N°. 9961 Zaterdag 13 Augustus. A°. löaz. feze 'Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (§on- en feestdagen, uitgegeven. IF* ouLillot orx. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lolden per 3 maonden1.10. Franco per post1.40. AÜsoDderlgke Nommora0.05. PRUS DER ADVERTENTIÊN Van 1—6 regel» 1.06. Iedere regel meer ƒ0.171. Grootere letters naar plaatsmlmte. Voor het lnonsaeeren balten de stad wordt ƒ0.10 berekend. Olïiciëele Kennisgevingen. Pafentbladen. De Burgemeester, hoofd van bet bestuur der ge meente Leiden, brengt ter kennis van belangheb benden, dat de Patenten voor de tappers, slijters -on koffiehuishouders van al de wgken over liet dienstjaar 1392/93, by het college van zetters, in een der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente, op vertoon van het aanslagbiljet, verkrijgbaar zijn op Maandag 15. Dinsdag 16, Woensdag 17 on Donderdag 18 Augustus o. k., telkens des namiddags van en tot drie uren, terwyl na het ▼er»trijkon van dien termijn de onafgehaalde Patent bladen ter uitreiking moeten worden gegeven aan de deurwaarders der directo belastingen alhier, die voor imnne moeite mogen eischen tien cents, zonder meer. Dc Burgemeester voornoemd, H. C. JUTA, Weth. lo. Burgemeester. Leiden, 12 Augustus 1892. Hoogcre Burgerschool voor Meisjes. Burgemeester en Wethouders der gemeente Leiden brengen ter kennis van belanghebbenden, dat het tweede toelatingsexamen voor de Hoogc-re Burger school voor Meisjes zal aanvangen op Zaterdag 3 September a. s. en do her-examens op Maandag 6 September a. s., beide des morgens te negen uren, terwyl zij die aan het admiseie-examen wenschen deel te nemen, worden uitgenoodigd zich bij de directr ce -aan to molden op Maandag 29 Augustus a. s., des namiddags van 2 tot 4 uren, in het schoolgebouw aan <lo Qarenmarkt. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. C. JUTA, Wethouder, lVBurgemeester. E. RIST, 8ecretaris. Leiden, 12 Aug. 1892. Burgemeester en Wethouders der gemeente Leiden ■brengen ter kennis van belanghebbenden dat de buurt- -eommissar s van afdecling II (wijten III, VII en VIII), de beer W. SEGAAR, is verbaasd van Hooi gracht No. 47 naar Langestraat No. 2. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. C. JUTA, Wotb., lo.-Burgemeeater. E. KIST, Secretaris. Leiden, 12 Aug. 1892. Leiden, 12 Augustus. Mejuffrouw M. A. Coolsma, onderwyzeres aan de bijzondere school voor meer uitgebreid lager onderwijs aan den Stillen Rijn alhier, is geslaagd voor het examen Duitsch (lager onderwijs). Do gomeenterekening over 1891, den raad van Valkenburg aangeboden, bedraagt in ontvangst 4709.75 en in uitgaafƒ4520.0072 •en sluit alzoo met een batig saldo van 189.74'/2. De Commissaris der Koningin in Zuid- Holland, de heer Fock, zette heden zyn inspec tietocht door dit gewest voort met een be zoek aan de gemeenten Oegstgeest en War mond. De commissie voor de ArbeidsenquGte aal, wat de gotuigenverhooren betreft, met 1 October hare werkzaamheden eindigen. Hare Majesteiten de Koninginnen komen morgenvoorraiddag om halftwaalf per Staats spoor te 's-Hage aan en keeren, na bijwoning van de wedrennen te Clingendaal, des avonds te 7 u. 10 m. naar Soestdijk terug. Ofschoon de Kon. Mil. Kapel daartoe verlof heeft vorkregon, zal de reis naar Londen vermoedelijk niet doorgaan. Men meldt althans dat de gevoerde onderhandelingen voor het geven van concerten in Engeland zijn afge sprongen. In een der lokalen van het „hotel d'Angleterre", te 's-Hage, werd heden door den architect den heer W. B. Van Liefland aanbesteed de bouw van eene R.