■winterrogge staat gemaaid en is gereed tot binnenhalen, terwyl velderwten bij droog •weder spoedig gedorscht kunnen worden ook. dit gewas bolooft veel. De wintertarwe, haver en boonen zullen spoedig rijpenblijft het weder droog en warm, dan worden stel lig de verwachtingen op eene goede quali- teit in deze gewassen niet teleurgesteld. De hooioogst was slecht; hoedanigheid en hoe veelheid waren beneden het gemiddelde. Men verwacht lage veeprijzen tegen het najaar, wegens onvoldoenden voorraad veevoeder. De stoomtram tusschen Don Haag en Delft ontspoorde gisteren nabij „Reineveld", doordat een stier op de rails liep. Het beest werd onmiddellijk gedood. De dienst ondervond weinig vertraging. De man, die in de afgeloopen week in eene tapperij te Rotterdam 20 glazen jenever achter elkander uitdronk, ten gevolge waarvan hij eene verlamming in de beenen bekwam, is naar het ziekenhuis overgebracht. Do tappers en sljjters van het deze week kermis houdende Haarlem, die gevraagd hadden om op laatsten kennis- Zondag nacht den geheelen nacht te mogen tappen, hebben van den burgemeester een weigerend antwoord op hun adres ontvangen. Den 31sten dezer, den verjaar dag der Koningin, zal op den Amstel te Amsterdam een groot waterfeest worden ge houden, bestaande uit volkswedstrijden, voor afgegaan door eene parade van roeivereni gingen; alle beschikbare roeivaartuigen der Amsterdamsche verenigingen zullen daaraan deelnemen. In den Hortus Botanicus te Am sterdam staat de kolossale Victoria regia thans in bloei. Sedert Zondag jl. is uit Amster dam voortvluchtig Mozes A. Cathan, ongeveer 24 jaren, commissionnair in diamanten, laatst wonende Plantage, Kerklaan 20, verdacht van bedrog o. a. door voor ruim f 12,000 aan go- slepen briljanten ter verhandeling in België, bekomen te hebben van Frederik Zwartverver, aan dezen 2 gocacheteerde pakketten, wolke de briljanten moesten inhouden, te hebben in handen gegeven, waarna gebleken is dat be doelde pakketten slechts inhielden waarde- looze gekleurde kristallijnen. Do commissaris van politie in de lste sectie (bureel voormalige Sint-Pietershal), te Amsterdam, verzoekt op zending. Omtrent den moord te Tilburg schrijft men nog het volgende Woensdagnamiddag is de justitie uit Breda te Tilburg aangekomen, vergezeld van een officier van gezondheid, ten einde een onder zoek in te stellen. Het visum repcrturn had in het gasthuis plaats, waarheon het lijk van den vermoorde gevoerd was, en geschieddo door genoemden officier van gezondheid en een arts uit die stad, in tegenwoordigheid van den verraoedelijken dader F. B., die uit de gevangenis daarheen was gebracht; hij behield bij de lijkschouwing do meeste kalmte en zag deze met groote onverschilligheid aan. Na afloop daarvan werd het lijk van den verslagene begraven onder een toeloop van honderden menschen, die zich voor het gast huis en op het korkhof verzameld hadden. Naar men verneemt, is uit het onderzoek gebleken dat do vermoorde door twee hevige slagen met een zwaar hout getroffen werd, welke de hersenpan geheel verbrijzelden; de eerste moet reeds met zulk eene kracht toe gebracht zijn, dat hij den dood ten gevolge kon gehad hebben. Andere verwondingen zijn niet op het lichaam bevonden. De vermoedelijke dader blijft zijne misdaad ontkennen en zegt geene slagen toegebracht te hebben. Door do justitie is het onderzoek intusschen voortgezot en zijn nog verschillende getuigen gehoord, zoodat het eerst des avonds te 10 uren afgeloopen was, met het gevolg dat nog zekere L. C., fabrieksarbeider, al6 medeplichtige aangehouden en eveneens naar Breda overgebracht werd, om aldaar aan do justitie overgeleverd te worden. Men zegt dat een derde medeplichtige de vlucht ge nomen heeft. Uit Zevenaar meldt men: De tiend, wolke in verschillende plaatsen van ons land de hoofden der landbouwers wapn maakt, wordt hier stilzwijgend geïnd. In hot nabijgelegen Diodam en Weill gaat zulks min der goed. De tienden, welke daar in hoofd zaak toebehooren aan don graaf van Hohen- zollern, worden niet meer verpacht, omdat niemand ze pachten