9949. Zaterdag 30 Juli. A*. 1892. <§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 29 Juli. Feuilleton. EEN HAftDE STRIJD." DAGBLAD. PBJJS DEZER COURANT: Voor Luiden per 3 maanden1.10. Franco per poet1.40. AiEondcrlyke Nommera0.05. PRIJS DER ADVERTENTLÊN: Van 1—6 regels ƒ1.05. Iedere regel meer ƒ0.171. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeron buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. Ia der: goed bezochten Schouwburg aar. de Oude Vest werd gisteravond door clo Ver- lenigde Rotterdamsche Tooneelisten opgevoerd het drama ia vjjf bedry vcn door d'Ennery en Tarbé: r Martelares", dat in hoofdzaak doet zien tot welke groote, schier bovenmensche- lyke opofferingen een liefhebbend kind in staat is waar hot geldt de eer der ouders, 4n dit geval meer bepaald die eener moeder en van t u vader ieder op zichzelf te redden, te handhaven, hen te bewaren voor schande «n voor ue verachting der wereld. "Wat het spel aangaat, kan ook nu gezegd worden dat het uitstekend was. Zoowel mevr. Cath. Beerstnans als gravin Laurence De Moray, inovr. BurlageYerwoert als mevr. Finnin Do la Marche, mevr. CoelingU Yor- dennan als de hertogin De San Lucca, en mevr. Van Eysden—Vink als Pauletto De Moray, vervulden hunne rollen op hoogst iofFolyko, gevoelvolle wijze, terwijl de heer Rosier Faassen in Sir Elie Drako het type van een echten Engölschman to aanschouwen gaf. Do heer Tartaud vervulde de moeilijkó rol van graaf Hoger De Moray en dat tot alge- raeene tevredenheid. Ook do overige optredenden gaven blijk in hunne rollen geheel op te gaan. Do indruk van dit spel bleef dan ook niet achterweg© en do voldaanheid over hetgeen aajjagoboden was evenmin; doze laatste uitte zich in stormachtigen bijval. Do Stadszaal trok gisteravond een ontzag lijk groot publiek. Allo plaatsen waren niet alleen bezet, maar velen, die nog kaarten wildon koopen, moesten onvernclitorzake terugkeeren. Benedenzaal en gaanderij waren geheel uitverkocht. Het succes, dat het gezel schap van den heer Frits Van Haarlem be haalde, was ook nu weer kolossaal. Onop houdelijk werden de optredenden in hunne zoo geheel verschillende werkzaamheden terug geroepen, rnej. Gulp, de zoo algemeen geliefde Nederlandse he zangeres, zelfs zesmaal. De heer Charlier verwierf met zijn gemonteerd kermisbed, waarbij tegelijk met hem onder scheidene „echte kermisgangers" ton tooneele verschenen, eveneens veel bijval en werd luide toegejuicht. Hedenavond zal er iots geheel nieuws wordon gegeven. Gedresseordo arenden zullen er hunne kunsten vertoonen. Naar wij vernemen, heeft de heer Duyser, i die dit jaar al bijzonder gelukkig in zijne keuzo geslaagd is. ten gevolge van liet buiten- gewoon succes van dit zooveel afwisseling 1 aanbiedend gezelschap, besloten dat ook a. s. Zondag-avond nog eene voorstelling zal worden gegeven. In den schouwburg van den heer Van Lier wordt morgen-, Zaterdag avond, het beroemde blijspel „Inkwartiering" gegeven, eon stuk, vau hetwelk men verzekerd kan zijn dat de opvoering vee! genoegen zal verschaffen. De hoer Gottfried Mann heeft dezer dagen een concertstuk voor es-clarinet met bege leiding van harmonie-orkest gecomponeerd, waarvan do oerste uitvoering op het concert a. s. Zondag in „Musis Sacrum" zal plaats hebben. Te 's-Gravenhage is het