Het bezoek van £11. MM. de Ko ninginnen ar/ado paardententoonstel* Ujig te Schcveningcn. HH. MM. verlieten to V/k uur, in een open Yytuig, bespannen la Daumont, het Paleis te 's-Gravenhage en arriveerden even over halftwee langs den nieuwen Schevoningschen weg voor het Sportgebouw. Van allo spitsen van het gebouw wapperden do vlaggen vroolijkor dan ooit, daar z\j het hooge bezoek der beide Koninginnen aankon digden. Bij het uitstijgen boden de jongejuffrouwen Van Oudhousden, dochters van den president, en Ruijs, dochter van het lid van het uit loerend comité, aan de jonge Koningin en aan de Regentes bloemruikers aan. Koningin Wilhelmina dankte met een hand druk. Van den ingang tot het Hofsalon was een kostbaar karpet gespreid van de firma Stevens, te Rotterdam, met de wapens van Nederland en Waldeck-Pyrmont geborduurd. De muziek der Kon. Mil. Kapel verwel komde de Hooge bezoeksters met het „"Wil helmus," naar de oude toonzetting. Op het maatgeluid van deze hymne ving het bezoek langs de étalages aan, gevolgd door een op- gewekten marsch. De Koninginnen verwijlden vooral met veel belangstolling voor de Scheveningscke vis- schersplnken on by de prachtige mail-coach, in de afdeeling rijtuigen tentoongesteld. Zij heten zich bij de Belgische afdeeling verschillende aanwijzingen geven door den gedelegeerde, baron Roger de Dour. Vooral do Noorsche rijtuigen en karretjes in de afdeeling Noorwegen werden met bij zondere aandacht bezichtigd, zoomede de ge oliede kleedingstukken uit dat land. Bijzonder complimenteus waren HH. MM. tegenover de Fransche gedelegeerden, die elk aan HH. MM. weiden voorgesteld. De prachtige pleizierjachten in de Fransche afdeeling doden HH. MM. eene korte poozo voor die ranke booten verwijlen. Na het diorama der Alpen te hebben be zichtigd betraden HH. MM. do zaal van do oude kunst. Met welgevallen bekeken ze zoowel in- als uitwendig hot Arabische lusthof, inzending van de heeren De Knokke van der Meulen en Insinger, die de Regentes eene beeldige inzending vond. Ia het algemeen verwijlden HH. MM. bijzonder lang in deze halle, beur telings de oud-Hollandsche sjeezen, de arre- sleden en het antieke glas- en zilverwerk en de prachtige gobelins, welke aan de wanden hingen, beschouwende. Omtrent de inrichting van de reddingsboot vroeg de Regentes verschillende inlichtingen aan den inzender, die ze haar gaf. Zelfs be stegen de Koninginnen de trap om de boot van naderby te kunnen bezien. De schilderijenzaal werd slechts vluchtig doorloopen, maar hot bezoek duurde lang genoeg om de aandacht te wijden aan de voornaamste doeken, welke tafereelon, aan het sportlevon ontleend, voorstellen. 't Waren vooral de dierenschilder\jen, zee- en visscherijgezichten, waarvoor de Regentes, steeds hare dochter aan de hand rondleidende, bleef verwijlen. In de Fransche afdeeling der schilderijen waren de leden der Fransche commissie weer aanwezig om het hooge bezoek rond te leiden. De groote schilderij „Contre bandiers et Chiens" een prachtig wintergezicht on het kolossale dook van George Basson, „Hal- lali des Sangliers", waren hier voor de Ko ninginnen „the great attraction." Nadat de Koninginnen de ijsschuiten en verschillende soorten van kunstschaatsen be zichtigd hadden, vertoefden zij b\j de pelterij- verzameling van Brandt en gingen toon naar den tuin, waar de stafmuziek van Bouwman speelde, voorbij de Hongaarsche Czarda, waar het Hongaarsche muziekcorps het Volkslied ten gehoore bracht. Z\j brachten een bezoek aan den Dwaaltuin. Recht veel pret had de jonge Koningin in de grillige spiegelbeelden in den Dwaaltuin en ook de Regentes moest soms schateren van lachen. Daarna word hot Noordsch Jachthuis be zichtigd en de architoct Liefland aan de Koninginnen voorgesteld en vervolgens een bezoek gebracht aan den duiker, die onder water eene opdracht aan de Koninginnen schreef. Teruggekeerd in het gebouw werd eene poos in het Hofsalon gerust, waarna de Regentes alleen een bezoek bracht aan de v..