Woensdag lO Augustus A°. 1892. <Qeze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer ftestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Feuilleton. Geld alleen maakt niet gelukkig. Leiden, 9 Augustus. Feuilleton. Peter Van der Wilg. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlyke No ra me rau 0.06. PRUS DER ADVERTENTLÊN: ▼an 1—6 regela ƒ1.05. Iedere regel meer ƒ0.17}. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incaseeeren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. Binnenkort zal een aanvang gemaakt wor- met een nicutr, boeiend feuilleton, roman van ADOL.PII »TKECKF(JSS, ititeld Officieel© Kennisgoyingen. Burgemeester en "Wethouders van Leiden Gezien art. 8, 1ste alinea, dor Vfet van den 2den ni 1875 (Staatsblad No. 95), tot regeling van liet ezicht bij het oprichten van inrichtingen, welke vaar, schade of hinder kunnen veroorzaken Brengen bij deze ter algomeene kennis dat door hen heden vergunning ie verleend aan K. REIJNE- ïLD Pz. en rechtverkrygouden tot hot oprichten eeno elachtory in het perceel Niouwstraat 40. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. C. JUTA, Wethouder, l°.-Burgemeestor. E. KIST, Secrot&Tis. Leiden, 8 Aug. 1892. Burgemeester en Wethouders der gemeente Leidon j Gelet op art. 16, 2de alinea, dor wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad No. 95); Brengen ter kennis van belanghebbenden dat K. F. W. VAN LUYKEN in beroep is gekomen van de Afwijzende beschikking op zya verzoek tot oprichtrng [van eene rookerij en vetsmeltery in het perceel Janvoesensteeg No. 52. Burgemeester en Wethouder® voornoemd, H. C JUTA, Wethouder, 1°.-Burgomeoetcr. E. KIST, Secretaris. Leiden, 8 Aug. 1892. Op bet „Congrès International sur la legis lation douanière et la réglémentation du travail", dat van 8 tot en mot 13 dezer te itwerpen gehouden wordt, zal de Kamer Koophandel on Fabrieken te Leiden ver- ;enwoordigd worden door do heeren "W. F. [rhey van Wyk en A. L. De Sturler. Op Maandag 8 Augustus 11. had alhier openbare aanbesteding plaats van het ver ten van diepwerken. Ingekomen was één inschryvingsbiljet van P. Broere, te Krimpen a/d IJsel, voor f 0.58 per M1., aan wien het werk is gegund. Op de Sporttentoonstelling te Scheve- ningen zyn nog bekroond geworden in groep de heeren Sanders en Co alhier, met de zilveren medaille voor geneeskundige zeep (gelijk we reeds meldden, is aan dezelfde firma in groep L ook een eero-diploma toegekend). alsmede in groep B de heer De Jongb, alhier, met de bronzen medaille. Wy vernemen nader dat het stafmuziek corps van het vierde reg. infanterie zich niet van 8 tot 3 4 Augustus, maar op 8, 9 en 10 Augustus op de Sporttentoonstelling zal doen hooren, om Donderdag 11 Augustus hier dienst te doen by de beóediging der by ge noemd reg. benoemde officieren en des avonds concert te geven op „Amicitia" en Vrydag 12 Augustus op „Zomerzorg". Ook voor 22, 23 en 24 Augustus is het stafrauziekcorps door de Sporttentoonstellings- commissie geëngageerd, waardoor het 4de Harmonie concert op Dinsdag 30 Augustus op „Zomerzorg" gegeven zal moeten worden. Het 7de en het 8ste concert van de kapel der grenadiers zullen daardoor op 16 en 23 Augustus plaats hebben. Den llden Augustus a. s. wordt de 2de luit. Van Tricht, van de 3de comp. 1ste bat. 4de reg. inf. te Delft, overgeplaatst by de lste comp. van dat onderdeel van