N°. 9952. Woensdag 3 AugusUis. A0. 1892. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 2 Augustus. Feuiilletoii. EEN HARDE STRIJD. DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: V Voor Lolden per 8 meendenƒ1.10. Franco per post1.40. Afzonderlgke Hommers.0.05. PRIJS DER ADVERTENTIÊN: Van 1—tf regela ƒ1.05. Iedere regel meer 0.17}. Grootere lettere naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. Aan den 34sten verjaardag van H. M. de Koningin-llegentes werd heden alhier op.de gebruikelijke wijze gedacht. Yan de openbare en enkele particuliere gebouwen wapperde de vaderlandsche driekleur, het carillon van het Raadhuis deed zich van twaalven tot éénen hooren en in het middaguur hielden de drie wapens van het garnizoen op het Schutters veld, in weerwil van het regenachtige weder, eene parade, welke werd gecommandeerd door den art.-majoor W. H. Bierman en geïnspecteerd door den kolonel F. C. C. Bloem, commandant van het vierde reg. infanterie. By deze wapen schouwing was de schutterij vertegenwoordigd door haren commandant en enkele officieren, terwijl nu ook de jongens van de Kweekschool voor Zeevaart present waren. Zooals gewoon lijk was een vrij talrijk publiek in den omtrek aanwezig en werd het halen en brengen van het regiments-vaandel van en naar de woning van den commandant door velen govolgd. "Wegens het ongunstige weder is het tweede Harmonie-concert op Zomerzorg gister avond andermaal uitgesteld moeten worden. Het zal nu waarschijnlijk a. s. Vrijdag avond plaats hebben. Be wederopvoering van het bekende blijspel „Stadslucht" in den schouwburg alhier werd gisteravond door een matig opgekomen publiek bijgewoond. De voorstelling van het stuk, met zijn gezonden humor, verschafte ook nu veel genoegen. De acteurs en de actrices werden bij herhaling teruggeroepen. Op de Boekten toonstelling te Amsterdam is in de afdeeling „Binderij" met de zilveren medaille bekroond geworden de lieer J. A. Loeber, te Leiden. Benoemd is tot leeraar in de wis- en natuurkunde aan de H. B.-S. voor meisjes te Deventer, dr. J. L. C. Schröder van der Kolk, te Leiden, en tot leeraar in denatuur- en wiskunde aan de H. B.-S. voor jongens aldaar, D. P. A. Verryp, doctorandus in de wis- en natuurkunde, te Zoeterwoude. Over wijlen den Leidschen hoogleeraal* dr. Abraham Kuenen komt in het Engelsche tijdschrift „The Jewish Quarterly Review" vol IV, July 1892, No. 16, een zeer waar- deerend opstel voor. Het is met kennis van zaken en veel talent door den Rev. Philip H. Wicksteed geschreven. De schrijver heeft prof. Kuenen persoonlijk gekend, eenigen tyd te Leiden zijne colleges gevolgd en blijkbaar na den dood des hoogleeraars nog in ons land vertoefd, met het doel zich inlichtingen te verschaffen alvorens hij zich tot schrijven zette. Elk Nederlandsch geleerde van naam zou mogen wenschen, eenmaal zulk een biograaf in het buitenland te vinden als de heer "Wiek steed ditmaal van prof. Kuenen was. Van het 2de reg. veld-artillerie worden do 5de en 6de batterij uit Leiden, onder bevel van majoor "W. H. Bierman, van 30 Aug. tot 6 September gedetacheerd te Laren, ter wijl de 2de en 4de batterij uit 's-Gravenhage, onder bevel van luitenant-kolonel J. F. Diemer, van 14 tot 19 September aldaar zullen deel nemen aan de manoeuvres der 1ste divisie. Gedurende de maand Juli is ten post kantore te Warmond in de Rijkspostspaarbank ingelegd tot een bedrag van 1705.71, ver deeld over 42 inlagen; terugbetaald f 126.11, verdeeld over 8 terugbetalingen. Er werden 3 nieuwe boekjes uitgegeven, zoodat er thans 234 te Warmond in omloop zijn.- Do heer E. C. Houbolt, van Benthuizen, heeft met goed gevolg het examen voor hoofd onderwijzer afgelegd. De bij het 4do reg. inf. nieuwbenoemde 2de luits. jhr. F. A. G. Beelaerts van Blok land en A. A. Holle worden ingedeeld by het 3de bat. van dat corps, te Haarlem in garnizoen. De Algemeene Nederlahdsche Kegelbond heeft onder leiding van den heer H. Wynands uit 's-Hertogenbosch gisteren te Scheveningen zijne algemeene vergadering gehouden. De bond telt 49 vereenigingen. Tot bestuursleden werden benoemd de heeren W. Mertens, te Rotterdam, en C. Klep. Besloten is zoo mogelijk in het voorjaar wederom een wedstrijd uit te schrijven, waar voor zich aanboden Dordrecht, Amsterdam en Leerdam. Als plaats voor de volgende alge meene vergadering is Utrecht aangewezen. Voor