burgerschool to Alkmaar W. F. Koppeschaar, thans leeraar aan de Ryks hoogere burger school te Winterswijk, met bepaling dat de benoeming zal ingaan met den dag, waarop hy na 31 Aug. a. s. zijne betrekking zal aanvaarden, op welken dag hem tevens eervol ontslag wordt toegekend als leeraar aan de Ryks hoogere burgerschool te Winterswijk. D. Witteveen met 8 dezer benoemd tot "burg. van Ooststellingwerf, met gelijktijdige toekenning van eervol ontslag als burg. van Hindeloopen. Aan M. F. Kirschstein, geb. te Bromberg, vergunning verleend de geneeskunst uit te oefenen op Ned. zeeschepen, uitgezonderd oorlogs vaartuigen W. v. d. Meulen, voor het tijdvak van 1 Sept. 1892 tot en met 31 Aug. 1893, benoemd tot leeraar aan de Rijks hoogere burgerschool te Zalt-Bommel. Met ingang van 1 Nov. a. s. aan dr. D. Terpstra, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als schoolopziener in het arr. Gouda. Aan mej. M. C. Tierney, geb. te Mount- Meilick, Leinster, in Ierland, vergunning ver leend tot het geven van middelbaar onderwijs hier te lande. De adelborst 1ste kl. H. C. Dudok van Heel, met 6 dezer, bevorderd tot luit. ter zee 2de kl. Benoemd tot adelborst 1ste kl. bij de Zee macht, de adelborsten 2de kl. 1ste afd. by het Koninklijk Instituut voor de marine te Wil lemsoord K. W. Van der Chys, L. Yan Verre, W. C. Loudon, A. N. Van Santen, A. C. Van Braam Houckgeest, J. R. Van der Mandele, F. A. Holloman, F. Van Manen, W. Lam, J. G. De Jongh, F. H. A. Greve, N. Van do Roemer, J. P. Mullor, G. R. J. Haentjens Dekker, C. A. Brugman, J. A. Bland van den Berg, J. N. De Ronde, W. L. Pilaar, J. Voogd, A. Goekoop, N. Maats, R. H. Van Meerlant, H. G. Stefi'elaar, J. M. L. Gerken, Z. G. P. Marcella, B. E. K. Ebbinge Wubben, B. M. A. Bogaert, H. W. Verkerk, J. H. Commijs, W. F. Prins, A. E. Mathysen, J. E. De Bruyno en W. F. Van der Hegge Spies. Benoemd tot adj. adm. by de zeemacht, de adsp.-adm. J. M. Grullemans, T. Akkerman, T. H. H. Bodde, J. H. Ruygrok en D. Peore- boom Voller. Met 16 dezer benoemd tot commies der posterijen 4de kl. K. Van Ham, thans surnu merair; en met ingang van dion datum be vorderd: tot id. 2de kl. W. J. P. Kroef, thans ode kl., en tot 1ste kl. A. Franken, thans 2de kl. Gemengd Nieuw». Het was eene eigenaardige plechtigheid, toen hedenmorgen, even over zevenen, nadat in de school in de Gortestraat gebeden en gezongen was (de zang werd begeleid door de muziek van eenige leden der kapel van de dd. schuttery) de kinderen der Zoidagsschool „Laat de kinderkens tot my komen" in groepjes en deze bestonden wel uit een dertigtal zich naar de in het Utrechtsche Veer gereedliggende, met vlaggen versierde stoomboot begaven. Nauwelyks hadden allen, de grooteren bovenop en de jongeren binnenin de boot plaats geno men en de stoomfluit zich doen hooren, of éón der begeleiders, de heer Pera, nam den dirigeerstok en de kleinen zongen plechtig het eerste lied uit hun verzenbundel en statig «toomde de boot den singel in, ora verder onder het gezang der kinderen naar hare bestemmingsplaats voort te gaan. Gedurende den singeltocht werden de kleinen door vele moeders en andere belangstellenden langs den kant gevolgd. Het weder liet zich vry goed aanzien. Hopon we dat in den loop van den dag ook op het buitengoed „Meer-en- Berg", onder Heemstede, het lieflyk zonnetje zal hebben geschenen. Hedenmiddag vertrokken weer andere kin deren, wien door de Leidsche „Vereeniging tot bevordering van geregeld schoolbezoek" eveneens een feestje wordt bereid, per IJsel- stoomtram naar de Wykerbrug. Hedenmiddag, even na twaalven, stonden paard en broodwagen van J. Hoogeveen aan het Watertje te Zoeterwoude, voor de woning des eigenaars. Een ongeveer C jarig jongetje, oen zoontje van H., zat in den wagen en speelde mot do zwoep, waardoor het paard schrikte en met den wagen in .het water terechtkwam. Kind, paard en wagen werden achtereenvolgens op het droge gebracht. Alles was gelukkig goed afgeloopen. De verdere uitslag van den op .1 Augustus op het Sportterrein te Schtfve- ninge.n gehouden kegehvedstryd is als volgt: 2de prijs, gouden medaille, de heer Pennink, met 45 punten, van de club „Rand o a te Bnschedee. 