-L'-.i do inzendingen van Oorlog en de inzendingen der Koninginnen. Reeds op het punt van been te gaan keerden de beide Koninginnen nog even terug, om de voorstelling der haringvisscherij te bezich tigen. Daarna werden z\j uitgeleid en gingen per rijtuig naar de Paardententoonstelling. Duizenden waren daar op het terrein bijeen. Alle tribunes waren dicht bezet mot dames en heeren. Do Koninginnen namen plaats in de Hofloge, van waar ztf het geheele veld en do renbaan konden overzien. De muziek der huzaren verlevendigde het feest. Achtereenvolgens passeerden de op het ter rein tentoongestelde en bekroonde paarden, met of zonder bespanning, de revue, door langs de beide Koninginnen te rijden. De ruiters begaven zich tot dicht bij de Hologe en salu eerden dan de vorstelijke personen. Daarna begon de groote paardenschou- "ing. Het eerst kwamen de merrién in 0en ring; vervolgens de meerspannen, waaronder rijtuigen waron, welke door 8 en 10 paarden werden getrokken. Vooral de Duitsche stallon hielden daarbij de eer op. Zeer belangwekkend was de rit, genaamd de officiereri-eerebeker. Deze door H. M. do Koningin uitgeloofde prijs voor officieren- paarden was des ochtends gewonnen door den kapitein der veld-artillerie Punt, die thans aan het hoofd der andere officieren de baan binnentrad. H. M. de Koningin-Regentes overhandigde hem den eereprijs, en onder gejuich der menigte op tribunes en rondom den ring, ver liet de bekroonde de baan. Daarna defileerden voor Hare Majesteiten achtereenvolgens zware en lichte tweespannen hengsten; zware en lichte éónspannon; Belgi sche merrién, zich kenmerkend door forschheid van lichaamsbouw en buitengewone zwaarte van pooten; rijpaarden, meest bestuurd door bereden officieren van het leger; sulkeys, harddravers en spannen, vierspannen, spring paarden, poneys en tandems. Alle ritten wekten de belangstelling van do Vorstinnen, vooral het springen der paar den over hindernissen. Deze sprongen over hurdlosboomen en sloo- ten werden uitgevoerd door de heeren Schle- singer, Von Bohlen und Halbach, kapitein Punt, luitenant Twisstfulder en den 14-jarigen Jehin, uit Brussel. De moosto sprongen werden meosterlyk uit gevoerd en allen werden luide toegejuicht. HH. MM. verlieten te halfzes het terrein, uitgeleid door het comité, en reden door do Neptunus- en de Badhuisstraat naar 's-Graven hage terug, toegejuicht door de talrijke aan beide kanten aan den weg geschaarde menigte. Te halfacht verlieten de Koninginnen do residentie, om naar Soestdijk terug te keeren. Evenals bij aankomst des ochtends, was ook nu eene talrijke menigte op de been zoowol bij het Paleis als aan het station van den Staatsspoorweg en langs den weg, welken het rijtuig met de beide Vorstinnen volgde. Dezelfde autoriteiten, die des ochtends aan het station hunne opwachting maakten, deden HH. MM. uitgeleide. Terwijl de trein zich langzaam in beweging stelde, bleven moeder en dochter nog eene poos vertoeven op een der balkons van don salon wagon en gioetten vandaar minzaam de heeren, die tot afscheid op het perron geschaard stonden, en de overtalrijko mo- nigte toe, onder luid gejubel van honderden kindoren, die zich even voorbij het station achter do afsluithekken verdrongen. Koningin Wilhelmina wuifde bij het voorbijrijden met baren zakdoek de kinderen lachend toe. Gemen Nieuws* Hedennacht tegen twaalf uren verspreidde zich op hot kermisterrein van de Beestenmarkt alhier een gerucht van brand, dat velen deed snellen naar de omgeving der draaimolons op de Lammerenmarkt, meer in het bijzonder naar de montagne russe, welke men in lichterlaaie waande, oordeeler.de naar de helroode lucht daarboven. Het bleek dat het sterke licht reflecteerde tegen eene donkere, laag hangende wolk. Deze week werden op „Rhynzigt" genomen 381 zwembaden door heeren en 73 door dames. Temperatuur van het water 20° Celsius. Te Katwyk aan Zee kwam gis teren van de eerste reis tor haringvisscherij terug „K. W. 12", sch. Jb. Haasnoot, reeder F. E. Meerburg, met 236 kantjes volle, 80 kantjes maatjes- en 5000 steurbaringen. ;K. W. 3", van denzelfden reeder, is weder ter haringvisscherij vertrokken. Op het sportterrein te Scheve- ningen had Donderdag-middag en klein onge luk plaats. Een harddraver, voor een sulkey gespannen, ging er van door. De menner viel er af en