DAGBLAD. N°. 9959. Donderdii"; 11 Aui>;ustus. A0. 1892. <§eze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van gon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Leiden, 10 Augustus. I LEIDSCH PRIJS DEZER COURANTS Voor Leidon per t nmmdenf 1.10. Franco per poet1.40. Afzonderlek* Nommer*..0.05. PRIJS DER AD VERTEN T1ÊN Tan 1—0 regel* f 1.05. Iedere regel neer f #.17f. j Grootere letter* naar plaat*ruimte. Teor het iucasseeren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. De slag, welke in de laatste dagen gevreesd werd, is gevallen. Onze algemeen in den lande en daarbuiten geachte stadgenoot en grooto Nederlandsche taalgeleerde, de oud-hoogleeraar dr. Matthias De Vries, is niet meer. Gister avond omstreeks elf uren is hy overleden. In dit nommer w\Jdt eene bevoegde hand eenige van warme waardeering getuigende regelen aan zyne nagedachtenis. Naar wy vernemen, zal het stoffelijk over schot van den overledene a. s. Zaterdag morgen op de begraafplaats aan de Groenesteeg worden ter aarde besteld. De lykstaatsie zal zich daartoe om halftwaalf van het sterfhuis begeven. De diep betreurde doode was ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw en der orde van Leopold van België. Morgenochtend te halfelf zal op het Schut tersveld alhier de beëediging plaats hebben van de 7 by het 4de reg. infanterie nieuw benoemde 2de luitenants. Do troep zal daartoe gekleed wezen in groote tenue, terwyl alles daarby tegenwoordig moet zijn. Als comman dant van de beide bataljons zal optreden de majoor Mac Leod, van het 4de bataljon. Ingevolge beschikking van den ger.- majoor, commandant der 1ste divisie infan terie, is de 2de luit. M. J. Doppenberg, van do 4de comp. 2de bat. van het 4de reg. inf. alhier, tegen nader to bepalen datum over geplaatst by de 3de comp. ode bat. van het regiment te Gouda. Bedankt is voor het beroep naar de Ned.-Herv. gemeente te Lichtenvoorde door ds. H. Van Druten, te Rynsburg. Voor het examen Franscbe taal, lager onderwys, zijn geslaagd de heeren H Weiland, van Rynsburg, en J. C. Van Vreedendaal, van Aalsmeer. De Eerste Kamer hield gisternamiddag om halfvyf weer eene zitting. Ingekomen warenDe huishoudelijke ra ming, ter behandeling op heden na afloop der andere onderwerpen. Door de afdeelingen zijn gekozen als voorzitters de heeren Van der Breggen, Six, C'remers, Viruly en Van de Puttetot rapporteurs voor de belasting- ontwerpen de heeren Van der Breggen, Van Gennep, Van Royen, Vening Meinesz en Pijn appel. Besloten werd, dadelijk te behandelen, na voorlezing der eindverslagen, de ontwerpen lo. tot nadere verlenging van den termijn van art. 1 der wet van 6 Maart 1818. Na korte beantwoording van het eindverslag door den minister van justitie, werd het ontwerp aangenomen. 2o. Naturalisatie van H. Kolb, c. s. Goedgekeurd. 3o. Verhooging van hoofd stuk 4 der Staatsbegrooting. Goedgekeurd. In de zitting van heden kwamen eenige andere ontwerpen aan de orde. Aangenomen werden toen de wetsontwerpen tot instelling eener commissie voor de sta tistiek, tot aanstelling van een beroepsconsul te Kaapstad en tot wijziging der consulaat- rechten. Ingetrokken is de termijnsverlenging van de Vicariewet. De minister van binnenlandsche zaken, de t heer Tak van Poortvliet, heeft op de vraag van den heer De Savornin Lobman stellig ontkend de bewering van den Belgischen j minister De Bruijn in den Belgischen Senaat dat de Nederlandsche maatregelen tegen den vee invoer een protectionistisch karakterdragen. Uitsluitend strekken zy om de veeziekte te voorkomen De