LEIDSOH DAGBLAD. N°. 9951 Diiisdilg 2 Augustus. A0. 1892. (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van fon- en feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. Leiden, 1 Augustus. Burgerlijke Stand. Feuilleton. EEN HAR DE STRIJD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lolden per 3 maanden.ƒ1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIÈN: Tm» 1—0 regela ƒ1.05. Iedere regel meer 0.17J. Qrootere letters naar plaatsruimte. Yoor het incasseeren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. Door den Rector van het Gymnasium is B. en Ws. verzocht de jaarlyksche promotie en prfisuitdeeling voortaan wederom te doen plaats hebben in de Gehoorzaal, evenals vroeger, toen de oude Gehoorzaal nog bestond, terwyl na het verbranden van die zaal het gebouw der Loge voor de promotie werd gebruikt. Tegen de inwilliging van het verzoek bestaan b\j B. en Ws. geenerlei bezwaren, zoodat zy den gemeenteraad in overweging geven hen te machtigen de bovenzaal van de Gehoorzaal voortaan voor de promotie en voor de prjjs- uitdeeling van het Gymnasium, zoolang de laatste behouden blyft, beschikbaar te stellen. Op de voordracht ter benoeming van eene onderwyzeres aan de openbare lagere school in het dorp te Voorschoten zjjn geplaatst: No. 1 mej A. Sytsma, te Gouda, No. 2mej. J. M. Do Kroes, te Schiedam, No. 3 mej. A. De Bruin, te Enkhuizen, No. 4 mej. M. E. Toussaint Delincóe, te Monster, No. 5 mej. J. A. Van Spengen, te Ter-Aar. De patentbladen over het dienstjaar 1892 1893 kunnen door de patentplichtigen te Woubrugge, tor secretarie dier gemeente worden afgehaald van af 11. Zaterdag 30 Juli, tot en met Zaterdag 6 Augustus a. s.,'s voor middags van 9 tot 12 en 's namiddags van 1 tot 3 uren. Het gerucht, alsof de maatregel dor perronkaartjes aan de stations der Staats spoorwegen weder zou worden afgeschaft, is, zooals het „Centrum" van welingelichte zyde kan berichten, een loos gerucht. Twee leden der Remonstrantsche ge meente te Hoogeveen hebben ieder f 500 toegezegd voor het aldaar te stichten kerk gebouw. Biykens bericht van Hr. Ms. gezant te Brussel is de invoer van Nederlandsch rund vee in België, behalve langs Esschen, Stroo- brugge, Selzaete, Clinge, Tromp en Staak, van 30 Juli af ook geoorloofd langs het douane kantoor van Santvliet. Naar aanleiding van herhaaldeiyk in het buitenland voorkomende moeilijkheden vestigt de min. van buitenl. zaken de aandacht van belanghebbenden op de wenschelykheid, dat zoowel personen, die tydeiyk in het buiten land verblijven, als zy, die aldaar voor langeren tyd gevestigd zijn, in het bezit zijn van een of ander officieel stuk, waardoor zy op ieder oogenblik hunne identiteit kunnen bewijzen. De minister van binnenlandsche zaken heeft alle havens aan de Zwarte Zee en aan de Zee van Azow en de havens aan den Donau van den mond dier rivier tot en met Braïla, alsmode Beyrouth en Jaffa, en alle havens aan de Syrische kust, tusschen die beide plaatsen gelegen, wegens Aziatische cholera besmet verklaard. De ministers van binnenl. zaken en van financiën brengen verder ter algemeene kennis, dat met ingang van 2 Aug. a. s., de in- en doorvoer van lompen, gebruikte kleeding- stukken en ongewasschen lyf- en beddegoed uit Rusland en uit Aziatisch Turkye verboden is bagages, door reizigers