N°. 9953. Donderdag 4 Augustus. A*. 1892. jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van (gpn- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. LEIDSCH DAGBLAD. PB.IJ8 DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden.f 1.10. Franco per poet1.40. AisoodtrLgk* Nommere.m 0.05. FB.UB DKB AD VEBTENTLCN ▼u 1—6 nfüt flM. Mm n|il mm Grootere letter* naar plaatarnlmte. Teer het inoasseeren holten de etad wordt ƒ0.18 berekend. Leiden, 3 Augustus. In don avond van don verjaardag van H. M. de Koningin-Regentes werd gisteron in het lokaal „Zomerlust", aan den Stationsweg alhier, aan de vereoniging „Het Metalen Kruis" eene feestelijke bijeenkomst aange- boden door de voreenigingen „Door Vriend schap vereenigd", Minerva", „Pugno pro Patriaf' en den „Leidschen Bond van oud onderofficieren". De voor dit doel uitstekend geschikte zaal van den heer De Haan was keurig en toe passelijk, maar eenvoudig, door de gastheeren versierd. Aan den eenen wand waren de ledenlijsten der vier genoemde vereenigingen opgehangen, geflankeerd door de banieren der beide sectiën van het „Metalen Kruis" •en gekroond door draperieën van oranje, enz., terwijl aan de achterzijde der zaal eene „Hulde aan de Oudstrijders van 1830 en '31" was aangebracht, waarnaast zich de banieren van „Pugno" en „Vriendschap" verhieven. Verder prijkten de wanden met portretten van gewichtige personen en episoden uit den Tiendaagschen Veldtocht met de ledenlijsten van de overledene en nog levende oud-strijders, van eero leden, enz., al hetwelk aan het ge heel iets plechtigs gaf. De opkomst der leden van de vereenigingen met hunne dames was zóódanig, dat de ge- beele zaal bezet was. Het tvedör liet niet toe dat ook van den tuin gebruik kon gemaakt worden. Op dit feest ontbrak het natuurlijk niet aan muziek. Aangezien de stafmuziek van het vierde te Gouda een concert moest geven, was voor dozen avond hier geëngageerd de z. g. Beiersche kapel, welke, onder directie van den heer Ulrich, zich inderdaad op hoogst bevredigende wijze van hare taak kweet. Zy onderscheidde zich zeer gunstig in de uitvoering van het vooraf vastgestelde programma, dat voorkwam in den Liederenbundel, welke den aanwezigen bij het binnenkomen was aange boden geworden. Door den president der feestcommissie was hun bovendien, tot opening van den feestavond, het. hartelijk welkom toegeroepenwaarop een ander aan de daden onzer vaderen herinnerde en in eenige dichtregelen ook den lof bezoDg van nog een aanwezigen oudstrijder, al be hoorde deze niet tot die uit den Belgischen opstand, nl. van Meyer, den oenigen hier te lande nog in leven zynden soldaat uit den Java-oorlog, dus nog den eenigen drager van de achtkanten medaille. Een der gasten, sedert jaren in het buiten land woonachtig, doch zich thans te dezer stede bjj zijne familie bevindende, wees er op hoe het hart voor den geboortegrond ook ver weg steeds met liefde vervuld bleef, hoe ook daar werd gewaardeerd alles wat er wordt gedaan om de eer van bet vaderland en zijne geschiedenis hoog te houden. Een lid verklaarde de beteokenis van de namen der vereenigingen, welke het feest aanboden („Minerva" had o. a. haren naam ontleend aan de Muzenzonen, die in 1830 als vrijwilligers eveneens waren uitgetrokken), waarna een ander wees op den innigen band, welke allen, jong-soldatcn, vereenigde, op de vriendschap, welke hunne vergaderingen kenmerkte en ook deze samenkomst met do oud-soldaten, vooral nu het op dezen datum tevens de 62ste gedenkdag was van den eersten slag. welke bij Leuven geleverd werd. Heel veol werd er vervoleens nog gespro ken, waarna de heer