N». 9954 Vrijdag 5 Augustus. A°. 1892. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van §pn- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad Leiden, 4 Augustus. LEIDSOH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden per S maandenf 1.10. Franco per post1.40. Alioaderlglse Nommers0.05. PRUS DER ADVERTENTEEN: Tan 1—6 regels ƒ1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere lettere naar plaatsruimte. Voor het incaeeeeren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. Door den grooten kerkeraad der Evang.- Luth. gemeente alhier is gisteravond beroepen ds. M. Van Kleeff, te Alkmaar. Zooals wy gisteren meldden, wyst de gemeente-rekening over 1891 een batig slot aan van ƒ189,002. Tot toelichting van dit cyfer merken B. en Ws. in hun aan den gemeenteraad overgelegd rapport echter het volgende op: 'f* Op den dienst 1890 bleef, zooals bekend is, eene som van 305,945.28 voor het uitvoeren van buitengewone werken ongedekt. Deze som omvat de navolgende uitgaven, toegestaan by de daarby vermelde raadsbesluiten: F R.-B. 8 Mei 1890 voor de Ge hoorzaalƒ152,550.— f. R.-B. 8 Mei 1890 voor het IJkkantoor5600. - wj R.-B. 17 Juli 1890 voor dem ping Binnenvestgracht. 11,000.— R.-B. 18 September 1890 voor de Gasfabriek153,900.— Totaal 323,050. Hierby gevoegd de som bij Volgn. 51 der begrooting voor 1890 voor buitengewone werken bestemd ad23,582.— 346,832.— tot dekking waarvan werd aan gewezen Verkoop van inschrij ving 1890 ƒ32,666.72 niet gedane kapitaal- belegging 1890 8,020.- 40,686.72 zoodat ongedekt bleef 305,945.28 door geldleening te vinden. Deze geldleening werd krachtens Raadsbe sluit van den 19den Februari 1891 gesloten. In 1890 werd derhalve te dier zake niets ontvangen. Intusschen waren op den dienst 1890, ter zake van de ƒ305,945.28 voormeld, betalingen geschied en wel tot een bedrag van ƒ132,245.185, welk bedrag oen deel uitmaakt van het op de begrooting voor 1892 overgebrachte tekort van den dienst 1890 terwijl een bedrag van 173,700 095 onbetaald is gebleven en derhalve op den dienst 1891 is overgebracht. F Tot dekking van deze som is in 1891 be schikt over: a een deel der geldleening ad ƒ250,000 (reëel, wegens uitgifte tegen 96 pet. 240,000) adƒ206,119.28 b niet gedane aankoop van in6chry ving op het Grootboek ad 99,826.— Totaal ƒ305,945.28 K Hiervan afgetrokken do 173,700.09s I Blyft derhalve op den dienst 1S91 een bedrag van. ƒ132,245.185 over, uitmakende het in 1890 bereids betaalde. r;.Deze som is dan ook begrepen in het batig |j8lot der rekening van 1891, evenals het restant der geldleening, ad 33,880.72boven- Bdien moet by dit batig slot rekening worden gehouden met die toegestane uitgaven, welke vóór het sluiten van den dienst 1891 niet konden plaats hebben en welke derhalve op de begrooting van 1892 moeten worden over gebracht. Ten opzichte van het batig slot 1891 ad ƒ189,002 komen B. en "Ws. alzoo tot de ge volgtrekking Dit bedrag van ƒ132,245.186 vermeerderd met het tekort wegens mindere winst der gaefabriek ad ƒ20,491.686 en verminderd met -4- 3000, waarmede rekening van 1890 als batig slot anders zonde hebben gesloten, vormt het nadeelig slot dier reke ning ad 149,791, in de begrooting van 1892 gebracht. dat het moet worden verminderd met het bovenvermelde bedrag van. 132,245.IS3 Eveneens met het overschot der geldleening ad 33,880.72 Met het onbetaald geblovene wegens: de Spanjaardsbrug 468.29 de Gehoorzaal. 