Burgerlyke Stand. De tentoonstelling van zilverwerk, welke op het Museum van Kunstnijverheid te Haarlem gehouden wordt, zal Zondag 7 Aug. geopend zyn. Onder de verzameling oud zilverwerk trek ken vooral de aandacht do inzendingen van jhr. mr. Victor De Stuers, mr. A. J. Enschedé, mevrouw de wed. Muiier en van do Evang.- Luthersche gemeente, de bekers van baion Sloet tot Oldhuis en van het St.-Jacobs-Gild te Haarlem en van zooveel andere inzen dingen, welke een belangrijk geheel vormen. De moderne zilversmidskunst is vertegem- woordigd door de firma's Van Kempen en Zonen te Voorschoten, Brom en Begeer te Utrecht, Locher te 's-Hage, Hoeker te Am sterdam, Van Erp te Leeuwarden, Voet te Haarlem en Van Rooij te Rotterdam. Genoemde firma's zijn niet alleen door hunne werken vertegenwoordigd, doch de meesten hebben tevens ontwerpen, teeke- ningen en photographische reproduction in gezonden, welke een bescheiden overzicht geven van den toestand onzer hodendaagscho zilversmidskunst. De heeren, die de eerewacht vormden tijdens het verblijf van de Koninginnen te Groningen, hebben thans do hun toege zegde herinneringsmedailles ontvangen. Het zijn groote medailles: van zilver voor den commandant en de ondercommandanten, van brons voor de leden en zeer fraai bewerkt. De eene zijde vertoont het borstbeeld der jonge Koningin, de andere zijde geeft de data te lezen van het verblyf Harer Majestei ten aldaar, in een krans van lauwerbladen, gedekt met de Koninklijke Kroon. De medailles zijn gesloten in eene doos, inwendig met fluweel bekleed. Zoo zij alleen door cijfers aanwijzen, waar voor zy werden geschonken, zij zullen voor de leden der eerewacht altijd eene schoone en aangename herinnering blijven. (2V. G. C.) Men meldt aan het „Utr. Dbl." uit den Oranje-Vrjj staat Tegelijk met het afzenden van dit bericht vertrekt van hier naar Europa onze algemeen geachte superintendant van onderwijs, de wel- eerw. zeergeleerde heer John Brebner, M. A. Hy zal van uit Engeland ook Holland bezoe ken, en wij twijfelen niet, of hij zal daar een zeer warm onthaal vinden. De heer Brebner heeft meer dan een twintigtal jaren onaf gebroken aan het onderwijs in dezen Staat gearbeid en het geheel gevormd, zoodat het, van het niet opgehaald zijnde, om het zoo eens te noemen, nu, met uitzondering van het hooger onderwijs evenwel, bij geen enkelen Europeeschen Staat behoeft ton achter te staan. De heer Brebner, een Schot van geboorte, spreekt even goed Hollandsch als de beste Hollander en heeft met bewonderenswaardige belangeloos heid de Hollandsche taal in dezen Staat bevor derd en kent zijn eigen taal geen de minste voor rechten boven die des lands toe. Wij hopen dat de schoolautoriteiten in Nederland hem zullen steunen en zy'n werk gemakkelijk maken, voor zooverre hy zich den toegang tot de beste scholen geopend wenscht te zien, want de heer B. komt niet alleen naar Europa om eene welverdiende rust te genieten, maar om zich tevens op de hoogte te stellen van ver anderde toestanden en verbeterde hulpmid delen in zake onderwijs. Dat oud-Holland don waardigen man gastvrij ontvange en ook zfine eega en dochter, die hem vergezellen Gemengd Nieuws. Het verzoek om gratie voor kapitein Bakker, van het stoomschip „Obdam", wegens de hem opgelegde straf ter zake van den doodslag op een stoker gepleegd, is af gewezen. Een vreeselyk ongeluk had dezer dagen te Haaksbergen plaats. Daar bevond zich eer.e grootmoeder met