde werden vele bezwaren tegen dit denkbeeld aangevoerd. Vervolgens waren aan het woord de voor standers van het tegemoetkomen aan het geen de zeven Leidsche professoren hebben verlangd. Vooral wordt aanbevolen het voor stel om „kerkelijke vereenigingen" te legiti- meeren, zoodat, wanneer in eene gemeente minstens 15 lidmaten zich constitueeren tot eene „vereaniging", zij de bevoegdheid erlangen om te doen doopen, avondmaal vieren, be lijdenis afnemen en bevestigen, alles met kennisgeving van den kerkeraad der plaatse lijke gemeente, die de aldus aangenomen lid maten en de gedoopte kinderen in zijne registers inschrijft. Men meent dat men door zulke vereenigingen te wettigen, niet alleen modernen, maar evenzeer orthodoxen tege moetkomt on eenvoudig het bestaande reglementeert. Van de tegenovergestelde zijde word go- wezen op het belijdend karakter der Kerk, op het gevaar, dat men conventikelen zou gaan wettigen, en op het bezwaar, dat, volgens dit voorstel, een ouderling als zoodanig zou optreden mogen in eene gemeente, die hein niet geroepen heeft; dat de orthodoxe fractie der Kerk niet getoond heeft te verlangen wat haar hier wordt aangeboden en dat dit middel niet leiden zal tot bevrediging, maar tot nieuwe beroering. Het eerste voorstel der commissie, om door wijziging van het algemeen reglement afdee- lingen en onderafdeelingen in het loven te roepon, werd verworpen met 12 tegen 7 stemmen. Het tweede voorstel der commissie, om het reglement op het hulppredikerschap te wijzi gen, werd verworpen met 13 tegen 6 stemmen. Het derde voorstel, om kerkelijke vereeni gingen in 't leven te roepen, werd met 12 tegen 7 stemmen aangenomen. Eene motie van prof. Muller, om onder be tuiging van sympathie voor 't beginsel van dit voorstel het nu nog niet aan het oordeel der Kerk te onderworpen, kwam daardoor niet in behandeling. Benoemd is tot onderwijzeres te Hazers- woude mej. A. Nyland, to Middelburg; te Hellevoetsluis, mej. M. C. Spruitenburg, te Leimuiden. De burgemeester te 's-Gravenhage zal, met de wethouders, de leden van het inter nationale congres togen drankmisbruik den 7den Sept. in het Raadhuis plochtig ontvangen en eerst daarna eenigen tijd met verlof af wezig zijn. De heer H. M. De Vries, aldaar, die voor nemens is ontslag te nemen als lid van den gemeenteraad, zal, ten einde geene afzon derlijke verkiezing noodig te maken, met de indiening wachten totdat de vacature door vertrek van het raadslid mr. Stortenbeker naar Indiü, ontstaan zal zyn. In de residentie zijn aangekomen en afgestapt aan het „Hotel des Indes" de presi dent van de Franscbe Kamer van Afgevaar digden, de heer Floquet, en de eerw. hoer Gladstone, een Engelsch geestelijke en een der familieleden van den Engelschen Staats man, die weer aan het bewind is gekomen. Te Haarlem is plotseling overleden de heer M. Wyt, sinds 1884 eraeritus-predikant bij de Ned. Herv. gemeente. Laatstelijk stond hij als evangeliedienaar te Bootsterzwaag c. a. en wel van de jaren 1869 tot 1884. Hij was een ijverig voorstander van den Protestanten bond. Do overledene werd 19 Februari 1840 te Rotterdam geboren. Opdat bij de betaling van grondbelasting zekerheid besta of al dan niet vervolgings- kosten verschuldigd zijn, zullen voortaan do waarschuwingen en aanmaningen voor alle elders dan ten kantore van den aanslag wonende belastingschuldigen, gedrukt op kaar ten, bfi dienstbrief van den ontvanger, houder van het kohier, worden gezonden aan