het reg., en de 2de luit. De Quay, van de 2de comp. 3de bat. van het rog. te Haarlem, overge plaatst by de 3de compagnie. Voor hot examen Franscho taal, lager onderwys, zyn geslaagd; mejuffrouw S. J. F. Oudshoorn, van Leiden, en de heer S. Westra, to Koudekerk aan den Ityn. Bedankt is voor Maasland door ds. J. J. Impeta, to Alfen aan den Rijn. Gebrek aan Zondagsscholen bestaat op dit oogenbbk te Waddingsveen geenszins. De synodalen hebben er twee opgericht, éóne aan de Brug en ééne aan het Dorp. Terstond heeft ook ds. De Groot eene Zondagsschool geopend, welke, evenals de andere, in bloeienden staat verkeert. De heer Fournier, benoemd tot onder wijzer aan school B te Waddingsveen, stond niet op de voordracht, door het Hoofd der School ingediend. Als No. 4 is hij door B. en Ws. daaraan toegevoegd en daarna ge schiedde de benoeming. De heer W. Lotsy, sedert 1883 hoofd der gemeente Bodegrave, heeft, wegens zyne benoeming als gemeente ontvanger van Gouda, tegen 1 September aanst., zfin eervol ontslag aangevraagd. Tal van nuttige instellingen zyn gedurende zijn negenjarig burgemeesterschap op zijn initiatief te Bodegrave in het leven geroepen, en zeker zullen velen, ook om zyne voorkomendheid en hulpvaardigheid, zyn af treden met leedwezen tegemoetzien. Met den aanvang van den volgenden cursus aan de Hoogere Krijgsschool zullen daarby worden gedetacheerd de navolgende officieren van het Indisch leger, die in Indiö aan het toelatingsexamen hebben voldaan; A. Van Eelders, J. B. Plas, beiden lste lui tenant-kwartiermeester, en de lste luitenants der infanterie: Piera, Bleekmann en Snep vangers. De Eerste Kamer kwam gisteravond byeen tot hervatting der werkzaamheden. Het nieuwbenoemde lid voor Noord-Brabant, de heer Zinning Bergsmann, werd toegelaten en nam zitting. Mededeeling werd gedaan van de laatstelijk door de Tweede Kamer aangenomen wets ontwerpen, welke naar de afdeelingen werden verzonden. De heer De Sivornin Lohman vroeg en verkreeg verlof tot do Regeering eene inter pellatie te riclilen naar aanleiding van hetgeen door do Belgische regeering in den Senaat is gezegd over do maatregelen, in Nederland genomen tot wering der veeziekte. De dag der interpellatie zal later worden bepaald. De zitting is daarna verdaagd, vermoedelijk tot hedennamiddag te vier uren. In den loop van dit jaar zal, naar men aan de „N. R. C." meedeelt, te Amsterdam een nieuw ochtendblad verschijnen, waarvoor de heeren Tindal, Heineken en Van der Vliet het benoDdigde kapitaal zullen verstrekken. Het zal gedrukt worden in de electrische drukkery van de firma Van der Weyden in de Gravenstraat. Het plan bestaat om later het blad ook als avondblad te doen verschijnen. Aan het „Hbl." wordt gemeld, dat alsnog door de Sociëté Royale „l'Orphéon" te Brussel eene verguld zilveren medaille is toegekend aan het „mannenkoor Caecilia" te Amsterdam, wegens het herroepen van de uitspraak der jury, op don laatst gehouden wedstrijd te Brussel. Het „Vad." kan met zokerheid mede- deelen dat de Guides uit Brussel zich niet op do Sporttentoonstelling te Scheveningen zullen doen hooren. De minister van oorlog in België toch heeft eene order uitgevaardigd, bepalende dat geene militaire muziekcorpsen meer naar het buitenland mogen gaan om concerten te geven of feesten op te luisteren. Deze order is ook aan onze Regeering mede gedeeld. Men meldt uit