de uitgaaf van een bondsorgaan ontbre ken vooralsnog de middelen. De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal op 4 Aug. a. s. niet plaats hebben. Het stoomschip „Mab", van Nieuw-York naar Rotterdam, is 1 Aug. Dover gepasseerd de „Prins Hendrik", van Batavia naar Am sterdam. is 1 Aug. Gibraltar gepasseerdde „Zuid-Holland", van Rotterdam naar Batavia, is 30 Juli Sagres gepasseerd; de „Prinses Marie", van Amsterdam naar Batavia, ver trok 2 Augustus van Southampton; de „Transvaal", van Amsterdam via Londen naar Kaapstad, arriveerde 31 Juli te Gravesend; de ..Soerabaia", van Batavia naar Rotterdam, is 1 Aug. Ouessant gepasseerd; de „Prins van Oranje", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 31 Juli Perim. By kon. besluit van 30 Juli jl. is de gepens. generaal-majoor der infanterie J. J. C. Den Beer Poortugael, met 1 Aug., be noemd tot lid van den Raad van State. Aan den heer A. J. Van Oostveen, consul van Rumenic te Amsterdam, is vergunning verleend tot het aannemen der versierselen van officier der orde van de Kroon van Ru- meniö. De 2de luit. van het corps mariniers P. S. Groen, met 2 dezer, bevorderd tot lsten luit. by dat corps. Benoemd tot ridder der orde van Oranje- Nassau de heer Th. A. M. Ruys, chef der exploitatie van den Staatsspoorweg op Su matra. Gemengd Nieuws. Tegeiyk met de kinderen der scholen voor on- en minvermogenden, die morgen-, Woensdag-middag, te twaalf uren aan de Kweekschool voor Zeevaart moeten aan treden om een uitstapje te maken naar Wtfkerbrug, by Voorburg, zullen ook de kin deren van de Zondagsschool: „Laat do kinder- kens tot my komen" (Gortestraat) dien dag, ter herdenking van het dertigjarig bestaan dier Zondagsschool, feestvieren. Het bestuur dier school is nl. voornemens dezen dag te herdenken door de kinderen een dag in de vrye natuur te doen doorbrengen. Hiertoe zullen z\j zich begeven per stoomboot naar het landgoed „Meer-en-Berg", onder Heemstede, toebehoorende aan mevrouw do douairière Van Lennep, geb. Deutz van Assen delft, die hare schoone buitenplaats mot vrien delijke bereidwilligheid voor dit doel openstelde. Hot vertrek is bepaald des morgens te zeven uren van het Utrechtsche Veer en de aankomst des avonds aan de Haven, ook om streeks zeven uren. Ieder der kleine reizigers zal voorzien zijn van een strikje, aanduidende bij welke groep men behoort. Ook hebben de kleinen eenige liederen geleerd, welko zy gedurende de reis zullen zingen. Nader vernemen wdat de ver wondingen aan don infanterist, by de in ons vorig nommer vermelde vechtpartij, niet zijn toegebracht met oono sabel, maar met een scheermes. Behalve aan hoofd en hals is de soldaat ook verwond aan arm, pols en hand. In den aanvang zag zijn toestand er hopeloos uit; sedert is er eenige verbetering in geko men. Als vermoedelijke dader is een huzaar in arrest- genomen. Do overige huzaren blij ven in de kazerne geconsigneerd niet totdat zij den werkelijk schuldige zullen hebben genoemd, maar totdat deze zichzelven zal heb ben aangemeld. In het laatst der vorige week i3 ontvreemd een zeil van eene schuit, hebbende eene waarde van f 40 en toebehoorende aan den graaf H. Van Bylandt, wonende aan den Hoogen Rijndijk onder Zoeterwoude. Zoowel de Leidsche als de Zoeterwoudsche politie zijn hiermede in kennis gesteld. In do laatste weken zijn de diefstallen en baldadigheden in genoemd gedeelte der ge meente Zoeterwoude weer aan de orde van den dag. Als eene bijzonderheid kan ver meld worden dat de predikant, die 11. Zondag namiddag te 2 uren voor de Hervormde ge meente te Zoeterwoude zou optreden, om er eene vacature-beurt te vervullen, wegens totaal gemis aan hoorders weer vertrokken is. Van gemeentewege z\jn te 's-Gra- venhage, in overleg met de onlangs wederom opgetreden en aangevulde commissie voor dit doel, verschillende gezondheidsmaatrege len besproken en vastgesteld. Ontsmettings middelen zullen worden aangeschaft en een en ander is voorbereid om, zoo noodig, in den omtrek van de stad dadelijk barakken ter opneming van lijders aan besmettelijke ziekten op te richten, terwijl het toezicht op verzamelplaatsen van vuil en faecaliën wordt verscherpt. Op het perron van de K. IJ.-S.