Burgerlijke Stand yan Leiden, gemelde artikelen, die, hoewel niet uit Marseille afkomstig, toch aldaar zijn in-of overgeladen; maar onder het verbod zijn niet begrepen goederen (mits behoorlijk verpakt), die wel via Marseille zijn aangevoerd, maar waarvan bij den in- en doorvoer voldoende blijkt, dat zij van elders afkomstig en niet te Marseille in- of overgeladen zijn. Bagages, door reizigers medegebracht, zijn onder het verbod niet be grepen. Bagages, door reizigers per mailboot te Marseille aangebracht en van daar recht streeks afzonderlijk naar Nederland doorge zondenworden gelijkgesteld met bagages, door reizigers medegebracht, en zijn mitsdien niet onder het verbod van in- en doorvoer nit Marseille begrepen. Zooveel Rio-de-Janeiro, Corfu en de provincie Luik betreft, zijn bagages, door reizigers medegebracht, niet onder het verbod begrepen. Zooveel Rusland en Aziatisch Turkije betreft, zijn bagages, door reizigers medegebracht, onder het verbod alleen be grepen, voor zoover betreft ongewasschen lyf- en beddegoed. Het stoomschip „Ardjoeno", van Batavia naar Rotterdam, is 9 Aug. Suez gepasseerd; de „Bundesrath", van Hamburg en Amster dam naar Oost-Afrika, passeerde 3 Aug. Port- Said de „Hector", van Java, laatst van Penang, naar Amsterdam, is 9 Aug. Gibraltar gepas seerd; de „Patroclus", van Amsterdam via Liverpool naar Java, passeerde 7 Aug. Lizard; do „Prinses Amalia" arriveerde 9 Aug. van Amsterdam te Batavia; de „Yeendam", van Nieuw-York naar Rotterdam, vertrok 9 Aug. van Boulogne-sur-Merde „Drente", van Rotterdam naar Batavia, arriveerde 10 Aug. te Padang; do „Prinses Mario", van Amster dam naar Batavia, arriveerde 9 Aug. to Genua. Bij kon. besluit is benoemdtot griffier by het kantongerecht te Zutfen. mr. P. J. Van der Peen, thans te Eindhoven; tot id. te Eind hoven, mr. R. C. G. M. baron De Bieberstein Rogalla Zawadzky, advocaat en procureur te 's-Hertogenbosch, tevens beëedigd klerk ter griffie van de arr.-rechtbank aldaar. Aan J. A. Lodew(jks, op zyn verzoek, eer vol ontslag verleend als onderwijzer bfj den cursus tot opleiding van gymnastiekonder- v/yzers te Haarlem. De heer C. Hengeveld, predikant by de Herv. gemeente te Aarlanderveen, benoemd tot predikant bij de Protestantsche gemeente in Ned.-Indie. Gemengd Nieuws. Eene baker, in dienst by zekere vrouw v. U., aan het Levendaal, was heden morgen bezig met het uitspoelen van luiers aan den walkant. De vrouw scheen haar evenwicht te verliezen, althans zfj viel te water en werd spoedig opgemerkt door de vrouw, bjj wie zy in betrekking was, die zeker nogal by de hand van haar de drenkelinge greep en zoolang boven water hield, totdat er hulp kwam opdagen en met vereende krachten van zekeren D. en vrouw v. U. men er in slaagde haar op het droge te brengen. Toen de baker in de woning was gebracht, viel vrouw v. U. van zichzelve en moest eveneens in huis worden gedragen. Hedenmorgen omstreeks tien uren ontstond oen begin van brand in een perceel in de Groenesteeg, n&by de Uiterste gracht. De brand was waarschyniyk ontstaan door het laten branden van een theelichtje. Door spoedige ontdekking er van door de huren was de brand gelukkig weldra met water gebluscht. Do schade is gering. Eenige spuiten rukten nog aan, maar behoefden geen dienst te doen. Opgave van het vervoer en de