-K. kerk met sacristij, catechismuskamer en pastorie, aan de Rubensstraat aldaar. Minste inschrijver was de heer C. P. W. Dessing, te Gouda, voor ƒ119,990. Naar men verneemt, is de heer J. H. Krelage, te Haarlem, wegens zijne groote verdiensten voor de bevordering van den Tuinbouw, benoemd tot eerelid van den „Yerein zur Beförderung des Gartenbaus in den Preussischen Staaten" te Berlijn, waarvan do Keizer beschermheer is. Deze Vereeniging is eene der oudste in Duitschland. De be noeming van een klein getal eereleden en correspondeerende leden had plaats bij ge legenheid van hot 70-jarig bestaan der Ver eeniging. Het succes onzer schilderschool op de tentoonstelling te München is ook dit jaar weder schitterend. Eerste gouden medailles werden, behalve aan prof. Dake voor diens etsen, het portret der Koningin en de Staalmeesters, toegekend aan Tholen en Ter Meulentweede gouden medailles aan Marguerite Roosenboom, De Zwart en David Oijens. Wegens vroeger te München behaalde onder scheidingen bleven buiten mededinging: Apol, Blommers, Bisschop, De Bock, Du Chattel, mevr. Grandmont-Donders-Hubrecht, Gabriel, De Haas, Israéls, Klinkenberg, J. Maris, W. Maris, Mesdag, Neuhuys, P. Oyens, Roelofs, Sadée, Van de Sande Bakhuizen, Hubert Vos en Weisenbruch. Er bleven dus slechts een veertigtal mede dingende Nederlandscho schilders over, die circa 150 schilderyen, teekeningen en etsen hadden ingezonden. Als men nu weet, dat de catalogus der tentoonstelling 2850 nummers 'telt, dan be grijpt men dat de stryd zwaar is geweest eri dat ons jury-lid De Haas een woord van hulde verdient voor de wjjze, waarop hy voor orizo school in de bres gesprongen is. Met Oostenryk is Nederland het eenige land, dat drie eerste medailles behaalde. (Hbl.) De minister van binnenlandsche zaken, die voor een paar weken met verlof naar het buitenland is vertrokken, heeft de aandacht der gemeentebesturen gevestigd op verschil lende gezondheidsmaatregelen in verband met de eventueele verschijning van choleragevallen. De Exploitatie-Maatschappij is van Regee- ringswege uitgenoodigd, om in verband met do te nemen maatregelen tegen de cholera, zonder eenige belemmering van het verkeer, toezicht te houden op do reizigers, die van de zyde van Belgie op de grensstations per spoorweg aankomen, en voorts om met den inspecteur van het Geneeskundig Staatstoe zicht voor Friesland en Groningen maatrege len te nemen, ten einde te verhoeden dat de cholera door Russische landverhuizers zou kunnen worden overgebracht. Ter verbetering van een vroeger bericht wordt aan de „D. C." medegedeeld, dat het bedrag van ƒ300, hetwelk de in het gevecht to Lamtih zwaar gewonde en te dier zake gegageerde onderofficier Ario Van Duinen uit handen van den burgemeester ontving, niet is eene gift, door de officieren in Atjeh voor hem bfieengebracht, maar eene grati ficatie uit het „Fonds vcor de te Atjeh ver minkte onderofficieren en mindere militairen van Kotta Radja", door den kolonel-comman dant van het koloniaal werfdepot voor den betrokkene ontvangen en ter uitkeering aan den burgemeester van Dordrecht toegezonden, zonder verdere mededeelingen. By koninkiyk besluit is tot burgemeester der gemeenten Heel en Panheel benoemd C. H. Houtackers, secretaris dier gemeente. Met ingang van 