N*. 9950. Maandag; X Augustus. A°. 1892. §eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van ,§on- en feestdagen, uitgegeven. Dit nonimcr bestaat uit DRIE Bladen. Eerste Blad. Klkeriki. Leiden, 30 Juli. LEIDSCÏÏ DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden por S maanden1.10. Franoo per poet1.40. Afzonderlxjas Hommers.0.05. PRIJS DER ADVIRTBNTCÊN: Tu 1—1 reg.li f 1.05. Iadw* r.g»l a«r Grooters letters naar plaataroiaU. Tsor het incasseeren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. Aan de Abonné's daarop, wordt by dit ciommer verzonden No. 45 van Kiïceriki. Dc toren wan de Pieterskerk. Op de begrooting voor 1692 werd een post uitgetrokken voor het besteigeren van den Pieterskorktoren, ten einde te kunnen -nagaan welke herstellingen daaraan zouden to verrichten zyn. Sedert is de steiger ge plaatst en heeft het onderzoek plaats gehad. Daaruit is gebleken dat het lood grooten- •deels is verdwenen, de leibedekking geheelo vernieuwing vereischt, verschillende hout werken eveneens, terwyi de toestand van het \jzer van de klokken, van de ladderha- ken, enz. gevaar oplevert. Het voornemen bestond by B. en Ws. do noodige gelden aan •den gemeenteraad aan te vragen, ten einde tot de herstelling van den toren to kunnen -overgaan. Inmiddels was vanwege de Gemeente- Commissie van het Nederduitsch-Hervormd Kerkgenootschap de wensch te kennen ge geven de uitvoering van bet werk aan haar op te dragen, terwyi sedert het plan is op gekomen om den toren in eigendom aan do kerkelyke gemeente over te dragen, evenals zulks vroeger ten aanzien van andere torens heeft plaats gehad. De Gemeente-Commissie heeft daarop by schryven van 15 Juni jl. het volgende voor stel ingediend: „De Gemeente-Commissie van het Ned - Hervormd Kerkgenootschap alhier, heeft door het besteigeren van den toren der Pieters kerk gezien, dat by de gemeente Leiden het voornemen bestaat dien toren te herstellen «n naar aanleiding daarvan heeft zy de eer het volgendo onder de aandacht van UEd. Achtb. te brengen en in overweging te geven. De toren bovenbedoeld, eigendom van de gemeente Leiden, staat op het dak van de kerk, die eigendom van de Kerkelyko ge meente is. Hot is niet mogeiyk den toren te bereiken zonder het dak van do kerk te beklimmen en by werkzaamheden aan den toren kan het niet anders of bet dak der kerk wordt beschadigd. Behalve dat. bestaat het grooto bezwaar, wat er geschieden moet als door eine of landere oorzaak de toren bezweek on in de kerk viel, of omgekeerd, hot dak der kerk nic-t langer geschikt bleek den toren tc dragen. Het is duideiyk dat eon zoodanige onregel matige toestand alleen door goedo samen werking geregeld kan blyven bestaan. Die harmonie heeft tot dusverre nooit ont broken, hotgeen echter niet wegneemt dat liet scheppen van een regelmatigen toestand altyd gewenscht blyft. Het is daarom, dat de Gemeente-Commissie, nu by de gemeente Leiden het voornemen bestaat tot horstel van den toren over te gaan, UEd. Achtb. in overweging wenscht te geven, den toren aan haar over te dragen. Voor hot geval UEd. Achtb. daarmede mocht instemmen, is zij genegen dien, behoudens goodkouring van het college van notabelen, op de volgenuo voorwaarden 'over te nemen lo. De toren wordt kostoloos in vryen eigendom overgedragen aan de Kerkelyko gemeente. 2«j. De gemeente Leiden betaalt daarbij aan de Kerkelyke gomeento eene som van een duizend vijfhonderd gulden. 