opbrengst van den Rynlandschen Stoomtram weg gedurende de maand Mei 1892: Reizigers aantal 27,572; opbrengst f 3S74.293; goederen en diversen f 409.46. Totaal f 4283.755. Van 1 Januari tot ultimo Mei 1892: Reizi gersaantal 117,511 opbrengst/" 15,742.85; goe deren en diversen/"243S.37. Totaal /T8,1S1.22. Per dagkilometer bodraagt dit f 13.29. In den namiddag van Maandag 8 dezer brak in de kom van het dorp Wou- brugge brand uit by den metselaarsknecht v. B. De vrouw des huizes bewaarde hare doovekolen in eene houten kist op den zolder, raet het noodlottig gevolg, dat deze in brand geraakten en de vlammen zich al heel spoedig op den zolder een weg baanden. De Zondagsche kleeron, een nieuw karpet, enz., enz. moeten ten gevolge van het vuur onbruikbaar ge worden zyn. Van B.. onlangs gehuwd, i3 niet tegen brandschade verzekerd. Men slaagde er in spoedig den brand meostei te worden on overigens alles to behouden. De spuit, welke onmiddellijk ter plaatse aan wezig was, behoefde geen water te geven. Men meldt uit Kaatsheuvel van 9 Augustus aan de „Noord-Brab. De rust in deze gemeente bluft voortduren. De wachtmeester der koninklijke marechaus sees rukte gisteravond met 4 manschappen uit naar Kapelle. Zjj vonden in die gemeente den weg versperd door oen zwaar touw, van wel 20 meter lengte, dat over den weg was gespannen. Het touw was gespannen op tie hoogte der knieën van de paarden, zoodat, wanneer de ruiters onverhoeds doorreden, de paarden onvermijdelijk moesten struikelen. De toeleg om onheilen te veroorzaken is in tijds ontdekt en verijdeld. Wederom was gisteravond een socialistische redenaar in de herberg van v. D., onder do gemeente Kapelle. Ongeregeldheden zün niet voorgevallen. Te Zevenbergen ontmoette Dins dag de veldwachter Beek een drietal personen (Buitschers), buiten de kom dier gemeente zonder middelen van bestaan rondzwervende. Op bevel van den veldwachter om hem te volgen naar het politie-bureel, voldeden zy in zooverre, dat zy hem zonder tegenstand juist tot aan de bebouwde kom der gemeente volg den. Plotseling echter werd de veldwachter door een der drie kerels aangevallen, dio hem zijne revolver ontrukte en hem hiermede een schot in de hand toebracht. Door tydige tusschenkomst van de marechaussee werd ten slotte het drietal gearresteerd. De zoon van den landbouwer Pruis, alhier, zoo schrijft men uit Zevenaar, zou gisteren op kraaien schieten. Toen h(j hot geweer geladen had, ging het niet af, zoodat hy zich oens wilde overtuigen wat er aan haperde. Onverwacht ging het schot toen af, zoodat hij de geheele lading in het golaat kreeg. Als hy niet geheel blind wordt, zal zjjn gezichtsvermogen toch zeer lyden. in den afgeloopen nacht ontlastte zich over een groot deel van den Veluwezoom oen vr(j hevig onweder met zware donder slagen. Te Wageningen sloeg de bliksem in een gebouw, gebruikt tot sigarenfabriek, zonder echter brand of noemenswaardige schade te veroorzaken. De politie heeft eene vervolging ingesteld tegen twee personen te Kimswerd (Fr.), die de 20-jarige schippersdochtor M. Do J. dermate tergden en mishandelden, dat zij ongesteld werd en reeds den volgenden dag overleed. Een der daders is naar Amerika gevlucht. Kit Tilburg schrijft men aan de „N. R. Ct." nader over den aldaar in den nacht van 7 op 8 dezer gepleegden manslag- De