Bnrgerlflke Stand. Gemengd Nieuwe» Men schryft ons uit Alfen aan den Ryn, dd. 29 Juli: Een vermakelijk geval deed zich gisteren alhier voor. Ter eore van het huwelyksfeest van H., arbeider op de pannenfabriek van den heer De Kanter, haddon de gezamenlijke werklieden, eenige dagen achtereen, op de fabriek de vlag, met groen versierd, uitgestoken, en bovendien den trouw lustigen nog een cadeau aangeboden. Op gisteren was de huwelijksdag bepaald en reden de feestvierenden als gepakte haring naar 't gemeentehuis. Vreemd stonden ze, terugkomende, te kijken. Zeker om hun ongenoegen te kennen te geven, daar men verzuimd had de werk lieden op eene versnapering te onthalen, had iaën intusschen de vlag halverstok uit gestoken Er heb be n zich te Hazerswoude eenige gevallen van abdominaal- of onderbuiks- typhus voorgedaan. Aangezien ook de zoon van don heer G. Jansen v. Ryssen, hoofd der Chr. school, aan die ziekte ©enigszins lijdende is, mag deze heer volgens de wet op de besmettelijke ziekten zelf geen onder wijs geven, en aan de omstandigheid, dat het hulppersoneel niet bij hem inwoont, is het te danken, dat de school niet behoeft gesloten te worden. De abdominaal- of onderbuiks-typhus is lang niet zoo gevaarlijk en besmettelijk als de exanthematische of vlek-typhus. Te Egmond-aan-Zee is onbeheerd aangekomen eene donkerbruine merrie met witte stip voor den kop, gemerkt F 112 bij den staart. Het dier kwam langs het strand wandelen en is vermoedelijk gedeserteerd van de Haarlemsche paardenmarkt. Het is door den burgemeester in bewaring genomen totdat de rechthebbende het opvraagt. Het tweedaagsch gymnastiek- feest, te geven door het Ned. Gymnastiek- Verbond (gewest Zuid-Holland en Zeeland), zal plaats hebben te Gouda, morgen, 31 Juli, en 1 Augustus. Zondag-morgen zullen in „Kunstmin" aldaar de turners feestelijk ontvangen worden, daarna repetitie, om halféén optocht der turnersdes middags gewestelijke uitvoering. Maandag wed strijden; des namiddags groote kinder uitvoering. De jury voor den wedstrijd op Maandag bestaat uit de heerenC. Baerends en Gisolf, te 's Gravenhage, Hellemans en Meilink, te Rotterdam, en Steenbergen, te Gouda. De harddraverij van bokken en het concours voor de mooiste spannen, bene- vons de wedren met ezels, morgen, Zondag, op de Scheveningsche Wielerbaan, belooft een tót kindersportfeest te worden. Het bestuur hoeft geene kosten gespaard om het feest flink te doen slagen. De hard draverij is geheel volgens de eischen geregeld em de baan naar behooren ingericht; eene geheel omrasterde baan voor den ezelwedren is in het veld uitgezet. Vele spannen uit Den Haag, Amsterdam, Rotterdam en andere plaatsen hebben zich doen inschrijven. Het zal ongetwijfeld een aardig schouw spel zijn, de kleine pikeurs naar de prijzen te zien dingen. Do muziek van het 2de reg. veld-artillerie zal het feest opluisteren. Gisternacht, omstreeks half- drie, werd te Amsterdam een felle uitslaande brand ontdekt in de Valkenburgerstraat, eene zijstraat van het Rapenburg. Door eene on bekende oorzaak uitgebarsten in de pakhuizen „Geloof', „Hoop" en „Liefde", toebehoorende aan den heer Velio, sloeg de brand weldra met groote hevigheid om zich heen; de in houd der pakhuizen - lompen, graan en tabak leverde natuurlijk uitstekend voedsel op. De brandweer was echter zeer spoedig ter plaatse met 3 spuiten in de Valkenburgerstraat, terwijl de „Jan Van der Heijden" in de gracht aan de achterzijde lag, van waar de pakhuizen juist het best bereikbaar waren; in