Gemengd Nleam Gisternamiddag omstreeks drie uren geraakten de dochter en de dienstbode van den heer A. L., jaloezieenmaker, aan de Oude Yest te water. Zy waren bezig met het wasch- goed te spoelen, toen de dienstbode het oven wicht verloor en in het water viel. De dochter, die haar wilde grijpen, viel eveneons daarin. Gelukkig werden zy spoedig door twee schip pers tijdig op het droge gebracht. Hedenmorgen is een aanvang gemaakt met hot opruimen van de houten beschutting, enz., welke om het thans vol tooide nieuwe museum voor geologie en mi neralogie aan het Van-der-Werf-park was ge plaatst. Deze opruiming van dat oude hout zal zeker heel wat bijdragen tot verfraaiing van het schoone park. Deze week werden op „Rhynzigt" genomen 357 zwembaden door heeren en 43 door dames. Temperatuur van het water 18° Celsius De wedrennen en harddraverijen te Clingendaal, uitgeschreven door de Nedor- landsche Harddraverij- en Renvereeniging, mogen terecht aanspraak maken op don naam van do belangrijkste wodloopen in Nederland. De schoone ligging der baan, de vroolyke omgeving, waartoe het bestuur der Nederlandsche Harddraverij- en Renvereeniging kosten noch moeite spaart, maken Clingendaal op don dag der wedloopen tot een waar aan- trekkingspunt. Was het steeds zoo, hoeveel te meer zal het nu op 12 en 13 Augustus z\jn, waarop belangrijke wedrennen en hard draverijen zullen plaats hebben, welke opge luisterd zullen worden door de tegenwoordig heid van H. H. de Koningin en H. M. de Koningin-Regentos. Hot programma voor beide dagen is met zorg samengesteld on de inschrijvingen, zoowel voor de wedrennen op Vrijdag 12 Augustus, als voor de wedrennon en harddraverijen op Zaterdag 13 Augustus, zijn alleszins bevre digend te noemen, en het lydt dan ook geen twijfel of men zal beide dagen flink bezette velden te aanschouwen krijgen. Vrij zeker mag dan ook op eon buitengewoon talrijk bezoek gerekend worden, en het verdient waardeering, dat het bestuur van de Neder landsche Harddraverij- en Renveroeniging, op eene flinke opkomst van het publiek rekenende, de toegangsprijzen tot de tribune aanmerkelijk verlaagd heeft, en, met het oog op de groote drukte, welke dientengevolge aan den ingang zal heerschen, de toegangskaarten bijtijds verkrijgbaar heeft gesteld op verschillonde plaatsen. Het doet zeer zeker velen genoegen, dat het bestuur der Nederlandsche Harddraverij en Renvereeniging heeft kunnen besluiten, ditmaal den toegangsprijs tot de tribune to verminderen, niettegenstaande het voor de hand ligt, dat, met het oog op het bezoek van H.H. H.M. de Koningin en de Koningin- Regentes, de belangstelling van het publiek veel grootor zal zijn dan gewoonlijk. Tot handhaving van de goede orde op Zater dag 13 Augustus wordt den bezoekers ver zocht, des n.m. to 1 uur op de baan tegen woordig to zjjn, opdat er bij aankomst van H.H. M.M. geene stoornis kunne ontstaan. De rijtuigen van het middenterrein nemen hun weg langs don Leidschen weg, terwijl ■de rijtuigen, die personen naar de tribune moeten brengen, de Waalsdorpsche laan moeten volgen. Als gewoonlijk is een afzonderlijk terrein aangewezen voor rijtuigen, die per sonen naar de tribune moeten brengen en op <le terugkomst moeten wachten. Omstreeks kwart over tienen gisteravond ontstond er een vry ernstige binnenbrand in hot benedenhuis van pand No. 5 aan de Florastraat, te Rotterdam, waarin door de weduwe Gerwen Baer oen winkeltje in kruidenierswaren, petroleum, enz. wordt gedreven. De brand ontstond door bet omvallen van •een toestel, dienende tot berging van petro leum, doch waarop eene brandende petro leumlamp was geplaatst, en nam weldra een grooten omvang aan. De winkelierster was afwezig, doch had hare beide kindeven, onder welke een jongen van dertien jaar, die lijdende is aan zenuw ziekte, achtergelaten. Dat kiDd, door schrik bevangen, verkeerde weldra in gevaar, door dat hem door vuur en rook de uitweg door de deur werd afgesneden. Hij had zyn be houd te danken aan het manmoedig gedrag van de werklieden H. Brinkenberg, J. P. Van der Horst