3o. De Kerkelyke gemeente zorgt cr voor dat de toren wordt hersteld en zooveel noodig vernieuwd, zoodat hy weder in goeden staat verkeert." B. en Ws. hebben daarop geantwoord dat zy bereid waren aan den gemeenteraad een voorstel te doen tot overdracht in eigendom van den toren der Pieterskerk aan de Kerke lyke gemeente met bybetaling van eene zekere som ter vergoeding van de onderhoudslasten. Wat het voorgestelde bedrag van 150Ö betreft, merkten zy op dat, wanneer de Pie- terskerktoron hersteld is, zooals was voorge steld, dit bouwdeel voorzeker in vele jaren geene reparatie van eenige beteekenis zal hebben te ondergaan, op grond waarvan B. en Ws. hot voorgesteld bedrag van 1500 wel wat hoog voorkwam. Het denkbeeld was daarom by hun college gerezen om tevens aan de Kerkelyke ge meente in eigendom over te dragen den toren der Hooglandsche kerk, welke toren eerst ongeveer 10 jaren geleden is hersteid on in goeden staat verkeert. De Gemeente-Commissie heeft echtor pUt denkbeeld niet kunnen overnemenzy deelde B. en Ws. naraelyk by hare missive van 7 Juli mede dat zy haar voorstel van. 15 Juni jl. na ryp beraad had genomen en dat het de bedoeling was het voorstel voor do ge meente Leiden zoo aannemeiyk mogelyk te maken en daarmede van hare zydo biyk to geven van den wensch om een regelmatigen toestand te verkrygen. Door de overneming mede van den toren der Hooglandsche kerk zoude zy verplichtingen op zich nemen, die in de toekomst al te bezwarend zouden wor den, op grond waarvan zy haar voorstel bleef handhaven om alleen den toren van de Pieters kerk over te nomen tegen botaling van niet minder dan 1500. By nadere overweging komt het E. en Ws. ook in het belang der gemeente voor dat het voorstel der Gemeente-Commissie worde aan genomen. Niet alleen wordt de gemeente Leiden dan onthoven van de verplichting om dadelyktot de thans noodige herstelling van den toren over te gaan, maar ook van de kosten van onderhoud, die in het vervolg van tyd zullen worden vereischt. B. en Ws. brengen hiorby in herinnering dat krachtens Raadsbesluit van 18 September 1873 aan de Gemeente-Commissie in eigendom is afgestaan do klok van do Hooglandsche Kerk met hare huizing, onder uitkeoring van eono toelage van 800 uit de gemeentekas tot goedmaking van do kosten van dadelyke horstelling der huizing, welke reeds vroeger noodig werd geoordeeld en o. .der verplichting van de zijde der Commissie om beido to blyven onderhouden en niet af te breken zonder toestemming van den Gemeenteraad. Vorder werd in de zitting van 18 Decem ber 1873 besloten bedoelde som van 800 te vinden uit de Buitengewone ontvangsten en wel door verkoop van Inschryving op het Grootboek, evenzeer als zulks was geschied ten aanzien van den toren der Marekerk krachtens Raadsbesluit van 20 Juli 1871, strekkende om de som van 5250, ter zake aan de Gemeente Commissie te betalen, te vinden door verkoop van Inschryving op het Grootboek. Voor het geval het thans aanhangig voorstel wordt aangenomen, meenen B en Ws. dat in do uit te keeren som van ƒ1500 deels uit de Buitengewone, deels uit de Gewone ont vangsten behoort te worden voorzien. Wanneer er geen voorstel ware ingediend tot overneming van den toren, dan zoude eon bedrag van ongeveer 700 aan den gomeento- raad zyn aangevraagd om onverwyld tot do herstelling te kunnen overgaao, met voorstel om dat bedrag te vindon uit de gewone ont vangsten door afschrijving van den post voor Onvoorziene Uitgaven. Het komt B. en Ws. daarom voor dat van I de thans benoodigde ƒ1500 een bedrag