wil, zoodat zo vanwege den graaf worden weggehaald. De boeren echter maaien hun graan, nemen het direct op on brengen het naar huis, om op het erf te laten drogen, ofwel, wanneer een tiend vrij stuk land naast het te oogsten ligt, den oogst direct daarop over te brengen, zoodat de tiend voor den eigenaar (die, naar men be weert, geeno goede bewijzen heeft) weinig be- teekent. De sterke arm is op het land goed vertegenwoordigd, maar kan tegen den maat regel van de boeren weinig uitrichten. Na Vrijdag 11. z ij n teGiesendam als besmet met tongblaar en klauwzeer nog 6 gevallen aangegeven. De militairen zijn thans te Giesen-Oudkerk ingekwartierd. In het zuidelijk deel van Menal- dumadeel, vooral in den omtrek vanBoxum, beerscht in vrij erge mate do varkensziekte. Zooveel mogelijk tracht men do kwaal togen te gaan door de aangetaste en verdachte dieren onmiddellijk af te maken. De goagreëerde klerk ten kantore van de hypotheken en van het kadaster te Alkmaar is weer op vrije voeten gesteld. Er schijnt gebleken te zijn, dat veeleer noncha lance dan oneerlijkheid heeft plaats gehad. Het ongeluk, dat Zondag'te Apel doorn heeft plaats gegrepen, moet aan een noodlottig toeval worden toegeschoven. De jongeling is na het verhoor dadelijk in vrijheid gesteld. Te Maastricht heeft een werkman, die zijn kameraad de bewerking van eene revolver wilde uitleggen, dezen door een schot uit dat wapen gedood. M a a n d a g a v o n d had om eene onboduidende oorzaak op den Hof te Amers foort eene vechtpartij plaats tusschen een paar muzikanten der infanterie en eenigo burgers. Een der muzikanten bracht met een scherp zakmes zijn tegenstander eene afgrijselijke wonde aan het hoofd toe. De gewonde is niet buiten gevaar. Kinderroof! Op den 31sten Juli jl. is het 8-jarig zoontje van Hendrik Muller, leurder in muizenvallen, wonende te Ant werpen, terwijl het zich met zyn vader op don Meenemschen slraatweg nabij Roeselaere (België) bevond, door twee personen wegge voerd. Het kind heeft rosachtig haar, het aangezicht vol sproeten, de oogen ©pen, doch met een vlies bedekt, zoodat het blind is. Het is mede doofstom. De daders zijn: Char les Ponaud, 20 jaar, spreekt VlaamschAnton Friedrich, 18 jaar, kort van gestalte, spreekt Vlaamsch met een Duitsch accent; beiden zfin knechts van Muller en wonen te Ant werpen. Vermoedeltfk hebben zij de wijk genomen naar Nederland en reizen zy op de kermissen. De officier van justitie te Middelburg ver zoekt aanhouding van de daders en bericht. Het pakhuis der firma Birrell, te Liverpool, is afgebrand. By deze ramp gingen 2000 balen katoen, 6000 balen lynzaad en 1000 zakken meel verloren. In Nathal heeft een groote gras- brand plaats gehad, waarby 2000 stuks vee en verscheidene honderdon schapen omkwa men. De oorzaak van de ramp wordt geweten aan eene krankzinnige Kaffervrouw, die de manie bad alles in brand te steken. Het vee was in eene afgesloten ruimte gelaten, maar de opzichter was niet aanwezig, toen het om ringende land in brand vloog, zoodat de dieren niet konden worden losgelaten. Ook op andere plaatsen verbrandden vele schapen voor zoover bekend, kwamen geene menschen om. Het vuur ging later vanzelf uit. Aan het station van den Frans- Jozefspoorweg to Weenen kwam gisteren oen exprestrein met een gewonen trein in botsing. Zes waggons werden verbrijzeld. Er zyn tal rijke gekwetsten. Naar uit Berlyn wordt geseind, zijn in de Neisse bij zwemoefeningen, welke de soldaten met pak en zak hielden, zeven man verdronken. Op voorstel van den militairen gouverneur van St.