de straat stonden eenige woonhuizen vóór de brandende gebouwen. Door het krachtig optreden dor brandweer was men omstreeks halfvier het vuur meester, hoewel het nog bleef voortsmeulen en nu en dan weer opflikkerde. Het was evenwel noodig, twee van do drie gevels te doen neervallen. De middelste gevel begon het eerst te wag gelen en even over vieren stortte het boven stuk, eene kolossale steenmassa, in eens, als een afgehouwen tak, krakend naar be neden. De tweede gevel, die gevaar opleverde, moest kort daarop worden omgehaald en kwam toen eveneens met veel geweld neer. Van het brandende gebouw kon niets ge red wordenwol echter bleven de belendende perceelen, behoudens waterschade, gespaard; daaronder waren eene wagenmakerij en eene houtschuur. Het fraaie schouwspel, dat de brandende massa opleverde, had natuurlijk velen in den omtrek verzameld sommige daken waren zelfs bezet zoodat dit deel der stad in dit nachtelijk uur eene levendigheid vertoonde, als zelden des daags gezien wordt. Sedert 16 Juli 11. is uit Amster dam spoorloos verdwenen de 16-jarige diaconie weesjongen Jan Janssen Bommel. Hjj wordt verdacht door het valschelyk onderteekenon van één of meer postwissels met den naam van den theehandelaar Grippellng, bedrog gepleegd te hebben. Het is niet onwaarschijn lijk dat hy vertrokken Is naar Leer, in Duitschland. De commissaris van politie in de 1ste sectie (voormalige St. Pietershal) te Amsterdam verzoekt opzending. Uit Maastricht wordt de volgende daad van ruwheid gemeld. Een ooievaarspaar, daar eene zeldzaamheid, was naar die stad verzeild geraakt en had zich op het dak van een huis neergelaten, toen eensklaps een schot viel en een van het tweetal doodelyk getroffen naar beneden stortte. Sedert dwaalt de andere ooievaar in en om de stad, zonder, naar men kon nagaan, eenig voedsel tot zich te nemen. Zekere S., Duitscher, palfrenier bij den heer M., te Zeist, heeft getracht, door met eone revolver in de borst te schieten, zich het leven te benemen; toen dit niet ge lukte, sprong hij in het water der batterijen; het koude bad bracht hem tot bezinning, waarna hjj weder naar den kant kroop. Door voorbijgangers naar het ziekenhuis te Utrecht geleid, werd hij, nadat bij onderzoek bleek dat de verwonding onbeduidend was, door de politie over de grenzen gebracht. De rechtbank te Leeuwarden hoeft P. K. B., oud 46 jaren, koemelker te Rauwerd, veroordeeld tot 3 maanden gevan genisstraf, omdat hjj op 15 Juli in de derde- klasso-wachtkamer van het spoorwegstation aldaar, uit ontevredenheid dat er zooveel geld besteed werd voor de ontvangst der Koningin nen, gezegd heeft: „het was beter als de Koningin kwam dat ze dood vielde Koningin is eene landopvreetster; ze moesten haar dood schieten." Te Belfast hoeft een man, Allan Spiller, in een aanval van waanzin, zijne vrouw en twee kinderen vermoord. In h e t r ap p o r t de r L o n d en s che politie over 1891 wordt melding gemaakt van 56 gevonden lijken, die niet herkend zjjn. De Amerikaansche clowns familie, bestaande uit niet minder dan 300 leden van de familie Collins, besloot op eene familie vergadering te Amesbury (Massachusetts) eene kunstreis naar Europa te ondernemen Sarah B e r n h a r d t z a 1 o v e r e e n e maand eene kpnstreis ondernemen door België, Nederland, Weenen en Rusland. In Henegouwen zal evenals in Frankrijk eone belasting van 10 fr. op rij wielen worden ingevoerd. Voor eenige dagen waren ver scheidene kinderen te Aubervilliers bij Parijs aan den vaartkant aan het