3de pros, verg.-zilv. meda.lle de beer Schatter, met 45 punten, van de club „Hout of fout" te Dordrecht. 4de pr«s, verg.-zilv. medaille, do beet Verhoeven, met 45 punten, van de club „Semper Amicitia" te Breda. 5de prijs, verg.-zilv. med„ de ^^oortom, met 44 punten, van de club „Rand of Zand 18 Gdcfprys, zilveren medaille, de heer Esschau- zier, met 44 punten,, van do club „Denk om lien Koning" te Heemstede. 7de prps, zilveren medaille, de heer ^agner, met 43 punten, van de club „Rand of Zand te Enschedee. De uitslag van het te Gouda ge houden gymnastiekfeest was, dat de 1ste pry gouden medaille (afd. A.), eere-wedstryd, werd behaald door de „Algemeene Turn-Vereem ging", te Rotterdam, met 20'/, punt; de.de prijs, zilveren medaille, door „Olymp.a te VBravenhago, met 197» - de 3de P^, zilveren medaille (geschenk van <*en burge meester van Gouda), door „Voorwaarts ,mcde aldaar, met 187, Punt- In afd B., wedstrgd voor vereomgingon, welke aan den eere-wedstryd niet deelnem®, werd de 1ste prys, verguld-zilv.ren medarl e, toegekend aan „Donar", te Delft, met -9 punt (maximum 30), de 2do prys, zilveren medaille, door „Palaestra", te Schiedam met 297. punt, de 3de prys, zilveren medaille, Hellas", te 's-Gravenhage, met 29 punten, ên de 4do prys, zilveren medaille, „Lichaams- ontwikkeling", te Delft, met 277, punt Eene echt m iddoleeuwscho straf oefening had in de afgeloopen week te Kudel- staart, eene buurtschap onder Aalsmeer, plaats. Eeno getrouwde vrouw had met een der arbeiders aan de geniewerken aldaar een uitstapje ondernomen naar Amsterdam. Dit scheen de verontwaardiging des volks op te wekken. Des avonds by hare terugkomst werd zy opgewacht door eene joelende menigte. Men bond haar aan een touw, overgoot haar met water uit de sloot, wierp haar met kroos, moddor en allerlei ander vuil. Mot loshan gende haren en gescheurde kleederen werd zij aldus, steeds aan het touw voortgetrokken, over een afstand van een uur gaans van huis tot huis gelold en by het licht eener lantaarn aan de bewoners vertoond. Toen men haar ten slotte by de echtelyke woning had terug gebracht, werd zy door haar dronken echt genoot ten aanschouwe van allen afgeranseld, alvorens binnengelaten te worden. De justitie bemoeit zich zeer te recht reeds met deze barbaarsche handelingentegen de voornaamste belhamels is proces-verbaal op- gemaakt. Op een der corridors van het station Beurs te Rotterdam is Zaterdagmiddag een heer door een persoon, in wiens gezel schap zich nog twee andere personen bevon den, aangegrepen en van zyne portefeuille met' geldswaardig papier beroofd. Do porte feuille werd door den dief aan een zyner makkers overgegeven, die er mede wegliep, doch door twee agenten gegrepen en naar het politie-bureel gebracht werd. In do afgeloopen week ging in e ne tappery aldaar een bezoeker eene weddingschap aan om twintig glazen jenever uit te drinken. Toen do 20 borrels gebruikt waren, zakte de man ineen en werd in bewusteloozen toe stand naar zyne woning overgebracht, waar onmiddeliyk geneeskundige hulp werd inge roepen. De man had eene jeneverberoerte ge kregen en hoeft daaruit eene verlamming in de beenen behouden. In de richting Rotterdam is men te Gouda bezig met toebereidselen te makon tot het leggen van een derde spoor en zulks ten dienste voor de „Running-Power" der Hollandsche IJzeren-Spoorwegmaatschappij, op het traject der Staatsspoorwegen van Rot terdam-Amsterdam. via Harmeien. Dat men ook met het schieten met flobert-patronen op zyne hoede moet zyn, bleek gisteren te Maassluis. In eeno op het feestterrein aldaar geplaatste schiettent waren twee jongelieden (kameraden) aan het schieten, toen de een tegen den ander zeido: „wil ik eens op je schieten?" waarop de ander zeide: „dat durf je toch niet! De houder der schiettent, dit hooiende, wilde het schieten beletten, door do buks op zyde te halen, doch het schot ging af, waarop ,1e persoon, op wien aangelegd was, zeide: „het is raak, ik voel hem al", waarop liy de tent verliet en na ongeveer een honderd