-Petersburg besloot de Rogeering aldaar met hot oog op de cholera een bljjvenden gezondheidsraad in te stellen. Volgens berichten uit Moskou neemt de cholera er toe; 23 patroons sloten hunne fabrieken en dankten het werkvolk af. Den 6üen dezer zijn 4123 choleragevallen en 2493 sterfgevallen, den Tden resp. 4261 en 2177 gevallen in geheel Rusland geconsta teerd. Dinsdag is officiéél hot verschijnen van de ziekte te Rybinsk, gouvernement Yaroslav, bekend gemaakt, alwaar den 6den twee per sonen aangetast en gestorven zijn. In de provincie Ekaterinoslav kwamen Maandag 65 nieuwe ziekte- en 16 sterfgevalion voor; te Taganrog in die provincie Zondag 34 ziekte en 13 storfgevallen. De onder prefect van Wadowico (Galicië) heeft tot nader order, met het oog op de cholera, de bedevaarten naar Kalwarya ver boden. In Huesca (Spanje) hebben giste ren hwvige onweders groote verwoestingen aangericht. Ten gevolge van het inslaan van den bliksem, zijn twee wijken der stad door brand vernield. De oogst is door hagelslag verwoest en groote schade is aangericht. Nadere berichten melden dat de schade, in de provincie Saragossa aangericht, ontzettend is. Te Huesca alleen zijn twintig huizen in gestort en in vele dorpen zyn de bewoners tot den bedelstaf gebracht. Een vélocipódist, die eene dame te Havre had omvergereden, is veroordeeld tot 10,000 fr. schadeloosstelling voor do won den, welke daarvan het gevolg waren. Te Llaududno, op de kust van Wales, liep de bevolking eergisteravond naar het strand, om eene brik te zien, welke in nood verkeerde. Een tuinman uit Manchester, die voor zijn genoegen eens uit was, werd in de beweging door den wagen van de reddings boot overreden en gedood. De brik werd later door eene stoomboot op sleeptouw genomen en in veilig water gebracht. Van de twee jonge dames, die te Bickley door een man met een geweer werden aangevallen, is miss Wood herstel lend, maar haar gelaat zal waarschijnlijk door litteekenen geschonden blijven. Do jongere, miss Philbrick, bleek by onderzoek ernstiger kwetsuren te hebben bekomen dan men eerst dacht. Hare hersenpan was op twee plaatsen ingedrukt. Nadat zy, altyd in bewusteloozen toestand, naar de woning harer ouders was vervoerd, hebben de geneesheeren een zestal beenderen-splinters, die hare hersens drukten, kunnen verwijderen. Daarna is zjj tot be wustzijn gekomen, maar er is weinig hoop dat zy zal herstellen. B|j het spoorwegongeluk te Salnt-Mandé kwam ook een lederhandelaar Plisson met zyne vrouw om, een dochtertje nalatende van drie maanden. Na een proces is thans de spoorwegmaatschappij veroordeeld om den grootvader van moederszijde 5000 fr. uit te keeren, met de rente, voor begra feniskosten enz., het meisje een jaargeld te betalen van 3600 fr. tot hare meerderjarig heid of haar huwelijk en haar, wanneer dat jaargeld ophoudt, eene som uit te keeren van 75,000 fr. Voor rekening van de Ameri- kaansche schatkist werd dezer dagen een bedrag van 20 millioen dollar goud van San- Francisco naar Nieuw-York overgebracht. Het vervoer had plaats in een byzonderon trein, welke door 45 met repeteergeweren gewapende mannen werd begeleid. Op elk balkon waren vier man geplaatst. De schat kwam veilig over en werd terstond naar de kelders van het agentschap der schatkist overgebracht. Minder gelukkig was men in Mexico met eea transport zilvorerts ter waarde van 50,000 dollars. Deze zending, gedragen door 10 ezels en begeleid door 20 bewakers, viel in han den van eene rooversbende van 15 man, die 3 bewakers doodden en de anderen bonden. Daarna verwijderden zich de roovers met de ezels en de kostbare lading. BUITENLAND. I>uitselil« nd De „Nordd. Allg. Zeitung" zegt dat de onderhandelingen van Duitschland met Rus land tot sluiting eener handelsovereenkomst nog zoo weinig gevorderd zyn, dat aangaande den loop der zaak niets met zekerheid te berichten valt. De pers, zegt het blad verder, kan de Duitsche belangen het best dionen, wanneer zij op de onderhandelingen niet te zeer voor uitloopt. Dit kan te eerder geschieden, omdat het by de beschouwingen der pers in deze aangelegenheid toch slechts onderstellingen geldt. Een Duitsch officier, die sinds 1884 wegens verraad in de gevangenis zat, heeft zich dien tyd ten nutte gemaakt voor eene zoo belangrijke uitvinding op het gebied der artillerie, dat hem de nog loopende drie jaar van zyn straftijd zijn kwijtgescholden. Een kleermaker te Kiel heeft by de keizerlijke marine een eisch tot schadever goeding ingesteld wegens den dood van zyn dochtertje, dat by het lossen der saluutscho ten voor den czaar van schrik