spelen, toen Victor Reugel, acht jaar oud, in het water viel. Een zijner kameraden, de elfjarige Loon Origas, sprong hem na en bracht hem geheel be wusteloos op het droge. Door een paar schuitenvoerders bijgebracht, werd het knaapje naar het ouderlijk huis vervoerd. De jeugdige redder werd van alle kanten gelukgewenscht en zijne moedige daad werd ter kennis ge bracht van de overheid, opdat de hem toe komende belooning van 25 fr. hem zou wor den uitgekeerd. Al dit fraais is echter, ten gevolge van de praatzucht des kleinen Victors, gebleken afgesproken werk geweest te zijn tusschen de twee jongens ter wille van de premie. In plaats van deze heeft de quasi-heldhaftige Lóón, die zwemt als een visch, nu eene degelijke schrobbeoring van den commissaris van politie ontvangen. Bij een stierengevecht te St.- Marsan, in Frankrijk, zyn verscheidene man nen gewond, werd 20 paarden de buik open gescheurd en werden 6 stieren gedood. De minister Loubet heeft den prefect om inlich tingen gevraagd. H(j is voornemens geene stierengevechten meer toe te laten, tenzij zooals te Parys, waar geene slachterij plaats heeft, maar do stieren na afloop van het gevecht worden afgemaakt. Een hereenigd paartje. Voor een kantongerecht te St.-Petersburg verscheen onlangs een jongmeisje, dat haren oud-geliefde, een kantoorklerk, kwam aanklagen. Hij was haar na eene lange liefdesbetrekking ontrouw geworden, nadat hy eenige kloedingstukken van haar had gekregen en 7 roebels van haar had geleend. De cadeaus mocht hij behouden, zeide zy, maar de 7 roebels moest zij terug hebben. De rechter wilde hem hiertoe veroor- deelen. „Dan noem ik maar liever de bruid terug", riep de aangeklaagde daarop uit. En hand in hand verliet het paartje de rechtszaal. Een der meest beruchte Corsi- caansche bandieten, Bonelli, bijgenaamd Bella- coscia, is onlangs gevat en heeft te Ajaccio terechtgestaan. Vijftig jaren lang was Bellacoscia, die nu 67 jaren is, do koning van het gebergte, waar hy zyne schuilplaats had. Hy deed niemand kwaad, tenzy men hem beleedigdedan echter deinsde hij ook voor niets terug om zyn Corsicaanschen wraaklust te bevredigen. Bij de be\olking was hy zeer gezien en hoewel honderden zyne schuilplaats kenden, konden de gendarmen die toch niet te weten komen. By de behandeling der zaak klaagde de voorzitter der rechtbank er over dat het publiek en de pers den beklaagde verdedigen, terwyl hy toch herhaaldelyk de wetten over treden had. De andere rechters schenen er echter evenzoo over te denken: Bonelli werd vrygesproken. „Geef me brood of geld!" zei oen jongen van twaalf jaren, Joseph Cay, gisterochtend op onbeschoften toon tot eene mm0. Denoyer, op den Macdonald-boulevard te Parys. En toen genoemde dame eenigszins onthutst bleef staan, hernam hy, een slagers mes uithalende: „Wil je niet? Ik zal je ader laten!" Gelukkig kwam een voorbykomende karrevoerder tusschenbeide en gaf den klei nen boosdoener aan een agent over. liet gevecht bij Larapermej. Omtrent dit gevecht, waarvan wy eergiste ren in de Indische mailberichten melding maakten, is te 's-Gravenhage een schryven ontvangen van den luit. Dykstra, die by deze gelegenheid gewond werd. Het „Vad." ontleent daaraan het een en ander. Na geconstateerd te hebben, dat zyne wonde eene weinig beduidende, zoo goed als genezone is, deelt luit. Dykstra mede, dat hy den 13den Juni, des avonds te halfacht, uitrukte met 20 man, ten einde eene hinderlaag te bezetten tusschen zyn post (Lampermej) en Tjot-Iri. Al spoedig werden achter