3872.71 achterstallige coupons 24.75 de Gasfabriek 25,110.— totaal ƒ195,601.655 189,002.- zoodat de dienst 1891 feitelyk een tekort oplevert van. 6599.655. Zaterdag a. s. zal by het 4de regt. inf. alhier het examen voor sergeant een aanvang nemen. De commissie voor het afnemen van dat examen bestaat uit den kapitein Bruinier, den lsten luit. Van Meurs en den lsten luit. Spaan. Aan dat examen wordt deelgenomen door 12 korporaals van alle bataljons van het regiment. Door den generaal-majoor Hennus, com mandant der 1ste divisie infanterie, is gisteren en heden inspectie gehouden over de beide alhier in garnizoen liggende bataljons van het 4de reg. infanterie, terwyl op het Schutters veld verschillende oefeningen voor den generaal plaats vonden. De stafmuziek was daarby tegenwoordig. Aan 's Ryks Ethnographisch Museum te Leiden zijn geschonken door: lo. dr. C. E. A. Wichmann, te Utrecht, eenige voor werpen, verzameld op Timor en Rotti; 2o. A. Greshoff, eenige voorwerpen, ontdekt op de rechter-z(jrivier van de Congo; 3o. H. Van der Houven van Oordt, een vaasvorraige 8irihbak; 4o. dr. M. W. C. Weber, te Am sterdam, 220 voorwerpen van Flores; 5o. R. Van den Broek, id.; 6o. P. S. Hamel, te Bangkok, Boedhistische beelden, enz.; 7o.H. A. F. Timmerman, 70 voorwerpen van de Kei-eilanden8o. den resident van Timor, sieraden, enz.; 9o. M. C. en Ph. J. J. A. Aeckerlin, te Leiden, eenige voorwerpen uit de Lampongsche districten; lOo. J. D. Kus- ters, R. K. zendeling te Langgoer, id. uit de Kei-eilanden. De beschryving komt voor in nr. 181 der Staatscourant. Den schenkers is de dank der regeering betuigd. In het verslag omtrent den feestavond, aangeboden aan „Het Metalen Kruis", in „Zomerlust" wordt melding gemaakt van den oud-stryder Meyer; de juiste naam is echter C. W. Meyers. Te Freiburg i. B. is bevorderd tot doctor in de geneeskunde (cum laude) de heer H. Visser, arts te Maarssen, met proefschrift, getiteld„Die vaginale Uterusligatur bei Retro- flexio Uteri." By het op 2 dezer, vanwege de Harmonie- Vereeniging „Fanfare-Gezelschap" te Maassluis, gehouden Festival, viel, na uitreiking der zilver-vergulde herinnerings-medaillo, pry kende met de buste van H. M. Koningin Wilhelmina en inscriptie, de met zilver gemonteerde diri geerstok by loting ton deel aan de Zangver- eeniging „Zanglust", te Woubrugge. De oud-stryder H. Croiset, gerechtigd tot het dragen van het Metalen Kruis, is gisteren te 's-Hage in den ouderdom van 81 jaren overleden. In den ouderdom van 59 jaar is te 's-Gravenhage overleden mr. D. A. Graaf Van Limburg Stirum, kamerheer van wylen Z. M. Koning Willem III. De civiel-ingenieur P. J. Kapteyn, te Amsterdam, is benoemd tot ingenieur by de verbetering der kanalen in Elzas-Lotharingen, standplaats Straatsburg. By de „Exploitatie-Maatschappy" zyn benoemd tot adjunct-ingenieurs by den dienst van weg en werkende heeren L. M. Barnet Lyon, G. W. Van Heukelom en F. Van der Goot, allen te Utrecht. Na afloop der parade vereenigden zich Dinsdag-middag te Delft eenige officieren en oud-officieren der dienstd. schutterij en boden den kapitein van het 1ste bat. 4de reg. inf. A. Jonquiëre een étui aan, bevattende 12 stel tafelzilver, als een bewys van de erkentelyk- heid voor de leiding gedurende 