JOHs. li k,Higitlit 12-14. L. H. FEENDERS NOUVEAUTÉS Ijskasten. Brandkasten. Badkuipen. Tuinmeubelen. De Gracieuse. Leiden, 6 Augustus. Geene goedkooper Naaimachine dan de PFAFFü Steeds groote voorraad bij 4S70 40 bericht de ontvangst van de eerste in Stoften voor het Najaar en van eene be zending waterdichte Stofmantels in 12 op elkaar volgende grootten Haarlemmerstraat IVo. ISO. Hoogere Burgerschool voor Jongens. SCHOOLWERELD. Photographie-Tent Haarsnijden, Scheeren en Haarwerken, Feuilleton. Peter Van der Wilg. Het verslag, uitgebracht in de 76ste jaarlyksche algemeene vergadering van het Fonds ter aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden, bevat o. a. hot volgende: De inkomsten over 1S9L hebben bedragen 85,289.83,/s.Behalve de renten van het kapitaal op het Grootboek, welke ƒ46,762 047* beliepen, en de opbrengst der jaarlijksehe collecte ad 23,804.86, «ijn onder het aangegoven cijfer dor inkomsten begrepen de renten van het nationaal huldeblijk, ter gelegenheid van wijlen Zr. Ms. 25-jarigo regeering ad ƒ9070 33, de subsidie van het Dijk ten behoeve van het Invalidenhuis te Leiden, groot 0000, eene gift van wjjlen den heer R. Lehmann, groot 250, een legaat van wtflen den lieer Nic. C. Bouwer, met vruchtgebruik belast geweest, groot f 500 inschrijving 2'/a pCt. Nationale Schuld, met saldo renten, vertegenwoordigende eene waarde van ƒ393.35, en eene restitutie van in 1890 te veel iu uitgaaf gebrachte gratificatie ad ƒ9.25. Aan 2477 deelgerechtigden keerde het Fonds 77,785.26 aan gratificatiën en toelagen uit de renten van 's Konings geschenk uit. Onder die deelgerechtigden bevonden zich 311 verminkten u;t Oost-Indië, 29 verminkten en 1 nageblevene van een gesneuvelde in den strjjd tegen Belgiv, 1098 infirmen, blinden en veteranen, 3 oudstrijders van Waterloo, 1084 oudstrijders van België en 1 militair van de Arnsterdamsche landmilitie. Het Invalidenhuis te Leiden verkeert in goeden staat. Tegen afstand van hun pensioen en hunne gratificatie genoten 50 doelgorechtigderi van liet Fonds daarin doelmatige huisvesting en goede ver zorging. De mrgaven ten behoeve van dit ge sticht beliepen 10,772.34. Gedurende het afgeloopen jaar werden als nieuwe deelgerech tigden in het Fonds opgenomen 12 verminkton (uit Oost-Indië en 55 infirmen, en als buiten gewone deelgerechtigden 521 oudstrjjders van België. Het getal sollicitanten bedraagt 887. By kon. besluit van 30 Juli,jl. is bepaald lo. dat by herplaatsing in Nederlandsch-Indiö van een gepensionneerd predikant by de I'rotestantscho gemeente aldaar, zyn pensioen niet wordt uitbetaald over den tjjd, gedurendo welken by activiteits traktement geniet; 2o. <ïat wanneer een aldus herplaatste gepension- neerde opnieuw den dienst verlaat, hem zyn vroeger of een hooger pensioen wordt toe gelegd, naarmate hy daarop volgens de vigee- rendo pensioensbepalingen aanspraak heeft. De „Verein deutscher Eisenbahn-Ver- waltungen," to Hamburg vergaderd, heeft be- sftst dat, ingeval de Nederlandsche spoorweg- besturen, deol uitmakende van den „Verein," met toestemming der Nederlandsche Regeering •er toe mochten overgaan den middeneuropee- schen in plaats van den Greenwichtyd op de lijnen onder hun beheer in to voeren, daar tegen door den „Voroin" geen bezwaar go- maakt zou worden. Men deelt ons mede dat de heeren •Cluyscnaer, Nivel en Stous Sloot eveneens op -hun besluit, om, als vertegenwoordiger der Exploitatie-maatschappjj, het. internationaal spoorwegcongres te St.