vftu ƒ700 uit de Gewone en een bedrag van 800 uit de Buitengewone Ontvangsten en wel uit hot restant der geldleening ad ƒ250,000 van 1891 zal behooren te worden gevonden. Tegenover de jaarlyksche kosten van renten en aflossing van bedoelde som van ƒ800 kunnen dan in rekening worden gebracht do mindero uitgaven, aangezien de gewone kos ten van onderhoud van den toren niet meer komen ton laste van do gemeente. B. en Ws. geven daarom in overweging tot de voorgestelde eigendomsoverdracht van den toren der Pieterskerk aan de Gemeente-Commissie te besluiten onder vaststelling van het ovor- golegd Concept-Raadsbesluit en van den mede overgelegden suppletoiren staat van bogroo- ting, dienst 1892, strekkende tot vorhoogiug dier begrooting in ontvangst Volgn. 51, Geld leening ter voorziening in de kosten van buitengewone werken, 800 en in uitgaaf een nieuw artikel Hoofdstuk III Volg. 104a art. 7 Kosten, samenhangende met de over dracht van den toren der Pieterskerk aan het Ned.-Hervormd Kerkgenootschap, 800, alsmede van den staat van af- en overschry- ving, strekkende tot verhooging van laatst- gomelden post met 700, door afschryving van dan post voor Onvoorziene Uitgaven. Ter vervulling der vacature aan de open bare Jongensschool der lsto klasse, ontstaan door het aan C. W. Deenik verleend eervol ontslag, wordt den gemoenteraad eene voor dracht aangoboden, opgemaakt in overleg met den Arrondissoments Schoolopziener na in gewonnen bericht van het hoofd der school, ter benoeming van een derden onderwyzer op eene jaarwodde van 550, als: lo. C. Huge, onderwyzer aan de openbare school 4do klasse No. 22o. J. W. Sasburg, onderwyzer te Edam, en J. Van Bladel, onderwyzer aan de Jongens school 2de klasse. Na overleg met den voorzitter der Com missie van Fabricage deel en B. en Ws. den gemeenteraad mede dat er by hen geen be zwaar bestaat tegen de inwilliging van het vorzoek van den heer H. L. Van Nifterik tot hot leggen van eene hardsteenon stoep vóór hot perceel Kaiserstraat No. 9, mits do gevel en de rooiiyn worde gevolgd van de daar naast gelegen perceelen. Zy geven derhalve in overweging de gevraagde vergunning ondor de genoemde voorwaarden te verleenen. Ook bestaan er goene bedenkingen tegen de inwilliging van het verzoek van don heer H. Rysbergen om eene stoep te leggen vóór hot perceel Kraaierstraat No. 5, weshalve B. en Ws. in overweging geven ook deze gevraagde vergunning te verleenen. Aangezien er by de commissie van financiën geen bezwaar bestaat tegen de voordracht van Burg. on Weths dd. 4 Juli, geeft zy in overweging in overeenstemming met bedoelde voordracht: lo. te verklaren dat niet meer voor den openbaren dienst bestemd is eene strook ge meentegrond tor lengte van ongeveer 75 meter en ter breedte van ongeveer 60 centimeters, gelegen voor bet perceel Rapenburg No. 62; 2o. dien grond in eigendom af te staan aan den heer J. Loober, ten einde verheeld te kunnen worden aan het hem toebehoorende perceel Rapenburg No. 62, tegon betaling van eene koopsom van 5 per centiare en van de kosten van overdracht. Dezelfde commissie geeft in overweging aan Joh. Van Leeuwen, te Noorüwykerhout, in eigendom af te staan een gedeelte grond langs den Haarlemmertrekweg, gelegen onder do gemeente Noordwykerhout, ter grootte van 810 centiaren ongeveer, nader op te meten, tegen betaling van 28 cents por centiare en van de kosten van overdracht. De commissie hooft ook geone bodenkingen tegen de in hare handen gestelde rekening van do