7 jaren der theorieën en der bataljons-oefeningen. Remonstrantsche Broederschap. Be roepen is naar Gouda, ds. A. K. E. Horst, te Lochem. De volgende volontairs-korporaals van den voorbereidenden practischen cursus op de Militaire School te Haarlem zyn tot sergeant bevorderd en worden in verband daarmede den lsten October geplaatst in het 1ste studiejaar: G. R. Fauchey, J. L. M. Van den Brandhoff, E. De Kruyff, G. Haenen, J. Leyds, W. H. L. Vogel, K. Van Drunen, J. J. Gouwe, J. Steen, H. G. M. De Jqngh, J. Feitsma, H. Van Dam, W. Van der Vlerk, H. B. B. Schre- gardus, M. G. Labree, W. J. M. Diekhof, L. Van de Pol, H. H. Bila, C. J. De Bruyn en M. E. Grefe. Mevr. Henr. Heinze Berg, de echtge- noote van den hooggewaardeerden toonkun stenaar G. A. Heinze, is op 82-jarigep leef- tyd te Muiderberg overleden. Voor de verkiezing van een lid voor do Provinciale Staten te Breukelen zyn uitge bracht 1656 geldige stemmen. Herstemming tusschen de heeren J. G. De Voogt (lib.) met 714, on J. H. De Waal Malefeyt (anti-rev.) met 601 stemmen. De heer W. Van Wyn- gaarden Jr. (kath.) verkreeg er 312. Te Haarlem was do uitslag: (wit stembriefje) uitgebrachte stemmen 4166, van onwaarde 63. De heer Mysberg (lib.) had er 1818, de heer mr. Waterschoot van der Gracht (kath.) 2040. Tusschen hen moet eene herstemming plaats hebben. Voor de tweede vacature is gekozen de heer 't Hooft (anti-rev.) Het vervoer van herkauwende dieren en varkens is door den min. van binn. zaken ver boden uit de gehuchten Kuttingen en Beziet, gelegen in de gemeente Wittem. By de verkiezing van een lid van den gemeenteraad te Woerden is gekozen de heer mr. P. J. Swaving, met 195 stemmen, tegen 124 op den heer F. Vermeulen. Naar men verneemt, zal mr. Treub te Amsterdam zyn ontslag nemen als lid van het bestuur der kiesvereeniging „Amsterdam," op grond van zyne benoeming tot redacteur van het „Sociaal Weekblad." De heer Kerdyk heeft wegens ongesteldheid het redacteurschap moe ten neerleggen. De heer J. M Schalekamp, te Amster dam, die eene slechte herinnering heeft be houden van de tentoonstellingen te Philadel phia in 1S76 en van de Amsterdamsche in 1883, heeft op de expositie, thans daar ge houden, niets ingezonden. Genoemde uitgever biedt echter aan de bezoekers een ryk geïl- lustreerden catalogus aan der door hem uit gegeven prachtwerken. De „Kölnische Zeitung" bevat een uit voerig artikel over de verbinding van Am sterdam met den Ryn door het hedennamiddag geopend wordende Merwede-kanaal. Ten slotte geeft de schryver te kennen, dat Amsterdam te lang op vroegere grootheid teerde en niet met den nieuwen tyd wist mee te gaan. Men liet er Gods water maar door de grachten loopen; daarom was men het dan ook in het gansche land er over eens, als iets, dat geen nader bewys behoefde, dat wie in Amsterdam ondernemingsgeest wilde zoeken, er geen zou vinden, al stak hy ook honderd lantaamen aan. Maar vervolgt de schryver dank zy der vermindering van den rykdom en der daaruit voortspruitende noodwendigheid den stryd om het bestaan ernstiger en werkzamer dan tot dusverre op te nemen, heeft het jongere geslacht reeds andere wegen inge slagen. Het stoomschip „Kaiser", van de Oost kust van Afrika naar Rotterdam en Hamburg, is 2 Aug. Ouessant gepasseerd; de „Prinses Sophie", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 3 