passen het feestterrein opgeloopen te zyn, plotseling neerviel. De onmiddeliyk daar ter plaatso aanwezige geneesheer kon slechts den dood constateeren. De getroffene moet oen oppassend jongeling zyn., van circa IS jaren. Hy was varensgezel en eerst Zaterdag van zee thuisgekomen. De dader, ook een oppassend jongeling, liep als waanzinnig rond van ontsteltenis, zich- zeiven als de dader aangevende. Op last van de bevoegde autoriteit aldaar werd de dadelyke sluiting van de schiettent gelast en van een en ander proces-verbaal opgemaakt. Toen gistermiddag do vesting artillerie langs de Koninginnegracht te 's Gra- venhage van de parade huiswaarts keerde, schrikte plotseling het paard van een daar staand rytuig door het schellen van de elec- trlsche tram. Het beest wierp een der trom petters, die den troep voorafgingen, omver, met het ongelukkig gevolg, dat de man de voorwielen over het lichaam kreeg. In eene der naastbijzynde woningen werd hem de eerste hulp verleend. Door eene onbekende oorzaak zijn te Amerongen 8 woningen, met de inboedels, in de asch gelegddrie er van waren verzekerd, overigens niets. Te Banholt-Mheer (L) heeft eene vechtparty plaats gehad, waarby zekere Kevers zoodanig door een messteek in den buik werd verwond, dat zyn leven in gevaar verkeert. Het O. M. by de rechtbank te Heerenveen heeft tegen Postma wegens poging tot doodslag op Akke De Jong 5 jaar gevan genisstraf geëischt. Men schryft uitWyk-by-Duur- stede, dd. 1 Aug.Ons anders zoo rustig stadje was Zondagavond in opschudding. De kermis, welke Vrijdag-avond in plaats van Zondag-avond moest geëindigd zyn, is nogal vry rustig voorbygegaan, ofschoon men dit niet had verwacht, daar er over de inkrimping der kermis veel ontevredenheid heerschte. Maar in den avond van Zondag zocht die ontevredenheid eene uiting. Men had het voornamelijk gemunt op het gemeenteraadslid W. v. V., die met nadruk op de geheele af schaffing der kermis had aangedrongen. Te ongeveer 9 uren verzamelde zich een troepje jongens; na oenige straten al zingende doorgewandeld te hebben, was dat groepje aangegroeid tot een paar honderd, zoowel mannen, vrouwon als kinderen, uit verschil lende achterbuurten. Te ongeveer 10 uren begaf men zich al zingende: „hop, hop, hop, hang dien ouden boer maar op", naar de woning van den heGr v. V., een kwartieruurs van de stad golegen. De openbare macht had echter de noodige voorzorgsmaatregelen genomeneenige veld wachters, ook uit naburige gemeenten, had den in den omtrek van de woning post gevat. Met stok en sabel werd de menigte uiteen gejaagd. Intusschen waren reeds eenige ruiten in do woning van den heer v. V. ingeworpen. Eon kleine jongen kreeg een sabelslag op het hoofd, terwyl oenigen der bolhamels in arrest werden genomen. Gedurende eenigen tyd hield de menigte zich nog op het marktplein voor het stadhuis op, waar de gearresteerden in verzekerde bewaring werden gebracht. Langzamerhand verspreidde het volk zich ech ter en do rust bleef verder ongestoord. (U. D.) Een oppassend werkman te Ob- bicht (L.), die na het gebruiken van zyn middagmaal met eenige makkers in de Maas was gaan baden, is verdronken. De ongeluk kige laat eene vrouw en vijf jonge kinderen na. Te Boortange zy» vier behuizin gen en het kantoor der directe belastingen afgebrand. De inboedels, waarvan een niet was verzekerd, werden gedeeltelyk gered. De brand ontstond in do behuizing van den smid J. Van Lessen. Te Ubachsberg is een geheel ge- zin vergiftigd ten gevolge van het gebruiken van middageten, dat eenigen tyd in een koperen ketel was blyven staan, waardoor zich kopergroen gevormd had. Twee sterf gevallen zyn reeds voorgekomen. Van alle kanten komen te Algiers berichten omtrent de schade, door de sirocco aangericht. Bovendien heerschen er groote branden in hot Leeuwengobergte. De wouden van Zariffi, Sebdou, Tizi, Tagnia en Abdellys zyn geheel verwoest. Do uitbarsting van de Etna heeft opgehouden. Uit den krater stygt nog eenige witte rook, maar de lava vloeit niet meer. Gistemaoht wetd een sterke aardschok waar genomen. Polmount, in Schotland, werd dezer