de spoorwegbaan, die als het ware de grens vormt van het vyandeljjk gebied, Atjehers ontdekt, die be gonnen te vuren en een inlandsch soldaat kwetsten. Toen werd „attaqueeren" gecom mandeerd en de vyand ging aan den haal. „Het was nu doodstil geworden; alleen hoorde ik kermencompenie, compenie. Ik begreep dus gewonden te hebben. Van den spoordyk afgaande om de gewonden by elkan der te zoeken, sprong opeens een Atjeher op, die echter onmiddellyk nedergelegd werd. By dezen aanval had ik in het geheel vier gewon den gekregen, waarvan twee zeer zwaar. Ten einde de nevenposten te waarschuwen dat ik gewonden had, liet ik door een der fuseliers, die een hoorn by zich had, een signaal blazen. De post Tjot-Iri liet nu eene lichtfakkel aan steken om het terrein te verlichten en daar zag ik vlak by my koppen van Atjehers in de alang alang. Met een flink „hoera" er op in; we raakten handgemeen, waarby ik licht gewond werd, maar my echter voldoende ge wroken heb door den vent met 2 sabelhouwen op zyn onwaardig hoofd neder te leggen. Een tweede werd eveneens afgemaakt, terwyl het ondertusschen uitgerukte detachement van Tjot-Iri er nog twee doodde en een vluchteling neerschoot. Een Europeesch fuselier kreeg een houw met een klewang in den hals, een inlander een schampschot, do luit. Kessler van Tjot-Iri twee lichte houwen over het hoofd en een paar van zyne fuseliers lichte schampschoten. Ik behoef dus niet te zeggen of het warm is toegegaan. We hadden den vyand echter zoodanig klop gegeven, dat hy er van door ging mot achterlating van zes dooden (iets wat een Atjeher nooit doet en in jaren niet is voorgekomen). We maakten nog buit: twee achterlaadgeweren, een voorlaadgeweer, 3 donderbussen, eene lans, 5 klewangs en 5 renijongs (een gevaarlyk wapen, waarmede I gestoken wordt) en de noodige munitie voor voor- en achterlaadgeweren. Volgens spion- nenberichten had de vyand 16 gewonden, waarvan or reeds twee overleden zyn. Uit het verdere gedeelte van den brief blykt, dat onze gewonden goed vooruitgaan en gevallen van cholera hoogst zeldzaam voorkomen. Onze nevenpost Siroen aldus eindigt het schryven is ongeveer drie weken ge leden des nachts beschoten. Uit twee kanon nen werden granaten op genoemden post geworpen, welke byna alle boven de benting sprongen, terwyl dit alles begeleid werd met hot noodige geweervuur. Dat grapje duurde van 's avonds 10 uren tot 's nachts 1 uur. Wy bekwamen aan onze zyde slechts 2 licht gewonden door granaatscherven. U ziet dus, van den vrede zyn we nog ver af en het is de vraag of het wel ooit zoo ver zal komen. De Atjehers schynen ons een onverzoenlyken haat toe te dragen, niettegenstaande al onze pogingen om zoo good mogelyk tegenover de kerels te zyn." Programma van Muziekuitvoeringen. MUSIS SACRUM. Zondag 31 Jali, te halfacht, door het Stafmnziekcorps van het éde Regiment Infanterie, directeurde Heer Gottfried Mann. Eerste afdeeling: No. 1. „Für's Vaterlanci", Marecb, Millöcker; 2. Lustepiel-Ouverture, Kéfer-Béla; 3. Accellerationen-Walzer, Joh. Strauss; Fantaisie de l'Opéra Jean de Nivelle", de Léo Delibes (lste Uitv V. Bonnelle. Tweede afdeelingNo. 