Aug. van Suez; de „Schiedam" arriveerde 3 Aug. van Rotterdam te Baltimore; de „Batavia", vertrok 3 Aug. van Batavia naar Rotterdam; de „Prins Hendrik", van Batavia naar Amsterdam, is, 2 Aug. Oitavos gepas seerd; de „Bundesrath", van Hamburg en Amsterdam naar Oost-Afrika, arriveerde 2 Aug. te Napels; de „Rotterdam", van Amsterdam naar Nieuw-York passeerde 4 Aug. Dover; de „Soenda", van Hamburg naar Batavia, vertrok 4 Aug. van Suez; de „Werkendam", van Nieuw-York naar Roterdam, vertrok 4 Aug. van Boulogne sur-Mer. By koninklyk besluit is een pensioen van 200 verleend aan A. W. Kozel, weduwe van den lsten klerk ter prov. griffie van Zuid- Holland, F. J. W. Regouw. Benoemd by hot personeel van den geneesk. dienst der landmacht, tot mil. apotheker 1ste kl., de idem 2de kl. N. R. C. A. Van der Pluym. tozeiKentoonstelllng In „Zomerzorg". De aangekondigde rozententoonstelling in de groote zaal van „Zomerzorg", met zyn schoonen bloementuin, waarin dezen middag druk werd gewandeld, werd hedennamiddag te één uur geopend. Zooals men weet, gaat deze tentoonstelling uit van de afdeeling Leiden en Omstreken der Nederlandsche Maatschappy voor Tuin bouw en Plantkunde, met medewerking, zooals heden bleek met krachtige medewer king van de afdeeling Boskoop dier Maat schappy. Slechts twee Leidsche inzenders gaven op deze expositie de voortbrengselen hunner rozen-cultuur te aanschouwen, nl. de heeren Van Laren en Speet. Aan de keurige rozen-verzameling, welke met hare fijne geuren de gansche zaal ver vulde, viel gelukkig een druk bezoek ten deel; gelukkig, want nu bleek het, dat de omvattende arbeid dor tentoonstellingscom missie gewaardeerd werd en werd deze daar door geloond naar verdienste. Men kon heden in „Zomerzorg" eens recht goed zien hoevele soorten van rozen er zyn, in hoe groote verscheidenheid de roos, eene onzer schoonste bloemen, gekweekt wordt. Wat al kleuren, welke afwisselende grootten, wat al kunstproducten der Natuur, geholpen door den oplettenden, zorgzamen, bekwamen kwoeker! Wat al namen zonder tal, aandui dende al die variëteiten! De nette rangschikking deed niets tekort aan de schoonheid dezer geliefden uit onze gaarden, die, hoewel van stam of stengel ge nomen, zich frisch aan de blikken der bezoek sters en bezoekers vertoonden. In het kortde expositie was overwaard gezien te worden en men word by het binnen treden der zaal reeds dadolyk in aangename stemming gebracht, als men zich vereerd zag met eene der heldinnen van het feest. Behalve de inzendingen, welke mededongen naar een prys, eene bekroning, waren vele zoogenoemde vrye inzendingen, buiten mede dinging, aanwezig, welke niet de minste bloe men ter bezichtiging aanboden, alsmede afge sneden bloemen ter opluistering, waarvan de do heer K. Wezelenburg, te Hazerswoude, een groot contingent heeft geleverd. Het geheel verleende, al was er geen jacht op effect gemaakt, oen schoonen, kalmen, vredigen, harmonieuzen aanblik. De volgende bekroningen werden toegekend voor: lo. De grootste verzameling rozen in de meeste verscheidenheden boven de 100, van elke verscheidenheid 2 bloemen. Zilveren medaille en 5 aan And. Van Hoff, te Boskoop. Bronzen medaille en 2.50 aan J. Akerboom, te Boskoop. 2o. Eene verzameling van minstens 100 verscheidenheden, van elk 1 bloem.

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 1