N'. 9966 Vrijdag TS> Augustus, A®. 1892. Dit nonimer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Leiden, 18 Augustus. tgeze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. LEIDSCI AD.** PRIJS DEZER COURANT: Toor Leiden per 3 meenden....1.10. Franco per post1.40. Afronderljjke Nommera0.05. Het aantal leerlingen der hoogere burger- -school voor jongens alhier, dat zich aan het eindexamen in Noord-Holland heeft onder worpen, bedraagt 21. Hiervan z\jn geslaagd 19, namelijk (aphabetisch gerangschikt): H. L. E. Van den Berg, A. G. Bosman, W. "VV. Brouwer, A. Von Bülow, S. Chavannes, B. Coops, E. Cramer, M. De Graaf, C. De Groot, D. A. Kelder, P. A. Meerburg, J. W. Oostveen, H. H. Poelman, G. J. Pool, F. C. Van Sillevoldt, H. E. F. Yan Sillevoldt, B. M. Taverne, H. P. Veldhuizen en F. Vos. Het stoffelijk overschot van wijlen mr. J. J. Schneither, in leven wethouder dezer gemeente, zal morgen. Vrijdag, worden ter aarde besteld op do begraafplaats aan de Groene- steeg. De lijkstaatsie zal daartoe des middags om één uur het sterfhuis, aan het Plantsoen verlaten. Door mr. H. Alberda, te Leeuwarden, is aan het Museum van Natuurlijke Historie bi) de Rijk-universiteit te Leiden ten geschenke aangeboden zijne hoogst belangrijke verzame ling insecten, geborgen in twee eikenhouten kasten en bestaande uit ruim 4400 exemplaren. Den schenker is de dank der Regeering betuigd. De Staatscourant van heden behelst de gewijzigde statuten van de naamlooze ven nootschap „De Leidsche Melkinrichting", te Leiden. Voor de akte Hoogduitsch (L. O.) is toe gelaten de heer I. Buisman, van Aalsmeer. Examen Fransch (L. O.). Geslaagd is de heer W. J. Jong, van Leiden. Aan den heer P. C. Beelenkamp is gisteren bij zijn vijftigjarig jubileum als zeer verdienstelijk hoofdambtenaar van de Holl. IJzeren-Spoorwegmaatschappij door zyn voor malig en tegenwoordig personeel een prachtig geschenk in zilver vereerd, dat is ontworpen en uitgevoerd in de Kon. Ned. fabriek van de heeren Van Kempen, te Voorschoten. Het is een ryk en zinrijk ontworpen salon ornament, samengesteld uit eene kunstig ge modelleerde en gedreven statuette, welke den jubilaris hulde biedt, en schoone gevleugelde geniën, die met gouden bazuinen zijn lof verkondigen, terwijl bloemguirlandes en spoor wegsymboliek het geheel voltooien. Het keurig bewerkte voetstuk is met ryk geomeerde renaïssance-medaillons versierd, bevattende de inscription„Aan P. C. Beelenkamp." „Aan geboden door zijn voormalig en tegenwoordig personeel, 1842 17 Augustus 1892". Het geheel vormt een gracelyk en met zorg afgewerkt huldeblijk, waarbij ontwerp en uitvoering beiden allen lof verdienen en dat op gevoelvolle wyze de waarlijk sympa thieke verhouding uitdrukt tusschen den jubilaris en zyn personeel, dat hem met dit kostbaar geschenk zeker een onvergetelijken dag heeft bereid. Aan dit geschenk is nog een zeer fraai album toegevoegd, vermeldende de*namen der deelnemers. De heer Beelenkamp ontving van commis sarissen der Hollandsche Spoorwegmaat schappij een geschenk in portefeuille, bestaande in een oprichtersaandeel der Maatschappij. Vervolgens werd hem door mr. F. Th. Wos tervoort, namens de leden van administratie, een bronzen beeld (Sarpedon) aangeboden en door den heer Van Hasselt de hierboven ver melde zilveren statuette. Voorts is nog door den heer B. H. F. Ronde, namens een zeer groot aantal ambte naren der Maatschappij, een geschenk aange boden, bestaande uit een aantal aquarellen (Hollandsche landschappen van v. d. Sando Bakhuyzen, E verdingen, Poggenbeek en Heyl). Ten slotte