dagen door een krankzinnigen kantoor bediende, Fraser genaamd, in rep en roer gebracht. Dinsdagnacht drong hij door in het huis van zyn buurman. Met de scherpe sabel viel hy den eigenaar aan. Deze vluchtte, maar viel, nadat hy een eind geloopen had, bewuste loos neer en werd toen door den krankzinnige afgemaakt. Een meisje, dat de wildeman ont moette, greep hy aan en vermoordde hy oven eens en ook der vrouw van den vermoorde bracht hy ernstige wonden toe. Vervolgens keerde de krankzinnige kalir. naar huis terug, waar hy zich, zonder zich te verzetten, door de politie in hechtenis liet nemen. Eene aanvaring heeft, naar uit Londen wordt gomeld, plaats gehad op de Clyde tusschen het ss. „Peruvian," van de Allan line, naar Montreal, en het ss. „City of Lisbon," naar Oporto besterad. De „Pe- j ruvian" liep de „City of Lisbon" tegen de I stuurboordzijde, verbrijzelde de verschansing, de brug en eene reddingsboot, vernielde eenig staand want en veroorzaakte schade aan de machine, zoodat die niet meer werken kon. i Met veel moeite is de „City of Lisbon" in j het Queensdok gebracht, waar het stoom- I schip repareeren zak De „Peruvian" kon de reis voortzetten. Volgens opgave van het „Bureau Veritas" zyn in de maand Juni 1892 ver ongelukt 40 zeilschepen, waaronder 1 aki vermist, nl.: 4 Duitsche, 4 Amerik., lui Eng., 1 Argentynsch, 1 Oostenryksch, l j Cbileensch, 3 Deonsche, 1 Fransch, 1 Ne-1 derl., 2 Ital., 4 Noorsche en 2 Zweedsche, In dezelfde maand vergingen 9 stoomschepen, als: 1 Duitsch, 5 Eng., |1 jBelgisc-h, 1 Brazil, en 1 Grieksch. De guillotine op het tooneel. Tot nog toe had de dramatische kunst het koord of de by'l van den beul achter de cou lissen gebannen. TLans echter moet dei guillotine ook op het tooneel in werkingI voorgesteld worden. Het tragische einde var.) de schoone prinses Lamballe, de jonge vriendin van Marie Antoinette, is bekend. De prinse:] werd door hot Parysche gepeupel door dt B straten vervolgd en naar de Place de la GreveI gesleept, waar zy onder de guillotine haar' leven eindigde. Deze tragische scöno wordt in het stuk.1 „Paul Couxer", in het Balduin-theater, tri San-Francisco, tegenwoordig opgevoerd. M.j guillotine is geheel eene kopie van het instr. ment, dat in het Nationaal-museum U Washington wordt bowaard, en de scherp rechter treedt er in een strerig-historisi; kostuum op. De heldin van het stuk, die to: de valbyl veroordeeld is, wordt door hem b::| de haren naar de guillotine gesleept. VoJ de oogen van een scheeuwend publiek op he i 1 tooneel valt hot bliksemend mes schijnbaar! op den hals van het angstig om hulp roepende! jonge meisje, en ten slotte houdt do Scherp! rechter den toeschouwers een bloedend vrou-i wenhoofd voor, gevormd naar het portret va: prinses Lamballe, dat zich in do bibliotheek! te Nieuw-York bevindt. Dit bericht, aan de „Amst." ontleend, leent dat men op het toonoel doet, wat in de maat schappij voroordeeld wordt. Waar de doodstil wordt toegepast, eischt men dat de executie plaats hebbe binnen de muren, omdat haai aanblik de beschaving niet in de hand werkt I en zie, nu komt de guillotine op het tobnee en werkt daar ten aanschouwe van een talif: publiek. De inconsequentiën zyn inderdaad wereld niet uit. KOLONIËN. DELI, 2 Juli Uit Atjeh ontvangt de „Deli Crt." de vol gende Particuliere Correspondentie, dd. Kotta Radja, 26 Juni Volgens door my nader ingewonnen be richten had de vijand op den avond van de: 13den dezer zich in twee hinderlagen opgr steld, de eerste aan de buitenzyde van ël spoorbaan by ICroeng-Lengkoe en de tweed*! op 60 meters van de eersto aan beidfl zyden van de trambaan. Nadat de aanval van den 2den luitenant Dykstra op de LT hinderlaag had plaats gehad en dezo achterlating van eenige dooden het hazen pad koos, kwam op het schieten van Tjot- Irie een detachement onder den lsten luit*! nant Kesler aangeloopen ter ondersteund van het detachement Dykstra, doch werd aan beide zyden van den weg door de -de hinderlaag geattaqueerd. Het detachement maakte naar beide zyden front en gaf vrel-

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 2