c-n H. Piok, allen bewoners der Flora- straat, die de winkolvufccn insloegen on hem daardoor naar bulten trokkon. Diezelfde werk lieden bluschten daarna den brand met emmers water. Aanwezig waren vier spuiten, welke echter geen water behoefden te geven. De weduwe Gerwen Baer is niet tegen brandschade verzekerd. Haar ander kind, een meisje, heeft gelegenheid gehad te ontkomen vóór do brand een belangrijken omvang ver kreeg. NR. C.) Opnieuw werd te Rotterdam van eene dame aan het station-D. P. hare porte- monnaie, inhoudende ongeveer f 30, ontvreemd, terwijl gisteren eene uit Den Haag komende dame bjj aankomst te Rotterdam aan den stationschef heeft medegedeeld, dat ook haar eene portemonnaie was ontfutseld. Nog steeds zijn de daders onbekend. Donderdag sprong een schipper uit Grouw, die zijn kind van het schip in het water zag vallen, dit onmiddellijk na. Terwijl het kind gered werd, verdween hij in de diepte. Eerst een geruimen tijd daarna heeft men zijn lijk gevonden. Hjj laat eene weduwe met 5 kinderen na. Te Amsterdam is eene stellage van een in aanbouw zijnd huis in de Albert- Cuypstraat ingestort. Twee werklieden zijn medegevallenéén daarvan werd, ernstig ge wond, naar huis vervoerd, terwijl de andere, meer dood dan levend, naar het gasthuis werd gebracht. Naar men uit Loosdrecht schrijft, is op het Merwedekanaal Donderdag tijdens de opening daarvan nog oen treurig ongeval gebeurd. Uit „aardigheid" werd van den wal een doode rat geworpen naar een bootje, waarin zeven personen waren gezeten. Het zevental ontweek den rat door allen naar éóne zijde te vluchten, doch daardoor kantelde het vaartuig en allen vielen in het water. Zes der drenkelingen werden gered, doch de zevende, een twee-en-twintigjarig meisje uit Loenen, werd levenloos opgehaald. Men meldt aan de „Noord-Br." uit Kaatsheuvel van 5 dezer: Wederom was het gisteravond woelig in onze straten, hoewel minder dan den vorigon avond. By het binnenhalen der tienden is hier en daar nogal verzet betoond, zoodat kracht dadig optreden der politie noodzakelijk was. Een voorman, die kwam om de tiend op te laden, werd door een boer op het veld mis handeld en een zichthaak (raaaigereedschap) op hem stukgeslagen. Een andere boer haalde den oogst van zijn land zonder kennisgeving en zonder tiend te laten staan. Alles wordt met ijver onderzocht en reeds zijn eenige processen-verbaal opgemaakt. Dfe militairen en bereden marechaussees hebben gedurende den nacht geregeld pa trouille-dienst. Te Antwerpen loopt het gerucht, dat het Nederlandsche jackt „Mercurius" tus- schen Antwerpen en Vlissingen met negen personen vergaan is. Aan het loodskantoor to Antwerpen is echter van eene schipbreuk van een uit Rot terdam gekomen Nederlandsch jacht niets bekend. Ook te Rotterdam en te Vlissingen is van oen dergelijk ongeval nog niets bekend. De uitbarsting der Etna noemt steeds in hevigheid toe. Te Catania voelt men sterke aardschokken. Tusschon Rollinda en Prattir (California) is een spoortrein aangehouden en geplunderd. Do roovers maakten zich van 30,000 doll, meester, nadat zij de locomotief door dynamiet onbruikbaar hadden gemaakt. Een hevige brand heeft gister- nacht de groote spinnerij van Lotli nabij Brussel geheel verwoest. Tegen 9 uren in den avond braken de vlammen uit. Ongelukkig waren de bluschmiddelen onvoldoende, de pompen waren defect en onbruikbaar. De burgemeester seinde naar Brussel om hulp. Men zond de brandweer met eene stoomspuit en deze slaagde er in oen der kantoren, het eenige deel, dat door het vuur nog niet was aange tast, te behouden. Tegen middernacht stortte de muur in aan den kant der Senne, een brand weerman kreeg een groot steenblok op den rug en werd zeer bedenkelijk gewond. Eerst omstreeks 6 uren was het vuur bedwongen. Er is voor omstreeks 1,000,000 fr. schade aan gericht en 150 gezinnen zjjn door werkeloos heid in ellende gedompeld. Bij Cold Springs, in den staat Ohio, heeft onlangs een spoorwegongeluk plaats gevonden. De vernielde wagens waren in brand geraakt en eene menigte van omstreeks 200 