examen Engelseh, lager onderwijs, o. m. mot gunstig gevolg afgelegd door mej. J. J. De Haas, van Leiden. Tot onderwijzer aan eono bijzondere school to Rotterdam is benoemd de heer L. Janssens, te Leiden. De lsto luit. A. Tromp, teruggekeerd van zijne detacheering bij het leger in West- Indiö en bij het 4de reg. inf. ingedeeld, is geplaatst by de 4de comp. van het lsto bat. te Delft. „De Harmonie van "Warmond", to War mond, zal op Dinsdag 2 Augustus a. s. ook deelnomen aan het festival te Maassluis, ter gelegenheid van den verjaardag var. H. M. de Koningin-Regentes. Door Hare Majesteit de Koningin-Regentes is als prijs voor het schoonrijden op de terreinen der Sporttenfoonstelling te Schevo- ningen op heden, 29 Juli, een kostbare, geheel nit do hand gedreven zilveren beker uitgeloofd, welke ontworpen en vervaardigd is in do Kon. Ned. Fabriek van do hoeren J. M. Yan Kempen en Zonen, te Voorschoten. Het deksel is versierd met een fraai be werkten harddraver met jockey, en op het corps prykt een schoon "gegraveerd alliance- wapeu van II. M. do Koningin-Regentes. Vorm en ornamentiek zijn in zuiveren Louis- XY-styl, smaakvol en kunstig bewerkt, ter wijl do geheele bokaal, in veille argent uit gevoerd, een ryk effect maakt. In de gisteren gehouden vergadering van den Raad der gemeento Hazerswoude is do rekening over hot jaar 1891 aangeboden, in ontvangst op ƒ21047.42'/,, in uitgaaf op f 20492.lê'/o, en dus met een batig saldo van ƒ1155.27. Benoemd is tot hoofd aan de openbare school to Hazerswoude (Rijndijk) de heer II Sasburg, thans in gelijke betrekking te Anna- Pauiowna. Aan het Staatsexamen tot toelating aan de universiteit namen nog deel 9 candidaten voor de faculteiten der godgeleerdheid, rechts geleerdheid of letteren. Toegelaten zijn: H. T. M. Kortman, G. "W". Locher, W. Luckhoff, P. L. M. Van Ogtrop, J. P. Th. Du Qucsno en G. Smit. Met éón candidaat wordt het examen nog voortgezet. Afgewezen werden 2 candidaten. Voor de facultoiten der geneeskunde of der wis- en natuurkunde weiden 3 candidaten geëxamineerd. Toegelaten zijnA. M. A. A. Steger en G. II. Yan Waasbergen. Eón candidaat is niet opgekomen. Afge wezen werd één candidaat. De directie van de Hollandsche IJzeren- Spoorwegmaatschappij is teruggekomen op haar besluit toe het afvaardigen van een ver tegen woordigu- naar hot in de volgende maand te St.-Petersburg te houden spoorwegcongres, waai toe haar commissaris mr. Westerwoudt was aangewezen. Do komst van HH. MM. de Koninginnen in de residentie werd hedenvoormiddag door honderden, die zich in de Rijnstraat en langs den Weg, dien do hofrijtuigen naar het paleis namen, hadden geschaard, verbeid. De -beide Vorstinnen kwamen met gevolg tegen kwart vóór twaalven het met palmen en laurieren versierde Staatsspoorstation binnen en vonden op het perron, dat niet toegankelijk was voor het publiek, ter Harer opwachting aanwezig den grootmeester graaf Schimmelpenninck van Nyenhuis; den Commis saris van II. M. den boer mr. Fock; den burgo- mcester den heer mr. Roest; den luitenant- generaal jhr. Verspyckden generaal majoor Van 'lelden, gouverneur der residentie; don kolonel Herickens; den vice admiraal, buiten gewoon adjudant van II. M., Ten Boschen generaal-inajoor Dumonceau. Z. D. II. du erfgroothertog van Baden was uit