Veondam zijr.e Sequah-séances. Het pro gramma van die avonden bevat evenals by Sequah. zelf, eene „inleiding", muziek, zang, een paar genezen patiënten, die een dansje uitvoeren, eene collecte voor die patiënten, debat, enz. Uit Giesendam meldt men dat het mond- en klauwzeer daar nu onder het vee van vyf veehouders heerscht. Buiten den afgesloten kring is nog geen enkel geval geconstateerd. T e Naarden doet zich sedert eenige dagen een geval van slaapziekte voor b(j een zestienjarig jongeling; alle pogingen om hem te wekken blijven vruchteloos; met de grootste moeite gelukt het hem medi cijnen in te geven. Te Brussel is brand gesticht door eene regenbui. In een keet or het terrein van het voormalig Edentheater was een lek ont staan, zoodat het water op een hoop onge- bluschte kalk stroomde. Eene aardbeving is gisteren in Duitschland gevoeld en ook te Coblenz waar genomen. Geheel onverwacht voelde men den bodem schudden, terwijl men eene seconde lang aanhoudend gerommel waarnam. De richting van de aardbeving was van zuidwest naar noordoost. Op vele plaatsen vielen stee- nen van de schoorsteenenhier en daar kwamen zelfs geheele schoorsteenen omlaag, ïn eene villa viel iemand van zijn stoel en wandelaars vielen bijna omver. Eene machine van een paar duizend kilo werd 5 a 6 cM. verplaatst. De schoolkindoren worden terstond naar huis gezondenin eene school viel de tafel met alles wat er op was, omver. Ook in andere plaatsen langs den Rjjn werd het verschijnsel waargenomen. Persoonlijke onge lukken vielen nergens te betreuron. Zooals reeds werd geseind, is de werkstaking te Duquesne geëindigd. Toen de fluit als naar gewoonte om zeven uren gehoord werd, riep er een uit: „We deden beter, aan "t werk te gaan". Terstond drong de geheele massa de poort in om de oude plaatsen te bezetten en allen haastten zich om toch maar binnen te komen. Twee weken hadden de mannen het werk gestaakt, in do hoop daardoor de werklieden van dezelfde firma Carnegie in hare werk staking te Homestead te steunen. In twee I dezer laatste fabrieken wordt nu het werk voortgezet met arbeiders, die niet tot de ver- seniging behooron. Te Lisieux (Frankrijk) is zeker Guillard, twintig jaren oud, in hechtenis ge nomen, die voor eenige dagen in den avond bij een buurman, Perrine genaamd, binnen drong, dezen doodschopte, op een bed legde en vervolgens het bed in brand stak, om aan een ongeluk te doen gelooven. Hy heeft alles bekend. Wat hem gedreven had, wordt niet gemeld. Dr. Blyden, gevolmachtigd mi nister van Liberia, heeft te Liverpool in het Aardrijkskundig Genootschap eene lezing ge houden, getiteld: „Engeland en het zwarte ras." De spreker drong er op aan, dat Enge land, met het oog op het beschavingswerk in Afrika, de immigratie van negers uit Ame rika in Liberia zou bevorderen. .Deze negor-boeren zouden dan hunne lan derijen te midden der inlanders kunnen ont ginnen en op die manier de Afrikaansche negers bekend maken met de nieuwste ver beteringen voor den landbouw. Do inlanders zouden dan langzamerhand het voorbeeld der Amerikaansche negers gaan volgen en zjj zou den eveneens trachten huizen te bouwen, boer derijen aan te leggen en scholen te stichten. Dit zou eene vreedzame wijze van beschaven zijn. Er z\jn op het oogenblik volgens dr. Blyden meer dan een millioen negers in Ame- j rika, die naar Afrika zouden willen terugkeeren. I De regeering der Yereenigde Staten helpt hen echter niet dien wensch te verwezen lijken. Zij vreo3t den schyn op zich te laden als wilde zij zich van een deel der bevolking ontdoen. Op de vergadering was ook mevrouw Ricks (tante Martha), de negerin uit Liberia, <iie twintig jaren gespaard heeft voor de reis tnaar Engeland, om de „Witte Koningin" te 1 "gaan zien. BUITENLAND. Frankrijk. Nu de uitslag der herstemmingen voor de