5. Marche fléroïque (a la Mémoire de Henri Begnault), C. Saint- Saëns; 6. Concertetuk voor Es-Clarinet, Op. 97 (lste Uitv.), G. Mann; 7. a. Intermezzo aus „Cavalleria Rusticana", (arr. Maun), P. Mascagni; b. Elea's Ge- sang an die Lüfte aus „Lohengrin", (arr. Mann), It, Wagner; 8. Fantaieio sar dee Motifs de „Lakmé", Opéra de Léo Delibes, G. Mann. ZOMERZORG. Maandag 1 Ang., des avonde te halfacht, Harmonie-Concert, door het Stafmnziekcorpe van het éde Regiment Infanterie, directeurde Heer Gottfried Mann. Eerste afdeeling: No. 1. Feest- Marsoh (Maskerade 1890), G. Mann; 2. Ouverture zum Drama „Rosamnnde", F. Schubert; 3. Souvenir do l'Opérette „Madme rArchiduc", J. Offenbach; Ku88-Walzer, Joh. Straure; 5. Souvenir de l'Opéra do Gounod „Philémon et Baucis", Dunkier. Tweede afdeeling No. 6. Ouverture „Egmont", arr. Dunkler, L. Van Beethoven; 7. Fantaisie über Schumannscbe Lieder (op verzoek), Mann; 8. a. Bajaderentanz aue „Feramors", b. „Toreador et Audalouse", h. Rnbinstein; cGavotte aas dor Oper „Auf hohen Befehl", C. Reinecke; 9. Fantaisie ana B. Wagnere „Lohengrin" (op verzoek), G. Mann. Gemeenteraad ran Llssc. Zitting van 28 Juli. Tegenwoordig 6 leden. Afwezig de heer mr. baron Snonckaert van Schau- burg. Voorzitter: de burgemeester. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en onveranderd goedgekeurd. De Voorzitter doet mededeeling van de navolgende ingekomen stukken: a. Missive van HH. Ged. Staten, houdende toe zending van het goedgekeurd kohier van den Hoofd. Omslag. b. Proces-verbaal van kaeopneming, in dato 15 Juli jl., waaruit blijkt dat op dien datnm in kas was /"2008.90Vs. terwijl de boeken en registers van den Ontvanger in orde waren. Aan de orde is het maken «ener voordracht ter benoeming van twee leden in het College van Zettere. Aan de benrt van aftreding zijn de heeren A. Moolenaar en J. Barnhoorn. Bij stemming worden op de voordracht geplaatst de heeren J. Barnhoorn, A. Van der Metj, A. Moole naar en J. C. Van Riek. Alenu biedt de Voorzittor, namens B. en Ws., aan den Raad aan de rekening der gemeente over 1891. Deze rekening wordt gesteld in handen eener com missie, bestaande uit de heeren: C. H. Wolff, R. Huijg en J. Riggel ter fine van onderzoek en rapport. Verder niets meer aan de orde zijnde, wordt de vergadering verdaagd tot over lé dageD. ALFEN. Bevallen: G. Batelaan geb. Do Rniter, Z. C. J. Van Gils geb. Van Noort, D. T. Ver- boeff geb. Kalis, Z. Overleden: A. Boogerd, z. 1 m. A. Ram, d. 6 j. H Vierbergen, z. 3 w. AABLANDERVEEN. Bevallen: A. Walraven geb. Mone, D. K. Vergeer geb. v. d. Werf, D. Th. Ponsioon geb. Van Bnuron, D. L. Kaltboven geb. De Kort, D. Overleden: G. Verkerk, wednr. van A.Krurjfc, 76 j. Levenl. kind van C. Verboom en C. Blijenbnrg. BODEGRAVE. Bevallen: L. Kloot geb. Bout hoorn, Z. P. v. d. Pol geb. Van Banswijk, Z. Overleden: P. A. Boonzaaijer, 5 w. LEIDERDORP. Bevallen: M. Gordija geb. HariDg, Z. J. M. Kret geb. Moolhnizen, D. Overleden: J. P, Korenbof, echtgen. van J. Singeling, 62 j. NIEUWKOOP. Bevallen: P. Verburg geb. Van Ieperenburg, D. Overleden: G. Otto, d. 11 w. M. Ver burg, d. 8 d. OUDSHOORN. Bevallen: D. Treur geb. v. d. Wel. Z. J. Van Gemert geb. De Eruif, Z. B. E. Rozestraten geb Hnijbrecht, Z. Overleden: P. Baltee, z. 2 w. H. Balies, z. 3 w. REEUWIJK. Bevallen: H. Schouten geb. Hoger- dijk, Z. J. De Goeij geb. v. d. Sprong, D. G. Kraan geb. Hordijk, Z. F. Hoogendijk geb. Van Eijk, Z. TER-A AR. Overleden: C. Wiltenburg, wed. van H. Vink, 71 j. Gehuwd: G. v. d. Ancker, wed. 50 j. en E. Prins, wed. 56 j WOUBRUGGE. Bevallen: M. Wasaink geb. De Graaf, Z. Overleden: J. Van Leeuwen, z. 19 j. M. Klos, wed. J. Van Zwieten, 80 j. A. Van der Ploeg, d. 19 j. Gehuwd: S. Postcia, jrn. 2S j. en C. G. Do Wilde, jd 28 j. WARMOND. Overleden: Wilhelmua Anthonine Petrus Schenkenboorn, 65 j.

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 10