Schevcningen naar Den Haag gekomen en bood Hare Majesteiten zijno hulde bij het verlaten van den trein. De erfgrootliertog droeg het grootkruis van eeno der Hertogo- lyke riddororden. H. M. de Regentes onderhield zich eenigo oogenblikken met Z. D. II. en sprak ook allen, die ter ontvangst aanwezig waren en op het perron stonden geschaard, aan. De j jonge Koningin reikte den autoriteiten vrien- deliik de hand. j Van het stationsgebouw wapperden doNeder- landsche vlaggen. j Zoodra do buiten wachtende menigte HH. MM. in het gezicht kreeg, hief zij oen luid gejuich aan. Koningin Willjejniina bean tv,- <vj rd- de die hoezees met het wuiven van den zakdoek. HH. MM. begaven zich onmiddellijk naar het Paleis in het Koordeinde. Ook in den omtrek van het Paleis, van welks tinne do Standaardvlag wapperde, stond eeno talrijke volksmenigte geschaard, die Hare Majesteiten by aankomst luide toe juichte. Do merkwaardige internationale paar- dententoonstelling te Scheveningen zal met één dag wordon verlengd, zoodat zy niet Zaterdag, maar eerst Zondag a. s. zal worden gesloten, waarom z\j gedurende dien geheelen dag nog geopeud zal blyvon. Do oud-minister van justitie jhr. mr. Ruys van Beerenbroek, lid van de Tweede Kamer, en de oud-minister van buitoni. zaken jhr. I-Iartsen, zijn door den keizer van Japan begiftigd met het Grootkruis der Ordo van de Razende Zon. Het stoomschip „Soorabaia", van Batavia naar Rotterdam, is 2S Juli Gibraltar gepas seerd; de „Schiedam" is 28 Juli van Rotter dam te Nieuw-York aangekomen; de „Am sterdam", van Nieuw-York naar Rotterdam, passeerde 28 Juli Prawlepoint. Gemengd Nleuwifc Reeds maakten wij met een enkel woord melding van do aanhouding door do politie alhier van een gevaarlijk per soon, die eene toonbanklade heeft gelicht in oen verfwinkel aan de Haven. Daaraan kunnen wy toevoegen dat bedoeld sujet, pas uit de gevangenis ontslagen, reeds verscheidone ge vangenisstraffen wegens diefstal en aanranding heeft ondergaan Thans was hy met een retourkaartje uit 's-Gravenhage alhier aangekomen, mot de bedoeling als vreemdeling en als heer gekleed beter zyn slag te kunnen slaan. Ongelukkigerwijze voor hem word hij door den winkelier H. gesnapt juist op hetoogen- blik, dat bij achter de toonbank wa3. Volstrekt niet verschrikt, vroeg hy doodleuk om een kwast to koop, waarna hy den winkel verliet. De winkelier had in de vlugheid opgemerkt dat uit de lade een gulden weg was, waarom hy don dader achternaliep en den gulden terugvroeg. Brutaalweg zeide hy: „maak maar niet zoo'n drukte, je kunt er wel tweo van me krygen," waarna hjj den winkelier werke lijk tweo gulden gaf. Wederom thuis zijn do, bemerkte de win kelier dat ook een dekseltje van een doosje, met den inhoud daarvan, ongeveer ƒ3, verdwenen „Neen, nog nooit, want do tante, die ik daar heb, js om familiezaken ons nooit ge negen geweest, zoodat wy de eerste uitnoo- diging nog ontvangen moeten. z,Nu, ik wil hopen dat die niet lang zal uitblijven en dat gy eons spoedig met de uwen onze academiosta 1 komt bezichtigen. Het zou me werkelijk een genoegen zyn, u de talrijke bezienswaardigheden te mogen aanwijzen." „En nu nog eeno kleine wandeling in bet bosch en dan huiswaarts!" zeide de heer Do Wii ter tot de beide joogolièden. Het viertal stond op cn sloeg den weg in