Ten aanzien van het verzoet van heeren Regenten van het Hópital Vfallon alhier om aan het midden van den gevel van het in aanbouw zynd perceel aan de Papengracht 13/15 een voorsprong to mogen geven, waar door een gedeelte gemeentegrond ter grootte van 0.55 M1. zoude worden ingenomen, en vóór dat perceel eene stoep te leggen, deelen R. en "Ws. den gemeenteraad mede dat er by hen, na een ingesteld onderzoek door de Commissie van Fabricage, tegen de inwilliging van die verzoeken geene bezwaren bestaan. Zy geven derhalve in overweging: lo. te verklaren dat niet meer voor den openbaren dienst bestemd is een gedeelte gemeentegrond van de Papengracht ter grootte van 0.55. M1 voor het perceel 13/15; 2o. dat gedeelte gemeentegrond in eigen dom af te staan aan Regenten van het Hópital Wallon, ten einde verheeld te worden aan het in aanbouw zynd perceel aan de Papengracht 13/15, tegen betaling van een koopprijs van 5 per centiare en van de kosten van overdracht; 3o. vergunning to verleenen tot het leggen van eene hardsteenen stoep voor meerge noemd perceel aan do Papengracht, mits do rooilijn worde gevolgd van het daarnaast gelegen perceel No. 17. Heden zijn wedor ruim 40 miliciens der lichting 1891, van do beide alhier in garnizoen liggende bataljons der infanterie, met groot verlof huiswaarts gekeerd, terwijl heden 16 man der bataljons naar Gouda zijn vertrokken tot het verrichten van de vereischte wachten, corveeën, enz. Bij de Algemeono Synode der Ned.-Herv. Kerk was gisteren aan de orde hot verslag van de kerkelijke hoogleeraren te Leiden, Utrecht Groningen en Amsterdam over den staat van het hooger ouderwijs in de godgeleerdheid vanwege de Nederlandsche Hervormde Kerk Met belangstelling werd van dit verslag ken nis genomon en enkele opmerkingen gemaakt welke in de Handelingen zullen worden op genomen, om zoo onder de aandacht der be trokken hoogleeraren te worden gebracht. Uit hot verslag bleok dat te Leiden 57 the ologanten in den afgeloopen cursus werden ingeschreven, van wie 23 gebruik maakten van het onderwijs der kerkelijke hoogleeraren alhier; te Utrecht 120 theologanten, van wie 104 ingeschreven in het Album der kerke lyke hoogleeraren; te Groningen werden 47 namen, onder welko 10 voor de eerste maal ingeschreven in het Album der kerkelijke hoogleeraren; te Amsterdam 25, waaronder 10 voor de eerste maal. Te Leiden werden zeven voorbereidende kerkelijke examens met goed gevolg afgelegd, terwijl er nog twee of drie zouden volgen, en werden acht voorstellen of proefpreeken gehouden. Te Utrecht 17 voor bereidende kerkelijke examens, waarvan twee met ongunstig gevolg, en 15 voorstellen te Groningen 10 examens en negen voor stellente Amsterdam 3 examens en 3 voi r- stellen. Omtrent het zedelijk gedrag der studenten in de theologie aan al de vier univorsiteiten werd gunstige getuigenis gegeven. Het geheelege tal theologische studenten gedurende de cursus 18911892 in het Album der kerkelijke hoogleeraren ingeschreven, bedroeg 23i Hierna bracht de president de lysten dei- lossen ter tafel, welko de kerkelijke hoo* leeraren aan de verschillende universiteiten zich Voorstelden om in den aanstaandon cursus te geven Na korte beraadslaging wer den die lijsten goedgekeurd en definitief vast gesteld, en stemde do vergadering in met don wensch, door den president geuit, dat den hoogleeraron kracht en opgewektheid mocht worden geschonken om hunne taak gelukkig te volbrengen en hun arbeid onder Gods onmisbaren zegen mocht strekken om vrome en bekwame evangeliedienaren te vormen en den bloei der vaderlandsche Kerk te bevor deren Men schrijft ons heden uit Noordwijk De Spaarbank voor Noordwijk en omstreken in 1872 op het initiatief van den, helaas te vroeg ontslapen ijvorigen burgemeester Pické opgericht, blijft nog steeds in bloei toenemen Werd in het eerste jaar van haar bestaan ingelegd f 2645.85, in 1891 bedroeg de som der inlagen niet minder dan f 37,593.41, waarvan werd teruggehaald f 27,811.60, zoo dat meer ingebracht dan uitgehaald werd f 9781.91. Het kapitaal der Spaarbank bedroeg op 31 Dec. 1891 f 119,459.34; aan de verschil lende inbrengers was toen verschuldigd