-Mij. to 's-Hage werd Vrijdagavond een heer zijn gouden horloge met ketting ontrold. Men zij dus op zijne hoede! De toestand van hetjongmensch, dat Maandag avond jl. door de stoomtram naby Scheveningen is overreden, is bevredi gend. De arm is nog niet afgezet en men gelooft dat 't ook niet noodig zal zijn. De derde K e g e 1 w o d s t r y d van den Algemoenen Nederlandschen Kegelbond wordt ditmaal te Scheveningen gehouden, zoo als vanzelf spreekt op het Sportterrein, en wel in eene breede, lange doorgang achter de winkelgalerij. Voorden corps- en den personeelen wedstrijd zijn uitgeloofd 2 gouden, 2 verguld-zilveren en vier zilveren eereteekens. By de opening van den wedstryd op Zondag werden de deelnemers door den 14.) Het viel haar moeilyk; vyf-, zesmalen nam zy de pen ter hand, maar legde haar telkens weer neder. Eindeiyk, na lang zoe ken en denken, begon zy met bevende hand te schryven: „Mynheer! De woorden ontbreken my om uit te druk ken, wat ik lyd; en verbood de plicht het my niet, ik zou zwygen. Doch ik moet spreken, de noodzakelykheid dwingt my. Ik wilde u dan zeggen, dat, door hetgeen ik vernomen heb, onze vriendschap, of hoe gij onze betrekking anders wilt noemen, voor goed opgehouden heeft te bestaan. Van heden af scheiden zich voor altyd onze wegen. Vaarwel, voor eeuwig! Mathilde De Winter." Zy sloot den brief dicht en begaf zich naar hare tante. Ook deze had reeds den vorigen avond hare meening aan Arnold uit gedrukt en Mathilde zelve bracht de beide brieven naar de post. Denzelfdon avond ontving Arnold ze nog; z:oals zich laat denken, las hy dien van Mathilde het eerst. Ieder woord ging hem als een dolksteek door het hart en wan hopig viel hy in zyn stoel achterover. „Vader, vader", riep hy uit, „wat hebtgy gedaan? Het geldverlies treft my niet, ik kan my bekrimpen, maar het verlies van deze liefde maakt my radeloos! Matbilde, Mathilde, verlaat ge my, omdat myns vaders vermogen verminderd is? O, ik had gedacht dat uwe liefde hechter was! Kan de liefde dan niet ontberen; is zy niet ryk genoeg uit zichzolve? O koud ontwaken na zulke schoone droomen!" Moedeloos logde hy Mathildes brief op tafel en staarde eenigen tyd in gedachten voor zich uit. Eindelijk brak hy ook Martha's brief open en las met evenveel smart: „Mynheer! U zult my niet onbillyk noemen kunnen, omdat ik u melden moet, dat gy en Mathilde voortaan elkander vreemd moet zyn. Hetgeen ik in ae laatste dagen vernomen heb, recht vaardigt mij volkomen. Breek dus ook gy van uwe zyde de verbintenis met myno nicht af en doe geene enkele poging meer om baar te naderen; ik zou u anders aan vernedering of teleurstelling moeten bloot stellen. Ook van brieven, aan haar gericht, hoop ik verschoond te blyven, daar ik ze ongelezen vernietigen zal. De Weduwe De Winter." Het kostte Arnold moeite deze weinige regelen te lezengeene hoop was hem gelaten. „Ja, het is eene groote macht, het geld", zeide hy in zichzelven, „doch dat het mach tiger dan de liefde was, had ik nooit durven vermoeden. Wat zal myn leven voortaan zyn, nu ik u, Mathilde, missen moet? Wat anders dan een leven van ergernis en stryd, van wanhoop en rouw, een leven van verloren idealen Hy verliet zyne kamer; het was hem hier te eng gewordendoelloos dwaalde hy de stad rond, maar vond geene rust; onophou delijk klonken hem Mathildes woorden in de ooren. Na een uur rondgedoold te hebben, keerde hij weer naar zyne kamer terug en las nog eenmaal al de brieven, welke Mathilde hem geschreven had. „Zou die liefde voor my verloren zyn?" dacht by„o, het is te hard om het te kun nen gelooven." Hy legde zich te bed, maar kon den slaap niet vatten; telkens en telkens weer zag hy Mathilde voor zich, maar ook telkens hoorde hy haar zeggen: „Van heden af scheiden zich onze wegen voor altyd!" Vaak was hy voornemens op te staan en zyn hart aan haar in een langen brief lucht te geven, maar Martha's bedreiging weer hield hem. „Ook die troost ontnomen," zuchtte hy. Eerst tegen den morgen viel hy in slaap. Omstreeks tien uren kwam zyne hospita hem wekkon en diende tevens zyn boezem vriend Goudsmidt van „Boschwyk" aan. Arnold liet hem verzoeken even beneden te willen wachten tot hy gekleed was. Na een kwartier liet Arnold zyn mede-student binnen. „Kerel, wat zie je er bleek uit!" begon Karei; „ben je ziek geworden?" Arnold zocht naar een antwoord. „Heb je je stem óók al verloren? Je bent toch niet stom geworden door al je blokken „Karei!" bracht Arnold eindelyk uit, „ik ben diep ongelukkig." Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 1