personon stond or naar te kijken. Plotseling viel eene vonk in een nabijzijnd naphthareser- voir. Er volgde eene ontzettende ontploffing; het reservoir sprong in duizend stukken en de brandende vloeistof spatte naar alle zijden weg. Vier personen werden doodelijk gewond en zestien anderen zeer ernstig. Te Guadalaxara is bericht ont vangen dat groote verwoesting Is aangericht en groote schade veroorzaakt door eene vreeseiyke aardbeving, welke op 30 Juli te San-Cristobal (Mexico) heeft plaats gehad. Openbare gebouwen en kerken hebben veel geledenomstreeks 15000 personen zijn uit hunne woningen gevlucht. Men vreest dat deze aardbeving de voor- loopor is van eene aanstaande vulkanische uitbarsting. Er heerscht eene paniek. Guadalaxara, dat 70,000 inwoners telt, heeft in 1818 door eene aardbeving veel ge leden. BUITENLAND. Duitsohland. Het hof te Frankfort heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak van Rothschilds ontrouwen kassier Jager en diens medeplichtigen. Ver oordeeld zijn: Jilger tot 10 jaren gevangenis straf en 5 jaren verlies van oer; Hensen tot 6 jaren gevangenisstraf en 5 jaren id.Klotz tot 3 jaren gevangenisstraf; de leden der familie Gerloff ieder tot 2 jaren en Adolf Gorloff buitendien tot 3 jaren verlies van eer; de vrouw van Jager en hare ouders ieder tot l1/, jaar gevangenisstraf; de dienstmaagd Messer tot 1 jaar, Nicolaas Messer tot 6 maanden, Constance Ochs tot 3 maanden ge vangenisstraf. Vogt is vrijgesproken. Volgens de „Frankfurter Zeitung" heeft het ministerie van koophandel op 1200 cir culaires betreffende de Berlynsche tentoon stelling 400 antwoorden ontvangen, hoofd zakelijk van kleine kooplieden, waarin instem ming met het plan wordt betuigd500 andere antwoorden luiden ongunstig, en juist deze zijn voornamelijk afkomstig van de groote industriëelon op het gebied van geweven stoffen, metaalbewerking en aardewerk. Generaal Friedrich Brandenburg, gewezen adjudant van keizer Wilhelm I, is in den ouderdom van 80 jaren overleden. Hy was do oudste zoon van graaf Brandenburg, die in 1848 eerste minister in Pruisen was; met hem sterft zijn geslacht uit. Italië. Mgr. Giasoa Agostini is door don Paus aangewezen om mgr. Persico eventueel op te volgen als secretaris van de propaganda. Hieruit blijkt duidelijk dat de Paus het voor nomen heeft mgr. Persico op het aanstaande consistorie tot kardinaal te verheffen. Het vierde eeuwfeest der ontdekking van Amerika is ook te Genua, waar Columbus, volgens sommige geschiedschrijvers, geboren is, gevierd, hoewel bij lange niet op zoo schit terende wijze als te Palos en Huelva. Er werd den 3den dezer een historische optocht gehouden; de stad was met vlaggen getooid en de winkels en bureaux waren gesloten. Belfpië. Ondanks de bewering van verschillende Franscho dagbladen wordt uit Brussel ver zekerd dat de Fransche regeering nog niet besloten heeft, afwijzend te antwoorden op het voorstel van den Congo-staat, om het aanhangig geschil aan eene scheidsrechterlijke uitspraak te onderworpen. (Hbl.) Eene „Socióté Anversoise pour le com merce du Haut Congo" is gevormd, welke zich zal bezig houden met den uitvoer van ivoor en caoutchouc, de ontginning van mijnen en dergelijke ondernemingen. Spanje. Nieuwe ongeregeldheden, naar aanleiding der plaatselijke belastingen, zijn in verschil lende gemeenten van Spanje ontstaan. Te Vigo moest de militaire macht tusschen- beide komen om de orde to herstellen. Rusland. Luidens nadere brieven uit Taschkend is er den 6den Juli (nieuwe styl) een vreeselyk oproer uitgebroken, naar aanleiding van de maatregelen, op last der overheden genomen, tot bestrijding der cholera-epidemie. 