f 107,073.99, zoodat er eon voordeelig 6lot >739 YAP f 12,385.86. Bij het 20-jarig bestaan dozer instelling meenen wij, in naam van velen onzer inge zetenen, oen woord van welgemeenden dank te mogen brengen aan de commissarissen en den boekhouder, die met onverdroten ijver en spreekwoordelijke nauwgezetheid hare be langen behartigen. Onze hartelijke gelukwonschen aan do heeren G. Van Konijnenburg, president com missaris, en K. Hemkes, boekhouder, die gedu rende het 20-jarig tijdvak onafgebroken aan de instelling verbonden mochten zijn. De Prins-Hendrik-Stichting te Egmond aan Zee heeft do medodeoling ontvangen uit Batavia, dat door liquidateuren der Ned.- Indische Stoomvaart-Maatschappij in een wissel op de Nederlandsche Handel-M latschappij voor genoemde Stichting is gezonden eene som van f 2300, zijnde de helft van het fonds voor vergoedingen aan gezagvoerders en stuurlieden dier Maatschappij, dat door contribuanten van dat fonds was geschonken aan de Stichting voor Oude Zeelieden in Nederland. Remonstrantsche Broederschap. Twee tal te Gouda: ds. A. K. E. Hor6t, te Lochem, en ds. A. A. Humme, te Oudo-Wetering. Als leden der examen-commissie voor het onderzoek der candidaten van den hoofd cursus te Kampen, dingende naar den rang 2den luitenant van het Indische leger, zijn aangewezen de majoor der infanterie Yan La wick van Pabst en de kapitein intendant W. D. I. Bezemer, beidon van hot Indisch leger. Het aantal vacatures voor Oost-Indië bedraagt 21, als: 11 voor de infanterie op 10 voor de militaire administratie. Uit Apeldoorn komt het bericht, dat de heer H. Van der Houven van Oordt, die pas benoemd was tot consul te Djeddah, overleden is. Naar het „Haarl. Dagbl." verneemt, zal de heer D. De Clercq, lid van den ge meenteraad van Haarlem, die gemeente ver laten en zich in Oostenrijk vestigen. Het „Wkbl. v. Woerden deelt mede dat men te Gouda bezig is pogingen aan to wenden om een seminarium te verkrijgen in den trant van de inrichting van den heer Van Dijk, te Doetinchem. De sinds kort genomen proef met de uitzending van boter voor den Indischen dienst blijkt niet te hebben voldaan. Vrooger werd do boter voor risico van den leverancier naar Indië verzonden, maar sedert dit artikel hier te lande scheikundig is gekeurd geworden en daarna voor rekening van het gouverne- verwacht, door den heer Piorson, minister van financiën, en den heer Vening Meinesz, burgemeester van Amsterdam, ook dcor de heeren Van Houten, Neyst (Roermond), Stork, Armand Sassen, Van Karnebeek en Muller. De gezant der Fransche republiek by ons hof is gisteren andermaal naar Valen ciennes vertrokken. Na zyn terugkeer in de residentie zal hy in Augustus een buiton- landsch verlof van oenigo maanden nemen, Het stoomschip „Admiral" arriveerde 27 Juli van Amsterdam te Dar-es-Salaamde „Amsterdam," van Nieuw-York naar Rotter dam, passeerde 29 Juli Bevezier; de „Jason," van Amsterdam via Liverpool naar Java, passeerde 28 Juli Gibraltar; de PKaffir," van Amsterdam via Londen naar Kaapstad, pas seerde 28 Juli Deal; do „P. Caland," van Amsterdam naar Baltimoro, vertrok 29 Juli ran Boulogne; de „Prins Hendrik," van Ba tavia naar Amsterdam, arriveerde 28 Juli te Gonua; de „Prinses Sophie," van Amsterdam naar Batavia, vertrok 28 Juli van Genua; de „Reich6tag" vertrok 28 Juli van Mozam bique via Zanzibar naar Rotterdam en Ham burg; de „Zaandam" vertrok 28 Juli van Baltimore naar Amsterdam; de „Menelaus," van Java via Singapore naar Arasterdam, is 29 Juli Gibraltar gepasseerd; de „PrinsHen drik," van Batavia naar Amsterdam, vertrok 29 Juli van Genua; de „Bundesrath," van Hamburg en Amsterdam naar Oost-Afrika, is 28 Juli te Lissabon aangekomen; de „Prins Frederik Hendrik" is 29 Juli van West-Indië te Nieuw-York aangekomen; de „Sumatra", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 30 Juli van Padang. By Kon. besluit is benoemd tot notaris binnen het arr. Tiel, standplaats Tiel, J. L. Van Lidth de Jeude, candidaat-notaris aldaar. Benoemd by hot personeel van dengeneesk dienst der landmacht, tot off. van gez. 1ste kl. de id. 2de kl. L. F. K. De Fouw. Do off. van gez. 1ste kl. dr. D. H. Zeeman, van