hare kleindochter een oogenblik alleen in de kamer. Door een ongelukkig toeval viel het kind in een pot met kokend water, waar het voor de oogen der grootmoeder, die niet loopen kan, een ellendigen dood moest sterven. De heer Davenport (Sequah) is Woensdag te Zutfen aangekomen, waar hij de gowone vertooningen ten beste geeft. Waar schijnlijk ten gevolge zijner veroordeeling te Groningen schijnt de arts Doeflf oen werk zamer deel aan do behandeling te nemen. Herhaald verpotten. - Als men van twee gelijke tuinplanten of stekken de eene terstond in een grooten pot plaatst, de andere eerst in een klein potje, dan drie- of viermaal in een grooter, tot men haar eindelijk I in een pot brengt, even groot als die, waarin het andere exemplaar staat, dan ziet men, dat de herhaaldelijk verpotte plant veel krach tiger gegroeid is dan de ander. Dit is natuurlijk, want die andere heeft hare wortels in hoofdzaak tusschen de aarde en den pot gemaakt, terwjjl de eerste dit telkens na het verpotten begonnen heeft, en dus nu overal door de aarde van den pot heen jonge wortelvezels heeft. Daarom moet herhaald verpotten, telkens in een weinig grootere potten, vooral bij planten van veel waarde, niet verzuimd worden. (N.Tuinb -BI.) Het vervoer van buskruit van of naar de magazijnen in den omtrek van Haarlem geschiedde tot nu toe altijd per vaar tuig, dat dan op eenigen afstand van het dorp Halfweg in de ringvaart lag. Dezer dagen heeft dit vervoer echter per spoorwaggon plaats ge had, welke daarvoor op het gewone los- en ladingsterrein aan het station Halfweg stond, in welks onmiddellijke nabijheid de vele treinen, tusschen Amsterdam en Haarlem rijdende, passeerden. Bovenstaand bericht, voorkomende in het ..Haarl. Dagbl.," zal zeker de aandacht van autoriteiten trekken, opdat gevaar voor ont ploffing voorkomen worde. Bij Loenen waren Donderdag middag eenige heeren en dames bezig met spelevaren op de Vecht, toen op zeker oogen blik het gezelschap te veel aan ééne zijde der boot ging zitten, waardoor deze omsloeg en allen te water geraakten. Na eenigen angst in het water doorgestaan te hebben, verheugde men zich kort daarna op het droge over de gelukkige redding van allenzoo meende men althans. Doch weldra kwam men tot de ontdekking, dat eene dame nog vermist werd, die dan ook na eenige pogingen werd opgehaald, doch helaas! reeds overleden. Nadat Donderdag, na het passeeren der Vorstelijke personen door het nieuwe Merwedekanaal de vaart door dit kanaal ge opend was, was het de sleepboot „Keulsche Vaart II", die het eerste groote Rijnschip „Schiff Petri", van do Bazalt-Maatschappij, in het nieuwe kanaal opsleepte, met bestemming naar de Handelskade te Amsterdam. Deze doorganger had zich feestelijk getooid, wat echter bij de algemoene vlaggen-versiering van dezen dag niet bijzonder opgemerkt werd. M e j. Ten Have, g e b. V e n i n g a, t e Westerlee, had de vorige week by 't wrijven der stoelen iets van de was in eene kleine wonde aan de hand gekregen. Kort daarna begon de hand sterk op te zwellen, zoodat de hulp van een geneesheer ingeroepen moest worden. Deze constateerde bloedvergiftiging, zette den pink af en maakte insnijdingen in de vingers om het vergiftigde bloed te doen afstroomen. Dit alles was echter vruchteloos. De ongelukkige vrouw is overleden. Dwaze weddenschappen. Te Rooselare (Belgié) is iemand onder schrikke lijke pijnen gestorven, die gewed had twee kilogram kersen met de