H. A. Van Ingen Schenau Sr. als president der vereoniging „Het Metalen Kruis", uit naam zijnor mede-oudstrijders dank zeiae voor de hartelijke woorden en gulle ontvangst, waarbij hij ten slotte in rijm gevoel gaf aan zijn voor Vaderland on Oranje nog altijd met jeugdig vuur kloppend hart. De verschillende toespraken, afgewisseld door komische voordrachten en het zingen van feestliederen, werden telkens luide toege juicht en toen juist op het middernachtelijk uur een der feestgenooten den oudstrijder Lagas geluk wenschte met de intrede van diens 82ste levensjaar, nam de opgewektheid nog meer toe en scheen aan het „lang zal by leven!" byna geen eind te zullen komen. Behalve de beide genoemde Metalen-Kruisrid ders was als lid hunner vereeniging ook tegen woordig de heer Dorsman, zoodat van de vyf leden, welke de vereeniging nog telt, er twee, door omstandigheden, op het appël ontbraken. Daarenboven waren er nog vyf minder met aardsche goederen gezegende oudstryders door geldeiyken bystand van de vier vereenigingen met hunne familie en nog twee invaliden in de gelegenheid gesteld geworden van dezen welgeslaagden feestavond mede deelgenoot te zyn. Het feest werd besloten met een bal, waarby de oudjes nog eenigen tyd tegenwoordig waren en waaraan door het jongere geslacht druk en op geanimeerde wijze werd deelge nomen. "Wy herinneren er aan dat de Afdeeling Leiden en Omstreken der Ned. Maatschappy voor Tuinbouw on Plantkunde tegen morgen, 4 Aug., eene eigenaardige huiselyke tentoon stelling heeft uitgeschreven. Op dien dag is toch Je feestavond bepaald, welke geregeld eiken zomer wordt gehouden, en nu zal men overdag eene tentoonstelling houden van afge sneden rozen, welke bloemen daarna 's avonds onder de leden en hunne dames worden ver deeld. Daar de Leidsche Afdeeling hierby met niet genoeg te waardeeren bereidwilligheid door do Boskoopsche zal worden ter zyde gestaan, is er van deze korte expositie heelwat goeds te verwachten. Voor dit doel zyn dan ook eenige medailles uitgeloofd. De expositie zal overdag ook voor niet-leden toegankeiyk zyn; 's avonds echter alleen voor de leden en de inzenders van Boskoop met hunne dames. Voor de akte lager onderwys Engelsche taal is geslaagd mej. J. S. S. Faber, van Leidenen voor de hoofdakte de heer E. J. Bomli, mede van Leiden. Hedenmiddag ontvingen we per Engelsche mail alleen de „Deli-Ct." van 2 Juli. De by het vierde regiment infanterie nieuwbenoemde tweede luitenant J. Van Greu- ningen wordt ingedeeld by het 5de bat. van dat corps te Gouda. By koninklijk besluit van 30 Juli jl. is eene staatscommissie ingesteld, ten einde aan de Regeoi'ing voorstellen te doen omtrent de wyzigingen of voorzieningen, welke in de wet geving van Ned.-Indië op privaat-rechtelyk gebied noodig zyn. Tot leden dier commissie zyn benoemd de heeren mr. J. Van Gennep, lid van de Eerste Kamer, voorzitter; mr. L. \V. C. Van den Berg, hoogleeraar aan de Indische instelling te Delft, secretaris; mr. T. H. Der Kinderen, oud lid van den Raad van Ned.-Indië; mr. P. A. Van der Lith, hoogleeraar aan de Rijks universiteit te Leidenmr. J. Do Louter, id. te Utrecht; dr. G. Schlegel, id. te LeidenJ. Muilemeister, oud-resident op Java; mr. A. J. Immink, oud-raadsheer in het Hooggerechts hof van Ned.-Indië; mr. R. Z. Dannenbargh, Oost-Indisch ambtenaar met verlof, laatstelijk benuemd president van don raad van justitie te Soerabaia, en mr. M. H. C. Van Oosterzee, oud lid van den raad van justitie te Soerabaia. Als eene bijzonderheid kan uit Zwarn I merdam worden medegedeeld dat aldaar onder eene bevolking van 1634 inwoners sodert j 24 Juni jl. geeno sterfgevallen tor secretarie I zyn aangegeven. 