vermoorde v. H. was Zondag avond laat met B. en twee kameraden op weg naar huis en kreeg onderweg woorden met hen. Ten gevolge daarvan ontstond eene veclit- party, welke eindigde met don aftocht van v. H., wiens aangezicht bont en blauw was geslagen. Deze begaf zich in zijne woning waar hy alleen woont met zpne zustep. omdat zyne moeder ziek is en in het gasthuis ver pleegd wordt. Hy werd ecliter door de an deren, vooral door B., zóódanig gesard, dat hu een broodmes greep en zich naar buiten begal, waar hy B. achter het tegenover znne woning gelegen huis achterhaalde. Deze bracht hem toen met een of ander voorwerp zulk een hevigen slag op het voorhoofd toe dat hy bewusteloos neerviel en spoedig den' geest gaf. De hersenpan was verbryzeld. Toen het feit Maandag-morgen bekend word, ging do politie terstond op onderzoek uit, en het mocht den heer K., ondercommissaris, geluk ken B. op den openbaren wog te arresteeren op het oogenbhk, dat hy zich uit de voeten wilde maken. Ook de beide anderen zyn aan- gehoudon, doch weer op vrye voeten gesteld. Het lyk is naar het gasthuis overgebrai ht en B. bevindt zich nog hier in arrest in af wachting van de komst der justitie, die mor gen vroeg hier verwacht wordt. Dit het krankzinnigengesticht V oorburg is verleden week een man ontvlucht die er sedert het vorig jaar verpleegd werd' nadat hy eenige .jaren in de bosschen in den' omtrek van Uden en andere dorpen als een wilde had geleefd. In een dorp in Drente heeft de gemeenteraad aan den gemeente-geneesheer zun ontslag gegeven, omdat hy, aan opium verslaafd, zijne praktijk geheel verwaarloosde Te A onloo wist eergisteren do echtgenoote van den heer Z, die aan zins- verbystern g leed, eene flesch met carbolzuur .ïandên to krijgen en daarvan te drinken waarvan de dood eenige uren later het ee' volg was. Eon „voorbeeldig" man. Do „N. Pr. Gr. Ct." vertelt: Gisteravond was vrouw H., wonende in eono gang aan de Noorderstationstraat, te Groningen, als ge- wooniyk weer beschonken. Al spoedig ver wekte zij in de omgeving harer woning een oploop, door den een te schelden en den ander te slaan. Verscheidene personen, die haar met zachte woorden zochten te leidon, moesten gevoelig kennis maken met de kracht harer vuisten, terwijl anderen klappen met de „slof" en verscheurde kleederen opdeden. Zelve kwam ze er ook niet ongewond af; maar met bloedende wonden aan armen en hoofd is ze eindelyk te bed gegaan om haren roes uit te slapen. Haar man, die van zyne weder helft ook nog slagen ontving, gedroeg zich als steeds voorbeeldig geduldig. Bij de Columbusfeesten had een voorval plaats, waarover veel wordt gesproken. De minister van marine schonk geen voorrang aan de vreemde oorlogsschepen. Toen nu de karveel „Santa Maria", door het Spaansch eskader vergezeld, Cadix verliet, nam het Franscho pantserschip „Duguesclin" de leiding, gevolgd door de Britsche en Argentynsche oorlogsschepen. Het Italiaansche oorlogsschip kwam den volgenden ochtend aan en wilde naast de baar stelling nemen. Toen de commandant van de „Duguesclin" dit zag, haalde hy,gevolgd door de andere vreemde oorlogsschepen, het anker op en nam zoo dicht mogelyk by het punt van vertrek stelling, zoodat de Italiaan achter aan de linie bleef. Bij het spoorwegongeluk op de lijn Parys Bordeaux werden twee beambten