Baarn, dd. 8 Augustus: Hedennamiddag reden de Koninginnen uit met de drie prinsjes van Bentheim, die sedert eenigo dagen op het paleis te Soestdyk logeeron. Vrydag maakte de jonge Koningin met hare neefjes en hare gouvernante een rytoer in eene brik. Te Ryperberk (Tietjerksteradeel) is op den leeftijd van 59 jaren overleden mr. A. Looxma Ypey. Zfin dood is eon groot verlies voor zyne gemeente. Op het voetspoor van zyn vóór verscheidene jaren overleden vader, dr. N. Ypey, die destyds de nabijgelegen Ber- gumerheide liet ontginnen en daardoor een zegen om zich heen verspreidde, welke steeds voortduurt, verschafte hy des zomers en des winters tal van arbeiders werk en was hij ook in andere oprichten een weldoener van honderden. Hoogst bescheiden van aard, ver genoegde hy zich met de betrekking van lid van den Raad zyner gemeente en met die van penningmeester van het Friesch Genoot schap van Geschied-, Oudheid- en Taalkunde, welks bloei hy door belangryke finantiöele en andere bydragen krachtig heeft helpen bevorderen. Het stoomschip „Prins Frederik Hendrik" vertrok 6 Augustus van Niouw-York naar West-Indië; de „Bromo", van Rotterdam naar Java, arriveerde 7 Augustus te Southampton de „Glaucus", van Java, laatst van Singapore naar Amsterdam, is 8 Aug., na volbrachte reparatie, van Suez vertrokkende „Koningin. Emma", van Singapore naar Hamburg, arri veerde 9 Aug. te Bremerhavon; de „Yeendam",. van Nieuw York naar Rotterdam, passeerde 8 Aug. Prawlepoint. Do gewone audiëntie van den minister van financiën zal op 11 dezer niet plaats hebben. By koninkiyk besluit is met ingang van 16 dezer: lo. op pensioen gesteld: a. device- admiraal P. Ten Bosch, wegens langdurigen dienst, onder dankbetuiging voor do vele, goede> en gewichtige diensten, door hem aan den land© bewezenb. de kapt. luit. ter zee D. L. M. E. Keus, wegens in, doch niet door den dienst ontstane lichaamsgebreken, en toegekendaai* eerstgenoemde een pensioen van ƒ3000 en aan laatstgenoemdo van ƒ1800 's jaars; be nevens eene verhooging van het pensioen voor werkelyk vorblyf in militairen dienst in 's Ryks overzeesche bezittingen en koloniën entusschen de keerkringen, voor eerstgenoemde van 975 en voor laatstgenoemde van ƒ825 's jaars;. 2o. de vice-admiraal jhr. J. A. Roell in het- genot gesteld van de voor zyn rang vastge stelde inkomsten; 3o. bevorderd: tot schout- by-nacht, de kapt. ter zee C. Ten Bosch;tot kapt. ter zee, de kapt.-luit. ter zee H. A. Schip pers; tot kapt.-luit. ter zee, de luits. ter zee 9.) Peter stapte dus „Eikenhorst" binnen mot het vaste voornemen morgenavond weder te gaan. En in dat voornemen werd hy nog versterkt, toen zyn zoon hem by zyn binnen komst toevoegde, zichtbaar verheugd, dat zijn vader niet in kennelyken staat was: „Nu, vader, ge past goed op uw tydhebt ge nogal genoegen gehad?" Zeker" antwoordde Peter „ik heb met den smid een paar partijen gespeeld en ze hem beide afgewonnen. Hy was biy, dat hy my weer eens zag, want hy meende dat ik van plan was my levend te begraven. Ik heb hem moeien beloven, morgenavond nog eens weer te komen, en als het weer niet al to slecht is, zal ik dat maar doen, [dunkt me." Gerrit kon aan den eenen kant niet ont kennen, dat zyn vader gevaar zou loopen op ouden dwaalweg te vervallen, maar .n de andere zyde moest hy toegeven, dat |U zich ook niet van de wereld behoefde af zinderen, en als hy