1 Do ingeleverde gemeente rekening over 1891 der gemeente Zwamraerdam bedraagt in ont vangst 10,794,39s, in uitgaaf 10,244.29, alzoo met een batig slot van ƒ550.105. Omtrent de viering van den verjaardag der Koningin-Regentes in de residentie meldt mon van daar het volgende: Deden noordenwind en nu en dan regen vlagen gedurende den dag vreezen voor eene mislukking van de illuminatie, tegen den avond werkten de elementen mede en slaagde de verlichting uitmuntend. De departementen van algemeen bestuur, het stadhuis en hot gebouw van het provinciaal bestuur prijkten met de traditioneele ornamenten, natuuriyk ditmaal de "W vervangen door de E. Als eenige nieu wigheid verdient vermelding, dat hot depar tement van buitenlandsche zaken de sedert menschenheugenis gebruikte lampionverlich ting ditmaal had vervangen door eene magere gasilluminatie. Ook enkele particuliere gebouwen en hotels hadden het feestlicht ontstoken en daaronder maakte het „Hotel Den Ouden Doelen" met eene schitterende verlichting, in kleuren, een inderdaad uitmuntend effect. Als altyd was de verlichting in het Haag- sche Bosch het groote aantrekkingspunt. Hoe moeiiyk het ook moge zyn by iedere gelegen heid iets nieuws en wat meer zegt iets moois te bedenken, toch is men ditmaal byzonder goed geslaagd. De eerste vyvor was evenals by vorige gelegenheden guirlan- desgewyze langs de boorden verlicht, maar tot in den top der boomon had men honderden oranjekleurige ballons opgehangen, zoodat het geheel eene aaneenschakeling vertoonde als van een verlichten, reusachtigen Kerstboom. Op den achtervyver verrees een pagode, Chineesche tempel, moskee, of hoe men het ook noemen moge, van onder tot boven schitterend verlicht, waarbinnen zich een muziekcorps deed hooren. Ook het gebouw van de „Witte Sociëteit" in het Bosch baadde in eeno zee van licht en daar voerde de koDinklyke militaire kapel een fraai programma uit, terwyl in een oveneens effectvol verlichten muziektempel, aan het eind van de Jacobalaan, by de boschwachters- woning, de muziek der huzaren zich deed hooren. Overal hoerschte feestvreugde en uitge zonderd eenig gedrang op sommige punten, waar de raenschen tegen elkaar in verkozen te loopen, liep het feest uitmuntend af. Uit Baarn schryft menOveral wapperde het nationale dundoek on langs straten en wegen heerschte eene ongewone drukte, ter- wyi ieder met oranje gotooid was ter eere van H. M. de Regentes, ambachtsvrouwe van Baarn. Op den Brink, het hoofdplein van Baarn, was het eigenlyke feest; eene prachtige eerepoort was daar verrezen, welke kwistig was versierd met vlaggen, wapenschilden en draperieën. Tegen 2 uren was op de Brink en voor het hotel Velaars geen plaatsje on bezet daar toch voerde het muziekcorps van het 5de reg. inf., kapelmeester de heer Van Aken, een keurig programma uit en werden tegen halfdrie de Koninginnen verwacht. Het weder, dat in den morgen zich minder gunstig liet aanzien, klaarde geheel op en werd zelfs goed. Tegen 3 uren kwamen de Koninginnen in een rytuig, bespannen met 2 paarden, aan en werden door den burgemeester, de wethouders, den secretaris en de leden van den Raad ont vangen, terwyl door de twee zonen van den burgemeester keurige bouquetten werden aan geboden. HH MM. dankten minzaam voorde hulde, haar bewezen. Onder do tonen van het Wilhelmus on het gejuich eener groote menigte werd de tocht door de versierde straten van Baarn voort gezet en de terugtocht naar Soestdijk weder aanvaard, waar vorder eenige feestelykheden. plaats hadden. Des avonds zouden de eerepoort en de Brink door meer dan 2000 vetglazen verlicht worden. Te Kleef is de verjaardag der Regentes door de in 't „Hotel Maywald" aldaar verza melde Nederlanders, dank zy den bemoeiin gen der uit hun midden gekozen commissie en de belanglooze medewerking van den heer Maywald, op waardige en opgewekte wyze gevierd. Reeds 's morgens te 8 uren klonken de tonen der Kurkapel op het smaakvol ver sierde terras, waarby o. a. 