pitten te zullen eten en dit dan ook had volbracht. Te Dinant verdronk denzelfden dag een man, die om een borrel gewed had de Maas heen en weer te zullen overzwemmen. Het feit, dat de keizer van Duitse fa- land met zijn particulier jacht deel hoeft ge nomen aan den zeilwedstrijd in 't Kanaal om de „Queens Cup" wekt natuurlijk eenige verbazing, maar over 't geheel zal het aan zijne populariteit in Engeland geene schade doen. Zijn jacht de „Meteor" is overigens met glans uit den strijd gekomen, al heeft het de zege niet behaald. Het was een wedstrijd met voorgift. Er waren zes jachten ingeschrevende „Meteor," de „Corsaer," de „Cetonia," de „Espérance," „Mohavk" en „Anethusa," en de „Meteor" moest aan allen een voorsprong geven, af wisselend van 10 tot 36 minuten. Om 10 uren ging de keizer met prins Heinrich en den hertog van Connaught aan boord van de „Meteor," welks bemanning 24 koppen sterk op ééne enkele uitzondering na uit Engelschen bestaat. Het begin van den dag was niet gunstig, 't Was koud, regenachtig, met nu en dan een briesje. Spoedig bleek het dat de strijd hoofdzakelijk zou worden gevoerd tusschen de „Meteor" en de „Corsaer," welke 27 minuten vóór had gekregen. Even vóór 6 uren kwam het eerste jacht te Cowes in het gezicht, 't Was de „Meteor" en de bemanning van de „Kaiser Adler" brak in hoezees uit, terwijl de kapel op hot Engelsche oorlogsschip „Bellerophon," waar de Duitsche marine-officieren een bal hadden georgani seerd, eene vroolijke polka aanhief. Koningin Victoria kwam in een rijtuig met vier paarden bespannen om te vernemen wie den prijs had verworven. Te 6 u. 37 minuten kwam do „Meteor" aan wal, waarop 6.56 de „Corsaer" volgde, zoodat laatstgenoemde, die 27 minuten voor had gekregen, den prijs won met 8 minuten 43 seconden. De keizer liet dadelijk den admi raal Montagu, den eigenaar van de „Corsaer," gelukwenschen met het verworven succes. Den llden Mei 11. wierpen eenige jongelieden een venster in by zekeren Lasson, te Saint-Quentin, iemand van 24 jaar, die pas van het huwelijk eener zuster, waarbij hy een stevig glas gedronken had, thuis was gekomen. Hy greep een mes en vloog naar beneden, maar de baldadigen waren ver dwenen. Door de straat rennende zag Lasson een jongmensch aan de deur van eene kroeg staan (zekeren Deballe) en uitroepende: „Waar om jy niet zoo goed als een ander!" stiet hij den ongelukkige het mes in de keel, zoo dat deze spoedig daarop den geest gaf. De moordenaar ging naar huis en verstopte het bebloede mes in de wieg van zyn kind, maar was eenige uren later in de handen van het gerecht. Hij is nu door het Hof der Aisne tot altoosdurenden dwangarbeid veroordeeld. By gelegenheid van eene ten toonstelling zal morgen, Zondag, te Tours een danswedstrijd gehouden worden. Meer dan tweehonderd dansmeesters en -meeste ressen met hunne helpers, helpsters en leer lingen zullen er aan deelnemen. Ten slotte wordt eene algemeene wals gedanst, waaraan de toeschouwers mogen meedoen. Vanwege het meteorologisch observatorium te Bjelina (Bosnië) wordt het volgende merkwaardige natuurverschynsel ver meld. In den nacht van 22 op 23 Juli 11. woedde een vreeseiyk onweder boven Bjelina, in de richting van het noordwesten naar het zuidoosten, en met den daarby stroomenden regen viel een tamelyk groot aantal kleine levende visschen neder. Verscheidene bewoners van den omtrek brachten in den ochtend van 23 Juli vischjes in de stad, welke zy zeiden