gedood en drie ernstig gekwetst. Yan de passa giers bekwamen elf meest lichte wonden. By Helsingfors is een Engelsch plezierjacht in aanvaring gekomen met een ander vaartuig, waardoor de ketel sprong; 45 personen verloren by deze ramp het leven. De druifiuis heeft zich in Cham pagne (Mesnil d'Oger) vertoond. Weder zyn tien kisten dynamiet gestolen, ten nadeele van een aannemer te La-Chapelle-sous-Bun. De „Alva", het gezonken jacht van Yanderbilt, dat nieuw 750,000 dollars had gekost, is thans voor 3500 d. verkocht. Vele aanzienlijk® inboorlingen te Calcutta hebben eene vereeniging opgericht, welke zich ton doel stolt de schoone kunsten aan te kweeken en eeno nationale galery te stichten. Dit is do eerste stap, welke in deze richting door inboorlingen wordt gedaan. De moordenaar van den bisschop van Foligno is reeds gevangengenomen. Hy is slotenmaker van beroep. Hy' droeg bij zyne inhechtenisneming den ring van den bisschop. De tyd had hem ontbroken den bisschop geheel t6 berooven. By den alcade van Sevillaiseen dynamietaanslag gepleegd. Juist toen hy zyne woning binnentrad, wierp eene onbekende hand hem eene kardoes achterna, die ontplofte. Hij zelf werd niet gekwetst, maar in zyn huis werd grooto schade aangelicht. De North -Western- Railway, in Engelsch-Indië, heeft veel geleden door de over strooming van den Indus. Er is eene doorbraak van drie duizend voet tusschen Attock en Peshawur en eene andere groote tusschen Pes- hawur en Khairabad. De Fransche minister van buiten- landsche zaken heeft den Duitschen gezant te Parys verzocht aan de bemanning van het Duitsche schip „Germania" den dank dor Fransche regeering over te brengen voor het redden der Franscho luchtreizigers, die met den ballon Jupiter" in zee waren terechtgekomen. Twee E n g e 1 s c h e torpedo b oo ten, welke zich te Portsmouth by het eskader moesten voegen, zyn in botsing gekomen, waardoor eene boot zonk. De opvarenden wer den gered. v&n 4 tot en met 10 Aug. BEVALLENB. Prankhuisen geb. Lomstra Z. J. C. Warners geb. Wa>aeoaar D. M. L. Knotter geb. Hoorn D. A. De Wolfl'geb.v. d. Kwaak D. J. M. Stikkelorum geb. Stonten D. C. Voerman geb. v. d. Ploeg D H. J. B. Schouten geb. Engelen Z. J. Bourgoie geb. Mader D. S. E. J. Krugor geb. Wilton D. - E. C LaDgoer geb. Sanders D. A. M. C. Kopor geb. Tubulson D. C. v. d. Schaaf geb. Van Zonneveld Z. J. G. Broedoveld geb. Kling D. P. J. li. Limburg geb. Brokkaar 2D J. Yylbrief geb. Schouten J. M. Veefkir.d geb. Piclaaea Z.Kranenburg geb. v d. Nat D. 8. v. d. Jüom ccb. Smit Hca- ri.ig Z M. E. Go lijn gob. """an Snickt C. Bouman geb. Paulisse Z. J. A. Gak-ij geb. Erad< 8 D- GEHUWD L Kenbeek jra. en S. C. Wijting jd. F. Vreugdeiibnrv jm. en T. v. d. Zee jd. F. L. Servaa3 jm. en G. Den Hoed jd. OVERLEDENJ. v. d. Waard m. 58 j. H. Eradus d. 4 m. T. J. Ten Haken d. Ij. E, W. Bourgoie d. 2 d. J. Kromwyk m. 47 j. S. v. d. Roest z. 54 j. A. Vrij z. 77 j. W. PraDger z. 5 w. M. De Nie gob. Beuliuk z. lovenl. C. De Vriend geb. Geiritso w. 87 JM. en J. Limburg, dochters, ld. J. H. G. Buigrok geb. Wobbo v. 40 j. T. D. Willemee w. 76 j. J, N. v. d. Heijden z. 6 m. G. Smit z. 6 m. INGEZONDEN. Aan de Redactie van het „Leidsch Dagblad". Wel Edele, zeer geachte heer! Wil m^j verplichten onderstaand geheim telegram van den eersten Goevemements- secretaris aan den heer Goevemeur van Celebes in uw zeer geacht blad op te nemen. Mach tiging tot openbaarmaking kroeg ik bij besluit van den Goevorneur Generaal van N.