1 Sopt. e. k. op hun ver zoek, eervol ontslag verleend aan W. Lotsy, als burgemeester van Bodegrave, en aan mr. P. N. Engelberts, als burgemeester van Zand- voort. Met ingang van 1 Sept. a. s. benoemd tot commissaris van politie te Haarlem H. J. F. A. A. M. Yan Goor, thans commissaris van politie te 's-Hertogenbosch. Gemengd Nieuws. In p'erceel Ufo. 69 aan de Hoef- straat alhier, ontstond gisteravond een schoor steenbrand jpf.hetwelk echter spoedig, zonder hulp van eene brandspuit, W9rd gebluscht. Er wordt te Katwyk aan Zee in deze dagen buitengewoon veel haring aan gevoerd. Omtrent het ongeluk met den vrachtwagen van H. Jansen, te Haarlem mermeer, wordt nader gemeld dat het mede- gedoelde is voorgevallen met den omnibus van Hoofddorp op Haarlemmermeer, doch dat de passagiers geene gebroken armen en beenen hebben gekregen, maar er met een nat pak en lichte schrammen zyn afgekomen. De passagiers werden dadeiyk bygestaan en de gemeente-veldwachter van Hoofddorp, J. Koopmans, heeft den heer Jansen zelfs openlijk zyn dank betuigd voor de hulpvaardigheid en liefderyke zorg, betoond by het redden zyner beide kinderen. Het ongeval was geheel buiten schuld van den voerman niet alleen, maar het is aan hem te danken, dat het zoo goed is afgeloopen. De internationale wedstrijden in het kunst- en figuurryden zullen op het sportterrein te Scheveningen, op tweewielers, Zaterdag 13 Augustus plaats hebben. Gedurende de vyf jaren, dat het bestuur der Scheveningsche Wielrijders- baan wedstrijden organiseert, heeft het nog nooit zooveel buitenlandsche inschryvingen ontvangen als nu voor a. s. Zondag voor de internationale wielerwedstryden en loopwed- stryden. In de wielerwedstryden dingen mede acht leden van de bekende Catfordclub te Londen, de hoerenA. Good, F. Knight, R. Merry, J. Marshall, A. en J. Lancaster, A. Horton on E. Scantlebury. De „Kittens", zoo bygenaamd in Engeland, worden aldaar als de snelste ryders geroemd. De loopwedstryden vinden meer en meer by val. Ditmaal zal men de snelste loopers zien uit Parys en Brussel; nl. de heeren: S. Versini, Dundowy, J. Borel, P. Blanchet en Bellon, uit Parys; en de heeren: E. De Ree en C. J. Lee, uit Brussel. De wedstrijden van Zondag beloven dus belangwekkender te worden dan ooit te voren. Het uitvoerend comité van de internationale sport-, visschery- en paarden- tentoobstelling te Scheveningen ontving giste ren door tusschenkomst van het departe ment van buitenlandsche zaken, vanwege de Turksche regeoring photographische afbeel dingen, teekeningen en reglementen van de stoeteryen van den sultan van Turkye. Deze inzending is dankbaar aanvaard en zal onmid dellijk geplaatst worden. Uit den Haarlemmermeerpolder: De graanoogst staat op dit oogenblik goed, koolzaad en karwy zyn afgedorscht en traven een meer dan voldoend beschot. De Peter Vim der Wilg. 15.) Er woei een kille morgenwind, zoodat Gei rit zoide: „We zullen maar flink aanloopen, want het is nog koud", waarop beide mannen nu in snellen stap den weg naar het dorp insloegon. „Zouden we niet het binnenpad nemen?" vroeg Peter, die den moed nfet had langs het wachtershuie te gaan, „zooveel te eerder zyn wy in het dorp", en als vreesde hy een weigerend antwoord te zullen hekomen, voesde hy do daad by het woord en liep het bedoelde pad op, dat even voorby „Eikenhorst" naar het dorp leidde. Gerrit volgde werktuiglijk, want hy begon juist over het onheil van den vorigen