zyn ambtgenoot over het kantoor der woonplaats van den aangeslagene. Laatstgenoemde ont vanger doet die vervolgingstukken, na daar van aanteekening te hebben genomen, aan den belastingschuldige toekomen. Die bepalingen gelden mede bij vervolging van achterstallige personeele belasting en patentrecht. Wy hebben reeds melding gemaakt van het kon. besluit van 8 Juli, omtrent de toe passing van art. 54bis der wet, regelende het lager onderwys, voor zooveel betreft de toe kenning van do ryksbydrage aan eeneby'zon- dere lagere school, waarvan hél hoofd tevens hoofd is van eene andere byzondere lagere school. Dit besluit berust op de volgende over wegingen dat by art. 54 der wet op het lager on- dorwys voor de byzondere scholen wel is waar niet is voorgeschreven, zooals by art. 23 voor de openbare, dat aah bet hoofd van elko school een onderwyzer moet geplaatst zyn, in dien zin, dat niet het bestuur der lessen aan meer dan eene school aan denzelf den persoon kan zyn opgedragen; dat echter, wanneer eene bijzondere school op de ryksbydrage, bedoeld by art. 54bis der wet, aanspraak wil maken, volgens dit art. het aantal onderwyzers aan de school moet voldoen aan de eischen, voor de openbare scholen gesteld by art. 23 en 24, het 3de lid uitgezonderd, en dat deze bepaling, voor zooveel art. 23 betreft, krachtens art. 88 mot 1 Jan. 1891 in werking is getreden; dat derhalve sedert 1 Jan. 1891 aan het hoofd van elke byzondere school, wier bestuur aanspraak maakt op de ryksbydrage, by art. 54bis bedoeld, een onderwyzer geplaatst moet zyn, aan wien niet tevens het bestuur der lessen aan eene andere school is opgedragen dat de school, waarvoor de aanvrage is gedaan, mitsdien aan den eisch van art. 54bis, 4o. niet voldoet en voor do ryksbydrage niet in aanmerking mag komen. De hier bedoelde school is die te Roermond in de Neerstraat No. 128, van de congregatie der zusters van het arme kind Jezus te Simpel- veld; het hoofd van deze school is tevens hoofd van de kostschool dierzelfde congregatie. Ged. Staten van Limburg waren van oordeel, dat deze school voldeed aan do eischen en voorwaarden, in art. 54bis der wet gesteld, en hadden de ryksbydrage op het aangevraagde bedrag van ƒ550 (ƒ250 voor het hoofd en tweemaal ƒ150 voor twee onderwyzeressen) bepaald. Tegen dit besluit had de inspecteur van het lager onderwijs in de eerste inspectie beroep ingesteld. Het „D. v. Z.-H." spreekt ten stel ligste togen het bericht, dat HH. MM. de Koninginnen tegenwoordig zullen zyn by het te water laten van het te Amsterdam in aanbouw zynde schip „Koningin Wilhelmina." Den lsten September a. s. zal Sarah Bernhardt in het Grand Theatre van de Gebrs. Van Lier te Amsterdam optreden. In welke stukken zy alsdan zal spelen, is nog niet zeker. De heer D. De Clorcq, die verleden jaar als lid van de volksparty tot lid van den gemeenteraad van Haarlem gekozen is, doch thans zich gevestigd heeft te Gösting, by Graz (Oostenryk), heeft het aan hem ver leende mandaat weder ter beschikking van de kiesgerechtigden gesteld. Hy neemt van de ingezetenen van Haarlem afscheid in een open brief, waarin hy rekenschap geeft van de wyze, waarop hy zyne betrekking als vertegenwoordiger van de geheele burgerij meende te moeten opvatten. Handel en scheepvaart in Groot-Britannic. Aan de Kamers van Koophandel en Fabrieken PRIJS DER ADVRKTTHNTIÊN: Tu 1—6 regels ƒ1.08. Iedere regel meer ƒ0.171. Grootore lettere neer plaatsruimte. Teor beft incasseeren