-Petersburg byte wonen, zijn teruggekomen, zoodat thans alleen nog •overblijven de hoeren Spanjaard en Perk. H.D WAAKOnff Omdat zy gemaakt is uit bost materiaal, accuraat afgewerkt en sterk gebouwd. Alleen verkrijgbaar voor Leiden en Omstreken by F. «f. w. d. ¥EX, Speciale inrichtiDg voor herstelling van Naaimachine#, F.-K.-Hoorsfeeg 30. 4858 12 mit Benutzung des Kartenmaterials aus Moyers Konversations-Lexikon zasammeDgostollt in 100 Kartenblattcm und 8 Textbetlagen in 17 Lieferungen zu je 50 Pfennig 30 Kreuzer W. Die erete Liefernng zur Ansicht. Prospekte gratis doreb jede Buchhandluog. 4859 24 GROOTE OPRUIMING restant Zomer-Artikelen. Extra koopje. Eng. Heeren Rijg-Bottines van f 6.50 voor f 5.25. Uiterst solide. Maatwerk en Reparatie spoedig en ncije». 4872 12 •T. F. VAN REE. Dio iets te vorderen heeft van, of verschuldigd is aan de nalatenschappen, van wfilen de Echtelieden, den Heer FRAN- CISC US JOHANNES SPEET en Mejuf frouw MARIA ELISABETH VAN DIJK, en van den Heer WILLEM JOSUA CORNELIS SPEET, overleden te Leiden, wordt verzocht daarvan opgaaf of betaling te doen vóór of op 31 Augustus 1892, ten kantore van den Notaris Mr. J. A. F. COE- BERGH, te Leiden. 4864 12 IEMAND biedt door verhuizing voor don spotprijs van f 95.zyne PIANINO ter overneming aan. Groot model en sterke toon. Brieven aan hot Bureel van dit Blad onder No. 4873. 5 De Directeur der Hoogere Burgerschool goeft kennis dat de her-examens en het tweede admlssle-exaiuen zullen worden afgenomen op Donderdag, Vrydag en Zaterdag 1, 2 en 3 September. Nieuwe leerlingen gelieve men aan te geven vóór 25 Augustus. De Directeur, 48G8 12 D. DE LOOS. Heden is verschenen en by iederen Boek handelaar verkrygbaar gesteld: Curiositeiten NAAR 'TENGELSCH DOOS F*. J. BOM, Leeraar E. H. B.-S. te Helmond. Prijs 35 Cents. 4866 13 Donderdag, 11 Augusta* n. zat, des namiddags ongeveer 2 uren, In het Notaris huis aan den Burg te Leiden, publiek worden verkocht: Eene met ameublementen en toebehooren, bene vens een compleet stel TOESTELLEN. Tc zien: Koordeinde Ko. 15. te Lelden. 4863 10 De ondergoteekende maakt by deze zyn goachten iStadgenooten bekend dat hy Zater dag 6 Augustus, Clarensteeg No. S, b/d. Mare, eene ZAAK OPENT voor hopende door eene goede bediening zich het vertrouwen zynor geachte Stadgenooten waar dig te maken. Onder beleefde aanbeveling, UEd. Dw. Dienaar, 4850 11 M. BLANSJTAAR. Prys per kwartaal f 1.374* 5.) Daarom zyn de wemige woorden, welke fay spreekt, slechts aanmoedigingen om voort to maken. „Janne heeft de kachel geed warm en de koffie al klaar; laat ons dan niet wachten, vader!" zegt hy, als hy bemerkt dat Peter •wil blyvea staan. Als een gewillig lam gehoorzaamt deze en zoo bereikt men weldra den „Zandhof." Bart opent de deur en Janne geeft een gil van schrik, als zy beide mannen, druip nat en bedekt met kroos, vóór zich ziet. „Het is niets", fluistert de trouwe zoon, „maar gauw een stoel by de kachel, tante, •en andere kleeren!" Het kost der oude vrouw heelwat moeite om van den schrik te bekomen en voor kleeren en koffie te zorgen. Er blinken zelfs tranen in hare oogen, welke zy met haar voorschoot afdroogt, als schaamde zy zich cr voor. Eindelyk