op de velden en de wegen gevonden te hebben. Voor eon rechter in Londen werd dezer dagen eene vrouw gebracht, die reeds 249-malen was veroordeeld wegens openbare dronkenschap. Dit zou do 250ste maal worden, want op den dag, dat zy de gevangenis, waarin zy zes weken was geweest, had verlaten, was zy alweer in „kenneiyken" staat op straat gevonden. In de gevangenis paste zy altyd voorbeeldig op en tot hare verontschuldiging deelde zy den rechter mede, dat zy wegens het langdurige schrale diéet iets had gedron ken, ten einde wat op te leven, maar dat de drank haar had bevangen, nu zy dien in zoo langen tyd en met weinig gevulde maag had gebruikt. De rechter stolde zyne uitspraak tot den volgenden dag uit. Toen kwam een philanthroop, die verklaarde voor de oude vrouw te willen zo;gen en de rechter liet haar gaan. De „British Medical Journal" meldt het overiyden van dr. Tilden en merkt op, dat do geneesheer, die aan typheuse koortsen overleed, de ziekte opdeed by zyne onderzoekingen naar do typhus-bacillus. Dr. Tilden had het plan, sommige resultaten zyner pathologische onderzoekingen op de vergadering van de „British Medical Association" te Not tingham mode te deelen. Men zal zich herin- neron dat dr. Mahomed insgelyks een slacht offer is geworden zyner wetenschappelyke onderzoekingen. Drie studenten van St.-Thomas hebben ook min of meer lichamelyk lyden moeten doorstaan, ton gevolge van smetstoffen, welke zy by hunne onderzoekingen hadden overgenomen. De stille heldenmoed van de onderzoekers der wetenschap wordt zelden door het groote publiek waargenomen, maar verdient daarom niet minder hooge waardeering. Op den zuidelyken oever van het Michigan-meer is onlangs by nacht eene zonderlinge plechtigheid gevierd. De leden van de „"Whitechapel Club" te Chicago verbrandden daar met groot ceremo nieel zekeren Morris Allen Collins, voorzitter van de club der zelfmoordenaars van Dallas, die zich eenige dagen te voren eon kogel door het hoofd had gejaagd. Ingevolge het testament van den overledene was er op eene eenzame plaats, aan den oever van het meer, een brandstapel opge richt. Tegen elf uren 's avonds brachten de leden van de „Whitechapel Club" het lyk in optocht naar den brandstapel. Allen droegen brandende fakkels, waarmee zy het met pek doortrokken hout van den brandstapel aan staken en, een lykzang zingende, rondom het brandende lyk trokken. De leden der club hadden hunne vrienden meegebracht en de boeren van den omtrek kwamen by het zien dor vlammen toeloopen, zoodat er spoedig veel volk aanwezig was. De verbranding duurde niet minder dan 5 uren. Men verzamelde voorts de asch van het lyk en legde ze in eene bus, welke men meenam naar Chicago. De zon was reeds lang opgegaan eer alles afgeloopen was. Dinsdagnamiddag, tegon 5 uren, was de wed. Rabeau, die op den Boulevard Haussmann te Parys een magazyn van keurs- lyven heeft, alleen in haren winkel, toen eene vrouw binnentrad met een brief in de hand. Zy reikte het papier aan mad. Rabeau, zeg gende: lees! De brief ontviel de dame en terwyl zy bukte om hem op te rapen, sloeg de bezoekster een strop om haren hals. De dame viel. „Ik moet 100 fr. hebben of ik vermoord u", zeide de onbekende, en op het zelfde oogenblik haalde zy een flikkerend mes te voorschyn. Meer dood dan levend gaf mad. Rabeau een teeken, het koord los te maken. Hiervan bevryd, ging zy naar eene kast, nam er een briefje van 100 fr. uit en gaf het aan de