medegebracht, zyn onder dit verbod alleen begrepen voor zoover betreft ongewasschen lyf- en beddegoed. Gemengd Nieuws. De Haagsche rechtbank veroor deelde het 22-jarig meisje C. v. H., dat ver schillende sieraden ontvreemdde, o. a. ten nadeele harer grootmoeder, tot 1 jaar en 6 maanden; den schippersknecht C. K., die uit het vaartuig van zyn baas een bankbiljet van 40 en twee rijksdaalders ontvreemdde, tot 6 maanden; A. v. d. L., huisvrouw van C. v. D., die by hare buren, toen dezen naar de kerk waren, een rijksdaalder wegnam, tot 2 maanden; F. H. T., metselaar te Delft, en H. v. d. W., sjouwer te 's-Hage, beiden wegens wederspannigheid resp. tot 7 dagen en 1 maand gevangenisstraf. De Duitscher G. F. F. v. B., die terecht stond wegens diefstal van twee horloges uit eene woning aan de Poeldyksche straat, te 's-Hage, werd daarvan vrygesproken. De Hooge Raad heeft verworpen de volgende cassatieberoepen: lo. van G. H., arbeider te Deventer, tegen zyne veroordeeling door het Hof te Arnhem tot 11 maanden gev.- straf wegens diefstal; 2o. van C. v. V. en H. J. H., tegen een arrest van hetzelfde Hof, waarby zy tot 1 jaar gev.-straf zyn veroordeeld wegens dief stal van stroo te Apeldoorn; en 3o. van J. H. en F. O. E., door hetzelfde Hof veroordeeld, resp. tot 3 en 1 jaar wegens mishandeling. Zekere B. was voor de derde maal als soldaat gedoserteerd en hield zich in Duitschland by Nieuweschans op. De mare chaussee te N. wist, dat B. op Statenzyl, in Nederland, een schip zou helpen lossen en daarom gingen twee hunner in burgerklee- ding er op uit. Men vond B. in het ruim, doch nauweiyks had hy de mannen der wet gezien, of hy sprong over boord, om aldus den Duitschen bodem te bereiken. De mare chaussees sprongen hem direct achterna en arresteerden hem in het zilte nat! Kermispret! By eene vecht- party op de kermis te Roosteren, tusschen bewoners van Susteron. en Maeseyk, heeft een persoon niet minder dan tien wonden aan het hoofd en eene snede in den hals be komen. Te Haastrecht zyn drie kin deren al spelende te water geraakt. Slechts één daarvan werd met moeite gered. Wie doet het haar na? Te Hees (by Nymegen) hoopt de wed. Otte morgen haren 104den verjaardag te vieren. De hoogbejaarde vrouw is goed gezond, helder van verstand en verricht nog dage lijks hare huishoudelyke bezigheden. Men meldt uit Koevorden aande „N. R. C.": Donderdag brandde te Ane eene landbouwers woning met bijgebouwen, van J. Beltman, tot den grond toe af. De brand breidde zich zoo snel uit, dat aan redden niet te denken viel. Geen enkel stuk vee is behouden gebleven. De eigenaar, die daartoe nog pogingen aan wendde, verkeerde weldra in zoo benarden toestand, dat de inmiddels toegeschoten buren hem niet dan met moeite en met brandwonden overdekt, daaruit konden verlossen. Het vierjarig zoontje van M. VerkJejD te Reeuwyk, is in eene sloot gevallen en verdronken. De viering van den 4den Juli, het onafhankelykheidsfeest in de Vereenigde Staten, to Chicago, had, zegt „De Nederlan der", hare schaduwzy. „Reeds den 3den was de kleine Amie Weber door het onvoorzichtig afschieten van een kanon gedood en de 22-jarige Hendrik Linnie bezweek Maandag aan brandwonden, op den voorafgaanden Zon dag opgedaan. Op den feestdag zei ven viel Teunis Isbester Jr., die als lid der „Evenston Boat-Club" een tochtje op