naar het frisch geurende dennenbo3ch aan de overzyde van do breede wan de] laan. Vanlieverlodo bloven Arnold en Mathilde een paar schreden achter; zjj waren weldra in een levendig gesprek gewikkeld, dat voor hen zeer belangrijk scheen. Een halfuur nadat de heer De Winter mot Mathilde en Arnold zijno woning verlaten had, trad mevrouw binnen. Byna ontsnapte haar een kreet van ont zetting, toen de bediende de woorden Van haren man overbracht. Zy stormde naar binnen en zeeg schier onmachtig op haren stoel neder. „Dwaas, die ik was", barstte sy eindelyk los, „dat had ik moeten voorzien! Mathilde met Arnold op de wandeling! Ja, ja, die hoeren zullen hun oud, vervelend deuntje over de Kamers wol weer zingen, en Mathilde en hem aan het lot overlaten. Wat zal dat worden Zy zag naar do pendule. „Eerst zeven uren, dus nog twee ureneer ze hier zyn. Dat is eene eeuwigheid!" Zy greep naar haren flacon, om zich wat op te frisschen. „Nog twee uren", herhaalde zy luide. „Neen, daarvoor heb Ik geen geduld. Ik ga!" Werktuiglyk liep ze naar de deur en had die byna geopend, toen zy mistroostig zeide „Ook dat onmogelijk Toch trad zij den winkel binnen. „Weet ge niet waar zy heen zyn?" vroeg zy den bediende gejaagd. „Mijnheer heeft daarover niets gezegd', luidde het korte antwoord. Zy ging weer naar binnen en een traan van ergernis rolde over hare wang. „Dat is de eerste, maar ook; de laatste maal, dat ik alleen uitga, zoolang die Arnold hier is", zeide ze, en die schrale troost bracht haar éenigszins tot bedaren- Zij zette zich voor het raam neder en stolde in hare gedachten reeds een sermoen op, dat haar man over zijne lichtzinnigheid zou moeten hooren. „Die mannen! Die mannen!" was haar eeuwig refrein. Het was of de klok stilstond en of de zon maar niet scheen te dalen. Eindelyk, eindelyk traden de lang ver wachten binnen. „Wy passen beter op den tyd dan gy", begon do heer De Winter lachend; „het sloeg zooeven eerst halfnegen; en gy hebt u minstens wol een uur verlaat. Wy heb ben ons kosteiyk geamuseerd, nietwaar, Mathilde?" Mathilde werd vuurroodtante echter word bleek als een lyk. „Zyt ge niet wel0" vroeg Mathilde angstig. „Een weinig hoofdpijn, anders niet; het was ook zoo drukkend warm. Ik begryp niet j hoe ge lust hebt zoo ver te wandelen." „Och kom", antwoordde haar man, „het doet je juist goed in het bosch een plekje te vinden, waar de warmte je niet vervolgen kan." „In het bosch dus", dacht tante en ze had van ergernis wel willen schreien. „O, dio mannen!" zeide ze byna hoorbaar. „Nu ja, ik wil het gelooven", hernam zo kortaf; „voor my echter is zoo'n wandeling al te fatigant." Mathilde verwijderde zich om van kleedercn te verwisselen. Nauwolyks was ze weg, of tante begon hare gemediteerde improvisatie over het onvoorzichtig gedrag van haren man. „Wat zal dat worden, als de Van den Hoogens deze week nog hier komen? Man, man, wat heb je gedaan!" eindigde zy bitter. Ditmaal schoen zij haren echtgenoot te durven trotseeren; of hy al verklaarde, dat er volstrekt nic-t-s voorgevallen was, wat haar vermoeden eenigen grond kon geven, Martha was en bleef verstokt. De heer De Winter dankte in ztfn bin nenste Mathilde, dat ze weer binnonkwam en hem van een onaangenaam onderhoud verloste. Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 1