Algemeen© Raden is afgeloopen, blijken te tra gekozen 1186 republikeinen, 224 con- ervatieven on 26 constitutioneelen. De repu- likeinen wonnen in het geheel 195 zetels. )e Algemeene Raden tellen in het geheel 2853 leden, nl. 2158 republikeinen, 669 con servatieven en 26 constitutioneelen. Hoewel de 10de Augustus, de 100ste verjaardag van de bestorming der Tuilerieën, te Parijs niet officiéél werd gevierd, hadden de radicalen toch allerlei feesten voorbereid. Te 10 uren had voor het standbeeld van Danton eene manifestatie plaats, waaraan door zeer vele radicale vereenigingen werd deelgenomen. In tal van rodovoeringen werd hulde gebracht aan Danton. 'sAvonds werden overal ban ketten en lezingen gehouden. De Blanquisten en Boulangisten hadden een „punch" belegd, waarvan Rochefort eere-voorzitter was. In het 18de arrondissement zouden de possi- bilisten een fakkeloptocht houden. Weder is een anarchist, Thibault ge naamd, te Parijs gevangengenomen. Er zijn in zijne woning anarchistische proclamatiën gevonden. Zwitserland. De Bondsregeering heeft bekrachtiging ver leend op den eisch van den Bonds-officier van justitie om den Franschman Paul Guibert (zich ook Meyer en Richard noemende), die bekend is wegens anarchistische woelingen on in het bezit is gevonden van ontplofbare stoffen en lonten, over de grens te doen zetten. In Maryland is een attaché van de Zwitsorsche legatie gevangengenomen onder verdenking van zakkenrollerij. Terstond na de ontdekking van de vergissing werd de aan- gohoudene losgelaten, terwijl de regeering haar diep leedwezen over het gebeurde be tuigde. Do politiebeambte is terstond ontslagen. Groot-Brltannië. Uit de discussie over het adres van ant woord in het Lagerhuis van Engeland is opnieuw gebleken, dat van Gladstone geone volledige onthulling van zyn hoine-rule-plan is te wachten, voordat hij als hoofd van het kabinet is opgetreden. Eergister hield hij eene lange redehij vermaande het ministerie Salisbury, te buigen voor den wil des volks, zooals dit uit de laatste verkiezingen was gebleken, maar over de bijzonderheden van het voornaam ste deel van het programma liet hij zich niet uit. Wat bij er van zeide, kon aan geene der fractién, uit welke zijne partij is samengesteld, ergernis geven, maar stelde niemand tevreden. Do parnellisten Harring ton en William Redmond verklaarden zich onvoldaan, doch hun was hot misschien te doen om te toonon, dat zij beter dan hunne mededingers, de anti-parnellisten, Ierlands zaak behartigen. Waarschijnlijk zal het votum van wantrou wen, dat hot ministerie Salisbury zal doen vallen, met eene meerderheid van 40 stemmen worden aangenomen. Rusland. Volgens de „Russk. Wed." is in eenige districten van het gouvernement Twor de Siberische pest onder d9 runderen en paarden uitgebroken. In tien dorpen van het gouver nement z\jn 34 paarden en 10 koeien aange tast; daarvan zijn 16 paarden en 10 koeien aan do pest gestorven. De boeren wachtten in 't algemeen te lang aleer zjj de hulp der veeartsen inriepen. Te Ssossnowka werden ook twee boeren door de ziekte aangetast en stierven Vcreenigdo Staten. In het westen is de temporatuur thans verbotord en gunstiger geworden voor den maïsoogst In een rapport aan het departement van landbouw wordt gezegd dat de toestand minder gunstig is, dan den lsten dezer maand, daar de droogte groote schade heeft aangericht. Het officiëele rapport van het departement van landbouw meldt dat de algemeene toestand van den katoenoogst 4%0 Pct- minder is dan de vorige maand, en 6B/,o minder dan die van Augustus 1891. De gemiddelde stand is 82Vio- De toestand van de tarwe wordt beter en is 823/io tegen 8iy,0 in de vorige maanden 908/10 in Augustus 1891. Maart-tarwe873/t(ï, Maart-rogge 893/10, haver 867,0, Serst 9L7,o, boekweit 92%0. Afganistan, Over de uitbreiding van den opstand in Afghanistan wordt nog gemeld, dat alle groote stammen tegen den Emir in verzet zyn. Deze laatste neemt alle maatregelen, om den wyd- vorspreiden opstand te dempen. Hy bracht 20,000 man geregelde troepen byeen en eene geiyke macht inlandsche lichtingen. Hy tracht meerdere lichtingen op de been te brenger., en belooft den stamhoofden groote belooningen, terwijl hy hun verder toezc^i? het land der Hazara's onder hen te verdeelei?