het meer zou doen, waarop het aan vuurwerken niet zou ont breken, als slachtoffer van de ontploffing van eehe kist met zulk tuig, door eene vonk uit de stoompijp veroorzaakt. De 85-jarige Char les Horn ligt, worstelende met den dood, op het bed ter neer. Hoewel in zyn huis, boven op eene trap gezeten, trof een kogel zyn rechterslaap. Twee buren waren op het erf van het huis zyns buurmans aan het schyf- schieten. Charles Miller joeg zyne eigen vrouw een kogel in de heup, die, boven de knie weer uitkomende, eene niet onbedenkelijke wonde veroorzaakte. Der 16-jarige Lena Basgalena werd een oog uitgeschoten. Bloomy Tielage, een 15-jarig meisje, kreeg van zekeren Rudolf Bussard, voor haar huis staande, een kogel in de borst, welke er echter door eene bekwame heelkundige hand weer uitgetrokken werd. Onderscheidene winkels, waar vuur werken te koop werden gepresenteerd, leden brandschade." Met dat al, troost het blad, is de lyst der heel en half verongelukten dit jaar niet zoo groot als andere jaren. Een werkman v o n d o p d e P1 a c e de la Concorde te Parys eene blikken bus, waaruit eene lont stak. Hy was zoo onvoor zichtig de bus mee naar huis te nemen, waar zy ontplofte; de man is ernstig gewond. Sarah Bernhardt heeft tydens haar kort verbiyf te Londen 7000 p. s. ver diend. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur l Verzoeke beleefd eene kleine plaatsruimte in Uw geacht blad voor eene vraag. Zoude er nl. geene mogelijkheid bestaan dat de Rembrandtstraat vanwege de stadswerk - lieden of wel op last van de aannemers der levering van hooi en stroo, een weinig in zindelyken staat worde gehouden, want er komen door genoemde straat zeer nette inge zetenen, en er wonen er ook. By voorbaat dank voor de plaatsing, noem ik my, Een Abonné. ZOETERWOUDE. G eb or on: Jan Cornelia, z. van J. C Oaijkema on H. W. M. v. d. Hoyden. Anna Willemyntjo, d. van C. Hoogondoorn en M. Codce. Jane Isabella Thérusa, d. van G. Van Zwioten on J. A. Poptle. ADDa Maria, d. van B. Paardenkooper en A. J. Lagerborg. Gehuwd: N. J. C. Schermerhom jm. 25 j. mot A. C. Lulofts jd. 19 J. Overleden: Barbara Adriana Van Yelzen 2 m. Simon v. d. Willik, wednr. van J. Schuur, 85 j. Johan Schregel, 1 m. VOORSCHOTEN. Ondertrouwd: Andrie3 Jans Veldhuis 36 j. en Wilhelmina Hausser 35 j. G o b o r e n Antonia Maria, d. van Jan Willem Eigeman en Jaapjo Dogoling. Johanna Gezina, d. van Jan Dirks en Suzanna Dobber. LISSE. Ondertrouwd: Maarten Marinua Bol- luijt, Jm. 30 j., en Neeltje Dorrepaal, jd 2i j. Geboron: Cornelia, z. van D. Vergunat on C. L. Kulk. Maria Cornelia, d. van J. v. d. Wilk en P. E. v. d. Wilk. Maria, d. van N. Kora on H. O. Sanders. Christina Maria, d. van A. Groe nendijk on A. Boot. Helena, d. van Alberta Van Dieat. Overleden: Hugo Kranenburg, echtg. van C. Kleywog, 59 j. Leveul. aangeg. z. van Geortruida v. d. Baseelaar. 