ontving de jubilaris nog een aan tal kostbare geschenken van particulieren. De heer P. C. Beelenkamp kwam in 1842 als klerk in dienst by do H. IJ. S. M. cnwas toen belast met de uitgifte van plaatskaartjes te Haarlem. Later werd hij commies te Leiden, toen stationschef te Schiedam, daarna te 's-Hage, vervolgens controleur te Amsterdam en eindelijk hoofdinspecteur. Men schryft ons uit Roelof-Arendsveen, dd. 17 Aug. Ons dorp is vandaag in feestgewaad. Van byna alle woningen ziet men vrooiyk de vaderlandsche driekleur in den zonneschijn wapperen, ten teeken dat elkeen deelneemt in de vreugde van een zyner zonen, den heer P. Nieman, die, j.l. Maandag tot priester ga- wyd, dezen morgen het voorrecht mocht smaken zijne eerste H. Mis op te dragen aan het altaar in de parochiekerk van zyne ge boorteplaats. Vele inwoners waren, niettegenstaande de overstelpende werkzaamheden op veld en akker, tempelwaarts gestroomd om dit hier zeldzame feest dankend en biddend mede te vieren, en om uit den mond van den zeer- eerw. heer Hoogenboom, pastoor teMeeswyk (Belg. Limburg), mede een zoon van Roelof- Arendsveen, in eene eenvoudige, doch boeiende en treffende rede do hooge waardigheid van het priesterambt te hooren schetsen. Na eene duidelijke uiteenzetting van de plichten en de roeping van den priester, wenschte de feest redenaar den jeugdigen Leviet en zijne familie, alsmede de parochie, die hem voortbracht, geluk met dezen grooten dag, en sprak hij de hoop uit, dat het leven van dezen jongen priester eene aaneenschakeling van zegenin gen moge zijn voor herazelven en voor vele anderen. Van vele zyden mocht de eerw. heer Nieman reeds menig ondubbelzinnig biyk van deelneming en belangstelling ondervinden. De overblijfselen van den heiligen Jeroen z\jn gistervoormiddag in de Roomsch-Katho- lieke kerk te Noordwijk bijgezet in eene door den heer Brom te Utrecht in gothieken styl vervaardigde reliquieón-kast. Door Zyne Eminentie den Pauselyken Inter nuntius, mgr. Rinaldini, uit 's-Gravenhage, word de plechtige H. Mis opgedragen in tegen woordigheid van eene groote schare priesters uit de omstreken en geloovigen. De belangstelling by deze bijzonder kerke lijke plechtigheid was algemeen. In de plaats van den heer F. Freerichs, te Bodegrave, die tegen de helft dezer maand zijn ontslag als gemeente-geneesheer had in gediend, is benoemd de heer C. Dekker, arts te Zwammerdam. Bedankt is voor het beroep bij de Herv. gem. te Benschop door ds. J. Boer Knottnerus, te Cothen. De architecten M. L. Schroot en A. F. Dam, te 's-Gravenhage, hebben voor hun principaal by het gemeentebestuur concessie aangevraagd tot het bouwen van een slacht huis op een door het gemeentebestuur goed te keuren terrein. Voor den dienst der Rykspostspaarbank zyn aangewezen de hulpkantoren der poste ryen te Hank (N.-Br.), Hazerswoude (Ryndyk), Nieuw-Dordrecht en Rysoord. Ter gelegenheid van den geboortedag van den keizer van Oostenryk. zyn 60uverein, wapperde heden de vlag van dat Ryk uit de woning van baron Von Walterskirchen, gezant van Z. M., aan den Bezuidenhout te 's-Hage. In de Oostenrykscho afdeeling der Sport- tentoonstelliDg was het borstbeeld van keizer Frans Jozef omkranst door lauweren aan linten van de landskieuren der monarchie. Z. K. H. de Groothertog van Saksen en zyne dochter H. K. H. de Hertogin van Mecklen burg, brachten hedenmiddag een bezoek aan de Sporttentoonstelling. De toestand van luit. Metelerkamp, die verleden week bij de wedrennen te Clingendaal van zyn paard viel en verwond geraakte, was gisteren minder gunstig dan vorige