buitea de stad ▼orüt ƒ0.10 berekend. Dordrecht, Schiedam, Leiden, Middelburg, Vlissingen, Zaandam, Ha. iingen en Groningen en aan de Twentsche veroeniging ter bevor dering van nyverheid on handel is een exem plaar toegezonden van de Accounts relating to trade and navigation >f the United King dom", over de maand Juli 1892. N De minister van binnenl. zaken brengt ter kennis van belanghebbenden dat te ver vullen is de betrekking van leeraar in wis kunde en lynteokenen aan de Ryks hoogere burgerschool met driejar. irsus te Winters- wyk. Jaarwedde ƒ1800. Zy, die voor deze betrekking in aanmerking wonschen te komen, gelieven zioh vóér 1 September e. k. aan te melden by den inspecteur van het middolbaar onderwys, dr. W. B. J. Van Eyk, te 's-Gra venhage. De minister van oorlog brengt ter kennis van belanghebbenden, dat tegen 27 Sept. a. s. oenige zonen van militairen op de Pupillen school te Nieuwersluis kunnon geplaatst wor den. De ouders of voogden, die verlangen dat hunne zonen of pupillen tot die school worden toegelaten, behooren do aanvragen daartoe, by een op gezegeld papier geschreven of van een bewys van onvermogen tot betaling van zegelkosten voorzien request, te richten aan den minister van oorlog. Verzoeken, na 12 Sept. a. s. by het departement van oorlog ontvangen wordende, komen niet in aan merking. G«m«agd NUmwii Het is mooilyk voor parapluies altijd iels nieuws uit te vinden. Dit is thans geschied. De beer P. A. Saronie, op den Nieuwen Ryn 31 alhier, brengt namelyk dames regenschermen in den handel, op welker stokknoppen van celluloïde in verschillende kleuren, een buste-portret onzer jeugdige koningin Wilhelmina met de koninklyke kroon is aangebracht. De afbeelding is goed gelykend. Deze nouveauté zal der schoone sekse zeker welkom zijn. Jongstleden Zaterdagavond lie pen eenige opgewonden schippersknechts aan de Haarlemmerstraat, waardoor een oploopje ontstond. Daar zy zich niet direct aan eenige overtreding schuldig maakten, werden zy, ter voorkoming van verdere wanordelykheden, door de politie gevolgd, doch toen zy, naby hunne vaartuigen aan de Haven en Oude Vest gebracht, weder stadwaarts wenschten te gaan, worden op aandrang van het publiek, dat verder sarren der politie niet kon dulden, eenigen hunner naar het politiobureel geleid en later weder heengezonden. By den te Gouda vanwege de „Goudsche Zwemclub" gehouden nationalen gekostumeerden zwemwodstryd zyn door de volgende stadgonooten pryzen behaald: Snelzwemmen (seniores), lengte dor baan 240 meter, de heer G. J. Sala zilveren me daille, in 4 m. 57' /5 sec. Snelzwemmen dp den rug (juniores), lengte der baan 40 meter, de heer H. P. Kelder bronzen medaille, in 39*/6 sec. Duiken (juniores), diepte 2'/, meter, de heer H. D. Sala eerste prijs, zilveren medaille, in 58 seconden. Gistermorgen zou do 15-jarige zoon van den melkverkooper en landbouwer W., wonende by de Wouterennrug, onder do gemeente Zoeterwoude. per hondekar, waar voor een nogal woeste hond liop, naar de schapen op zyns vaders land gaan kyken. Toen de knaap wat lang wegbleef, ging de vader naar hem zien. vond by den oliemolen van den hoer C. zijne pet dry *c»u<ie en ver volgens het lyk van zyn zo< in Wetering tegenover de boutkoopery v.n uo hoeren Van M. De doode hond e ar weiden mede in de nabyhoid gevonoon. 'el werden er nog pogingen aangewen- »ir e trachten do levensgeesten van den - ren-reling op fto

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 1