LEIDSCH DAGBLAD. K'. 9968. Maandag; S3 Augustus. A°. 1832. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Feuilleton. 1 (icld alleen maakt niet gelukkig. PRIJS DEB ADVERTENTIÊN: 7a» 1—6 regel» ƒ1.06. Iedere regel meer 0.1?|. Grootere lettere naar plaatsruimte. Yoor het incasseeren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. werd geëerd, werd gisteren door minister Van Dedem ten gehoore ontvangen. De man, die zoodanig in Atjeh is gewond, dat hy op twee krukken springt, was vergezeld van een Isten luitenant, een oud kameraad uit vroeger jaren. Ruim anderhalf uur verbleef Van Duinen in het kabinet van den minister van koloniën, op wiens verzoek de invalide sergeant een uitvoerig verhaal g^f van zyne krijgsverrich tingen in Atjeh, o. a. ook van het gevecht te Lamith, waarbij hy zoo jammerlijk ver minkt geraakte. Met de grootste belangstelling luisterde de minister en aan het vrooDjk gelaat van Arie Van Duinen kon men wel zien, dat de toe zeggingen van den heer Van Dedem van den meest gunstigen aard waren geweest. Wel werd, naar men verneemt, nog geene zekere toezegging gedaan om hem op de voordracht te plaatsen tor benoeming van Ridder der Mili taire Willemsorde, doch dat dit eerlang zal geschieden, valt haast niet te betwijfelen. Op het oogenblik ontbraken nog eenige daarvoor noodige stukken, welke evenwel uit Indië zullen warden ontboden. Met groote kameraadschappelijkheid werd „Arie" ontvangen door verschillende ambte naren van koloniën, onder wie h\j vele oud bekenden van het slagveld aantrof, mannen, die, zeiven versierd met het kruis voor Moed, Beleid en Trouw, zeker niets liever zullen zien dan dat ook op de borst van hun wapen broeder van voorheen deze hoogste onder scheiding zal worden gehecht. Naar de „Tyd" vernoemt, zullen Hare Majesteiten tegenwoordig zijn bij het te water loopen van Hr Ms. „Koningin Wilhelmina", op 's Rijkswerf te Amsterdam. Mevrouw H. M. J. De Klerck, geboren Schut, te 's-Gravenhage, is door Z. M. den Sultan van Turkije benoemd tot grootoffi- uer (cordon de grand-offkier) van de Chefakat- orde. Naar aanleiding van het bericht, dat het Hof in het begin van October weder op het paleis Het Loo verblijf komt houden tot het einde dezes jaars, deelt het „D. v. Z.-H." mede, dat die verplaatsing van het Hof niet onmogelijk is, doch in ieder geval eerst tegen het einde van October geschieden zal. Tot predikant in West-Indiè, te Curacao, is benoemd de heer A. Van der Hoeven, pre dikant te Well (Bommelerwaard.) De bekende emeritus-predikant C. S. Adama van Scbeltema heeft te IJmuiden 280 meter grond gekocht, om daarop een gebouw te plaatsen, hetwelk den naam zal dragen van „Zeemansrust." In dit gebouw zal gelegenheid zijn voor loodsen en zeelieden om te logeeren, en alles zal daar verkrijgbaar zijn, behalve sterke drank. Voor dit doel zyn f 25,000 noodig. De heer S. ontving reeds f 1000 in kleinere gaven, terwijl de heer X. hem eene gift zond van 300. Het stoomschip „Admiral" vertrok 18 Aug. van Durban via Zanzibar naar Rotter dam en Hamburg; de „Prins van Oranje", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 19 Aug. Ouessant; de „Prins Maurits" arriveerde 19 Aug. van West-Indië te Nieuw-York; de „Prinses Sophie", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 20 Aug. te Padang; de „Prins Willem II", van Amsterdam naar West Indië, passeerde 20 Aug. Ouessantde „Ardjoeno", van Java naar Rotterdam, is 19 Aug. Sagrès gepasseerd; de „Transvaal", van Amsterdam via Londen naar Kaapstad, vertrok 18 Aug. van Londen. Bij Koninklijk besluit is aan mr. C. Asser op zijn verzoek, met ingang van 1 Oct. a. s., eervol ontslag verleend als rechter in de arr.