12.) Mevrouw Van Wijngaarden trad binnen, terwjjl Mathilde, gevoelende dat het bezoek niet haar gold, naar boven ging. „Ik kom u toch niet storen?" vroeg de bezoekster aan Martha. „O, volstrekt niet, integendeel, ik ben zeer verheugd, dat ge mjj eens komt opzoeken. Sinds het overladen van mijn man is het hier zoo stil geworden. Daarom doet het mij groot genoegen, als iemand uit oude vriend schap nog eens bi) ons komt." „Ja, ik wil gelooven, dat gij u eenzaam gevoelt; ik beb het, helaas, ook zelve onder vonden Wie had ooit kunnen denken, dat uw man zoo spoedig uit den tyd zou zyn! My dunkt, ik zie hem nog altyd in zyne gewone vrooiykheid op het avondje by Van den Hoogen zitten." Martha wischte een traan uit hare oogen. Hare bezoekster scheen iets gewichtigs te willen zeggen, want zy trok haar gelaat zóó ernstig samen, dat Martha haar ver baasd aanzag. „Ja, en met dien Van den Hoogen is het ook spoedig veranderdwie zou dat ge dacht hebben!" „Wat?" vroeg Martha haastig, „hy is toch niet overleden?" „Neen, dat nu niet, maar eene ramp heeft hem getroffen, die onherstelbaar is." „Arnold is toch niet gestorven?" vroeg Martha snel en zag met vreemden blik hare vriendin aan. „U schynt het dus nog niet te weten", antwoordde mevrouw Van Wyngaarden, die haar geheim te groot vond, om het zoo spoedig mee te deeien. „De geheeie stad is er anders mee bekend." „Maar wat is er dan?" drong Martha weder aan. „Ge moet dan weten dat Van den Hoogen voor eenige weken naar het zuiden van Frankryk trok, om daar eenigen tijd door te brengen. Hp had de onvoorzichtigheid Monaco aan te doen en heeft daar aan de speelbank meer dan de helft van zyn vermogen verloren. Het is allertreurigst!" Martha antwoordde niet aanstondsplotse ling kreeg zy een gevoel, dat naar leedver maak zweemde. „Mevrouw Van den Hoogen zou dus ge fnuikt en haar trots gebroken zyn", dacht zy. „En hoe zou het gaan", vroeg zy belang stellend, „zou Arnold student blyven?" „Men zegt dat het niet meer mogelyk is; waarschyniyk komt hy reeds de volgende week thuis, om eene andere loopbaan te kiezen. Het zou zeer jammer voor hem wezen I" Martha werd vreemd te moede; op den bodem van haar hart voelde zy diep mede- iyden met den jongen, want tegen hem had zy niets. Doch dat edele gevoel werd onder drukt door een ander, minder edel; zy zou gaarne die onuitstaanbare mevrouw Van den Hoogen vernederd zien. Mevrouw Van Wyngaarden was thans haar doel naby. „Ik vrees", zoo begon zy, „ik vrees dat er nu van een huwelyk tusschen Mathilde en Arnold weinig komen zal, ofschoon, naar het gerucht loopt, gy uwe toestemming reeds gegeven hebt." „Dat is eene infame leugen I" antwoordde Martha geraakt, terwyi zy tot groot genoe gen van hare vriendin beet aan het aas, dat deze haar toewierp. „Integendeel, ik ben er nooit vóór geweest. Niet, dat ik iets kwaads van Arnold wil zog gen, neen, het is een flink jongmensch, maar. Hier bleef zy steken, alsof zy den waren grond niet durfde noemen. „Nu, ik heb er ook altyd weinig geloof aan geslagen, te meer, daar ik Arnold beter ken dan hem lief is." „Wat?" vroeg Martha haastig; „ge wilt toch niet zeggen dat hy. „Ja, ziet u, een ander zou ik het ver- zwygen, maar ik beschouw het als plicht het u mee te deelen. Gy weet dat Arnold by myne zuster Christina in den kost is. Nu, van baar heb ik vernomen, en ik mag er dus niet aan twyfelen, dat hy Mathilde slecht behandelt. Althans, indien er tusschen hen iets meer dan vriendschap bestaat." Hier wachtte de spreekster af, wat Martha zeggen zou. De vrouw des huizes begreep hare gast en antwoordde openlyk; „Ja, méér dan vriendschap, want, zooafs ik reeds zeide, zy wachten slechts op myno toestemming tot hunne verloving." Vervolg ommezijde.)

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 5