dagen, hoewel er vooralsnog geen gevaar bestaat. Volgens het „H. Dagblad" is het bericht, dat luitenant M. by zyn val de onderkaak ge broken heeft, onjuist. Hy heeft geen enkel lid gebroken. By gelegenheid van zyn zilveren Priester feest heeft dr. Schaepman het volgende tele gram uit Rome ontvangen: „Professor Schaepman, seminarie Rysenburg langs Utrecht, Nederland. De H. Vader ver- nemendo, datgy uw vyf-en-twintigjarig priester schap viert, zendt u bij deze groote gelegenheid van harte zyn apostolischen zegen." Kardinaal Rampolla. Behalve keur van bloemen en kransen, ontving dr. Schaepman nog op zynjubilévan de tegenwoordige studenten eene prachtige gravure in lyst, naar de beroemde schilderij „Allerheiligen", van Albert Dürer; voorts een fraaien stoel en tal van voorwerpen in zilver. Verder een in fluweel met zilver uitgevoerd album met Katwyksche photographieën, in wendig op kostbare wyze versierd. Dit laatste was een by zonder geschenk van het gymnasium van de pators der sociëteit van Jezus te Kat- wyk. Het draagt tot inschrift: „In gratam. Beneficii memoriam perpetua grati animi testi- ficatio gymna8ii Catvicensis." Des namiddags word het feest besloten met een gemeenschappelyken maaltyd te Utrecht, den jubilaris en anderen genoodigden aange boden door do commissie voor het huldeblyk. In verband met de nieuwe regeling op het bezichtigen der koninklyke paleizen, wordt medegedeeld dat door H. M. de Koningin- Regentes by uitzondering eene enkele maal wordt afgeweken van de persoonlyke toegangs- bewyzen, daarvoor benoodigd, wanneer dit door besturen van liefdadige instellingen, ten behoeve hunner verpleegden, rechtstreeks aan H. M. wordt aangevraagd. Ook de heer H. A. Perk is verhinderd als afgevaardigde van de Exploitatie-Maat- schappy aan het internationaal spoorwegcon gres te St.-Petersburg deel te nemen, zoodat thans de heer Spanjaard eenige afgevaardigde is. Aan het „Hbl." wordt van welingelichte zyde verzekerd dat er geen grond is voor het dezer dagen verspreide gerucht als zou de Maat- schappy tot Exploitatie van Staatsspoor wegen in verband met loopende onderhande lingen over naasting van haar bedryf door den Staab, hebben afgozien van den bouw van haar tweede administratiegebouw te Utrecht of althans dien bouw uitstellen. Van naasting is geen sprake. Met gereedmaken van plans en het bestek voor het gebouw is men steeds bezig en de aanbesteding er van kan tegen het volgondo voorjaar worden tegemoetgezien. Te Domburg vertoeven thans de prins en de prinses Von Wied met hunne kinderen. Te Breukelen is gekozen tot lid der Prov. Staten van Utrecht de heer J. H. De Waal Malefyt (anti-rev.), met 1069 van de 19G7 geldige stemmen. De heer J. G. De Voogt (lib.) verkreeg 908 stemmen. De gemeenteraad te Alkmaar besloot gisteren afwyzend te beschikken op oen ver zoek van Jan Holland, om concessie eener stoomtram tusschen Haarlem en Alkmaar; dit sloot vanzelf de verzochte rente-garantie uit. De borgtocht voor den te benoemen ge meente-ontvanger werd bepaald op ƒ23,500. Tot de uitbreiding der gasfabriek aldaar werd besloten de kosten werden begroot op ongeveer f 90,000. Uit Apeldoorn wordt bericht dat het Hof in het begin van October a. s. weer op het Paleis „Het Loo" tot het einde desjaars verbiyf komt houden. De heer Legrand, gezant van Frankryk te 's-Hage, is heden met een verlof van zes weken vertrokken. Geduronde zyne afwezig heid worden de legatiezaken beheerd dojr dén heor De la Motte, lsten secretaris by PRIJS DER ADVBRTENTIÊN: Ven 1—6 regels ƒ1.05. Iedere regel méèi Gvootere lettere neer