-rechtbank te 's-Gravenhage. In zijn rang overgeplaatst bij het wapen der art. van het leger in Ned. Indië, de 2de luit. J. M. Van der Meer, van het 3de reg. vesting-art.; in rang en ouderdom van rang overgeplaatst bij het wapen der art. van het leger hier te lande, de 2de luit. der art. jhr. J. Wichers, bestemd voor den dienst in Indië, thans a la suite van het kol. werfdepot. Benoemd bij het personeel van den genees kundigen dienst der landmacht, tot militair apotheker 2de kh, de apotheker J. E. H. Van Waegeningh. De onteigening gelast van eenige perceelen in de gemeenten Uitgeest en Heemskerk, ten behoeve van het maken van forten aan Den Ham, by Krommeniedijk. Programma van Muziekuitvoeringen. MUSIS SACRUM. Zondag 21 Aug.. te halfaoht, door het Stafrauziekcorpe van bet 4do Regiment Infanterie, direc eur de Heer Gottfried Mann. Eorete afdeeling: No. 1. „Unecr Wenzel", Marech, Suppé2. Ouvertnre „Giralda", Adam3 „Mr Qncen", Waltz, Coote; 4 Souvenir de „Rigoletto", G. Verdi. Tweede afdeeling: No. 5. „Freia", Concert-Ouvertnro Op. 71 (op verzoek), G. Mann; 6. a. Oaverture Pastorale, b. Mélodrame, de l'Opéra „Philómon ct Baucis", Ch. Gounod; 7. a. Romance voor Trombone, J. H. L. Rijken; b. Marche funèbre d'une Marionette, Ch. Gounod; 8. Fantaieie eur dee Motifs de „Faust", Opéra do Gounod (op verzoek). G. Mann. PRIJS DEZER COURANT: 7oor Lolde» per S maande»ƒ1.10. PraDco per poet1.40. Afzonderlijke Nommerz.0.06. Dit noinmer bestaat uit DRIE Bladen. Eerste Blad. Kikeriki. Aan de Abonné's daarop, wordt by dit Dommer verzonden No. 48 van Kikeriki. Leiden, 20 Augustus. De in het 3de blad van dit nommer vermelde voordracht ter benoeming van een derden onder wijzer alhier, is opgemaakt ten gevolge van de overplaatsing niet van den heer A. J. J. Verbrugge, maar van den heer C. Huge van de school 4de klasse No. 2 naar de Jongens school 1ste klasse. By het gehouden examen voor sergeant by het 4de regiment infanterie en waaraan door 12 adspiranten is deelgenomen, zijn ge slaagd de korporaals A. Borstlap en K. H. W. Lubbert, van het 1ste bat. te Delft; de korporaal P. Mtfksonaar van het 2de bat. alhier; de korporaals F. L. Hes en P. II. F. .Staff, van het 3de bat. te Haarlem, en de korporaal H. Van de Erve, van het 5de bat. te Gouda. Maandag a. s. komen by de beide bataljons van het 4de regt. inf. ruim 250 manschappen weder onder de wapenen, zynde de lichting 1889, welke voor herhalingsoefeningen onder de wapenen moet komen. De opening der jacht op klein wild voor dit jaar in de provincie Zuid-Holland is vast gesteld op Zaterdag 3 September a. s. met zonsopgang, met uitzondering van de jacht op fazanten, waarvan de opening is vast gesteld op Zaterdag 1 October a. s. In de te Oudshoorn gehouden verga dering van don gemeenteraad is o. a., op voorstel van den hoer J. W. O. Clant, het besluit genomen tot herziening der grondsla gen, waarnaar tot heden de hoofdelyke omslag geheven wordt. De commissie, aan welke de verdere uitwerking van dit voorstel werd opgedragen, bestaat uit de heeren J. W. O. Clant, C. Den