-I. dd. 27 Mei 1892 No. 12. Het telegram, dat dienen kan tot toelichting van eenige stellingen, voorkomend in mijn onlangs uitgekomen vlugschrift: de verbannen regent van Labak- kang c. s., luidt: „Buitenzorg, 25 November 1891. Geheim Telegram Goeverneur Celebes No. 152. Makassar. Referte uwer geheime missive 4 dezer 137. Tot inhechtenisneming Regent Labakkang c. s. kan door Goeverheur-Generaal slechts bevel worden gegeven met toepassing van artikel 47 Regeerings-reglement, waaraan op volging artikel 48 moet voorafgaan. Wil alzoo daarin bedoelde verhooren by ten uitvoerlegging van eventueel bevel tot invrij heidstelling onverwijld op voorgeschreven wijze afnemen, zullende in afwachting van beslissing der Regoering omtrent toepassing artikel 47, -welke zoo spoedig mogelijk volgen zal, bedoelde personen onder scherp policie- toezicht moeten worden gehouden. lste Goevernementssecretaris. (w. g.) Van der Wijck. Yoor eensluidend afschrift, De Goevernementssecretaris." Mot beleefden dank voor de plaatsing, Makassar, Onderscheidend, 8 Juni 1892. R. Vorstsian. P. S. Na hot sluiten van dezen brief ont ving ik van Z.E den Goeverneur-Generaal een andere beschikking, die niet van minder belang is. Ze luidt: „Buitenzorg, den 27sten Mei 1892. Gelezen het rekest, gedagteekend Makassar 8 Maart 1892, van Mr. R. Vorstman, advocaat en procureur by den Raad van Justitie aldaar, ten deze handelende voor en namens I. Manan- gongang Daeüg Pasawie, gewezen Regent van Labakkang, c. s., aan wie by besluit van 10 Januari 1892 No. 1 in het belang der open bare rust en ordo in hot Goevernement Celebes en Onderhoorigheden, de hoofdplaats Bandoeng der residentie Preanger Regent schappen als verblijf is aangewezen, strek kende tot erlanging van een afschrift van gemelde beschikking; De Raad van Nederlandsch-Indië gehoord; Is goedgevonden en verstaan: Aan den adressant te kennen te geven dat zijn verzoek niet wordt ingewilligd. Extract dezes zal worden verleend aan den adressant, tot informatie. Accordeert met voors. Register De Goevernementssecretaris, (w.g.) Van der Wijck. Opvallend is de formule: „aan den adres sant te kennen te geven dat zyn verzoek niet wordt ingewilligd." Terwyl men by wei gering van verzoeken aan de Regeering steeds zegt (en dat is ook de beste formule): „voor inwilliging niet vatbaar," heeft men nu den sc-hy'n van te zoggen: „vatbaar voor inwilli ging is het verzoek wel; maar we geven het vorlangde stuk eenvoudig niet." In verband met hetgeen ik in myn vlugschrift beweerde geeft de intusschen geëerbiedigde beschikking wel eenige stof tot nadenken. R. V. BUITENLAND. Frankrijk. Heden is het honderd jaren geleden, dat in Frankryk het koningschap werd afgeschaft en Lodewyk XVI word gevangengenomen. In de Tuilerieën bedreigd door het gepeupel, had de koning, nadat zijne getrouwe Zwitsers waren afgemaakt, de vlucht genomen in de Wetgevende Vergadering. Deze besloot bet koningschap te schorsen en den koning in het belang zyner eigen veiligheid gevangen te houden. Dit was het werk van den door dentoen- maligen maire Pétion aangevoerden Pari!

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 2