heer Van de Putte protesteorde tegen de onbetamelijke uitlatingen van den Belgi schen minister. De Eerste Kamer is tot nadere bijeenroe ping gescheiden. Na afloop der openbare vergadering van de Eerste Kamer hebben heden drie afdeelingen het onderzoek der belasting-ontwerpen voort gezet. Eerste Kamer. Afdeelingsverslagen. Met de vestiging van een beroepsconsulaat te Kaapstad verklaarde men zich ingenomen. Men hoopte dat de overweging der Regeering ten aanzien van het verslag der Staatscom missie voor de wettelijke regeling der vicariën tot openbaarmaking van dit verslag zou leiden. Voorts werd opgemerkt dat de wet van 11 Juli 1884, wier verlenging thans opnieuw gevraagd wordt, feitelijk zelve reeds 3 Augus tus 11. heeft opgehouden te gelden. De aandacht werd gevestigd op het feit, dat de consuls over het algemeen te weinig letten op den termijn van het opnemen van scheepsverklaringen, bedoeld in artt. 383 en 384 "Wetb. van Kooph., zoodat het gevolg is, dat die verklaringen in rechten nietig worden geacht. Men wenschte dat de Regeering de aandacht der consulaire ambtenaren hierop zou vestigen. Eenige leden meenden dat de overeenkomst met Amsterdam tot ruiling van grond op het Damrak in haar geheel en niet enkel het eerste artikel daarvan door de wet behoorde bekrachtigd te worden. Terwijl enkele leden met de voorgenomen instelling eener centraio commissie voor de statistiek weinig waren ingonomen, omdat zij de noodzakelijkheid er van niet inzagen of niet overtuigd waren van het nut der statistiek zelve, betuigden andere leden hunne instem ming met het voorstel. Een lid achtte het standpunt der commissie tegenover de Re geering niet duidelijk aangegeven. Z. i. moest de commissie onder een bepaald aangewezen Minister ressorteeren. Onder leiding van den heer Zegers Veeckens, van Amsterdam, hield de Vereeni- ging tegen de Kwakzalverij gisteren hare jaarvergadering te 's-Gravenhage. De secretaris, de heer Schmidt, bracht het jaarverslag over 1891 uit. Daaruit blijkt dat het ledental eenigszins is achteruitgegaan, maar eene nieuwe afdeeling te Amsterdam is opgericht. Aan extra-bijdragen werd ƒ164 ontvangen. Het voordeelig saldo over 1891 is ƒ692 groot. De loop van het bekende geding van Sequah tegen de Vereeniging werd door den voor zatter nader toegelicht. Het strooibiljet, door de Vereeniging verspreid, dat tot den eiseh van Sequah leidde, was in eene ledenver gadering goedgekeurd. De bedoeling was niet om te rlasteren," maar om vooral den minderen man te be hoeden voor de middelen van iemand, dien do Vereeniging nog altijd als kwakzalver be schouwt. Appèl zal van het Amsterdamsche vonnis niet worden aangeteekend, omdat men daarvan geen resultaat verwacht. Het bestuur zal echter voortgaan krachtig op te treden tegen de kwakzalverij. Als een landgenoot zoo tegen de Nederlandsche wetten handelde als Sequah, zou hy spoedig gevoelen dat met de wet niet valt te spotten. De voor zitter sprak ernstig het gerucht tegen, dat hy door particulieren en dokters ruim zou be taald worden voor zyn stryd tegen do kwak zalverij. Den dag van gisteren, den zeventig- i sten verjaardag van Jacob Moleschot. die zooveel voor de medische wetenschap gedaan heeft, achtte hy eert gelukkigen dag voor deze bijeenkomst. De heer Zegers Veeckens werd eenparig als voorzitter herkozen. Hy aanvaardde de betrekking vooral als biyk van vertrouwen na den ge voerden strijd, die Jioofdzakelyk tegen hem was gericht. Uitvoerig weid ge debatteerd over het concept adres aan de J Regeering, verzoekende maatregelen