- Deze belof ten halen velen over zich onder „rijne vanen te scharen. Het antwoord van den Emir ophetaznbod derEngelsche regeering om eene commissie tot bespreking der grensquaestio te zenden, laat zich nog steeds wachten. Men gelooft dat de Emir gaarne in do ont vangst zal toestemmen, en van de komst van den opperbevelhebber van het Britsch-Indischo leger te Kaboel gebruik zal maken, om den indruk te wekken, dat de onderkoning den generaal met een groot leger ter ondersteu ning zendt. Pcrzië. In officiéole rapporten uit Astrabad worden de ernstige tijdingen, betreffende een aanval op Russische winkels, geheel bevestigd. Drie Russische kanonneerbooten zyn in de haven van Astrabad aangekomen en hebben infanterie en cavalerie ontscheept, welke ten doel hebben de belangen der Russen te be schermen. De cholera te Teheran breidt zich uit. Dinsdag stierven er 60 porsonen. Jlaroliko. De Marokkaansche troepen deden gister morgen ie 9 uren een aanval op de Anghera's, die eene sterke stelling op de heuvels in de nabyheid van Tanger hadden ingenomen. Do troepen staken eenige dorpen in brand, maar werden herhaaldelyk door de opstandelingen teruggeslagen. Do vijandclykheden zyn te 4 uren des namiddags gestaakt en do troepen keerden naar hun kamp terug. De Marokkaansche troepen verloren meer dan 100 'man aan dooden en gekwetsten, ter wijl 25 paarden werden gedood. Het verlies der opstandelingen bedroeg geen 50 man. Columbia. De „New-York Herald" bevat een telegram uit Panama, waarin gemeld wordt dat een nieuw ministerie in Columbia is gevormd. Generaal Cuervo wordt minister van binnen- landsche zaken, Bravo van financiën. Dahomey. Men seint uit Kotonou, dd. 10 Augustus: Kolonel Dodds heeft heden een begin gemaakt met het beschieten der geheele Dahomey- aanscbs kust. Do „Talisman" bombardeert Whydali; tweo andere schepen beschietende vlakte van Kotonou; de „Héron" en de „Ardent" nemen van de reede aan het bom bardement deel. Daarna zal Godomey beschoten worden. De „Opale" bombardeert Abomey en Kolavi. Eene colonne van 300 man is naar Lobo opgerukt en een tweede zal vanPortonovo naar Dekamo vertrekken. Eerstbedoelde colonne is teruggekeerd, na het dorp Kotonou by Zobo en verschillende andere dorpen in brand gestoken te hebben. Tegen den middag ontmoette zy den vijand, waarop onmiddellijk het geweervuur werd geopend. De Dahomeyanen werden in het kreupelhout nagezot, doch volgden niettemin de colonne en schoten uit hunne hinderlaag. Een Fransch en oen inlandsch sergeant z'\)n gedood en 10 scherpschutters gekwetst. De Dahomeyanen leden groote verliezen. Telegrammen. BRUSSEL, 10 Augustus. Eene dopeche, gisteravond bij het departement van binnen- landsche zaken van den Congo Staat ontvan gen, bevestigt het bericht dat in Nyangonó nieuwe ongeregeldheden zyn voorgevallen. Een agent is te Ribariba gedood en andere Europeanen zouden in de omstreken in ge vaar verkeeron. Van den anderen kant wordt gemeld, dat de Arabieren aan de Falls, te Kassongo on aan de Beneden-Lomani zich rustig houden. BERLIJN, 10 Augustus. N. R. CVolgens het „Tageblatt" heeft de civiel gouverneur van Duitsch Oost-Afrika, vryheer Soden, dringend zyn ontslag verzocht. Soden werd wegens het in het oog vallend ongunstig govolg van zyn bestuur reeds lang door de drukpers aangevallen. Het voornemen zou bestaan om weer een militair gouverneur in den