het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht, thans op non-activiteit, op zyne aanvrage op pensioen gesteld en het bedrag van het pensioen bepaald op 1300 's jaar6. Gemengd Nieuws. ment verzonden, zyn er redenen gevonden om tot het vroegere stelsel terug te keeren. Op de vergadering van het Comitó van Organisatie van het 4de Intern. Congres tegen drankmisbruik, welke heden in hot Keizershof te 's-Hage* onder leiding van Mr. Heemskerk plaats had, werden do voordrachten vastgesteld op het Congres te Londen en daarvoor rap porteurs aangewezen. Van het Ryk en van de Gomeente werd subsidie toegezegd. Allo leden van het Congres zullen ten Raadhuizo worden gerecipieerd. Ook werd het programma der feesteiykhedon vastgesteld, dat later zal gepubliceerd worden. Het aantal leden bedraagt ruim 200, waar onder vele dames. Daar door den minister van binnen- landsche zaken afwyzend is beschikt op het verzoek van de faculteit van geneeskunde te Utrecht, om dit jaar twee gouden me dailles in plaats van éóne beschikbaar te stellen voor de beantwoording eener door gemelde faculteit uitgeschreven prysvraag, hebben de heeren J. C. Prince en D. Breesnee, aan wier beider beantwoording de gouden medaille werd toegekend, om die medaille moeten loten. Deze is nu aan don heer Dw Breesnee ten deel gevallen. Het examen aan den hoofdcursus te' Kampen voor onderofficieren, dingende naar den rang van 2den luitenant, zal dit jaar gehouden worden van 24 Augustus tot 12 September aanstaande. De majoor der infanterie Van Byleveldt van het Indisch leger zal den eerstvolgenden cursus aan de schietschool op de Oldenbroek- sche heide bywonen. Met ingang van den volgenden cursus aan de Hoogere Krygsschool 1 Oct. 1892 zullen op die inrichting ook geplaatst worden de navolgende officieren van het Indische leger, die thans by het Nederlandsche leger zyn ge detacheerd, nl. de lste luitenant der artillerie F. A. De Neve en de lste luitenants der infan terie A. Kisjes en R. G. Doorman. -- Op het internationaal congres over tol- wetgeving en arbeid te Antwerpen zal Neder land vertegenwoordigd zyn, behalve, naar men Do groote aap, welke deze week en ook vanochtend eene talryke menigte op zyne kunstverrichtingen vergastte en deze te aanschouwen gaf op de Aalmarkt, over het „Hotel de la Poste", was hedenmorgen daar ter plaatse oorzaak van eene door velen bygewoonóe schermutseling. Het aangekleede beest scheen door een paar zyner bewonderaars gesard te zyn ge worden, zag zich daardoor in zyne apen-eer aangetast en koos zich uit den hoop een slachtoffer, dat hy nogal toetakelde, zóó, dat het geraden werd geoordeeld den gewonden jongen naar de gemeente-apotheek, in de onmiddeliyke nabyheid, te geleiden en hem daar de noodige hulp te verleenen zonder Stille Ryn-, maar mot duinwater. Een schipper van eene daar liggende pak schuit kon van zyn kant niet aanzien dat een mensch, met den aap in geene enkele betrekking staande, door zoo'n dier, al was het dan ook nog zoo knap, verkeerdelyk werd gestraft. Hij schoot van den aap en diens baas toe en er wordt zelfs beweerd dat een mes in zyne hand werd gezien en dat ook een der aangevallenen verwond werd. De deelnemers aan de schermutseling en allen, die daarmede meer in het byzonder te maken hadden, gin gen ten slotte want do politie was inmid dels verschenen by dit ernstige en gevaarlyke menschen- en apenspel naar het bureel van politie. In het bericht omtrent de zaak der Leidsche fouriers D. en Z. v. E. een vorig nommer werd de beslissing van den krygsraad betreffende dén laatstgenoemde onvolledig weergegeven. Z. v. E. werd niet voor één en hetzelfde feit geabsolveerd in de instantie en verwezen naar zyn corpschef ter disciplinaire correctiedeze twee beslissingen kunnen natuurlyk niet samengaan. Hy werd nl. in de instantie geabsolveerd ter zake van medeplichtigheid aan don patronendiefstal welke door hem was ontkend, doch krygs tuchteiyk verwezen ter zake van het door hem erkende feit, dat hy, hoewol daartoe onbevoegd, die Rykspatronen aan zyn kame raad D. had ter leen gegeven. Van Dinsdag 3 Augustus tot den 4den September is op de Sporttentoon