Hertog en II. H. Kloot. HH. MM. de Koningin en de Konirgtn- Regentes kwamen met gevolg hedenvoor middag om halfelf per rijtuig uit Soostdyk te Utrecht aan en begaven zich dadelyk naar den Dom'oren, welken z\j beklommen. Toen HH. MM. zich op den tweeden om loop bevonden, brak de zon door en helderde de betrokken lucht een oogenblik op. (U. D.) 15.) Gelukskind had ondertusschen uit zjjn schat drie banknoten, ieder van meer dan duizend mark, tusschen zyne vingers ge nomen. „Hier, vriend Pechmayer", zeide hy, „zijn vier duizend mark. Wij hadden afge sproken dat ik u slechts drie duizend vijf honderd mark zou geven, doch ik zal de som maar volmaken, wanneer gjj my ook uwe reistasch, met hetgeen deze bevat, wilt afstaan. Ik moet, geheel als Pechmayer uit gerust, een nieuw leven beginnen. Begrepen, mijn waarde?" „O zeker, u zyt zeergrootmoedig! Ik dank. u van harte maar. „Maar? Waarom blijft gy steken? Ga verder „Wanneer u werkelijk het leven van een arm mensch als ik wilt opvatten, dan moet gil geene portefeuille by u hebben, eene zoo groote som als deze bevattende." Gelukskind zag verwonderd op. „Gy z\jt slimmer dan ik dacht", zeide hy „gy hebt gelijk. Het best zou wel zyn, dat ik het geheele rommeltje maar in het water Gistermiddag is Loosdrecht door de Koninginnen bezocht. Verscheidene ingeze tenen gaven door het uitsteken der vlag van hunne vreugde blyk. Voor het gemeentehuis werd van paarden gewisseld. Van het plan tot uniformverandering by het leger is thans afgezien, op grond van de bezwaren, welke daartegen bleken te bestaan. De groothertog van Saksen is voorne mens gedurende zyn verblyf te Scheveningen de leden van het uitvoerend comitó der sport- tentoonstelling, waarvan hy eere-voorzitter is, aan zyne tafel te vereenigen. Door wylen mejuffrouw M. J. Crom- melin is o. a. aan het fonds ter aanmoedi ging en ondersteuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden vermaakt eene som van 6000, vry van successierecht. De 1ste lyst van de dertiende jaarcollecte voor de Scholen met den Bybel wyst een totaal aan van ƒ5471.78, als opbrengst van 25 locale comités, o. a. Rotterdam 2640.256 (het vorig jaar f 3046.07); Hazerswoude (dorp) 248.27 (het vorig jaar ƒ244.20); Hazers woude a/d. Ryndyk c. a. ƒ122.645 (het vorig jaar ƒ139 68); Alfen met Goudscho Sluis ƒ271.85 (het vorig jaar f 279.66)Oudshoorn met Ridderbuurt ƒ137.005 (het vorig j«ar ƒ147 265). Onder de collecte te Rotterdam zyn ƒ221.665 aan voorgiften begrepen. De 2de lyst vermeldt een totaal van ƒ9131.045 van 50 locale comités. Vereenigde Geref. Kerken. Beroepen is naar Wageningen de heer Van Schelven, te Oude-Wetering. Voor het beroep by de Ilerv. gem. te Reeuw\jk heeft bedankt de heer G. Pont, cand. te 's Hage. Te Rotterdam is op 20 September de verkiezing bepaald van de commissie, bedoeld by art. 131 der Gemeentewet, in zake de grensverandering tusschen de gemeenten Rot terdam, Overschie en IJselmonde en do ver- eeniging der gemeenten Charlois en Kralingen met Rotterdam. Benoemd is tot leeraar in de wiskunde aan het gymnasium te Amersfoort de heer G. F. G De Bruyn, to Arnhem. Naar de „N. R. C." verneemt, heeft de heer Goedhart, uithoofde van vergevorderden leeftyd, eervol ontslag gevraagd als school opziener in het arrondissement Apeldoorn.. Arie Van Duinen, do moedige sergeant, die weinige dagen geleden in zyne geboorte plaats