persoon van den kapitein-luitenant ter zee Rüdiger derwaarts te zenden. Karakteristiek zou hot zyn, indien er by do regeering in het geheel geen sprake meer zou wezen van Wiszmann als opvolger van Soden. Wiszmann scbynt by voortduring in ongenade te zyn. Voor rekening van do Duitsch Oost Afrika- maatscliappy werden over Singapore 240 ChineezeD, 243 Javanen en 25 Javaanscho vrouwen ingevoerd. LONDEN, 11 Augustus. De „Times" zegt in zyn finantiëel artikel, dat zekere ongerust heid gisteren op de beurs heerschte ten ge volge van het bericht uit Calcutta betreffende de voorgestelde sluiting der Indische munt voor de vrye aanmunting van zilver. Het is zeer waarsehyniyk dat deze maatregel zal worden aangenomen, doch dit zal groote voorzorgen eischen. LEIDEN, 11 Augustas. Thermometerstandgisteravond om 8 urea 14° C. 57.2° Fahrenheit; hedenmorgen om 8 uren 14° C. 57.2° F.'s middags om 12 uren 19.5° C. 67.1° F.'s namiddags 4 urea 17.5° C. 63.5° F. De afloop der heden te Zoeterwoude gehouden aanbesteding van het opsteken der straatlantaarns is als volgt: Perceel 1 (Dorp), door A. Vonk voor ƒ7.25 per lantaarn. Perceel 2 (Heerenstraat, Singel en Vree- wyk), door L. Zonderop voor 10.48 per lantaarn. Perceel 3 (Zoeterwoudsche Singel en Hooge Rijndijk gedeeltelyk), door T. Langezaal voor f 10.70 per lantaarn. Perceel 4 (Hooge Ryndyk by Meerburgerbrug), door J. Romyn voor ƒ11.69 per lantaarn. De Eerste Kamer is gisteren tot nadere byeenroeping gescheiden zonder een dag te bepalen voor de beraadslaging over de be lastingwetten, welke, naar thans verzekerd wordt, tot na de opening van het nieuwe zittingjaar zou worden verschoven. De afdeelingen van de Eerste Kamer hebben gisteren het onderzoek der belasting- ontwerpen ten einde gebracht. De leden van de Staton-Generaal zyn uitgenoodigd tot het dit jaar in Bern te houden internationaal congres. De algemeen© vergadering van den „Nederlandschen Protestantenbond", zal ge houden worden te Kampen op 25 en 26 Octo ber a. s. De godsdienstoefening zal worden geleid door dr. H. G. Hagen, predikant te Leiden. Door de dezer dagen opgerichte Naam- looze Vennootschap de „Westlandsche stoom fabriek van verduurzaamde levensmiddelen te Loosduinen", zal aldaar eene fabriek met by'behooren worden gebouwd op een uitge strekt terrein in het dorp Loosduinen, en wel aan de Zeestraat naast het stationsemplace ment van don Westlandschen Stoomtramweg. De ontwerpen van den bouw zyn vervaar digd door den architect H. Weststra Jr., te 's-Hage, onder wiens leiding de uitvoering plaats heeft door den aannemer van het werk den heer H. Hartman, te Loosduinen, die met den bouw reeds een begin heeft gemaakt en het geheele werk vóór 1 Februari 1893 moet opleveren. Tot directeur dezer Naaml. Vennootschap is benoemd de heer J. S. Kleinpenning, te Noordwyk. Delft, 11 Aug. Qranen. Tarwe meer aangeboden met weinig handel, overige artikelen flauw, onver- andord. Nieuw Koolzaad vaat, voor puik-droog werd meer betaald. Witte Tarwe ƒ6.10 a 8.70, Roode f6 50a 7 50. Boggo ƒ5.40 a 6 75. Zomergerat ƒ3.90 a ƒ4.30, Chevalier- ƒ4.75 a 5.40. Haver ƒ3.20 a ƒ4..Blauwe Erwten ƒ6.50 a f 8.25. Bruineboonen 7.50 a ƒ9. Pa&rdeuboouen ƒ6.a ƒ6.40, Duivenboonen ƒ6.80 a f 7.50, Winter-Koolzaad f 7.85 a 8.60, Zomer- Koolzaad 8.25 a 9.Kanariezaad f 7.aƒ8.75, Hennepzaad f 7.50 a ƒ8. alles por HL. advertentiën. Ondertrouwd FIETER CORNELIS BLOMMENDAAL en 4948 6 MARIA CAROLINA VAN BUUREN. tz;™,11 au^atus i892- Ondertrouwd H. L. VAN NIFTERIK en ph. sillmann. Ams^edam, 1 n Augustus 1892. 6 Getrouwd T. A. F. DE BRUINE en M. G. C. VAN ANDEL, die ook namens wederz(jdsche Ouders, hun nen harlelyken dank betuigen voor de vele bewijzen van belangstelling, b(j hun huwelijk ondervonden. Leiden, 11 Augustus 1892 4952 9

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 3