is alles gereed en nu begint de invloed van de warmte zich weldadig op Peter te doen gevoelen, zoodat hy na eenige oogenblikken weer geregeld kan donken. „Hoe zyt ge zoo onverwacht hier go- komen, Bart?" is zyne eerste vraag. De aangesprokene, blijde dat zyn vader weer tot bezinning komt, antwoordt: „Och, ik wilde u eens verrassen, vader! Maar ik dacht niet, u zóó terug te moeten zien. Vader, wanneer zult ge eens een ander leven boginnon? Ach, ge maakt ons allen nog ongelukkig!" Het govoel van schaamte en schuld doet Peter zwygen. „Och, vader, waarom drinkt go toch zooveel; o, ge doet zoo verkeerd daarmede. Als ik niet gekomen was, wie weet, of gy niet verdronken waart. En Janne moei heeft straks nog gezegd, dat de schuldeischers met verkooping dreigen Vader, vader, als dat eens gebeurde, wie zou de schuld ervan zyn? "Waar zoudt gy heengaan, waar zoudt gij dan kunnen zeggen: dit behoort my? O, vader, als moeder ois dan eens zoo zag, wat zou zy niet klagenOch, we waren zoo gelukkig, toen zy nog leefde; hoe geheel anders is dat nu geworden, vader!" Die woorden, op een toon van teedere aan doening gesproken, maakten een diepen in druk op Peter; vooral de herinnering aan zyne overleden vrouw greep hem sterk aan. Een zware zucht en een paar groote tranen zeiden, wat er in zyn hart omging. De zoon zag met stille vreugde den in druk, welken zyne woorden op zyn vader maakten, en daarom ging hy nog inniger voort: „Vader, beloof ons dan, dat dit de laatste maal geweest is, dat wy u zoo moesten zien; laat geen druppel jenever ooit weer over uwe lippen komenwie weet of dan alles niet weer goed worden zalEn al mocht ook huis en goed verkocht worden, dan nog, vader, is het niet te laat om u te beterenwant, vader, ge hebt ook eene ziel te verliezen." Nu werden de aandoeningen Peter te machtig en weenend, al6 eon klein kind, barstte hy uit: „Nu dan, Janne en Bart, ik beloof jullie dat dit de laatste maal geweest zal zyn; het moet en zal anders worden. Laten wy nu gaan eten en slapenge zult zien dat ik woord zal houden Janne bracht met roodgeschreide oogen het eten op, en toon zy Bart vragend aanzagen op den brief duidde, schudde hy ontkennend het hoofd. Maar in het volgend oogenblik scheen hy zich te bedenken; hy stond op, nam den brief en reikte dien aan zyn vader over met de woorden: „Van den notaris, geloof ik." Bevend en verbleekend brak Peter den brief open en ging by de lamp staan om hem te lezen. Angstig volgden Janne en Bart iedere ver andering, welke zich op Peters gelaat ver toonde, en met schrik zagen zy, hoe de plooien op zyn voorhoofd al dieper en dieper werden. Na eene korte stilte van gespannen ver wachting, liet Peter plotseling den brief vallen en riep radeloos uit: „Alles verloren; over veertien dagen de verkooping!" Welk een indruk deze woorden op de beide anderen maakten, laat zich denken. III. Als een loopend vuurtje verspreidde zich door Elzendaal de tyding, dat binnenkort de hofstede de „Zandhof' onder den hamer zou komen. Zy, die het nog niet konden geloo- ven, want ook in Elzendaal waren er, wier lichtgeloovlghoid hun dikwyls parten gespeeld had, ook zy hadden slechts hier en daar de biljetten te lezen, waarop de „publieke verkooping van eene kapitale hof stede" mot dikke Utters werd aangekondigd. Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 3