werd nog een eind aan de leidsels medegosleurd. Na eenige malen do baan rond gerend te hebben, reed het dier tegen een touw aan, viel en werd gegrepen. De groote koepel van het „Paleis voor Volksvlijt" te Amsterdam zal Zondag avond weer eens te zien zyn op eene wijze, zooals dit slechts bij uitzondering kan ge schieden; namelijk geheel en al tot aan den top toe door gas verlicht. Ook de tentoonstelling zal dien avond ver licht en alle machinerieën zullen in wer king zijn. Een en ander geschiedt ter eere van het 75 jarig bestaan der „Vereeniging tot bevor- doring van de belangen des boekhandels". Tusschen Winterswijk en Boe holt werd Donderdag-voormiddag door den naar Winterswijk komenden trein op eon overweg een bespannen boerenwagen aangereden. De wagen werd geheel verbrijzeld, paard en voer man kregen lichte kneuzingen. De oorzaak van het ongeval moot daaraan zijn toe te schrijven, dat de boomen van den overweg niet waren gesloten. Van Januari 1888 tot Januari 189 2 werden bij het gerechtshof van hot Seine- departcment te Parijs 21,000 kostelooze echt scheidingen aangevraagd. De vragers behoor den allen tot de klasse van menschen, die geen proces tot echtscheiding bekostigen kunnen. Een v o o r t v 1 u c h t i g Ned erl an d er, die reeds lang door do politie gezocht werd, daar bij zich moest verantwoorden wegens het uitgeven van valsche bankbiljetten, is te Dusseldorf aangehouden. Bij den man is een groot aantal valsche bankbiljetten ge vonden. Te Burgos heeft iemand in de kathedraal den priester, die de mis las, met oen scheermes trachten te dooden. De priester werd licht gewond, maar een persoon, die den moordenaar het mes trachtte te ontrukken, bekwam ernstige wonden. Men gelooft dat de moordenaar krankzinnig is. Ten gevolge van deze heiligschennis is de kathedraal op last dor geestelijkheid gesloten. Hoe wol do overheid het tracht te verbergen, is het langer geen geheim, dat de cholera in Moskou heerscht. Eenige hospi talen z\jn uitsluitend voor choleralijders inge richt. Door de geheele stad worden kraebt- dadigo gezondheidsmaatregelen genomen. De treinen naar Moskou worden reeds op een paar stations afstand door goneesheeren onder zocht. Bevinden er zich personen in, die aan getast zy'n door de cholera, dan worden zij onmiddellijk naar het hospitaal gebracht. De jaarmarkt te Nigchni-Novogorod zal, naar do „Times" verneemt, dezen keer wegens de cholera vroeger gesloten worden dan anders. Er is slechts een derde van het gewone aantal kooplieden en de meeste bezoekers houden hun verblijf in de omliggende dorpen. De Russische regeering heeft een nauw keuriger toezicht gelast op de inlichtingen, welke de dagbladen aangaande de cholera bevatten. Naar het schijnt worden de cholera-gevallen in Kazan door de bevolking geheim gehouden, wegens het oude vooroordeel, dat zij niet van de hulp der geneesheeren wil gediend zyn. Het gezantschap van Rumenié te Parijs heeft bericht ontvangen, dat tot op dit oogen- blik geen enkel cholera-geval in Rumenié is voorgekomen, en waarschijnlijk zal dat ryk ook van de epidemie verschoond blijven, dank zij den uitgebreidon voorzorgsmaatregelen. Langs den Rumeonschen oever vandePruth, welke de grensscheiding tusschen Rusland en Rumenié vormt, is een gezondbeidscordon getrokken; alleen het stadje Ungheni is open voor de reizigers, die uit Rusland komen, en dezen moeten er vijf dagen quarantaine houden. Volgens de „Novosti" zal Krupp in het zuiden van Rusland eene kanongieterij oprichten. Te Oriedd, in Spanje, heefteen hevige hagelbui vele daken van huizen ver nield. De hagelsteenen waren ongewoon groot en hoopten zich op sommige plaatsen op tot eene laag van verscheidene centimeters. Uit Pittsburg meldt men dat "Woensdag-avond do bliksem geslagen is in een petroleum-reservoir nabij Washington; 27000 vaten petroleum geraakten in brand. Het vuur doelde zich terstond aan 20 andere reservoirs mede. Driehonderd brandweermannen werkten den geheelen nacht door om den brand te bestrij den, doch zij konden niet verhinderen dat het vuur bleef voortwoeden, en gistermiddag om 12 uren was de gloed nog zóó hevig, dat men den spoordienst