thuiskwam, zooals lans, was er niets tegen, dat hy van tyd tot tyd zich eens verzette. Eerst dan, wan neer hy werkelyk weer een slaaf van zyne vroegere hartstochten dreigde te worden, was het nog tyd genoeg hem terug te houden, meende Gerrit, maar nu mocht of kon hy zyn vader nog niets verwyten of verbieden. Wy zullen Peter op zyne verdere bezoeken naar „De Posthoorn" niet volgen; alleen zy gezegd, dat hy zich voortaan geregeld in de dorpsherberg vertoonde, maar ook moeten wy vermelden dat, hoe weinig hy ook ver teerde, er weldra slechts eene niets bedui dende rest van zyne beide ryksdaalders over was. Peters rust begon in dozelfde mate te minderen, als zyn geldnood steeg; meer en meer kwelde hem de gedachte, dat het hom onmogelyk was, uit „De Posthoorn" weg te blyven en dat hy dus opnieuw geld moest hebben. Maar hoe? Die vraag drong zich al sterker en sterker op den voorgrond, en dat te meer, daar hy geen uitweg voor zyn neteligen toestand kon vinden. Het kabinet toch bleef geslotenvan die zyde was dus niets to verwachten, en om aan zyne onweerstaanbare begeerte te voldoen, werd hy derhalve genoodzaakt een anderen uitweg op te sporen. Slechts twee dagen scheidden hem van den volgenden Zaterdag-avond, en nog had hij niets kunnen bedenken, om wat geld machtig te worden; immers, het zyn zoon vragen durfde hij niet, het van een bekende leenen of by den waard borgen, daartoe had hy evenmin den moed, uit vrees, dat het ruchtbaar zou worden. En die schande mocht hy zyn zoon of zichzelven niet aandoen. Byna gaf Peter alle hoop op, toen hy Vrydags een plotselingen inval kreeg, welke zyne onrust als met ëén slag verdreef en waaraan hy nog denzelfden dag gevolg gaf. Den uitslag daarvan zullen wy in het vol gende hoofdstuk vernemen. IV. Niet ver van „Eikenhorst", de hoeve van Gerrit Van der Wilg, stond het huis van den spoorwachter Goverts. Met het leggen van de spoorlijn was hy uit Amsterdam naar hier gekomen en, ofschoon op zyn gedrag niets viel aan te merken, zoo was hy steeds eene vreemde eend in de Elzen- daalscbe byt gebleven. Geen der boeren zocht zyn omgang, ja, zy ontweken hem zelfs zoo\eel mogeiyk, want Goverts was naar hunne begrippen veel te heerachtig voor een dorp. Immers, zeiden de Elzendalers, hy sprak altyd zoo deftig, net als de burge meester of de dokter, en zyne vrouw ging gekleed of het de vrouw van den notaris- was. Gelukkig bekommerde Goverts zich daar weinig om; hy vond in zyne woning by vrouw en kinderen alles wat hy wen- schen kon. Hy nam dan ook altyd even biy- moodig zyne plichten nauwgezet waar en was, waar het toeval hom met zyne mede dorpelingen in aanraking bracht, vriendeiyk en voorkomend. Waarom zou hy zich dus het overige aan trekken? Aan zyn eigen haard toch, waar liefde en eendracht heerschten, gevoelde hy zich ryk als een koning en daar speelde hy na volbrachte dagtaak zoo vergenoegd met zyne kinderen, dat de bezoekers van „De Posthoorn" hem met rocht zouden mogen benyden. Het spreekt vanzelf dus, dat Goverts' drempel door weinigen overschreden werd; en toch zou ieder, die zyne woning binnen trad, een aangenamen indruk ontvangen hebben. Immers, al ging vrouw Goverts in het oog harer dorpsgenooten te mooi ge kleed en al sprak zij ook voor hen te deftig, de oud-Hollandsche zindelykheid blonk in haar huis uit alles u tegen. Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 1