Stodelyko Werkinrichting, dienst ISOU Zy stelt derhalve voor die rekening goed te keuren, in ontvang on uitgaaf ad ƒ16,286.66, alzoo sluitende quitte. Biykens bericht van de Commissie van Toezicht op de scholen voor Middelbaar Onderwijs zal de splitsing van klassen, welke in de laatste jaren de tydelyke aanstelling van een leeraar in de Wiskunde en do Me chanica en van een leeraar in het Hoogduitsch aan de Hoogere Burgerschool voor Jongens noodig maakte, ook in den volgendon cursus bestaan. Op do begrooting voor dit jaar is voor be doeld onderwys een bedrag van ƒ1600 uit getrokken, als ƒ1200 voor de Wiskunde en Mechanica en f 400 voor hot Hoogduitsch. B. on Ws. geven mitsdien in overweging hun College to machtigen ook voor den cur sus 1892/93 tot de aanstelling van twee tydelyke leeraren in bovenbedoelde vakken aan de Hoogere Burgerschool voor Jongens over te gaan. Dinsdag zal hier op het Schuttersveld eeno groote parade worden gehouden ter eere van don verjaardag van H. M. de Koningin- Regentes. In den schouwburg op do Oude Vest werd gisteravond door het gezelschap der heeren Le Gras en Haspels opgevoerd: „Zenuwachtige Vrouwen", blyspel in drie bedryven, naar het Fransch van Blum en Toché. Het kan niet ontkend worden dat in dit stuk vermakelyko tooneelen voorkomen met aardige zetten of kwinkslagen, welke het publiek dikwyis doen lachen, maar of hot gehéél wol heeft voldaan, is nog de vraag. Er is zelfs reden om dat te betwy- felen. Hot stuk was van vroeger bekend en schynt ook toen geen byzonder gunstigen indruk achtergelaten te hebben. Althans by doze nieuwe voorstolling was de opkomst niet erg talryk. Het spel voldeed goed, vooral dat der hoofdpersonen. Een onkele echter scheen in zyne rol niet al te vast. Hedenavond blyft de schouwburg gesloten, doch morgen- (Zondag)- en Maandag-avond worden de deuren er van weer geopend. In den schouwburg van den heer Van Lier wordt, na „Inkwartiering" van heden avond, morgenavond do laatste voorstelling gegeven, bestaande in het beroemde drama: „Onder valsche Vlag." Der Sladszaal viel gisteravond wederom een zeer talryk bezoek ten deel, al was het niet van dien zeldzamon aard als den vorigen avond. De optredenden verwierven ook nu een buitengewonen byval. Het gebouw dreunde by herhaling op zyne grondvesten van het luide en langdurige applaus met mond, han den en voeten. Hierin deelde niet het minst prof. Langeneck, die voor hot eerst met zyno gedresseerde arenden optrad, welker kunst verrichtingen zelfs algomeene bewondering opwekten, te meer, als men nagaat dat het tot nog onmogelyk werd geacht om arenden te temmen. Tegen morgenavond wordt eene groote afscheidsvoorstelling aangekondigd tot ver minderde prijzen, waaromtrent eeno in dit nommer voorkomende advertent ie nadere inlichtingen geeft. Ook het Théatre des Attractions van den heer Th. Spriet op de- Lammermarkt zal morgenavond nog geopend zyn. Misschien zullen er nog wel meer wezee. Men meldt ons heden uit Voorschoten Het besluit door den gemeenteraad van Voorschoten, op 13 Juli )1. gene men, o.za do kermis op den Zondag weder in to voeron, is dOzor dagen door heeren Gedeputeerden vap Zuid-Holland vernietigd geworden. Het eerst genomen Raadsbosl'idt in de ver gadering van 24 Mol 11., waaT.t>y do kermis- Zondag werd afgeschaft,biyfVdusgeliandbaafJ. De minister van Marino, vergozeld van zjyn adjudant, is hedenochtend van Pen Haag naar Amsterdam vertrokken,

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 1