tegen de kwakzalvery. Ware het niet beter, werd o. a. gevraagd, bedoeld adres aan de Tweede Kamer te zenden? Het adres aan den Minister is ten slotte goedgekeurd. Voorts zyn andere middelen ter bereiking van het doel der Vereeniging besproken. By de discussie werd op gezag van Sequah zelf geconstateerd, dat het optreden der Vereeniging het debiet zyner middelen te Amsterdam heeft geschaad. Met de stichting van afdeelingen zal worden voortgegaan, speciaal te 's-Gravenhage en te Rotterdam Ook de vestiging van correspondent schappen zal het bestuur bevorderen. Mr. A. C. Van Blommensteyn, te Rotterdam, bracht ton slotte den voorzitter en het be stuur een woord van waardeering en aan moediging. Haie Majesteiten de Koninginnen zullen Zaterdag 13 Augustus tegen twaalf uren per extra-trein in de residentie aankomen en te l3/4 uur do wedrennen te Clingendaal be zoeken. Gistermiddag te halféën arriveerden te Soestdyk de prins en de prinses van Bentheim met kinderen. HH. HH. zullen eenige dagen de gasten zyn van Hare Majesteit de Koningin- Regentes. De hooge bezoekers werden aan het station opgewacht door H. M. de Koningin Regentes. De begroeting was recht hartelyk. Hot aanwezige publiek hief een luid „hoezee" aan, vooral toen H. M. de prinsesjes begroette. Do drie jeugdige prinsen van Bentheim kwamen reeds 3 Augustus te Soestdyk. Z. K. H. de Groothertog van Saksen wordt Vrydag, 12 Augustus, voor eenige dagen te Soestdyk verwacht. Door Gedeputeerde Staten van Noord Holland is aan dr. C. J. Van Persyn, eersten geneesheer directeur van het provinciaal krank zinnigengesticht „Meerenberg", op zyne daar toe gedane aanvrage, met iogang van 1 Nov., op do meost eervolle wyze ontslag verleend uit die betrekking, onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten, door hem in die betrekking aan de provincie bewezen. liet is thans zeker dat do prins Von Wied den 16den Augustus te Domburg zal komen oin aldaar eenigen tyd door te brengen. Do erfprins van Anhalt heeft, na eene badkuur te Scheveningen te hebben doorge bracht, heden de residentie verlaten. Z. D. H. vertrok hodennamiddag te 3 uren per Staats spoor naar Keulen. De groothertog van Saksen wordt Vrydag avond te 's 1-Iage verwacht. De eindexamens zullen aanvangen: by den hoofdcursus op 24 Aug. e. k.by de militaire school op 14 Sept. d. a. v.; en by den artillerie-cursus op 16 Sept. d. a. v. Voor de eindexamens by den hoofdcursus worden de navolgende aantallen plaatsen open gesteld, als voor den dienst by: de infanterie van het leger h. t. I. 19; de infanterie van het leger in Ned.-Indië 11; de administratie van hot leger h. t. 1. 11 en de administratie van het leger in Ned.-Indië 10. Volgens hier te lande ontvangen be richt, is de kapt.-luit. M. C. Van Doorn, chef van de afdeeling „materieel" by liet depar tement van marine te Batavia, aldaar door een ongelukkig toeval overleden. De overledene was ndder van den Ned. Leeuw en ridder 4de klasse der orde van den Leeuw en de Zon van Perzië. De zeemacht verliest in Van Doorn een zijner bekwaamste officieren, die eene schit terende toekomst tegemoetging. Op nauwelijks 19 jarige* leeftyd tot adel borst lste kl. benoemd, was hy een der eersten zijner promotie; achtereenvolgens werd hy den lsten Dec. 1867 tot luit. ter zee 2do kl., den lsten Juni 1879 tot luit. ter zee lste kl.en 1 Januari 1891 tot kapitein- luitenant bevorderd. Met opzicht tot de toepassing van do Militiewet worden mede als studenten in de godgeleerdheid beschouwd zy, die met het stellig gebleken voornemen om zich aan