Dordrecht op zoo waardige wyze reeds j wierp; dan kan daarmede in de wtreld geen onrecht geschieden." „Om Godswil, wat wilt gy doen, mynheer Gelukskind?" riep Pechmayer, verwonderd, den jongen man, die reeds de hand, waarin h\j de portefeuille hield, ophief, by den arm grypende „Het zou groote zonde zyn, het schoone gald zoo te vernietigen. Wanneer u het niet hebben wilt, geef my het dan Gelukskind liet de opgeheven hand zinken. Hij bedacht zich een oogenblik en zeide toen, Pechmayer lachend aankykende: „De eetlust komt al etende. Nog weinige minuten geloden kwam eene som van vier duizend mark u voor als een buirengewonen rijkdomthans reeds wilt gy nog meer heb ben. Neen, vriend Pechmayer, het blijft bij de vier duizend mark! Kunt ge met dit sommetje geen nieuw leven aanvangen, dan zou eene grootere som u zeker voor geheel uw volgend leven ongelukkig maken. Maar gy hadt toch gelyk my te verbieden het geld te vernietigen. Het zou eene dwaasheid geweest zynik handel steeds oiibekookt, wanneer ik aan den indruk van het oogen blik gevolg geef Ik dank u, dat gy my ge waarschuwd hebt. Ik zal de portefeuille be waren, my zal het geld niet in gevaar bren gen, ik ken er maar al te goed de geringe waarde van. Geef uwe reistasch hier. Hebt gij don sleutel by u? Ja? Ik dank u; hier in deze reistasch zal het geld onaangeroerd blyven. Laat ons nu van kleederen verwis selen. Ik verlang naar uw kosteiyken zwarten rok als eene bruid naar den sluier. Wy zyn even groot en de verwisseling van kostumen zal dus geene groote zwarigheid opleveren." Hy wierp zyn jas en vest uitPechmayer volgde hoofdschuddend zyn voorbeeld. In weinige minuten had de kleederenverwisseling plaats gehad. Frits Gelukskind stond, in Pechmayers korten zwarten rok gekleed, voor den ver wonderden bezitter daarvan. Ook om zyne slanke, doch krachtige gestalte zat de rok even llodderig als om Pechmayers lichaam. Den Imogen cylinderhoed had hy zich op het hoofd gedrukt en lachend liep hy, zich be schouwende in een kleinen zakspiege), welken hy uit een der zakken van zyne jas ge nomen had „Verschrikkeiyk, buitengewoon leeiyk Inderdaad, ik ben uwer volkomen waardig, vriend Pechmayer! Maar, ach arme, wat ziet gy er uit! Gy hebt werkelyk een slechten ruil gedaan. De moderne zomeroverjas staat u bespotteiyk. Daar, zie zelf maar eens hoe gy er uitziet!" Hy gaf Pechmayer den zakspiegel. Deze beschouwde zyne eigen beeltenis met welge vallen. Hu vond dat hy in het elegante kos tuum er zeer fijn uitzag en liet zich dan ook in dien geest uit. „Bevalt gy uzelven? Des te beter", ant woordde Frits Gelukskind, „dan kuunen wy beiden met den ruil tevreden zyn. Laat ons nu afscheid nemen, vriend Pechmayer! Zweer my echter vooraf, by uwe zaligheid, by alles wat u heilig is, een eed er op, dat gy geen mensch op do geheele wereld ooit zult ver tellen, wat er tusschen ons beiden is voor gevallen. Daarenboven, dat gy zoo spoedig mogelyk naar Amerika zult vertrekken." „Dat zweer ik u, zoo waar God my zal helpen! Amen!" riep Pechmayer, terwyi by de twee voorste vingers der rechterhand op hief als iemand, die voor de rechtbaDk staat en een eed aflegt. „Leef wel, myn tweede ik! Leef wel, tot dat wy elkander in eene andeie wereld als deze tevreden wederzienGy gaat naar Wilhelmshagen, ik zoek een anderen weg. Leef wel Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 1