moest 6taken, hoewel de rails zeer ver van het vuur liggen. Dc verwoesting van Groot*Sangir. Het „Vad." bevat een uitvoerig schrijven van den heor Borel, te Menado, over do vul kanische uitbarsting, welke Groot Sangir ge teisterd heeft. De heer Borel maakte met het Engelsche stoomschip Hecuba" den tocht van Menado naar de Sangir-eilandon mede. Aan zijne beschrijving van hetgeen hij zag en vernam ontleenen wy het volgende: „Te Taroena aan wal gekomen, zagen wy slechts de ruïnen van dat anders zoo welva rende plaatsje. Alles was overdekt met eene modderlaag van ongeveer 7 cM. dikte, waar door verscheidene huizen geheel waren inge stort, terwijl bijna niot één ongedeerd was. Het landschap had een onbeschrijflijk treurig aanzien. Ingestorte huizen, sommige niets j vertoonende dan eene vormlooze massa, om geven door boomen, waaraan treurig afhan- f gende en verschroeide bladeren vol gaten, en daarop modder, modder en nog eens modder. De weg was overdekt met puimsteenen, doch van kleine afmetingen. Wy vernamen dat de controleur van Taroena, de heer Helwieh, des morgens in eene prauw was vertrokken, ten einde do kust hooger op te onderzoeken. Die ambtenaar moet zich op den avond van de uitbarsting voorbeeldig kalm en beleidvol hebben gedragen en, naar wy vernamen, veel er toe hebben bijgedragen om do orde te handhaven en daardoor te Taroena het ver loren gaan Yan menschenlevens te voorkomen. De paniek onder de bevolking was uit den aard der zaak verschrikkelijk. Wat wij daar omtrent weten, vernamen wy van ooggetuigen. Iedereen vluchtte uit zyn huis, met achter lating van alles, naar de kampong Boeas, op eene hoogte gelegen, uit vrees voor eene zeebeving, en dat alles in de duisternis, ge paard met modderregen, die weldra overging in een regen van asch en puimsteen," Omtrent de uitbarsting zelve deelt deheei Borel het volgende mede: In den avond van 7 Juni, te 6.10 uur, be-1 gon de uitbarsting van den vulkaan Goenoeng Awoo (asehberg), zonder zich ook door hefcB minste verschijnsel vooraf te hebben aange kondigd. Het eerst vertoonde zich eene reus-1 achtige rookkolom, gepaard met donderend Ij geraas en bliksemschichten, daarna viel duis ternis in met modder en puimsteenregen, alk onder een onbeschrijflijk donderend geraas en; vuurschijn. Te omstreeks 9 uren had de uitbarsting haar toppunt bereikt, de puimsteenregen ver minderde, doch de aschregen nam in dicht-' hoid toe. Te 12 uren verminderde de ascb regen en werden de uitbarstingen zwakker en volgden elkander met grootere tusschen- poozen op. Er bestond toon totaal gebrel aan drinkwater, daar alle putten en rivieren vermodderd waren. Toen de heer Borel U Taroena kwam, was dat nog vrijwel het geval. Onder de geheel vernielde gebouwen bevinden zich ook do waterstaatsloods en het pakhuis van de Kon. Paketvaartmaatschappi'. Omtrent den oogenblikkelyken toestand ka gemeld worden, dat de oogst vrijwel ver- nield is, waardoor gebrek aan levensmiddelenk zal ontstaan. De handel te Taroena stond^ totaal stil. Nadat de controleur van Taroena in den avond van Donderdag 9 Juni aan boord was gekomen, is de „Hocuba" don volgenden morgen vroeg vertrokken, ten einde langs de kust rijst en zout aan de noodlijdende bevol king te vorstrekken. De kust leverde oven! een allertreurigst gezicht. Op vele plekken was geen boom meer aanwezig. Te Kander was alles bedolven onder zeer lichtgrijze asch- Het landschap deed denken aan een winter gezicht, nadat een hevige veldslag was geleverd Overal ontwortelde boomen en vernielde huuen Twee riviertjes loopen door zee. That; stroomde daarin eene dikke, modderachtige br\t De heer Borel bezocht 4 gewonden, die or hun vlucht naar de negorij door een gloeiende: modderregen waren overvallen. Een van te: zag er verschrikkelijk uit. Zyn gezicht wa b\jna geheel verbrand, terwijl de brandwonde* nog vol modder zaten. De top van den vulkaan was nog stee*- door eene zware, donkere wolk omgeven en d lucht tot op de aarde vol asch. Op korten afstand van Sawang was de van een vuurstroom zichtbaar. De heer r j begaf zich, vergezeld van een zijner rei'#

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 2