eene hersen schudding kreeg en daaraan stierf. België. Volgens mededeelingen, uit goede bron to Brussel ontvangen, was de Franscbo minister van buitenlandscho zaken, de heer Ribot, eerst voornemens eene scheidsrechterlyke uitspraak in het bestaande geschil omtrent den Congo- staat te aanvaarden, doch kwam hy daarvan terug na een onderhoud met den heer Bourée, den Franschen gezant te Brussel. Naar rnen verzekert, is laatstgenoemde gestemd ten gunste van de Belgische handelsvennootschap pen in Congo, welker betrekkingen met dien Staat thans zeer gespannon zyn. In do nabyheid van het slagveld van Waterloo, op de plek waar de straatwegen van Charleroi en Nivelles samenkomen, zyn zes geraamten opgedolven, met nog eenige overbiyfselen van Engelscho uniformen, waar onder knoöpen met het cyfer 15. Te Brussel is eene ongeluksmare ge komen van den Congo. Hodester, de hoofch agent, en de 20 agenten, die hem vergezelden, zyn door de Arabieren gedood of gevangen genomen. Men weet dat er zeven agenten op de stoomboot „Augusta" vermoord zyn; Beemaert is gevat, de factoryen der Com pagnie werden vernield en de koopwaren zya in de handen der Arabieren. De „Sociék Anonyme beige pour le Commerce du Haut- Congo" was voor een bedrag van 300,000 fr. by deze noodlottige onderneming betrokken. (Men zie verder de telegrammen.) Groot-Britannlë. By do gisteren gehouden voortzetting van de beraadslaging in het Lagerhuis over het votum van wantrouwen, hield Chamberlain eene rode, welke 70 minuten duurde. Daarin betoogde hy dat de oppositie de regeering omver wil werpen, zonder te hebben verklaard welke politiek zy wil volgen. Verder merkte hy op dat, als men op den toestand der oppositie let, niemand weet of zy niet in de minderheid zal zyn. Onmiddellyk na het optreden van Roseberry aan het hoofd van het departement van bui- tenlandsche zaken zal het land vertrouwen h in zyne buitenlandsche politiek hebben, omdat zy met betrekking tot Egypte afwykt van die van Gladstone en Morley. Wordt Roseberry echter geen minister, dan kan men in den loop van vyf of zes maande? maatregelen tot ontruiming van Egypte ver wachten, hetgeen door de democraten nietza! worden goedgekeurd. De taak der oppositie met betrekking tot de binnenlandsche aangelegenheden zal een reuzenwerk zyn. Daarvoor moeten twee hoofd voorwaarden vervuld worden, nl. volkome? overeenstemming tusschen de leden der opp: sitie, en het vertrouwen in den steun eifl de gematigdheid harer bondgenooten. oppositie kan noch aan de eene, noch aan andere voorwaarde voldoen. Zy kan deopi wekte verwachtingen niet bevredigen en daarom by voorbaat veroordeeld. Hare node: laag is onvermydelyk. Het votum van wantrouwen is daarop m< 350 tegen 310 stemmen aangenomen. Do „Times" had vooraf berekend, dat efl 660 stemmen zoudon worden uitgebraciS 350 togen en 310 vóór de regeering, dat j tien minder dan het ledental vanhetparleme: - Er zyn nl. 2 zetols open, 2 leden zouden ifl onderlinge afspraak wegblyven, ótn zone* afspraak, terwyl de voorzitter en de 4 st< mentellers (twee van beido partyen) medestemmen. De uitslag bevestigt de berekening volkomen. Het kabinet Salisbury was opgetreden en heeft dus 6 jaar en 12 dap het Ryk bestuurd. Aan den vooravond van de groote zitl hielden de liberale leiders eene byeenkoc ten huize van sir William Harcourt. L ontving men een telegram van Gladsto: gastheer, Stuart Rendel, waarin deze ïcei dat Gladstone geene slechte gevolgen ondervonden van de vermoeienissen van dag, toen hy zyne groote rede hield. De „Daily News" acht het waarschijnlijk Gladstone, evenmin als bij de vorming zyn vorig kabinet, bij de koningin zal wo: geroepen, om eene opdracht te ontvang* Deze zal hem waarschyniyk schriftelijk den gegeven. De „Press Association" daarentegen ver; dat sir Henry Ponsonby, de particuliere taris der koningin, reeds Woensdag in betfl king tot Gladstono was getreden, en da', aanstaande premier heden, Yrydag, na borne zou gaan. Men berekent dat Gladstone in drie juistheid ■as 30 Juli 18:

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 2