stoutmoedige dievegge. De vrouw verliet daarop achteruitgaande den winkel, zeggende: „Pas op, indien gy u verroert, dood ik u." Mad. Rabeau heeft in de vreemde bezoekster eene meid meenen te herkennen, die vroeger twee dagen by haar gediend had. Op de wereldtentoonstelling te Chicago zal eene springbron, in plaats van water, echten wyn opspuiten. De wynfontein, welke op kosten van den senator Stanford is opgericht, zal dagelyks gedurende twee uren werken. Afwisselend zal er Califomische witte en dito roode wyn uitvloeien. lederen bezoeker staat het vrij, naar hartelust wijn te drinken uit de fontein. De schade, welke het jongste onweer by Grenoble en in het Isère-departe- ment heeft aangericht, wordt op drie millioen franken geschat. By Grenoble werden vele eeuwenoude boomen ontworteld. Te Chapareil- lan hadden de hagelkorrels een gewicht van 35 gram. De wyngaarden en tabaksvelden worden vernield. Twintig gemeenten hadden van dit onweer te lyden. Dinsdagavond trouwde in eene buitenwyk der stad Mexico een jong land bouwer Palmeyre met Alice Muller, de dochter van een plattelandsheelmeester. De bruiloft werd bekroond met een bal, waarop zekere Ellias, uit Ohio, een goede bekende des brui degoms en die zelf vruchteloos het meisje het hof had gemaakt, de gunst vroeg van eene wals met de bruid. Lachend haren man opmerkende dat het „haar laatste dans" zou zyn, nam zy aan. Midden onder den dans zag men Ellias zyne linkerhand losmaken en eene revolver uithalen, waarmede hy de bruid door het hoofd schoot. Palmeyre sprong op hem toe, maar stortte, op zyne beurt doo- delyk in de borst getroffen, ter aarde en voordat de ontzette gasten hem konden weer houden, schoot Ellias zichzelven door het hoofd en viel dood neer op het lyk van het meisje. OEGSTGEEST. Ge boron: Elisabeth Johanna, d. van H. Marka en J. Wouda. Alida MargaTetha, d. van J. JofTormane en M. Grimbergen. Johanna, d. van W. Hoogkamer en G. Van Itereon. Cor nelia Wilhelmus, z. van L. H. J. Ekkart en T. M. Bakker. Gehuwd: J. De Baiter 23 j. en A. Vletter 20 j. W. J. Van Varik 25 j. en A. Borgeld 26 j. VOORHOUT. Geboren: Hendrik, z. van K. Kranenburg en J. De Jong. Arie, z. van H. Eigen brood om J Van Doorn. Petronolla Cornelia, d. van F. J. Bomelman en J. Steenvoorden. Marga- retba, d. van T. v. d. Ploeg en G. M. Hogowoning. Overleden: W. Van Leeuwen, 12 j. Gehuwd: J. Zuilbof 23 j. en A. M. Hoogstra ten 22 j. KOUDEKERK. Overleden: A. Rynsburger, 8 j. r. v. d. Werf, 13 m: C. Reijneveld, echtg. van A. Petri, 63 J. J. Van Staveren, 8 j. Gehuwd: J. Meel, jm. 6d N. G. Kouw, jd. LEIDERDORP. Bevallen: M. De Blauw geb. Rossen, Z. W. Van Egmond geb. Jansen, D. Overleden: M. v. d. Spok, echtg. van J. V»n Winkel, 66 j. A. Van Swioten, wed. van T. Riet kerk, 86 j. NIEUWKOOP. Bevallen: H. Veltman gob. v. d. Starren, D. Overleden: P. Kranenborg, d. 18 j. W. J. v. d. Laan z. 6 j. C. Imfeld, z. 15 w. OUDSHOORN. Bevallen: E. Ketel geb. Blom, Z. H. Wijsman geb. Verkade, Z. REEUWIJK. Bevallen: C. Jongeneel, D. Overleden: J. M. Krarjenbrink, 4 j. TER-AAR. Bevallen: H. Don Hartog geb. Van Eijk, Z. Gohuwd: n. Broers, jm. 25 j. en C. Kern- pers, jd. 29 j. WOUBRUGGE. Bevallen: A. J. Van Leeuwen geb. Zonneveld, Z. Overleden: M. Kors, z. 19 j. M. Hinken- kemper, d. 21 J. ZWAMMERDAM. Bevallen: M. De Jong geb. Koren, D. C. Dc Bakker geb. v. d. Tier, D. J. K. Groenendijk geb Wendeler, D.

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 10