avond te spreken 'en voldeed aldus onbewust ook aan dit verlangen van Peter. „Dat is iets to zeggen, vader, dat ongeluk van gisteravondDe machinist is zwaar ge wond en verscheidene waggons zyn ontspoord en beschadigd. Gelukkig dat het een goederen trein was. anders zouden er erger dingen gebeurd zyn." „Zyn er dan geene dooden?" vroeg Peter. „Neen, vader, wel is de schade groot, maar menschenlevens zijn niet te Betreuren. Alleen Goverts ligt nog zwaar ziek!" „Goverts?" herhaalde Poter, die reeds hoop begon te voeden, dat het ongeluk vry goed was afgeloopen. Goverts? Hoe dat zoo, Gerrit?" „Hy is niet ver van den Svissel gevonden, door eono beroerte getroffenwaarschynlyk zag hy het ongeluk aankomen en wilde het nog afwenden, toen het reeds te laat was. Hy moet nog geen woord gesproken ^-hebben, zeide onze knecht straks." Peter wist niets anders te antwoorden dan dat het een vreeselyk ongeluk was en dat hy den geheelen nacht van den trein ge droomd had. „Ja", ging Gerrrït voort, „en al mocht Goverts beter worden, dan zal hy nog straf ondergaan mosten ook, want by heeft zijn plicht verzuimd en daarop is de Maat schappij natuurlijk zeer streng. In allen gevalle zal hy zyne betrekking verliezen moeten, nu hy op zyn post niet meer te vertrouwen is." Het was of Peter don grond onder zyne voeten voelde wegzinken; zyn gemoed was steeds ontvankelyk voor hetlyden van anderen geweest en dien goeden trek van zyn karakter had hy nog niet vprloren. Zyne misdaad had hy gepleegd in een- onbewaakt oogenblik, als een treurig gevolg van zyne hartstochtelyke zucht naar sterken drank; maar een misda diger, iemand, die alle menschelyk gevoel heeft afgeschud, was hij nfefc-.' Daarom juist drukke zyn schuldgevoel hem dès te meer, en hy had thans wel willen terugkeeren om het in de eenzaamheid uit te schreien, indien hy zich voor zyn zoon niet geschaamd had. Hy moest dus verder, en toen vader en zoon de kerk bhm^ntraden, beefde Peter zichtbaar en moest Vj zich vasthouden om niet te v&Jgn. De plaats van den wisselwacbter, zag hy, was ledig; hy kon zich niet herinneren dit sedert Goverts verbiyf in „Elzendaal" meer gezien te hebben. Ook de blikken van anderen richtten zich vaak derwaarts, alsof zy niet konden ge- looven, wat hun straks op hot plein vóór de kerk verteld was. Peters aandacht liet» zooals te denken was. veel te wenschen over; onophoudelyk weer stond Goverts voor zyn geest en moest hy denken aan hetgeen dezen lo wachten stond. Toevallig zag Peter zywaarts uit en ont moette den blik van den dorpssmid; "Willem staarde hem zoo vreemd aan, dat Peter diep getroffen werd. Eensklaps overviel hem een gevoel, dat hy tot nog toe niet gekend had, het bewustzyn namelijk, dat zyne misdaad ont dekt kon zyn. Peter werd daardoor machtig aangegrepenhy klemde zich aan zyne zit plaats vast, daar hy stellig meende dat do sterke gothische pilaren begonnen te wag* gelen en op hem neer dreigden te storten. Vrees en hoop zyn twee hevige machten in het menscheiyk gemoed; het gebeurt dik- wyis dat, als hij onder den invloed dezer beiden staat, uit onduidelijk gesproken woor den een verstaanbaren zin naar eigen wille keur opvangt. Zoo ging het ook Peter. Toen het plotseling ontwaakte gevoel van vrees hem zoo schokte, meende- hy in het gefluister van een biddende achter zich dui« deiyk te Kooien „Peter» wat hebt- gy gedrian (Slot volgt.)

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 1