stelling te Schevoningen de kegolwedstryd geopend op de vrye baan, waaraan dus ieder liefhebber kan deelnemen. Verschoider.e pryzen zyn daarvoor op de Tentoonstelling zelve aangekocht, waaronder verschillende zil veren voorwerpen, terwyl tot eerston prjfc is bestemd een groote zilveren beker. Een een-en-twintigjarige slagers, knecht, genaamd T. Langendijk, in dienst by den spekslager D., in de Groote Houtstraat te Haarlem, heeft gisteren hot ongeluk gehad, by het slachten van een varken, zichzelven op eene gevaarlyke plaats te steken. Zyn tce- stand was van dien aard, dat hy ter verple ging werd overgebracht naar het gesticht van de Broeders van St.-Joannes de Deo, aan de Maerten-Van-Heomskerk-straat. Gisteravond geraakten twee personen, die by Ulft in den Ouden IJsol gingen zwemmen, in een kolk. De een wist zich nog te redden, doch de ander verdronk. Te Slenaken (L.) werd Donderdag, avond een daar gedetacheerd militair, milicien Van Wylre, door het plotseling afgaan van eene revolver, die een ander militair in de hand had, doodelyk getroffen. Te Ovorloon is de zoon van J. r, A., die aldaar by zekeren S. was uitbesteed, geworgd. S. is als vermoedelyke dader aan gehouden. De heer F. te Heerenveen scheurde Dinsdag jl. zyne hand open aan een spyker. Ter genozing werd een cent op de wonde gelegd. De hand zwol daarna stérk op en "Woensdagnacht is de heer F. reeds bezweken. Volgens de Engelsche bladen is de hitte in de Vereenigde Staten buiten gewoon. Te Nieuw-York herinnert men zich slechts drie vorige gelegenheden, toen de temperatuur hooger was. Er worden zeei weinig zaken gedaan, vole fabrieken zyn ge sloten. In Wallstreet en de Broadway loopen de deftigste kooplieden, voor zoover zy nog handelen, zonder jas of vest in hun overhemd rond. Soms slapen de menschen op hunne daken en in de straten om zooveel mogelyk van de koelte van don nacht te genieten. Het aantal sterfgevallen is buitengewoon groot, vooral onder kinderen. Zestien vol wassenen stierven te Nieuw-York en 50 teF Chicago aan de gevolgen der hitte binnen! twee dagen. Waaiers van palmtakken worden tot goede) pryzen in massa verkocht en de sodawater- kiosken en roomys-salons doen beste zaken. In die twee dagen vielen te Nieuw-York een 150-tal menschen flauw en moesten velen wegens zonnesteek naar de liospitaleo vervoerd worden. Van de overige groote steden komen gelijk soortige berichten. Te Chicago bleven II. Maandag 12 personen op straat dood en 9| den volgenden dag. Het waren do heci^ej dagen, welke men zich daar ooit herinnerde. Te Philadelphia was het Dinsdag 104° in d? schaduw. Er bleven 10 personen dood en een 100-tal menschen viel op straat flauw. Te Louisville was het nog erger. Daar steeg de temperatuur tot 110 graden in de straat. De hospitalen zyn overvol van ïyders aanl zonnesteek en uitputting. Ook onder de paai den van don publieken dienst heerscht groote) sterfte. Dinsdag avond kwam er te Philadelphia en! te Nieuw-York eenige verademing door een he-l vigen wind, welko de atmosfeer wat afkoelde.f Te Nieuw-York wees de thermometer gii toren 9S# in de schaduw aan. Er zyn toea] 80 personen ten gevolge der warmte over leden en het aantal zieken is byzonder groot Ook in onderscheidene andere steden is de hitte ondraaglyk en zyn de gasthuizen opge-| vuld met zieken. Te Nieuw-York zyn gisteren ook 162 paar den onder de hitte bezweken. BUITENLAND. IPra-nlcrljlc. De werkstaking der arbeiders aan hei kanaal van Briare blyft voortduren; tothedeo is er echter de orde niet gestoord. Men vreest echter voor eene werkstaking in de naburige werkplaatsen. Er is een veiligheidsdienst ingesteld, be-j staande uit gendarmen, die onder het bevell staan van den kapitein-commandant van hetj arrondissement Gien. De vier anarchisten, die te Versailles wegens den bekenden dynamiot-diefstal te Soisy-les-Etiolles terechtstonden, zyn ver oordeeld, nadat do jury het schuldig had uitgesproken en de advocaten Ravachol al- de hoofdschuldige hadden aangewezen. Fair j goux is veroordeeld tot 20 jaar dwangarbeii j en 20 jaar interneoring, Chavenot tot 12jaai

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 6