den geestelyken stand te wyden, hunne opleiding tot bedienaar van den godsdienst by het Roomsch-Katholiek kerkgenootschap ontvan gen in de abdij van Berne, gevestigd te Heeswyk. Te Assen is de gewone zomervergade ring van den geneeskundigen raad voor Over- ysel en Drente gehouden onder voorzitterschap van dr. Lubach, te Kampen. Een lid, de heer Ter Kuile, bracht ter sprake de wenschelykheid om van rykswege toezicht te verkrygen op zoovele woningen, die als onbewoonbaar afgekeurd moesten worden. Hij zou daars'oor rijksinspecteurs, die werk genoeg zouden krygen, aangesteld wenschen te zien en deed het voorstel om zich daaromtrent tot de Regeering te wonden. Dit voorstel werd, na eenige discussiën, waarin de bezwaren, welke aan zoodanig toezicht waren verbonden, waren overwogen, ingetrokken. Met betrekking tot het onbevoegd uitoefe nen der geneeskunde deed dr. Kros een uit voerig verhaal van het Staphorster boertje, met name Stegeman, dat o. a. in Zwolle eene uitgebreide „praktyk" had en niet alleen den minderen man, maar allerlei andere standen bezocht en hulp verleende. "Waarom tegen den man geen proces-verbaal wordt opgemaakt? zal men vragen. Omdat hem eene veroordeeling weinig zal schaden; hy is de gunsteling der eerste standeneeno veroordeeling tot eene kleine boete zou hem geen kwaad doen. De man maakt visites by families, waar ook een geneesheer komt. Spreker weet van iemand te Zwolle, die eene chronische maagkwaal had, by verschillende doctoren hulp zocht, de maagpomp gebruikte, maar zonder baat. Eindelyk komt hij by Stegeman en het geluk wil, dat de man zich beter gevoelt. Stegeman had gezegd„maag pomp, gekheid, je mag alles gebruiken," en de man was zoo overtuigd van zyne genezing door Stegeman, dat hy tegen spreker zeide: „dat heb ik nou aan Stegeman te danken." Aan dergelyke toevallige omstandigheden heeft de man zyn naam te danken tegen overgestelde gevallen komen ook voor, maar worden niet genoeg bekend. De heer Kros deelde verder mede dat de Zwolscho doctoren een request aan den minister van justitie willen opzenden, om te wyzen op de handelingen van bet boertje en den minister willen verzoeken de officieren van justitie aan to schry ven om in dezen krachtig op te treden. De voorzitter wilde liever dadelyk proces verbaal laten ópmaken. De heer Ter Kuile wilde de bevoegdheid om geneeskundige hulp te verleenen in de wet op do geneeskunde laten vervallenhy wilde ieder daarin vry laten. Spoedig genoeg zal het publiek dan uit vrees voor ongelukken by degenees- heeren, die van rykswege zyn geëxamineerd, hulp komen zoeken. De heer Ter Kuile deelde nog oen geval mede van een burgemeester, die Sequah-middelen liet komen, maar daar hy het niet best vertrouwde, het goed eerst aan gemeentenaren ingaf. Hy deed een voorstel, dat de geneeskundige raad pogingen zal aanwenden om de bevoegd heid tot het verleenen van genees-, heel- en ver loskundige hulp vry te laten. Dit voorstel werd met 6 togen 6 stemmen verworpen. De ministers van binn. zaken en van financiën brengen ter algemeene kennis, dat krachtens kon. besluit van 13 Juli 1892, met ingang van 13 dezer, de in- en doorvoer van lompen, gebruikte kleedingstukken en ongo- wasschen lyf- en beddegoed uit Marseille, Rio-de-Janeiro, Corfu, de provincie Luik, Rus land en Aziatisch Turkye, alsmede het ver voer van lompen in de gemeenten Groesbeek, Wychen en Nymegen verboden is. Zooveel Marseille betreft, zyn onder dat verbod ook. begrepen goederen, behoorende tot de boven-

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 1