't Wilhelmus (oude zetting) werd ten gehoore gebracht. Aan den versierden disch sprak mr. B. E. Asscher de feestrede uit, welke door een geestdriftvol gejuich beantwoord werd. Volksspelen voor kinderen, soirée musicale en verlichting volg den, terwyl na 't vallen der duisternis een schitterend vuurwerk werd ontstoken. Met een opgewekt bal werd deze feestdag besloten. Door den gemeenteraad van Reeuwijk is afwyzend beschikt op het verzoek van de christeiyk gereformeerde gemeente aldaar, tot afschaffing van do kermis. Aan den kunstschilder Bisschop, te 's-Gra- venhage, is opgedragen het maken van een levensgroot portret ten voeten uit van de Koningin-Regentes, om te worden geplaatst in een der ledige vakken in de trouwzaal van het stadhuis te Leeuwarden. Zooals men zich herinnert, heeft de Regentes daartoe vergunning verleend by haar bezoek te Leeu warden. Het „U. D." zegt naar aanleiding van hot bericht, dat de directie der Staatsspoor weg maatschappy besloten had, aan het per soneel, dat zich wegens betoonden yver, waar door spoorwegongevallen worden voorkomen, of wel door betoonde eerlykheid heeft onder scheiden, voortaan goene goldelyke belooning meer toe te kennen, doch het slechts eervol te doen vermelden, dat ter bevoegder plaatse van zoodanig besluit niets bekend is. De minister van marine heeft aan H. M. do Koningin-Regentes voorgesteld, de artikelen betreffende het schouderen van het geweer, voorkomende in het reglement op de eerbe- wyzen en saluten, te wyzigen en gelykluidend te maken aan de voorschriften, die daarvoor aan do landmacht zyn gegeven. De minister van oorlog heeft, in overleg met zyn ambtgenoot voor w., h. en n,, maat regelen genomen om de miliciens, die in den naasten omtrek van een telegraafkantoor wonen, zoo spoedig mogelijk in kennis te doen stellen met den inhoud van de militie telegrammen, in geval van mobilisatie. Daartoe zullen door do zorg der telegraafkantoren „berichten" worden aangeplakt, zoodat de miliciens de oproeping reeds weten, vóór dat de gomeentebode de kennisgevingen verspreidt. Het stoomschip „Dunrobin Castle", van Vlissingen naar Kaapstad, vertrok 30 Juli van Las Palmas; do „Koningin Emma",, van Singapore naar Hamburg, passeerde 2 Aug. Kaap St.-Vincent; de Maasdam" is 2 Aug. van Rotterdam te Nieuw-York aangekomen; de „Prinses Sop-hie", van Amsterdam naar Batavia, is 2 Aug. Port-Said gepasseerd; de Soerabaia", van Java naar Rotterdam, is 2 Aug. Dover gepasseerd; de „Werkendam", van Nieuw-York naar Rotterdam, is 3 Aug. Lizard gopasseerd. By koninkiyk besluit is benoemd tot notaris binnen het arrondissement 's-Graven- hage, standplaats Noordwjjk. L. A. T. Bin- nendyk, cand.-notaris aldaartot subst.-griffier by de arr.-rechtbank te "Winschoten, mr. G. T. J. De Jongh, thans "kantonr.-plaatsv. te Leeuwarden; tot id. te. Utrecht, mr. J. J. MolL, adv. en proc. te VGravenhage; tot id. te Middelburg, jhr. mr. E. A. O. De Casem- broot, thans griffier by het kantongerecht ta Hulst,; en tot griffier by het kantongerecht te Hulst, mr. T. Gatsonides, laatsteiyk rech- teriyk ambtenaar in Ned.-Indië, wonende to 's Gravenhage. Benoemd, tot leeraar aan de Ryks boogere

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 1