plaatsruimte. Voor hdt incAh.zeereu buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. het gezantschap der Fransche Republiek te 's-Gravenhaje. Door nji wyien mr. A. Looxma Ypey is aan de aan de provincie Friesland gedane making van zyne verzameling porselein en antiquiteiten toegevoegd het aanzienlyke kapi taal van ƒ50,000 voor de inrichting der kasten tot berging, enz. dezer kostbare verzameling. Verder is nog door hem vermaakt ƒ2000 aan het Diakonessenhuis en f 500 aan het Genootschap van Moederlyke Weldadigheid te Leeuwarden. Aan de Ned. Hervormde diakonie te Ber- gummerbeide is door hem de som van ƒ15,000 vermaakt. By koninklijk besluit van 15 dezer is eene commissie ingesteld tot het houden van een vergelykend onderzoek naar de bekwaam heid van candidaten voor de betrekking van adspirant-ingenieur van den waterstaat, be staande uit de heeren: G. VanDiesen,hoofd inspecteur van den waterstaat, als voorzitter A. Van Hooff, hoofdingenieur van den water staat in het Ilde district; H. E.vDe Bruyn, hoofdingenieur belast met den algemeenen dienst van den waterstaat; dr. G. J. Lege- beke en dr. C. A. Scheltema, hoogleeraren aan de polytechnische schoolE. R. Van Nes van Meerkerk, ingenieur van den waterstaat lste kl. te 's-Gravenhage; mr. N. J. Van IJsselsteyn, hoofdcommies by het dep. van w., h. en n.H. F. Beyerman, ingenieur van den waterstaat 2de kl. te 's-Gravenhage, tevens secretaris. Wegens do ernstige ongesteldheid van den generaal-majoor H. F. Hardenberg, in specteur der infanterie, is by kon. besluit van 16 dezer de waarneming der function van inspecteur der infanterie opgedragen aan den luit.-generaal F. M. B. ridder Alewyn, adju dant in buitengewonen dienst van H. M. de Koningin, chef van den generalen staf; by dat besluit is tevens bepaald dat de luitenant- generaal ridder Alewyn, ook tydens die waar neming, zal belast blyven met zyne betrek king van chef van den generalen staf. Het stoomschip „Salak" arriveerde 14 Augustus van Rotterdam te Batavia (24 dagen reis van Marseille); de „Anchises", van Java via Singapore naar Amsterdam, is 16 Aug. Perim gepasseerd; de „Reichstag", van Hamburg en Amsterdam naar de Oost kust van Afrika, is 16 Aug. Suez gepasseerd; de „Bromo", van Rotterdam naar Java, arri veerde 16 Aug. te Marseille; de „Zuid-Hol land", van Rotterdam naar Java, vertrok 16 Aug. van Perim; de „Prinses Wilhelmina", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 16 Aug. van Southampton; de „Rotterdam" arriveerde 15 Aug. van Amsterdam te Nieuw- York; de „Ardjoeno", van Batavia naar Rot terdam, vertrok 15 Aug. van Marseille; de Dunbar Castle" arriveerde 13 Aug. van Vlissingen te Durban; de „P. Caland" is 15 Aug. van Amsterdam te Baltimore aange komen; de „Antenor", van Amsterdam via Liverpool naar Java, is 15 Aug. Gibraltar gepasseerd; de „Bundesrath", van Hamburg en Amsterdam naar Oost-Afrika, is 15 Aug. Aden gepasseerd; de „Prins Willem I" is 14 Aug. van Amsterdam te Paramaribo aange komen de „Prins Willem III" vertrok 14 Aug. van Paramaribo naar Amsterdam; de „Merapi" vertrok 17 Aug. van Batavia naar Rotterdam. Gemengd N&enwn. De algemeene vergadering en de tentoonstelling der Hollandsche Maatschappy van Landbouw, die alhier zullen gehouden worden, vangen Woensdag 7 September met de opAnmg der tentoonstelling te 12 uren aan. volgend programma is vastgesteld: Sectie-vergadering over het. van de droogmaking der Zuiderzee^ inleider de heer H. C. Van der Houven v#& Gordt, te Arnhem, 's avonds te 8 yren jn Stadszaal,

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 1