5000 be woners der Aziatische kwartieren hebben het bureel van politie bestormd en den chef der administratie, een kolonel, die daar werkzaam was, zóó mishandeld, dat hy voor dood werd weggedragen. Naar het rijtuig van den gouver neur wierpen de opstandelingen met steenen en toen de infanterie gevolgd, door bereden artillerie, aanrukte, om de orde te herstellen, trokken do muiters zich terug in een© moskee, waarin zy een vreeselyk beleg doorstonden. Z(j hebben vyf soldaten gedood en 10 gewond en hadden zei ven 60 dooden en 100 gekwetsten. In de straten werd het gevecht op verwoede wyze voortgezet. De opstandelingen, die zich als wilde dieren aanstelden, waren met stok ken, messen en revolvers gewapend. Dat z(j van den laatste zoo ruimschoots voorzien waren, geeft stof tot nadenken. De troepen hebben toen de orde hersteld was, hunne bivakken door do geheole stad verspreid, daar de onrust.der Europeanen, die hunne huizon gebarrikadeerd hadden, onbeschrijflijk was. De opstand is ontstaan door de geruchten, die op arglistige wyze uitgestrooid waren, over het vreeselyk lot, dat men aan de cholera-lijders in de hos pitalen zou bereid hebben. Aangaande bet gebeurde is tot nog,too zoo wéinig uitgelekt, omdat de minister van binnenlandsche zaken uitdrukkelijk verboden had daarvan in de pers melding te maken. Als een staaltje van de stemming en. het by geloof der bevolking in sommige districten wordt aan de „Times" gemeld dat in een dorp in de provincie Saratoff eene dame, aid de zieke armen bezocht, bijna vermoord is door het volk, dat haar verdacht hield van de patiënten te vergiftigen. Op bevel van den minister van binnen landsche zaken in Rusland zullen in do dorpen alle herbergen gesloten worden. De klein handel in sterken drank wordt geheel ver boden. Deze maatregel, die eerst op het eind van het jaar buiton werking zal treden, is geno men om de orde beter te handhaven in het hachljjke tijdperk, dat thans doorleefd wordt. Marokko. Op de heuvelen by Tanger staat een dorp in brand; de opstandelingen, nl. de aanhan gers van Haman, zouden het vuur hebben aangestoken. Het leger van den sultan trekt terug en de poorten der stad zijn gesloten. "Waar schijnlijk zullen echter de troepen V3n den sultan heden de Angherra's aanvallen. De sultan van Marokko heeft na het vertrek van het Engelsche gezantschap aan acht personen gelast terstond naar Tanger te gaan, om met sir Evan Smith te onderhan deion over een handelsverdrag. De Europeesche raadgevers van den sultan haalden dezen echter over het vertrek der gezanten uit te stellen tot na do verwachte vervanging van dea Engelschen gezant. Do „Times" verneemt nog, dat men in de diplomatieke kringen te Tanger niet gelooft dat de Fransche gezant, maar wel de gezant schapssecretaris stookt. Op zijn raad waren de leden der Fransche delegatie niet zooals die der andere gezantschappen by het vertrek der Engelschen aanwezig. Pamir. Men gelooft te Simla dat b(j de jongste botsing bij Alichur en Pamir 5 Russen gedood en 10 man werden gevangengenomen, waar van vier of vyf Russen geketend naar Kaboel zouden zijn gezonden. De „Times" zegt dat de Russen, waarschijn lijk Khirgiezen onder Russische officieren, 16 gevangenen verloren. Op een verzoek om vry- lating der gevangenen werd door do Afghanen weigerend geantwoord en medegedeeld, dat men geen kwartier kon vragen of geven. Over den tocht der Russen naar Pamir ver neemt de „Times" uit St.-Petersburg dat kolonel Yanoff don 14den Juni, aan het hoofd der expeditie New-Marghilan, de hoofdplaats van Ferghana verliet. De staf bestond uit vier officieren, terwyl de expeditie infanterie, artillerie en kozakken telde, te zamen drie vierden van de te Ferghana gelegerde Rus sische troepen. Verder haddon zich nog andere personon, schilders, natuuronderzoekers, ge ologen en andere wetenschappelijke mannen aangesloten. De artillerie wordt beschreven als middel matig in gehalte en sterkte, terwyl zy, die de macht zagen vertrekken, twijfelden of de kanonnen wel geschikt waren voor bergstreken. Volgens berichten uit Taschkend had de expeditie nogal met storm en regen te wor stelen gehad, waardoor de wegen onbegaan baar waren. Langs den geheelen weg werden telegraaf draden gespannen, maar de storm wierp een gedeelte der palen omver. De algemeene indruk der deelnemers aan den tocht was, dat het weder en de streek de ernstigste vijanden zouden zyn.

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 2